Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-05, 14:24
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Βιβλιογραφια-συμβουλές για αρχάρια

Καλημερα σε ολους. Ειμαι αρχαρια τελειως. Βρεθηκα να ασχολουμαι εξαιτιας του γιου μου και του παππου του που αγορασαν μια μερα τα παντα και μου τα εφεραν. Οχι οτι δεν το ηθελα και εγω εδω που τα λεμε. Παντα ηταν το ονειρο μου να ασχοληθω με αυτο το χομπυ. Τελικα βρεθηκα να ασχολουμαι εγω και ο γιος και ο παππους να κοιτανε. Βρισκομαι στη φαση του διαβασματος και θα ηθελα σχετικη βιβλιογραφια. Να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι 60 λιτρων με 2 παπαγαλοψαρα, 1 Melanochromis Aurora, 1 Melanochromis Alpino και αλλα τρια για τα οποια οι υπευθυνοι (παππους και γιος)δεν θεωρησαν απαραιτητο να μαθουν τι ψαρια ειναι παρα μονο πως και αυτα ειναι κιχλιδες. SOS Ti να διαβασω η ασχετη?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-05, 15:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καλως ηρθες, αν και μπηκες στο χομπυ με τον δυσκολο τροπο.
Υπαρχουν διαφορα προβληματα με το ενυδρειο σου, αλλα ειναι αμεσα και αλλα μπορουν να περιμενουν λιγο.
Ποσες μερες το εχεις? Τι φιλτρο εχει? Τι εχει μεσα?
Απο μετρησεις εχεις τη δυνατοτητα να κανεις?
Ξεκινα καταρχας απο εδω..
http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm
ειδικοτερα διαβαζεις αυτό :
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../aquastart.htm
Καθως και τα υπομνηματα στα αντιστοιχα topics εδώ.
Απο κει και περα βιβλιογραφια ξενη θα βρεις αρκετή.. Για ελληνικη πολυ λιγα πραγματα.
Υπαρχει επισης το περιοδικό του ΠΣΦΕ.
Ψυχραιμια, μελετη και εδω ειμαστε.. Κατα 99,9% το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και θα αντιμετωπισεις αμεσα σοβαρα προβληματα.
Δωσε βαση στον κυκλο του αζωτου και θα δουμε τι θα κανουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-05, 19:34
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Λοιπον για να παρουμε τα πραγματα με τη σειρα.
Στο ενυδρειο υπαρχει ενα φιλτρο που μας χαρισαν EDE.... 320, 100-400 lit/h, ενα φιλτρο δαπεδου (κακως απο οτι καταλαβα αλλα που τωρα εχει ηδη τοποθετηθει), θερμοστατη, ψευτικα φυτα και ηφαιστιακες πετρες. Το εβαλα σε λειτουργια και λειτουργησε για 12 ημερες με τα φαρμακα που μου εδωσαν απο το PET SHOP (cycle, Biotopol και Blackwater Extract). Μετα τις 12 ημερες μπηκαν τα ψαρια που εχω προαναφερει συν ενα avlonakara Nisai (ελπιζω να το εγραψα σωστα) το οποιο ψοφησε μετα 5 ημερες. Τα υπολοιπα ψαρια βρισκονται ηδη 5 εβδομαδες στο ενυδρειο και μεχρι τωρα δεν βλεπω κατι ανησυχητικο. Τι ρολο παιζουν τα παπαγαλοψαρα? Γιατι δεν βρισκω πουθενα στοιχεια για αυτα τα ψαρια? Μηπως πρεπει να τα βγαλω απο το ενυδρειο αφου ολα τα υπολοιπα ειναι κιχλιδες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-05, 21:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

