Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-02-13, 13:19  
Βοηθεια για στρωσιμο ΞΑΝΑ
 
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι
Senior Member
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος 09-02-13, 13:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας.Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας αν και γνωριζω την υπαρξη σας απο καιρο.Χωρις πολα λογια να μην σας κουραζω θετω τον προβληματισμο που με καιει και τα υπολοιπα εν καιρω..
Εχω ενα Rio 125 lt.Το εχω σχεδον 4 χρονια.Τα τελευταια 2 μετα την γεννηση του μικρου μου λιγο παραμελημενο η αληθεια ειναι.Ολα ''καλα'' μεχρι την μερα που ο μικρος μου καταφερε να ριξει μεσα στο ενυδρειο οοολη την τροφη μαζι με κατι αλλα... με αποτελεσμα τα γινει ενας κακος χαμος και η μονη λυση ηταν να αδειαζω/καθαρισω εντελως το ενυδρειο.Το ενα ψαρακι το εχασα δυστηχως.Αυτη την στιγμη που μιλαμε τα αλλα 2 ειναι σε αλλο σημειο,το ενυδρειο καθαρισμενο και γεματι μεχρι την μεση με νερο και καιγομαι να το κανω σωστα αυτη την φορα.να πω οτι απο την μερα αγορας δεν εχω αλλαξει τα σφουγγαρια παρα μονο τον ανθρακα φυσικα και τον υαλοβαμβακα συμφωνα με οδηγιες που ειχα παρει οταν το αγορασα.Ξερω οτι δεν ειμαι καθολου συνεπης και εχω κανει τραγικα λαθη και φταιω και εγω γιατι εμπιστευτηκα υποτιθεται καποιους γνωστες και δεν ενημερωθηκα.Θελω λοιπον αυτη τη φορα να τα κανω ολα σωστα οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω σκοπο να παω σε πετ σοπ να αγορασω απο την αρχη καποια πραγματα οπως πρωτα θελω τις οδηγιες σας.
πειτε μου πως να ξεκινησω,τι να αλλαξω αλλα το πιο σημαντικο πως να συντηρησω τα ψαρια μεχρι να φτιαξω ξανα το ενυδρειο μου σωστα.Ρωτηστε οτι θελετε γιατι ισως τα εγραψα λιγο μπερδεμενα.Περιμενω με αγωνια απαντηση σας.Ευχαριστω πολυ...
τα ψαρακια ειναι αυτα:
ενα:
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1546
και 2:

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1562
εκ των οποιων το ενα απεβιωσε δυστηχως...
Εμφανίσεις: 11561
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 13-02-13, 15:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

παιδια δωστε μπολι και ολα θα φτιαξουν.

δυο ερωτησεις

1) τι σχεση εχει το αντιχλωριο με το μπολι
2) τα βακτηρια που λεμε ειναι για αμεο στρωσιμο και οχι 2 εβδομαδων (καλα αυτο δεν ηταν ερωτηση!)
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 13-02-13, 15:17
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια δωστε μπολι και ολα θα φτιαξουν.

δυο ερωτησεις

1) τι σχεση εχει το αντιχλωριο με το μπολι
2) τα βακτηρια που λεμε ειναι για αμεο στρωσιμο και οχι 2 εβδομαδων (καλα αυτο δεν ηταν ερωτηση!)
1)καμμια σχεση δεν εχει το αντιχλωριο με το μπολι απλα επειδη το ενυδρειο του ειναι αστρωτο και εχει αμμωνια το καλυτερο αντιχλωριο ειναι το prime που λειτουργει και εναντια στην αμμωνια την αποτοξικοποιει

