Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-05, 09:53
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή hand-made vs ready aquarium και γενικές ερωτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέα στο χόμπι (και στο forum) αν και μέχρι τα 16 μου υπήρχε ένα κοινωνικό ενυδρείο γλυκού νερού στο σπίτι περίπου 300 λίτρων. Μετά από τόσα χρόνια λοιπόν και 2 προσπάθειες με ένα μικρό 15 λίτρων αποφάσισα να αγοράσω ένα των 100 λίτρων. Σκοπός μου είναι να βάλω γκαπι, αγγελοψαρα και φυσικά φυτά. Θα ήθελα την γνώμη σας στα εξής¨

1. είναι προτιμότερο ένα έτοιμο ενυδρείο με την αντλία του και την λάμπα του ή ένα φτιαγμένο από επαγγελματία τζαμά (να δώσω εγώ τις διαστάσεις και να μου προσθέσει και θέση για λάμπα);

2. το έτοιμο ενυδρείο που έχω βρει (από κατάστημα σχετικών ειδών) έχει μια πλαστική βάση με τέσσερα ποδαράκια. Θέλω να βάλω φελιζόρ στον πάτο- περίπου 0,5 εκατοστά, σωστά; -οπότε τι κάνω, το βγάζω; είναι επικίνδυνο να το αφήσω χωρίς την βάση; αλλιώς πώς θα μπει το φελιζόρ;

3. η βάση/επιπλο που έχετε χρησιμοποιήσει τι ακριβώς είναι; ένα απλό τραπεζάκι κάνει;

4. πόσο ακριβός είναι ένας ψηφιακός χρονοδιακόπτης φωτός;

5. θέλω να βάλω φυτά- χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως και φροντίδα -τι χώμα να χρησιμοποιήσω;

6. βλέπω διάφορα ονόματα ψαριών, υπάρχουν κάπου φωτογραφίες με τα απλά ονόματά τους και όχι τα επιστημονικά; πχ. black molly, guppy κτλ

7. έχω βρει 3-4 πέτρες από την θάλασσα, πώς πρέπει να τις καθαρίσω για να τις βάλω ως ντεκόρ στο ενυδρείο μου;

8. γνωρίζετε προμηθευτές ψαριών και φυτών καλής κατάστασης; μπορώ να έχω κάποια ονόματα; ή να προτιμήσω το κατάστημα της γειτονιάς μου που ήδη με γνωρίζει αν και τα φυτά του δείχνουν λίγο ταλαιπωρημένα;


Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες συμβουλές σας! Και μια απορία: οι ιδιοκτήτες ενυδρείων πάνε διακοπές; αν ναι, τι κανετε με τα ψαρια; εκτός και αν τους αρέσουν τα ελληνικά νησιά!

Κωνσταντίνα
  #2  
Παλιά 29-07-05, 12:23
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καταρχήν καλημερα και σε σένα Celda! Να τα πάμε ένα-ένα για βγάλουμε άκρη!

1)Είναι σημαντικά οικονομικότερο το να φτιάξεις μόνος σου το ενυδρείο και επιπλέον δεν σε περιορίζει καμία τυποποίηση στις διαστάσεις που θες. Τα έτοιμα έχουν κάποιες στάνταρ αναλογίες. Για το καπάκι/θέση για λάμπα έχουν γραφεί και σχετικά άρθρα που μπορείς να βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες γιατί δεν είναι απαραίτητος ο τζαμάς, γίνεται ωραιότατα και με ξύλο. Επίσης, συνήθως τα έτοιμα ενυδρεία υστερούν σε φωτισμό και φίλτρανση με αποτέλεσμα να αγοράζεις πάντα επιπλέον εξοπλισμό.

2) Όχι και βέβαια όχι! Έτσι και βγάλεις το πλαστικό αυτό (είναι στην ουσία η "κόντρα" που λένε οι φίλοι κατασκευαστές) με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν βέβαιο ότι το ενυδρείο θα ανοίξει από την πίεση μόλις το γεμίσεις νερό! Κόβεις το φελιζόλ όσο είναι το εσωτερικό μέρος του πλαστικού αυτού κοματιού ή αν δε σε πειράζει να φαίνεται το κόβεις ακριβώς όσο είναι και τελειώνει η ιστορία!. Εγώ προσωπικά πήρα έτοιμο ενυδρείο με τη βάση του και έχω ακουμπήσει το ενυδρείο κατευθείαν πάνω στο ξύλο χωρίς πρόβλημα.

