Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 25-01-07, 18:50
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή Αρχάριος με διάφορα προβληματάκια

Καλησπέρα. Πριν 3 μήνες αγόρασα ένα ενυδρείο 110lt, me 95lt νερό, το οποιο δουλεψα χωρις ψαρια και με διάφορα προσθετα που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης του Pet Shop για 15 μερες. Τότε μου έδωσε τα πρώτα ψαράκια, τα οποία ακόμα ζούν κανονικά (μάλλον απο τύχη), ενώ 1,5 μήνα μετά πήρα και άλλα 3. Τα ψάρια που έχω δεν ξέρω τι είναι, και όσο κ αν έψαξα δεν βρήκα κάποια στοιχεία. Μετά απο "έρευνα" πιθανολογώ οτι είναι

2
Electric Yellow Labido (http://www.aquahobby.com/gallery/img/labido3.jpg )
2 παρόμοια αλλά σε ρόζ (κάτι για παπαγαλάκια μου ειπε...)
1 plecostomus
**************
1 Cyrtocara moorii ( http://www.tsamisaquarium.gr/images/Fish/mooriiX2.jpg )
1 Leporinus fasciatus ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._fasciatus.htm)
1 Μικρο και μακρύ algae killer
και άλλα 2 τα οποια, μόνο χαρακτηριστικά μπορώ να δώσω. Το ένα είναι γαλάζιο "στρουμπουλό" με τρίγωνο στόμα(σαν να είναι διαρκώς ανοικτό) και το άλλο σκούρο καφέ με πορτοκαλί λωρίδες
όπως καταλάβατε, είμαι εγώ άσχετος, αλλά την ίδια εντύπωση μου έδωσε και ο ιδιοκτήτης, αφού εδώ ξεκινάνε και τα προβλήματα μου...τα πρώτα ψαράκια (στην πρώτη...παραγραφο) έμειναν μέσα πάνω απο ένα μήνα, χωρίς πρόβλημα.Στην συνέχεια πήγα να πάρω τα υπόλοιπα, εν αγνοία μου εαν μπορώ να βάλω τα συγκεκριμένα, μου τα έδωσε, και τώρα δεν έχω πλέον ενυδρείο αλλά αρένα.Δεν φτάνει μόνο αυτό, παρουσιάστηκε μέσα αλγη, για την οποία η ιδέα του ηταν "τι προτείνεις να κάνουμε?", ο ένας πλακόστομος είναι μόνιμα κρυμμένος σε 2 σημεία, δεν έρχεται καν στο μπροστινό τζάμι,ενώ όλα τα ψάρια κάνουν επιθεση στο άγνωστο καφέ, και του τσιμπούν τα πτερύγια.
Στο ενυδρείο εχω μόνο πλαστικά φυτά, αφου με τα πραγματικά θα είχα πρόβλημα με τον αστακό, τον οποίο τελικά έβγαλα γιατι κυνηγούσε τα υπολοιπα ψάρια(μα τι αλλο μπορεί να πάει στραβά???)Πριν παρουσιαστεί η άλγη, πήρα ενα τέστ για ΝΗ4-ΝΗ3.

Εδώ λοιπόν ζητάω την βοήθειά σας, γιατι όσο και αν έψαξα στην περιοχή, συμπέρανα οτι κανείς δεν μπορεί να μου δώσει σωστές πληροφορίες....
1) Με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω σωστές μετρήσεις?
2) Αλλαγή νερού κάνω κάθε 30 μέρες, και αλλάζω το 30%, συμπληρώνοντας 30ml SERA AQUTAN. Χρειάζεται κάτι παραπάνω?
3) Υπάρχει κάποιο site που να δίνει πληροφορίες για τα ψάρια που έχω, γιατι προφανώς δεν έχω ούτε σωστό συνδιασμό, ούτε σωστό πλήθος, ούτε ξέρω τι χρειάζεται το καθε ένα
4) Ο πλακόστομος μάλλον κάνει διακοπές, οπότε η άλγη αυξάνεται με αργους ευτυχώς ρυθμούς. Τι μπορώ να κάνω για αυτό?την πρώτη περίοδο ήταν πολύ ποιο ζωντανός.
5) Τροφές τους δίνω Tetramin Flakes(σε κίτρινο δοχείο) και Dr. Bassleer's Biofish Food(κάτι μικρά σποράκια ειναι). Αρκούν?κάτι διαβασα για καρότο η αγγουράκι, τουλάχιστον για τον πλακόστομο...