2)δεν υπαρχει μπουκαλακι με βακτηρια που να στρωνει σε 2 μερες.....
απλα ετσι γραφει το μπουκαλακι πανω, στην ουσια σου λεει ριξε το σκευασμα και την επομενη βαλε ψαρια τα οποια θα παραγουν αμμωνια και θα στρωσουν το φιλτρο απλα το μπουκαλακι βοηθαει λιγο να γινει μια αρχη.Μολις πριν 2-3 μηνες εστρωσα το φιλτρο απο το καινουριο ενυδρειο με nitrivec και πηρε 3 βδομαδες οχι 2 μερες ,και αμφιβαλλω αν βοηθησε καθολου το μπουκαλακι αλλα το εριχνα για ψυχολογικους λογους κυριως
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-02-13, 16:03
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
1)καμμια σχεση δεν εχει το αντιχλωριο με το μπολι απλα επειδη το ενυδρειο του ειναι αστρωτο και εχει αμμωνια το καλυτερο αντιχλωριο ειναι το prime που λειτουργει και εναντια στην αμμωνια την αποτοξικοποιει

2)δεν υπαρχει μπουκαλακι με βακτηρια που να στρωνει σε 2 μερες.....
απλα ετσι γραφει το μπουκαλακι πανω, στην ουσια σου λεει ριξε το σκευασμα και την επομενη βαλε ψαρια τα οποια θα παραγουν αμμωνια και θα στρωσουν το φιλτρο απλα το μπουκαλακι βοηθαει λιγο να γινει μια αρχη.Μολις πριν 2-3 μηνες εστρωσα το φιλτρο απο το καινουριο ενυδρειο με nitrivec και πηρε 3 βδομαδες οχι 2 μερες ,και αμφιβαλλω αν βοηθησε καθολου το μπουκαλακι αλλα το εριχνα για ψυχολογικους λογους κυριως
1) δηλαδη προτεινεις ενω στρωνει το ενυδρειο να ριχνει αντιχλωριο μαζι

2) πολυ/πολλοι εμπειροι χομπυστες προτεινουν αυτα τα σκευασματα ως τον καλυτερο τροπο στρωσιματος. Δεν μπορω να παρω θεση ακομα για το ποσο ασφαλες ειναι για τα ψαρια αλλα εχουν πολλα επιχειρηματα. παντως αυτα τα σκευασματα (αν χρησιμοποιηθουν σωστα) το στρωνουν αμεσως και εχοντας ψαρια μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-02-13, 16:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβαζοντας ξανα την απαντηση μου θα καταλαβεις για τι αναφερομαι στο αντιχλωριο - δε το συνδεω με το μπολι η το στρωσιμο!!
Παράθεση:
Κατι τελευταιο ... ενα "σωστο" ενυδρειο χρειαζεται μονο 3 πραγματα ...
1. Καθαρο και "σωστο" νερο (αναλογα με τα ψαρια που εχεις)
2. Αντιχλωριο
3. Τροφες για τα ψαρια

Ουτε φαρμακα ουτε σκευασματα ... Δεν χρειαζονται ... και πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο!
Με το κοκκινο λες οτι δε θα παρεις θεση αλλα με το μπλε ... παιρνεις!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να παρω θεση ακομα για το ποσο ασφαλες ειναι για τα ψαρια αλλα εχουν πολλα επιχειρηματα. παντως αυτα τα σκευασματα (αν χρησιμοποιηθουν σωστα) το στρωνουν αμεσως και εχοντας ψαρια μεσα
Προσωπικα εχω δει οτι δε κανουν τιποτα - τουλαχιστον αυτα που ειχα παρει εγω ... Αλλα και μια ματια σε αναλογα θεματα θα σε προβληματισει αρκετα θα ελεγα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-02-13, 16:33
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζοντας ξανα την απαντηση μου θα καταλαβεις για τι αναφερομαι στο αντιχλωριο - δε το συνδεω με το μπολι η το στρωσιμο!!
Με το κοκκινο λες οτι δε θα παρεις θεση αλλα με το μπλε ... παιρνεις!!

Προσωπικα εχω δει οτι δε κανουν τιποτα - τουλαχιστον αυτα που ειχα παρει εγω ... Αλλα και μια ματια σε αναλογα θεματα θα σε προβληματισει αρκετα θα ελεγα!!
Γιωργο δεν απαντουσα σε σενα!

