Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-07, 13:13
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Νεο Ενυδρείο 120 lt

Γεια χαρα! Εχω ενα ενυδρειο 120 lt και θελω να το γεμισω με διαφορα τροπικα ψαρακια, μικρα κατα προτιμηση, διαφορων ειδων αλλα με δυνατοτητα συμβιωσης.... μου αρεσουν τα φοσφωριζοντα neon tetra αν δεν κανω λαθος και τα αγγελοψαρα (λόγω και του ονοματος...) με τι θα μπορουσαν να συνδιαστουν και σε τι ποσοτητες?
Διαβάζω περι στρωσιματος και εχω χαθει..... καταρχας ειδα για φιλτρα μπλε και υαλοβαμβακα και μακαρονια και χαλικια και τυρφη και ενα σωρο πραματα στην ειδικη θηκη για το φιλτρο και δεν ξερω τι να πρωτοβαλω!
Αυτη την στιγμη διαθετω το μανισιο μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα καθως και μια αντλια εσωτερικη, θερμοστατη και λάμπα...
Κατω υπαρχει χαλικι ασπρο 4-5 εκ.
Επισης θα ηθελα να βαλω και φυτα ωστε να ειναι οσο πιο δυνατον φυσικο το περιβαλλον....
Παρακαλω οποιος γνωριζει να μου πει οδηγιες για να μην κανω καμια γκαφα!!!!
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-07, 14:30
Το avatar του χρήστη Katsanikakisxr
Katsanikakisxr Ο χρήστης Katsanikakisxr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Περιοχή: Xania
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν για υπόστρομα εφοσον θέλεις να βάλεις και φυτά να μην έχεις μόνο το χαλίκη. Για να σου πούμε τη θα βάλεις πρέπει να πάρεις πρώτα μετρήσεις να μας της πείς και έπειτα βλέπουμε αν και συνήθως με μακαρόνη, μπλέ και πράσσινο σφουγγαρι και υαλοβαμβακα το φύλτρο ειναι οκ. Για το πόσα ψάρια μπορείς να βάλεις μπορει να δεις σε αυτην τη σελλίδα και θα βρεις αρκετες πληροφορίες για όλα σου σχεδόν τα ερωτήματα. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...im.htm#ΑΡΙΘΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-07, 14:33
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ποιό ενυδρείο έχεις ;

Διάβασε εδώ :
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-07, 14:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Γιατι θα πρεπει ο ανθρωπος να κανει μετρησεις για να του πουμε τι υλικα να βαλει στο φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-07, 14:57
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Ενδιαφέρων το site που μου δειχνετε αλλα χανομαι σε τοσες πολες πληροφοριες!!! το ενυδρειο που εχω ειναι 120 Lt και κυκλοφορησε πανελλαδικα απο τον μαρινοπουλο τον νοεμβριο 2007. Απο μετρησεις δεν εχω παρει ακομα αλλα ειχα δυο χρυσοψαρα μεσα για κανα 1-1,5 μηνα τα οποια πλεον τα εδωσα στον πατερα μου σε μια λιμνουλα που εχει με χρυσοψαρα.... Απλα πιστευω πως ο στοχος καθοριζει και την πορεια... δηλαδη εφοσον θελω να βαλω neon tetra και cardinalis ποιες ειναι οι "ρυθμισεις" που πρεπει να κανω???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-07, 15:01
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kάνε μια αναζήτηση για "Ενυδρείο Carrefour" για να βρεις πληροφορίες για το στήσιμο του φίλτρου σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-07, 15:02
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Βασικά αν είχες όντως για τόσο καιρό μέσα ψάρια, το φίλτρο πρέπει να είναι στρωμένο. Αν δεν άδειασες το νερό τελείως, μπορείς να βάλεις μέσα ψάρια κανονικά, αλλά καλό θα ήτανε να κάνεις μετρήσεις για να σιγουρευτείς ότι η αμμωνία είναι 0.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-07, 15:13
Το avatar του χρήστη Katsanikakisxr
Katsanikakisxr Ο χρήστης Katsanikakisxr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Περιοχή: Xania
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μπορεις να βάλεις τα tetra και καποια Guppy,Platy,Xiphophorus, για την ποσότητα των ψαριών που μπορεις να βάλεις εναι max 25 ψάρια θα σου πρώτηνα να έβαζες για αρχή 3 Guppy 1 αρσενικό και 2 θύλικά και λίγο αργότερα βάζεις και 8-10 tetra neon προσοχή τα tetra πρεπει να είναι τόσα γιατι ζουν σε ομάδες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Εψαξα λιγακι και ειδα οτι αρκετα ατομα εχουν το ιδιο ενυδρειο... και ΟΛΟΙ λενε να αλλαξω το μανισιο φιλτρο ή να προσθεσω και αλλο φιλτρο και να αλλαξω και την αντλια νερου... Μαλιστα λοιπον! Θα προσθεσω και νεο φιλτρο και θα παρω αλλη αντλια... αλλα τι να προσθεσω και τι αντλια να παρω??? εννοω απο υλικα φιλτρων και αποδοση αντλιας...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katsanikakisxr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να βάλεις τα tetra και καποια Guppy,Platy,Xiphophorus,
αυτα που μου προτεινεις σε τι μεγεθος ειναι φιλε μου?? που μπορω να δω φωτογραφιες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος : 22-12-07 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