Αυτά...όπως καταλάβατε, δύσκολα τα πράγματα, αλλά δεν το βάζω κάτω!
Η θερμοκρασία στο νερό είναι 26oC, χρησιμοποιώ εσωτερικό φίλτρο 700lt/h, 2 λάμπες 20w/10.000K η κάθε μία, και μια αντίσταση 150W αν δεν κάνω λάθος.
ΒΟΗΘΕΙΑ!

(sorry για το μεγάλο post, αλλα έπρεπε να πω τον πόνο μου ,και να δώσω όσο περισσότερα στοιχεία γίνεται...εαν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες, αλλα από αύριο)

Καλως σας βρήκα!
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 04-02-07, 19:25
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Οτι δεν χρειαζεσαι ειναι ευπροσδεκτο για το νεο 60αρι. Κερναω καφεδακι το πρωι αν θες και παμε και μαζι για λαμπες αν θες γιατι και εγω χρειαζομαι.
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-02-07, 22:47
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

σήμερα έκανα τις πρώτες μετρήσεις
pH=7 (επιτελους βγήκε σωστό...)
ΝΗ4= 0.0003 (η τουλάχιστον εκει κοντά, τόσο εβγαλε η κλίμακα του sera)
ΝΟ2< 0,3mg/lt
ΝΟ3= 10

τι λένε?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-02-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Λένε ότι είσαι έτοιμος.
Προσοχή τον πρώτο καιρό και παρακολούθηση.
Μπράβο κατάφερες μέσα σε λίγο καιρό να κάνεις μεγάλη βελτίωση !
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-02-07, 19:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ΜΗΝ αμελήσεις να κάνεις μια ΜΕΓΑΛΗ αλλαγή νερού (περίπου 70-80%) για να ξεφορτωθείς ότι ΝΟ3 έχει μείνει .....
Βασική προυπόθεση η προσθήκη αντιχλωρίου στο φρέσκο νερό, και όπως προαναφέρθηκε μην βιαστείς να το φορτώσεις με ψάρια.
σιγά σιγά για να μπορεί το φίλτρο σου να προσαρμοστεί στην ιχθυοφόρτηση.
Καλή αρχή
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-02-07, 21:56
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

giorgio το ενυδρείο σου μεταμορφώθηκε...Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 08-02-07, 03:16
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

giorgio μπράβο ρε man μου αρέσει το ενυδρείο σου! Και όταν "πάρουν" κιόλας τα φυτά θα δείξει πολύ καλύτερα... Θα βάλεις κι άλλα ε? Το ψάρι δε φαίνεται καλά, μονομάχος είναι? Να βγάλεις κι άλλες photo σε λίγο καιρό να το δούμε
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 08-02-07, 23:37
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

αποψε εβαλα και το νεο ξυλο (αφου το ειχα 3 μερες μεσα σε νερο, για να φυγει το χρωμα), εαν ολα πανε καλα και δεν ειναι κιτρινο το νερο αυριο, 8α σας στειλω φωτο

αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι το ξυλο δεν λεει να κατσει στον πατο, διαρκως φευγει απο την θεση του, ευτυχως ομως δεν ανεβαινει στην επιφανεια. τι μπορω να κανω για αυτο?(εκτος απο υπομονη....)
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 09-02-07, 08:31
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Βαλε μια πετρα επανω του για να το κραταει στον βυθο,μεχρι το ξυλο να τραβηξει το νερο που χρειαζεται για να μην σηκωνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 09-02-07, 09:42
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
αποψε εβαλα και το νεο ξυλο (αφου το ειχα 3 μερες μεσα σε νερο, για να φυγει το χρωμα), εαν ολα πανε καλα και δεν ειναι κιτρινο το νερο αυριο, 8α σας στειλω φωτο
Συνήθως η κιτρινίλα σε τρείς μέρες δεν φεύγει (χρειάζεται περίπου 1μήνα+), γι΄αυτό αν δείς να κιτρινίζει το νερό του ενυδρείου σου μην πάθεις σοκ. Δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει κανένα απολύτως προβλημα, ούτε στα φυτά σου, ούτε στα ψαράκια σου. Αν δεν μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι να καθαρίσει μπορείς να προσθέσεις άνθρακα στο φίλτρο σου να τραβήξει το χρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 09-02-07, 15:06
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