οσο για τα σκευασματα ξερω παιδια που ορκιζονται σε αυτα και παιδια που τα φοβουνται. Δεν παιρνω θεση! παιρνω θεση στο τι λεει το μπουκαλι πανω και στο οτι παντα εμπιστευομαι τις εταιριες οι οποιες εχουν γνωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-02-13, 16:44
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) δηλαδη προτεινεις ενω στρωνει το ενυδρειο να ριχνει αντιχλωριο μαζι

2) πολυ/πολλοι εμπειροι χομπυστες προτεινουν αυτα τα σκευασματα ως τον καλυτερο τροπο στρωσιματος. Δεν μπορω να παρω θεση ακομα για το ποσο ασφαλες ειναι για τα ψαρια αλλα εχουν πολλα επιχειρηματα. παντως αυτα τα σκευασματα (αν χρησιμοποιηθουν σωστα) το στρωνουν αμεσως και εχοντας ψαρια μεσα
ρε παιδια μην το τραβαμε απο τα μαλλια ειναι πολυ απλα τα πραγματα. Το πρωτο που επρεπε να ειχες πει στον φιλο οταν ρωτησε τι να κανει, ηταν να δωσει τα ψαρια αμεσα και αν δεν μπορουσε να τα εβαζε παλι στο ενυδρειο εφοσον το ειχε καθαρισει, γιατι στο βαζο το σκαλαρι και ο κλοουν υπεφεραν

λοιπον με δεδομενη την κατασταση του φιλου του ειπα 1) να βαλει τα ψαρια παλι μεσα στο ενυδρειο και ΟΧΙ στο βαζο (το οποιο ειναι χωρις φιλτρανση χωρις θερμανση,και αστρωτο νερο) να ριξει αντιχλωριο prime που βοηθαει και στην αποτοξικοποιηση της αμμωνιας....ολα αυτα μεχρι να βρει μπολι
Το prime την αποτοξικοποιει δεν την εξαφανιζει, δηλαδη τα βακτηρια συνεχιζουν να τρεφονται μ αυτη απλα την κανει ελαφρως πιο ακινδυνη για τα ψαρακια.

οσο για το δευτερο που λες ολοι οι εμπειροι χομπιστες προτεινουν το στρωσιμο με αμμωνια χωρις ψαρια ως την καλυτερη λυση,και αν εχει τυχει και εχεις παρει και σκευασματα σου λενε ριχτο κι αυτο να μην παει τζαμπα,κακο δεν κανει.....

διαβασε ξανα τα υπομνηματα φιλε μου νομιζω δεν τα εχεις καταλαβει πολυ καλα εγω ακομα και μετα τοσα χρονια ακομα τα διαβαζω ποτε ποτε
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 13-02-13, 17:03
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια μην το τραβαμε απο τα μαλλια ειναι πολυ απλα τα πραγματα. Το πρωτο που επρεπε να ειχες πει στον φιλο οταν ρωτησε τι να κανει, ηταν να δωσει τα ψαρια αμεσα και αν δεν μπορουσε να τα εβαζε παλι στο ενυδρειο εφοσον το ειχε καθαρισει, γιατι στο βαζο το σκαλαρι και ο κλοουν υπεφεραν

λοιπον με δεδομενη την κατασταση του φιλου του ειπα 1) να βαλει τα ψαρια παλι μεσα στο ενυδρειο και ΟΧΙ στο βαζο (το οποιο ειναι χωρις φιλτρανση χωρις θερμανση,και αστρωτο νερο) να ριξει αντιχλωριο prime που βοηθαει και στην αποτοξικοποιηση της αμμωνιας....ολα αυτα μεχρι να βρει μπολι
Το prime την αποτοξικοποιει δεν την εξαφανιζει, δηλαδη τα βακτηρια συνεχιζουν να τρεφονται μ αυτη απλα την κανει ελαφρως πιο ακινδυνη για τα ψαρακια.

οσο για το δευτερο που λες ολοι οι εμπειροι χομπιστες προτεινουν το στρωσιμο με αμμωνια χωρις ψαρια ως την καλυτερη λυση,και αν εχει τυχει και εχεις παρει και σκευασματα σου λενε ριχτο κι αυτο να μην παει τζαμπα,κακο δεν κανει.....

