Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-06-11, 20:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ηαληθεια ειναι μεσα απο αυτο που διαβασα πρεπει να μην έχει τοση πιεση και τοσα λιτρα οσα αναφερει η εταιρια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34826
Πεφτει στα μισα, ακριβως οτι μου ειχαν πει και εμενα. Απο οτι μου ειχαν πει κι'ολας αν δεν κανω λαθος, η ονομαστικη ροη που δινουν οι εταιριες, βγαινει με το φιλτρο να ειναι στο ιδιο υψος με το ενυδρειο και αδειο απο υλικα.

Δεν το λεω με σιγουρια, οποιος ξερει σιγουρα, περιμενουμε να μας πει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
και όχι να παρω το κρεμαστό και μετα απο ένα μηνα να παρω αλλο επειδη δεν θα βλεπω διαφορά...
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην βλεπεις το νερο καθαρο με το κρεμαστο που σου λεμε. Εμενα το ενυδρειο μου ειναι 52 μικτα λιτρα, καπου στα 40 και κατι καθαρα και το νερο ειναι διαυγες και κρυσταλλινο.

Βαλε το βιντεο αυτο απο το ενυδρειο μου, βαλε το 720p για καλυτερη ποιοτητα και δες το νερο οσο μπορει να φανει:

http://www.youtube.com/watch?v=skFO9y9iVSc

Το φιλτρακι που φαινεται μπροστα ειχε μονο ανθρακα για λιγες μερες και εχει φυγει. Το νερο παραμενει καθαροτατο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 17-06-11 στις 20:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-06-11, 20:45
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

υ.γ προσ το παρων φιλοξενω καποια ζωοτοκα πλατυς γκαπυς και καποια τετρας κορυντορας που μαλλον θα βγουν..μετα σκεφτομαι για ramirezi και corydoras προς τον χειμωνα ομως και αναλογα τα κεφια..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-06-11, 20:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
υ.γ προσ το παρων φιλοξενω καποια ζωοτοκα πλατυς γκαπυς και καποια τετρας κορυντορας που μαλλον θα βγουν..μετα σκεφτομαι για ramirezi και corydoras προς τον χειμωνα ομως και αναλογα τα κεφια..
Οπως σου ειχα πει για τα ραμιρεζι που σκεφτεσαι, μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ απαιτητικα ψαρακια και οτι θελουν το νερο πεντακαθαρο και απο νο3 και απο ολα. Θεωρειται δυσκολο. Παντως στα λιτρα σου μονο ενα ζευγαρι απο αυτο το ψαρι μπορεις να βαλεις συμφωνα με αυτα που μου ειχαν πει και εμενα εδω στο φορουμ σε αντιστοιχο θεμα που ειχα ανοιξει, οποτε και το eheim 2041 που σου λεμε, σιγουρα θα μπορει να διαχειριστει τους ρυπους αυτου του μικρου πληθυσμου.

Εδω και τι μου ειχε πει ο delta66:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=17
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-06-11, 20:53
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σου αλλα εχεις λιγα φυτα οποτε και λιγοτερη αλγη εμενα εχει τρελαθει..εχω και τα κορυντορας που κανουν ανω κατω το χωμα και γινετε ενας ψιλοχαμος..το συγκεκριμενο φιλτρο δεν εχει πολυ μεγαλο καδο για βιολογια σε σχεση με αυτο που θελω να βαλω..οσο για τα ραμιρεζι πιστευω θα ειναι κομπλε 2 σε ενα 60λτρο και με ενα κοπαδακι κορυντορας
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-06-11, 20:54
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Δηλαδή και μόνο η πίεση που βγαίνει το νερό απτον σωλήνα με τα 600λ/ω(του παραδείγματος μας) και των 750λ/ω του φίλου δεν είναι πολλά για έναν τόσο μικρό χώρο αντίστοιχα ωστε να δημιουργεί δυνατή κυκλοφορία;;

