Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-13, 20:36  
Aνεβασμενα NO2
 
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo
Member
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-13, 20:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπερα και καλως σας βρηκα φιλοι μου, ειμαι νεος στον χωρο, και χρειαζομαι την βοηθεια σας στο πρωτο προβλημα που μου ετυχε στο κοινωνικο ενυδρειο μου 40 ημερων,

Παρουσιαση ενυδρειου





Jewel 240lt

120X40X54



Ψαρια

Καρδιναλιοι

Platt black orange

Play panda

Αγγελοψαρα (3)

Gampy

Γατοψαρα(6)



ΦΥΤΑ

anubia



Βασικες μετρησεις



Στο στησιμο του ενυδρειου με βοηθησε παρα πολυ το καταστημα που αγορασα ολο τον εξοπλισμο και μεχρι να βαλω τα πρωτα ψαρια μετα απο 15 ημερες οι μετρησεις μου ηταν οι εξης





Θερμοκρασια 27c

PH. : 7,5-8,0

NH2: 0 (νιτρωδη)

NH3:0(αμμωνια)

Μετα εβαλα τα ψαρια καθε εβδομαδα και ενα ειδος, εκανα τις μετρησεις μου σχεδον καθε 10 μερες και παρατηρηθηκε αυξηση του PH, στα 8.0, το καταστημα μου εδωσε ενα υγρο να κατεβασω το pH , πραγματι μετα απο δυο μερες κατεβηκε στα 7,5 .Και εδω εχουμε την πρωτη απωλεια, εχασα ενα Platt black orange στις 3/10 και μετα απο δυο μερες εχασα ενα Platt panda, με σημερινες μετρησεις εχω τα εξης αποτελεσματα 8/10/2013

PH 7,5

NH2 : 2

Nh3 : 0

Θερμοκρασια 27c



Εχουν ανεβει τα νιτρωδη αλατα που απο οτι εχω διαβασει σκοτωνουν, τι πρεπει να κανω για να μην εχω αλλες απωλειες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 13-10-13 στις 12:24.
Εμφανίσεις: 25309
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 21-10-13, 17:47
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να τα βάλεις και σε χύτρα μόνο κακό δεν κάνεις, κατά αρχήν θα σκοτωθεί όποιος μικροοργανισμός υπάρχει, μετά με τη θερμοκρασία και την πίεση που υπάρχει στη χύτρα ότι άλλο υλικό υπάρχει και θα ελευθερωθεί και με ένα απλό ξεβγαλμα καθάρισε, εμένα μετά το βράσιμο έγινε πιο ανοιχτόχρωμη
φιλε τακη με εσωσες... οσο σκεφτομουν οτι πρεπει να τριβω καθε μικρο πετραδακι απογητευομουν με την επιλογη μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-10-13, 18:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα αλλαγη νερου με προετοιμασια βαρελιου, πρωτη φορα και τα πηγα πολυ καλα, σκεφτομαι ακομα ι θα βαλω μεσα με την προυποθεση οτι θα στεροποιηθει η βιολογια μου, αυτα τα white cloud( Το είδος είναι μέλος του κυπρίνου οικογένειας (οικογένεια Cyprinidae ) )α ειδα πανε με τα χρυσοψαρα διοτι ειδα οτι εχουν χρυσοψαρα Carassius auratus(Family: Cyprinidae)ταιριαζουν μαζι ?
η βιολογια σου μια χαρα ειναι και τωρα.στρωμενο ειναι.αν δεν κανεις αποτομες μεγαλες αλλαγες σε βιοφορτιση(πολυ τροφη,πολλα ψαρια αποτομα κλπ)και τα προσθεσεις σταδιακα,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

αν βαλεις white cloud δηλαδη(λεω ενα παραδειγμα) μη βαλεις 30-40 ψαρια με τη μια.ξεκινα με 15,την επομενη βδομαδα αλλα 5-10 και παει λεγοντας.μαλιστα ειναι ακομα καλυτερα να το κανεις παιρνοντας ψαρια απο διαφορετικες πηγες καθε φορα.(αρκει να εμπιστευεσαι αυτον απτον οποιο τα παιρνεις για ασθενειες κλπ)ωστε να ανακατευονται τα αιματα να αποφυγεις γεννετικα προβληματα λογω αιμομιξιων κλπ.

και φυσικα,οτι ψαρι και αν διαλεξεις να βαλεις,διαβασε σχετικα με αυτο ωστε να μπορεις να διακρινεις τυχων σημαδια που δειχνουν ασθενειες κλπ.