3)Απλό τραπεζάκι που να αντέχει όμως το βάρος το συνολικό: ενυδρείο, νερό, χαλίκια πέτρες κι ό,τι τέλος πάντων βάλεις.

4)Από praktiker κοντά στα 10€

5)Το υπόστρωμα είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και καλύτερα κάνε μια αναζήτηση για σχετικά άρθρα γιατί θα ξεφύγει τελείως το θέμα αν ανοίξουμε τέτοιο κεφάλαιο!

6)Μμμ, αν πας σε κανένα ενυδρειάδικο συνήθως μοιράζουν κάτι οδηγούς της tetra με αυτό που θες. Τώρα για site δεν έχω κανένα υπόψιν μου.

7)Simply forget it! Ότι και να κάνεις για τα ψάρια που λες να βάλεις δεν γίνεται τίποτα.

8 )Αν είχες συμπληρώσει τον τόπο διαμονής σου ίσως σου λέγαμε κάτι... Γενικά τώρα στην αρχή μην έχεις και πολύ εμπιστοσύνη σε ότι σου λένε στα μαγαζιά, ψάχνε ή ρώτα εδώ τι θες.

Και για το τελευταίο: φυσικά και πάνε, και τότε αναλαμβάνουν αυτόματες ταΐστρες ή τροφές διαρκείας!
  #3  
Παλιά 29-07-05, 12:25
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Sorry για τον τόπο διαμονής είδα ότι το συμπλήρωσες μετά. Νομίζω στο GAB υπάρχει μια κατηγορία για τα μαγαζιά που είναι "καλά" για τα στάνταρ που θέτει ο χομπύστας. Από κείνα τα μέρη δυστυχώς δε γνωρίζω.
  #4  
Παλιά 29-07-05, 12:32
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Γιώργο.

Και ότι ήμουν έτοιμη για αγορά έτοιμου ενυδρείου. Θα κοιτάξω σε κανά γνωστό μπας και μου κάνει καμιά καλή τιμη και μου φτιάξει ένα ενυδρείο.
Και πόσες λάμπες θεωρείς ότι ειναι καλό να έχει ένα ενυδρείο; 2; θα βάλω φυτά αλλά εύκολα και σχετικά λίγα. Εσύ τι ενυδρείο έχεις; Πόσο καιρό; Ταΐστρες ε; Και αυτες από που τις προμηθεύετε;

Τα λέμε!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
  #5  
Παλιά 29-07-05, 12:48
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Στην επιλογή δημόσιας συζήτησης -> Καλωσορίσατε έχω γράψει το "πρώτη δημοσίευση" όπου κάνω παρουσίαση του ενυδρείου μου, αν θες ρίξε εκεί μια ματιά. Τα ψάρια λατρεύουν τη ρουτίνα και σταθερές συνθήκες σε όλα τους. Έτσι είναι πολύ πρακτικό είσαι δεν είσαι σπίτι το τάισμα, σβήσιμο των φώτων κλπ λεπτομέρειες να τις κάνει άλλος για σένα, τα μηχανήματα. Για 100 λίτρα ενυδρείο νομίζω ότι 2 λάμπες είναι ότι πρέπει. Θα σου απαντήσω γενικότερα για τον εξοπλισμό μιας και από ότι φαίνεται καταλήγεις σε DIY ενυδρείο και θα προβείς σε αγορά φίλτρου, θερμαντήρα, λαμπών, φάρμακα κλπ. Αγορά απέξω και μόνο γιατί θα σου έρθει τουλάχιστον στα μισά λεφτά από ότι θα δώσεις εδώ. Και όταν λέω απέξω δες πχ www.aquaristic.net που είναι από τα κορυφαία του είδους, θα βρεις ότι θες και με πολύ καλό επίπεδο εξυπηρέτησης.
  #6  
Παλιά 29-07-05, 14:49
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Απλά να προσθέσω:

Τα γκάπυ με τα αγγελόψαρα δεν είναι πολύ καλός συνδιασμός (αν και εγώ έτσι τα έχω ). Δες εδώ http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=5759

Οι χρονοδιακόπτες ξεκινούν απο 5 ευρώ σε μαγαζιά με ηλεκτρικά είδη ή στα καρφούρ, πράκτικερ. Χάνουν χρόνο όμως και αν γίνει διακοπή ρεύματος τα χάνουν εντελώς. Υπάρχουν και ηλεκτρονικοί με μπαταρία που κρατούν την ώρα σε περιπτωση διακοπής αλλά είναι πιο ακριβοί και δεν ξέρω πως τα πάνε απο ακρίβεια. Εγώ έχω τους φτηνούς και δεν έχω αντιμετωπίσει μεγάλα προβλήματα.
Οι λάμπες που θα βάλεις εξαρτώνται απο το τι είδους φυτά θέλεις να βάλεις. Φυτά με χαμηλές απαιτήσεις σε φώς μπορούν να ζήσουν και με 0,2 watt/λιτρο ενώ φυτά με υψηλές απαιτήσεις μπορεί να θέλουν πάνω απο 1 watt/λιτρο, παροχή διοξειδίου κλπ. Υπάρχουν αρκετές σχετικές δημοσιεύσεις για να δείς.

