Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 17-12-13, 02:24
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Unhappy Υπερ-σος

Καλησπερα σας! Εκανα χθες τη 1η μου αποπειρα ενυδρειου (55 λιτρα κοντα)
Ειμαι φουλ ασχετος οποτε σας λεω τι εκανα και τι μου ειπαν δηλαδη να κανω και μου λετε τι να κανω απο δω και περα!

Λοιπον...

Αφου εστρωσα χαλικι (πρωτα το ξεπλυνα) γεμισα με νερο το ενυδρειο (βρυσης) ανοιξα τον εξοπλισμο (Φιλτρο και Θερμοστατη) και το νερο ηταν καπου στους 24-25 βαθμους!

Εριξα το αυτο το μπουκαλακι (κοντα μισο καπακι εμεινε εκτος)

Και μετα 2.5 καπακια απο αυτο!

Αφου καπως θολωσε το νερο, μετα απο κανα 3 ωρο εριξα τα ψαρακια (2 συνολο με το γνωστο τροπο προσαρμογης)

Σημερα που πηγα παλι στο καταστημα, μου εδωσαν να ριξω 1 καπακι απο αυτο

Απο τα 2 ψαρακια, το ενα μολις σημερα αφου παρουσιασε κοκκινα βρανχια δεν εζησε και γενικα αυτο με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα αλλα και να τα παρατησω!

Τωρα τι κανω? Πως συνεχιζω? Παιρνω αυριο πρωι 1 ιδιο και το αφηνω? Διαβασα υπομνηματα κτλ αλλα λιγα καταλαβα και στα μαγαζια δεν εξηγουν! Φοβαμαι μηπως και το αλλο παθει το ιδιο! Αυτο με την αμμωνια-ph-νιτροδεις δεν τα ξερω καθολου! Να αλλαξω νερο και αν ναι να ριξω κατι απο τα παραπανω υλικα?

ΒΟΗΘΕΙΑ και Συγνωμη απο εναν εντελως αρχαριο!
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 18-12-13, 23:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη??
Δλδ : το μπολι ειναι ποσότητα βακτηρίων που μας δίνει κάποιος μέσω βιολογικού υλικού το οποίο βγάζει απ το φιλτρο του...ίσως και ζουμιά απ τα σφουγγάρια

Οοοοοοοοοοσο βιολογικό υλικό βγάζει απ το φίλτρο και σου δίνει...τοοοοοοοοσο βιολογικό υλικό του δίνεις. Αντε και λίγο περισσότερο, μερες που είναι

Διαβασε τα λινκ που σου εγραψα πιο πανω και τα ξαναλέμε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-12-13, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μπολι δε πωλειται. Δωριζεται.
Επειδη ομως, αν αυτος που σου δινει το μπολι, σου δωσει και βιολογικο υλικο εκτος απο μπιχλα απο τα σφουγγαρια του, αναλογα τα κομματια που θα σου δωσει, αδειαζει το φιλτρο του απο υλικο και πρεπει καπως να αναπληρωθει. (αν δινει σε ολους μπολι μαζι με κεραμικα υλικα, θα αδειασει το φιλτρο του στο τελος)
Ε εκει ειναι σωστο να του δινουμε απο το δικο μας καινουριο υλικο να το βαλει στη θεση του στρωμενου του.
Πρεπει ομως να ειναι και παρομοιο το υλικο. Μη του δωσουμε πχ ελαφροπετρα και το βαλει μεσα σε 'μακαρονι" και βουλωσει η τρυπα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 18-12-13, 23:30
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τους παρω αυριο τηλεφωνο ξανα και θα τους πω να το δεχτουν και ας κανουν οτι θελουν! Δεν γινεται ετσι! Θα το βαλω σε μια σακουλιτσα και θα τους το αφησω! Φυσικα χρηματα δεν θα ζητησω ουτε καν μου περασε απο τον νου!

Απο κει και περα:

Αγοραζω αυριο το μπολι και το βαζω το βραδυ! Περιμενω 4 μερουλες και κανω τεστ αμμωνιας (αντε να δω πως γινεται και το τεστ) και αν ειναι στο 0 προχωραω σιγα σιγα στην αγορα 2 ψαριων (να βρω καταλληλα)

Ειναι οκ η σκεψη μου ή κανω καποια λαθος κινηση?

