Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 26-04-13, 12:04
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Μια Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε

Επειδη οπως λεει ο σοφος λαος καλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογύρευε θα ξεκινησω αυτο το θεμα απο τωρα για να μπορεσω να συγκεντρωσω καποιες αποψεις γυρω απο το ενυδρειο που θελω να στησω προκειμενου οταν ξεκινησω να ξερω ακριβως τι δρομο πρεπει να ακολουθησω.
δεν θελω να παω στο μαγαζι και να περνω αχρηστα πραματα η να ρωταω την ωρα που το γεμιζω τι κανει και την δεν κανει σε θεματα οπως ξυλα πετρες PH ψαρια κτλ.
ας τα παρουμε λοιπον απο την αρχη. το ενυδρειο μου ειναι αυτο

http://www.tails.co.nz/fish/tanks-an...aquarium-60ltr

ολη η πλατη ειναι γεματι με διαφορα υλικα για φιλτραρισμα και δουλευει με κυκλοφορητη ενω εχει και πατωμα με τρυπες (αποσπωμενο) για να φιλτραρει και το υποστρωμα.

εχω κανει καποιες αγορες οπως εχω πει και στο αρχικο μου post αλλα θα της βαλω και εδω για ευκολία

εχω ως τωρα αγορασει

1) ενα θερμομετρο ηλεκτρονικο με καλωδια που μπαινουν στο ενυδρειο και μετραει την θερμοκρασια σε 2 σημεια.

2) υποστρωμα για φυτα Fluval το μεγαλο σακι

3) Συστημα Co2 Fluval 88

4) ενα ξυλο με ωραιο σχεδιο (απο αυταπου βγαζουν κοκκινιλα στο νερο)

5) χρονοδιακοπτη ρευματος για το φωτισμο

6) Αυτόματη Ταιστρα

7) αντιχλώριο Prime

8 ) θερμόστατη fluval

9) μια Αποχη


οι σκεψεις που εχω γυρω απο αυτο το ενυδρειο ως τωρα ειναι οι εξης

1) θα ηθελα να εχει μεσα και ψαρια και γαριδες

2) στο forum ειδα κατι γαριδες με μπλε χρωμα και ιδανικα θα ηθελα να βαλω μεσα αυτες ή και αυτες

3) Για καποιο λογο ανεξηγητο αυτο το ψαρι μου εχει κολησει στο μυαλο...
το σκευτομαι πολυ σοβαρα για το 60αρι που λεω να φτιαξω καποια στιγμη μιας και διαβασα οτι μενει μικρος και δεν μεγαλωνει πολυ. Αν τελικα παω σε αυτο το ψαρι με τι αλλα ψαρια μπορω να το συνδυασω?
με γαριδες θα ταιριαξει?


4) θα μου αρεσε η ιδεα και των Buffer αλλα τα μικρα (Dwarf)δεν μαρεσουν πολυ χωρια που απο οτι καταλαβα και να στραβοκλάσεις ψωφανε. Υπαρχει καποιο μεγαλουτσικο που να μπορει να μπει? Αν μπορουσε δεν θα με χαλαγε να μην εχω τιποτε αλλο μεσα. αρκει να ηταν μεγαλουτσικο...

5) Επισης μου αρεσει πολυ και το Melanochromis johanni αυτο μπαινει μαζι με 2 θυλικα? και αν ναι μπορω να βαλω και γαριδες?

χμμμ προς το παρον αυτα.... αν προκυψει καποιο αλλο ψαρι η ερωτηση θα προσθεσω εδω.... το θεμα ειναι να καταλυξω σε ψαροσυνθεση για να αρχισω να προετοιμαζω το εδαφος σε οτι αφορα το τελειο περιβαλλον για αυτη....
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 26-04-13, 15:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Dwarf puffer μπορεις να βαλεις ανετα σε 60 λιτρα και περισσοτερα απο ενα
http://www.seriouslyfish.com/species...travancoricus/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-04-13, 15:38
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Βασικα θα βοηθουσε να τα δω απο κοντα, θα εχω το νου μου στα μαγαζια που πηγαινω,
απλα με προβληματισε ενα ποστ που διαβασα προσφατα εδω μεσα στο θεμα ταισματος τσακωμων και τα λοιπα....