ειναι καποια πραγματα που ειναι στανταρ σε ολα.

πχ τα χρωματα τους.πρεπει να φαινονται ζωντανα αλλα αν ειναι υπερβολικα ζωντανα μπορεις σε καποιες περιπτωσεις να υποψιαστεις οτι εχουν φαει και ορμονες τα ψαρια.βεβαια αυτο εξαταται και απο που τα παιρνεις,και θελει και μια σχετικη εμπειρια για να κρινεις και σε σχεση με ολα τα υπολοιπα.συνηθως τα ενυδρεια των πετσοπ λογω συνθηκων και φορτιου ειναι στρεσσογονα για τα ψαρια.οποτε με βαση αυτο πρεπει να διαλεξεις ψαρια που θα εχουνε ισως ξεθωριασμενα χρωματα,αλλα τοσο που να δικαιολογειται απτο στρες,και οχι λογω ασθενειας κλπ.

αν εχεις καποιο μαγαζι υποψη σου να αγορασεις ψαρια,ειναι καλυτερα να τον ρωτησεις τι ωρες τα ταιζει και να πας να τα δεις καποια στιγμη σε ταισμα η λιγο μετα το ταισμα.
συνηθως εκεινες τις ωρες ειναι στην καλυτερη κατασταση και σε χρωματα και σε ζωηραδα.σε πολλα ειδη γινεται εντονοτερος ο χρωματισμος τους οταν τρωνε,γιατι επικοινωνουνε και χρωματικα μεταξυ τους.
επισης μετα το ταισμα θα φανει και αν εχουν μαζεμενες κοιλιες κλπ,που μπορει να δηλωνει υπαρξη παρασιτων.οποτε βλεπεις ποια να αποφυγεις.

κοιτας και για εξωτερικα σημαδια ick,γεννετικες ανωμαλιες(καμπουρες κλπ),αν κολλυμπανε ανετα,αν αναπνεουν ανετα,βραγχια αν αν ειναι υπερβολικα κοκκινα η εχουνε σημαδια πανω τους κλπ.

επισης καλο ειναι να κοιτας και τα διπλανα ενυδρεια για προβληματα.

και καποια πραγματα που ειναι χαρακτηριστικα καποιων ψαριων.πχ το finrot σε μονομαχους,νωχελικοτητα λογω της αμμωνιας στα ποτηρακια κλπ..
αλλα αυτα για να τα δεις,πρεπει να διαβασεις ωστε να ξερεις για τι πραγμα ψαχνεις.


τωρα για τα white cloud,αν θες να τα βαλεις μαζι με χρυσοψαρα,πιστευω πως μπορεις να το κανεις,αλλα προσωπικα δεν θα το εκανα.
αυτο ειναι προσωπικη γνωμη βεβαια και δε σημαινει απαραιτητα οτι θα ητανε λαθος.απλα εμενα δεν μου "καθονται" καλα αυτα τα δυο μαζι.

παντως επιλογες για ψαρια εχεις πολλες στα λιτρα σου.εσενα δεν ξερω τι σου αρεσει.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-10-13, 20:06
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η βιολογια σου μια χαρα ειναι και τωρα.στρωμενο ειναι.αν δεν κανεις αποτομες μεγαλες αλλαγες σε βιοφορτιση(πολυ τροφη,πολλα ψαρια αποτομα κλπ)και τα προσθεσεις σταδιακα,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

αν βαλεις white cloud δηλαδη(λεω ενα παραδειγμα) μη βαλεις 30-40 ψαρια με τη μια.ξεκινα με 15,την επομενη βδομαδα αλλα 5-10 και παει λεγοντας.μαλιστα ειναι ακομα καλυτερα να το κανεις παιρνοντας ψαρια απο διαφορετικες πηγες καθε φορα.(αρκει να εμπιστευεσαι αυτον απτον οποιο τα παιρνεις για ασθενειες κλπ)ωστε να ανακατευονται τα αιματα να αποφυγεις γεννετικα προβληματα λογω αιμομιξιων κλπ.

και φυσικα,οτι ψαρι και αν διαλεξεις να βαλεις,διαβασε σχετικα με αυτο ωστε να μπορεις να διακρινεις τυχων σημαδια που δειχνουν ασθενειες κλπ.

ειναι καποια πραγματα που ειναι στανταρ σε ολα.