μαλιστα.... πολυ όμορφα ολα αυτα που μου προτεινεις!!!! Θα φταιξω σιγα σιγα μια λιστα και θα σας την παραθεσω να μου πειτε γνωμες....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-07, 16:22
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Βασικά δε νομίζω ότι πρέπει να βάλεις κι άλλο φίλτρο, αρχικά θα καλυφθείς αγοράζοντας μεγαλύτερο κυκλοφορητή απ' αυτόν που έχει. ¶ν δείς προβλήματα αργότερα, τότε αγοράζεις φίλτρο, αν και δε νομίζω να χρειαστείς.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-07, 16:46
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά είχα αλλάξει μόνο τον κυκλοφορητή με κάποιν της SICCE (δεν θυμάμαι μοντέλο) αλλά γυρνάει 620 λίτ / ώρα και χωράει ίσα ίσα στο χώρο του φίλτρου.Βέβεια μπορούσα να βάλω και μικρότερης δυναμικότητας και να χώραγε άνετα αλλά δεν με ένοιαζε.Δούλευε για 1,5 χρόνο με (θα μπορούσα να πώ) άριστα αποτελέσματα.Το ενυδρείο ήταν κοινωνικό φυτεμένο με περίπου στα 20 μόλυ....
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-07, 18:03
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Οκ... Συνοψιζω:
1) Αλλάζω κυκλοφορητη.
2) Βαζω φυτά.
3) Παιρνω μετρησεις μεχρι να ειναι ολα στο μηδεν κτλ.
4) Βαζω επιτέλους τα ψαρακια!!!
Θα βαλω καμια 10ρια neon tetra και αλλα τοσα cardinals. 5-6 SAE και αν χωρανε 3-4 guppies... Απο φυτα δεν εχω ιδεα τι να βαλω! Ξερει κανεις? Η λαμπα του ενυδρειου ειναι απλη χωρις να ξερω λεπτομερειες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-12-07, 18:08
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Συνέχισε το διάβασμα και θα βρείς πολλές πληροφορίες γενικά αλλά και για το συγκεκριμένο ενυδρείο ακόμα και για βελτίωση φωτισμού....
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-07, 18:20
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Απ οτι καταλαβα φιλε πλυμμηρα ειχες το ιδιο ενυδρείο ε? Η λάμπα του γνωριζεις τι φως βγαζει και τι φυτα ευνοει στην αναπτυξη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-07, 18:30
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Θα σου ελεγα να ξανασκεφτοσουν τη συνθεση των ψαριων καθως τετρα και ζωοτοκα θελουν διαφορετικες συνθηκες.
Ακομα τα νεον τετρα θεωρουντε ιδιαιτερα ευαισθητα για νεοστημενα ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-12-07, 18:38
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ οτι καταλαβα φιλε πλυμμηρα ειχες το ιδιο ενυδρείο ε? Η λάμπα του γνωριζεις τι φως βγαζει και τι φυτα ευνοει στην αναπτυξη?
Δεν θυμάμαι γιατί σχεδόν στον μήνα την αντικατέστησα μόλις είδα την μάρκα της.Όχι γιατί δεν μου άρεσε η μάρκα της αλλά δεν ήξερα αυτό που ρωτάς και εσύ και δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν σωστή για τα φυτά...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-07, 18:55
Το avatar του χρήστη Katsanikakisxr
Katsanikakisxr Ο χρήστης Katsanikakisxr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Περιοχή: Xania
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Γεια αρχη μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα που δεν εχουν πολλες απετήσεις οπος ανουμπιες, κερατοφυλλο, και γενηκός φυτα με χαμηλές απετήσεις φωτισμου.