έτοιμες και οι φωτογραφίες!έβαλα και το τελευταίο ξύλο, μέχρι στιγμης δεν έχει αλλάξει το χρώμα στο νερό (είναι απο χθες το απόγευμα μέσα), έκανα και μια αλλαγή στα φυτά (τελικά είχε δίκιο ο soypias, θα γινουν πολλες ακομα!)
απαραίτητο αξεσουάρ βεβαια, και η αυτοσχέδια....άγκυρα αριστερά, γιατι το ξύλο δεν ανεβαινει μεν στην επιφάνεια, δεν κάθεται όμως σταθερό κάτω (ακόμα)


Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 09-02-07, 16:53
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μπραβο σου πραγματικα μεγαλη βελτιωση συνεχισε!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 09-02-07, 18:43
Το avatar του χρήστη soupia
soupia Ο χρήστης soupia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soupia Send a message via Skype™ to soupia
Προεπιλογή

Γιώργο μπράβο. Πολύ ωραίο έγινε. Τι ψάρια έχεις τώρα μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 09-02-07, 19:02
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

μεχρι στιγμης εχω 2 χρυσοψαρακια, καθοτι δεν μπορουσα να ακολουθησω την διαδικασία της αμμωνίας, αφού αποψε φεύγω για αθήνα (3 μέρες) και για τους δικούς μου είναι ποιο εύκολο να ταίσουν τα ψαράκια, παρά να μετρήσουν αμμωνίες κλπ...
ίσως να μην χρειάζονταν και αυτά, αφού απο την 3η μέρα οι μετρήσεις ήταν μια χαρά, παρόλα αυτά δεν ταλαιπωρήθηκαν λόγω συνθηκών, αλλά και την απλα τους είχαν...τρίτη μεσημέρι πάμε για την γενναία, και προφανώς τετάρτη για τους κάτοικους...

την πρώτη φώτο την έβαλα για να δείτε τον κυματισμό, αρκεί η χρειάζεται περισσότερο?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 09-02-07, 19:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι η ανατάραξη που έχεις ίσως σιγά σιγά να την μειώσεις κιόλας αλλά αυτό πιθανότατα θα γίνει από μόνο του όσο στρώνει ακόμη καλύτερα το φίλτρο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-02-07, 20:04
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

το ενυδρείο σου φαίνεται πολύ όμορφο, μπράβο σου!
αυτο που ζηλέυω είναι την ανατάραξη! εμένα μειώθηκε σε σχέση με την αρχή- λογικό φαντάζομαι- έβαλα και την έξοδο του φίλτρου πιο χαμηλά για να κυκλοφορέι το νερό και μεσα στο ενυδρείο, ενώ αρχικά την είχα πολύ κοντα στην επιφάνεια και τώρα έχω αρχίσει να ανησυχώ!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-02-07, 20:09
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

παρολο που την εξαγωγη την εχω αρκετα ψηλα, η ανακύκλωση γίνεται σε όλο τον όγκο του νερού, αρα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με αυτό (ανάλογα την αντλία υποθέτω, εαν είναι για αρκετά λίτρα/ώρα)
την ανατάραξη την έχω ήδη μειώσει ελαχιστα, οι εξαγωγές είναι 1/2 εκατοστό κάτω απο την στάθμη του νερού
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-02-07, 20:39
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

