Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-09, 03:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή Σκαλάρι με γουρλωμένο μάτι.

Εδώ και 4-5 μέρες, το σκαλάρι μου έχει ένα διογκωμένο προς τα έξω μάτι.
Δεν έχει άλλα συμπτώματα, δεν άλλαξε συμπεριφορά και τρώει, ίσως λιγότερο από πριν, αλλά τρώει.
Το μάτι του έχει γίνει σχεδόν διπλάσιο, αλλά δεν έχει θολώσει, μόνο μεγάλωσε και προεξέχει, ενώ το άλλο μάτι είναι καλά.
Νομίζω πως είναι βακτηριδιακή μόλυνση, ή ενδοπαράσιτα, από όσο μπόρεσα να ψάξω, οι τιμές του νερού είναι καλές.
Το έχω απομονωμένο και 4 μέρες σε ήπια θεραπεία με Μελαφίξ και αύξηση του αερισμού δεν έφεραν καμια βελτίωση.
Από χθες σταμάτησα το Μελαφίξ και έβαλα GeneralTonic της Tetra, αλλά πάλι δεν βλέπω βελτίωση.
Αν έχετε καμια ιδέα τι να κάνω, ευπρόσδεκτη. Από φάρμακα έχω αυτά που προανέφερα, όλη τη σειρά της Tetra και Ektozon.
Κάνει λέτε κάποιο από αυτά, ή κάποιο άλλο, μήπως χρειάζεται αντιβιοτικό?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-09, 09:40
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Περιπλοκη η ασθενεια αυτη.Για να βρεις την θεραπεια πρεπει πρωτα να βρεις την αιτια που μπορει να ειναι μηκυτικη μολυνση,σκουληκια,και βακτηριακη λοιμωξη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-09, 14:12
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ωχ! με την συγκεκριμένη μόλυνση είχα χάσει κι εγώ το αρχικό ζευγάρι κριμπένσις που είχα. Ότι φάρμακο είχα δοκιμάσει δεν είχε αποτέλεσμα, αυτό που έκανα ήταν συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού για 2 εβδομάδες και τελικά αξαφανίστηκε αφού έχασα το ζευγάρι αλλά γλύτωσα τα υπόλοιπα.

Πάντως σε μένα η συγκεκριμένη μόλυνση ενφανίστηκε μετά από ένα γερό κλάδεμα που είχα κάνει, είχα βγάλει αρκετό κερατόφυλλο μάλιστα.

Μήπως έκανες κι εσύ κάτι ανάλογο ή άλλαξες κάτι δραστικό στο ενυδρείο σου τις τελευταίες 1 με 2 εβδομάδες;

Ρωτάω μπας και βγάλουμε καμιά άκρη έως ότου κάποιος που γνωρίζει περισσότερα μας ενημερώσει.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-09, 14:30
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά, αν και τα μαντάτα που μου γράψατε δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά.
Γιατρέ μου, δύσκολα τα πράγματα ε? Μήπως κάνεις κατ' οίκον επισκέψεις να του έριχνες μια ματιά?
Αλεξ, όχι δεν έκανα καμιά σοβαρή αλλαγή, για την ακρίβεια πρόσθεσα μερικά φυτά και πολύ κερατόφυλλο.
Πάντως τις συχνές και μεγάλες αλλαγές που προτείνεις, θα τις ακολουθήσω και μακάρι να πάνε όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-09, 14:45
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ναι σιγουρα ειναι δυσκολη η θεραπεια στο βιβλιο που εχω προτεινει χορηγηση αντιπαρασιτικων και αντιβακτηριακων φαρμακων.το καλυτερο θα ηταν να ειναι το ψαρι απομονωμενο γιατι αναλογα με την αιτια που ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει ,μπορει να υπαρξει και μεταδοτικοτητα της νοσου.με λιγα λογια αυτη η ασθενεια ειναι να μην σου τυχει αν σου τυχει τα πραγματα γινονται δυσκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-09, 15:44
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε bokostas, για να σε βοηθήσει κάποιος έμπειρος καλύτερα συμπλήρωσε την φόρμα.
Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία η ασθένεια είναι Exophthalmia ή Pop-Eye . Περισσότερα για την ασθένεια δεν ξέρω και για να μην αρχίσω τις γενικότητες θα σου δώσω μερικά link που βρήκα ψάχνοντας λίγο πρόχειρα.
http://www.practicalfishkeeping.co.u...d.php?p=100270
http://www.fishlore.com/aquariummaga...ish-popeye.htm
http://badmanstropicalfish.com/articles/article26.html
http://www.aquariumlife.net/articles...isease/165.asp