Υ.Γ Τωρα το βλεπω συνεχεια (απο το prime και μετα) να πηγαινει προς την επιφανεια, να την ακουμπα και να κατεβαινει παλι κατω (και παει λεγοντας) τι σημαδι ειναι αυτο?




1)Πολυ καλα θα κανεις.


2)Αν βαλεις μπολι θα πρεπει να το κρατησεις και ζωντανο, η με τροφη η με ψαρια.



3) κανε το πρωτο αυριο κιολας .
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-12-13, 23:33
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπολι δε πωλειται. Δωριζεται.
Επειδη ομως, αν αυτος που σου δινει το μπολι, σου δωσει και βιολογικο υλικο εκτος απο μπιχλα απο τα σφουγγαρια του, αναλογα τα κομματια που θα σου δωσει, αδειαζει το φιλτρο του απο υλικο και πρεπει καπως να αναπληρωθει. (αν δινει σε ολους μπολι μαζι με κεραμικα υλικα, θα αδειασει το φιλτρο του στο τελος)
Ε εκει ειναι σωστο να του δινουμε απο το δικο μας καινουριο υλικο να το βαλει στη θεση του στρωμενου του.
Πρεπει ομως να ειναι και παρομοιο το υλικο. Μη του δωσουμε πχ ελαφροπετρα και το βαλει μεσα σε 'μακαρονι" και βουλωσει η τρυπα του.
Μιλησα με τον ανθρωπο και δεν μου ειπε κατι να του παω! Απλως μου ειπε ελα και θα σου δωσω 1 βιολογικο υλικο για να το βαλεις μεσα στο φιλτρο σου! Δεν μου ειπε δηλαδη να του παω κατι! Οχι τπτ αλλο, ειναι μακρια και βιαζομαι να φτιαξω το νερο!

Επισης παιδια, εστω οτι αυριο τετοια ωρα εχω βαλει το μπολι και το ψαρακι ειναι στο πετ σοπ (ή εστω δεν εχει δωθει ακομα)

Πως διαμορφωνεται μετα η βιολογια μου? Θα ειναι οκ το νερακι μετα απο 2-4 μερες να δεχτει ψαρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 18-12-13, 23:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων

Πως διαμορφωνεται μετα η βιολογια μου? Θα ειναι οκ το νερακι μετα απο 2-4 μερες να δεχτει ψαρακια?
Μόνο οι μετρήσεις θα μας πουν σίγουρα αν έχει στρώσει ή όχι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 18-12-13, 23:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο θα το δεις με μετρησεις.μην παρεις αλλα ψαρια πριν παρεις τεστ για μετρησεις.

πρωτα τα τεστ για να ξερεις τι γινεται στο νερο και μετα τα ψαρια.

και Δ Ι Α Β Α Σ Ε τα υπομνηματα στους αρχαριους

ΕΔΩ
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 18-12-13, 23:38
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο οι μετρήσεις θα μας πουν σίγουρα αν έχει στρώσει ή όχι
Για αρχη να παρω μονο τεστ αμμωνιας? Η να παρω και για νιτρικα κτλ?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 18-12-13, 23:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχη να παρω μονο τεστ αμμωνιας? Η να παρω και για νιτρικα κτλ?
Και τα 2 είναι απαραίτητα, και όχι μόνο για τώρα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 18-12-13, 23:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παρε και τα τρια.
αμμωνια (ΝΗ3ΝΗ4),νιτρωδη(ΝΟ2),νιτρικα (ΝΟ3).

αν δεν μπορεις οικονομικα να παρεις και τα τρια τωρα,παρε οπωσδηποτε τα πρωτα δυο.

ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 18-12-13, 23:45
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Για να δεις αν το μπολι επιασε που θα παρεις πρεπει να εχεις τα 3 τεστ,και να βαλεις ψαρια,αν επιασε ριχνεις τροφι μεχρι να δεις τι ψαρια θες να βαλεις και μπενουν στα λιτρα που εχεις.

Τα ψαρια ειναι αλλη συζητηση.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 18-12-13, 23:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τους παρω αυριο τηλεφωνο ξανα και θα τους πω να το δεχτουν και ας κανουν οτι θελουν! Δεν γινεται ετσι! Θα το βαλω σε μια σακουλιτσα και θα τους το αφησω! Φυσικα χρηματα δεν θα ζητησω ουτε καν μου περασε απο τον νου!