πχ τα χρωματα τους.πρεπει να φαινονται ζωντανα αλλα αν ειναι υπερβολικα ζωντανα μπορεις σε καποιες περιπτωσεις να υποψιαστεις οτι εχουν φαει και ορμονες τα ψαρια.βεβαια αυτο εξαταται και απο που τα παιρνεις,και θελει και μια σχετικη εμπειρια για να κρινεις και σε σχεση με ολα τα υπολοιπα.συνηθως τα ενυδρεια των πετσοπ λογω συνθηκων και φορτιου ειναι στρεσσογονα για τα ψαρια.οποτε με βαση αυτο πρεπει να διαλεξεις ψαρια που θα εχουνε ισως ξεθωριασμενα χρωματα,αλλα τοσο που να δικαιολογειται απτο στρες,και οχι λογω ασθενειας κλπ.

αν εχεις καποιο μαγαζι υποψη σου να αγορασεις ψαρια,ειναι καλυτερα να τον ρωτησεις τι ωρες τα ταιζει και να πας να τα δεις καποια στιγμη σε ταισμα η λιγο μετα το ταισμα.
συνηθως εκεινες τις ωρες ειναι στην καλυτερη κατασταση και σε χρωματα και σε ζωηραδα.σε πολλα ειδη γινεται εντονοτερος ο χρωματισμος τους οταν τρωνε,γιατι επικοινωνουνε και χρωματικα μεταξυ τους.
επισης μετα το ταισμα θα φανει και αν εχουν μαζεμενες κοιλιες κλπ,που μπορει να δηλωνει υπαρξη παρασιτων.οποτε βλεπεις ποια να αποφυγεις.

κοιτας και για εξωτερικα σημαδια ick,γεννετικες ανωμαλιες(καμπουρες κλπ),αν κολλυμπανε ανετα,αν αναπνεουν ανετα,βραγχια αν αν ειναι υπερβολικα κοκκινα η εχουνε σημαδια πανω τους κλπ.

επισης καλο ειναι να κοιτας και τα διπλανα ενυδρεια για προβληματα.

και καποια πραγματα που ειναι χαρακτηριστικα καποιων ψαριων.πχ το finrot σε μονομαχους,νωχελικοτητα λογω της αμμωνιας στα ποτηρακια κλπ..
αλλα αυτα για να τα δεις,πρεπει να διαβασεις ωστε να ξερεις για τι πραγμα ψαχνεις.


τωρα για τα white cloud,αν θες να τα βαλεις μαζι με χρυσοψαρα,πιστευω πως μπορεις να το κανεις,αλλα προσωπικα δεν θα το εκανα.
αυτο ειναι προσωπικη γνωμη βεβαια και δε σημαινει απαραιτητα οτι θα ητανε λαθος.απλα εμενα δεν μου "καθονται" καλα αυτα τα δυο μαζι.

παντως επιλογες για ψαρια εχεις πολλες στα λιτρα σου.εσενα δεν ξερω τι σου αρεσει.
πολυ σωστα αυτα που γραφεις και σε ευχαριστω για τις αρτιες συμβουλες σου, το θεμα ειναι οτι εχω ηδη ψαρια μεσα στο ενυδρειο(ασυμβατα) οπως μου ειπανε παιδια απο εδω, και για να βαλω αλλα πρεπει να βγαλω αυτα...ομως ακομα δεν θελω να βιαστω και να διαλεξω τι ακριβως. Ψαρια θα βαλω καθε μερα μου προτεινετε και κατι πιο ομορφο απο το προηγουμενο και μπερδευομαι, χαχαχα, τεσπα προς το παρον ζουνε αρμονικα αυτα που εχω και μου αρεσει που εφτιαξα βιολογια, αλλα θελω να την ενισχυσω και αλλο και διαλεξα υλικο για φιλτρανση την ελαφροπετρα, που μολις την εβρασα περιπου 30 λεπτα, δεν ξερω ποτε και αν πρεπει να την βαλω, τωρα για να κανω την αλλαγη ψαριων ειναι και αυτο μια διαδικασια που με προβληματιζει οχι ομως αμμεσα, δεν ειχα στο μυαλο μου πριν ασχοληθω με το χομπι οτι το ενυδρειο ειχε τοσο σοβαρες παραμετρους....τωρα ομως καταλαβα και μου αρεσει να μαθαινω καθε μερα και νεα πραγματα, να αυτο που κατεληξα μεχρι στιγμης ειναι οτι θελω φυτα στο ενυδρειο μου, και οχι πετρες...θα θελα αμμο ασπρη και οχι χαλικι (αυτο που εχω τωρα) αλλα ορισμενα ειναι ασυμβατα με αυτα που θελω, οποτε προσπαθω να καταλαβω κ με την βοηθεια σας σε τι τελικη μορφη ενυδρειου θα καταληξω σορρυ για τη πολυλογια μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-10-13, 21:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι εχεις καποια θεματα στην ψαροσυνθεση.διορθωνεται αυτο,αλλα θα πρεπει να αποφασισεις τι θες κιεσυ