Διάβασε, αξιολόγησε, βγάλε συμπέρασμα και πες μας και εμάς

Και φυσικά διάβασε και εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=Exophthalmia
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-09, 17:48
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μπράβο βρε παιδιά, να είστε καλά, νιώθω ότι δεν είμαι μόνος κι αυτό βοηθάει.
Γιατρέ το σκαλάρι το έχω απομονώσει, όπως με συμβούλευσες και μόλις έκανα αλλαγή νερού.
Θοδωρή ευχαριστώ για τα links, πολύ χρήσιμα και διευκρινιστικά, ιδίως το τελευταίο.
Λοιπόν, σκέφτομαι να ξαναρίξω GeneralTonic της Tetra, σε συνδυασμό με Μελαφίξ και με λίγο αλατάκι.
Τι λέτε, θα κάνω πατάτα, ή να δοκιμάσω αυτό το κοκτέιλ, λέτε να του έρθει βαρύ του ψαριού?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-09, 19:39
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όχι βρε φίλε, δεν είσαι μόνος αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ νε θεραπείες. Έτσι δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω από αυτά που βρήκα στο νετ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-09, 21:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μπορεί να είναι και από χτύπημα εφ'όσον είναι στο ένα μάτι.
Σε αυτή την περίπτωση καλές συνθήκες νερού και λίγο αλατάκι (αν είναι εφικτό) και σε 1-2 εβδομάδες θα είναι ok.
Μακάρι να είναι χτύπημα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-09, 08:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να είναι και από χτύπημα εφ'όσον είναι στο ένα μάτι.
Σε αυτή την περίπτωση καλές συνθήκες νερού και λίγο αλατάκι (αν είναι εφικτό) και σε 1-2 εβδομάδες θα είναι ok.
Μακάρι να είναι χτύπημα.
Ναι, μακάρι να είναι και δεν αποκλείεται να είναι χτύπημα, αφού ήταν για κάποιες ώρες μαζί με ένα ζευγάρι σκαλάρια
που είχαν κάνει αυγουλάκια στο φύλλο μιας ανούμπιας και τα φύλαγαν, ρίχνοντας πολύ ξύλο στα υπόλοιπα ψάρια.
Αύριο ρίχνω αλάτι, μαλακώνω ακόμη λίγο το νερό και ξανακάνω αλλαγή και προσεύχομαι.
Μια τελευταία ερώτηση: Να το αφήσω μόνο με αλάτι, ή να προσθέσω και κάποιο φάρμακο, μήπως Ektozon ή Melafix?
-------------------------
Παιδιά σήμερα το πρωί το σκαλάρι μας άφησε χρόνους, παρά τις προσπάθειες να το σώσουμε.
Στεναχωρέθηκα, γιατί είχα αρκετούς μήνες να χάσω ψάρι και πίστεψα ότι θα το έσωζα.
Ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση και τη βοήθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bokostas : 30-09-09 στις 08:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολό μάτι σε pangasius bella Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 24-11-08 20:08
Aιμάτωμα στο μάτι... alexinio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 02-08-08 21:45
Φουσκωμένο μάτι σε μονομαχίνα petran Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 22-05-06 22:11
πρισμένο μάτι σε Moly drakoulis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 01-11-05 14:30
Θολούρα στο μάτι??? Cristos Δίσκοι 7 15-01-05 11:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04320 seconds with 15 queries