Αν καταλήξεις σε γκαπάκια στείλε πμ να σου χαρίσω μερικά απο τα δικά μου
  #7  
Παλιά 29-07-05, 15:07
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε torm απλά νομίζω ότι είναι πολύ πρώιμα όλα αυτά για αυτό δεν μπήκα σε λεπτομέριες! Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα. Ως προς τα ψάρια, έτσι? Αυτοί οι χρονοδιακόπτες που πρότεινα έχουν εσωτερικά μπαταρία και έτσι και να κοπεί το ρεύμα δε γίνεται τίποτα. Οι απλοί μηχανικοί όση ώρα γίνει διακοπή τόση ώρα μένουν πίσω, ενώ αυτοί που είπα είναι μια χαρά, χωρίς προβλήματα.
  #8  
Παλιά 29-07-05, 15:27
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Παιδιά
ευχαριστώ για τον χρόνο σας. δεν έχω καταλάβει κάτι όμως: γιατί να βάλω σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων 2 λάμπες; δεν θα μπορούσα να βάλω 1 των 50 watt; έχει διαφορά...

και ευχαριστώ για την προσφορά των ψαριών, ίσως και να την δεκτώ μόλις έρθει η ώρα!

Καλό απόγευμα

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
  #9  
Παλιά 29-07-05, 15:45
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Τα watt στις λάμπες φθορίου πάνε ανάλογα με το μήκος της λάμπας. Τουλάχιστον στις συνηθισμένες λάμπες φθορίου. Άρα το πόσα watt θα είναι η λάμπες που θα βάλεις εξαρτάται άμεσα απο το μήκος του ενυδρείου σου.

Φίλε george έχεις μεν δίκιο ότι είναι πρώιμα τα περι διοξειδίων κλπ, αλλά είναι κατά την άποψή μου προτιμότερο να κάνεις λίγες μέρες παραπάνω έρευνα πριν στήσεις κάτι, παρά να το στήσεις και μετά να δείς οτι ήθελες κάτι άλλο. Τα ανέφερα μόνο ως σημείο για να καταλάβει η φίλη μας τι ρόλο παίζουν τα watt και ψάχνοντας να καταλήξει η ίδια πόσα θα χρειαστεί.

Συμβουλή μου: Ξεκινάς με λίγα watt και εύκολα φυτά και στη συνέχεια, όντας και πιο έμπειρη προχωράς και σε σεταρίσματα πιο υψηλών απαιτήσεων
  #10  
Παλιά 29-07-05, 19:50
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε torm παρεξήγηση, αναφέρομαι μόνο στους συνδυασμούς των ψαριών. Έχει χυθεί πολύ "αίμα" για το συνδυασμό γκαπι με αγγελόψαρα! Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες Αυτά!
  #11  
Παλιά 30-07-05, 17:17
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κωνσταντίνα καλωσόρισες στην παρέα!

Πρώτα απ'όλα θα σε συμβούλευα αν μην κάνεις βιαστικές κινήσεις όσον αφορά τις επιλογές για την αγορά/στήσιμο του καινούριου σου ενυδρείου. Είναι προτιμότερο (και οικονομικότερο) να καθυστερήσεις λίγο παραπάνω και να κάνεις σωστές επιλογές παρά να βιαστείς και να το μετανοιώσεις αργότερα.
Ξεκίνα πρώτα από εδώ... διάβασε όσο περισσότερο μπορείς και ρώτησε οτιδήποτε σε απασχολεί (στην κατάλληλη θεματική ενότητα βέβαια). Υπάρχουν πολλά θέματα που έχουν ήδη αναπτυχθεί τα οποία θα σε βοηθήσουν να κάνεις τα πρώτα σου βήματα.