να υποθεσω οτι αν παρω 2-3 (αληθεια ποσα μπορω να βαλω?)τετοια δεν βαζω τιποτε αλλο μεσα στο ενυδρειο ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-04-13, 16:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα θα βοηθουσε να τα δω απο κοντα, θα εχω το νου μου στα μαγαζια που πηγαινω,
απλα με προβληματισε ενα ποστ που διαβασα προσφατα εδω μεσα στο θεμα ταισματος τσακωμων και τα λοιπα....

να υποθεσω οτι αν παρω 2-3 (αληθεια ποσα μπορω να βαλω?)τετοια δεν βαζω τιποτε αλλο μεσα στο ενυδρειο ετσι?
Εγώ πάλι θα σου έλεγα, απ τα ελάχιστα που ξέρω, πως υπάρχουν πολλές περισσότερες επιλογες για το 60λιτρο...και πως τα παφερς (εφόσον διαβάσαμε τα ιδια ποστς) έχουν αρκετές ιδιαιτερότητες...

Δεν είναι κι ότι καλύτερο να ξεκινάς με απώλειες...βρες κάποιο είδος που να χρειάζεται νερό βρύσης, να θέλει pH και σκληρότητα κοντά στα δικά σου δεδομένα...
Θα σου πρότεινα αρσενικα γκαπις ή κάποιο άλλο ζωοτόκο.
Και κίνηση θα έχεις και ωραία χρώματα

Φυσικά μπορείς να επιλέξεις και έναν μονομάχο...ο οποίος είναι πολύ ιδιαίτερο ψαρι...και στο 60 λίτρα θα είναι αρχοντας!!!
(απλά στην περίπτωση αυτη, θα χρειαστείς τυρφη και φυλλα catappa...)

Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-04-13, 16:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
Dwarf puffer μπορεις να βαλεις ανετα σε 60 λιτρα και περισσοτερα απο ενα
http://www.seriouslyfish.com/species...travancoricus/
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979
Βασικα θα βοηθουσε να τα δω απο κοντα, θα εχω το νου μου στα μαγαζια που πηγαινω,
απλα με προβληματισε ενα ποστ που διαβασα προσφατα εδω μεσα στο θεμα ταισματος τσακωμων και τα λοιπα....

να υποθεσω οτι αν παρω 2-3 (αληθεια ποσα μπορω να βαλω?)τετοια δεν βαζω τιποτε αλλο μεσα στο ενυδρειο ετσι?
Πανω απο 3 δεν θα εβαζα σε αυτες τις διαστασεις του ενυδρειου. Θελουν καλη προετοιμασια, ομως και ειναι δυσκολα στο φαγητο τους. Θα δεχθουν μονο ζωντανες και κατεψυγμενες τροφες. Διαβασε το link που σου εστειλα πριν και βλεπεις τι χρειαζονται και αν θα μπορουσες να ανταποκριθεις στην παρουσα φαση.

Την αποψη μου την ειπα. Πιστευω οτι δεν ειναι η καταλληλη ωρα για να φιλοξενησεις puffers. Μετα απο καιρο, ναι, ωστε να δημιουργησεις τις σωστες συνθηκες. Η επιλογη ειναι δικη σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-04-13, 21:34
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Αυτο κανει?

Αpistogramma ramirezi

http://img.depeces.com/wp-content/up...012/08/21.jpeg
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-04-13, 23:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκυλι όμως εχει συνείδηση και πολυ υψηλή νοημοσύνη , το ψάρι θα το καταλάβει? θα ειναι δυστηχισμενο? αν ναι δεν το συζητάμε ποιο πέρα ενοειται

αυτο μονο ενα ψαρι μπορει να στο πει, οπως μονο ενα δεντρο μπορει να σου πει αν εχει νοημοσυνη η οχι.
Το οτι ο ανθρωπος πασχει απο κομπλεξ "ανωτερωτητας" και το οτι δε μπορει να συννενοηθει με καποια αλλα ειδη δε τον κατατασει αντικειμενικα εκει που ο ιδιος -μεσα στην αρρωστημενη του φαντασια- κατατασει τον εαυτο του.

τα 60 λιτρα κατα τη γνωμη μου μια χαρα ειναι για ενα μονομαχο ο οποιος ειναι φανταστικο ψαρακι, εχει κι αυτος βεβαια καποιες απαιτησεις οπως ολα τα ψαρια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-04-13, 07:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο κανει?

