Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 01-11-19, 23:38
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Είχα φτιάξει κάποια κάγκελα για να μην πέσουν τα παιδιά μέσα. Ήταν πρόχειρα φτιαγμένα, οπότε αποφάσισα να τα στήσω κάπως καλύτερα. Αφού τα ξ έστισα έβγαλα και τα τούβλα για να τα φτιάξω όλα από την αρχή. Δυστυχώς, με πρόλαβε η νεροποντή. Όλο τα βράδυ έβρεχε, γέμισε η λίμνη μέχρι πάνω. Το αποτέλεσμα ήταν ένα ψαράκι να πηδήξει έξω από την λίμνη. Σήμερα που το πείρα είδηση ήταν πλέον αργά.

Εκεί που περίμενα πώς και πώς να παραλάβω ένα καινούργιο ψαράκι, έχασα ένα από τα παλιά μου


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191031_102956.jpg
Εμφανίσεις:  1166
Μέγεθος:  102,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191031_103033.jpg
Εμφανίσεις:  1137
Μέγεθος:  102,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 01-11-19, 23:41
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Λυπαμαι για την απωλεια σου
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 01-11-19, 23:51
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

κριμα..
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 08-11-19, 12:55
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Ακόμα με τον καταρράκτη δεν έχω κάνει κάτι αξιόλογο. Έβγαλα τις πέτρες. Τοποθέτησα κάποιο πιο χοντρό μουσαμά στο μέρος που είναι ο καταρράκτης και τις ξανατοποθέτισα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην πιτσιλάνε και βγαίνει έστω και λίγο νερό έξω. Χρειάζεται βελτιώσω αυτό το κομμάτι.

Τοποθέτησα τα τούβλα και καθάρισα τον περιφερειακό χώρο από τα φύλλα.



Δίπλα από τον καταρράκτη έκοψα και τοποθέτησα 2 παλέτες. Είναι με τέτοιον τρόπο ώστε να έχω πορτούλα για να περάσω στο πίσω μέρος των φίλτρων






Στην μία πλευρά έβαλα τρεις λωρίδες σχοινιών.

Στην μπροστινή πλευρά έκοψα και κάρφωσα κάποια άλλη παλέτα. Αυτή σίγουρα θα εμποδίσει ακόμα και τα ψάρια να βγουν. Έχω καρφώσει κάτι σίδερα (φαίνονται στην φώτο) για να βοηθήσουν να μείνουν οι παλέτες όρθιες. Μου άρεσε η ιδέα με τον φράκτη - παλέτα. Σκέφτομαι μπας και βάλω και άλλες γύρο γύρο.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191102_151621.jpg
Εμφανίσεις:  1076
Μέγεθος:  82,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191103_133244.jpg
Εμφανίσεις:  1101
Μέγεθος:  67,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191103_133259.jpg
Εμφανίσεις:  1105
Μέγεθος:  70,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191103_133270.jpg
Εμφανίσεις:  1039
Μέγεθος:  49,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191104_154151.jpg
Εμφανίσεις:  1103
Μέγεθος:  72,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 08-11-19, 14:08
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

τι ομορφα τα ψαρια! ο καταρρακτης ισως θα μπορουσε να εχει μεγαλυτερα και μικροτερα βοτσαλα να περιστοιχιζουν τις μεγαλες πετρες? Παρεμπιπτοντως, αν επαιρνε κανεις βοτσαλα απο την παραλια για τη λιμνη του ποια διαδικασια θα επρεπε να ακολουθησει για να μπουν στη λιμνη τελικα?
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 08-11-19, 16:27
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Νομίζω οτι θα πρέπει να τα βράσεις για τα μικρόβια
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 11-11-19, 12:15
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ο καταρράκτης έχει περιθώρια βελτίωσης. Δεν μου έχει έρθει ακόμα η έμπνευση για το πως να το κάνω. Σίγουρα οι πέτρες από παραλία θέλουν βράσιμο για να γίνει αποστείρωση. Θα προτιμούσα όμως επίπεδες πέτρες. Για αρχή όμως πρέπει να βάψω τα ξύλα. Θα πάρω κάποιο υλικό προστασίας εξωτερικών κατασκευών.Είτε βερνίκι θαλάσσης είτε κάποιο συντηρητικό όπως το teak oil. Όσο μας τα χαλάει ο καιρός τόσο ποιο πίσω θα με πηγαίνει με το να τελειώσω τον φράκτη για τα παιδιά. Τα σίδερα λογικά θα τα κόψω με τροχό.