Εδώ στα αγγελόψαρα μου στα 120λ με φίλτρο 400λ/ω όταν δεν γυρνάω την έξοδο του φίλτρου προς την επιφάνεια τα βλέπω να ταλαιπωρούνται..μιλάω για 400λ/ω και σε 120λ νερό..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-06-11, 20:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω μαζι σου αλλα εχεις λιγα φυτα οποτε και λιγοτερη αλγη εμενα εχει τρελαθει..εχω και τα κορυντορας που κανουν ανω κατω το χωμα και γινετε ενας ψιλοχαμος..το συγκεκριμενο φιλτρο δεν εχει πολυ μεγαλο καδο για βιολογια σε σχεση με αυτο που θελω να βαλω..οσο για τα ραμιρεζι πιστευω θα ειναι κομπλε 2 σε ενα 60λτρο και με ενα κοπαδακι κορυντορας
To ανεφερα και πιο πανω

Δεν παω να συγκρινω το κρεμαστο φιλτρο 2041 με το ecco 300 που λες. Και το οτι πεφτει η ροη στα μισα σε συμφερει, οπως καταλαβες και μονος σου. Εγω απλα σχολιασα αυτο που λες το οτι δεν θα εβλεπες διαφορα. Και κατι ακομα, η αλγη που κολλαει στο θεμα με το φιλτρο? Απλα δεν ξερω, μη παρεξηγηθω. Και εγω εχω υποστρωμα seachem που βγαζει και εκεινο χωμα αλλα δεν εχω κορυντορας να το σκαβουνε... και ευτυχως για να φυτευω εχω παρει τσιμπιδα και δεν σηκωνεται χωμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή και μόνο η πίεση που βγαίνει το νερό απτον σωλήνα με τα 600λ/ω(του παραδείγματος μας) και των 750λ/ω του φίλου δεν είναι πολλά για έναν τόσο μικρό χώρο αντίστοιχα ωστε να δημιουργεί δυνατή κυκλοφορία;;
Μια ερωτηση. Οταν λεμε οτι θα πεσει στα μισα η ροη, δεν παει να πει οτι θα πεσει και στα μισα η πιεση με την οποια θα βγαινει το νερο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 17-06-11 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-06-11, 21:02
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Μην τρελαίνεστε οτι πέφτει έτσι η απόδοση από τα φίλτρα!!

Δηλαδή όταν πας να πάρεις φίλτρο ξέρεις οτι θα παράγει τα μισά λίτρα από αυτά που λέει...ΦΥΣΙΚΑ και ΟΧΙ!!μην τρελαθούμε..

Αυτή η περίπτωση του άρθρου που αναφέρατε είναι μεμονωμένη και αν προσέξετε αυτά που γράφονται μπορεί να έκανε και λάθος το παιδί στην μέτρηση και να μην μέτρησε σωστά..η συζήτηση δεν συνεχίστηκε οπότε δεν μάθαμε τι έγινε τελικά..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-06-11, 21:04
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
To ανεφερα και πιο πανω

Δεν παω να συγκρινω το κρεμαστο φιλτρο 2041 με το ecco 300 που λες. Και το οτι πεφτει η ροη στα μισα σε συμφερει, οπως καταλαβες και μονος σου. Εγω απλα σχολιασα αυτο που λες το οτι δεν θα εβλεπες διαφορα. Και κατι ακομα, η αλγη που κολλαει στο θεμα με το φιλτρο? Απλα δεν ξερω, μη παρεξηγηθω. Και εγω εχω υποστρωμα seachem που βγαζει και εκεινο χωμα αλλα δεν εχω κορυντορας να το σκαβουνε... και ευτυχως για να φυτευω εχω παρει τσιμπιδα και δεν σηκωνεται χωμα.
-------------------------


Μια ερωτηση. Οταν λεμε οτι θα πεσει στα μισα η ροη, δεν παει να πει οτι θα πεσει και στα μισα η πιεση με την οποια θα βγαινει το νερο?
το ιδιο πρεπει να ειναι..

ΣΤΡΑΤΗΓΕ κανε μου μια χαρη και μετρα λιγο ποσα εκατοστα ειναι υψος πλατη και πλαγια και πες μου γιατι εχω αρισει και το σκεφτομαι σοβαρα τωρα..και πως πιανετε? ρυθμιζετε το που θα πιαστει ? κανει ανατάραξη?και αυτο λεει 700 λιτρα την ωρα αλλα ουτε καν πιστευω..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-06-11, 21:09
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τρελαίνεστε οτι πέφτει έτσι η απόδοση από τα φίλτρα!!

