Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-06-13, 18:30  
Περί ανέμων και υδάτων (60λιτρων υδάτων)
 
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt
Member
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος 03-06-13, 18:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Συνέχεια από εδώ

Καταρχίν να σας πω ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο. Διαβάζοντας για τον κύκλο του αζώτου και τα προβλήματα που είχαν ενήλικες στο στρώσιμο και επειδή η συμφωνία είναι ότι το ενυδρείο θα είναι ευθύνη της μικρής -εγώ θα παρεμβαίνω στο βαθμό που μπορώ, προληπτικά για να μη θρηνήσουμε κανένα ψάρι άδικα και να τις δείχνω φυσικά στην αρχή- καταλήξαμε ότι σε πρώτη φάση το ιδανικό θα ήταν να πάρουμε ένα μεταχειρισμένο, έτοιμο και αν την ενδιαφέρει να δούμε για επόμενο. Οπότε όπως είπα, διάβασμα και εξηγήσεις στην μικρά κυρία.

Για τον pleco γιατί το λέτε? Διάβαζα σε κάποιο post ότι μεγαλώνουν πάρα πολύ και ορισμένες φορές τα τσουγκρίζουν με τα guppies. Ο δικός μας είναι 7cm και από ότι φαίνεται δε δίνει δεκάρα για τα μικρά. Πρώτη φορά που τον είδα να διώχνει guppy ήταν χθες που του είχα βάλει αγγούρι και μια θηλυκιά πήγε να φάει απ' το αγγούρι.

Για το μόλυ το μόνο που ξέρω είναι ότι είχε ταίρι αλλά όπως μου είπε το παλικάρι που μου πούλησε το ενυδρείο μας άφησε χρόνους για αδιευκρίνιστους λόγους. Θέλω να πιστεύω ότι έχει να κάνει με το βραχύβιο των balloons και όχι με κάτι άλλο.

Για φύτεμα το ψάχνω αλλά από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας σχετικό post, το υπόστρωμα θέλει προετοιμασία κανα δίμηνο, οπότε μάλλον από Σεπτέμβρη, αν θα επανέλθω σε αυτό γιατί -όπως και σε όλα τα υπόλοιπα έχω ποοοολλές ερωτήσεις )

Μετρητές θα αγοράσω μέσα στη βδομάδα. Σαν αντιστάθμισμα προσπαθώ και αλλάζω νερό αρκετά συχνά (κάθε 3 μέρες το 1/4 του ενυδρείου ). Πάντα αποχλωριωμένο και σε θερμοκρασία δωματίου κανα 2ωρο. Θυμάμαι ότι όταν ήμουν εγώ μικρός αποχλωριώναμε σε μπουκάλες πλαστικές του νερού από το προηγούμενο βράδυ, αλλά τώρα μου είπαν ότι είναι οκ ακόμα και να το ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο...

Πω πω, το πήρα μονότερμα... Συγνώμη για τη λογοδιάρροια.
Εμφανίσεις: 13783
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 21-07-13, 22:04
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
οκ.ποσα ψαρια ειναι ολα μαζι?
4 guppies, 1 baloon molly, 1 pleco και 2-3 ramshorn

Παράθεση:
η περισσοτερη τροφη καταληγει στο βυθο αφαγωτη
Όχι η περισσότερη αλλά 3-4 νυφάδες ναι, για να μπορεί να τρώει και ο pleco. Δισκίο δικό του, του ρίχνω κάθε δύο μέρες. (Τώρα με την ταΐστρα έχω κάνει ένα χαρμάνι από τα δύο είδη νιφάδων και έχω θρυμματίσει μέσα και δισκία του pleco οπότε όλα είναι εκεί)
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-07-13, 22:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και ποσες φορες τη μερα ταιζεις?

αυτες οι 3-4 νιφαδες που πανε στο βυθο,τις τρωει ο πλεκο η μενουν εκει και μαζευονται?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 21-07-13, 22:20
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Μια φορά την ημέρα ταΐζω. Τις νιφάδες τις τρώει ο δύστυχος όταν προλάβει από τα άλλα. Γι' αυτό και κάθε δεύτερη έτρωγε και το δίσκο του. Δε νομίζω ότι μένει η τροφή τόσο πολύ. Από σήμερα για καλό και για κακό έχω γυρίσει τη δοσολογία της ταΐστρας στη μέση για να παρατηρήσω και έτσι τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-07-13, 22:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν ταιζεις μια φορα τη μερα για 5 (μικρα) ψαρια,δεν δικαιολογειται να εχεις καταναλωσει τοση τροφη σε δυο μηνες.