Απο κει και περα:

Αγοραζω αυριο το μπολι και το βαζω το βραδυ! Περιμενω 4 μερουλες και κανω τεστ αμμωνιας (αντε να δω πως γινεται και το τεστ) και αν ειναι στο 0 προχωραω σιγα σιγα στην αγορα 2 ψαριων (να βρω καταλληλα)

Ειναι οκ η σκεψη μου ή κανω καποια λαθος κινηση?

Υ.Γ Τωρα το βλεπω συνεχεια (απο το prime και μετα) να πηγαινει προς την επιφανεια, να την ακουμπα και να κατεβαινει παλι κατω (και παει λεγοντας) τι σημαδι ειναι αυτο?
Αν περιμενεις 4 μερες να κανεις μετρηση .....
Η αμμωνια σε χαμηλα επιπεδα σκοτωνει σιγα σιγα ή αφηνει κουσουρια (κατεστραμενα νεφρα συκωτια), αλλα σε μεγαλα επιπεδα σκοτωνει και επιτοπου.

ΥΓ δεν ειναι καλο σημαδι για τετοιο ειδος ψαρι και στη συγκεκριμενη περισταση.
Λειπει οξυγονο απο το νερο ή καιγεται απο αμμωνια ή του κοβουν το οξυγονο στο αιμα τα νιτρωδη ή ολα μαζι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 19-12-13, 00:15
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν περιμενεις 4 μερες να κανεις μετρηση .....
Η αμμωνια σε χαμηλα επιπεδα σκοτωνει σιγα σιγα ή αφηνει κουσουρια (κατεστραμενα νεφρα συκωτια), αλλα σε μεγαλα επιπεδα σκοτωνει και επιτοπου.

ΥΓ δεν ειναι καλο σημαδι για τετοιο ειδος ψαρι και στη συγκεκριμενη περισταση.
Λειπει οξυγονο απο το νερο ή καιγεται απο αμμωνια ή του κοβουν το οξυγονο στο αιμα τα νιτρωδη ή ολα μαζι
Και γω αυτο σκεφτηκα...οποτε αυριο παιρνω το μπολι και ενα τεστ αμμωνιας (και τα αλλα 2 ισως γιατι οικονομικα ειναι καπως πολλα) Εν συνεχεια τοποθετω μπολι και κανω αμεσα το τεστ και θα σας πω τι θα βγει (νομιζω αν βγει κιτρινο=0) δεν ξερω καν πως γινεται σαν διαδικασια αλλα θα το ρωτησω! Παραλληλα θα τους πω να γυρισω πισω το παγκασιους...
Κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω χωρις ψαρακι μεσα! Οποτε αν βγει το τεστ 0 αμμωνια θα προχωρησω σιγα σιγα σε αγορα καταλληλων ψαριων! Αν οχι θα περιμενω να περασουν μερες..τι αλλο να κανω δεν ξερω whatever..
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 19-12-13, 00:20
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Τροφι να ριχνεις.