διαβασε ξανα τα υπομνηματα φιλε μου νομιζω δεν τα εχεις καταλαβει πολυ καλα εγω ακομα και μετα τοσα χρονια ακομα τα διαβαζω ποτε ποτε
καταρχην ποιος μιλησε για τα υπομνηματα? Δηλαδη εσυ για να μαθεις για το χομπι μονο απο το GAB διαβαζεις?

οσο για το τι προτεινουν οι εμπειροι χομπιστες, αστο. Σου μιλαω για δεκαετιες στο χομπυ με δεκαδες ενυδρεια, που εχουν στρωσει χιλιαδες φορες κτλ κτλ. τωρα πια προτεινουν πρωτα τα σκευασματα η το μπολι. Για την αμμωνια δε θα το σχολιασω καν.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 13-02-13, 17:18
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην ποιος μιλησε για τα υπομνηματα? Δηλαδη εσυ για να μαθεις για το χομπι μονο απο το GAB διαβαζεις?

οσο για το τι προτεινουν οι εμπειροι χομπιστες, αστο. Σου μιλαω για δεκαετιες στο χομπυ με δεκαδες ενυδρεια, που εχουν στρωσει χιλιαδες φορες κτλ κτλ. τωρα πια προτεινουν πρωτα τα σκευασματα η το μπολι. Για την αμμωνια δε θα το σχολιασω καν.
φιλε μου δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεση με κανεναν, απλα γραφεις λαθος πραγματα που μπορει να τα διαβασει καποιος αρχαριος και να ταλαιπωρει τα ψαρια του, το μπολι οκ πολυ καλη και γρηγορη λυση αν σου πιασει με την μια.
Για την αμμωνια τι δεν θα σχολιασεις ; το 90% του φορουμ με αμμωνια εστρωσε,και σε σαιτ του εξωτερικου με αμμωνια στρωνουν δεν υπαρχει αλλος τροπος...Και το μπουκαλακι αμμωνια θελει,και στρωμενο φιλτρο να εχεις παλι αμμωνια θελει να τραφει, φιλικα γραφω οτι γραφω να ξερεις
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 13-02-13, 17:20
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεση με κανεναν, απλα γραφεις λαθος πραγματα που μπορει να τα διαβασει καποιος αρχαριος και να ταλαιπωρει τα ψαρια του, το μπολι οκ πολυ καλη και γρηγορη λυση αν σου πιασει με την μια.
Για την αμμωνια τι δεν θα σχολιασεις ; το 90% του φορουμ με αμμωνια εστρωσε,και σε σαιτ του εξωτερικου με αμμωνια στρωνουν δεν υπαρχει αλλος τροπος...Και το μπουκαλακι αμμωνια θελει,και στρωμενο φιλτρο να εχεις παλι αμμωνια θελει να τραφει, φιλικα γραφω οτι γραφω να ξερεις
ε κι εγω σου λεω οτι οι εμπειροτεροι στρωνουν με ζουμια και μπολι. τωρα αν νομιζεις οτι οσοι στρωνουν με αμωνια κανουν το σωστο, ειναι δικια σου επιλογη και πεποιθηση. Ο καθενας εχει τη γνωμη του

ΥΓ το μπολι παντα πιανει αρκει να ξερεις
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 13-02-13, 17:32
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

φίλε Βαγγέλη μιας και σε θεωρώ έξυπνο απορώ με αυτά που γράφεις.
αφού ξέρεις ότι εδώ υποστηρίζεται περισσότερο η άποψη της αμμωνίας σε άλλο φόρουμ το αντίθετο, έχουν γραφτεί πολλά θέματα
διαβάζεις και ακολουθείς την άποψη που πιστεύεις εσύ σωστή, δε χρειάζεται να πείσεις κανέναν...
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 13-02-13, 17:56
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

