Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-07-13, 16:36   #1
SOS διαρροή νερού
 
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt
Member
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος 22-07-13, 16:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά καλησπέρα. Πριν από λίγο και χωρίς προφανή λόγο έχω διαρροή από τη μια κατακόρυφη ακμή. ¶δειασα το 75% και έχω βγάλει το φίλτρο από τη πρίζα. Να πάω να αγοράσω 15λτ jumbo να πετάξω μέσα κανά siporax στο φίλτρο του και να συζητήσουμε μετά?
Εμφανίσεις: 7651
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-13, 16:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

τρέχεις τώρα για να σώσεις τα ζωντανά.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-13, 16:48
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Καμια λεκανη δεν εχεις να τα βαλεις εκει?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-13, 16:56
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Εχει στα leroy 60 λτ δοχεια αποθηκευσης με κανα 10ευρω αν θυμαμαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-13, 17:42
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Μόλις γύρισα. Την έκανα την κουτουράδα και το πήρα. 15λτ 20¤. Εν πάσει περιπτώσει, το βάζω μπροστά και ότι κάτσει.
-------------------------
Την γκαντεμιά μου μέσα. Ραγισμένος πάτος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 22-07-13 στις 17:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-13, 17:52
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πριν από λίγο και χωρίς προφανή λόγο έχω διαρροή από τη μια κατακόρυφη ακμή

Παράθεση:
Την γκαντεμιά μου μέσα. Ραγισμένος πάτος
τελικα που ειναι η ζημια???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-07-13, 18:39
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Η διαρροή του δικού μου είναι τρύπα στη σιλικόνη στην κατακόρυφη ακμή.
Το καινούργιο που πήρα είχε ραγισμένο πάτο.
-----------------------------------------------------------------
Μόλις γύρισα με τον αντικαταστάτη και το έβαλα μπροστά.
Ποια η πιθανότητα να έχει κρατηθεί βιολογία στο siporax μετά από τόση ώρα?
-------------------------
Να βάλω άμμο από το μεγάλο στο μικρό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 22-07-13 στις 18:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-07-13, 18:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αργησα, αλλα το γραφω για οποιον διαβασει.

ikea, δοχειο samla
http://www.ikea.gr/DefaultLM.aspx?pa...ults&txt=samla

Με 20 ευρω επαιρνες 130 λιτρα
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=36973

(το εχουμε ξαναγραψει πολλες φορες, χρησιμοποιείτε και την αναζητηση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-07-13, 20:07
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Τώρα που το λες το είχα διαβάσει, αλλά για κάποιο λόγο αυτό που μου ήρθε στο μυαλό μέσα στον πανικό ήταν το post με το ενυδρείο του jumbo.
-------------------------
Σπύρο, στο samla, αν βάλω και φίλτρο πόσο καιρό νομίζεις ότι μπορούν να φιλοξενηθούν χωρίς να έχουν πρόβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 22-07-13 στις 20:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-07-13, 21:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ
.
(εννοειται, να ειναι επαρκες υλικων και στρωμενο το φιλτρο, και να γινονται οι αλλαγες νερου οπως πρεπει κλπ, οπως και σε ενα ενυδρειο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-07-13, 22:54
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να αποσυναρμολογήσω εντελώς το ενυδρείο και να το ξανακολλήσω. Δεν ξέρω αν ως αρχάριος είναι καλή ιδέα, αλλά αργά ή γρήγορα θα το έκανα γιατί με έτρωγε από την αρχή και μάλλον αυτή είναι η ευκαιρία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μου πάρει χρόνο και το αποτέλεσμα θα είναι αμφίβολο, οπότε θέλω να εξασφαλίσω ότι τα ψάρια δε θα έχουν πρόβλημα.
-------------------------
Να ρωτήσω κάτι πιο άμεσο. Σε πόση ώρα από όταν έβαλα το siporax και τον βυθό στο νέο ενυδρείο να μετρήσω αμωνία, νιτρώδη και νιτρικά για να δω το μέγεθος του προβλήματος?
-------------------------
Προς το παρόν 0 Αμμωνία, 0 Νιτρώδη και 5ppm νιτρικά. Μάλλον τη σώσαμε τη βιολογιά ή παίζει να είναι νωρίς ακόμα? Κοίτα να δεις που τα κ@λόψαρα έπρεπε να μπουν στο 15λιτρο για να δω νιτρικά στο 5...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 22-07-13 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-13, 05:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αφου δεν εχεις καν ταϊσει ακομα, ειναι λογικο να μην εχουν ανεβει τα νιτρικα. Το φιλτρο ειναι ετοιμο, ετσι κι αλλιως μπολιασμενο ηταν. Δεν υπαρχει λογος να χαθει η βιολογια, απ' οτι καταλαβα δεν εμεινε και πολυ εκτος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-13, 07:25
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Κανε ενα καλυτερο ελεγχο μηπως και δακρυζει απο την υγρασια που μαζευει το καπακι.