......Αν οχι θα περιμενω να περασουν μερες......
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 19-12-13, 00:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω αυτο σκεφτηκα...οποτε αυριο παιρνω το μπολι και ενα τεστ αμμωνιας (και τα αλλα 2 ισως γιατι οικονομικα ειναι καπως πολλα) Εν συνεχεια τοποθετω μπολι και κανω αμεσα το τεστ και θα σας πω τι θα βγει (νομιζω αν βγει κιτρινο=0) δεν ξερω καν πως γινεται σαν διαδικασια αλλα θα το ρωτησω! Παραλληλα θα τους πω να γυρισω πισω το παγκασιους...
Κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω χωρις ψαρακι μεσα! Οποτε αν βγει το τεστ 0 αμμωνια θα προχωρησω σιγα σιγα σε αγορα καταλληλων ψαριων! Αν οχι θα περιμενω να περασουν μερες..τι αλλο να κανω δεν ξερω whatever..
Μη περιμένεις να γίνει 0 αμέσως , μετά από λίγες ημέρες, πάντως όχι λιγότερο από 2 ημέρες, για αυτό υπομονή. Αν θα δώσεις το ψάρι , θα βάλεις τροφή σε ένα τούλι και θα το βάλεις στο ενυδρείο για να δημιουργείτε αμμωνία και να συντηρηθεί η βιολογία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 19-12-13, 00:26
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη περιμένεις να γίνει 0 αμέσως , μετά από λίγες ημέρες, πάντως όχι λιγότερο από 2 ημέρες, για αυτό υπομονή. Αν θα δώσεις το ψάρι , θα βάλεις τροφή σε ένα τούλι και θα το βάλεις στο ενυδρείο για να δημιουργείτε αμμωνία και να συντηρηθεί η βιολογία
Ναι φυσικα και θα περιμενω! Μολις ομως ειναι στο 0 και αφου εχω μπολι μεσα λογικα θα ειναι ετοιμο...υπομονη λοιπον..
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 19-12-13, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ρωτα αν μπορουν να σου στειλουν το σετ αμεσα.
http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...k=1&Itemid=180
Πιο φτηνα θα σου ερθει απο τα τεστ σε πετσοπ και θα εχει και για pH.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 19-12-13, 00:34
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτα αν μπορουν να σου στειλουν το σετ αμεσα.
http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...k=1&Itemid=180
Πιο φτηνα θα σου ερθει απο τα τεστ σε πετσοπ και θα εχει και για pH.
Αυτα τα τεστ (ειδα στο μαγαζι εχει 3 μπουκαλακια μεσα) ειναι μιας χρησης?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 19-12-13, 00:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα τεστ (ειδα στο μαγαζι εχει 3 μπουκαλακια μεσα) ειναι μιας χρησης?
οχι 3 , 7 πρέπει να έχει, για 4 διαφορετικά τεστ
pH, υψηλό pH Range, αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά άλατα.
και οχι βέβαια μιας χρήσης, πάνω από 150 χρήσεις, γράφουν επάνω για πόσες χρήσεις το καθένα

-------------------------
δες και εδώ μία πατέντα για να διπλασιάσεις τις χρήσεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....FC%ED%E5%F2/#2
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 19-12-13 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 19-12-13, 01:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα τεστ (ειδα στο μαγαζι εχει 3 μπουκαλακια μεσα) ειναι μιας χρησης?
Οχι
130 τεστ αμμωνιας
180 τεστ νιτρωδων
180 τεστ νιτρικων
250 πεχα
160 high range πεχα

Δες εδω http://www.apifishcare.com/aquarium/water-testing
-------------------------
@takis
Το κολπο με τις μισες δοσες το εκανα καποτε αλλα δεν μου εδειχνε ακριβως.
Τσεκαρε το και με κανονικη δοση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-12-13 στις 01:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 19-12-13, 07:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Σχετικά με την αγορά του "μπολιού"...: Συνήθως δίνουμε την ίδια ποσότητα βιολογικού υλικού σ αυτόν που μας δίνει μπόλι... κι όχι ευρώ
Του ειπα να δεν βρει μπολι (δεν εχω πολυ χρονο αυτες τις μερες να του δωσω εγω να πω την αληθεια), να παει σε ενα μαγαζι εδω πανω που πουλαει μπολιασμενο βιολογικο υλικο απο τα ενυδρεια του. Υγιη ενυδρεια. Οποτε μην σας φαινεται περιεργο το "αγορα". Μην παει στον ανθρωπο και του μιλαει για ανταλλαγες. Πουλαει αντι για καινουργιο, μπολιασμενο βιολογικο αν θελει καποιος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 19-12-13, 08:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι

@takis
Το κολπο με τις μισες δοσες το εκανα καποτε αλλα δεν μου εδειχνε ακριβως.
Τσεκαρε το και με κανονικη δοση.
Το έχω καρατσεκάρει Σπύρο αλλιώς δεν θα το χρησιμοποιούσα και δεν θα το πρότεινα, αρκεί οι αναλογίες να είναι ακριβείς βέβαια και όχι στο περίπου, και για την ακρίβεια τα τσέκαρα και όταν έστρωνα ενυδρείο που είχε αμμωνία και νιτρώδη αλλά και σε στρωμένο και μου έδειχνε ακιβώς το ίδιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 20-12-13, 16:48
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια, πηρα τα παρακατω τεστ (υγρα οχι στικ):

ΝΗ3 - ΝΗ4 (Αμμωνια) και Ν02 (νιτρικα)

Τα αποτελεσματα για την αμμωνια ηταν 0 (το χρωμα ηταν κιτρινο)
Τα αποτελεσματα για το Ν02 (νιτρικα) ηταν επισης 0 (κιτρινο επισης το χρωμα)

Τοποθετησα αεραντλια με αεροπετρα και καθημερινα ριχνω ενα καπακι prime + βακτηρια! Αυριο πρωι θα εχω και το μπολι!