τα φυτα αρεσουν στα περισσοτερα ψαρια.(δε μιλαω για αφρικανικες λιμνες).
δεν ξερω για τι αμμο μιλας.θες λευκη απαραιτητα η θα σου αρεσε και το μπεζ;

γενικα,η ανοιχτοχρωμη αμμος δεν ειναι πολυ πρακτικη.η βρωμια πανω της φαινεται πολυ.υπαρχει τροπος να το μειωσεις αυτο(με wavemaker κλπ)αλλα,εχε υποψη σου οτι λευκη αμμος σημαινει και πιο πολυ φως στο ενυδρειο λογω αντανακλασης.υπαρχει και στον αμαζονιο λευκη αμμος,αλλα το νερο εκει ειναι μαυρο.οποτε αν κρατησεις, η βαλεις ψαρια που θελουν χαμηλο φωτισμο,δεν θα μπορεις να παιξεις πολυ με τα φυτα.
αν βαλεις μπεζ,μειωνεις λιγο το προβλημα.

πιστευω πως ειναι καλυτερα να διαλεξεις πρωτα τι ψαρια θες και να στησεις το ενυδρειο γυρω τους οπως χρειαζονται.

μη μπαινεις δηλαδη στη διαδικασια να αποφασισεις το στησιμο(φυτα,αμμο κλπ)πριν διαλεξεις ψαρια,γιατι δε γινεται.θα μπερδευτεις περισσοτερο,και θα καταληξεις να κανεις συμβιβασμους με τον εαυτο σου για το τι θα δωσεις τελικα στα ψαρια,και σιγουρα θα κοψεις γωνιες.τουλαχιστον εγω ετσι επαθα οταν ξεκινησα,που μου φαινοντουσαν βουνο οι πληροφοριες κ οι παραμετροι.

αν διαλεξεις τα ψαρια που σου αρεσουνε και στησεις το ενυδρειο οπως χρειαζονται αυτα,θα δεις οτι θα σου αρεσουν και πραγματα που νομιζες πως δεν σου αρεσουν.κιαυτο γιατι θα ξερεις οτι εχεις σωστα στημενο ενυδρειο,τα ψαρια σου θαναι υγιη,θα βλεπεις τις αληθινες συμπεριφορες τους κλπ

κατα τη γνωμη μου,ο καλυτερος τροπος να διαλεξεις ψαρια και να στησεις ενυδρειο ειναι αυτος.ο δευτερος καλυτερος ειναι με βαση το νερο.αποφασιζεις τι νερο μπορεις να δωσεις,και τρως τον τοπο(αν χρειαζεται) για να βρεις ψαρια που σου αρεσουνε και ζουνε σε τετοιο νερο.

αλλα παλι,ειναι προσωπικη γνωμη αυτα κ ετσι προσπαθω να διαλεγω εγω.δε σημαινει οτι καποιος αλλος τροπος ειναι λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 21-10-13, 23:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χαλικι αγρισε και ακομα μια πετρα που ειχα για διακοσμηση και αυτη αφρισε...
-------------------------

εκανα αλλαγη νερου με προετοιμασια βαρελιου, πρωτη φορα και τα πηγα πολυ καλα, σκεφτομαι ακομα ι θα βαλω μεσα με την προυποθεση οτι θα στεροποιηθει η βιολογια μου, αυτα τα white cloud( Το είδος είναι μέλος του κυπρίνου οικογένειας (οικογένεια Cyprinidae ) )α ειδα πανε με τα χρυσοψαρα διοτι ειδα οτι εχουν χρυσοψαρα Carassius auratus(Family: Cyprinidae)ταιριαζουν μαζι ?
Aν αφρισε το χαλικι και η πετρα, τοτε ειναι ασβεστολιθικα.
Δεν ειναι καταλληλα για ενυδρειο που δεν θελεις να ανεβει κι αλλο η σκληροτητα του νερου, γιατι συνηθως ανεβαζουν GH οπως και KH και pH.
(αναλογα φυσικα και αλλους παραγοντες)