Αν εισαι σιγουρος ωστοσο οτι εχεις διαρροη εξαιτιας της σιλικονης δε χρειαζετε να το ξεκολησεις.Δες κι εδω π.χ
BORKED

http://www.youtube.com/results?searc...be.dSxkfCeTXXE
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-07-13, 17:15
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αφου δεν εχεις καν ταϊσει ακομα, ειναι λογικο να μην εχουν ανεβει τα νιτρικα. Το φιλτρο ειναι ετοιμο, ετσι κι αλλιως μπολιασμενο ηταν. Δεν υπαρχει λογος να χαθει η βιολογια, απ' οτι καταλαβα δεν εμεινε και πολυ εκτος.
Είχα ταΐσει για να δω πως πάει η βιολογία.
Σχετικά με την ώρα τώρα, είχα διαβάσει αυτό αλλά δεν είχα βγάλει συμπέρασμα για το πόσο κρατάει η βιολογία χωρίς ροή νερού. Υπάρχει κάποιο εκτιμούμενο χρονικό εύρος?

Παράθεση:
Κανε ενα καλυτερο ελεγχο μηπως και δακρυζει απο την υγρασια που μαζευει το καπακι.

Αν εισαι σιγουρος ωστοσο οτι εχεις διαρροη εξαιτιας της σιλικονης δε χρειαζετε να το ξεκολησεις.Δες κι εδω π.χ
Δυστυχώς δεν είναι δάκρυσμα. Έτρεχε σαν κρήνη και έφτανε γύρω στους 10 πόντους μακρυά (τουλάχιστον όσο ήταν γεμάτο το ενυδρείο). Μετά όσο έπεφτε η πίεση έτρεχε λιγότερο. Εν τω μεταξύ από καθαρή τύχη δεν γίναμε κάρβουνο γιατί έτρεχε ακριβώς πάνω στο πολύπριζο με τους χρονοδιακόπτες. Ευτυχώς που μόλις είχαμε μπει στο σπίτι. Μισή ώρα νωρίτερα και δε ξέρω τί θα βρίσκαμε...

Το είδα το βίντεο αλλά θα κολλήσει σίγουρα ή μετά από κάνα μήνα θα ξανανοίξει κάπου αλλού και θα τρέχουμε πάλι? Ακόμα δεν έχω καταλήξει γιατί έγινε και αν είναι καλύτερο το μπάλωμα ή η ανακατασκευή. Vorsprung durch technik.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-07-13, 18:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είχα ταΐσει για να δω πως πάει η βιολογία.
Σχετικά με την ώρα τώρα, είχα διαβάσει αυτό αλλά δεν είχα βγάλει συμπέρασμα για το πόσο κρατάει η βιολογία χωρίς ροή νερού. Υπάρχει κάποιο εκτιμούμενο χρονικό εύρος?
Κανονας δεν υπαρχει, αλλα ισχυρη βιολογια μπορει να αντεξει και 8 ωρες χωρις ρευμα. Υπαρχουν περιπτωσεις που αντεξε και πολυ περισσοτερο. Απλα στην επαναφορα καλο ειναι να γινεται το ταϊσμα με μετρο, ωστε να απανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα ομαλα. Τα βακτηρια μπορουν ακομα και να διπλασιασουν τον πλυθισμο τους σε 24ωρες. Αν, μαλιστα, κρινω απο το ταϊσμα που κανεις, μια χαρα βιολογια πρεπει να εχεις

Συνεχισε τις μετρησεις αυτες τις μερες και αν βλεπεις μηδενικη αμμωνια και νιτρωδη, με μετρησιμα μονο νιτρικα, εισαι καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-07-13, 19:27
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων

Το είδα το βίντεο αλλά θα κολλήσει σίγουρα ή μετά από κάνα μήνα θα ξανανοίξει κάπου αλλού και θα τρέχουμε πάλι? Ακόμα δεν έχω καταλήξει γιατί έγινε και αν είναι καλύτερο το μπάλωμα ή η ανακατασκευή. Vorsprung durch technik.
το ιδιο ακριβως ειχε παθει και ενα παλιο ενυδρειο της γυναικας μου.ξηλωσα μονο την εσωτερικη σιλικονη απο τις γωνιες και περασα παλι ολες τις γωνιες ενα μονοκοματο περασμα,με το ακροφυσιο κομενο στα 8 mm.την εστρωσα καλα με το δαχτυλο και σε 3 μερες ηταν ετοιμο.1 χρονο τωρα δεν εχει παρουσιασει κατι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-07-13, 00:57
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συνεχισε τις μετρησεις αυτες τις μερες και αν βλεπεις μηδενικη αμμωνια και νιτρωδη, με μετρησιμα μονο νιτρικα, εισαι καλα.
Δεν είναι η βδομάδα μου...
0,25 αμμωνία
0 νιτρώδη
<5 νιτρικά

Χθες μετέφερα από το juwel στο jumbo 1 δίχτυ siporax mini, 2 εκατοστά βυθό και 6 ρίζες limnophila, τάισα στο 1/3 του συνηθισμένου και ανασήκωσα το φίλτρο σχεδόν σύριζα στην επιφάνεια για ανατάραξη. Σήμερα άλλαξα όλο το νερό σχεδόν, αλλά αγχώθηκαν πολύ.

Παράθεση:
το ιδιο ακριβως ειχε παθει και ενα παλιο ενυδρειο της γυναικας μου.ξηλωσα μονο την εσωτερικη σιλικονη απο τις γωνιες και περασα παλι ολες τις γωνιες ενα μονοκοματο περασμα,με το ακροφυσιο κομενο στα 8 mm.την εστρωσα καλα με το δαχτυλο και σε 3 μερες ηταν ετοιμο.1 χρονο τωρα δεν εχει παρουσιασει κατι.
Θα το δοκιμάσω έτσι τότε και ο Θεός να βάλει το χέρι του. Έβαλες μαύρη για την επέμβαση και αν ναι τί μάρκα και από που την πήρες, γιατί κάτι διάβαζα στο άρθρο με τις σιλικόνες ότι δεν κυκλοφορούν πια μαύρες ενυδρειακές...

Μου έφερε σήμερα ένας φίλος το samla το 130άρι. Όπως το έφερε του το έδωσα να το πάει πίσω να πάρει το 65άρι. Πολύ ωραίο δοχείο αλλά δυστυχώς μεγάλο για το δικό μου χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-07-13, 01:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι η βδομάδα μου...
0,25 αμμωνία
0 νιτρώδη
<5 νιτρικά

Χθες μετέφερα από το juwel στο jumbo 1 δίχτυ siporax mini, 2 εκατοστά βυθό και 6 ρίζες limnophila, τάισα στο 1/3 του συνηθισμένου και ανασήκωσα το φίλτρο σχεδόν σύριζα στην επιφάνεια για ανατάραξη. Σήμερα άλλαξα όλο το νερό σχεδόν, αλλά αγχώθηκαν πολύ.

μετρα και Ph αν εχεις τεστ και γραψε και τη θερμοκρασια που εχεις στο νερο.δε νομιζω οτι εχεις προβλημα παντως με 0.25 αμμωνια.αν μετραγες νιτρωδη θαταν πιο σοβαρα τα πραγματα.μην ταισεις αυριο και ξαναμετρα.δεν παθαινουν τιποτα να μεινουν νηστικα.


Μου έφερε σήμερα ένας φίλος το samla το 130άρι. Όπως το έφερε του το έδωσα να το πάει πίσω να πάρει το 65άρι. Πολύ ωραίο δοχείο αλλά δυστυχώς μεγάλο για το δικό μου χώρο.
δεν ξερω πως ειναι ο χωρος σου,αλλα κριμα.θα σε βοηθουσανε πολυ τα παραπανω λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-07-13, 02:01
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
μετρα και Ph αν εχεις τεστ και γραψε και τη θερμοκρασια που εχεις στο νερο.δε νομιζω οτι εχεις προβλημα παντως με 0.25 αμμωνια.αν μετραγες νιτρωδη θαταν πιο σοβαρα τα πραγματα.μην ταισεις αυριο και ξαναμετρα.δεν παθαινουν τιποτα να μεινουν νηστικα.
Ph δεν έχω ακόμα γιατί δε μου παραδόθηκε ένα που είχα παραγγείλει από Κίνα. Παράγγειλα πάλι από Αμέρικα και περιμένω. Gh, Kh μας ενδιαφέρει? Θερμοκρασία 26,8. Το ph και η θερμοκρασία τι μας δείχνουν? Το γεγονός ότι έχει μικρή συγκέντρωση αμμωνίας και νιτρικών αλλά όχι νιτρωδών, σημαίνει ότι λειτουργεί η βιολογία αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να μετατρέψει όλη τη ποσότητα της αμμωνίας σε νιτρικά ή κάτι άλλο?