Για το ψαρακι εκανα ΟΛΟΚΛΗΡΗ φασαρια και δεν το δεχονται πισω με τιποτα! Ετοιμοι να με πεταξουν εξω ηταν!

Ειναι δυνατον να ειναι οντως 0+0 τα tests? Εγω περιμενα να ειναι η αμμωνια στα υψη! Το ψαρακι παρολα αυτα ειναι γενικα δραστηριο και ζωηρο! Τι λετε για τα τεστ? Λαθος δεν νομιζω να εκανα γιατι ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα και συγκρινα με προσοχη τα χρωματα!

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 20-12-13, 17:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον παιδια, πηρα τα παρακατω τεστ (υγρα οχι στικ):

ΝΗ3 - ΝΗ4 (Αμμωνια) και Ν02 (νιτρικα)

Τα αποτελεσματα για την αμμωνια ηταν 0 (το χρωμα ηταν κιτρινο)
Τα αποτελεσματα για το Ν02 (νιτρικα) ηταν επισης 0 (κιτρινο επισης το χρωμα)

Τοποθετησα αεραντλια με αεροπετρα και καθημερινα ριχνω ενα καπακι prime + βακτηρια! Αυριο πρωι θα εχω και το μπολι!

Για το ψαρακι εκανα ΟΛΟΚΛΗΡΗ φασαρια και δεν το δεχονται πισω με τιποτα! Ετοιμοι να με πεταξουν εξω ηταν!

Ειναι δυνατον να ειναι οντως 0+0 τα tests? Εγω περιμενα να ειναι η αμμωνια στα υψη! Το ψαρακι παρολα αυτα ειναι γενικα δραστηριο και ζωηρο! Τι λετε για τα τεστ? Λαθος δεν νομιζω να εκανα γιατι ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα και συγκρινα με προσοχη τα χρωματα!