Τα συννεφακια ειναι συμβατα στις παραμετρους νερου με τα χρυσοψαρα, αλλα ειναι ενα ρισκο να τα βαλεις μαζι.
Παρομοιο ρισκο και πιθανα προβληματα οπως ειναι πχ τα αγγελοψαρα μαζι με τετρα.
Η ειρηνικη συμβιωση τους εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Το χαρακτηρα του καθε ψαριου (ενα ψαρι να σου βγει καφρος μπορει να τα εξαφανισει), το στησιμο του ενυδρειου (κρυψωνες, ανετος χωρος κλπ), το μεγεθος των ψαριων (πχ μεγαλα χρυσοψαρα και μικρα συννεφακια, μεγαλο ρισκο)

Η ασπρη αμμος συνανταται συνηθως σε Νοτια Αμερικη, πχ Ριο Νεγκρο
Μη ξεχνας ομως οτι εκει παιζουν και μαυρα νερα και το ασπρο δεν φαινεται και τοσο ασπρο σε σκουρο νερο που δεν αφηνει το φως να φτασει ευκολα στι βυθο. Επισης στα ρηχα σημεια που φωλιαζουν τα μικροψαρα, εχει πολλα ξερα φυλλα κατω και αλγες κλπ και δεν ειναι οπως στο ενυδρειο.

Απο την ελαφροπετρα κρατας οπως εγραψα, μονο τα ασπρα κομματια κι οχι μονο αυτα που επιπλεουν.
Πετας ετσι πολυ υλικο που ειναι καταλληλο.
Τα κομματια που επιπλεουν δεν ειναι επιθυμητα συνηθως στα σαμπ που ειναι ανοιχτα φιλτρα κι επιπλεουν, αν και λυνεται κι εκει το προβλημα, βαζωντας σφιχτα ενα σφουγγαρι απο πανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 22-10-13, 07:12
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Kαλημερα, ας ξεκινησουμε απο το χαλικι, εαν ειναι ασβεστολιθικο τι κανω ξεστηνω το βγαζω? την διαδικασια μου την εχεις πει Σπυρο...την πετρα μπορω να την βρασω και να την βαλω παλι μεσα η τελειωσε για το ενυδρειο μου?Ενταξει καταλαβα τι διαφορα με την συμβατοτητα των ψαριων, προς το παρον εχω ξεκινησει διαδικδσιες ωστε να δoσω τα ψαρια, πχ. σκαλαρια, γκαπυ,πλατυ, καρδιναλιοι, και απο οτι φαινεται θα το ξεστησω ολο και θα κανω νεο setup.Oμως αυτο που θελω να παρατηρησω ειναι το εξης, το νερο της βρυσης μου ειναι σε ph 7,5 gh 10 kh 8, εαν βγαλω ολα τα ασβεστολιθικα απο το ενυδρειο οι τιμες που θα παιρνω θα ειναι μικροτερες η' πρεπει να σκεφτομαι σοβαρα το συστημα Α/Ο ?
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 22-10-13, 12:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι φαινεται θα το ξεστησω ολο και θα κανω νεο setup.
νομιζω πως αυτο ειναι το καλυτερο.

Oμως αυτο που θελω να παρατηρησω ειναι το εξης, το νερο της βρυσης μου ειναι σε ph 7,5 gh 10 kh 8, εαν βγαλω ολα τα ασβεστολιθικα απο το ενυδρειο οι τιμες που θα παιρνω θα ειναι μικροτερες η' πρεπει να σκεφτομαι σοβαρα το συστημα Α/Ο ?
σημασια εχουν οι τιμες που εχεις στη βρυση και οχι στο ενυδρειο.στο ενυδρειο θα εχεις αυτο που δινει η βρυση.η διαφορα αν βγαλεις τα ασβεστολιθικα,εχει να κανει με το οτι οι περισσοτερες βιολογικες διαδιακασιες αποσυνθεσης που συμβαινουν στο ενυδρειο,παραγουν καποια μορφη οξεως(αναλογα την περιπτωση),που εχει τη δυνατοτητα να κατεβασει το Ph του ενυδρειου.αυτο σε συνδιασμο με το οτι τα ζωντανα(φυτα,σαλιγκαρια,ψαρια,βιολογια, κλπ)τραβανε απτο νερο μεταλλικα στοιχεια,ασβεστιο,μαγνησιο,καλιο κλπ που διαμορφωνουν την kh,θα κατεβασει σταδιακα το Ph του ενυδρειου,τοσο ωστε να ερθει ισσοροπια σε ολα τα στοιχεια του νερου.γιαυτο λεμε οτι σε ενα υγιες ενυδρειο,η ταση του Ph ειναι να πεφτει.γιατι ολες αυτες οι διαδικασιες λειτουργουνε αθροιστικα στο νερο.αλλα οχι αμεσως,χρειαζεται χρονος.

