Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-10, 14:37   #1
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
g7f
Member
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-10, 14:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

.... και η ιστορία έχει και συνέχεια......

αφού λοιπόν το πρώτο ενυδρείο πηγαίνει καλά από ζωή τουλάχιστον πηγαίνοντας μια βόλτα στη θεσαλονίκη αποφάσισα να επισκεφτώ ένα τοπικό κατάστημα και να αγοράσω 2 ψαράκια μικρά και πολύχρωμα (γκάπι από όσο κατάλαβα αργότερα) τα οποία όμως θα έπρεπε να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα που έχω (2 τιγρακια - 2 χείρες - 2 ρεντάκια - 1 γλύφτη).Ανέφερα στον υπεύθυνο του καταστήματος την παραπάνω σύνθεση και μου έδωσε ένα κοκκινομαυρο και ένα ασημοκίτρινο γκάπι.
Τα έβαλα προσωρινά σε ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο για δύο μέρες που θα εμενα επάνω και γυρνώντας πίσω τα έβαλα μέσα στο μεγαλο ενυδρείο.
Σε τρείς μέρες βρήκα το κοκκινομαυρο με φαγωμένο κεφάλι και ουρά και το ασημοκότρινο με κομμένη ουρά.
Πέταξα το ένα και έβαλα το άλλο στην μικρή πλαστική γυάλα με νερό καθαρό και τα απαραίτητα....
Την άλλη μέρα το πρωί το βρήκα στο βυθό ανάσκελα ίσα που ανέπνεε.
Μου ήρθε κάπως... Το έβαλα σε ένα ποτήρι και άλλαξα το νερό της γυάλας με κρύο νερό και το πέταξα απότομα μέσα.Με το σοκ αρχισε να κινείται κάπως.Εριξα νιτριβεκ και ακουαταν και φαγητό και το παρακολουθούσα για ώρες.Στο μέσο της ημέρας ξαναάλλαξα το μισό νερό με κρύο βρύσης και ξαναεριξα τα υγρά και τροφή.
Το βράδυ αφου το ειδα να κινειται καπως πιο πολύ ξανααλλαξα το νερό αυτή τη φορά με νερό κανονικής θερμοκρασίας 25 βαθμών και το ξανατάισα .Δειλά δειλά έρχισε να τρώει αλλά κουνιώτανε νωχελικά.
Σήμερα μετά από ένα μήνα ο ΛΑΖΑΡΟΣ (για ευνόητους λόγους το όνομα) είναι καλά και κινείται σε ένα ενυδρείο Δώρο του Αη Βασίλη στα μικρά μου.
120λιτ με φιλτρο biobox2 και θερμοστατη στο 25.Εχω βάλει πολύ λίγα φυτά από έναν φίλο μου και μαζί του έχω άλλα τρία αρσενικά γκαπι και 4 θηλυκά.Καθώς μου έδωσε τα ψάρια ο φίλος μου διαπίστωσα οτι πήρα και τρία σαλιγκάρια 2 στριφτά και ένα στρόγγυλο.Φυτεψα τα κλωναρια στην λεπτή άμμο του ενυδρείου αφού πρώτα πήρα νερό και βιολογία από το άλλο ενυδρείο και για 24 ώρες το είχα να κάθεται απλά με το φίλτρο και τον θερμοστάτη σε λειτουργία.Κάθε βράδυ ανάβω την λάμπα 10 βράδυ - 9 πρωί και κάθε πρωί 10 τα ταίζω.Σήμερα ήτανε η πρώτη βραδυά που δεν αναψα φως και δεν τα είδα καθόλου και το πρωι βρήκα ένα αρσενικό ψόφιο.Βοηθήστε με να κάνω τουλάχιστον αυτό το ενυδρείο πιό πλούσιο σε ζωή.Ευχαριστώ......
Το μικρό ενυδρείο
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 003.jpg
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  77,2 KB

Το μεγάλο ενυδρείο
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 001.jpg
Εμφανίσεις:  584
Μέγεθος:  62,3 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto 002.jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  68,3 KB

Εμφανίσεις: 14110
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-10, 14:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ΚΑΝΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
χωρις τιμες νερου κανεις δε μπορει να σου απαντησει ph gh kh no2 no3 nh4
εκτος και εχουμε κανα μεντιουμ στην παρεα και δε το ξερουμε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-10, 15:31
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

ωχ, νέο thread ?? πότε πρόλαβες ????

