Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-16, 23:50
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή 140 λιτρα Ocellatus Gold

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80*35*50
Όγκος: 120 Λιτρα περιπου καθαρα
Κατηγορία: Αφρικη Tanganyika
Φυτά: 2 ριζες Valisneria spiralis και 1 anubia barteri
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 αρσενικα και 2 θηλυκα Neolamprologus ocellatus gold , 5 physa snails (λαθρεπιβάτες) , 1 nerite snail
Διακοσμητικά υλικά: Αμμο θαλασσης , κελυφη σαλιγκαριών , πετρες θαλασσης
Φόντο: τίποτα πρός το παρών μεσα στην βδομαδα θα παρω μαυρο χαρτονι Φωτισμός: 2*13 watt απλές T5 θα αλλαχθούν σύντομα
Διάρκεια φωτισμού: περίπου 8 ώρες μέχρι να πάρω χρονοδιακόπτη ( από τις 2:30 μεχρι τις 10:30)
Φιλτράρισμα: Resun magi 700 και Fluval U2(με την πρωτη ευκαιρια μολις μαζεψω λεφτα θα παρω εξωτερικο)
Θερμοστάτης: Sicce scuba 150w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 8-8,2
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Αλλαγές νερού: 25 λίτρα 1 φορα την βδομαδα
Θερμοκρασία: 25 βαθμοι κελσιου
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρειο στρωθηκε με τροφη σε τουλι 1 μηνα περιπου και την δευτερα μπηκαν τα ψαρια

Ολες οι μετρήσεις γινονται με υγρα τεστ της API εκτος από την αμμωνια την οποια μετραω με της salifert