μα ακομα και τα σκευασματα σου λενε ριξε και βαλε ψαρια σε 24 ωρες....
Γιατι το λενε αυτο;Μα για την αμμωνια φυσικα ...τα σκευασματα απλα σου δινουν μια ωθηση στην αρχη(εγω αμφιβαλω) και με την αμμωνια των ψαριων στο τελος στρωνει, αυτο που δεν σου λενε ειναι οτι μεχρι να στρωσει πραγματικα και να ερθουν οι μετρησεις στα σωστα νουμερα τα ψαρακια σου ταλαιπωρουνται.Εχει ριξει κανεις το σκευασμα εβαλε ψαρια σε 24 ωρες και μετα απο αλλες 24 να ειχε NH4-NH3 0; NO2 0; ΝΟ3 <20; κανεις!
-------------------------
[QUOTE=Vangelis21;735966]1) δηλαδη προτεινεις ενω στρωνει το ενυδρειο να ριχνει αντιχλωριο μαζι το φορουμ που προτεινει τα σκευασματα ως την καλυτερη λυση στρωσιματος ,αλλα και η εταιριες με την τεραστια εμπειρια λενε ρητα να ριξεις πρωτα αντιχλωριο ωστε να μην σκοτωσει το χλωριο τα "βακτηρια"
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 13-02-13 στις 17:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 14-02-13, 01:41
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

παιδια μολις ειδα τα οσα γραφετε γιατι δεν μπορουσα να μπω νωριτερα.
τα ψαρια για το παιδι που ρωτησε ειναι στο ενυδρειο εδω και 2 μερες.
ειναι ομως αταιστα σχεδον εβδομαδα.μου ειπατε να μην ταισω ακομα.ποτε ομως;;;;
πιστευεται ταλαιπωρουνται και πρεπει να τα δωσω ε?θα στεναχωρηθω η αληθεια ειναι...

τωρα ποy σας γραφω εκανα ξανα μετρησειςµ

αμμωνια συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0,1






N03 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 1







NO2 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0.05

ανεβηκε η τιμη εδω σημερα...





siporax θα βαλω αυριο.δεν καταφερα σημερα.
πεστε μου βημα βημα τι κανω με την δεδομενη κατασταση ωστε να ειμαι οκ για το καλο των ψαριων μεχρι να αποφασισω τι θα κανω αν θα τα κρατησω η οχι και πως θα το στησω.
Γιωργο θα τα μελετησω οσα παρεθεσες με την πρωτη ευκαιρια.
με καιει το ποτε ταιζω μην παθουν και τιποτ χειροτερο κριμα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-02-13, 01:57
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

κοιταξε εγω προτεινω να βαλεις μια αγγελια να τα δωσεις, μιας και να στρωσει το ενυδρειο τα ψαρια σου θελουν κοπαδακι και τα 2 ειδη και πολλα λιτρα
-------------------------
αφου εισαι βυρωνα φερε μου αυριο μια χουφτα σιποραξ να βγαλω την αντιστοιχη δικη μου που ειναι στρωμενη και να στη δωσω και μετα σκεφτεσαι πιο ψυχραιμα τι θα κανεις, Ας μας γραψει και καποιος αλλος πως γινεται το σωστο μπολιασμα μιας και 1 φορα που το επιχηρεισα εμενα δεν μου επιασε
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 14-02-13 στις 01:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 14-02-13, 02:02
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου τα ψαρια τα εχεις στο βαζο ακομα;Αν ναι βαλτα στο ενυδρειο ΤΩΡΑ...το βαζο ειναι 1000 φορες χειροτερα απο το αστρωτο ενυδρειο αστρωτο το ενα αστρωτο και τ αλλο.Τα στρεσαρεις μεσα στο βαζο συν την αμμωνια συν το κρυο συν την ελειψη χωρου,στο ενυδρειο θα εχουν απλα την αμμωνια,ΜΗΝ ριχνεις επιπλεον αμμωνια μονο τα βακτηρια,μπολι αμα θες ελα να σου δωσω εγω
-------------------------
με τα βακτηρια αν στρωσει θα στρωσει σε 1-2 βδομαδες,αν δεν βρεις μπολι αγορασε αντιχλωριο Prime που λειτουργει και εναντια στην τοξικοτητα της αμμωνιας.Σε ποια περιοχη εισαι;