καλά σου λέει ο χάρης, δώσε τιμές και κυρίως γίνε πιο συγκεκριμένος, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις (πέρα από υγεία, ευτυχία, μακροζωία )

ΥΓ. Και πάλι φιλικά και με όλη την καλή διάθεση
ΥΓ2. Η μέθοδος που ακολούθησες με το Λάζαρο μου θύμησε κάτι σκηνές από ταινίες με ηλεκτροσόκ . Πάντως αναλογία αρσ/θυλ γκάπυ καλύτερα να είναι 1:2-1:3 αλλιώς θα σου τα ξετινάξουν τα θυλυκά ... τέλος πάντων τίποτα δεν έχει νόημα αν δεν μας πεις τις μετρήσεις σου ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-10, 15:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=W8GRQ...eature=related
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-10, 16:09
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έβαλα σε ένα ποτήρι και άλλαξα το νερό της γυάλας με κρύο νερό και το πέταξα απότομα μέσα.Με το σοκ αρχισε να κινείται κάπως.
αυτα κοψτα μαχαιρι.
προκαλεις σοκ στο ψαρι για να συνελθει απο τις λαθος συνθηκες που το εχεις?κριμα δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-10, 16:11
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
...ένα τοπικό κατάστημα και να αγοράσω 2 ψαράκια μικρά και πολύχρωμα (γκάπι από όσο κατάλαβα αργότερα) τα οποία όμως θα έπρεπε να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα που έχω (2 τιγρακια - 2 χείρες - 2 ρεντάκια - 1 γλύφτη).Ανέφερα στον υπεύθυνο του καταστήματος την παραπάνω σύνθεση και μου έδωσε ένα κοκκινομαυρο και ένα ασημοκίτρινο γκάπι.Τα έβαλα προσωρινά σε ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο για δύο μέρες που θα εμενα επάνω και γυρνώντας πίσω τα έβαλα μέσα στο μεγαλο ενυδρείο.
Συγνώμμη αλλα δεν κατάλαβα, έβαλες τα guppy μαζί με τα άλλα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τρείς μέρες βρήκα το κοκκινομαυρο με φαγωμένο κεφάλι και ουρά και το ασημοκότρινο με κομμένη ουρά.
Αν η απάντηση στο παραπάνω ήταν ναι τότε... πάλι καλά... Τα τιγράκια αν είναι τα γνωστά αλανιάρικα τσιμπιτερόνια και λίγα τους κάνανε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέταξα το ένα και έβαλα το άλλο στην μικρή πλαστική γυάλα με νερό καθαρό και τα απαραίτητα....
Μετά απ' ότι κατάλαβα έκανες συχνo κρύο μπάνιο, λούσιμο,ταισμα στο ταλαιπωρημένο Guppy, και μετά απο λίγες μέρες τελικά ψόφησε?