Δηλαδή όταν πας να πάρεις φίλτρο ξέρεις οτι θα παράγει τα μισά λίτρα από αυτά που λέει...ΦΥΣΙΚΑ και ΟΧΙ!!μην τρελαθούμε..

Αυτή η περίπτωση του άρθρου που αναφέρατε είναι μεμονωμένη και αν προσέξετε αυτά που γράφονται μπορεί να έκανε και λάθος το παιδί στην μέτρηση και να μην μέτρησε σωστά..η συζήτηση δεν συνεχίστηκε οπότε δεν μάθαμε τι έγινε τελικά..
Οταν ειχα το φιλτρο το 2233 για τα 160 λιτρα που ειπα πιο πανω και ρωταγα σε φορουμ αν αρκει για τα λιτρα μου, μου ειχαν πει οτι η ροη πεφτει και δεν ειναι σαν την ονομαστικη. Και αρχαριος και εγω τους ειπα: Δηλαδη ωραια το φιλτρο εχει ονομαστικη ροη 480λ/ω αρα και στα 360 να πεφτει ας πουμε, παλι θα γυριζει το νερο του ενυδρειου 3 φορες την ωρα (σκεπτομενος οτι 160 μικτα λιτρα αρα καθαρα ας πουμε 130-140). Τοτε απαντησε ο delta66 και μου ειπε:

Για να μην πεφτεις τοσο εξω στους υπολογισμους, η ροη πεφτει περιπου στα μισα.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
το ιδιο πρεπει να ειναι..

ΣΤΡΑΤΗΓΕ κανε μου μια χαρη και μετρα λιγο ποσα εκατοστα ειναι υψος πλατη και πλαγια και πες μου γιατι εχω αρισει και το σκεφτομαι σοβαρα τωρα..και πως πιανετε? ρυθμιζετε το που θα πιαστει ? κανει ανατάραξη?και αυτο λεει 700 λιτρα την ωρα αλλα ουτε καν πιστευω..

Oπως το βλεπεις εδω στη φωτογραφια που εχει το κενο? Απλα το ακουμπας στο τζαμι και στεκεται. Δεν ειμαι σπιτι να μετρησω τις διαστασεις του αλλα το λεει στο site που θα δεις και τη φωτογραφια:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1443

19,5 πρεπει να ειναι το μηκος και 18 το υψος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 17-06-11 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-06-11, 21:09
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

παιδια οντως η ροη πεφτει περιπου στα μισα οι εταιρειες την ροη την μετρανε χωρις υλικα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-06-11, 21:12
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλά, αν το ecco 300 έχει 750 λίτρα ροή, εγω είμαι ο Ναβουχοδονόσορας!!

Ούτε για 500 δεν το κόβω (με τα υλικά του μέσα). Μην τρελαθούμε τώρα παιδιά, 12/16 σωληνώσεις έχει. Αν έδεινε τα 750, με αυτή την διατομή, το νερό θα έπρεπε να το πετάει έξω από το ενυδρείο λόγω πίεσης.
Το έχω και ξέρω τι λέω. Όσο για την ροή, βεβαίως και ρυθμίζεται. Έχει βρυσάκια το φίλτρο, τόσο στην είσοδο όσο και στην έξοδο. Κλείνοντας το εξόδου μπορούμε μέχρι και να την μηδενήσουμε.
Μην λέμε λοιπόν διάφορα όταν δεν γνωρίζουμε για τον εξοπλησμό που συζητιέται.

Και να μου επιτραπεί, αφού ο καθένας προφανώς λέει την γνώμη του, καλύτερα στο φίλτρο να είμαστε λίγο υπερβολικοί παρά να είμαστε στο όριο. Τέλος η βιολογία που θα αναπτηχθεί είναι ανάλογη των ρύπων και όχι της ποσότητας του υλικού του φίλτρου. (τηρουμένων κάποιων αναλογιών πάντα).
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-06-11, 21:15
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δηλαδη αυτο που εχω εγω γραφει 380 λ την ωρα εχει πεσει τωρα στα 190? και αυτο που εχει ο στρατηγος γραφει 700 λιτρα οποτε εχει πεσει στα 350? καλα μας κοροιδευουν με λιγα λογια..εμ μας πουλανε δυο ανεμιστηρακια και κατι μακαρονακια κοφτα εμ θα μας πιασουν και τον ποπο σε λιγο... για να μην πω κωλο...