Συμβουλή!! αν θες τη γνώμη αλλαξε την λάμπα τώρα και να αρχήσεις να σκεύτεσε το ενδεχόμενο να προσθέσεις αλλη μια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-07, 19:04
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

αντε να αλλαξω και την λαμπα!!!! τι λαμπα να ζητησω και τι φυτα να βαλω???
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-12-07, 19:17
Το avatar του χρήστη Katsanikakisxr
Katsanikakisxr Ο χρήστης Katsanikakisxr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Περιοχή: Xania
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

πηγενε σε μαγαζι με ηλ. υλικο και παρε μια sylvania daylight και οταν αποφασίσεις να βάλεις και δευτερη να βαλεις μια sylvania gro lux ειναι ενας αρκετα καλός συνδιασμος και οικονομικός.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-12-07, 19:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katsanikakisxr Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγενε σε μαγαζι με ηλ. υλικο και παρε μια sylvania daylight
λαθος λαμπα!!!.αυτη κανει μονο για να φωτιζει ραφια και βιτρινες....
μιλας μαλλον για την sylvania aquastar......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-12-07, 20:01
Το avatar του χρήστη Katsanikakisxr
Katsanikakisxr Ο χρήστης Katsanikakisxr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Περιοχή: Xania
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Sorry εχεις δικιο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-12-07, 20:08
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Εγώ το έχω όπως το πήρα και τρέχει μια χαρά με γκάπυ και πλάτυ και αρκετά φυτά εύκολα.
Μην προχωράς άμεσα σε αλλαγές αν δεν χρειάζεται.
¶ντε να αγοράσεις κανέαν εξωτερικό φίλτρο αργότερα (πχ 2213) για σιγουριά.
Υπόστρωμα βάλε , αν θες πας σε δύσκολα φυτά αργότερα ,γιατί είναι μανούρα να τα βγάλεις όλα και να το βάλεις. Αν μείνεις στα εύκολα και η λάμπα μια χαρά είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-12-07, 20:38
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Επειδή από ότι φαίνεται φιλε πρέπει να έχεις μπερδευτεί αρκετά θα σου μιλήσω σαν ομοιοπαθής.

αρχικά το ενυδρείο χρειάζεται "στρώσιμο" πριν βαλουμε ψαρια μέσα,κοινώς να άρχισουν να λειτουργούν και να αναπτήσωνται τα διάφορα βακτύρια στο φιλτρό σου (εκεί ερχεται η άποψη του καθενός για το τι υλικό θα χρησημοποιήσεις για την ανάπτυξη της βιολογιας του φίλτρου).Ακολούθησε τις οδηγίες του site που σου έδωσαν οι mods και θα το καταφέρεις.Σίγουρα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις με το θέμα κυκλοφορίας νερού μιας που το εσωτερικό φίλτρο αυτού του ενυδρείου βουλώνει σχετικά γρήγορα.

Για να μπορέσεις να το κάνεις φυτεμένο το ενυδρείο σου πρέπει όπως διάβασες (εαν διάβασες) να χρησιμοποιήσεις κάποιο λίπασμα-υπόστρωμα κατάλληλο για φυτεμένα ενυδρεία.Εαν όμως έχεις ήδη βάλει, όπως λές υπόστρωμα, για να μην ξεστήνεις, υπάρχει η λύση με ταμπλέτες που χρειάζονται τοποθέτηση κάτω ακριβώς από τη ρίζα του φυτού.Σύγουρα όμως θα χρειαστείς και κάποια πρόσθετη λυπανση για σίδηρο.Μια καλή λάμπα που μπορεί να σε βοηθήσει για την ανάπτυξη των φυτών ειναι και η original tropikal lamp της arcadia. Τώρα όσο για την επιλογή των φυτών καλό θα ήταν να διαλέξεις φυτά ταχείας ανάπτυξης χωρίς πολλές απαιτήσεις έτσι ώστε και να δεις γρήγορο αποτέλεσμα και να μπορείς να ξεκινήσεις με την υπάρχουσα λάμπα χωρίς πρόβλημα και αργότερα αφου διαβάσεις περισσότερο το βλέπεις.Για παράδειγμα καλά φυτά ειναι της οικογένιας polysperma και vallisneria.

Τέλος όσο για τα ψάρια που θα επιλέξεις θέλει πολυ ψάξιμο και διάβασμα.Για παράδειγμα τα νεον και οι καρδιναλιοι είναι πολυ όμορφα ψαρια αλλά δεν κάνουν με ζωοτόκα λόγω διαφορετικών συνθηκών.Ακόμα τοσα πολλά sae σε τέτοιο ενυδρείο ειναι δυσκολο για τα ίδια.