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-16, 00:04
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ωραίος Πέτρο πολύ ωραίος, κοιτά μήπως βάλεις καλύτερα τα κοχύλια. Θα το δεις στην πορεία μήπως βολεύουν αλλιώς μέχρι να πιάσουν τις θέσεις τους τα ψάρια. Το ενυδρείο δεν θα το γεμίζεις μέχρι πάνω με νερό? Στην κατηγορία των Betta είναι αυτό το ενυδρείο ή στη κατηγορία των Αφρικανών? Κοιτά και για STC-1000 θα σε διευκολύνει πάρα πολύ στο θέμα της θέρμανσης-ψύξης. Αλήθεια με την ψύξη το καλοκαίρι πως θα το κάνεις? μέχρι 28 βαθμούς σε θερμοκρασία περίπου παίρνουν αυτά τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-16, 00:16
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ευχαριστω γιαννη!! εχεις δικιο θα βαλω τα κοχυλια ετσι ώστε η εισοδος να κοιταει κατά πανω και θα προσθεσω και αλλα για να μην υπαρξουν θεματα!!μεχρι πανω το γεμιζω απλως περιμενα την απαντηση σου για το αν θα εχουν πρόβλημα τα ψαρια με την διαφορα στο Ph..βασικα το νερο της αλλαγης είναι ηδη ετοιμο αλλα θα το βαλω αυριο το πρωι όπως μου ειπες! Το ενυδρειο είναι στην κατηγορια των αφρικανων στην tanganyika..το ξερω ότι πρεπει να παρω και stc-1000 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο αλλα όλα αυτά μαζι με το φιλτρο μετα τον απριλιο!Το καλοκαιρι στο δωματιο που βρισκεται το ενυδρειο εχουμε Air-condition που το χρησιμοποιούμαι πολλες ωρες την μερα και από ότι εχω διαβασει σε αυτην την περιπτωση δεν υπαρχει πρόβλημα..να παρατηρησω οτιδήποτε εννοείται πως θα βαλω ανεμιστηρακια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-16, 00:21
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από originalpeter Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80*35*50
Όγκος: 120 Λιτρα περιπου καθαρα
Κατηγορία: betta <-------- ??????
Φυτά: 2 ριζες Valisneria spiralis και 1 anubia barteri
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 αρσενικα και 2 θηλυκα Neolamprologus ocellatus gold , 5 physa snails (λαθρεπιβάτες) , 1 nerite snail .......................
.....................
.....................
.......................
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-16, 00:29
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ουπςς λαθος δεν το ειχα δει διορθωθηκε!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-16, 00:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-16, 10:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Όμορφο ενυδρείο και ψάρια με χαρακτήρα!
Έχε το νου σου για πιθανή κακοποίηση του πιο αδύναμου αρσενικού
αν και το βραχοσύμπλεγμα στη μέση βοηθάει να ακροβολιστούν έξω από το οπτικό πεδίο των ανταγωνιστών
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-16, 15:02
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολύ κλεοβουλε..είναι οντως ψαρια με χαρακτήρα αλλα ριχνουν και αρκετο ξυλο..το ενυδρειο εχει χωριστει στην μεση..το ένα μισο το εχει ο ενας αρσενικος και το άλλο ο άλλος..δυστυχως ο πιο αδύναμος αρσενικος εχει παρει το νταμαρι..εβαλα μολις τωρα λιγο καλυτερα τα κοχυλια και προσθεσα αλλα 6 και ο καημενος προσπαθει να παει σε καποιο κοχυλι αλλα με το που βγαινει από το νταμαρι τρωει φαπες.. οι θηλυκες τα πανε αψογα και παρολο που τα εχω μολις 3 μερες εχω φλερτ από την μια θηλυκια!!Φωτο θα προσπαθήσω να ανεβασω σε λιγο..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-16, 19:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ναι, πολύ τσαμπουκάδες και το χέρι σου να βάλεις θα του επιτεθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-16, 19:36
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Άμα δω ότι συνεχίζει να υπάρχει θέμα με τον αδυναμο αρσενικό τι να κάνω?Επίσης βλέπω ότι ο κυρίαρχος αρσενικός επιτηθετε στην μια θηλυκια κάθετε στην γωνία του ενυδρείου και κατεβαίνει για να σκάψει σε κοχύλι και κατευθείαν πάει να της επιτεθεί....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-16, 19:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Επειδή τα ψάρια άλλαξαν πρόσφατα περιβάλλον, θέλει υπομονή και παρατήρηση μέχρι να ισορροπήσουν τα πράγματα.
Δεν θα πείραζα τίποτα εκτός κι αν κάποιο ψάρι φανεί ότι κινδυνεύει άμεσα (έχει χτυπηθεί άσχημα, δεν τρώει κλπ) και τότε μόνο πρέπει να απομακρυνθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-16, 21:13
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ναι όντως πρέπει να περάσει λίγος καιρός μέχρι να βρουν τις ισορροπίες τους απλώς είναι η πρώτη μου προσπάθεια στην Αφρική και είμαι λίγο επιφυλακτικος με το οτιδηποτε..σήμερα τάισα πρώτη φορά και όλα είχαν όρεξη
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-16, 17:48
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Μερικες φωτο ακομα!!







-------------------------
Στην τελευταια φωτογραφια ειναι η θηλυκια την οποια υποψιαζομαι οτι εχει κανει την βρωμοδουλεια!! Εχει σκαψει γυρω γυρω το κοχυλι μπαινοβγαινει μεσα δεν αφηνει κανεναν να το πλησιασει και κανει περιεργες κινησεις σαν να αεριζει το εσωτερικο του κοχυλιου με την ουρα της!!Συνηθως μπαινει ολοκληρη μεσα και βγαζει μονο το κεφαλι εξω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 28-03-16 στις 17:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-16, 18:19
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Μεγαλα μουτρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-16, 18:26
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ειναι τα ατιμα!! και παρολο που ειναι στο ενυδρειο απο την Πεμπτη δεν υπαρχει καθολου στρε οταν με βλεπουν και μπαινω στο δωματιο βγαινουν ολα πανω γιατι περιμενουν φάι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-04-16, 22:00
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=Cyva...ature=youtu.be
Ένα βιντεακι..συγγνωμη για την ποιοτητα του βιντεο είναι τραβηγμενο από κινητο..
και μερικες φωτογραφιες..

