Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-07-13, 16:36  
SOS διαρροή νερού
 
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt
Member
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος 22-07-13, 16:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά καλησπέρα. Πριν από λίγο και χωρίς προφανή λόγο έχω διαρροή από τη μια κατακόρυφη ακμή. ¶δειασα το 75% και έχω βγάλει το φίλτρο από τη πρίζα. Να πάω να αγοράσω 15λτ jumbo να πετάξω μέσα κανά siporax στο φίλτρο του και να συζητήσουμε μετά?
Εμφανίσεις: 7628
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 27-07-13, 00:32
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
εχω μονταρει 3 ενυδρεια με τη συγκεκριμενη σιλικονη.για την ωρα κανενα απολυτως προβλημα.
Είναι σίγουρα στις υποψήφιες με μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχω βρει ακόμα μαύρη.

Παράθεση:
Bison και Den Braven ειναι σιλικονες δοκιμασμενες χρονια απο χομπιστες. Παιρνεις αφοβα, αρκει να ειναι ενυδρειακη και μη αντιμουχλικη. Με Bison εχω κολλησει και εδω ενυδρειο.
Den Braven έχω βρει μαύρη 6 εουρόπουλα + μεταφορικά. Απλά τυχαίνει να μη χρειαζόμαστε μεγάλη ποσότητα οπότε είναι συζητήσιμη αφού όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια .

Παράθεση:
100*30*40 ειναι 120 λιτρα.
50 cm υψος δεν φτιαχνεις με 6ρι
Συντελεστη ασφαλειας βαζεις ενα 4.5-5 συνηθως. Αν ζηταει μεγαλυτερο τζαμι προσθετεις κοντρες (αν και στο τελευταιο που εφτιαξα 80*40*40 βγαζει 3.9 και το χω χωρις κοντρες )
Με συντελεστή 5, για το 100*30*40 γυρεύει τζάμι 8άρι ενώ για το 100*30*50 πάει σε 10 άρι. Γιατί σε κόντρες και όχι σε παχύτερο τζάμι?

Παράθεση:
Αυτο μη νομιζεις πως ολοι το πετυχαινουμε, απλα βαζουμε μπολικη σιλικονη και μετα βγαζουμε λιγο απο τα περισσευματα.
Χρησιμοποιείς χαρτοταινίες ή όχι?

Παράθεση:
Bison και Den Braven ειναι σιλικονες δοκιμασμενες χρονια απο χομπιστες. Παιρνεις αφοβα, αρκει να ειναι ενυδρειακη και μη αντιμουχλικη. Με Bison εχω κολλησει και εδω ενυδρειο.
Απ' ότι έχω δει κυκλοφορεί μόνο διάφανη. Πως τη δουλεύεις? Εννοώ πως βλέπεις τί κάνεις με τη διάφανη.

Παράθεση:
καλη σιλικονη ειναι και η logo acetology 1000 η οποια υπαρχει και σε μαυρη και σε διαφανη και ειναι για ενυδρεια. τιμη καπου 3,5¤ . εκανα την επισκευη στο Rio300 και ειναι πολυ δυνατη , μου φανηκε πιο δυνατο το κολημα της και απο την bison.
Από θέμα τιμής είναι πολύ καλή. Από θέμα αντοχής έχει κάποιος αρνητική εμπειρία από τη συγκεκριμένη?
Πολλές επισκευές σε juwel διαβάζω. Μου αρέσει που το προτίμησα γιατί ένας φίλος μου είχε πει ότι οι γυάλες τους είναι "αθάνατες".
Οπότε Νάσο και συ προτείνεις επισκευή και όχι ανακατασκευή?
΄
Παράθεση:
αυτο εξαρταται και απτο ειδος των ψαριων γενικα και απτο καθε ψαρι συγκεκριμενα(ποσο "γερο" οργανισμο εχει)
Γενικά τα καμάρια μας φαίνεται ότι πάνε σφαίρα, να μη τα ματιάσω...

Παράθεση:
μπορεις παντα να ριξεις και διπλη δοση prime για να αποτοξικοποιησεις την αμμωνια.αν και στα λιτρα σου και σαυτη την ποσοτητα αμμωνιας κ μια κανονικη δοση φτανει πιστευω.
Τα λίτρα έγιναν πλέον 65. Μεταφερθήκαμε...
Προς το παρόν έχω μια συσκευασία sera aquatan γιατί αρχικά δεν είχα βρει prime, αλλά τώρα σκεφτόμουν να ψάξω για alpha. Αλήθεια έχει βρει κανένας στην Αθήνα Alpha?