60 λιτρα ειναι μαλλον λιγα για δυο παπαγαλοψαρα απο μονα τους....
Τα παπαγαλοψαρα ειναι προϊόν εργαστηριου οποτε ΔΕΝ υπαρχουν σε καμμια ταξινομηση ειδών. Περα από αυτό, πολλοι θεωρούν οτι δεν είναι σωστο να επεμβαίνει ο ανθρωπος με ατό το τρόπο στη φυση, απλά για να παράγει κατι που δεν υπάρχει...
Τα περισσοτερα είναι στείρα, και προέρχονται απο τεχνητή διασταύρωση κιχλίδων. Μερικές φορές γίνονται παρα πολύ επιθετικά οταν μεγαλώσουν.
Τσαμπα περιμενες 12 μερες.. Για να στρωσει επρεπε να υπαρχει και μια πηγη αμμωνιας.. Εκτος και αν ταιζες το αδειο ενυδρειο. Πρεπει να εισαι καπου στην αρχη του κυκλου.
Τωρα απο αυτα που σου εδωσε το πετσοπ το biotopol ειναι αντιχλωριο και μπαινει σε καθε αλλαγη νερου στην αναλογια που λενε οι οδηγιες του, το δε cycle ειμαι βεβαιος (απο το ονομα) οτι ειναι καποιο προιον που επιταχύνει (δεν εξασφαλιζει ομως)το στρωσιμο.
Για να δεις τι γινεται (και να σταματησουν να ψοφανε τα ψαρια) χρειαζεσαι οπωσδηποτε μετρησεις για Αμμωνια (NH3/4) No2 No3 PH KH GH με σειρα κρισιμοτητας οπως σου τα γραφω..
Για την συμβατοτητα των ψαριων τωρα, για τα ψαρια που μπορεις να βρεις στα petshop υπαρχουν οι εξης κατηγοριες. Α. Θαλλασινου νερου (προφανως δεν μπαινουν σε γλυκό). Β. Υφαλμυρου νερού Γ. Γλυκου σκληρου νερου απο Αφρικανικές Λιμνες Δ. μετριου προς Μαλακου νερου (τα περισσοτερα ειδη του λεγομενου κοινωνικου ενυδρειου Ε. Μαλακου νερου
Το καθε ψαρι των παραπανω κατηγοριων έχει το καθενα τις δικες του απαιτήσεις σε χωρο και συγκατοικους, και υπαρχουν τομοι βιβλίων που τα εξηγουν ολα αυτά αναλυτικά.
Σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων δεν χωρανε και πολλα ψαρια ποσο μαλλον μεγαλοσωμα. Πρεπει να επιλεξεις τι θα κρατησεις.
Απο αλλαγες νερου πως παμε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-05, 14:51
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Εχω ηδη κανει δυο αλλαγες νερου οι οποιες ομως τελικα απο οτι καταλαβα ειναι λιγες. Εχω μπει στη διαδικασια να κανω αλλαγες καθε 3-4 μερες για αρχη. Ειναι καλα?
Τι να παρω για σωστη μέτρηση?
Αντε να πεισω το γιο μου να φυγουν τα παπαγαλοψαρα απο το ενυδρειο.
Τωρα οσο αφορα τα αλλα ψαρια δεν μπορω να τα διωξω ολα.Αναγκαστηκα θα συνεχισω με κιχλιδες (αν και απο οτι καταλαβα αυτο ειναι βουτια στα βαθια χωρις να ξερω κολυμπι).
Ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-05, 15:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν σου αρεσουν κρατα τα δυο παπαγαλοψαρα..
Για καποιο διαστημα θα χωρεσουν στο 60ρι.
>χρειαζεσαι οπωσδηποτε μετρησεις για Αμμωνια (NH3/4), No2, No3, PH, KH, GH με σειρα κρισιμοτητας οπως σου τα γραφω..
Κιχλιδες ειναι πολλα απο ψαρια που εχουμε στα ενυδρεια μας..
Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι συμβατα μεταξυ τους....
πχ Τα labidochromis caruleus και τα σκαλαρια ειναι κατα δυο κιχλιδες (και πολυ δημοφιλη..) Δεν μπαινουν ομως στο ιδιο ενυδρειο.

Υπο μια εννοια και τα παπαγαλοψαρα ειναι κιχλιδες μαις και προερχονται απο διασταυρωση κιχλιδων..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-05, 18:15
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Λοιπον μολις τελειωσαν οι μετρησεις (οχι ακριβως δηλαδη διοτι μολις ανακαλυψα οτι δεν μου εδωσαν τιποτα για μετρηση ΝΟ3). Ωραια η δουλεια του χημικου με τους δοκιμαστικους σωληνες.
Αποτελεσματα
ΝΟ2 : 0, NH3 - NH4 : 0,5, PH : 7,2, KH : 8dKH, GH : 12dGH.
Πηγαινοντας στο pet shop για τα σχετικα των μετρησεων ανακαλυψα και τι ειναι τα τρια ψαρια που δεν ηξερα. Μαζι με τα 2 λοιπον παπαγαλοψαρα, το 1 Melanochromis aurora, και το 1 Melanochromis alpino υπαρχουν και 1 Melanochromis σοχανι, 1 Κυρτοκαρα Ελεκτρα και 1 Σεβερουν.
Περιμενω με αγωνια συμπερασματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-05, 09:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Nh3=0,5..
Εισαι στο ανω οριο.. Αν η αμμωνια ανεβει κιαλλο θα αρχισουν τα προβληματα.
Ταιζε ελαχιστα και κανε συχνες αλλαγες νερού.
Ο στοχος ειναι να κρατησεις την αμμωνια κατω απο 0,5 (κατα προτιμηση κατω απο 0,25)
Τα περισσοτερα ψαρια σου ειναι απο την λιμνη malawi..
Αντιθετα το severum ειναι νοτιας αμερικης. (και οταν μεγαλωσει γινεται και 20 ποντους)
Δεν νομιζω οτι ολα αυτα χωρανε σε 60 λιτρα σε καθε περιπτωση.
Χρειαζεσαι η μεγαλυτερο ενυδρειο η λιγοτερα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-05, 20:36
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Μηπως μπορω να μαθω γιατι τα ψαρια μου εχουν κανει το χαλικι ανω κατω?
Ειναι φοβερο αυτο που συμβαινει. Εχουν μετατοπισει σχεδον ολο το χαλικι σε μια μερια του ενυδρειου, και εχουν (ειδικα τα παπαγαλοψαρα) γεμισει τους βραχους επανω με χαλικι (τετοια μεταφορα χαλικιου με το στομα πρωτη φορα βλεπω). Μηπως κατι τα ενοχλει και πρεπει να αλλαξω μεσα στο ενυδρειο? Παντως τα παπαγαλοψαρα εχουν δυο τρυπες σε βραχακι που μπαινουν μεσα και τα αλλα εχουν βρει και αυτα το καθενα τη θεση του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-05, 21:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