Καλοπροαίρετα πάντα ρωτάω, αλλα επειδή εχεις μπλέξει 2 ενυδρεία στην ιστορία χάνω λίγο τον ειρμό..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-10, 19:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
αν θελεις οπως λες να κανεις ενα σωστο ενυδρειο ολο υγεια και ζωντανια...ξεκινα να διαβαζεις τα υπομνηματα...ειναι γενικες γνωσεις- αποσταγματα πειρας πολλων ετων και θα σε βοηθησουν να παρεις μια πρωτη γευση αλλα και να καταλαβεις ολα οσα γραφονται εδω μεσα...πολλες αποριες σου θα λυσεις και εδω... www.tsamisaquarium.gr
καλο διαβασμα. ειναι πολλα αυτα που θα πρεπει να διορθωσεις και η μια ερωτηση θα γεννα την αλλη...
με το διαβασμα θα κατασταλαξεις στο τι ενυδρειο θελεις να κανεις γιατι "ενα ενυδρειο δεν ειναι ενα μπωλ με πολυχρωμα ψαρακια".
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-10, 21:48
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την επέμβαση και την ενθάρυνση.
Δεν θα ξαναγράψω όχι γιατί φοβάμαι κάτι αλλά γιατί ο κάθε ένας που νομίζει ότι είναι σχετικός χωρίς να έχει βρεθεί στη θέση μου στη στενοχώρια μου και στο άγχος μου πετάει την κοτσάνα του για να μην την χαραχτηρίσω αλλιώς και κοτσάρει και ένα λινκ με κάτι το οποίο με προσβάλει ως προσωπικότητα.
Ισα ίσα που όπως και να το έκανα ... το ψαράκι μου ζει και είμαι υπερήφανος γιαυτό.Αλλωστε ηλεκτροσόκ δεν κάνουν μόνο οι τύποι που έχει αναρτήσει στο λινκ αλλά και οι γιατροί για να σώσουν τη ζωή κάποιου συνανθρώπου που πεθαίνει.
Αν θελεις να με συμβουλέψεις για ένα σωστό ενυδρείο θα το ήθελα σε προσωπικό επίπεδο πλέον και όχι στο φορουμ.

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία ... την τόσο σύντομη.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-10, 21:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σε πηραξε το βιντεο με το ηλεκροσοκ ????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-10, 21:51
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Θα σε στενοχωρήσω αλλά στην περιοχή σου Καλαμαριά μου προτείνανε να βάλω τα γκαπι σε ενυδρείο με τιγρακια.
Νόμιζα και γω ότι περα από τα τρίκαλα κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Το γκάπι ζει και βασιλεύει.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-10, 21:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου πιστεψε με οσοι σου απαντησαν το εκαναν για να σε βοηθησουν και να εισαι βεβαιος οτι οι περισσοτεροι εχουμε ερθει στη δικη σου θεση...και μπορει να καναμε και πολυ περισσοτερα λαθη.
μη παρεξηγεις τις απαντησεις καθως γραπτα ειναι δυσκολο να πιασεις το υφος του αλλου.
εδω θα βρεις οχι μονο πολλες πληροφοριες αλλα και πολυ προθυμα ατομα να σε βοηθησουν.
κανεις δε ξοδευει χρονο να σου γραψει μερικα πραγματα απλως "για να σου την μπει".
καλοπροαιρετα και φιλικα παντα.
ευχομαι το καλυτερο σε σενα και το ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-10, 21:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εδώ είμαστε για να ανεβάζουμε το ηθικό είμαστε μια παρέα

μέσα στη μαυρίλα μπορούμε νομίζω να κάνουμε λίγο πλακα
-------------------------
εκτος αυτού σου απαντήσαμε σου ζητήσαμε να μας δόσεις μετρήσεις του ενυδρείου σου αλλιώς πως θα σε βοηθήσουμε αν δεν έχουμε στοιχεια για το νερό που έχεις και τα ψαράκια σου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 06-01-10 στις 21:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-10, 22:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Φιλε μου δε θα πρεπει να σε προσβαλει καποιο λινκ! Ειναι καποιος απο πισω που εχει επενδυσει χρονο και τα εχει γραψει ολα αυτα!
Ολοι ετσι αρχισαμε ... - εγω εχω κανει χειροτερα - αλλα παντα εψαχνα και μαθαινα νεα πραγματα!
Ολα τα παιδια που σου απαντησαν δεν ειπαν κατι ασχετο ... ισχυουν και οσο τα διαβαζεις τοσο θα τα καταλαβαινεις! Και ισως δεις στο μελλον καποιον να κανει ακριβως τις ιδιες ερωτησεις με εσενα ... σκεψου πως θα αντιδρασεις?? Επειδη ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι για αυτο το λογο βλεπεις διαφορετικες αντιδρασεις! Μη τσαντιζεσαι ομως! Ολοι το καλο των ψαριων σου θελουν και να σε προστατευσουν απο στεναχωριες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-10, 22:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