ελπίζω να σε βοήθησα λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-12-07, 21:11
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια για το ενδιαφερον σας και τις οδηγιες! Σιγα σιγα νομιζω πως μπαινω στο νοημα και καταλαβαινω τι πρεπει να κανω... Θα το ριξω στο διαβασμα λοιπον!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-12-07, 02:05
Panis Ο χρήστης Panis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Περιοχή: Λευκωσια,Κυπρος
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

φιλε τολη

καταλαμβαινω οτι πρωσπαθεις να κρατησεις καποιες ισσοροπιες(χωρις δηλαδη να πληγωσεις αμεσα καποιο να προειδοποιεις τους χρηστες)
σαν νεος και εγω στο φορουμ και στο χομπυ καταλαμβαινω εν μερη τον ενθουσιασμο του ατομου που αναφερεσε. Η παρεμβαση σου διπλωματικη μεν ομως οχι οσο αμεση οσο θα επρεπε να ειναι.
πρωτον ο νεος μας φιλος που εκαμε τις ερωτησεις ισως να μην αντιλαμβανεται ποιες απο τις συμβουλες ηταν σωστες και ποιες οχι και απο την αλλη ο φιλος που εκαμε τις συμβουλες ισως να μην εχει αντιληφθει τα λαθη του. επισης καποιοι αλλοι φιλοι που θα διαβασουν το μηνημα να παρασιρτουν.
εγω σαν νεος δεσμευομε οτι θα προσπαθησω να παραθετω τις προσωπικες μου εμπειριες προειδοπιοντας για την πειρα μου και σε θερμοπαρακαλω εαν ποτε κανω παρομοιο σφαλμα με τον φιλο προηγουμενος να μου το πεις καταμουτρα και θα το εκτιμισω 100 φορες περισοτερο παρα να μου κολλησεις το σχετικο μηνυμα καπου.
ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το υφος μου. ελπιζω να κατανοεις τις προθεσεις μου
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-12-07, 09:44
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε τολη

καταλαμβαινω οτι πρωσπαθεις να κρατησεις καποιες ισσοροπιες(χωρις δηλαδη να πληγωσεις αμεσα καποιο να προειδοποιεις τους χρηστες)
σαν νεος και εγω στο φορουμ και στο χομπυ καταλαμβαινω εν μερη τον ενθουσιασμο του ατομου που αναφερεσε. Η παρεμβαση σου διπλωματικη μεν ομως οχι οσο αμεση οσο θα επρεπε να ειναι.
πρωτον ο νεος μας φιλος που εκαμε τις ερωτησεις ισως να μην αντιλαμβανεται ποιες απο τις συμβουλες ηταν σωστες και ποιες οχι και απο την αλλη ο φιλος που εκαμε τις συμβουλες ισως να μην εχει αντιληφθει τα λαθη του. επισης καποιοι αλλοι φιλοι που θα διαβασουν το μηνημα να παρασιρτουν.
εγω σαν νεος δεσμευομε οτι θα προσπαθησω να παραθετω τις προσωπικες μου εμπειριες προειδοπιοντας για την πειρα μου και σε θερμοπαρακαλω εαν ποτε κανω παρομοιο σφαλμα με τον φιλο προηγουμενος να μου το πεις καταμουτρα και θα το εκτιμισω 100 φορες περισοτερο παρα να μου κολλησεις το σχετικο μηνυμα καπου.
ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το υφος μου. ελπιζω να κατανοεις τις προθεσεις μου
Συμφωνω και επαυξανω.Θα παρακαλουσα τονTolis να ξακαθαρισει που αναφερετε γιατι ειναι σαν να αιωρειτε μομφη για οσους εχουν κανει post εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-12-07, 12:09
Το avatar του χρήστη Αγγελος
Αγγελος Ο χρήστης Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

και εγω παιδια μπερδευτηκα τωρα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση 120 lt reef. Lsourtzo Reef 26 16-11-07 09:36
Ενυδρειο 120 Lt απο Μαρινοπουλο 100 ευρω Καλλιόπη Βλαχάκη Αρχάριοι γλυκού νερού 25 12-10-07 08:31
120 lt Ακοινωνητο ακομη.......... oceanic Αρχάριοι γλυκού νερού 13 19-05-07 13:35
120 lt vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-04-07 15:15
Παρουσίαση 120 lt gkoutis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 31-01-06 23:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08624 seconds with 13 queries