Παράθεση:
δεν ξερω πως ειναι ο χωρος σου,αλλα κριμα.θα σε βοηθουσανε πολυ τα παραπανω λιτρα
Ο χώρος είχε ετοιμαστεί για να υποδεχθεί ένα περίπου 100Χ30 (διαστάσεις βάσης) ενυδρείο. Εκείνη την εποχή υπήρχαν πολλά και επώνυμα και ανώνυμα σε αυτές τις διαστάσεις. Τότε είχα κατά νου το Rio το 120. Μετά η juwel το απέσυρε και το αντικατέστησε με το Rio 125 το οποίο βγαίνει πλέον σε 45 εκατοστά πλάτος αν θυμάμαι καλά. Οπότε προς το παρόν χώρος είναι καταδικασμένος να δουλεύει με 60 λιτρα, ή να βρω κανένα μεταχειρισμένο 120άρι ή να γίνει customια. Στο δια ταύτα το samla δε χωρούσε σε αυτό το χώρο και δεν υπάρχει εκεί και κάποιο άλλο τραπέζι ή επιφάνεια που να φιλοξενήσει δοχείο με βάση 80Χ60.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-07-13, 04:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ph δεν έχω ακόμα γιατί δε μου παραδόθηκε ένα που είχα παραγγείλει από Κίνα. Παράγγειλα πάλι από Αμέρικα και περιμένω. Gh, Kh μας ενδιαφέρει? Θερμοκρασία 26,8. Το ph και η θερμοκρασία τι μας δείχνουν? Το γεγονός ότι έχει μικρή συγκέντρωση αμμωνίας και νιτρικών αλλά όχι νιτρωδών, σημαίνει ότι λειτουργεί η βιολογία αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να μετατρέψει όλη τη ποσότητα της αμμωνίας σε νιτρικά ή κάτι άλλο?
το ph και η θερμοκρασια,σε συναρτηση με την ολικη αμμωνια που μετρας,(0.25 σαυτη την περιπτωση) θα σου πει ποση απο αυτη την ολικη αμμωνια ειναι ελευθερη (ΝΗ3) και ποση ειναι ιονισμενη-αμμωνιο(ΝΗ4+).οσο χαμηλοτερη η θερμοκρασια και το ph τοσο καλυτερα(περισσοτερο αμμωνιο αποτι αμμωνια,που δεν ειναι επικινδυνο για τα ψαρια).οπως και ναχει με 0.25 θα πρεπει ναχεις πανω απο 8 ph και πανω απο 28 θερμοκρασια για ναχουν προβλημα τα ψαρια.

(δεν εχω κανα πινακα προχειρο τωρα να βαλω να δεις,αλλα μπορεις να διαβασεις αυτο σχετικα αν θες προς το παρον:
http://www.extension.iastate.edu/Cro...JohnSawyer.htm)
και αυτο,στο οποιο μπορεις και να το υπολογισεις...
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

και μια που θα διαβασεις,διαβασε και αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F9%ED%E9%EF

με τα νιτρωδη αλλαζει το θεμα,γιατι αυτα δεν οξειδωνονται οπως η αμμωνια.ετσι και μικρη συγκεντρωση μπορει να τα στειλει τα ψαρια.