Παράθεση:
ταιζε πολυ ελαφρα.κανα δυο φυλλαρακια στο καθε ψαρι μια φορα τη μερα και κανε και μετρησεις
Έτσι έχει γίνει. Η ταΐστρα στη μεσαία σκάλα και καμία σχέση με αυτά που ταΐζαμε με το χέρι.

Παράθεση:
1. Το φιλτρο θα ειχε προβλημα αν εβρισκες ΝΗ3 ΝΟ2. Αυτα δεσμευει.
Τσεκαρε καλυτερα το τεστ για τη χαμηλη μετρηση ΝΟ3.
Αν μενουν ιχνη αμμωνιας ΝΗ3 που δεν κατεβαινουν, δεν σημαινει οτι εχει πεθανει η βιολογια αλλα μαλλον οτι δεν φτανει η βιολογια για να τη μηδενισει τελειως. (εκτος αν καποιος ανασταλτικος παραγοντας την καθυστερει, και την μηδενισει στην πορεια οταν εξαλειφθεί αυτος ο παραγοντας)
Καταρχήν ευχαριστούμε για την πρόταση με τα samla. Μας έσωσες. Χθες το βράδυ μεταφερθήκαμε στα 65lt και ηρέμησαν λίγο. Βράσαμε τα siporax που είχαν μείνει κοντά δυο μέρες εκτός κυκλοφορίας, τα σφουγγάρια (εκτός από αυτό του ενεργού άνθρακα. Είναι στη δεύτερη εβδομάδα του βέβαια και δε ξέρω αν έχει πλέον νόημα) το βράχο, ξεκολλήσαμε και πλύναμε με βραστό νερό το φιλτροκούτι και ξεβγάλαμε πολύ καλά το βυθό με κρύο νερό. Μετά από καμιά δεκαριά ξεβγάλματα του samla τα μεταφέραμε όλα εκεί μαζί με το siporax από το ενυδρείο του jumbo και τον βυθό από εκεί. Ξαναφυτέψαμε, ταΐσαμε και ξεκινήσαμε. Μετά και από το σημερινό τάισμα οι μετρήσεις έχουν ως εξής:
Αμμωνία 0,25
Νιτρώδη 0
Νιτρικά <5

Όταν μιλάς για παράγοντα που καθυστερεί την αποδόμηση της αμμωνίας πάει κάπου το μυαλό σου? Το τεστ είναι καρατσεκαρισμένο. Εκεί που δεν έπεφταν με τίποτα τώρα δεν ανεβαίνουν με τίποτα... Παίζει να έχει χαθεί η βιολογία, να μην έχει πάρει ακόμα εμπρός ο κύκλος και απλά λόγω των λίγων ψαριών και των συχνών αλλαγών νερού να μην ανεβαίνει η αμμωνία πάνω από 0,25?

Παράθεση:
Προσεχεις επισης τα υπουλα ΝΟ2. Εκει την πατανε οι περισσοτεροι.
Δεν έχουμε ποτέ μετρήσει πάνω από 0... Να και κάτι σταθερό στο ενυδρείο μας...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-07-13, 01:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα έγιναν πλέον 65. Μεταφερθήκαμε...
Προς το παρόν έχω μια συσκευασία sera aquatan γιατί αρχικά δεν είχα βρει prime, αλλά τώρα σκεφτόμουν να ψάξω για alpha. Αλήθεια έχει βρει κανένας στην Αθήνα Alpha?
δεν το εχω δει ποτε σε μαγαζι.(http://www.aquavitro.com/products/alpha.html)

το μονο πλεονεκτημα που βλεπω(απτην περιγραφη) απεναντι στο prime ειναι οτι ειναι πιο συμπυκνωμενο.τα περι δραστικοτητας 50% παραπανω κλπ μπορει και να ισχυουνε,αλλα κυριως,τ'ακουω βερεσε

prime παντως θα βρεις στα περισσοτερα καταστηματα.αν δε βρεις σε συνοικιακο,πηγαινε σε πετσιτυ.εκτος αν εχεις πετσιτυ στη γειτονια

η δοση του ειναι 5ml/200 λιτρα,οποτε με 2ml εισαι οκ.