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:

1. Όταν λέμε πως είναι πιο οικινομικό το να το φτάξεις μόνη σου, εννοούμε να αγοράσεις τα τζάμια από κάποιον τζαμά και να κολλήσεις μόνη σου το ενυδρείο. Συνήθως οι τζαμάδες ζητάνε πιο πολλά χρήματα για να το κολλήσουν απ'ότι θα σου κόστιζε έτοιμο. Εδώ θα πρέπει να κάνεις μια έρευνα αγοράς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
2) Όχι και βέβαια όχι! Έτσι και βγάλεις το πλαστικό αυτό (είναι στην ουσία η "κόντρα" που λένε οι φίλοι κατασκευαστές) με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν βέβαιο ότι το ενυδρείο θα ανοίξει από την πίεση μόλις το γεμίσεις νερό! Κόβεις το φελιζόλ όσο είναι το εσωτερικό μέρος του πλαστικού αυτού κοματιού ή αν δε σε πειράζει να φαίνεται το κόβεις ακριβώς όσο είναι και τελειώνει η ιστορία!. Εγώ προσωπικά πήρα έτοιμο ενυδρείο με τη βάση του και έχω ακουμπήσει το ενυδρείο κατευθείαν πάνω στο ξύλο χωρίς πρόβλημα.
2. Οι κόντρες δεν είναι το πλαστικό αυτό αλλά κομμάτια τζαμιών κολλημένα εγκάρσια και εσωτερικά στα γυάλινα τοιχώματα του ενυδρείου τα οποία ενισχύουν την αντοχή του ενυδρείου και το κάνουν πιο "άκαμπτο". Η χρήση φελιζόλ στον πάτο του ενυδρείου είναι απαραίτητη. Αν μεσολαβήσει κάποιο ξένο αντικείμενο (ένα μικρό κομμάτι χαλικιού ή άμμου) μεταξύ του τραπεζιού/βάσης και του πάτου του ενυδρείου και δεν υπάρχει φελιζόλ (ή οποιοδήποτε άλλο μαλακό και ελαστικό υλικό), είναι θέμα χρόνο να ραγίσει το ενυδρείο σε εκείνο το σημείο.

6. Αν πας στο www.google.com και εισάγεις την λατινική ονομασία του ψαριού που ψάχνεις, θα σου βγάλει αρκετές ιστοσελίδες που αναφέρουν και την κοινή ονομασία.

7. Πέτρες από την θάλασσα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αφού καθαριστούν καλά και αναλόγως τα ψάρια που θα επιλέξεις για το ενυδρείο σου.
__________________
Πέταλο
  #12  
Παλιά 30-07-05, 18:21
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
2. Οι κόντρες δεν είναι το πλαστικό αυτό αλλά κομμάτια τζαμιών κολλημένα εγκάρσια και εσωτερικά στα γυάλινα τοιχώματα του ενυδρείου τα οποία ενισχύουν την αντοχή του ενυδρείου και το κάνουν πιο "άκαμπτο". Η χρήση φελιζόλ στον πάτο του ενυδρείου είναι απαραίτητη. Αν μεσολαβήσει κάποιο ξένο αντικείμενο (ένα μικρό κομμάτι χαλικιού ή άμμου) μεταξύ του τραπεζιού/βάσης και του πάτου του ενυδρείου και δεν υπάρχει φελιζόλ (ή οποιοδήποτε άλλο μαλακό και ελαστικό υλικό), είναι θέμα χρόνο να ραγίσει το ενυδρείο σε εκείνο το σημείο.