τελικα βοηθηστε με λιγο γιατι μπερδευτηκα να παρω το eheim liberty ? kai an nai poio?
η να παρω το εξωτερικο?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-06-11, 21:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος η βιολογία που θα αναπτηχθεί είναι ανάλογη των ρύπων και όχι της ποσότητας του υλικού του φίλτρου. (τηρουμένων κάποιων αναλογιών πάντα).
Νομιζω αυτο ειναι σωστο!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-06-11, 21:17
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, αν το ecco 300 έχει 750 λίτρα ροή, εγω είμαι ο Ναβουχοδονόσορας!!

Ούτε για 500 δεν το κόβω (με τα υλικά του μέσα). Μην τρελαθούμε τώρα παιδιά, 12/16 σωληνώσεις έχει. Αν έδεινε τα 750, με αυτή την διατομή, το νερό θα έπρεπε να το πετάει έξω από το ενυδρείο λόγω πίεσης.
Το έχω και ξέρω τι λέω. Όσο για την ροή, βεβαίως και ρυθμίζεται. Έχει βρυσάκια το φίλτρο, τόσο στην είσοδο όσο και στην έξοδο. Κλείνοντας το εξόδου μπορούμε μέχρι και να την μηδενήσουμε.
Μην λέμε λοιπόν διάφορα όταν δεν γνωρίζουμε για τον εξοπλησμό που συζητιέται.

Και να μου επιτραπεί, αφού ο καθένας προφανώς και λέει την γνώμη του, καλύτερα στο φίλτρο να είμαστε λίγο υπερβολικοί παρά να είμαστε στο όριο. Τέλος η βιολογία που θα αναπτηχθεί είναι ανάλογη των ρύπων και όχι της ποσότητας του υλικού του φίλτρου. (τηρουμένων κάποιων αναλογιών πάντα).
πολυ σωστα στο φιλτρο πρεπει να ειμαστε υπερβολικοι γιατι να το μειωσεις μπορεις να το μεγαλωσεις ομως δεν μπορεις αν δεν την εχει την ικανοτητα το φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-06-11, 21:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αυτο που εχω εγω γραφει 380 λ την ωρα εχει πεσει τωρα στα 190? και αυτο που εχει ο στρατηγος γραφει 700 λιτρα οποτε εχει πεσει στα 350? καλα μας κοροιδευουν με λιγα λογια..εμ μας πουλανε δυο ανεμιστηρακια και κατι μακαρονακια κοφτα εμ θα μας πιασουν και τον ποπο σε λιγο... για να μην πω κωλο...

τελικα βοηθηστε με λιγο γιατι μπερδευτηκα να παρω το eheim liberty ? kai an nai poio?
η να παρω το εξωτερικο?
Ας περιμενουμε καποιον εμπειρο να μας πει. Εγω ειπα οτι ειμαι καλυμμενος με το 2041 για τα λιτρα μου, απο αυτα που βλεπω και απο την καταπολεμηση των ρυπων απο τα 6 μικρα ψαρακια που εχω.