ριχνεις πολυ.πρεπει οτι ριχνεις να το τρωνε σε ενα με δυο λεπτα το πολυ και να μην μενει τροφη αφαγωτη.
τ
στη χειροτερη περιπτωση,σπασε την ιδια ποσοτητα σε 3 γευματα τη μερα και δες πως παει.μια μερα τη βδομαδα καντους νηστεια.μην ταιζεις καθολου.

και συνεχισε με τις αλλαγες σου κανονικα η αυξησε τες.

παντως η γνωμη μου ειναι πως η τροφη που ριχνεις ειναι υπερβολικη για τα ψαρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 22-07-13, 01:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα αφηνα τον 1000αρη.η ροη κ η οξυγονωση παιζουν ρολο στην απονιτροποιηση(για την ακριβεια,η ελειψη τους...)
Η απονιτροποιηση θελει το αντιθετο.
Καθολου οξυγονο.
Αυτο ομως δεν γινεται να το εχουμε σε ενα βιολογικο φιλτρο γιατι η βιολογια θελει το αντιθετο, φουλ οξυγονο.
Μη κολλαμε λοιπον στην απονιτροποιηση μεσω του βιολογικου φιλτρου.
Απονιτροποιηση γινεται σε καποιο βαθμο στο ενυδρειο μεσα, αλλα πρεπει (στα ενυδρεια γλυκου) να στηριζομαστε βασικα στις αλλαγες νερου και στα φυτα, γιατι ετσι λυνουμε παραλληλα κι αλλα προβληματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 22-07-13, 09:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απονιτροποιηση θελει το αντιθετο.
Καθολου οξυγονο.
Αυτο ομως δεν γινεται να το εχουμε σε ενα βιολογικο φιλτρο γιατι η βιολογια θελει το αντιθετο, φουλ οξυγονο.
σπυρο το ιδιο πραγμα εννοω.αν κ δεν το εξηγησα καλα ισως.γιαυτο κ εγραψα οτι θα κραταγα τον 1000αρη και οχι το μικροτερο.γιατι θα μειωσει την κυκλοφορια κ ισως αυξησει λιγο την απονιτροποιηση, αλλα θαχει αλλα προβληματα στα προηγουμενα σταδια που ειναι πιο σημαντικα απτην απονιτροποιηση.που την κανει ετσι κιαλλιως με τις αλλαγες.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 22-07-13, 18:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αα ΟΚ. Το εγραψες καπως περιεργα και εβγαλα το αντιθετο συμπερασμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 23-07-13, 17:22
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απονιτροποιηση γινεται σε καποιο βαθμο στο ενυδρειο μεσα, αλλα πρεπει (στα ενυδρεια γλυκου) να στηριζομαστε βασικα στις αλλαγες νερου και στα φυτα, γιατι ετσι λυνουμε παραλληλα κι αλλα προβληματα.
Και πάνω που είχε αρχίσει να έχει ενδιαφέρον... Αυτό το "στα ενυδρεία του γλυκού"... Τί είναι αυτό που διαφοροποιεί τα θαλασσινά και ο βράχος τα κάνει όλα και συμφέρει?
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 23-07-13, 18:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Περι ζωντανου βραχου και θαλασσινου, μπορεις να ενημερωθεις εδω. Στο παρον θεμα, συνεχιζουμε με το γλυκο νερο, το οποιο δεν εχει καμια σχεση με το θαλασσινο. Ειναι δυο εντελως διαφορετικοι κοσμοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 23-07-13, 22:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάνω που είχε αρχίσει να έχει ενδιαφέρον... Αυτό το "στα ενυδρεία του γλυκού"... Τί είναι αυτό που διαφοροποιεί τα θαλασσινά και ο βράχος τα κάνει όλα και συμφέρει?
Χαχαχα. τρελλος παπας σε βαφτισε που "τα εχει ολα" και ακομα πιο τρελλος που "συμφερει".
Ο βραχος δεν κανει απονιτροποιηση.
Διαβασε εδω αν εχεις ορεξη και οτι καταλαβεις καλο θα ειναι http://www.americanaquariumproducts....enitrification
Ξαναλεω δεν ειναι πανακεια η απονιτροποιηση σε ενα ενυδρειο, Χρειαζεται κι αλλα "απο....." και "επι....."
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 24-07-13, 01:25
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο παρον θεμα, συνεχιζουμε με το γλυκο νερο, το οποιο δεν εχει καμια σχεση με το θαλασσινο.
Συγνώμη η πρόθεση δεν ήταν να γυρίσουμε στο θαλασσινό, αλλά να δούμε τι είναι αυτό που "λείπει" από το γλυκό νερό και δυσκολεύει η διαδικασία της απονιτροποίησης. Γιατί στο γλυκό πρέπει να βάλεις δεύτερο φίλτρο με μικρή ροή για να πετύχεις το αναερόβιο σκέλος (αν έχω καταλάβει καλά) ενώ στο θαλασσινό όχι?