7. Πέτρες από την θάλασσα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αφού καθαριστούν καλά και αναλόγως τα ψάρια που θα επιλέξεις για το ενυδρείο σου.
Στα αγοραστά ενυδρεία και σε αυτά τα λίτρα οι μόνες κόντρες που υπάρχουν είναι αυτή η βάση και το καπάκι. μπορώ να ανεβάσω φώτο από το ενα ενυδρείο (100lt) μου να δεις. Επίσης το φελιζόλ δεν είναι απαραίτητο (ΙΜΟ) γιατί το ενυδρείο όταν το βάζεις στη βάση του τη σκουπίζεις πρώτα και δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τίποτα από κάτω μετά. Επίσης sτα αγοραστά ενυδρεία δεν πατάει το τζάμι τους στην επιφάνεια της βάσης αλλά το περιφερειακό πλαστικό. Και, για τα ψάρια που θέλει η Κωνσταντίνα (σκαλάρια) οι πέτρες από τη θάλασσα ούτε για πλάκα δεν μπαίνουν. Για το fish index Κωνσταντίνα ρίξε μια ματιά εδώ όπου μπορείς να βρεις πάρα πολλές πληροφορίες, μέχρι και κατασκευή ενυδρείου!
  #13  
Παλιά 30-07-05, 19:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν ειναι ΟΛΕΣ οι πετρες της θαλασσας ασβεστολιθικες..
Υπαρχουν ωραιοτατοι γρανιτες (βοτσαλα) γυαλισμενα απο το νερο και την αμμο (αρα καθαριζονται ευκολα) που μια χαρα μπαινουν σε οποιοδηποτε ενυδρειο γλυκου νερού..
Δυο ειναι τα κριτιρια.. α. Να καθαριζει ευκολα, και β. Να μην αφριζει στο aquaforte...
  #14  
Παλιά 30-07-05, 22:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ίσως κάποια από τα "έτοιμα" ενυδρεία (εταιρείας) να μην έχουν κόντρες (όπως τις περιέγραψα πιο πάνω), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κανένα ενυδρείο εταιρείας δεν έχει. Υπάρχουν και έτοιμα ενυδρεία με κόντρες, και όχι πλαστικές βάσεις να κάνουν τη δουλειά της κόντρας (που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν).

Το ότι σκουπίζεται η επιφάνεια που θα ακουμπίσει η βάση του ενυδρείου, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγει και το τελευταίο μικρό σωματίδιο πριν τοποθετηθεί στη θέση του το ενυδρείο. Κι αν σου ξεφύγει ένας κόκκος άμμου (ο οποίος είναι υπεραρκετός για να σπάσει τον πάτο του ενυδρείου όταν είναι γεμάτο - συμβαίνουν και αυτά); Εξάλλου, ένα κομμάτι φελιζόλ στις διαστάσεις του αποτυπώματος του ενυδρείου έχει μηδαμινό κόστος, αλλά ταυτόχρονα προσφέρει τεράστια προστασία. Δεν βλέπω ποιος ο λόγος να μην μπει το φελιζόλ και να το αφήσεις στην τύχη.
__________________
Πέταλο
  #15  
Παλιά 30-07-05, 22:52
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

το φελιζολ, η οποιοδηποτε αλλο- απορροφητικου τυπου- τετοιο υλικο, κρινεται απαραιτητο.

ποσοι ειναι που ταλεγαν πριν οτι δεν ειναι αναγκαιο, και μετα κλαιγανε που ανοιξε??
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


  #16  
Παλιά 30-07-05, 23:23
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
το φελιζολ, η οποιοδηποτε αλλο- απορροφητικου τυπου- τετοιο υλικο, κρινεται απαραιτητο.

ποσοι ειναι που ταλεγαν πριν οτι δεν ειναι αναγκαιο, και μετα κλαιγανε που ανοιξε??
υπονοούμε κάτι γαύρε;
  #17  
Παλιά 30-07-05, 23:39
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παίδες καθένας με τη γνώμη του! Το ενυδρείο (το γυαλί, ο πάτος του) εφόσον δεν ακουμπάει στη βάση δεν έχει νόημα το φελιζόλ ΙΜΟ. (και φυσικά δεν είνα θέμα κόστους) Εγώ σε 3 ενυδρεία που έχω κανένα δεν έχει φελιζόλ και το ένα μάλιστα από αυτά λειτουργεί για πάνω από 20 χρόνια. Φίλε Giorgos κάνε έναν κόπο όποτε σου δοθεί η ευκαιρία και δες το juwel 300 ότι δεν έχει καμία κόντρα πέραν του πλαστικού-διακοσμητικού που "δένει" το ενυδρείο στη βάση και στο πάνω μέρος του. Δε λέω ότι η juwel είναι η καλύτερη και αντιπροσωπευτικότερη μάρκα, αλλά με την πρώτη ευκαιρία, αν θες, μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες για να πείστεις. Και σίγουρα η εταιρεία για να βάζει τέτοιου είδους κόντρες κάνουν και παρακάνουν τη δουλειά τους Μπορεί όχι τόσο αποτελεσματικά όσο οι άλλες, αλλά αν δεν έκαναν θα είχα καεί εγώ και πολλοί άλλοι!
  #18  
Παλιά 31-07-05, 09:41
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
υπονοούμε κάτι γαύρε;

προς Θεου δασκαλε !!

τωρα οσον αφορα στο θεμα.
μπλεξαμε τις βουρτσες με τα κονταρια βλεπω !!

τι σχεση εχουν οι κοντρες που λεει ο γιωργος με τα πλαστικα καπακια ??