Αpistogramma ramirezi

http://img.depeces.com/wp-content/up...012/08/21.jpeg
δυστυχως οχι.χρειαζονται μηκος γιατι τα αρσενικα φυλανε την περιοχη τους(ειναι κιχλιδες) και θα πεφτει ξυλο μεταξυ τους.εκτος αν σου τυχει ζευγαρι (αρσενικο-θυληκο)αγαπημενο.που ειναι λιγο χλωμο

παντως το λινκ που κοιταξες με προτασεις εως 60 λιτρα εχει αρκετα ψαρια που ειναι πολυ ενδιαφεροντα αν το ψαξεις λιγο καλυτερα.αναλογα ποια ειναι τα κριτηρια σου βεβαια,αλλα εμενα για παραδειγμα θα μου αρεσε να εφτιαχνα ενα βιοτοπικο με bumblebee goby.

αν περιγραψεις λιγο τι ακριβως θες ολο και κατι θα βρεθει καταλληλο για τα λιτρα σου και το μεγεθος του ενυδρειου που εχεις.μεχρι στιγμης μας εχεις πει βασικα οτι θα σου αρεσε κατι μεγαλο-εστω και ενα, και τα puffers.αλλα αυτο δε λεει κατι αφου τα μεγαλα ψαρια δε χωρανε στο ενυδρειο σουπαρεπιπτοντως,και τα γκομπυ αν δεν κανω λαθος στην ιδια οικογενεια ανηκουνε.αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος σ'αυτο.

προσωπικα θα εβαζα ειτε dwarf puffers,ειτε γκομπυ.βιοτοπικο species tank παντα

υ.γ ονειρευομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-04-13, 08:01
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως οχι.χρειαζονται μηκος γιατι τα αρσενικα φυλανε την περιοχη τους(ειναι κιχλιδες) και θα πεφτει ξυλο μεταξυ τους.εκτος αν σου τυχει ζευγαρι αγαπημενο.που ειναι λιγο χλωμο
Αν έχεις μόνο ένα? και αν ναι με τι συνδυάζονται? με γαρίδες κάνουν?

Επίσης παρακολουθώ το Tanked και είδα ότι βάζουν σχεδόν τα πάντα απο στολιδια μέσα στο ενυδρειο αφού πρώτα το περάσουν με clear coat τι ειναι αυτό? υπάρχει τέτοιο πράμα στην Ελλάδα?

Τα γκομπυ ποια ειναι?

Για βιοτοπικο μιλάμε πάντα όταν αποφασιστεί το είδος των ψαριών το ενυδρειο θα γίνει όπως το φυσικό τους περιβάλλον
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-04-13, 08:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με γαριδες οχι μονο δεν κανουν αλλα δε θα μεινει ουτε κεραια απτην πρωτη μερα συμβιωσης
μπορεις να βαλεις ενα,αλλα θαναι κριμα.χρειαζεται ζευγαρι τουλαχιστον.επισης ειναι ευαισθητα και χρειαζονται καθαρο νερο και επεξεργασια για να μαλακωσει.
δε θα στο προτεινα σε καμια περιπτωση για πρωτο ενυδρειο.
αληθεια τι νερο εχεις,δεν μας εχει πει....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα γκομπυ ποια ειναι?
http://www.seriouslyfish.com/species...gobius-doriae/
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης παρακολουθώ το Tanked και είδα ότι βάζουν σχεδόν τα πάντα απο στολιδια μέσα στο ενυδρειο αφού πρώτα το περάσουν με clear coat τι ειναι αυτό? υπάρχει τέτοιο πράμα στην Ελλάδα?
αστο,μουφες λενε.εκτος απτο οτι εχουν γεμισει τα "ενυδρεια" τους με καθε ειδους βλακεια και μονο φυσικα δεν ειναι,το μονο που κανουν ειναι να φτιαχνουν ακρυλικα ενυδρεια σε μεγαλα και περιεργα μεγεθη και σχηματα.
μονο ενυδρεια δεν ειναι αυτα.λυπαμαι τα ψαρια που χρησιμοποιουν και πανε χαμενα στα χερια καθε ασχετου που νομιζει οτι επειδη εχει λεφτα μπορει ναχει οτι γουσταρει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 27-04-13 στις 08:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-04-13, 08:20
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
με γαριδες οχι μονο δεν κανουν αλλα δε θα μεινει ουτε κεραια απτην πρωτη μερα συμβιωσης
μπορεις να βαλεις ενα,αλλα θαναι κριμα.επισης ειναι ευαισθητα και χρειαζονται καθαρο νερο και επεξεργασια για να μαλακωσει.
δε θα στο προτεινα σε καμια περιπτωση για πρωτο ενυδρειο.
αληθεια τι νερο εχεις,δεν μας εχει πει....
Οκ παει και αυτό lol
Παιδιά δεν ξέρω τι νερό έχω γιατι δεν έχω αγοράσει ακόμα τεστακια, μια και επειδή λένε ότι λιγουν τα φιλαω για να τα πάρω όταν θα έρθει η ώρα να ξεκινήσω, έχω ένα φιλαρακι με ένα φυτεμενο ενυδρειακι 30 αρι που το στήνει τώρα και εχει τα χαρτάκια της tetra και μπορω ίσως να του πάρω ένα να το κάνω και να σας πω, θέλετε? θα βοηθήσει σε κάτι? Αθήνα πάντως είμαι δεν ξέρω πόσο αλλάζει απο περιοχή σε περιοχή ( της Αθήνας )
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-04-13, 08:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιτα,τα τεστ εχουν ημερομηνια ληξης πανω τους.οταν αγορασεις κοιταξε τη,να φαινεται καθαρα και οχι "πειραγμενη" η αλοιωμενη (γιατι υπαρχουν κατι μαγκες πετσοπαδες που τα κανουν κιαυτα)
και αν τα φυλαξεις οπως πρεπει(σε δροσερο και σκιερο μερος)δεν υπαρχει λογος να χαλασουν.(εκτος αν πεσεις σε προβληματικη παρτιδα απτην αρχη,πραγμα λιγο σπανιο)