με αλλα λογια το φυσικο buffer του νερου (η ΚΗ) θα μειωθει.και αν μειωθει αυτο,το Ph θα ειναι πιο ευμεταβλητο.

τωρα το ποσο θα αλλαξει αυτο στο νερο σου και αν το τελικο αποτελεσμα(σε βαθος χρονου)ειναι αυτο που θες για τα ψαρια σου,εξαρταται απτα ψαρια που εχεις(ποσο μαλακο και οξινο νερο θελουνε)και απο τους αλλους παραγοντες που εγραψα παραπανω,συν το ποσα ασβεστολιθικα εχεις και το ρυθμο απελευθερωσης τους στο νερο.

η ΑΟ,εκτος απτο πλεονεκτημα της φιλτρανσης που κανει,σου δινει τη δυνατοτητα να φερεις αυτες τις χημικες αλλαγες στο νερο πιο γρηγορα αποτι θα γινοντουσαν φυσικα μονες τους.και σε χρονο,και πρακτικα σε τιμες.το νερο που θα βγαινει απτην ΑΟ δηλαδη δεν εχει σκληροτητα.οποτε με τις αναλογες αλλαγες και μιξεις νερου που θα κανεις,θα του δινεις εσυ τις τιμες που θες.

με αλλα λογια,τα ασβεστολιθικα που εχεις μεσα τωρα,κρατανε το buffer της kh του νερου ψηλα,και αντισταθμιζουν τα οξινα παραγωγα των διαδικασιων του ενυδρειου.αρα η ισοροπια που εγραψα πριν,ερχεται πιο νωρις,αρα το Ph μενει πιο ψηλα.

ελπιζω να καταλαβες τι εννοω με ολα αυτα...

για να στο πω πιο απλα,φαντασου οτι υπαρχουνε δυο "δυναμεις" στο ενυδρειο.η καθεμια τραβαει προς την αντιθετη κατευθυνση.η μια τραβαει το νερο προς το οξινο(μαλακο) και η αλλη προς το αλκαλικο(σκληρο).οταν τραβει η μια περισσοτερο απτην αλλη,το νερο θα κινειται αναλογα προς το αλκαλικο η προς το οξινο.με την ΑΟ,και βγαζοντας τα ασβεστολιθικα, τις εξισορροπεις γρηγορα(σε σχεση με το φυσικο τους) στο σημειο που θες.και ετσι πετυχαινεις το Ph που θες
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 22-10-13, 13:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημερα, ας ξεκινησουμε απο το χαλικι, εαν ειναι ασβεστολιθικο τι κανω ξεστηνω το βγαζω? την διαδικασια μου την εχεις πει Σπυρο...την πετρα μπορω να την βρασω και να την βαλω παλι μεσα η τελειωσε για το ενυδρειο μου?
πσσσττ σοβαρεψου.
Αν επλενες την πετρα και εξαφανιζοταν ως δια μαγειας το ασβεστιο, δεν θα μπορουσες να βρασεις και το χαλικι?
Ειπαμε αν κανεις ενυδρειο μαλακου νερου, ολα τα ασβεστολιθικα εξω.
Δεν θα μαλακωνεις το νερο απο τη μια, και απο την αλλη θα εχεις στο ενυδρειο υλικα να το σκληραινουν εστω και λιγο.
Θα βαλεις ουδετερα υλικα. (χαλαζία, λαβα κλπ)


Ενταξει καταλαβα τι διαφορα με την συμβατοτητα των ψαριων, προς το παρον εχω ξεκινησει διαδικδσιες ωστε να δoσω τα ψαρια, πχ. σκαλαρια, γκαπυ,πλατυ, καρδιναλιοι, και απο οτι φαινεται θα το ξεστησω ολο και θα κανω νεο setup.Oμως αυτο που θελω να παρατηρησω ειναι το εξης, το νερο της βρυσης μου ειναι σε ph 7,5 gh 10 kh 8, εαν βγαλω ολα τα ασβεστολιθικα απο το ενυδρειο οι τιμες που θα παιρνω θα ειναι μικροτερες η' πρεπει να σκεφτομαι σοβαρα το συστημα Α/Ο ?
Οπως εγραψα (και εχω διαβασει κι εγω στο αρθρο του καθηγητη) τα ασβεστολιθικα υλικα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σκληρυνουν το νερο.
Σιγουρα καποια επιρροη θα εχουν εστω μικρη, ή τουλαχιστον δεν θα αφηνουν το πεχα να πεσει πιο ευκολα.
Το εχω παρατηρησει σε ενυδρειο μου, που εβαζα ΑΟ/βρυση και ειχα χαμηλο πεχα, χαμηλα GH KH, κι απο οταν εβαλα μερικες μαρμαροπετρες (που δεν αφριζουν μαλιστα, αλλα περιεχουν ασβεστολιθο) χωρις να ανεβουν οι GH KH, ανεβηκε το πεχα.