Ειμαι Βυρωνα
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-02-13, 02:03
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι Βυρωνα
αφου εισαι βυρωνα φερε μου αυριο μια χουφτα σιποραξ να βγαλω την αντιστοιχη δικη μου που ειναι στρωμενη και να στη δωσω και μετα σκεφτεσαι πιο ψυχραιμα τι θα κανεις, Ας μας γραψει και καποιος αλλος πως γινεται το σωστο μπολιασμα μιας και 1 φορα που το επιχηρεισα εμενα δεν μου επιασε
__________________
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-02-13, 02:10
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε εγω προτεινω να βαλεις μια αγγελια να τα δωσεις, μιας και να στρωσει το ενυδρειο τα ψαρια σου θελουν κοπαδακι και τα 2 ειδη και πολλα λιτρα
Η αληθεια ειναι δεν θελω να τα δωσω μετα απο τοσα χρονια γιατι τα αγαπω αλλα εχεις δικιο σε αυτο που λες για το κοπαδακι και τα πιο πολλα λιτρα.Τωρα ενημερωνομαι σωστα δυστηχως μετα απο τοσα χρονια και θελω το καλο των ψαριων ομως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι βυρωνα φερε μου αυριο μια χουφτα σιποραξ να βγαλω την αντιστοιχη δικη μου που ειναι στρωμενη και να στη δωσω και μετα σκεφτεσαι πιο ψυχραιμα τι θα κανεις, Ας μας γραψει και καποιος αλλος πως γινεται το σωστο μπολιασμα μιας και 1 φορα που το επιχηρεισα εμενα δεν μου επιασε
περιμενω να δω τι θα μου πουνε και τα αλλα παιδια και θα σου στειλω μυνημα να κανονισουμε.να δω που εισαι κιολας γιατι εχω και τον μικρο και δεν οδηγω αμαξι.απογευμα μου ειναι καλυτερα νομιζω.εκτος αν ειμαστε διπλα
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-02-13, 02:17
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

οκ φιλε μου οτι θες μιλαμε, στειλε μου πμ
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-02-13, 11:48
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μολις ειδα τα οσα γραφετε γιατι δεν μπορουσα να μπω νωριτερα.
τα ψαρια για το παιδι που ρωτησε ειναι στο ενυδρειο εδω και 2 μερες.
ειναι ομως αταιστα σχεδον εβδομαδα.μου ειπατε να μην ταισω ακομα.ποτε ομως;;;;
πιστευεται ταλαιπωρουνται και πρεπει να τα δωσω ε?θα στεναχωρηθω η αληθεια ειναι...

τωρα ποy σας γραφω εκανα ξανα μετρησειςµ

αμμωνια συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0,1






N03 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 1







NO2 συμφωνα με τον παρακατω πινακα εχω 0.05

ανεβηκε η τιμη εδω σημερα...