-------------------------
Να ρωτησω και κατι..ταϊζω 2 φορες την μερα.. 1 φορα μιση ωρα αφου ανοιξω τα φωτα ταϊζω NLS cichlid spectrum formula και μια μιση ωρα πριν κλεισω τα φωτα ταϊζω της sera την granured..ενώ όμως κανουν σαν τρελα για της sera την τελευταια βδομαδα δεν δειχνουν ιδιαιτερη προτιμηση για την NLS και όταν την βαζουν στο στομα τους μερικες φορες την φτυνουν.. τι μπορει να φταιει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 06-04-16 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-16, 09:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μήπως ταΐζεις πολύ? μείωσε λίγο, κάνε και μια μέρα δίαιτα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-16, 13:02
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παιζει και αυτό..θα μειωσω την ποσοτητα..από την προηγουμενη βδομαδα καθιερωσα νηστεια μια μερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-04-16, 22:01
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα η 1 θηλυκια έχει 1μιση 2 βδομάδες που κάθεται έξω από ένα κοχύλι στο οποίο μπαινοβγαινει όλη συχνά και κάνει εργασίες γύρω από αυτό..τι μπορεί να σημαίνει...Επίσης παρατηρώ και κάτι ακόμα τις τελευταίες μέρες..ο ένας αρσενικός κάνει κάτι σαν επίθεση χωρίς να χτυπάει την ίδια θηλυκια και εκείνη επίσης φουσκώνει τα βράγχια και όταν της επιτηθετε μπαίνει μέσα στο κοχύλι για κατι δευτερόλεπτα και κάνει μια περίεργη κίνηση ε την ουρά της και μετά επεμβαίνει ο κυρίαρχος αρσενικός και ο άλλος υποχωρεί..άμα δείτε το βίντεο θα καταλάβετε τι λεω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-16, 00:13
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

μάλλον προετοιμαζεται για γεννητούρια αν την βλέπεις να μην φεύγει καθόλου από το κοχύλι της τότε παίζει να υπάρχουν ήδη μικρά μέσα και να μην τα βλέπεις ακόμα. θα τα μάθεις τα ψαράκια σιγά σιγά, όλοι όλο και κάτι μαθαίνουμε σιγά σιγά με τον καιρό, έμπειροι και μη έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-04-16, 01:02
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Αντε να δουμε..φευγει μονο οταν ειναι η ωρα του φαγητου και ο πατερας μου μου λεει οτι μπορει να εχει γεννησει και να μην τα βλεπουμε..σημερα ειχε καλυψει ολο το κοχυλι με αμμο και φαινοταν μονο η εισοδος..θα δειξει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-04-16, 19:51
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Μολις ανακαλυψα ότι εχουμε μωρα!!Μεχρι στιγμης εχω δεις 3-4τωρα δεν ξερω ποσα είναι..αν μπορεσω να τραβηξω καλη φωτο θα την ανεβασω!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-04-16, 20:16
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Μπράβο! Καλη αρχη!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-04-16, 22:26
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