οι κιχλιδες και ειδικοτερα οι αφρικανικες ειδικευονται στο σκαψιμο και στις μεταφορες. ειναι φυσιολογικο αυτο που συμβαινει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-05, 16:39
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ευχαριστα τα νεα. Η αμμωνια επεσε στο 0. Τωρα ολα καλα?
Ποτε πρεπει να βαλω γλειφτες στο ενυδρειο?
Πως καθαριζει το χαλικι?
Ενω ολα τα ψαρια μεταξυ τους ειναι ενταξει το μονο που ολα τα αλλα κυνηγανε ειναι το auratus το οποιο ειναι και το μονο που απο οτι καταλαβα δεν θελει φως στο ενυδρειο. Νοιωθει πιο ανετα σε χαμηλο φωτισμο.
Ποτε να ξανακανω μετρησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-05, 20:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ειρήνη καλησπέρα.
Όχι, μην βάλεις γλύφτες ακόμα. Στην παρούσα φάση, δεν θα ήταν ότι καλύτερο να προσθέσεις κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο. Θα σου έλεγα πρώτα να αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο καθώς η συγκεκριμένη σύνθεση είναι εντελώς λάθος αφού τα ψάρια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και σε λίγο καιρό δεν θα χωράνε στον περιορισμένο χώρο που έχουν.
Το χαλίκι το καθαρίζεις κάνοντας σκούπα κατά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Ψάξε λίγο στο φόρουμ και θα βρεις αρκετά θέματα. Δες αυτά:
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
http://www.greekaquarist.com/vb/show...EA%EF%F5%F0%E1
Εκτός της αμμωνίας, δεν μέτρησες τίποτε άλλο;
Καλό είναι να κάνουμε μετρήσεις (ειδικά στην αρχή) όσο πιο συχνά μπορούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-11-05, 14:53
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Στην παρουσα φαση μετρησα παλι μονο την αμμωνια που ηταν ανεβασμενη την περασμενη εβδομαδα . Αυριο που θα κανω αλλαγη νερου θα κανω παλι ολες τις μετρησεις.
Εχω προβλημα με το παπαγαλοψαρο (κοκκινο). Σε ορισμενα σημεια του σωματος και ειδικα κοντα στην ουρα και στην κοιλια φαινεται σαν να ξεθωριαζει το χρωμα του (κιτρινιζει). Η διαθεση του ειναι πολυ καλη. Ειναι κινητικο οπως παντα και τρωει κανονικα. Τι μπορει να ειναι?
Τι μπορει να κανει καποιος για να ξεφορτωθει δυο παπαγαλοψαρα και ενα severum χωρις να στενοχωρηθει το παιδι του? Εαν παρω και αλλο ενυδρειο ισως?
Τα υπολοιπα ταιριαζουν μεταξυ τους? Μηπως μπορω να βαλω αυτα σε ενα μικροτερο ενυδρειο που σκεφτομαι να παρω με φυσικα φυτα ή να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-11-05, 17:44
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5349

ξεβαφει!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-11-05, 20:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στο γλυκο νερο, τα πολυ εντονα χρωματα ειναι συνηθως ... μπογια...
Σε αντιθεση με τα reef οπου εκει η πραγματικοτητα ξεπερναει καθε φαντασια..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για Tanganyika Setup. Gorgi Tanganyika 13 31-07-05 13:40
Συμβουλές λίπανσης Gorgi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-01-05 15:37
Νέος στα ενυδρεία που χρειάζεται συμβουλές. ThDam Χρυσόψαρα 5 20-09-04 00:40
νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-06-04 00:05
Δώρο ενας μονομάχος, δέχομαι συμβουλές pani Bettas 30 20-05-04 13:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05952 seconds with 13 queries