Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-17, 16:33
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Αναζήτηση λύσης για controller ψύξης

Τώρα που πιάνουν οι ζέστες, στο ενυδρείο μου (juwel rekord 600) έχω υιοθετήσει τη λύση του ανεμιστήρα με timer αλλά προφανώς δεν είναι για μόνιμη λύση... Στο μεταξύ όπου έχω ρωτήσει όταν πω τα λίτρα μου με κοιτάνε λίγο αφ'υψηλού σε στύλ "τι ασχολείσαι τώρα με ψιλικατζίδικα" αν με καταλαβαίνετε...

Έχοντας διαβάσει αρκετά για τον stc1000 εδώ μέσα έχω ψιλοτρομάξει με την δουλειά που θέλει για να δουλέψει (wiring κλπ) Για μένα που δεν έχω το χρόνο τα μέσα και τη διάθεση να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι υπάρχει κάποια λύση "με το κλειδί στο χέρι"; Δηλαδή αν δε θέλω να κόβω καλώδια κάνω ψαρόσουπα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-17, 16:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λύση με το κλειδί στο χέρι δεν υπάρχει,
εκτός αν πας σε τσιλερ,
αλλά με τα λεφτά που κάνει το τσιλερ αγοράζεις καλό κλιματιστικό
Ότι ελεγκτή θερμοκρασίας και να πάρεις θα πρέπει να ενώσεις καλώδια,
και μπορώ να πω πως ο STC είναι από τους πιο απλούς αλλά και φοβερά οικονομικός
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-17, 17:08
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση, μετράει ιδιαίτερα από τον άνθρωπο με τις ικανότητες που έχω θαυμάσει στο θέμα με τα συννεφάκια στην ταράτσα

Πριν λίγο καιρό που το έψαχνα στα διάφορα μαγαζιά, εντόπισα αυτόν που τον φέρνει θεωρητικά το igna.gr. Στις φωτογραφίες του γερμανικού site φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχει σούκο, ωστόσο μιλώντας με το ελληνικό κατάστημα μου είπαν και πάλι αυτό που λέτε κι εδώ, ότι δεν υπάρχει λύση χωρίς να βάλεις χέρι να κόψεις φις κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-17, 17:36
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παρε ολα τα υλικα που χρειαζονται διαβαζοντας αυτον τον οδηγοhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223 και ζητα εδω μεσα καποιο παιδι να σε βοηθησει.Ολο και καποιος θα βρεθει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-17, 20:32
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αγόρασε όλα τα υλικά για stc και εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε,αν βρεις τα σκούρα έλα να στο φτιάξω εγώ,μισή ώρα δουλειά είναι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-17, 20:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

με 54,60 φτιάχνεις 5 stc
πανάκριβο βρε φιλε , μη το συζητάς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-17, 22:05
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

σε 4 ενυδρεία έχω stc,δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα και με κοστος 10-12 ευρώ το καθένα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1495577074800.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  36,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-17, 07:14
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Μην ξεχνάμε και την αγορά ανεμιστήρων και μετασχηματιστή!
stc1000 μαζί με καλώδια κτλ, ανεμιστήρες, μετασχηματιστή δεν κοστίζουν 10-12 ¤ ...
Πιστεύω πάει από 20-30¤ ανάλογα το πού είναι κανείς και πόσα λίτρα έχει.
Πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-17, 10:28
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το ξαναμελετήσω το Link.

¶λλη μια πρακτική ερώτηση ανεξαρτήτως controller.. Είναι αρκετός ένας μικρός ανεμιστήρας για αυτά τα λίτρα;
Το ενυδρείο για όσους δεν το ξέρουν έχει το καπάκι της Juwel με τα δύο ανοίγματα, το μεγάλο που ανοίγει σχεδόν όλο το πάνω μέρος, και το μικρό που είναι ίσα για να μπαίνει feeder. Αυτό το μικρό έχω τώρα μόνιμα ανοιχτό και έχω στερεώσει στο άνοιγμα ένα ανεμιστηράκι usb που είχα για το γραφείο.
Το κλειστό με καπάκι ενυδρείο το διάλεξα γιατί στο σπίτι υπάρχει παιδί αλλά και γάτες οπότε δεν παίρνω το ρίσκο για ανοιχτό. Ετσι η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο εύκολα, ειδικά όταν ανάβει η T8. Με το που έπιασε η ζέστη έριξα τις ώρες που ανάβει από 8 σε 7 και άρχισα σταδιακά να μετακινώ την ώρα έναρξης πιο αργά. Τις πιο ζεστές μέρες έβαλα και το ανεμιστηράκι να δουλεύει με timer. Φυσάει προς τα μέσα και η έξοδος γίνεται από το άνοιγμα που έχει το καπάκι πίσω δεξιά για να βγαίνουν τα καλώδια. Αυτή την εποχή παρότι δεν δουλεύει το aircondition του χώρου, o ανεμιστήρας κρατάει καλή τη θερμοκρασία, κάτω από 26. Λογικά λοιπόν φαντάζομαι ότι θα αρκεί (και το επόμενο πρόβλημα θα είναι η αναπλήρωση νερού )
Κάποιο σχόλιο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-17, 11:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