ευχαριστω πολύ.. τωρα θρυμματισα μια ποσοτητα και την εβαλα με συριγγα μεσα στο κοχυλι..από εκει και περα τι φροντιδα χρειαζονται?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-04-16, 23:14
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πολυ ευχάριστο νέο αυτό. Θα βλέπεις συχνά μικρά από δω και πέρα. Και λίγα είδες μάλλον. Θα δεις πολλά περισσότερα στην πορεία. Τώρα για τα μικρά, λογικά θα θέλουν συχνό τάισμα κάθε μέρα για να πάρουν τα πάνω τους (με τις απαραίτητες συχνές αλλαγές νερού φυσικά). Κοιτά για baby foods αν υπάρχει η δυνατότητα. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να επιβιώσουν τα μικρά με τα ενήλικα εκεί μέσα μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-04-16, 10:43
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Επειδη την επομενη βδομαδα δεν θα ειμαι σπιτι καθολου θα βαλω τον πατερα μου να τα ταϊζει 3-4 φορες την μερα με θρυμματισμενη τροφη..προς το παρον δεν εχω την δυνατοτητα να διαθεσω ενυδρειο για τα μικρα παρα μονο μια κλασικη γεννηστρα με τουλι τωρα δεν ξερω..αν γυρισω και υπαρχουν ακομα κατι θα κανω σιγουρα!
-------------------------
Καλησπερα παιδια πλεον μετραω 10-15 μικρα και εχω ταισει ηδη 2 φορες σημερα..παραθετω και μια φωτο
Τωρα θα αναφερω αλλα νεα του ενυδρειου για τα οποια χρειαζομαι την βοηθεια σας..πρωτα απο ολα σημερα παρατηρησα πως ο ενας αρσενικος εχει ενα στιγμα αναμεσα στα ματια του..τι μπορει να ειναι?Επισης παρατηρησα σημερα την υπαρξη αλγης BBA αν δεν κανω λαθος..που μπορει να οφειλεται?Ακομη σε σημεια οπου η ροη δεν ειναι τοσο εντονη υπαρχουν καποια σωματιδια οπου κουνιουνται με την ροη του νερου..δεν ξερω τι ειναι και δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα..τελος εδω και μια βδομαδα εχω παρατηρησει την υπαρξη μερικων διαφανων σακιδιων τα οποια μοιαζουν σαν ζελε και εχουν μεσα τους κατι ασπρακια...μετα απο ενα χρονικο διαστημα αδιαζουν απο αυτα..
Παραθετω φωτογραφιες..



http://s30.postimg.org/nriizittd/130...10830885_o.jpg
-------------------------
Κανεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 17-04-16 στις 10:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-04-16, 22:54
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Κανε λίγη υπομονή ακόμα Πέτρο, να το δουν το θέμα σου και οι πιο έμπειροι. Θα σου έλεγα πάντως σιγά σιγά να κοιτάξεις για ένα εξωτερικό φίλτρο. Θα καταλάβεις το γιατί όταν το βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-04-16, 00:02
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ηδη ψαχνομαι..να εισαι σιγουρος πως τελη μαρτιου-αρχες ιουνιου θα εχω παρει!!Παντως το ενυδρειο παει τρενο..ολα εχουν βρει τις ισορροπιες τους και μετρησεις ολα ενταξει!!Για την BBA ανησυχω λιγο μην εξαπλωθει και εχω τρεξιματα αλλα κατα τα αλλα κομπλε
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-04-16, 18:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Για το σημάδι του ψαριού δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς αν οι συνθήκες είναι σωστές. Το πιο πιθανό θα φύγει μόνο του.
Τα "ζελεδάκια" δεν ξέρω. Έχεις τίποτα σαλιγκάρια και μήπως είναι αυγά?
Τα "σωματίδια" μοιάζουν με σκουλικάκια? Πλανάρια?
Πριν την απουσία σου κάνε μια αλλαγή νερού και ετοίμασε εσύ τις μερίδες φαγητού για να μη το παρακάνει ο πατέρας σου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-04-16, 18:31
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Λογικα είναι αυγα από Physa snails..εχω τετοια λαθρεπιβάτες...τα σωματιδια δεν μοιαζουν με πλαναρια ή σκουλικια..ισως να φταιει κιολας η ελλιπης κυκλοφορια..θα ανεβασω και άλλες φωτο πιο καθαρες..τιμες νερου όλα κομπλε νιτρικα χαμηλα επίπεδα μηδενικη υπαρξη αμμωνίας..ηδη προετοιμαζω το νερο για την αυριανη αλλαγη..οντως θα πρεπει να προετοιμασω εγω τις μεριδες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
60lt Lamprologus Ocellatus gold komori Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 22 07-11-15 22:09
Lamprologus ocellatus 'Gold' alex siak 1986 Tanganyika 1 12-01-13 08:51
lamprologus ocellatus(gold) panos73 Tanganyika 11 11-04-07 20:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08289 seconds with 13 queries