Ευχαριστω!
Φίλε GraCe ενθαρυντικό ότι δεν έχεις αμμωνία και νιτρώδη αλλά για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να μετρήσουμε και νιτρικά. Αν τα νιτρικα είναι > 0 τότε το φίλτρο σου έστρωσε. αλλά μου κάνει εντύπωση να έστρωσε σε τόσες λίγες ημέρες χωρίς μπόλι για αυτό είναι επιφυλακτικός.
Πιστεύω να μην έκανες τις μετρήσεις μετά την αλλαγή νερού.
Αφού είσαι σίγουρος πως δεν έχεις αμμωνία μη βάζεις prime παρά μόνο στο φρέσκο νερό που προορίζεται για αλλαγή και με αναλογία 1ml ανά 1 Λίτρο.
Μια μέτρηση νιτρικών θα μας έδειχνε σίγουρα αν έστρωσε το φίλτρο ή όχι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 20-12-13, 17:26
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε GraCe ενθαρυντικό ότι δεν έχεις αμμωνία και νιτρώδη αλλά για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να μετρήσουμε και νιτρικά. Αν τα νιτρικα είναι > 0 τότε το φίλτρο σου έστρωσε. αλλά μου κάνει εντύπωση να έστρωσε σε τόσες λίγες ημέρες χωρίς μπόλι για αυτό είναι επιφυλακτικός.
Πιστεύω να μην έκανες τις μετρήσεις μετά την αλλαγή νερού.
Αφού είσαι σίγουρος πως δεν έχεις αμμωνία μη βάζεις prime παρά μόνο στο φρέσκο νερό που προορίζεται για αλλαγή και με αναλογία 1ml ανά 1 Λίτρο.
Μια μέτρηση νιτρικών θα μας έδειχνε σίγουρα αν έστρωσε το φίλτρο ή όχι.
Οχι οχι δεν εχω αλλαξει νερο! Βασικα για οικονομικους λογους δεν πηρα και το τεστ νιτρικων! Θα το παρω ομως αμεσα μεσα στον μηνα κιολας! Ναι και μενα μου κανει εντυπωση παρα πολυ! Τελικα σε καμια ωρα θα εχω το μπολι οχι αυριο μολις αλλαξε κατι οποτε θα το βαλω! Απο αυριο σταματαω το prime τα βακτηρια να τα συνεχισω? Τωρα βεβαια δεν ξερω ποτε να κανω την 1η αλλαγη νερου και ποσο % να ειναι...
-------------------------
Α! Την αεραντλια να τη λειτουργω παντοτε ή καποιες ωρες να τη κλεινω? Γενικα ποσες ωρες ειναι οκ να λειτουργει? Πχ το βραδυ που θα παω για υπνο να την αφησω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GraCE : 20-12-13 στις 17:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 20-12-13, 17:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι οχι δεν εχω αλλαξει νερο! Βασικα για οικονομικους λογους δεν πηρα και το τεστ νιτρικων! Θα το παρω ομως αμεσα μεσα στον μηνα κιολας! Ναι και μενα μου κανει εντυπωση παρα πολυ! Τελικα σε καμια ωρα θα εχω το μπολι οχι αυριο μολις αλλαξε κατι οποτε θα το βαλω! Απο αυριο σταματαω το prime τα βακτηρια να τα συνεχισω? Τωρα βεβαια δεν ξερω ποτε να κανω την 1η αλλαγη νερου και ποσο % να ειναι...
-------------------------
Α! Την αεραντλια να τη λειτουργω παντοτε ή καποιες ωρες να τη κλεινω? Γενικα ποσες ωρες ειναι οκ να λειτουργει? Πχ το βραδυ που θα παω για υπνο να την αφησω?
Φιλε Grace το κριτήριο για αλλαγές νερού είναι οι μετρήσεις, αυτές μας καθορίζουν πόσο νερό πρέπει να αλλάξουμε.Σε ένα στρωμένο ενυδρείο αν την ημέρα της εβδομαδιαίας αλλαγής έχουμε νιτρικά <=15 το 30% είναι εντάξει, αν τα νιτρικά ξεπερνάνε το 20 τότε μπορεί και να αλλάξουμε το 50%. Γενικά προσέχουμε και κανονίζουμε τις ρουτίνες έτσι ώστε τα νιτρικά να μη ξεπερνάναι το 20 την ημέρα της αλλαγής. Επίσης αν το 20 το ξεπερνάμαι πριν την αλλαγή τότε ίσως να χρειάζεται να κάνουμε και αλλαγες νερού μεσοβδόμαδα, αυτό μπορεί να συμβεί αν έχουμε μεγάλη ιχθυοφόρτιση. Οπως καταλαβαίνεις χωρίς μετρήσεις κάνεις "στο περίπου" που δεν είναι ασφαλές, για αυτό για καλό και για κακό κάνε εβδομαδιαίες αλλαγές 50% και φρόντισε να μετρήσεις σύντομα τα νιτρικά για να βρεις το ρυθμό σου και τις ανάγκες του ενυδρείου σου. Επίσης για λίγες ημέρες μέτρα καθημερινά ή κάθε 2 ημέρες την αμμωνία σου και τα νιτρώδη. Αν βάλεις μπόλι τα βακτήρια δεν τα χρειάζεσαι και όσο δεν έχεις αμμωνία prime μόνο στο φρέσκο νερό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-12-13, 18:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρας καθημερινα ΝΗ3 και ΝΟ2 και αν ειναι μηδενικα δεν κανεις αλλαγη ουτε βαζεις prime στο ενυδρειο.
Αλλαγη νερου κανεις (σε αυτο το νερο βαζεις prime στη δοσολογια που λεει το μπουκαλι) οταν ανεβουν τα νιτρικα (NO3) πανω απο 15ppm ή καθε 7-15 ημερες (οποιο ερθει πρωτο).
Το ποσοστο αλλαγης θα στο δειξει η ποσοτητα των νιτρικων και το ποσο γρηγορα ανεβαινουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 20-12-13, 18:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

grace,αν δεν διαβασεις τα υπομνηματα δεν θα κανουμε δουλεια.δεν θελω να σε αποπαρω,ουτε να σε αποθαρρυνω,αλλα ετσι ειναι.ειναι παρα πολλες οι πληροφοριες για να τις πουμε ολες εδω μια μια.ειδικα σε ενα θεμα που εχει να κανει με αντιμετωπιση εκτακτων προβληματων οπως εδω,ειναι αδυνατο να βγαλεις ακρη,οταν σου απαντανε 10 διαφορετικα ατομα.