χθες βράδυ έβαλα τα πρώτα ψαράκια στο ενυδρείο, μια γενια platy ενος μηνα, 10 στον αριθμό. η ερώτησή μου είναι η εξής:
τα 10 αυτά ψαράκια, δεδομένου οτι αφενός είναι ενος μήνα, αφετερου το μεγαλύτερο έχει μέγεθος κάτω απο 1cm, είναι αρκετά για να συντηρήσουν το φιλτρο?υπάρχει πιθανότητα να είναι πολύ λίγα?επισης παρατηρησα οτι, τους ρίχνω τροφή (σε πολυ μικρά κομμάτια), αλλά δεν τρώνε, η τρώνε ελάχιστη οταν λείπω. το αποτέλεσμα είναι να βρίσκεται στην επιφάνεια ακομα και τώρα η τροφή, την οποία έριξα το πρωί
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-02-07, 20:46
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μαλλον ειναι πολυ μικρα για να φανε flakes κανε ενα ποστ σχετικο στην κατηγορια με τα ζωοτοκα να σου πουν πως θα τα φροντισεις...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-02-07, 09:31
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Κανε σκονη τα φυλλαρακια για να μπορουν να φανε.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-02-07, 23:23
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο σου φαίνεται πολύ όμορφο, μπράβο σου!
αυτο που ζηλέυω είναι την ανατάραξη! εμένα μειώθηκε σε σχέση με την αρχή- λογικό φαντάζομαι- έβαλα και την έξοδο του φίλτρου πιο χαμηλά για να κυκλοφορέι το νερό και μεσα στο ενυδρείο, ενώ αρχικά την είχα πολύ κοντα στην επιφάνεια και τώρα έχω αρχίσει να ανησυχώ!
το ενυδρειο του Γιωργου εχει πολυ αναταραξη και μπορει να χρειαστει νατην μειωσει.εσυ γιατι ανυσηχεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 16-02-07, 11:58
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

απλα δεν έιμα ι σίγουρη αν γίνεται σωστή κυκλοφορία μεσα στο ενυδρείο
αρχικα ειχα την έξοδο "προσ τα πανω" και η ανατάραξη ήταν αρκετη αλλα οχι τοση οσο του giorgio. μετα σκεφτηκα οτι με τον τροπο αυτο δεν κυκλοφορεί το νερο ωστε να φτάσει το οξυγονο χαμηλα και ετσι έβαλα την εξοδο οπως προτέινει ο κατασκευταστής (Juwel). Σταδιακα ομως έπεσε η αποδοση της αντλίας - λίγο βέβαια- και επι τουτου ανησυχώ.
Βεβαια οταν θα μπουν τα ψάρια φανταζομαι θα καταλάβω αν οξυγονώνεται αρκετα το νερο. Προσ το παρόν δεν θα ελεγα οτι υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια απλα μια ηπια κυκλοφορια στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-02-07, 20:23
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

καλησπέρα
μετά απο απουσία 2 ημερών, έκανα σήμερα μετρήσεις, και παρατήρησα μια άνοδο στις τιμές. αρχικά, να σας πώ οτι λόγω ελάχιστων ψαριών (9-10 νεογεννητα platies ενος μήνα), ρίχνω flakes σε σκονη για να μπορούν να φάνε, αλλα και λίγη αδιάλυτη για να διμηουργηθεί αμμωνία και να συντηρηθεί το φίλτρο.

σήμερα λοιπόν κατέγραψα τα εξής:
KH=7(απο
GH=13(απο 14)
pH=8(απο 7)
NO4NO3=0.5mg/lt
NO2-N<0,1mg/lt
NO2<0,3mg/lt
NO3=0

πριν βάλω τα ψάρια (πριν 3 μέρες) οι μετρήσεις ήταν ιδανικές, τώρα παρατηρώ διαφορά στην σκληρότητα, άνοδο του pH, λίγη αμμωνία,λίγα νιτρώδη αλλά καθόλου νιτρικά.(πριν μπούν τα ψάρια έκανα την περίφημη γενναία, η οποία ήταν όντως γενναία, 80%-90% αλλαγή)

Παίζει κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-02-07, 20:34
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

παιζει αστρωτο φιλτρο νομιζω...η αλλιως ταιζεις ΠΑΡΑ πολυ συντηρηση το ενυδρειο δεν χρειαζεται αμα εχεις ψαρια και λιγα να χει...παιζει να ταιζεις παρα πολυ και τα νιτρικα να τα ρουφανε τα φυτα κανε καμια αλλαγη ταιζε λιγοτερο και ξαναμετρα...αυτο νομιζω ακου τι θα πει και κανας ποιο παλιος...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 16-02-07, 21:00
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