με 2 8αρια θεωρώ πως θα είσαι μια χαρά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-17, 11:19
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

8άρι σημαίνει διάμετρο ή κάτι άλλο και σε τι μονάδες;
Όταν γυρίσω σπίτι απόψε θα μετρήσω το άνοιγμα αλλά δε νομίζω ότι χωράνε εκεί 2 ανεμιστηράκια. Η ερώτηση μου εκεί καταλήγει, στο αν χρειάζεται να χαλάσω το καπάκι (που δεν θέλω).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-17, 11:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

8 εκατοστά διάμετρος
σαν και αυτά http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650184
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-17, 22:37
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Μέτρησα το άνοιγμα και είναι 11,5εκ.Χ 5,5εκ
Υποθέτω ο ένας 8αρης είναι λίγος, οι 2 θα περισσεύουν...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-17, 01:11
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεχνάμε και την αγορά ανεμιστήρων και μετασχηματιστή!
stc1000 μαζί με καλώδια κτλ, ανεμιστήρες, μετασχηματιστή δεν κοστίζουν 10-12 ¤ ...
Πιστεύω πάει από 20-30¤ ανάλογα το πού είναι κανείς και πόσα λίτρα έχει.
Πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο.
το λινκ που έχει αναφέρει μόνο Controller και όχι ανεμιστηρακια γι' αυτό έγραψα 10-12 ευρώ,πάντως σαν τελική τιμή (μαζί με ανεμιστηρακια)φτάνει κάπου εκεί 25-30 ευρώ,εγώ σε όλα τα ενυδρεία έχω βάλει έτοιμα από ebay http://www.ebay.com/itm/112055389536...%3AMEBIDX%3AIT
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-17, 06:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
,εγώ σε όλα τα ενυδρεία έχω βάλει έτοιμα από ebay http://www.ebay.com/itm/112055389536...%3AMEBIDX%3AIT
Για όποιον δεν πιάνουν τα χέρια του είναι μία πολύ καλή λύση,
αλλά όπως βλέπω είναι για ανοιχτά ενυδρεία, σε ενυδρεία με καπάκι πως θα μπουν αυτά ;
Επίσης είδα πως πρέπει να κάνουν θόρυβο, γράφουν 40db περίπου,
ενώ τα ανεμιστηράκια για υπολογιστή είναι γύρω στα 20db,
και αυτό τα 80αρια, γιατί τα 120αρια κάνουν ακόμα λιγότερο θόρυβο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-17, 07:31
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
το λινκ που έχει αναφέρει μόνο Controller και όχι ανεμιστηρακια γι' αυτό έγραψα 10-12 ευρώ,πάντως σαν τελική τιμή (μαζί με ανεμιστηρακια)φτάνει κάπου εκεί 25-30 ευρώ,εγώ σε όλα τα ενυδρεία έχω βάλει έτοιμα από ebay http://www.ebay.com/itm/112055389536...%3AMEBIDX%3AIT
Ωραία αυτά τα ανεμιστηράκια και οικονομικά. Εγώ άνοιξα έναν χαλασμένο παμπάλαιο Η/Υ και πήρα τα φανς από μέσα. Αλλιώς σε κατάστημα πάει περίπου 5¤ το ένα. ¶ρα συμφέρει αυτό στο λινκ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το ξαναμελετήσω το Link.

