Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-02, 04:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: lurking_fear on 02/14/02 at 15:29:36
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι δυνατόν ένα ενυδρείο 60 εκ. Χ 28 εκ. Χ 35 (55 λίτρα) να φιλοξενήσει φυσικά φυτά. Αν είναι δυνατόν, τι φυτά ενδύκνεινται και πώς φυτεύονται στο ενυδρείο; Είναι απαραίτητη η ύπαρξη χώματος στο ενυδρείο ή αρκεί το χαλίκι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 02/14/02 at 15:54:35
--------------------------------------------------------------------------------
Σιγουρα μπορεις!!
Αν θελεις ριξε μια ματια στο site του ΤΑΚΙS εκει υπαρχει η παρουσιαση του ενυδρειου του fighterfish( Χρηστος) που ειναι ιδιο με το δικο σου και ειναι full plant, και μετα συζηταμε τις αποριες που θα εχεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: polleni on 02/14/02 at 17:31:06
--------------------------------------------------------------------------------
Υπάρχει και ο Τόλης ο οποίος είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σου πει και το ποιά φυτά έχουν καλές πιθανότητες να σου πάνε ανάλογα με τις συνθήκες του νερού σου ή τον φωτισμό που έχεις !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: volitans on 02/15/02 at 01:45:59
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ'αρχάς πιστεύω πως έχει θέσει σε εντελώς λανθασμένη βάση το ερώτημα σου. Είτε 20αρι είτε 60αρι ειτε 600αρι ενυδρείο έχεις, η αρχή είναι ίδια: Τι περιβάλλον, τι οικοσύστημα, ουσιαστικά, πρέπει να δημιουργήσω προκειμένου να υπάρξουν φυτά στον όποιον δεδομένο χώρο. "Θέλει τρόπο" που λέει και μια διαφήμιση προσφάτα.
Άρα λοιπόν ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ μεγέθους ενυδρείο και αν έχεις (για τους απίστους ο vegi-guru Amano έχει παρουσιάσει στα βιβλία του απίστευτες nano-συνθέσεις σε μόλις 1L νερό!!!), ΜΠΟΡΕΙΣ να έχεις "μπαξέ".
Είναι σαν να ρωτάς: Δεν έχω τον κήπο της Βαβυλώνας, μπορώ να έχω γλάστρα; Και προφανώς η απάντηση είναι ΝΑΙ μπορείς αλλά από κει και πέρα ο κήπος και η γλάστρα διέπονται από τις ίδιες αρχές διατήρησης των φυτών.
Έτσι λοιπόν συμβαίνει και στα υδρόβια φυτά...Θα δεις πως αν θέλεις να δημιουργήσεις ένα υδρόβιο κήπο, θα πρέπει να σεβαστείς τις ανάγκες τους και να αναζητήσεις τις γνώσεις για την εκπλήρωσή τους...Και σε αυτό σου το ταξίδι θα είμαστε όλοι κοντά σου, μιας και κάθε φορά που το επαναλαμβάνουμε μας δίνει μεγάλη ευχαρίστηση...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: fighterfish on 02/15/02 at 08:36:17
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε lurking

δες τα υπόλοιπα topics με ερωτήσεις στο Planted Aquaria (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) , που έκανα όταν το έστηνα και μου απαντούσαν τα πιο εμπειρα μελη του club. Θα δεις αρκετές λεπτομέρειες.

Επίσης έχε υπόψη σου οτι υπάρχουν και δύο στραβά στο συγκεκριμένο ενυδρείο.
α) Μειωμένος φωτισμός και σε λάθος θέση (στο πίσω μέρος διότι είναι απο τα παλιά) Οπότε συγκεκριμένα είδη φυτών πάνε καλά.

β) Χρήση φίλτρου βυθού μόνο, το οποίο long term δεν είναι και ότι καλύτερο. (Οσο σιφωνάρισμα και αν κάνεις στο χαλίκι πάντα θα μένουν "χοντρές" βρωμιές, και είναι αρκετά δύσκολο έως αδύνατο αμα έχεις πολλά φυτά μέσα).