Για τα εξωτερικα λεμε οτι μειωνεται η ροη στο μισο περιπου, φανταζομαι οτι στα εσωτερικα και δε σε τετοια μικρα εσωτερικα, η πραγματικη ροη θα ειναι πολυ πιο κατω και απο τα μισα....Φανταζομαι ομως ετσι....?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-06-11, 21:25
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ωραια εγω εχω τα διπλασια ψαρια απο σενα και βλεπω ρυπους πολους ρυπους..τωρα ειναι αλγη ειναι αιωρουμενο χώμα κατι ειναι και μου την δινει..θα θελα μια καλη λυση παντως ..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-06-11, 21:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια εγω εχω τα διπλασια ψαρια απο σενα και βλεπω ρυπους πολους ρυπους..τωρα ειναι αλγη ειναι αιωρουμενο χώμα κατι ειναι και μου την δινει..θα θελα μια καλη λυση παντως ..
Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου. Το φιλτρο πρεπει να ειναι μια σωστη επενδυση για το ενυδρειο του καθενος και δεν ειμαι αρμοδιος να σου πω. Για τα λιτρα σου πιστευω πως κανει το 2041 και το 2042 (λιγο περισσοτερο χωρο για υλικα απο το 2041 και περισσοτερη ροη) αλλα ισως ενα εξωτερικο να ειναι καλυτερο αν δεν σου διμηουργει προβληματα αναταραξης και δεν σου κανει το ενυδρειο πληντυριο. Δεν εχω πειρα και δεν ξερω τι θα ηταν προτιμοτερο. Μετραει και η ιχθυοφορτηση που θα κανεις.

Eδω ειναι το μικρο της σειρας, απλα για να το δεις και λιγο πιο κοντα:

http://www.youtube.com/watch?v=1eq1NcIMa_8

και εδω φαινεται και λιγο το δικο μου στην αρχη και στο τελος. Σε φουλ ροη το εχω εγω.

http://www.youtube.com/watch?v=vW0N9EWMYPk

Οταν λεω δεν βλεπω ρυπους, εννοω μετραω αμμωνια και νο2 και ειναι 0. Αυτο νομιζω εννοουμε οταν λεμε ρυπους ενυδρειου, απο τον λιγο καιρο που ασχολουμαι με το χομπυ

Τα χωματα και γενικα το καπως πιο θαμπο και οχι τοσο καθαρο νερο που μπορει να βλεπεις εσυ στο δικο σου, παλι λογικα ειναι απο ανεπαρκεια φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-06-11, 22:33
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Αν είναι μόνο για τα αιωρούμενα σωματίδια, βάλε λίγο ενυδρειακό βαμβάκι (πολύ καλά ξασμένο) στο επάνω μέρος του κάδου και θα στο κάνει κρύσταλο το νερό. Θα έχεις όμως θέμα με συχνά βουλώματα γιατί θα κατακρατά ακριβώς αυτά τα σωματίδια.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-06-11, 23:47
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Με τα λεγόμενα του kesani,και αφού τα 760λ/ω(ας πω και 450 αν του κόψουμε σχεδόν τα μισά) του eheim 2042 είναι οριακά για ενυδρείο 50 λίτρων,πάρε ένα fluval 405 να το έχεις και για το επόμενο ενυδρείο σου...

Φίλε kesani απλά προσπάθησε να μην είσαι εριστικός...φιλικά στο λέω!ας με διόρθωνες αντί να πέταγες ύπουλα μπηχτή!Πραγματικά πιστεύεις οτι ένα ενυδρειάκι 50λίτρων χρειάζεται ΤΗΝ φίλτρανση;;ας μην προσπαθεί ο καθένας να το παίξει πιο έξυπνος απτον άλλον..απόψεις λέμε και γνώμες πάνω σε αυτά που γνωρίζουμε!και πιστεύω αυτό που του είπα και του πρότεινα δεν ήταν κάτι λάθος..αν είναι έτσι να παίρνουμε φίλτρα 2πλάσια και 4πλάσια από αυτά που χρειαζόμαστε και να κλείνουμε τα βανάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-06-11, 00:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα στην αρχή(τουλάχιστον ένα μήνα) βάλτα παράλληλα.
Εφοσων θα είναι στο ίδιο ενυδρείο γιατί να τα βάλει να δουλευουν παράλληλα; Δεν θα μειωθεί ο ογκος της βιολογίας. Θα είναι σαν να μπολιαζει το φιλτρο με ενα σουπερ δυνατο μπολι, αφου θα βάλει όλα τα υλικά μεσα.