προς το παρον,το οτι μετρας λιγη αμμωνια και νιτρικα αλλα δε μετρας νιτρωδη μαλον σημαινει οτι απλα ανεβασε λιγο αμμωνια λογω των αλλαγων και του ανακατεματος στη μεταφορα.δεν εχεις και ολο το βιολογικο υλικο μεσα,ταισες κιολας(εστω κιαυτο το λιγο) και γιαυτο ανεβηκε.μην ταισεις αυριο και ξαναμετρα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-07-13, 04:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε προς το παρόν χώρος είναι καταδικασμένος να δουλεύει με 60 λιτρα, ή να βρω κανένα μεταχειρισμένο 120άρι ή να γίνει customια. Στο δια ταύτα το samla δε χωρούσε σε αυτό το χώρο και δεν υπάρχει εκεί και κάποιο άλλο τραπέζι ή επιφάνεια που να φιλοξενήσει δοχείο με βάση 80Χ60.
Αααα ωραια δεν θα παει και χαμενο το nicname σου

Μπορεις να κανεις παραγγελεια ενυδρειο σε οτι διαστασεις θελεις.
Samla εχει και πιο μικρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-07-13, 10:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

80χ60χ40 ειναι 192 λιτρα, και αν παρεις τζαμια απο leroy merlin δεν κοστιζουν πανω απο 30 ευρω (80χ40χ40 εχουν 22 ευρω με 6ρι τζαμι μαζι με τις κοντρες + τη σιλικονη).
Πριν φτιαξω το πρωτο μου κι εγω το φοβομουν, αλλα τελικα αν δεις τα βιντεακια στο youtube και αν κατσεις να φτιαξεις ενα μονος σου θα δεις πως ειναι γελοιο, απλα η μοναδικη προσοχη που θελει ειναι να μην κανει φυσαλιδα η σιλικονη (κατι που το πετυχαινει και ατζαμης με λιγη προσοχη)
Γενικα με diy μπορεις να φτιαξεις ανωτερα των εργοστασιακων (αν εχεις και μερακι και φαντασια μπορεις να κανεις παπαδες).
Το ιδιο ισχυει και για επιπλα φυσικα αφου με κοντρα πλακε θαλασσης (η και με συνδυασμο dection η οτι αλλο θες) μπορεις να φτιαξεις επιπλα απιστευτης αντοχης που δεν εχουν καμια σχεση με τα πριονιδια που μας πουλανε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-07-13, 14:34
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων


Θα το δοκιμάσω έτσι τότε και ο Θεός να βάλει το χέρι του. Έβαλες μαύρη για την επέμβαση και αν ναι τί μάρκα και από που την πήρες, γιατί κάτι διάβαζα στο άρθρο με τις σιλικόνες ότι δεν κυκλοφορούν πια μαύρες ενυδρειακές...(
διαφανη bison για ενυδρεια εβαλα.εστειλα την πεθερα μου που ζει αθηνα στο practiker και μου την πηρε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-07-13, 00:55
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν εχεις και ολο το βιολογικο υλικο μεσα,ταισες κιολας(εστω κιαυτο το λιγο) και γιαυτο ανεβηκε.μην ταισεις αυριο και ξαναμετρα
Είναι πιθανό γιατί έχω αφήσει το 1/4 της βιολογίας αφού δε χωρούσε άλλο στο φίλτρο του κινέζου. Σημερινές μετρήσεις (χωρίς τάισμα):
0,25 αμμωνία
0 νιτρώδη
<5 νιτρικά

Η μέρα της ενυδρειακής μαρμότας.

Όλο και περισσότερο είμαι πεπεισμένος ότι κάτι έτρεχε με το φίλτρο. Δε μπορεί τα ίδια ψάρια στο 25% του νερού τους να μην ανεβάζουν νιτρικά με τίποτα. Εκτός και αν το siporax είναι νεκρό. Θα έμενε όμως στο 0,25 η αμμωνία μέσα σε μια μέρα?

Τα api μετρούν και ελεύθερη και ιονισμένη νομίζω. Οπότε με ένα υποθετικό ph 7 και 26,8 οC μου δίνει 0.001603047031186953 mg/lt ελεύθερης. Το θέμα είναι από ποιο σημείο και μετά ανησυχούμε?

Παράθεση:
Αααα ωραια δεν θα παει και χαμενο το nicname σου
Κάτσε καλά. Τόση ανάπτυξη έρχεται ένα nickname δε θα διπλασιάσουμε?...

Παράθεση:
Μπορεις να κανεις παραγγελεια ενυδρειο σε οτι διαστασεις θελεις.
Samla εχει και πιο μικρα.
Για παραγγελία επί του παρόντος δε το βλέπω. Δε ξέρουμε τη τύφλα μας ακόμα για να πούμε ότι θα παραγγείλουμε. Όταν μετά από κάποιο καιρό έχουμε τις γνώσεις για να ξέρουμε τί μας ενδιαφέρει θα το συζητήσουμε.