οτι σχεση εχει το ροδακινο με το ελικοπτερο !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


  #19  
Παλιά 31-07-05, 09:57
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Γαύρε κι εσύ μου φαίνεται ότι δυσκολεύεσαι να καταλάβεις. Θα γίνω λοιπόν όσο πιο σαφής μπορώ ώστε να μη συζητάμε επί απλών θεμάτων τόσες ώρες. Λοιπόν λέω ότι στα περισσότερα αγοραστά ενυδρεία το ρόλο της κόντρας αναλαμβάνει το πλαστικό διακοσμητικό στη βάση του και στο επάνω μέρος του. Το καταλαβαίνουμε όλοι αυτό, έτσι? Αυτό είπα πριν, αυτό και τώρα. Και ξαναλέω, στο δικό μου το ενυδρείο και σε άλλα 3 αγοραστά που έχω δεν υπάρχει άλλη κόντρα πέραν αυτών που προανέφερα. Μάλλον η ζέστη δυσκολεύει την κατανόηση αυτών που λέω! Διαφωνεί κάποιος ότι ενυδρείο χωρίς κόντρα δε γίνεται να σταθεί? Φαντάζομαι πως όχι. Επειδή λοιπόν τα δικά μου δεν έχουν, με ποιο "μαγικό" τρόπο γαύρε και συνονόματε Giorgos κρατιέται? Υπενθυμίζω ότι συζητάμε για 300 lt και όχι για 10, για να μη γίνει παρεξήγηση ότι είναι μικρό και αντέχουν τα τζάμια από μόνα τους χωρίς παρουσία κόντρας.

Και να κλείσω και εγώ με έναν προβληματισμό: είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω?


Και σίγουρα μπέρδεψαν κάποιοι τις βούρτσες γαύρε
  #20  
Παλιά 31-07-05, 10:31
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

προφανως ΔΕΝ ΘΕΣ να καταλαβεις οτι διαβασες!!
και μαλλον επειδη για να το λες δεν εχεις ασχοληθει με το αθλημα , θα πω αυτο και σταματαω .

οι κοντρες κρατανε το ενυδρειο να μην < ξεχειλωσει> να στο πω ετσι μπας και το πιασεις.

αν εχεις την εντυπωση οτι το πλαστικο καλυμμα μπορει να καλυψει αυτο που
σου λεω ...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


  #21  
Παλιά 31-07-05, 11:43
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παρομοίως.... Άντε γεια και από μένα.
  #22  
Παλιά 31-07-05, 19:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

george hmmy, επειδή ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα της συζήτησης (και επειδή πιστεύω ότι έχουν απαντηθεί όλες οι ερωτήσεις της Κωνσταντίνας), αν επιθυμείς να συνεχίσουμε το θέμα αυτό, μπορείς να ξεκινήσεις κανούρια δημοσίευση στην κατάλληλη κατηγορία.
__________________
Πέταλο
  #23  
Παλιά 31-07-05, 20:27
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν λέω ότι στα περισσότερα αγοραστά ενυδρεία το ρόλο της κόντρας αναλαμβάνει το πλαστικό διακοσμητικό στη βάση του και στο επάνω μέρος του.
Μαλλον κατι αλλο εννοείς φίλε μου. Το πλαστικο δακοσμητικο στην βαση ενός ενυδρειου δεν "δενει" ενα ενυδρειο. Προφανως εννοεις κατι αλλο που δεν εχουμε ακομη καταλαβει!!!

Παράθεση:
Εξάλλου, ένα κομμάτι φελιζόλ στις διαστάσεις του αποτυπώματος του ενυδρείου έχει μηδαμινό κόστος, αλλά ταυτόχρονα προσφέρει τεράστια προστασία.
Συμφωνω απολυτως. Η απουσια του φελιζολ σε DIY ενυδρεια ειναι μεγαλο ρισκο!!!
__________________
Γιάννης
  #24  
Παλιά 01-08-05, 06:18
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