αστρωτο μαλλον απιθανο, μαλλον ειναι πολυ η εξτρα τροφη, αφου βλεπω διαρκως κομματακια στον βυθο.μάλλον πρεπει να την περιορίσω ελαφρώς
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 16-02-07, 22:10
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

όχι ελαφρώς πολύ κατά το δυνατόν να μην μένει
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 16-02-07, 22:24
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι ελαφρώς πολύ κατά το δυνατόν να μην μένει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-02-07, 22:25
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα δεν έιμα ι σίγουρη αν γίνεται σωστή κυκλοφορία μεσα στο ενυδρείο
αρχικα ειχα την έξοδο "προσ τα πανω" και η ανατάραξη ήταν αρκετη αλλα οχι τοση οσο του giorgio. μετα σκεφτηκα οτι με τον τροπο αυτο δεν κυκλοφορεί το νερο ωστε να φτάσει το οξυγονο χαμηλα και ετσι έβαλα την εξοδο οπως προτέινει ο κατασκευταστής (Juwel). Σταδιακα ομως έπεσε η αποδοση της αντλίας - λίγο βέβαια- και επι τουτου ανησυχώ.
Βεβαια οταν θα μπουν τα ψάρια φανταζομαι θα καταλάβω αν οξυγονώνεται αρκετα το νερο. Προσ το παρόν δεν θα ελεγα οτι υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια απλα μια ηπια κυκλοφορια στο ενυδρείο.
να μην ανυσηχεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 18-02-07, 10:10
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

καλημέρα
οι τελευταίες μετρήσεις λένε τα εξής:
pH= 8
NH4 σχεδόν μηδέν
NO2 σχεδόν μηδέν
NO3=10ppm

απο ότι καταλαβαίνω ξεπέρασα το πρόβλημα της αμμωνίας(έβγαλα με την απόχη οτι κομματάκια τροφή βρήκα στο βυθό, και πλέον ρίχνω ελάχιστη), και έχει δημιουργηθεί ΝΟ3, το οποίο προφανώς διέλυσε το ΝΟ2.Να κάνω αλλαγή στο νερό, ωστε να φύγει και το ΝΟ3?μέσα έχω και τα φυτά, μήπως θα ήταν σωστό να αφήσω μια μικρή ποσότητα?στο τέστ της A.P διάβασα οτι στα ενυδρεία γλυκού νερού είναι αποδεκτές οι μετρήσεις 0-40ppm

πάντως, τα ψαράκια μου ήδη έχουν ξεθαρρέψει και εμφανίζονται μπροστά, όλα είναι δραστήρια, ενώ παρουσιάστηκε και ενα snail (ο μπαμπάς μάλλον είναι ο serifios )

η απορία που έχω είναι, πως ανέβηκε το pH?είναι λογικό αυτό?

το πως ρίχνω το pH το διάβασα μόλις, το CO2 να είναι καλά (σε λίγο το ενυδρείο θα θυμίζει NFS). πως ανεβαίνει όμως?λόγω των φυτών?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgio : 18-02-07 στις 10:47 Αιτία: διορθωση
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 23-02-07, 08:48
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
στο τέστ της A.P διάβασα οτι στα ενυδρεία γλυκού νερού είναι αποδεκτές οι μετρήσεις 0-40ppm
40 ειναι πολυ Γιωργο,το NO3 να μην ειναι 0,γιατι μετα θα προσθετεις.τωρα στα 10 καλα εισαι.φωσφορικα εχεις μετρησει?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 23-02-07 στις 08:58
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 23-02-07, 08:56
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

καλημέρα
σχετικά με CO2 η λίπανση, πως ξέρω αν χρειάζομαι?
τα φυτά (ειδικά οι anubia), εχουν αρχισει τις τελευταιες 10 μερες και αναπτυσσονται με εμφανεις διαφορές, όλες έχουν πετάξει νέα φύλλα τα οποία έχουν ανοίξει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54
Aρχάριος με τα ενυδρεία celica192tsport Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 15-11-05 12:51
Προβληματάκια στο στρώσημο DJK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-10-05 14:21
Προβληματάκια με Dtail Bettas. soza Bettas 8 03-05-05 15:59
Δύο προβληματάκια johnny98130 Δίσκοι 9 19-09-03 18:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08973 seconds with 13 queries