παιδιά εγώ φταίω που έβαλα το link

το μονο σίγουρο είναι ότι δε το έκανα κακοπροαίρετα αλλα για να ευθυμήσουμε λίγο

ζητάω συγγνώμη από το φίλο που τον έθιξα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-10, 22:18
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Είναι η πρώτη φορα που γράφω γενικά σε φορουμ και ενω πρωτάρης καταφερα να σωσω το ψαρακι ενιωσα ασχημα αρκετα οταν αντιδρασατε με τον τροπο που το εκανα.Πήγα να τρελαθω οταν το ειδα να πεθαινει και δεν ηξερα τι να κανω.
Τελικά διαπιστώνω ότι είναι πολύ όμορφο να είσαι μέλος μιας παρέας που να σε συμβουλεύει όπως και ναχει.

Σας ευχαριστώ....Οπότε θα συνεχισουμε να τα λεμε.....αλλά έχω πολλές πολλές ερωτήσεις.....και συγνώμη για την παρεξηγηση.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-10, 22:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Ωρε εισαι δικαιολογημενος ... δεν ειχες καποια πηγη να μαθεις τι ειναι σωστο και τι οχι!!
Αν κατσεις και διαβασεις ενα ενα αρθρο απο την αρχη ... θα καταλαβεις οτι εδω ειναι σαν μια ολοκληρη εγκυκλοπεδια!! Αν δεις και παλιοτερες ερωτησεις διαφορων μελων θα δεις οτι οι αποριες σου δεν ειναι διαφορετικες απο καποιου αλλου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-10, 22:23
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ....Οπότε θα συνεχισουμε να τα λεμε.....αλλά έχω πολλές πολλές ερωτήσεις.....και συγνώμη για την παρεξηγηση.....
Χαίρομαι που δεν πτοείσαι! Και γώ κάπως έτσι αισθάνθηκα στο πρώτο μου post, αλλά το συνήθισα! Τώρα δε μασάω!
ΥΓ1) Ρίξε τις ερωτήσεις τώρα που γυρίζει!
ΥΓ2) Ζεί το guppy?? τέλεια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-01-10, 22:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απλως να ξερεις πως οι περισσοτερες αποριες σου ηταν ή ειναι και δικες μας.....οποτε πολλα πραγματα εχουν 1000γραφτει και μπορεις να τα βρεις με την "αναζητηση" (το κουμπακι επανω)..και πολλα δε μπορουμε να σου τα πουμε τοσο καλα οσο αναλυτικα εχουν γραφτει σε υπομνηματα ή στο σαιτ του κου Τσαμη.
οποτε αναζητηση και διαβασμα να εισαι προετοιμασμενος οτι θα πρεπει να κανεις. ειναι τα οπλα σου.
απο εκει και περα ολοι θα χαρουμε να σε βοηθησουμε και να εισαι μελος της παρεας μας.
μετα απο λιγη μελετη ολα θα σου φανουν απλουστερα. στην αρχη μονο φανταζουν βουνο.
περιμενουμε τις ερωτησεις σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-01-10, 22:27
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Θα σε στενοχωρήσω αλλά στην περιοχή σου Καλαμαριά μου προτείνανε να βάλω τα γκαπι σε ενυδρείο με τιγρακια.
Νόμιζα και γω ότι περα από τα τρίκαλα κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Το γκάπι ζει και βασιλεύει.....
Δεν έχει σχέση η περιοχή/πόλη.