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: zincfree on 02/16/02 at 01:44:07
--------------------------------------------------------------------------------
Η αλήθεια είναι ότι τα procat tanks είναι είτε εντελώς ή σχεδόν ακατάλληλα για planted tanks. Οι λόγοι περιγράφονται από τον fighterfish μια χαρά.
Για planted tanks προτιμώ τις ειδικές κατασκευές. Σε κάποια στιγμή θα παρουσιάσουμε στο MCH ή/και στο Γη & Υδωρ ένα λεπτομερές άρθρο για το θέμα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: Maria on 02/16/02 at 01:46:03
--------------------------------------------------------------------------------
Είσαι "Θεός"... δεν το συζητώ! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: lurking_fear on 02/17/02 at 15:18:44
--------------------------------------------------------------------------------
Και στο δικό μου ενυδρείο η ειδική θήκη για το φωτισμό βρίσκεται στο πίσω μέρος του ενυδρείου (γιατί κανονικά που πηγαίνει το φως. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι στο ενυδρείο ζουν 2 αρλεκίνοι, 3 danio davario (ελπίζω να μην κάνω λάθος στο όνομα), 2 corydoras albino, 2 ξιφοφόροι (αρσενικός και θηλυκός) και ότι το φως βρίσκεται στο πίσω μέρος, τι φυτά μπορούν να ζήσουν στο ενυδρείο; Σε άλλες μηνύματα διάβασα ότι είναι απαραίτητο το διοξείδιο του άνθρακα, με ποιό τρόπο παρέχουμε στα φυτά CO2;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: fighterfish on 02/18/02 at 09:55:56
--------------------------------------------------------------------------------
Εφόσον είναι και σένα πίσω το φως τότε συμπάσχουμε...

Κοιτα να σου πω πως το έχω σκεφτει εγω,
Μετα την συζήτηση με άλλα μέλη του club το Σάββατο που έχουν Planted ενυδρεία επιτυχημένα (βλέπε Tolis, ASSCO1, κ.α) όλοι έκαναν μετατροπές στα δικά τους.

Εμείς ακόμα και αν προσθέσουμε δεύτερη λάμπα πίσω, πάλι θα έχουμε τα σωστά vatt αλλα συγκεντρωμένα όλα σε ένα σημείο... Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσαμε να βάλουμε άλλη μια λάμπα μπροστά (και ίσως και μια ακόμα). Για να γίνει αυτό πρέπει να κάνουμε πατέντα. Τωρα πόσο μικρή ή μεγάλη παίζεται... Απο το να ξηλώσουμε όλο το γυάλινο καπάκι, μέχρι να προσθέσουμε απλά δυο ακροφύσια για τις λάμπες κάπου μπροστά.

Εγώ μάλλον θα το αφήσω όπως είναι και θα βάλω φυτά που δεν θέλουν πολύ φως και που τα εχω ήδη δοκιμάσει στο συγκεκριμένο ενυδρείο και πάνε καλά.
Μερικά αναφέρονται στο topic "Φύτεμα + φως + ανάπτυξη". Επίσης αν βάλεις φυτά που έχουν γρήγορη ανάπτυξη και συνήθως θέλουν πολύ φως βάλτα προς τα πίσω.

Επομένως η απόφαση είναι δική σου.

Τώρα για το CO2 εγω χρησιμοποιήσα τη μέθοδο της μαγιάς, που περιγράφεται εδώ :
http://www.nfis.com/~hartland/aqua/co2.htm

επίσης στην ίδια σελίδα θα δείς και Link για το πως να συνδέσεις το σωληνάκι στο ενυδρείο ανάλογα με το φίλτρο που έχεις.

Αν τυχόν ξεκινήσεις να το φτιάξεις μην ξεχάσεις να βάλεις βαλβίδα ανεπιστροφής, για να μην έχεις δυσάρεστες εμπειρίες.
(Κάποια στιγμή θα γράψω τη δική μου...)




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο
Post by: Tolis on 02/21/02 at 15:42:02
--------------------------------------------------------------------------------
Φυτα που τα πανε μια χαρα σε φωτισμο του "μια λαμπα πισω" ειδους, ειναι java moss (Vescicularia dybuana), java fern(Microsorium pteropus), Anubias barteri, Hygrophila polysperma, hornwort (Ceratophylum demersum - πολυ δυσκολο να βρεθει, μονο στο Markos petshop προς το παρον, του εδωσα πριν καιρο καμποσο και του παει καλά) , Elodea densa, Ceratopteris thalictroides.
Δεν χρειαζεσαι CO2 σε τετοια ενταση φωτος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04107 seconds with 12 queries