Παράθεση:
Samla εχει και πιο μικρα.
Να'σαι καλά είμαι ήδη ο ευτυχής κάτοχος ενός 65λιτρου. Να'ναι καλά ο φίλος το άλλαξε. Από αύριο ξεκινάω στήσιμο. Η διαδικασία ποια να είναι? Βράσιμο βυθός πάλι,καθάρισμα φίλτρο, αλλαγή σφουγγαριών και βράσιμο siporax, μεταφορά μπολιού από το κινέζικο πίσω, μεταφορά ψαριών συχνές αλλαγές και μετρήσεις?

Παράθεση:
80χ60χ40 ειναι 192 λιτρα, και αν παρεις τζαμια απο leroy merlin δεν κοστιζουν πανω απο 30 ευρω (80χ40χ40 εχουν 22 ευρω με 6ρι τζαμι μαζι με τις κοντρες + τη σιλικονη).
Υποθέτω ότι το αναφέρεις ως οικονομικό μέτρο σύγκρισης, γιατί ως μέγεθος ο δικός μας χώρος δυστυχώς μέχρι 101χ31 παίρνει. Στο ύψος δεν έχουμε θέμα αλλά αν ξεφύγουμε από τα 50 cm θεωρώ ότι μάλλον θα είναι δύσχρηστο στη συντήρηση. Η τιμή που αναφέρεις σπάει κόκαλα θα το ψάξω και στις διαστάσεις που μας ενδιαφέρουν,γιατί αν θυμάμαι καλά το calculator γύρευε από 10άρι έως 12άρι τζάμι. Θυμάσαι με τί συντελεστή ασφαλείας είχες πάρει το 6άρι?

Παράθεση:
Πριν φτιαξω το πρωτο μου κι εγω το φοβομουν, αλλα τελικα αν δεις τα βιντεακια στο youtube και αν κατσεις να φτιαξεις ενα μονος σου θα δεις πως ειναι γελοιο, απλα η μοναδικη προσοχη που θελει ειναι να μην κανει φυσαλιδα η σιλικονη (κατι που το πετυχαινει και ατζαμης με λιγη προσοχη)
Να 'σαι καλά γιατί μου δίνεις κουράγιο για την τρέλα. Έχω δει διάφορα βιντεo και θεωρούσα ως πρόβλημα την σταθερή ροή σιλικόνης από το πιστόλι και όχι τις φυσαλίδες, τώρα με προβληματίζουν και τα δύο. Θα διαβάσω πρώτα λίγο από το DIY τμήμα και θα σας πρήξω αν δε βρω απαντήσεις.

Παράθεση:
Το ιδιο ισχυει και για επιπλα φυσικα αφου με κοντρα πλακε θαλασσης (η και με συνδυασμο dection η οτι αλλο θες) μπορεις να φτιαξεις επιπλα απιστευτης αντοχης που δεν εχουν καμια σχεση με τα πριονιδια που μας πουλανε
Με τα έπιπλα μας κλέβουν καθημερινά, όπως λες με ροκανίδια. Για να καταλάβεις, πριν κανά μήνα μου γύρευαν για ένα έτοιμο πάγκο για το μπάνιο 450 ¤. Πήρα δυο ρετάλια από κόντρα πλακέ θαλάσσης και τα βίδωσα - κόλλησα μεταξύ τους να γίνει παχύς ο πάγκος και τα έστειλα και λουστραδόρο για λάκα σύνολο 50¤ ακριβώς ίδιες διαστάσεις. Εμφανισιακά δεν τα ξεχωρίζεις. Τώρα από θέμα αντοχής θα σου πω μετά από κάποια χρόνια, αλλά πιθανολογώ ότι το κόντρα πλακέ θα με βγάλει παλικάρι.