λοιπον για να τα παρουμε με τη σειρα.
τα περιμετρικα πλαστικα ειναι καλα για ενυδρεια μεχρι 160-170 λιτρα.τωρα απο κει και πανω ειναι καλα να υπαρχουν κοντρες και ιδιαιτερα στα μακρια ενυδρεια.
τωρα να καποιος δεν θελει ουτε το ενα ουτε το αλλο μπορουν να πληρουσουν <μερικα> ευρα παραπανω και να παρουν ενα ADA (Aqua Design Amano)ενυδρειο το οποιο δεν εχει ουτε κοντρες ουτε περιμετρικα πλαστικα-μονο το γυαλι(το οποιο ειναι και λιγο πιο χοντρο)
για φελιζολ απο κατω απο το ενυδρειο προσωπικα δεν εβαλα ποτε σε κανενα απο τα 10 ενυδρεια μου γιατι σε κανενα δεν παταγε το γυαλι.σε ενα που παταει το γυαλι καλο θα ηταν να υπηρχε ετσι προληπτικα γιατι οπως ειπε και καποιος παραπανω αν την ωρα που μπει το ενυδρειο η βαση ειναι καθαρη δεν υπαρχρει περιπτωση να μπει κατι απο κατω απο το ενυδρειο.
  #25  
Παλιά 01-08-05, 07:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σχετικα με τις κοντρες εχετε ολοι δικιο, απλα μιλατε για διαφορετικα πραγματα.

Οι πλαστικες κοντρες βρισκονται στο πανω μερος του ενυδρειου και οχι στο κατω.. Δειτε τη φωτο απο juwel rio 180..
(Το εργοστασιο εχει βαλει πλαστικη κοντρα η οποια μια χαρα ειναι βεβαια, απλα εμενα δεν μαρεσε το οτι αμα την πιεσεις προς τα κατω μπορει και να σπασει, οποτε αρχισαν οι πατεντες...)

Απο κει και περα, το ενυδρειο εχει μια πλαστικη βαση η οποια αναλαμβανει το ρολο του φελιζολ.. Πολλα εργοστασιακα εχουν τετοια βαση, η οποια μαλιστα εινια συνηθως και κολλημενη πανω στο γυαλι.

Τα DIY αποτην αλλη, χρειαζονται οπωσδηποτε καποιο μαλακο υλικο για να απορροφησει μικρες διαφορες υψους στη βαση κλπ..


Παραδοσιακα , οι κοντρες γενικα μπαινουν μεσα απο το ενυδρειο.
Τεχνικα, μπορει να φτιαχτει ενα τσερκι πλαστικο που να δεσει το ενυδρειο γυρω γυρω στη βαση του, αν και πρεπει να ειναι πολυ καλα σφηνωμενο, για να δουλεψει.. και να λειτουργει σαν κοντρα...

Ειναι θεμα του εκαστοτε κατασκευαστη το αν θα αξιοποιησει την πλαστικη βαση και με αυτο τον τροπο.
Το σιγουρο ειναι οτι η βαση σε εργοστασιακα ενυδρεια οπου υπαρχει παιζει το ρολο του φελιζολ..


Ειμαστε οκ ολοι ?
  #26  
Παλιά 01-08-05, 12:26
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Αν και μάλλον σε αδιέξοδο καταλήξαμε πάλι, τα συμπεράσματα νομίζω είναι τα εξής:
  1. Δεν πειράζουμε ποτέ ένα ενυδρείο αγοραστό γιατί αυτόματα πάυει η εγγύηση χωρίς να αναφερθώ και σε άλλες συνέπειες που μπορεί να έχουν τυχόν τροποποιήσεις.
  2. Κάθε ενυδρείο έχει τρόπο για να "δένει".
  3. Το φελιζόλ καλό μπορεί να κάνει, κακό όχι.
  4. Πέτρες από θάλασσα δε θα έφαζα στο ενυδρείο μου.
  5. Καλή αρχή Κωνσταντίνα!