Οχι;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-06-11, 03:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού τα 760λ/ω(ας πω και 450 αν του κόψουμε σχεδόν τα μισά) του eheim 2042 είναι οριακά για ενυδρείο 50 λίτρων,πάρε ένα fluval 405 να το έχεις και για το επόμενο ενυδρείο σου...
Εμενα προσωπικα για το 160αρι μου ειχαν πει να παρω ενα εξωτερικο φιλτρο με 1000 λ/ω για να εχω αρκετη κυκλοφορια για τα λιτρα μου, δηλαδη 500λ/ω καθαρα περιπου. Τωρα απο εκει και περα δεν ξερω. Αν κοβει το 2041 και το 2042 τοσο δεν ξερω, μιας και ειναι διαφορετικο το στησιμο τους στα υλικα, δεν ειναι με καδους κλπ. σαν τα εξωτερικα, αλλα και ναι και 380 να πεφτει η ροη του 2042 παλι ειναι υπεραρκετα για 50 λιτρα. Θα γυρναει το νερο 7-8 φορες την ωρα. Μπορει να ειναι και παρα πολυ. Εγω εχω δει πως πολλοι κοιτανε το φιλτρο να τους γυριζει το νερο του ενυδρειο 3 φορες την ωρα. Περιμενουμε μπας και μαθουμε τιποτα παραπανω απο κανεναν

EDIT: O αλλος εχει εδω το eheim liberty 2042 (liberty 200 λεγεται αλλιως και το 2041 ειναι το liberty 150) σε ενυδρειο 180 λιτρα με δισκους. Τι να πω, δεν ξερω.

http://www.youtube.com/watch?v=jvL-7...eature=related
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-06-11, 07:33
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Το πρωταρχικο στοιχειο που ελεγχω σε ενα φιλτρο ειναι ο ογκος βιολογιας που μου παρεχει...η ροη ειναι ακόλουθη.
Δειτε εδω σε ασχετο θεμα συγκρισης δυο εξωτερικων φιλτρων πως φαινετε το παραπανω.Και εδω τι λεει αυτος που εκανε το τεστ.(αν εχετε διαθεση διαβαστε το...)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-06-11, 22:29
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα λεγόμενα του kesani,και αφού τα 760λ/ω(ας πω και 450 αν του κόψουμε σχεδόν τα μισά) του eheim 2042 είναι οριακά για ενυδρείο 50 λίτρων,πάρε ένα fluval 405 να το έχεις και για το επόμενο ενυδρείο σου...

Φίλε kesani απλά προσπάθησε να μην είσαι εριστικός...φιλικά στο λέω!ας με διόρθωνες αντί να πέταγες ύπουλα μπηχτή!Πραγματικά πιστεύεις οτι ένα ενυδρειάκι 50λίτρων χρειάζεται ΤΗΝ φίλτρανση;;ας μην προσπαθεί ο καθένας να το παίξει πιο έξυπνος απτον άλλον..απόψεις λέμε και γνώμες πάνω σε αυτά που γνωρίζουμε!και πιστεύω αυτό που του είπα και του πρότεινα δεν ήταν κάτι λάθος..αν είναι έτσι να παίρνουμε φίλτρα 2πλάσια και 4πλάσια από αυτά που χρειαζόμαστε και να κλείνουμε τα βανάκια...
Στραβά το πήρες το όλο θέμα.

Δεν πέταξα καμιά "ύπουλη μπηχτή". Το eccopro 300 έχει όντως χαμηλή ροή (δεν το λέω μόνον εγώ αυτό αλλά και πολλοί άλλοι), η οποία περιορίζεται ακόμα περισσότερο λόγω των υλικών.

Ούτε εριστικός, ούτε ισχυρογνόμων είμαι. Απλά όταν κάτι το έχω και το βλέπω, ε πως να το κάνουμε.... Αφού το βλέπω!!

Ότι θέλετε όμως, δεν θα το συνεχήσω. Έχει λοιπόν 750 λίτρα ροή και κάδο με 3.6 λίτρα υλικό. Κάνει για 200+ λίτρα ενυδρείο και όλα καλά!

Αυτά!