¶λλη μια πρακτική ερώτηση ανεξαρτήτως controller.. Είναι αρκετός ένας μικρός ανεμιστήρας για αυτά τα λίτρα;
Το ενυδρείο για όσους δεν το ξέρουν έχει το καπάκι της Juwel με τα δύο ανοίγματα, το μεγάλο που ανοίγει σχεδόν όλο το πάνω μέρος, και το μικρό που είναι ίσα για να μπαίνει feeder. Αυτό το μικρό έχω τώρα μόνιμα ανοιχτό και έχω στερεώσει στο άνοιγμα ένα ανεμιστηράκι usb που είχα για το γραφείο.
Το κλειστό με καπάκι ενυδρείο το διάλεξα γιατί στο σπίτι υπάρχει παιδί αλλά και γάτες οπότε δεν παίρνω το ρίσκο για ανοιχτό. Ετσι η θερμοκρασία ανεβαίνει πιο εύκολα, ειδικά όταν ανάβει η T8. Με το που έπιασε η ζέστη έριξα τις ώρες που ανάβει από 8 σε 7 και άρχισα σταδιακά να μετακινώ την ώρα έναρξης πιο αργά. Τις πιο ζεστές μέρες έβαλα και το ανεμιστηράκι να δουλεύει με timer. Φυσάει προς τα μέσα και η έξοδος γίνεται από το άνοιγμα που έχει το καπάκι πίσω δεξιά για να βγαίνουν τα καλώδια. Αυτή την εποχή παρότι δεν δουλεύει το aircondition του χώρου, o ανεμιστήρας κρατάει καλή τη θερμοκρασία, κάτω από 26. Λογικά λοιπόν φαντάζομαι ότι θα αρκεί (και το επόμενο πρόβλημα θα είναι η αναπλήρωση νερού )
Κάποιο σχόλιο;
Εγώ θα σου πρότεινα, για να μην κάνεις τρύπα, να βάλεις μόνο ένα φαν. Αν δεις ότι δεν προλαβαίνει, μπορείς να μπεις στη διαδικασία να βάλεις και δεύτερο. Αυτό με το usb που έχεις ταιριάζει καλά; Αν ναι, κράτα αυτό... Απλά βάλε το στον stc.
Εγώ ένα καλοκαίρι, πριν πάρω stc, είχα τα φανς με χρονοδιακόπτη. Απλά δεν είναι και η πιο ακριβής λύση.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 25-05-17 στις 07:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-17, 09:39
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
το λινκ που έχει αναφέρει μόνο Controller και όχι ανεμιστηρακια γι' αυτό έγραψα 10-12 ευρώ,πάντως σαν τελική τιμή (μαζί με ανεμιστηρακια)φτάνει κάπου εκεί 25-30 ευρώ,εγώ σε όλα τα ενυδρεία έχω βάλει έτοιμα από ebay http://www.ebay.com/itm/112055389536...%3AMEBIDX%3AIT
Όντως πολύ όμορφα και τακτοποιημένα αλλά προσπαθώ να σκεφτώ πως θα τα έβαζα με το καπάκι και δεν βρίσκω λύση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία αυτά τα ανεμιστηράκια και οικονομικά. Εγώ άνοιξα έναν χαλασμένο παμπάλαιο Η/Υ και πήρα τα φανς από μέσα. Αλλιώς σε κατάστημα πάει περίπου 5¤ το ένα. ¶ρα συμφέρει αυτό στο λινκ.
-------------------------


Εγώ θα σου πρότεινα, για να μην κάνεις τρύπα, να βάλεις μόνο ένα φαν. Αν δεις ότι δεν προλαβαίνει, μπορείς να μπεις στη διαδικασία να βάλεις και δεύτερο. Αυτό με το usb που έχεις ταιριάζει καλά; Αν ναι, κράτα αυτό... Απλά βάλε το στον stc.
Εγώ ένα καλοκαίρι, πριν πάρω stc, είχα τα φανς με χρονοδιακόπτη. Απλά δεν είναι και η πιο ακριβής λύση.
Εκεί τείνω κι εγώ, να βάλω ένα και βλέπουμε. Αυτό που έχω τώρα είναι πάνω από 8 διάμετρο και έτσι δεν μπαίνει όλο το ρεύμα αέρα μέσα ενώ δεν είναι και flat ώστε να κάθεται καλά στο κουτί αλλά έχει σαφώς αποτέλεσμα. Ο χρονοδιακόπτης με σώζει κι εμένα δεν το συζητάω, αλλά κάθε μέρα πριν φύγω κάνω εκτίμηση θερμοκρασίας για να δω αν μπορεί να ρίξει υπερβολικά μέσα στη μέρα που θα λείπω και να το κλείσω τελείως. Θα μπορούσα να βάλω και τον θερμαντήρα να δουλεύει ταυτόχρονα αλλά μου φαίνεται μεγάλη σπατάλη.