επισης οταν παρεις,προτιμησε υγρα τεστ.αναλογα απο που θα τα παρεις μπορει να βγουνε λιγο πιο ακριβα αλλα ειναι πολυ πιο αξιοπιστα και βγαζουν αρκετα περισσοτερες μετρησεις.οποτε ειναι πιο οικονομικα.

με τα στικς και τα χαρτακια δεν θα βγαλεις ακρη.ειναι απλα και μονο για ναχεις μια ενδειξη,αλλα δεν υπαρχει ακριβεια(που ειναι σημαντικη) και αλοιωνονται αμεσως μολις ανοιχτει η συσκευασια.με την υγρασια και τον αερα.με λιγα λογια ειναι πεταμενα λεφτα.

λιγο πολυ στην αθηνα ειναι γνωστο το τι νερο υπαρχει,(ελαφρως σκληρο εως σκληρο σε γενικες γραμμες)αλλα μπορει να τυχει να υπαρχουνε διακυμανσεις απο περιοχη σε περιοχη.καποιες φορες αρκετα μεγαλες,αναλογως.
οπως και ναχει τα τεστ ειναι απαραιτητα.και θα βοηθησουν να διαλεξεις τι ψαρια θα βαλεις και θα σε βοηθησουνε να καταληξεις στη ρουτινα σου.και φυσικα να ξερεις και τι γινεται στο νερο ανα πασα στιγμη...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-04-13, 08:41
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Οκ τι τεστ χρειαζόμαστε για να έχω πληροφορίες σχετικά με το νερό ικανές να με οδηγήσουν σε επιλογές ψαριών?

Κάπου είχα διαβάσει ότι λιγουν αν πάρω κάποια τώρα και τα ανοίξω πόσο καιρό κρατάνε? μήνες ? χρόνο? χρόνια?

Αν και υποψιαζομαι ότι πάλι με guppy θα καταλήξω...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-04-13, 08:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι τα περισσοτερα υγρα τεστ κρατανε τουλαχιστον ενα-δυο χρονια ισως και παραπανω αν θυμαμαι καλα.εξαρταται ποσο "φρεσκα" ειναι και ποσο καιρο καθονται στο ραφι.δεν εχω τωρα καποιο μπροστα μου να σου πω ακριβως ποσο λεει.

τα τεστ που θα χρειαστεις γενικα ειναι

αμμωνια(NH3NH4), νιτρωδη(NO2), νιτρικα(NO3),σκληροτητες(KH,GH πανε μαζι) και PH. τα δυο (3 στην ουσια) τελευταια θα βοηθησουν να δεις τι νερο εχεις και τι ψαρια μπορεις να βαλεις χωρις να χρειαζεται να επεξεργαζεσαι το νερο.η αν διαλεξεις κατι που θελει διαφορετικο νερο απο αυτο που εχεις,αναλογα τις τιμες του νερου θα διαλεξεις και τι μεθοδο επεξεργασιας θα ακολουθησεις.τι συμφερει δηλαδη...