siporax θα βαλω αυριο.δεν καταφερα σημερα.
πεστε μου βημα βημα τι κανω με την δεδομενη κατασταση ωστε να ειμαι οκ για το καλο των ψαριων μεχρι να αποφασισω τι θα κανω αν θα τα κρατησω η οχι και πως θα το στησω.
Γιωργο θα τα μελετησω οσα παρεθεσες με την πρωτη ευκαιρια.
με καιει το ποτε ταιζω μην παθουν και τιποτ χειροτερο κριμα ειναι
περιμενω οδηγειες παιδια.πρωτον αν θα ταισω η οχι και δευτερον αν χρειαζεται αλλαγη το νερο.δειτε και τις μετρησεις παραπανω πλιζ
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 14-02-13, 15:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι δεν θελω να τα δωσω μετα απο τοσα χρονια γιατι τα αγαπω αλλα εχεις δικιο σε αυτο που λες για το κοπαδακι και τα πιο πολλα λιτρα.Τωρα ενημερωνομαι σωστα δυστηχως μετα απο τοσα χρονια και θελω το καλο των ψαριων ομως.
Αν τα αγαπας θα πρεπει να τα δωσεις η να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο και να τους "δωσεις" το "σωστο" νερο... Οχι μονο απο αποψη νιτρικων αμμωνιας κοκ αλλα και απο θεμα σκληρότητας ph κοκ!!
Δεν εχουν ενα μελλον που τους "αξιζει" στο υπαρχον ενυδρειο ...
Μη ταιζεις προς το παρων δε παθαινουν τιποτα τα ψαρια ... και κανε μικρες και συχνες αλλαγες νερου ωστε να μηδενισουν αμμωνια και ΝΟ2
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 14-02-13 στις 16:33
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 16-02-13, 11:25
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Να ρωτησω;
Εβαλα siporax.To ενα σφουγγαρι το αφαιρεσα ωστε να μην μπουκωνει οπως μου ειπατε.
πως το αποθηκευω/συντηρω ωστε να ειναι οκ μεχρι να το χρειαστω ξανα?θα το χρειαστω?
ο θερμοστατης εχω την εντυπωση δεν λειτουργει(παλι...)λεω παλι γιατι σε 2 χρονια εχω αλλαξει 2 ργμ.Τι φταιει?
οταν τον εβαλα αναψε το λαμπακι για λιγο και μετα εσβησε.μετρω θερμοκρασια και ηταν 23 χθες.ανεβαζω,λαμπακι δεν αναβει ομως και συνεχιζει και σημερα να ειναι 23...τιιιιιι γινεται??
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 16-02-13 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 16-02-13, 11:54
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω;
Εβαλα siporax.To ενα σφουγγαρι το αφαιρεσα ωστε να μην μπουκωνει οπως μου ειπατε.
πως το αποθηκευω/συντηρω ωστε να ειναι οκ μεχρι να το χρειαστω ξανα?θα το χρειαστω?
ο θερμοστατης εχω την εντυπωση δεν λειτουργει(παλι...)λεω παλι γιατι σε 2 χρονια εχω αλλαξει 2 ργμ.Τι φταιει?
οταν τον εβαλα αναψε το λαμπακι για λιγο και μετα εσβησε.μετρω θερμοκρασια και ηταν 23 χθες.ανεβαζω,λαμπακι δεν αναβει ομως και συνεχιζει και σημερα να ειναι 23...τιιιιιι γινεται??
-------------------------
δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη αποθηκευση βαλτο σε ενα σακουλακι να μην γεμισει σκονες κλπ και ειναι οκ,γιατι το εβγαλες δεν χωραγε;εγω αν θυμαμαι καλα εβγαλα τον ανθρακα στο ιδιο φιλτρο και συμπληρωσα siporax.Ο θερμοστατης αν τον γυρισεις στους 27 ασ πουμε δεν αναβει το λαμπακι;Τα θερμομετρα δεν ειναι ακριβειας μπορει μεσα να εχεις 26 βαθμους και να δειχνει 24 εγω εχω 2 μεσα στο ενυδρειο το ενα δειχνει 27 και το αλλο 25
ενας σωστος τροπος για να διαλεξεις θερμομετρο ειναι στο μαγαζι να βαλεις κατω 10 και να διαλεξεις ενα που δειχνει την θερμοκρασια που δειχνουν τα πιο πολλα (θα δεις οτι ολα δειχνουν διαφορετικες θερμοκρασιες 1-2 βαθμους διαφορα, καποια και 3με 4)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-02-13, 11:59
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη αποθηκευση βαλτο σε ενα σακουλακι να μην γεμισει σκονες κλπ και ειναι οκ,γιατι το εβγαλες δεν χωραγε;εγω αν θυμαμαι καλα εβγαλα τον ανθρακα στο ιδιο φιλτρο και συμπληρωσα siporax.Ο θερμοστατης αν τον γυρισεις στους 27 ασ πουμε δεν αναβει το λαμπακι;Τα θερμομετρα δεν ειναι ακριβειας μπορει μεσα να εχεις 26 βαθμους και να δειχνει 24 εγω εχω 2 μεσα στο ενυδρειο το ενα δειχνει 27 και το αλλο 25
ενας σωστος τροπος για να διαλεξεις θερμομετρο ειναι στο μαγαζι να βαλεις κατω 10 και να διαλεξεις ενα που δειχνει την θερμοκρασια που δειχνουν τα πιο πολλα (θα δεις οτι ολα δειχνουν διαφορετικες θερμοκρασιες 1-2 βαθμους διαφορα, καποια και 3με 4)