Προσεξε αυτο: Το pH εξαρταται απο την ΚΗ, οσο πιο χαμηλη ειναι η ΚΗ, τοσο πιο ευμεταβλητο ειναι το pH.
Προσοχη, δεν γραφω οτι πεφτει το πεχα, με χαμηλη KH.
Γραφω γινεται ευμεταβλητο.
Για να μεταβληθει τωρα θελει να υπαρχει καποιες ουσιες στο νερο.
Αν ειναι οξεα θα πεσει το pH. (πχ χουμικα οξεα που εχουν τα ξυλα, η τυρφη, τα ξερα φυλλα, τα alder cones, τα φωσφορικα, τα νιτρικα κλπ - προσεξε: άλλα οξεα ειναι χρησιμα κι αλλα βλαβερα και προερχονται απο την ελλειπη συντηρηση του ενυδρειου πχ φωσφορικα νιτρικα)
Αν ειναι βασεις (πχ απο ασβεστολιθικα υλικα) θα ανεβει το pH.

Προσεξε κι αυτο: Στο νερο της ΑΟ πχ που δεν ειναι διαλυμα (δλδ δεν περιεχονται αλλες ουσιες εκτος απο H2O νερο σκετο) δεν μπορουμε να κανουμε αξιοπιστη μετρηση PH,
Το νερο της ΑΟ εχει μηδενικη GH KH.
Πολυ ευμεταβλητο pH δλδ.
Με το που θα πεσει κατι μεσα (πχ νερο βρυσης), αναλογα τι ειναι, θα αρχισει να παιρνει πραγματικη τιμη το pH.
Η φυσιολογικη καταληξη σε ενα ενυδρειο που βαζουμε και ΑΟ (ακομα και χωρις ξυλα τυρφη κλπ), θα ειναι καποια στιγμη, οσο παλιωνει το ενυδρειο, να πεφτει το pH, απο οξεα που θα μαζευονται σιγα σιγα μεσα στο νερο.

Παντως μη τρελαίνεσαι με το pH.
Αυτο που εχει μεγαλη σημασια ειναι να ειναι σταθερο και να μη παιζει πανω κατω.
Ιδιαιτερα δεν πρεπει να πεφτει αποτομα.
Αυτο που προσπαθεις να πετυχεις ειναι σκληροτητες ιδανικες (GH KH) και το πεχα θα ερθει μονο του σιγα σιγα κι οπου ερθει, αρκει να σταθεροποιηθει σε μια τιμη κατω απο 7.
6 ιδανικα. (συνηθως 6 πεχα πετυχαινουμε με ΚΗ κοντα στο 2)
Δεν ειναι αγωνας δρομου, ποιος θα κερδισει.
Τα ψαρια πχ μαλακου νερου δεν ειναι ευτυχισμενα αν τα βαλεις σε "ξυδι" pH 3-4.
Απλα ζουν κι εκει. Αλλα ψαρια θα τα τιναζαν.
Μια μεση κατασταση πχ pH6 ειναι οτι καλυτερο.


Το ιδιο συμβαινει και για τα ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο.
Σταθεροτητα παραμετρων ειναι οτι πιο σημαντικο.


Για ψαρια μαλακου νερου δεν ειναι ιδανικες τιμες του ενυδρειου σου.
Οχι πως θα πεθανουν (το βλεπεις και μονος σου οτι ζουν στο ενυδρειο σου).
Εκτροφης ψαρια εχεις ετσι κι αλλιως. Εχει μαθει λιγο διαφορετικα ο οργανισμος τους.
Απλα θα δειξουν καλυτερα σε μια μεση κατασταση παραμετρων, αναμεσα σε πολυ μαλακο (ΑΟ κατα βαση) και νερο βρυσης (Αθήνας, που δεν ειναι πολυ σκληρο).
Συνηθως μια μιξη νερου ΑΟ και βρυσης Αθηνας, ειναι η καλυτερη επιλογη.