Έχασα ένα ψαράκι πριν λίγες μέρες, αλλά επιτέλους απέκτησα το πολυπόθητο ιαπωνικό asagi.Ήταν ένας προσωπικός στόχος για αρκετά χρόνια. Ευχαριστώ τον συνονόματα Παναγιώτη DrKOI που μεσολάβησε για να βρεθεί αυτό το ψαράκι και να το φέρει απο Θεσσαλονίκη.



Τοποθετήθηκε σε μια μικρή καραντίνα μαζί με αλάτι. Μετά από λίγες μέρες σιγουρεύτηκα ότι όλα είναι μια χαρά και το έβαλα στην λίμνη μαζί με τα υπόλοιπα. Αν και ακόμα πολύ μικρό, δεν είναι καθόλου ντροπαλό. Προσαρμόστηκε πάρα πολύ γρήγορα και έκανε καινούργιες φιλίες. Μέσα σε 2 μέρες ξεκίνησε να ανεβαίνει για φαγητό. Απολαύστε το μαζί με τα υπόλοιπα.





Τα ψαράκια από τις γέννες τα έδωσα όλα. Μάλλον, σχεδόν όλα. Κράτησα 2 χμμμ... 3. Ένα ki matsuba koi και ένα shiro utsuri το οποίο μεταμορφώνεται σε ki utsuri !!! Το δεύτερο ποιο πολύ το κράτησα από περιέργεια. Να δω την εξέλιξή του. Από τις γέννες έχω και ένα magoi το οποίο είχα κανονίσει να το δώσω. Είχαμε κανονίσει την μεταφορά κτλ. Η ανάπτυξη του είναι τεράστια. Έφτασε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε τέτοιο μέγεθος που δεν χώρεσε στον 5λιτρο κουβά που είχα προετοιμάσει για την μεταφορά του ψαριού σε έναν συν χομπιστα μας στην επαρχεία.Έτσι έμεινε και αυτό την λίμνη μου.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191104_161443.jpg
Εμφανίσεις:  1038
Μέγεθος:  31,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191103_163439.jpg
Εμφανίσεις:  1024
Μέγεθος:  54,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191103_163433.jpg
Εμφανίσεις:  1066
Μέγεθος:  56,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191103_153909.jpg
Εμφανίσεις:  1028
Μέγεθος:  58,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 24-01-20, 14:47
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Και εκεί που λέω ότι το έχω παρακάνει με τα ψάρια, μια ευχάριστη και αναπάντεχη επίσκεψη έγινε από δύο λιμνόφιλους. Μαζί τους φέρανε και ένα δώρο. Ένα υπέροχο matsuba, το οποίο δεν το είχα στην συλλογή μου. Γίνεται να πεις όχι ?

Το νερό της λίμνης έχει φτάσει στους 6C και έχω σταματήσει εδώ και καιρό να ταΐζω. Η πλάκα ήταν με την τελευταία τροφή που τουq έδινα. Ήταν βυθιζόμενη. Πρώτη φορά δοκίμασα τέτοια τροφή και τα μεγάλα μου ψάρια (~10 χρονών) έψαχναν μονίμος την τροφή στην επιφάνεια. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι για πρώτη φορά στην ζωή τους θα πρέπει να ψάξουν και στον πυθμένα για να βρουν αυτά που τους δίνει το αφεντικό τους.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200122_175837.jpg
Εμφανίσεις:  1045
Μέγεθος:  26,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200122_175840.jpg
Εμφανίσεις:  981
Μέγεθος:  25,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 04-02-20, 21:13
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεμπιπτοντως, αν επαιρνε κανεις βοτσαλα απο την παραλια για τη λιμνη του ποια διαδικασια θα επρεπε να ακολουθησει για να μπουν στη λιμνη τελικα?
Καλησπέρα καμία ιδιαίτερη διαδικασία , ένα απλό ξέπλυμα με νερό και τα κολλάς η τα τοποθετείς όπου θέλεις δεν μπορείς να μεταφέρεις τίποτα που να ζει σε συνθήκες θαλασσινού νερού στο γλυκό νερό και να επιβιώσει




Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 05-02-20, 01:13
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ, τελεια νεα!
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 21-04-20, 18:06
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Η φύση έχει πάρει τα πάνω της. Όλα τα λουλούδια έχουν γεμίσει μπουμπούκια. Τα φυτά της προλίμνης κλαδευτικαν, μερικά μπήκαν σε καινούργιες γλάστρες. Απομακρύνθηκαν όλα. Καθάρισε η προ-λίμνη και τοποθετήθηκαν πάλι στην θέση τους. Οι κρίνοι έχουν πάρει τα πάνω τους για τα καλά.



Η κάμερα επιτέλους τοποθετήθηκε. Δυστυχώς στο σημείο που είναι δεν έχω καλό σήμα και η εικόνα σπάει όταν παρακολουθώ. Θα το διορθώσω σύντομα



Η καλοκαιρινή τροφή αγοράστηκε σε 10κιλα τσουβάλια. Έπεσε πολύ ψάξιμο μέχρι να βρω καλή τιμή στα ... μεταφορικά. Εκεί ήταν που ο καθένας ζήταγε ότι να είναι λόγο μεγάλου βάρους.



Η θερμοκρασία της λίμνης επιτέλους ανέβηκε και άρχισα δειλά δειλά το τάισμα με την καλοκαιρινή τροφή. Το νερό παραμένει πεντακάθαρο επιτρέποντας μου να δω το παραμικρό μέσα στην λίμνη.







Περιμένω κάτι από το εξωτερικό για να σας δείξω και μια μικρή αναβάθμιση στα φίλτρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200416_120710.jpg
Εμφανίσεις:  847
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200414_131024863.jpg
Εμφανίσεις:  836
Μέγεθος:  101,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200307_1346388.jpg
Εμφανίσεις:  853
Μέγεθος:  79,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200416_1319411.jpg
Εμφανίσεις:  848
Μέγεθος:  63,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200416_1320577.jpg
Εμφανίσεις:  846
Μέγεθος:  61,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200416_1321033.jpg
Εμφανίσεις:  835
Μέγεθος:  59,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 21-04-20, 19:13
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο θέαμα, χαζεύει κανείς.
Στα πόσα κυβικά χωρητικότητα είναι η λίμνη;
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 21-04-20, 21:49
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όντως, είναι πολύ ωραίο θέαμα να τα βλέπεις να κολυμπάνε και να εξελίσσονται. Δυστυχώς η λίμνη μου είναι μικρή και τα ψάρια πολλά για αυτά τα κυβικά. Έχω πολύ δυνατή φιλτρανση για αυτό και το νερό είναι τόσο καθαρό. Όλο λέω να την μεγαλώσω. Ελπίζω του χρόνου να γίνει για να είναι και τα ψάρια επιτέλους ποίο άνετα.
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 22-04-20, 07:25
VOSDOGIAN Ο χρήστης VOSDOGIAN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2020
Περιοχή: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως, είναι πολύ ωραίο θέαμα να τα βλέπεις να κολυμπάνε και να εξελίσσονται. Δυστυχώς η λίμνη μου είναι μικρή και τα ψάρια πολλά για αυτά τα κυβικά. Έχω πολύ δυνατή φιλτρανση για αυτό και το νερό είναι τόσο καθαρό. Όλο λέω να την μεγαλώσω. Ελπίζω του χρόνου να γίνει για να είναι και τα ψάρια επιτέλους ποίο άνετα.
ΜΑΓΙΑ!!!!!!!Με ξενύχτησες φιλε με την υπέροχη λίμνη σου,πέτυχα το θεμα χτες το βράδυ κατα τις 11,το διάβασα ολο σερί,ενα ταξίδι στο χρόνο και σε μια υπέροχη λιμνη,ευχομαι να εισαι υγιης και να χαιρεσαι το υπεροχο αυτο θέαμα ....
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 22-04-20, 17:31
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο Παναγιωτη ψαρουκλες εγιναν,και το νερο πεντακαθαρο.Ειχες διαροες? εχεις βαλει πανω απο το λαινερ ναυλον θερμοκηπιου?
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 22-04-20, 20:22
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@VOSDOGIAN Και εγώ κάποτε καθόμουν και διάβαζα άλλους. Ιδικά το φωτορεπορτάζ ήταν το ποιο ωραίο κομμάτι. Για αυτό κάθομαι τώρα και ανεβάζω φωτογραφίες από την δικιά μου κατασκευή. Ελπίζω να σας ταξιδεύω ευχάριστα.