για καλο και για κακο,βαλε και μια αγγελια με την περιοχη σου για μπολι.εγω αυτο θα εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-07-13, 06:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Είναι σίγουρα στις υποψήφιες με μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχω βρει ακόμα μαύρη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Den Braven έχω βρει μαύρη 6 εουρόπουλα + μεταφορικά. Απλά τυχαίνει να μη χρειαζόμαστε μεγάλη ποσότητα οπότε είναι συζητήσιμη αφού όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια .
Η μαυρη να ξερεις θα κανει τις ατελειες να φαινονται ακομα περισσοτερο, αν δεν υπαρχει εμπειρια. Αναγκαστικα θα παρεις μεγαλη συσκευασια, αλλα δεν παει χαμενη, μην ανησυχεις. Την κλεινεις καλα για να μη στεγνωσει και ολο και καπου θα χρειαστει. Απο τοτε που χρησιμοποιησα πρωτη φορα σιλικονη, ολα τα μερεμετια στο σπιτι με αυτη τα κανω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Με συντελεστή 5, για το 100*30*40 γυρεύει τζάμι 8άρι ενώ για το 100*30*50 πάει σε 10 άρι. Γιατί σε κόντρες και όχι σε παχύτερο τζάμι?
Το παχος του τζαμιου και οι κοντρες εχουν να κανουν κυριως με το υψος του ενυδρειου. Οποτε σε μεγαλυτερο υψος, η αναγκη για πιο παχυ τζαμι και κοντρες ειναι πιο εντονη. Μην κοιτας τα εργοστασιακα που δεν εχουν κοντρες ακομα και σε πολλα λιτρα. Οπως και να το κανουμε, αλλη η διαδικασια κατασκευης εκει, αλλη απο ενα χομπιστα. Και μονο τα πλαστικα ενος εργοστασιακου ενυδρειου, παιζουν το ρολο της κοντρας. Οι κοντρες παντα βοηθουν, ωστε να μη βρουμε το νερο του ενυδρειου στο πατωμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Χρησιμοποιείς χαρτοταινίες ή όχι?
Παντα χαρτοταινιες, γιατι αλλιως θα γινουν χαλια τα τζαμια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Απ' ότι έχω δει κυκλοφορεί μόνο διάφανη. Πως τη δουλεύεις? Εννοώ πως βλέπεις τί κάνεις με τη διάφανη.
Διαφανη ειναι βρε, οχι αορατη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-07-13, 07:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συντελεστή 5, για το 100*30*40 γυρεύει τζάμι 8άρι ενώ για το 100*30*50 πάει σε 10 άρι. Γιατί σε κόντρες και όχι σε παχύτερο τζάμι?
Μαλον εκφραστικα λαθος... Μια τακτικη ενισχυσης ειναι οι κοντρες, αν βαλεις και παχυτερο τζαμι εννωειται ακομα καλυτερα


Παράθεση:
Χρησιμοποιείς χαρτοταινίες ή όχι?
Εννωειται...
και μονο για να ειμαι σιγουρος πως τα τζαμια δε θα μετακινηθουν


Παράθεση:
Απ' ότι έχω δει κυκλοφορεί μόνο διάφανη. Πως τη δουλεύεις? Εννοώ πως βλέπεις τί κάνεις με τη διάφανη.
μια χαρα βλεπεις...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-07-13, 16:03
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
το μονο πλεονεκτημα που βλεπω (απ'την περιγραφη) απεναντι στο prime ειναι οτι ειναι πιο συμπυκνωμενο.τα περι δραστικοτητας 50% παραπανω κλπ μπορει και να ισχυουνε,αλλα κυριως,τ'ακουω βερεσε
Εκτός του 50% πιο δραστικό κάπου είχα διαβάσει ότι το prime έχει μια έντονη μυρωδιά που μπορεί να ενοχλεί τα ψάρια σε αντίθεση με το alpha. Τώρα δε ξέρω αν ισχύει, γιατί από ότι καταλαβαίνω το μισό φόρουμ χρησιμοποιεί prime χωρίς πρόβλημα.

Παράθεση:
prime παντως θα βρεις στα περισσοτερα καταστηματα.αν δε βρεις σε συνοικιακο,πηγαινε σε πετσιτυ.εκτος αν εχεις πετσιτυ στη γειτονια
Έχει το συνοικιακό μου. Τον παρακάλεσα και πλέον φέρνει...