Δυστυχώς όπου και να πας οι περισσότεροι πετ-σοπάδες,αν καταλάβουν κιόλας οτι δεν έχεις γνώσεις, θα σου πούνε αυτά που τους βολεύει ωστε να έχουν το μεγαλύτερο κέρδος από σένα.Ούτε εσένα υπολογίζουν τον ενθουσιασμό σου και την σίγουρη μελλοντική στενοχώρια σου ούτε τα ψαράκια τους(εμπόρευμα τους)

Οπότε ο κανόνας είναι οτι δεν εμπιστεύεσαι σε καμία περίπτωση κανέναν,ειδικά στην αρχή και πας διαβασμένος να πάρεις αυτό που εσύ χρειάζεσαι.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην την έχει πατήσει από πετσοπά στο ξεκίνημα του..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-01-10, 22:38
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην την έχει πατήσει από πετσοπά στο ξεκίνημα του..
¶σε, μην ανοιγεις τη συζήτηση, ακόμη νωπά τα έχω και ψάχνω ευκαιρία να ..... Καλά που υπάρχουν και τα smilies!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-01-10, 00:05
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Λοιπόν ...
Ας τα πάρουμε από την αρχή ....
1. Στο πρώτο ενυδρείο 60 Lit έχω ψεύτικη διακόσμηση χαλικια για βυθό και 2 τιγρακια - 2 χειρες - 2 ρεντακια και εναν γλυφτη.
Τι αλλαγές μπορώ να κάνω αγοράζοντας έστω και ένα ακόμα ενυδρείο 120 lit ώστε να ζήσουν καλύτερα τα ψαρακια ;
2. Από που μπορώ να προμηθευτώ όργανα μέτρησης νερού και σε τι τιμή παίζει ή όλη ιστορία αν πούμε ότι θα χρειαστούμε κάτι καλύτερο από τα τεστ aqua που χρησιμοποιώ.
3. Το δεύτερο ενυδρείο είναι 120 lit με biobox2 φίλτρο και θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 25.
Εχει την λάμπα από την αγορά και έχω κάπως ψιλή άμμο και φύτεψα αν το λέω σωστά και κάποια κλωνάρια που μου έδωσε ένας φίλος μου.
Για δύο μέρες έριχνα νερό από το άλλο ενυδρείο με την υποτίθεται στρωμένη βιολογία.
Οι μετρήσεις εαυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι

ΝΟ3 = 50
ΝΟ2 = 1
GH >14D
KH=10D
PH=7.6

Εχω μέσα 7 γκαπι και τρια σαλιγκάρια πολύ μικρά.Δύο στριφτα και ένα στρογγυλό στο μέγεθος φακής.

Πως προχωράω...... ????

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-01-10, 00:15
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Όσο πιο γρηγορα μπορεις κάνεις αλλαγή νερού τουλάχιστον 30-50% με αντιχλώριο(προτείνω το seachem prime και βάλε λίγο παραπάνω να σπάσει και την αμμωνία και τα νιτρώδη) στην ίδια θερμοκρασία να πέσουν λίγο νιτρικά και νιτρώδη.Θα πρότεινα και αύριο μεθαυριο αλλαγή.
Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο.
Πόσο είναι η ΝΗ3/ΝΗ4?

Πρέπει να βρεις επίσης άμεσα μπόλι από κάποιον γνωστό σου με στρωμένο ενυδρείο ή από το άλλο το ενυδρείο αν είναι στρωμένο.Τι μετρήσεις έχει?

Δε ρίχνεις νερό.Ίσα ίσα έτσι κάνεις κακό και όχι καλό γιατί ανεβάζεις τα νιτρικά.Στραγγίζεις το σφουγγάρι-υαλοβάμβακα στο φίλτρο σου ωστε να μεταφερθεί αυτή η ''βρωμιά'' που είναι τα ωφέλιμα βακτηρίδια στο νέο φίλτρο.Να μπολιάσεις δηλαδή. Αυτό πρέπει να κάνεις.

Νο3 πρέπει να είναι κάτω από 25
Και Νο2 και ΝΗ3/ΝΗ4 μηδέν και τα 2..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-01-10, 00:22
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Πόσο είναι η ΝΗ3/ΝΗ4?

Πως την μετράω ; Το τεστ που έχω δεν δείχνει ...

Για το μπόλι αύριο μεσημέρι θα γίνει ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-01-10, 00:31
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο είναι η ΝΗ3/ΝΗ4?

Πως την μετράω ; Το τεστ που έχω δεν δείχνει ...