Και, για να κάνω και το κομμάτι μου , ανεβάζω το σχέδιο αυτουνού που εννοώ και προκάλεσε αναστάτωση. Ο netblues μιας και έχει ενυδρείο της ίδιας εταιρείας, αν θέλει, μπορεί να επιβεβαιώσει ότι το κάτω μέρος του ενυδρείου του είναι έτσι ακριβώς. Γιατί μην ξεχνάμε ότι όλη η ιστορία έγινε για το κάτω μέρος του ενυδρείου της Κωνσταντίνας και κατά πόσο μπορεί να βγάλει τη βάση αυτή.
  #27  
Παλιά 01-08-05, 14:45
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ας το πιάσω και εγώ το θέμα, αν και θεωρείται λήξαν.
Γενικά κόντρες δεν είναι απαραίτητες στο κάτω μέρος του ενυδρείου, αφού τα κάθετα τζάμια τα κρατά η βάση πάνω στην οποία είναι κολλημένα.
Οι κόντρες χρειάζονται στο πάνω μέρος όπου η πίεση του νερού κάνει το τζάμι να κάμπτεται και αν δεν είναι αρκετά χοντρό υπάρχει πρόβλημα.
Οι πλαστικές βάσεις των έτοιμων ενυδρείων δεν παίζουν καθόλου τον ρόλο της κόντρας, αλλά εξασφαλίζουν ότι το ενυδρείο θα πατάει καλά πάνω στο έπιπλο. Επιπλέον είναι και λόγοι αισθητικής που τις επιβάλουν...
Έγώ έσπασα 3 ενυδρεία γιατί δεν έβαλα φελιζόλ. Δεν έβαλα φελιζόλ γιατί έβλεπα ότι η μελαμίνη πάνω στην οποία πάταγαν έδειχνε επίπεδη. Αλλά τελικά δεν ήταν. http://www.tsamisaquarium.com/Selide..._fish_room.htm
Τα άλλα ενυδρεία που ήταν έτοιμα με πλαστική βάση, δεν έπαθαν τίποτα παρά το γεγονός ότι μπήκαν πάνω στην ίδια μελαμίνη με τα πρώτα τρία.
  #28  
Παλιά 01-08-05, 15:25
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Για την βαση του Rio , το λεει σαφεστατα στις οδηγιες , "μην βαζετε τιποτα απο κατω απο την βαση" , και αυτο γιατι οπως ειπωθηκε και πιο πανω τα εργοστασιακα ενυδρεια δεν θελουν τα πιο πολλα τιποτα απο κατω πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο , ενω τα diy σαφως και θελουν ενα ψιλο φελιζολ απο κατω.
Τωρα για τις κοντρες , οσα ενυδρεια δεν εχουν κοντρες , εχουν πιο χοντρα γυαλια απο τα ομοια τους σε διαστασεις , εκει ειναι ολο το μυστικο .
Τα Rio , το πλαισιο με τις μεταλλικες ραβδους απο κατω που εχουν ειναι για να κραταει το πλαισιο και τα καπακια στην θεση τους , και οχι βεβαια για μην καμπυλωνει το γυαλι , κατι που κανουν ολες οι εγκαρσιες γυαλινες κοντρες (οπου αυτες χρειαζονται).
Και τα λεω αυτα με σιγουρια , μιας και εχω ολων των τυπων τα ενυδρεια , μεταξυ αυτων και ενα Rio 400 , χωρις κοντρες και αυτο .
__________________
Σωτήρης
  #29  
Παλιά 01-08-05, 15:51
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
το πλαισιο με τις μεταλλικες ραβδους απο κατω που εχουν ειναι για να κραταει το πλαισιο και τα καπακια στην θεση τους , και οχι βεβαια για μην καμπυλωνει το γυαλι , κατι που κανουν ολες οι εγκαρσιες γυαλινες κοντρες (οπου αυτες χρειαζονται).
Και τα λεω αυτα με σιγουρια , μιας και εχω ολων των τυπων τα ενυδρεια , μεταξυ αυτων και ενα Rio 400 , χωρις κοντρες και αυτο .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Οι πλαστικές βάσεις των έτοιμων ενυδρείων δεν παίζουν καθόλου τον ρόλο της κόντρας,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Μαλλον κατι αλλο εννοείς φίλε μου. Το πλαστικο δακοσμητικο στην βαση ενός ενυδρειου δεν "δενει" ενα ενυδρειο. Προφανως εννοεις κατι αλλο που δεν εχουμε ακομη καταλαβει!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
και όχι πλαστικές βάσεις να κάνουν τη δουλειά της κόντρας (που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
οι κοντρες κρατανε το ενυδρειο να μην < ξεχειλωσει> να στο πω ετσι μπας και το πιασεις.
ηταν ενας στην Πανεπιστημιου με το αυτοκινητο του και ειχε παρει το δρομο για Συνταγμα, ενω ειναι καθοδος για Ομονοια ως γνωστον.
στο δρομο του φωναζαν του αναβοσβυναν φωτα του λεγαν διαφορα, ...παει βρισκει εναν τροχονομο και του λεει, αυτοι δε φτανει οτι ειναι ολοι τρελλοι και φωναζουν, πανε και ΟΛΟΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ!!


νομιζω καλυφτηκε το θεμα και βγηκαν τα συμπερασματα ενθεν κακειθεν.

κυριε συντονιστα, ξηγησου λουκετακι για θα παει μακρυα η βαλιτσα παλι.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


  #30  
Παλιά 01-08-05, 19:58
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το θέμα σαφέστατα έχει καλυφθεί.
__________________
Πέταλο
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10018 seconds with 12 queries