@giorgostriv Το νερό αυτή την στιγμή είναι πεντακάθαρο. Στην λίμνη μου αυτό το διάστημα είναι το ποιο δύσκολο, που ανεβαίνει η θερμοκρασία και προσπαθούν να πάρουν τα φίλτρα μπρος. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι η ποιότητα του νερού μου.
Το νάιλον το πήρα από χρωματοπωλιο. Είναι χοντρό και μου είπαν ότι θα κρατήσει κάνα 3χρονια. Δεν έχω σκοπό να το κρατήσω τόσο πολύ. Θα γινόντουσαν κάτι εργασίες και φοβήθηκα μην πέσει τπτ στην λίμνη οπότε είχα χρόνο και το εβαλα για έξτρα προστασία. Τώρα όπως ήρθαν τα πράγματα, οι εργασίες ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει...
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 22-04-20, 20:31
VOSDOGIAN Ο χρήστης VOSDOGIAN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2020
Περιοχή: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπερα μετά απο το ταξίδι στην λίμνη σου κολλησα και χαζεύω θέματα με λίμνες και ειναι και πολλά στο φόρουμ,δεν ειχα φανταστεί ποτέ πόσο όμορφο ειναι να έχεις στον κήπο σου μια λίμνη....Και εχω και μεγάλο κηπο και με βάζετε σε σκεψεις
Μια ερωτηση το καλοκαίρι με τα κουνούπια τη γινεται ????
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 22-04-20, 20:45
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα κουνούπια γεννάνε σε στάσιμα νερά. Στην λίμνη θα δυσκολευτουν αρκετά. Οι προνύμφες που γεννιούνται ειναι ότι το καλύτερο φαγητό για τα ψάρια. Αν έχεις ενυδρείο, όταν βρεις τπτ προνύμφες (π.χ. σε στάσιμα νερά από γλάστρες που ποτίζεις) ριχτα στο ενυδρείο να δεις πάρτυ που θα γίνει
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 26-04-20, 15:17
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τώρα με τον κορονοϊό βρήκα τον χρόνο που χρειαζόμουν για να βελτιώσω την φίλτρανση μου. Όχι, τίποτα σπουδαίο, αλλα σίγουρα κάτι θα κάνει.

Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 06-05-20, 11:04
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μετά από την κατασκευή του βιολογικού φίλτρου από καπάκια, ετοίμασα ένα καινούργιο βίντεο. Αυτή την φορά εξηγώ την διάταξη των φίλτρων μου. Στην συνέχεια καθαρίζω την μηχανική μου φίλτρανση. Αν και ο καθαρισμούς της μηχανικής μου φίλτρανσης γίνεται ανα 2 εβδομάδες, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ακαθαρσίες μαζεύονται.

https://youtu.be/mtmg7fABO4g
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 08-05-20, 23:19
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο Πανο χαρας την υπομονη σου με τα καπακια .Εχω στο φιλτρο μου δυο μεγαλα σακια γεματα με καπακια αλλα δεν τους εχω κανει τρυπες.Εχω την εντυπωση οτι το κ1 θα πρεπει να ειναι πανω πανω για να ειναι πιο αναλαφρο,γιατι στο moving bed k1 δινει μεγαλυτερη βιολογια, απο το να το βαλεις στατικο.Και κατι αλλο νομιζω ειδα ενα καπακι απο το βαρελι σου με τρυπες ,παρατηρησες κατι και το τρυπησες για καποιο λογο? Παντως μπραβο σου που παλευεις συνεχεια με την αναβαθμηση των φιλτρων σου ειναι ο πνευμονας της λιμνης,εγω να δω ποτε θα παω να φτιαξω τιποτα στη λιμνη εχω εγκλωβιστει με την καραντινα.
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 09-05-20, 14:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο για τα καλά σου λόγια. Τώρα με τον κορονοϊό βρήκα τον χρόνο που χρειαζομουν για να τρυπήσω τα καπάκια.
Το Κ1 σε moving bed θα συμφωνήσω ότι δουλεύει καλύτερα από το στατικό. Τα έχω πάνω πάνω όπως λες, αλλά δυστυχώς στατικά. Επειδή γέμισα το βαρέλι με άλλα υλικά δυστυχώς δεν μπορεί να δουλέψει το moving bed όπως το είχα παλιά. Επειδή όμως έχω βάλει μπόλικο βιολογικό υλικό, το νερό είναι κρύσταλλο, παρόλη την μεγάλη ιχθυοφορτωση.
Το καπάκι του βαρελιού το τρυπησα για να το βάλω μέσα στο βαρέλι και να διαχωρίσω τα υλικά. Τελικά το έκανα με άλλον τρόπο. Βάζοντας καφάσια.
Ετοιμάζω μια καινούργια αναβάθμιση στον μηχανικό φίλτρο. Το παλεύω κάτι μήνες. Μου ήρθαν επιτέλους έξτρα υλικά. Θα φτιάξω καινούργιο βίντεο και θα ενημερώσω.
Αν είχες εγκλωβιστεί και εσύ στην λίμνη σου θα έκανες σίγουρα ωραία πράγματα. Τώρα που φτιάχνει ο καιρός σου εύχομαι να την επισκεφτείς σύντομα και να την χαρείς όσο μπορείς. Τώρα αρχίζουν τα καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 17-05-20, 10:24
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

24 Ιουνίου του 2019 σας είχα πει για τα αποτελέσματα μετά από αγορές που είχα κάνει σε διάφορες κάλτσες (felt vs nylon). Αφού κάθισα και διάβασα διάφορα πράγματα, ξόδεψα χρήμα και χρόνο, έβγαλα κάποια αποτελέσματα. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο, έφτιαξα μια ιδιοκατασκευή για τις νάιλον κάλτσες και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Την προσπάθεια μου μπορείτε να την δείτε στο παρακάτω βίντεο. Το βίντεο είναι μεγάλο. Ελπίζω να μην σας κουράσει.