εχεις επιλογες για ψαρια,ψαξιμο θελει!δεν χρειαζεται να βαλεις γκαπυ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-04-13, 08:57
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Θα πάω σήμερα να πάρω δεν παίζει πολυ χρήμα αυτή την περίοδο και δεν είμαι για αγορές άσχετες πρέπει να προσέξω κάτι? πέρα απο την ημερομηνία? τα 3 τελευτεα θα πάρω αλλά θα κοιτάξω οικονομικές καταστάσεις υπάρχουν κάποια που ειναι μεν φτηνά αλλά καλα? τα τεστ αμμωνιας θα τα πάρω καλα, ΑΤΙ αλλά αργότερα εκτός και αν η seney σώσει και βγάλει επιτέλους το σωστό μετρητή που μετράει και νιτρικά και όχι μόνο αμμωνία
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-04-13, 09:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε νομιζω πως χρειαζεται να προσεξεις κατι αλλο.την ημερομηνια κυριως,αλλα δες και τα κουτια να ειναι σε καλη κατασταση μην ειναι "ξεπλυμενα" τα χρωματα απτον ηλιο η τιποτα τετοιο.να φαινεται τουλαχιστον οτι εχουν φυλαχτει σωστα και να μην εχουν ανοιχτει.

ολα τα τεστ ειναι σημαντικα να υπαρχουνε.αλλα προς το παρον παρε ph και σκληροτητες να ξερεις τουλαχιστον τι νερο εχεις.αν δε θες να τα αγορασεις μονο γιαυτο μπορεις να παρεις δειγμα νερου απτη βρυση και να πας σε ενα πετσοπ να στα μετρησουνε.να προσεξεις να στα μετρησουνε με υγρα.οχι με στικς.
τα υπολοιπα τεστ θα τα χρειαστεις μολις γεμισεις το ενυδρειο και αρχισεις το στρωσιμο.

παντως τα τεστ καποια στιγμη θα τα χρειαστεις.οποτε αν εχεις λεφτα αγορασε τα,εστω και αυτα τα δυο.ακομα και οταν παρεις το seneye,θα δεις οτι θα τα χρειαστεις και αυτα καποια στιγμη
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-04-13, 09:12
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Έχω ένα petshop κοντά σε μένα και εχει διάφορα, τα ποιο φτηνά ειναι της sera και εχει και της nutrafin ph (4.5-9) που ειναι λίγο ποιο ακριβά .... Θα δω, με κόβω για τα nutrafin πάντως μου γεμίζουν ποιο πολυ το μάτι .... Και μου αδειάζουν και ποιο πολυ και την τσέπη χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-04-13, 09:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα nutrafin δεν τα εχω χρησιμοποιησει.της σερα τα εχω χρησιμοποιησει και δεν ειχα ποτε προβλημα.και τωρα το τεστ ph που εχω σερα ειναι.αλλα αν σου γεμιζουν πιο πολυ το ματι τα αλλα παρε τα αλλα.περιμενε κιολας αν θες να παρεις γνωμες αν καποιος τα εχει χρησιμοποιησει τα nutrafin.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-04-13, 09:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Περα απο της API, που θεωρουνται τα πιο αξιοπιστα, φθηνα και αξιοπιστα τεστς ειναι της Salifert κατα τη γνωμη μου. Χρησιμοποιω και ειναι μια χαρα. Της Sera ειχα παλιοτερα και εβγαζε οτι να'ναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-04-13, 09:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα σαλιφερτ τα εχω χρησιμοποιησει κιεγω.ουτε μαυτα ειχα προβλημα,αν και ειναι λιγο "μερακλιδικα" στη χρηση τουςτουλαχιστον το τεστ νιτρικων που χρησιμοποιωαλλα παντα παιρνω διαφορετικο τεστ απο καθε εταιρεια.(το ιδιο καθε φορα,αλλα καθε τεστ απο διαφορετικη εταιρεια)