Παράθεση:
Χαχαχα. τρελλος παπας σε βαφτισε
Μάλλον ισχύει

Παράθεση:
Ξαναλεω δεν ειναι πανακεια η απονιτροποιηση σε ενα ενυδρειο, Χρειαζεται κι αλλα "απο....." και "επι....."
Έχω αρχίσει να το ψιλιάζομαι και σιγά σιγά προσπαθώ να μπω και στα χωράφια των φωσφορικών. Χρόνο δεν έχω και ησυχία...

Ευχαριστώ και τους δυο σας για τα links θα τα ξεκοκαλίσω μόλις βρω λίγο χρόνο γιατί μέχρι το τέλος της βδομάδας ψιλοπήζω...
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-07-13, 03:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη η πρόθεση δεν ήταν να γυρίσουμε στο θαλασσινό, αλλά να δούμε τι είναι αυτό που "λείπει" από το γλυκό νερό και δυσκολεύει η διαδικασία της απονιτροποίησης. Γιατί στο γλυκό πρέπει να βάλεις δεύτερο φίλτρο με μικρή ροή για να πετύχεις το αναερόβιο σκέλος (αν έχω καταλάβει καλά) ενώ στο θαλασσινό όχι?
Αν διαβασεις το λινκ πιο πανω, ισως καταλαβεις. (Βασικα διαφερει το στησιμο των ενυδρειων - δεν αποκλειεται ομως να αλλαξουν καποια δεδομενα στην πορεια, οπως συμβαινει στο χομπι τα τελευταια χρονια, πολλες διαδικασιες και αποψεις αλλαζουν).
Μετα (αφου καταλαβεις) μπορεις να κανεις αναζητηση για διαβασμα περι Deep Sand Bed και Upflow Algae Scrubber.

Και παλι ξαναλεω, η απονιτροποιηση δεν ειναι το παν.
Και στο θαλλασινο φροντιζουν για πολλα ακομα εκτος των νιτρικων και πεφτει πολυ χημεια και χρημα για εξοπλισμο και υλικα.
Ολα αυτα γλυτωνονται στο γλυκο με τις αλλαγες νερου, αλλαγες που δεν ειναι τοσο ευκολο να γινονται στο αλμυρο οπως και στο γλυκο.
Ενας πολυ απλος τροπος να κανεις απονιτροποιηση σε ενυδρειο γλυκου ειναι τα φυτα γρηγορης αναπτυξης, φυτα που δεν μπορουν να υπαρχουν σε αλμυρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 24-07-13, 06:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απολυτη απονιτροποιηση δε νομιζω να εχει ιδιαιτερο νοημα στο γλυκο, εκτος και αν δεν υπαρχει ιχνος φυτου στο ενυδρειο ή ακολουθειται εντονο προγραμμα λιπανσης φυτων. Απο την αλλη, χαμηλα νιτρικα της ταξης του 10 ή και λιγο παραπανω, θεωρητικα παντα, δεν προκαλουν κατι στα ψαρια. Σε υψηλοτερη κλιμακα ειναι επικινδυνα. Με αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης, ανελλιπεις εβδομαδιαιες νερου της ταξης του 40-50% και ταυτοχρονα υπερβολικο ταϊσμα, παντως, δεν εχω δει σε ενυδρειο μου νιτρικα πανω απο 10, εδω και 1.5 χρονο. Οποτε, γνωμη μου ειναι οτι αν βρεθει η σωστη ρουτινα για καθε ενυδρειο, ολα παιρνουν το δρομο τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια και Οργανισμοί Εσωτερικών Υδάτων της Ελλάδας neos Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 3 09-10-12 12:26
Περί φωτισμού Always_Learning Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 18-02-11 17:07
Περί φωτισμού???? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 22 02-12-09 16:55
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06022 seconds with 16 queries