https://youtu.be/KexVheMXrJ0
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 17-05-20, 16:40
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Πανο με τις πατεντες σου !!! Αυτες οι καλτσες κανουν την δουλεια σαν του sieve filter και απο οτι βλεπω μαζευουν πολυ πραγμα.Αν βρεις και μια πατεντα να ειναι αυτοκαθαριζομενες θα εισαι super.Παντως βλεποντας αυτο καταλαβενεις τι ζορι τραβανε η αντλιες απο οτι ρουφανε.Εγω το καλοκαιρι μαλλον θα κανω καμια μελετη για diy sieve.
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 18-05-20, 12:54
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δύσκολο να γίνουν αυτοκαθαριζομενες οι κάλτσες. Πρέπει να είσαι συνέχεια εκεί και να τις καθαρίζεις. Όταν φύγω για διακοπές θα τις αφαιρέσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το sieve filter το γλυκοκοιτάζω Κοίταζα να αγοράσω σίτα αλλά υπάρχουν διάφορες επιλογές. Οι καλές κοστίζουν αρκετά. Έχει παρει ένας φίλος σίτα και περιμένω να μου πει τα αποτελέσματα απο τα πειράματα που κάνει. Σε αυτό φαίνεται να δουλεύει καλύτερα ο αυτοκαθαρισμός.
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 29-05-20, 21:32
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα ψάρια μας καλό είναι αν γεννάνε και να αδειάζει η κοιλιά τους. Αν δεν γίνει αυτό έχουν άλλη μια ευκαιρία να απορροφήσουν το χειμώνα τα αυγά. Αυτό όμως με την πάροδο του χρόνου μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, ακόμα και θάνατο. Έτσι, κάθισα και τους ετοίμασα βούρτσες και πήγαν εκεί και γέννησαν. Επιτέλους έφτιαξα και το βίντεο.

https://youtu.be/_1zOL_aGBYQ
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 17-09-20, 12:29
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωραία, τις έφτιαξα τις βούρτσες. Τώρα τι? Δούλεψαν? Είχα περισσότερα νεογέννητα από την άλλες φορές? Ήταν μια αποτυχία?

Υπήρχαν διάφορες ερωτήσεις που μου έγιναν όλο αυτό το διάστημα από αρκετούς φίλους. Αποφάσισα να φτιάξω ένα καινούργιο βίντεο για να σας δείξω τί έγινε πριν από 4 μήνες. Θα μπορούσα να έφτιαχνα μπόλικα βίντεο με αυτό το θέμα. Υπάρχει και κάποιο υλικό που τελικά δεν το έβαλα, γιατί θέλει τελικά καλύτερα πλάνα και καλύτερη ανάλυση. Πάρτε μια μικρή γεύση των όσων ακολούθησαν αρχές με μέσα καλοκαιριού.

https://youtu.be/rcP9nj06uto
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 29-11-20, 09:24
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Smile

Καλημέρα αγορίνα. Εγώ σήμερα μπορώ αν θες να περάσω να τα πούμε
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 03-12-20, 18:03
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@christoschor Εμείς 2 βήματα ήμαστε. Τα λέμε είτε από κοντά είτε με pm είτε μέσω τηλεφώνου

Πριν αρκετά χρόνια είχα ανεβάσει φωτογραφίες με την προληπτική*θεραπεία με το αλάτι που κάνω. Επίσης πριν λίγα χρόνια είχα βγάλει τα φυτά από την λίμνη και τα έβαλα στην προλίμνη. Ένας από*τους λόγους ήταν ότι κάθε φορά πλέον που ρίχνω αλάτι σταματάω το νερό να περνάει*από τα φυτά και το στέλνω κατευθείαν*στην λίμνη χωρίς να μου τα χαλάει. Ήρθε η ώρα όλα αυτά να τα δείξω και σε βίντεο....

https://youtu.be/JGs7K0cPoNo
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 17-12-20, 15:53
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τελευταιο βιντεο που ανεβαζω με την συγκεκριμένη λιμνη. Είναι ο ευκολος καθαρισμός της βιολογικής μου φίλτρανσης. Αυτή η διαδικασία γίνεται 2 φορές τον χρόνο. Μια πριν υποδεχτούμε τον χειμώνα και άλλη μια πριν μπούμε στην άνοιξη. Ιδικά τώρα καλό είναι να συνδυάζεται μετά την τοποθέτηση αλατιού που είδη έχουμε κάνει. Έτσι θα συνδυάσουμε και τις αλλαγές νερού που χρειάζεται η λίμνη μας.

Δείτε αυτό το βίντεο και τασ λέμε στην καινούργια μου λίμνη.

https://youtu.be/X3eD1_O0ftc
BORKED
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11258 seconds with 14 queries