Για το μπόλι αύριο μεσημέρι θα γίνει ....
Με τεστ ΝΗ3/ΝΗ4.Είναι το σημαντικότερο τεστ καιθώς η αμμωνία(ΝΗ4/ΝΗ3) είνι αυτή που προκαλεί το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ψάρια και συχνά το θάνατο τους.
Συμβουλή μου πάρε υγρά τεστ της API (από ότι λένε και οι περισσότεροι),είναι τα καλύτερα.Εγώ με υγρά της sera δεν είμαι ευχαριστημένος.

Φαντάζομαι έχεις stick που έχει όλα τ παραπάνω τεστ μαζί...Mην τα εμπιστεύεσαι και τόσο πολύ αυτά.Τουλάχιστον σου δείχουν οτι υπάρχει πρόβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-01-10, 00:42
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Υπάρχει κάποιο όργανο ηλεκτρονικό που να κάνει αυτές τις μετρήσεις ;
Και αν ναι από που μπορεί να το προμηθευτεί κανείς ;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-01-10, 00:57
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποιο όργανο ηλεκτρονικό που να κάνει αυτές τις μετρήσεις ;
Και αν ναι από που μπορεί να το προμηθευτεί κανείς ;
δεν υπαρχει κατι τετοιο ...αυτο που μπορεις να παρεις ειναι ενα ph meter (πεχαμετρο) αλλα δεν ξερω και αν σου χρειαζεται
-------------------------
βλεπω οτι διαβαζεις τα υπομνηματα των αρχαριων...
μπραβο το πηρες ζεστα το θεμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilojohn : 07-01-10 στις 00:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-01-10, 01:05
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Μου αρέσει πάρα πολύ να ασχολούμε και να περιποιούμε τα ψάρια.
Τι φυτά να βάλω για να μειώσω το ΝΟ3 ή το ΝΗ3/ΝΗ4 ;
Το πεχαμετρο θα με βοηθήσει κάπου ;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-01-10, 01:17
leontheprof Ο χρήστης leontheprof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ολα τα φυτα ρουφανε την αμμωνια, διαλεξε ευκολα φυτα για αρχη. (anubia, vallisneria, cryptocoryne)

Πρεπει να ξερεις τι ph εχεις στο ενυδρειο σου, δε ζουν ολα τα ψαρια στο ιδιο ph, ειναι ενας παραγοντας που πρεπει να εχεις στο νου σου (μαζι με τα λιτρα του ενυδρειου..και πολλα αλλα) για να κανεις σωστη επιλογη ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-01-10, 01:24
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

για να μειωσης τα νιτρικα σου θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου
ειδα οτι εχεις καρατοφυλλο(στο μεγαλο ενυδρειο) και ειναι φυτο που ''τρωει''
πολλα νιτρικα,αλλα δεν φυτευεται ειναι φυτο επιφανειας.
το πεχαμετρο δεν νομιζω να σου χρειαζεται(απλως το ανεφερα) με ενα υγρο τεστ
εισαι καλυμμενος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-01-10, 01:34
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

H αμμωνία που τυχόν ρουφάνε τα φυτά είναι ελάχιστη.Προτιμάνε τα νιτρικά σαν ένωση του Αζώτου.
Το φίλτρο θα ''σου ρουφήξει'' αμμωνία και τα νιτρώδη.Οι αλλαγές θα σου μειώσουν τα νιτρικά.
αμμωνία--->νιτρώδη--->νιτρικά (στο βιολογικό φίλτρο)

Το κερατόφυλλο μπορεί και να φυτευτεί για να μην επιπλέει ή να πιαστεί σε μια πέτρα/ρίζα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΠΡΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ g7f Αρχάριοι γλυκού νερού 6 06-01-10 22:20
Παω για δευτερο ενυδρειο στο τριτο κεγομαι λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 2 04-01-10 10:58
δευτερο ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 9 27-06-09 10:47
Δευτερο ενυδρειο Dionysia Χρυσόψαρα 7 19-01-09 09:30
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ (συνεχεια) newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10312 seconds with 14 queries