διαβασε τα υπομνηματα να εχεις μια βαση και μετα μπορουνε ολοι να σου λυσουνε τις αποριες.
αν δεν καταλαβεις τι κανεις και γιατι το κανεις,δεν θα λυθει το προβλημα.
δεν λεω οτι πρεπει να τα καταλαβεις ολα με τη μια,αλλα αν απτα 5 που θα διαβασεις σου μεινει εστω και 1,κατι γινεται.

το Prime θα συνεχισεις να το χρησιμοποιεις στις αλλαγες νερου που θα κανεις.δεν θα το κοψεις τελειως.
0 αμμωνια και 0 νιτρωδη, στην περιπτωση σου θα διακινδυνεψω να πω οτι σημαινει, πως μαλον δεν εχει ξεκινησει ακομα να στρωνει το φιλτρο.

οποτε μην επαναπαυεσαι και αρχισεις τα ταισματα κλπ,μετρησεις καθε μερα και αλλαγες με Prime οταν χρειαζεται.και μπολι οσο πιο αμεσα μπορεις.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-12-13, 18:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα τεστ τα κανεις σωστα?
Περιμενεις δλδ οσα λεπτα γραφει να περιμενεις και να μετρας ακριβως εκεινη τη στιγμη?
Τα κουνας καλα τα μπουκαλακια πριν ριξεις σταγονες κλπ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-12-13, 01:29
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Κάνω κανονικά το τεστ και με το χρονο που αναγράφεται και με καλό ανακάτεμα τ μπουκαλάκι κτλ...μπολι πήρα τελικά...ο άνθρωπος μου έδωσε μια σακουλιτσα με νερό απο το ενυδρείο του μαζί με κάτι σαν "πέτρες" και ενα σαν σφουγγάρι (σαν πρασινο χόρτο)

Όπως μου ειπε στράγγισμα μέσα στο ενυδρείο αυτό το "Σφουγγαράκι" όπως και εκανα και μετα ανοιξα το καπάκι απο το φίλτρο και είχε 2 σφουγγάρια το ενα πανω στο αλλο (1 μαύρο και 1 γαλάζιο) έβγαλα το 1 απο τα 2 και έριξα λίγο νερό απο αυτό που είχε το Μπολι και σε ενα τούλι έριξα αυτές τις "πέτρες" και το 1 σφουγγάρι και το έκλεισα...

Το νερό βέβαια απο το στράγγισμα έχει θολωσει (σαν χωμα).

Ελπιζω να μην τα εκανα θάλασσα... Αύριο θα κάνω εκ νέου τεστ και θα σας πω...ελπιζω να φυγει η θολούρα και να πάνε όλα καλα....
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-12-13, 01:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνω κανονικά το τεστ και με το χρονο που αναγράφεται και με καλό ανακάτεμα τ μπουκαλάκι κτλ...μπολι πήρα τελικά...ο άνθρωπος μου έδωσε μια σακουλιτσα με νερό απο το ενυδρείο του μαζί με κάτι σαν "πέτρες" και ενα σαν σφουγγάρι (σαν πρασινο χόρτο)

Όπως μου ειπε στράγγισμα μέσα στο ενυδρείο αυτό το "Σφουγγαράκι" όπως και εκανα και μετα ανοιξα το καπάκι απο το φίλτρο και είχε 2 σφουγγάρια το ενα πανω στο αλλο (1 μαύρο και 1 γαλάζιο) έβγαλα το 1 απο τα 2 και έριξα λίγο νερό απο αυτό που είχε το Μπολι και σε ενα τούλι έριξα αυτές τις "πέτρες" και το 1 σφουγγάρι και το έκλεισα...

Το νερό βέβαια απο το στράγγισμα έχει θολωσει (σαν χωμα).

Ελπιζω να μην τα εκανα θάλασσα... Αύριο θα κάνω εκ νέου τεστ και θα σας πω...ελπιζω να φυγει η θολούρα και να πάνε όλα καλα....
Θα καθαρίσει η θολούρα, είναι φυσιολογική. Για να είσαι σύγουρος πως έχει στρώσει θα πρέπει
Αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) = 0
Νιτρώδη (ΝΟ2) = 0
Νιτρικά (ΝΟ3) > 0
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy υπερχειλιση orck DIY . Φτιάχτο μόνος σου 65 31-01-14 13:33
υπερχείλιση giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 05-05-11 18:40
diy υπερχειλιση!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 15-12-08 21:01
Υπερχεiληση KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-02-08 13:27
Υπερχείληση ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 26-07-06 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10269 seconds with 14 queries