το σφουγγαρι το εβγαλα γιατι δεν χωραγε ναι και τα παιδια εδω μου ειπαν αν δεν χωραει το βιολογικο να βγαλω ενα.
να το αφησω να στεγνωσει πρωτα και μετα να το βαλω σε σακουλακι ε?η οχι?
δεν αναβει το λαμπακι οχι ργμ.εχω θερμοκρασια σταθερη 23 οτι και να κανω.μαλλον πρεπει να παρω αλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-02-13, 12:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

ναι καθαρισε το στεγνωσε το και αποθηκευσε το αφου δεν θα το χρησιμοποιησεις.Ποσα watt ειναι ο θερμοστατης;
λογικα αφου δεν αναβει εχει χαλασει εγω ειχα τον ιδιο 5 χρονια τωρα τον αλλαξα γιατι τον αφησα αναμμενο εκτος νερου και ελυωσε το πλαστικο
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 16-02-13, 12:08
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι καθαρισε το στεγνωσε το και αποθηκευσε το αφου δεν θα το χρησιμοποιησεις.Ποσα watt ειναι ο θερμοστατης;
λογικα αφου δεν αναβει εχει χαλασει εγω ειχα τον ιδιο 5 χρονια τωρα τον αλλαξα γιατι τον αφησα αναμμενο εκτος νερου και ελυωσε το πλαστικο
100 watt ειναι.αφου αναψε ργμ οταν τον εβαλα
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 16-02-13, 12:17
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

βγαλτον και δοκιμασε με το χερι να δεις ειναι ζεστος;παντως δεν ειναι ακριβος ο δευτερος ειναι πολυ καλος

http://www.petsupermarket.gr/2844/%C...ter-150-w.html

http://www.petsupermarket.gr/5879/%C...-100-watt.html
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 16-02-13, 12:23
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
βγαλτον και δοκιμασε με το χερι να δεις ειναι ζεστος;παντως δεν ειναι ακριβος ο δευτερος ειναι πολυ καλος

http://www.petsupermarket.gr/2844/%C...ter-150-w.html

http://www.petsupermarket.gr/5879/%C...-100-watt.html
τον εβγαλα πριν δεν ειναι ζεστος...αρα γεια σας...
Ασχετο αλλα η αμμωνια μου κατεβηκε στο <0.05

παραυτα τωρα θα βαλω αγγελια να δωσω τα ψαρακια μου
ωστε να τους προσφερω καλυτερο σπιτι.
μετα θελω να με βοηθησετε να στησουμε ενα ομορφο ενυδρειο με τα καταλληλα για τα λτρα μου ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-02-13, 12:59
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
τον εβγαλα πριν δεν ειναι ζεστος...αρα γεια σας...
Ασχετο αλλα η αμμωνια μου κατεβηκε στο <0.05

παραυτα τωρα θα βαλω αγγελια να δωσω τα ψαρακια μου
ωστε να τους προσφερω καλυτερο σπιτι.
μετα θελω να με βοηθησετε να στησουμε ενα ομορφο ενυδρειο με τα καταλληλα για τα λτρα μου ψαρια
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-02-13, 01:53
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Λοιποοοοοοοοον τα ψαρακια δωθηκαν σε καλυτερα σπιτια(τουλαχιστον ετσι μου υποσχεθηκαν οι συνχομπιστες )
Ξεκιναμε τωρα λοιπον απο την αρχη με σωστο στρωσιμο,ωραιο στησιμο,φυτα και νεα ψαρακια.
Θα ανοιξω νεο ποστ γιατι εδω θα χαθουν τα οσα ρωταω και τα λεμε εκει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα εκανα θαλασσα... ξανα απο την αρχη.. λιγη βοηθεια zweet Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 17-04-12 10:36
βοηθεια για στρωσιμο scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-05-10 17:49
την βοηθεια σας για στρωσιμο lio2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-05-10 12:11
στρωσιμο ξανα... platy Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-11-09 22:45
βοηθεια στο στρωσιμο ilias kostas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-10-06 16:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11083 seconds with 15 queries