Δεν έχει σημασία αλλά μόλις σήμερα συνηδειτοποίησα ότι η στάθμη του νερού δεν θα με απασχολούσε τόσο αν είχα εξωτερικό φίλτρο. Τώρα αναγκαστικά την παρακολουθώ καθημερινά μην κατέβει από το επίπεδο του κυκλοφορητή.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-05-17, 11:00
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Αυτά που έδειξε ο Χρίστος είναι κυρίως για ανοιχτά ενυδρεία.
Τόσο ψηλά είναι η φτερωτή του εσωτερικού σου φίλτρου;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-05-17, 12:15
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως πολύ όμορφα και τακτοποιημένα αλλά προσπαθώ να σκεφτώ πως θα τα έβαζα με το καπάκι και δεν βρίσκω λύση.
σε ένα ενυδρείο που έχει καπάκι το αφήνω ανοιχτό

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-05-17, 13:48
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που έδειξε ο Χρίστος είναι κυρίως για ανοιχτά ενυδρεία.
Τόσο ψηλά είναι η φτερωτή του εσωτερικού σου φίλτρου;
Είναι στην κορυφή του φιλτρόκουτου όπως σε όλα τα εσωτερικά της juwel. Μέσα σε τρεις τέσσερις μέρες αυτήν την εποχή σχεδόν βγαίνει στον αέρα το πάνω μέρος του κυκλοφορητή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ένα ενυδρείο που έχει καπάκι το αφήνω ανοιχτό
Οπως έλεγα στην αρχή, υπάρχουν γάτες στο σπίτι και δεν θέλω να ρισκάρω. Αντε πες ότι το παιδί καταλαβαίνει και δεν βάζει χέρια μέσα ή το κεφάλι από πάνω αλλά οι γάτες και η τρίχα τους αδύνατο να περιοριστούν. Γιαυτό ανοίγω μόνο το μικρό flap στη μέση του καπακιού.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-05-17, 01:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέτρησα το άνοιγμα και είναι 11,5εκ.Χ 5,5εκ
Υποθέτω ο ένας 8αρης είναι λίγος, οι 2 θα περισσεύουν...
Θα φτασει ενας 80αρης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-05-17, 08:17
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Κι εγώ πιστεύω ότι θα φτάσει. Πέρσι με τρελούς καύσωνες κρατούσα τη θερμοκρασία σε 270 λίτρα με 3 ανεμιστηρακια και μάλιστα ρυθμισμενα στα 9 βολτ και όχι στα 12. Φέτος που ανέβηκα στα 350 λίτρα τα έβαλα στα 12 βολτ και θα δείξει αν χρειαστώ και 4ο. Η διαφορά είναι ότι ο φωτισμός μου είναι λεντ. Για τα 60 λίτρα πιστεύω θα φτάσει 1. Το πολύ πολύ να δουλεύει περισσότερο, και τι έγινε ;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-06-17, 21:38
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κώστα, τι έκανες τελικά με την ψύξη? Αν τύχει και θελήσεις καμιά βοήθεια με τον controller θα χαρώ να βοηθήσω έστω και λίγο Τον έχεις παραγγείλει? Σου δίνω και εγώ έναν δικό μου μέχρι να έρθει ο δικός σου.Έρχονται οι ζέστες τώρα μάλλον
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-06-17, 13:48
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Καλησπέρα, ξέρω, summer is coming αλλά προς το παρόν λόγω άλλων υποχρεώσεων έχω αδρανήσει. Είχα βγάλει ακόμα και τον ανεμιστήρα λόγω καιρού αλλά χτες έπιασα 26 και τον ξαναέβαλα με το timer. Πρέπει να πάρω αποφάσεις σύντομα, ευχαριστώ για την προσφορά , θα ενημερώσω τι θα κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-08-17, 15:18
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Follow up:

Κατέληξα τελικά να αγοράσω αυτό το ανεμιστηράκι της Dennerle και να βγάλω μέχρι τώρα το καλοκαίρι.

Το είδα πρώτα σε βιντεάκια να δουλεύει και μου άρεσε ιδιαίτερα το ότι φυσάει παράλληλα με την επιφάνεια που το θεωρώ ιδανικό τρόπο για να προκαλέσει εξάτμιση. Λόγω μακρόστενου ενυδρείου σκέφτηκα να το βάλω να φυσάει από τη μια στενή πλευρά προς την άλλη ώστε να πιάνει ουσιαστικά όλη την επιφάνεια του νερού και να μην βγάλω εντελώς το καπάκι αλλά να το ανασηκώσω και να καθίσει πάνω στο ανεμιστηράκι. Έτσι μόλις αλλάξει ο καιρός θα τον βγάλω να τον αποθηκεύσω και το ενυδρείο θα είναι στην προηγούμενη κατάσταση χωρίς να έχω μόνιμα ανοίγματα πουθενά.