EDIT: Για το γελιο και μόνο, όντως για το 120άρι μου, έχω πάρει ένα fluval 305.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-06-11, 12:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το εχουμε πει χιλιαδες φορες.
Η ροη που δινουν οι εταιρειες στις αντλιες τους ειναι "ονομαστικη" και εφραζει τη ροη της αντλιας εκτος φιλτρου και σε μηδενικο υψος αφου δεν μπορει να γνωριζει (η εταιρεια) σε τι υψος ενυδρειου θα χρησιμοποιηθει ουτε αν αλλαξει υλικα ο καθε αγοραστης του.
Επιπλεον δινει (delivery height) για να γνωριζουμε μεχρι ποιο υψος μπορει να σηκωσει το νερο.
Οσο πιο ψηλα στελνουμε το νερο, οσο πιο στουμπωμενα ή βρωμικα αφηνουμε τα υλικα, ή λαθος τοποθετημενα, ή βρωμικοι σωληνες, θαλαμος φτερωτης .... η ροη πεφτει.

Το ιδιο ισχυει και για τα λιτρα του ενυδρειου που μπορει να καλυψει ενα φιλτρο.
Π.χ. λεει για ενυδρειο 160-300 λιτρα.
Ο μικρος αριθμος (160) εκφραζει ενυδρειο με χαμηλη/νορμαλ ιχθυοφορτωση που δεν θελει μεγαλη ροη και ο μεγαλος αριθμος (300) εκφραζει ... αδειο ενυδρειο

Για 60 λιτρα φτανει και για παστωμενα ψαρια
Εγω δεν θα το εβαζα σε ενυδρειο πανω απο 120 λιτρα παντως (κυριως λογω χαμηλης ροης, για να μην αναγκαστω να χρησιμοποιω κυκλοφορητες)

Αν βρισκεις το ecco 300 σε τοσο χαμηλη τιμη κομπλε και μαλιστα με spraybar, δεν ειναι καθολου ασχημη λυση, αφου η ροη αν ειναι δυνατη μπορει να ρυθμιστει απο το βανακι εξοδου.
Αν θελεις να μοιρασεις/σπασεις κι αλλο τη ροη απο το spraybar, μπορεις ειτε να μεγαλωσεις τις ηδη υπαρχουσες τρυπες (με ενα ψαλιδι ή τρυπανακι) ή να ανοιξεις επιπλεον τρυπες σε γωνια 45 μοιρες με τις ηδη υπαρχουσες για να στελνει νερο και στο βυθο ταυτοχρονα με αυτο που στελνει στην επιφανεια.
Για φιλτρα που ειναι μεγαλα/δυνατα για ενα ενυδρειο, ειναι η προτιμοτερη κινηση κατα την αποψη μου, γιατι θα μοιραζεται παντου η κυκλοφορια του νερου και ιδιως στο βυθο που ειναι απαραιτητη.

Εδω τα χαρακτηριστικα του φιλτρου http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_32311_ehen
Εδω το manual http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...6_ecco_pro.pdf

φωτο ροης νερου με εξτρα τρυπες στο spraybar.
κλικ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-06-11, 15:39
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

thanks delta 66 χρησιμες πληροφοριες..εγω αν το βάλω το φίλτρο μεσα στην ντουλαπα μου στο υψος του ενυδρειου η και λιγο πιο πανω θα υπάρχει κανα προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-06-11, 16:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρεπει η κεφαλη να ειναι κατω απο τη σταθμη του νερου, ακομα και οταν αυτη πεφτει και κατα την αλλαγη νερου.
Αλλιως το φιλτρο ξενεριζει και κανει θορυβο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-06-11, 16:31
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

οκ παλαβιαρη αυτο θα κανω !! ευχαριστω και παλι!! δηλαδη μου προτεινεισ το eheim ecco pro ανεπιφυλακτα ετσι? και για το liberty ότι δεν θα μου κανει καλη δουλεια? γιατι και το λιβερτυ 700 λιτρα λεει και το εκο το ιδιο..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-06-11, 16:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εκτιμας ενα φιλτρο απο τη ροη του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-06-11, 16:41
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εκτιμας ενα φιλτρο απο τη ροη του.
οκ.......
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-06-11, 21:19
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εκτιμας ενα φιλτρο απο τη ροη του.

+1
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim Mechpro ή μακαρόνι;;, Σε eheim ecco 2034.. \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-06-11 10:31
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 26-02-09 18:13
Πρόβλημα σε eheim ecco υδροχόος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-12-08 13:23
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-02-08 18:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10145 seconds with 15 queries