το μονο κακο που παθαινω μαυτο ειναι οτι δε βρισκω πουθενα master kit
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-04-13, 10:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Την τελευταια φορα που αγορασα τεστ και συγκεκριμενα ph της api, το πηρα απο ebay. Ληξη το 2017 και πολυ πιο φθηνο. Πλεον απο εκει λεω να ανανεωνω οτι ληγει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-04-13, 12:54
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

παιδια τωρα γυρισα, ειχα μια δουλεια και δεν ειδα τι γραφατε
το μαγαζι ειχε ελειψη σε nutrafin και ετσι κατεληξα να παρω
sera

πηρα PH και ΚΗ τα οποια λυγουν το 2017
ειχε και GH αλλα ελειγε το 14 οποτε δεν το πηρα θα κοιταξω σε αλλο μαγαζι ή απο τον ιδιο που ειπε οτι θα φερει καινουργια την αλλη εβδομαδα

Τα πρωτα 2 που εχω θα τα κανω αμεσα, και θα σας ενημερωσω για το τι τιμες εχω στο σπιτι μου
-------------------------
λοιπον

PH 7.5

kh 8

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue1979 : 27-04-13 στις 12:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-04-13, 15:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε καπου εκει θα κυμαινεται και η gh,γυρω στο 10.φυσικα οταν παρεις το τεστ μετρα τη.

αρα,κοιτας για ψαρια που να ζουνε σε αναλογο νερο.αν διαλεξεις ψαρια που να θελουνε ελαφρως οξινο και μαλακο δε θα σου ειναι δυσκολο να το πετυχεις με χρηση φυλων και τυρφης.αρα δε θα χρειαστεις αντιστροφη οσμωση κλπ.οποτε μπορεις ανετα να βαλεις μονομαχο,dwarf puffers(αυτα θελουν και λιγο πιο σκληρο),τα goby που ελεγα παραπανω και υπαρχουν και αλλα.

τωρα που ξερεις τι νερο εχεις,ξεκινα το ψαξιμο στις κατηγοριες του φορουμ και οτι βλεπεις που σου αρεσει, το ψαχνεις στα προφιλαδικα σαιτ, η και εδω μεσα στα θεματα για να δεις αν μπορει να μπει στο ενυδρειο σου.και αν δεν εισαι σιγουρος ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-04-13, 18:07
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

το


Dwarf Butterfly Cichlid? κανει παιδια?
http://3.bp.blogspot.com/-toLNhZsoRA...h-pictures.jpg




αυτο ξερει κανεις τι ειναι?

http://loadpaper.com/large/Fishing_wallpapers_190.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 27-04-13, 18:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το πρωτο ειναι ραμιρεζι.οποτε ισχυει οτι ειπαμε παραπανω.το δευτερο μου κανει για καποιο ειδος killifish,αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος,οποτε περιμενε να σου απαντησει κ αλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-04-13, 18:31
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το πρωτο ειναι ραμιρεζι.οποτε ισχυει οτι ειπαμε παραπανω
το εβαλα γιατι λεει οτι ειναι ντροπαλο ψαρακι και κυριαρχικο μονο σε αυγοφοριες βασικα ψιλομουροχαβλο το παρουσιαζουν σε συγκριση με τα αλλα
στα διαφορα site

http://www.seriouslyfish.com/species...romis-thomasi/


τα killifish ειναι για το ενυδρειο μου? που βρισκω info?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-04-13, 18:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κιχλιδα μουροχαυλη?


BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-04-13, 18:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
το εβαλα γιατι λεει οτι ειναι ντροπαλο ψαρακι και κυριαρχικο μονο σε αυγοφοριες βασικα ψιλομουροχαβλο το παρουσιαζουν σε συγκριση με τα αλλα
στα διαφορα site

http://www.seriouslyfish.com/species...romis-thomasi/


τα killifish ειναι για το ενυδρειο μου? που βρισκω info?

αυτο ειναι αλλο ψαρι.ασχετα αν λεγονται και τα δυο "butterfly".γιαυτο χρησιμοποιουμε τις επιστημονικες ονομασιες

οσο για τα κιλι,ψαξε λιγο ντε στο φορουμ,υπαρχει κατηγορια ξεχωριστη γιαυτα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-04-13, 18:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εστω οτι πεφτεις σε μουροχαυλο ραμιρεζι και το ενυδρειακι ειναι το μινιμουμ για ενα ζευγαρι απο αυτα, το νερο μπορεις να το φτιαξεις εκει που θελουν?
Κοιτα και τις παραμετρους του νερου που ζει καθε ψαρι και συγκρινε τες με αυτες της βρυσης σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-04-13, 19:43
Το avatar του χρήστη blue1979
blue1979 Ο χρήστης blue1979 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2013
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εστω οτι πεφτεις σε μουροχαυλο ραμιρεζι και το ενυδρειακι ειναι το μινιμουμ για ενα ζευγαρι απο αυτα, το νερο μπορεις να το φτιαξεις εκει που θελουν?
Κοιτα και τις παραμετρους του νερου που ζει καθε ψαρι και συγκρινε τες με αυτες της βρυσης σου.