Το αν θα λειτουργούσε αυτό και πως θα φαινόταν (αισθητικά) ήταν το μεγαλύτερο άγχος μου και δευτερευόντως η τιμή του που είναι 2-3 φορές τα λεφτά που μου είπατε εδώ για τον STC.
Είναι όμως μια λύση plug n play όπως την ήθελα και αυτό για μένα ήταν μεγάλο κίνητρο. Ειδικά αφού άργησα να κινηθώ, οι ζέστες είχαν ήδη σφίξει πολύ και πλησίαζε και η άδεια.

Τελικά όντως λειτούργησε όπως το σκεφτόμουν, αφήνοντας βέβαια ένα εμφανές κενό γύρω στους 5 πόντους ανάμεσα στο τζάμι και στο καπάκι το οποίο στέκεται πλέον υπό γωνία αλλά χωρίς να υπάρχει περίπτωση να γλυστρίσει και να πέσει αφού το αυλάκι που έχει το καπάκι τριγύρω κάθεται κανονικά στο τζάμι στην αντίθετη από το ανεμιστηράκι πλευρά. Έτσι το θεωρώ ασφαλές και απρόσιτο στις γάτες του σπιτιού. Η μόνη ανησυχία είναι για κανένα ψάρι ή γαρίδα αυτόχειρα αλλά αυτό υποθέτω το έχουν όλα τα ανοιχτά κι εμένα είναι κατά ένα μικρό μόνο μέρος ανοιχτό.
Σκέφτηκα κάποια στιγμή και ότι οι κολλήσεις στην αντίθετη πλευρά καταπονούνται κάπως περισσότερο αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο πια το βάρος.

Ο ήχος του θυμίζει σεσουάρ (όχι σε ένταση ευτυχώς! ) και όχι κοινό ανεμιστηράκι από pc, λόγω μάλλον του τρόπου λειτουργίας του.
Όσον αφορά την ένταση θορύβου, μετά από λίγες μέρες σχεδόν δεν τον πρόσεχα ακόμα και στις μέγιστες στροφές.
Δεν έχω όμως πραγματικό μέτρο σύγκρισης για να πω αν ήταν πολύς ή λίγος.

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας έχει βεντούζα και αρκετά μακρύ καλώδιο αλλά δε νομίζω ότι βγαίνει αν χρειαστεί αντικατάσταση. Η ρύθμιση του θερμοστάτη γίνεται με περιστροφικό διακόπτη που θυμίζει ντίμερ. Είναι βαθμονομημένος αλλά φαινόταν να δείχνει λίγο κάτω σε σχέση με το ψηφιακό μου θερμόμετρο και απλά τον ρύθμισα βλέποντας το θερμόμετρο. Εννοείται οι αισθητήρες ανεμιστήρα και θερμομέτρου είναι κολλημένοι δίπλα δίπλα.

Συνολικά από τη λειτουργία του έμεινα ευχαριστημένος ως τώρα και δεν μετάνοιωσα την αγορά.

Όταν χρειάστηκε να λείψω δύο εβδομάδες τον Αύγουστο άφησα να δουλεύει και ένα aircondition στο χώρο μερικές ώρες κάθε μέρα ώστε να βοηθήσει και να μην δουλεύει όλη μέρα ο ανεμιστήρας. Υποθέτω ότι και οι άλλες λύσεις θέλουν τέτοια υποβοήθηση σε πολύ ζεστές μέρες. Με μια μικρή αναπλήρωση κάθε 1-2 μέρες δούλεψε μια χαρά και γυρίζοντας τα βρήκα όλα εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
controller, ψύξη


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης σε Rio 180 manos3 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 90 21-04-16 07:24
Ανεμιστιρακια ψύξης??????? Κωστας86 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 03-08-14 18:34
Diy καπάκι ψύξης matser DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 03-06-14 22:42
Πρόβλημα με το ενυδρείο αναζήτηση λύσης. vangelis777 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 30-12-12 11:28
Σύστημα ψύξης : Αναζήτηση υλικών για κατασκευή. Lsourtzo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 04-07-06 15:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08498 seconds with 14 queries