Παράθεση:
διαφανη bison για ενυδρεια εβαλα.εστειλα την πεθερα μου που ζει αθηνα στο practiker και μου την πηρε.
Φαίνεται να έχει πολλούς οπαδούς η bison. Έχω ένα φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με τέτοια υλικά. Θα ρωτήσω και θα μεταφέρω καμιά γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-07-13, 06:34
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται να έχει πολλούς οπαδούς η bison. Έχω ένα φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με τέτοια υλικά. Θα ρωτήσω και θα μεταφέρω καμιά γνώμη.
εχω μονταρει 3 ενυδρεια με τη συγκεκριμενη σιλικονη.για την ωρα κανενα απολυτως προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-07-13, 06:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Bison και Den Braven ειναι σιλικονες δοκιμασμενες χρονια απο χομπιστες. Παιρνεις αφοβα, αρκει να ειναι ενυδρειακη και μη αντιμουχλικη. Με Bison εχω κολλησει και εδω ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-07-13, 12:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω ότι το αναφέρεις ως οικονομικό μέτρο σύγκρισης, γιατί ως μέγεθος ο δικός μας χώρος δυστυχώς μέχρι 101χ31 παίρνει. Στο ύψος δεν έχουμε θέμα αλλά αν ξεφύγουμε από τα 50 cm θεωρώ ότι μάλλον θα είναι δύσχρηστο στη συντήρηση. Η τιμή που αναφέρεις σπάει κόκαλα θα το ψάξω και στις διαστάσεις που μας ενδιαφέρουν,γιατί αν θυμάμαι καλά το calculator γύρευε από 10άρι έως 12άρι τζάμι. Θυμάσαι με τί συντελεστή ασφαλείας είχες πάρει το 6άρι?
100*30*40 ειναι 120 λιτρα.
50 cm υψος δεν φτιαχνεις με 6ρι
Συντελεστη ασφαλειας βαζεις ενα 4.5-5 συνηθως. Αν ζηταει μεγαλυτερο τζαμι προσθετεις κοντρες (αν και στο τελευταιο που εφτιαξα 80*40*40 βγαζει 3.9 και το χω χωρις κοντρες )

Παράθεση:
Να 'σαι καλά γιατί μου δίνεις κουράγιο για την τρέλα. Έχω δει διάφορα βιντεo και θεωρούσα ως πρόβλημα την σταθερή ροή σιλικόνης από το πιστόλι και όχι τις φυσαλίδες, τώρα με προβληματίζουν και τα δύο. Θα διαβάσω πρώτα λίγο από το DIY τμήμα και θα σας πρήξω αν δε βρω απαντήσεις.
Κοιτα, σε καποια βιντεακια καποιοι βλεπεις να εχουν απολυτα σταθερο χερι και η σιλικονη να ρεει με απολυτη ακριβεια.
Αυτο μη νομιζεις πως ολοι το πετυχαινουμε, απλα βαζουμε μπολικη σιλικονη και μετα βγαζουμε λιγο απο τα περισσευματα. Μη σε πολυαπασχολει και τοσο, η μονη προσοχη που θελει ειναι να μην κανει φυσαλιδα ή κενο



Παράθεση:
Με τα έπιπλα μας κλέβουν καθημερινά, όπως λες με ροκανίδια. Για να καταλάβεις, πριν κανά μήνα μου γύρευαν για ένα έτοιμο πάγκο για το μπάνιο 450 ¤. Πήρα δυο ρετάλια από κόντρα πλακέ θαλάσσης και τα βίδωσα - κόλλησα μεταξύ τους να γίνει παχύς ο πάγκος και τα έστειλα και λουστραδόρο για λάκα σύνολο 50¤ ακριβώς ίδιες διαστάσεις. Εμφανισιακά δεν τα ξεχωρίζεις. Τώρα από θέμα αντοχής θα σου πω μετά από κάποια χρόνια, αλλά πιθανολογώ ότι το κόντρα πλακέ θα με βγάλει παλικάρι.
Σιγα μην παθει τιποτα... το κοντρα πλακε θαλασης χρησιμοποιειται στη ναυπηγικη και επιβιωνει δεκαετιες στις πλεον αντιξοες συνθηκες (με το καταλληλο βαψιμο και εμποτισμο φυσικα). Το δε πριονιδι ειναι απλα πριονιδι με κολλα που κι αυτη ειναι υγροσκοπικη.
Τωρα το γιατι χρησιμοποιειται τοσο πολυ στην αγορα ειναι αυτονοητο



Παράθεση:
Φαίνεται να έχει πολλούς οπαδούς η bison. Έχω ένα φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με τέτοια υλικά. Θα ρωτήσω και θα μεταφέρω καμιά γνώμη.
Κι εγω ενα ενυδρειο και δυο sump με bison.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-07-13, 12:33
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

καλη σιλικονη ειναι και η logo acetology 1000 η οποια υπαρχει και σε μαυρη και σε διαφανη και ειναι για ενυδρεια. τιμη καπου 3,5€ . εκανα την επισκευη στο Rio300 και ειναι πολυ δυνατη , μου φανηκε πιο δυνατο το κολημα της και απο την bison.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-07-13, 12:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πιθανό γιατί έχω αφήσει το 1/4 της βιολογίας αφού δε χωρούσε άλλο στο φίλτρο του κινέζου. Σημερινές μετρήσεις (χωρίς τάισμα):
0,25 αμμωνία
0 νιτρώδη
<5 νιτρικά

Η μέρα της ενυδρειακής μαρμότας.