Παράθεση:
για καλο και για κακο,βαλε και μια αγγελια με την περιοχη σου για μπολι.εγω αυτο θα εκανα.
Μετά από δυο μέρες και σήμερα μετράω τα ίδια. (χωρίς αλλαγή νερού)
Αμμωνία 0,25
Νιτρώδη 0
Νιτρικά <5
Έχω την εντύπωση ότι ξάνοιξε λίγο το χρώμα της αμμωνίας και σκούρινε των νιτρικών αλλά επειδή σήμερα μέτρησα μέρα ίσως να είναι ιδέα μου. Αν μείνει έτσι και αύριο θα ψάξω για μπόλι για καλό και για κακό (ευτυχώς υπάρχει φίλος εδώ κοντά). Πιστεύω όμως ότι δε μπορεί, ή θα παρουσιαστούν νιτρώδη ή θα πρέπει να αρχίσει να υποχωρεί η αμμωνία και να εμφανίζονται νιτρικά. Αυτή η στασιμότητα με προβληματίζει...

Παράθεση:
Η μαυρη να ξερεις θα κανει τις ατελειες να φαινονται ακομα περισσοτερο, αν δεν υπαρχει εμπειρια.
Ισχύει αυτό, από την άλλη όμως θα είναι ευδιάκριτες φυσαλίδες ή τα σημεία που δεν "πατάει" καλά?
Από εμπειρία υπάρχει λίγη αλλά σε αρμούς κυρίως όπου δεν έχεις θέματα ευθείας και ροής. Για την ευθεία σκεφτόμουνα να βάλω για οδηγό πάνω στην ακμή του τζαμιού το δάχτυλο, όμως βλέπω στην κόλληση της juwel ότι η σιλικόνη σαν να ξεχειλίζει και έξω από το τζάμι και δεν ξέρω αν αυτό μπορώ να το πετύχω. Πήρα από ένα τζαμά ρετάλια και θα προπονηθώ, αλλά δεν ξέρω αν σε πρώτη φάση είναι καλύτερη ιδέα η επισκευή των κολλήσεων με σιλικόνη από πάνω. Εκεί το φαλτσογώνιασμα είναι σίγουρα πιο εύκολο.

Παράθεση:
Το παχος του τζαμιου και οι κοντρες εχουν να κανουν κυριως με το υψος του ενυδρειου. Οποτε σε μεγαλυτερο υψος, η αναγκη για πιο παχυ τζαμι και κοντρες ειναι πιο εντονη. Μην κοιτας τα εργοστασιακα που δεν εχουν κοντρες ακομα και σε πολλα λιτρα. Οπως και να το κανουμε, αλλη η διαδικασια κατασκευης εκει, αλλη απο ενα χομπιστα. Και μονο τα πλαστικα ενος εργοστασιακου ενυδρειου, παιζουν το ρολο της κοντρας. Οι κοντρες παντα βοηθουν, ωστε να μη βρουμε το νερο του ενυδρειου στο πατωμα.
Ισχύει αυτό που λες. Και στο προγραμματάκι για το πάχος του τζαμιού φαίνεται ότι το ύψος ζορίζει την κατασκευή (εκεί δίνει μεγαλύτερα πάχη) και στις οδηγίες της Den Braven έγραφε ότι χρησιμοποιείται για ενυδρεία μόνο μέχρι 60εκ ύψος αν θυμάμαι καλά.

Παράθεση:
Διαφανη ειναι βρε, οχι αορατη


Παράθεση:
Μαλον εκφραστικα λαθος... Μια τακτικη ενισχυσης ειναι οι κοντρες, αν βαλεις και παχυτερο τζαμι εννωειται ακομα καλυτερα
Δεν το είχα καταλάβει εγώ καλά... Νόμιζα ή το ένα ή το άλλο...

Παράθεση:
και μονο για να ειμαι σιγουρος πως τα τζαμια δε θα μετακινηθουν
Σίγουρα εκεί χαρτοταινία. Εγώ έλεγα και χαρτοταινιάρισμα για να οριοθετείται η σιλικόνη και να μη λερώνει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ikea, δοχειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαρροή dimost DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 26-11-11 04:45
Διαρροή σε DIY !!! Help SOS!!! nitrox DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 26-03-11 19:18
Διαρροή? zipo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 12-12-10 19:59
Διαρροή; ψαρια και ψαρια Γλυκό νερό - Γενικά 14 12-09-07 18:11
Διαρροή giannis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 06-02-04 11:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05329 seconds with 15 queries