Δεν το έβγαλα απο το μυαλο μου διάβασα ότι ειναι ντροπαλα και καλα και γίαυτο τα ρώτησα, δεν λέει ότι ειναι μόνο για 2 μάλιστα και γίαυτο επίσης ρώτησα

Απο εκει και πέρα είμαι διατεθειμένος να φτιάξω το νερό για να το κάνω σωστο για ότι ψαρι που θα αποφασίσω, το αν μπορω ? όχι! γίαυτο και ψάχνω απο τώρα για να μάθω και να μπορέσω

Θεωρώ ότι αν πάω με τη λογική πάρε αναγκαστικά ψαρια που ειναι για το νερό της βρύσης σου δεν θα μάθω ποτε...

Παιδιά killi θέμα στο φόρουμ δεν βρίσκω τόσο γκαβός είμαι ? όλο πέφτω σε κάτι θέματα για παραγγελίες αυγών απο Internet....

Και κανένα απο τα ψαρια που βλέπω δεν ειναι σαν αυτό της φωτογραφίας μου, καμία σχέση

Στο θέμα αλλαγής της σκληρωτητας του νερού σε ποιο μαλακό γιατι στο άρθρο προτάσεις 60 λίτρων μου αρέσουν μόνο αυτά που ειναι για μαλακό νερό δε, έχασα την μπάλα! δεν καταλάβαινα τίποτα βαρέλια φύλα πανάκριβα μηχανήματα
Υπάρχει κάποιο άρθρο για αρχάριους?


Και τέλος άσχετο γιατι όλοι οι μονομάχοι που έχω δει στην Ελλάδα δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς που βλέπω σε ξένα site? με τα τεράστια πτέρυγα βενταλιες? άλλο είδος? εδώ έρχεται?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-04-13, 20:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blue1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι αν πάω με τη λογική πάρε αναγκαστικά ψαρια που ειναι για το νερό της βρύσης σου δεν θα μάθω ποτε... Σ αυτό επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Υπάρχουν υπέροχα ψάρια τα οποία θελουν νερο βρύσης. Επιπλέον σκέψου πως ως αρχάριος ενδεχομένως να μην είσαι ακόμη σε θέση να τα "προλάβεις" ολα...

Στο θέμα αλλαγής της σκληρωτητας του νερού σε ποιο μαλακό γιατι στο άρθρο προτάσεις 60 λίτρων μου αρέσουν μόνο αυτά που ειναι για μαλακό νερό δε, έχασα την μπάλα! Ακριβώς αυτό εννούσα. Το διάβασμα είναι η αρχή όλων...αλλά μετά έρχεται η απόκτηση γνώσεων μέσω της εμπειρίας...δεν καταλάβαινα τίποτα βαρέλια φύλα πανάκριβα μηχανήματα

Και τέλος άσχετο γιατι όλοι οι μονομάχοι που έχω δει στην Ελλάδα δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς που βλέπω σε ξένα site? με τα τεράστια πτέρυγα βενταλιες? άλλο είδος? εδώ έρχεται? Στην Ελλάδα συνήθως θα βρεις veil tail & crown tail. Αν θες κάτι..."παραπάνω" δες εδώ http://www.aquabid.com/cgi-bin/aucti...0=115=120&1&cg
Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρά λίγο τραγωδία... anko184 Αρχάριοι γλυκού νερού 24 17-11-11 02:13
Καλύτερα να ρωτάς παρά να πονάς.. almost Θαλασσινό νερό - Γενικά 39 04-02-10 22:20
κάλιο αργά παρά ποτέ george82 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 25-09-09 04:22
Κάλιο αργά παρά ποτέ THEOFANIS6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-10-07 10:43
Κάλιο. ThDam Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-11-05 02:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10341 seconds with 13 queries