Όλο και περισσότερο είμαι πεπεισμένος ότι κάτqι έτρεχε με το φίλτρο. Δε μπορεί τα ίδια ψάρια στο 25% του νερού τους να μην ανεβάζουν νιτρικά με τίποτα. Εκτός και αν το siporax είναι νεκρό. Θα έμενε όμως στο 0,25 η αμμωνία μέσα σε μια μέρα?

Τα api μετρούν και ελεύθερη και ιονισμένη νομίζω. Οπότε με ένα υποθετικό ph 7 και 26,8 οC μου δίνει 0.001603047031186953 mg/lt ελεύθερης. Το θέμα είναι από ποιο σημείο και μετά ανησυχούμε?
.
αυτο εξαρταται και απτο ειδος των ψαριων γενικα και απτο καθε ψαρι συγκεκριμενα(ποσο "γερο" οργανισμο εχει)
αν ειναι τοσο παντως δεν εχεις προβλημα.αν ειναι τοσο,γιατι μιλαμε για υποθετικο ph....
προς το παρον εμενα δε μου φαινεται ναχεις προβλημα.μπορεις παντα να ριξεις και διπλη δοση prime για να αποτοξικοποιησεις την αμμωνια.αν και στα λιτρα σου και σαυτη την ποσοτητα αμμωνιας κ μια κανονικη δοση φτανει πιστευω.

ταιζε πολυ ελαφρα.κανα δυο φυλλαρακια στο καθε ψαρι μια φορα τη μερα και κανε και μετρησεις
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-07-13, 20:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Όλο και περισσότερο είμαι πεπεισμένος ότι κάτι έτρεχε με το φίλτρο. Δε μπορεί τα ίδια ψάρια στο 25% του νερού τους να μην ανεβάζουν νιτρικά με τίποτα. Εκτός και αν το siporax είναι νεκρό. Θα έμενε όμως στο 0,25 η αμμωνία μέσα σε μια μέρα?

2. Τα api μετρούν και ελεύθερη και ιονισμένη νομίζω. Οπότε με ένα υποθετικό ph 7 και 26,8 οC μου δίνει 0.001603047031186953 mg/lt ελεύθερης. Το θέμα είναι από ποιο σημείο και μετά ανησυχούμε?
1. Το φιλτρο θα ειχε προβλημα αν εβρισκες ΝΗ3 ΝΟ2. Αυτα δεσμευει.
Τσεκαρε καλυτερα το τεστ για τη χαμηλη μετρηση ΝΟ3.
Αν μενουν ιχνη αμμωνιας ΝΗ3 που δεν κατεβαινουν, δεν σημαινει οτι εχει πεθανει η βιολογια αλλα μαλλον οτι δεν φτανει η βιολογια για να τη μηδενισει τελειως. (εκτος αν καποιος ανασταλτικος παραγοντας την καθυστερει, και την μηδενισει στην πορεια οταν εξαλειφθεί αυτος ο παραγοντας)

2. Ναι ολικη αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) μετρανε.
Γενικοτερα ανησυχεις οταν η ελευθερη αμμωνια (ΝΗ3) φτασει τα 0.01 mg/lt
και τρεχεις σαν τρελλος αν φτασει τα 0.2 mg/lt
Προσεχεις επισης τα υπουλα ΝΟ2. Εκει την πατανε οι περισσοτεροι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ikea, δοχειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροή dimost DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 26-11-11 04:45
Διαρροή σε DIY !!! Help SOS!!! nitrox DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 26-03-11 19:18
Διαρροή? zipo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 12-12-10 19:59
Διαρροή; ψαρια και ψαρια Γλυκό νερό - Γενικά 14 12-09-07 18:11
Διαρροή giannis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 06-02-04 11:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10889 seconds with 13 queries