Η ΑΟ, ειναι η πιο ευκολη και οικονομικη λυση (απο 50Ε). Ενα φιλτρο νερου ειναι, που συνδεεται στη βρυση.
Θελεις μετα καπου να μαζευεις το νερο αυτο (γιατι η ΑΟ τρεχει που αργα για να κανεις απευθειας αλλαγη, εκτος αν παρεις καμια τερας με 300+ ευρω) και ενα τροπο να το στελνεις στο ενυδρειο.
Αυτο γινεται συνηθως με βαρελι για ελιες (κανα 35αρι για 120 λιτρα), μια αντλια ρυθμιζομενης ροης (27Ε), και λαστιχο (κανα ευρω το μετρο).
Υπαρχουν φυσικα και τα εξτρα για ανεσεις
Πχ για να κλεινει μονη της η βρυσης οταν γεμισει το βαρελι (κανα 20αρικο επιπλεον κανει αυτο).
- flush kit (για να ξεπλνεται ευκολα η μεμβρανη ανοιγωντας νονο ενα βανακι χωρις ξεβιδωματα και βιδωματα - κανα 10αρικο κανει αυτο)
- ψηφιακο tds meter σε μορφη στυλό, για να μετρας το νερο, της ΟΑ του ενυδρειου και της βρυσης και να συγκρινεις καθαροτητα (κανα 20αρικο).

Η τυρφη κανει η πιο φτηνη 4-5 ευρω το λιτρο και θελει αλλαγη καθε 15 μερες. Μπαινει σε φιλτρο κλπ
Τα φυλλα χυμα αλλα μετα απο λιγο καιρο γινονται τριμματα και γινονται ιζημα στο βυθο, Θελει λιγο προσοχη αναλογα το ενυδρειο.
Τα Alder cones καλα ειναι, δεν διαλυονται ευκολα.
Φυλλα και κουκουναρακια δινουν και βιοτοπικο χρωμα στο ενυδρειο.
Τη δουλεια που κανει η ΑΟ ομως δεν την κανουν, που μηδενιζει τις τιμες, και βαζεις οσο βρυσης θελεις και να το φερνεις εκει που θελεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η μια τραβαει το νερο προς το οξινο(μαλακο) και η αλλη προς το αλκαλικο(σκληρο).
Μη μπερδεψουμε τους αναγνωστες μονο με αυτα.
Μπορει να πηγαινουν συνηθως (οχι ομως παντα) μαζι pH GH KH. αλλά να διευκρινισουμε οτι αλλο ειναι ο οξινο και αλλο το μαλακο.
Αλλο το σκληρο κι αλλο το αλκαλικο.

Oξινο ειναι το νερο με pH κατω απο 7 και αλκαλικο πανω απο pH7
Το pH είναι ένας τρόπος έκφρασης της συγκέντρωσης των κατιόντων υδροξωνίου (H3O+) σε ένα υδατικό διάλυμα.

Η σκληροτητα του νερου εχει να κανει με την GH (η γενικη σκληρότητα GH μετράει τη συγκέντρωση των διαλυμένων αλάτων στο νερό. Αναφέρεται στη συγκέντρωση κυριως αλάτων Ασβεστίου και Μαγνησίου).
Πολυ μαλακο νερο ειναι νερο με GH 0-3, μαλακο απο GH 4-7, μετριο GH 8-11, μετρια σκληρο GH 12-15, σκληρο GH 15-20, πολυ σκληρο GH 20 και πανω.

Η ανθρακικη σκληροτητα ΚΗ (αν και ουσιαστικα τα τεστ δεν μετρανε ανθρακικη σκληροτητα, αλλά αλκαλικοτητα - alkalinity) ειναι ο ρυθμιστης της σταθεροτητας (buffering) του pH στο νερο.
Καλο ειναι αν δεν ξερουμε τι κανουμε ακριβως και δεν εχουμε τροπο διαρκους ελεγχου του PH (πχ μονιμο πεχαμετρο στο ενυδρειο), ή κανουμε παροχη διοξειδιου με μπουκαλα, να εχουμε πανω απο 4 KH στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-10-13 στις 13:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 22-10-13, 14:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο εχεις δικιο και το διευκρινιζεις.οι οροι "μαλακο" και "σκληρο" εχουν να κανουν με τη σκληροτητα,ενω το "οξινο" και "αλκαλικο" με το ph.εμενα μου ειναι ξεκαθαρο αλλα μπορει καποιος να μπερδευτει ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΟ2 Λιγο ανεβασμενα.Πρεπει να ανησυχω? proskinito Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-12-12 11:07
ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ.HELP!!!ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΝΟ2!! galisgsxr Αρχάριοι γλυκού νερού 14 17-09-07 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08486 seconds with 14 queries