Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-14, 23:32
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή DIY Co2 2ος τροπος....

Γεια σας,ανοιγω αυτο το θεμα γιατι υπαρχει σαν υπομνημα μονο η παραγωγη με τη ζαχαρη και τη μαγια,
δε ξερω αν ειναι καινουργιος τροπος παραγωγης co2 αυτος που χρηςημοιποιειτε σε ενυδρεια πλεον....δε νομιζω, αλλα αποτι βλεπω στο διαδικτυο ειναι αρκετα ¨διασημος¨...και ειδικοτερα σε αλλους τομεις και οχι στα ενυδρεια...ΜΟΝΟ!!!χαχαχα!!!

Ειδα μερικα βιντεο στο youtube και γελαγα, ελεος με τους καμμενους!!!το χρησιμοποιουνε για το μεγαλωμα ¨φυτων¨.....!

Τελος παντων θα πω τον προλογο μου πρωτα.....,

Γνωριζω οτι αυτα τα DIY co2 δεν ειναι για πολυ, τουλαχιστον για εμενα που οταν ημουν Ελλαδα το βαρεθηκα σε λιγες μερες και πηγα σε μπουκαλα ph contoroler και οοοολα τα σχετικα,γνωριζω επισης και πως αυτη η αγορα μου θα αποδειχθει πατατια γιατι δε συγκρινετε με τη μπουκαλα κτλ αλλα ειπα να δοκιμασω και να σας ενημερωσω το συντομοτερο δυνατον που το παραλαβω.

Ειναι λοιπον ενα kit παραγωγης DIY Co2 με σοδα και κιτρικο οξυ η ξυδι....

http://www.ebay.co.uk/itm/Pro-DIY-CO...item53f37359d6

Ακριβο δε το λες και μιας εχω διαβασει ενα σωρο σχολια στο διαδικτυο λεω...ας το παρω και ας ξερω που θα καταληξει!
Η τιμη ειναι μια χαρα αφου ειναι με το διαχυτη και ενα γυαλινο σωληνακι καμπυλωτο για να μη τσακιζει το σιλικονουχο, εχει βαλβιδα ασφαλειας που ειναι ενδιαφερων (τωρα δε ξερω αν δουλευει λογω made in china), μανομετρο κτλ και το βρηκα ελκιστικο ως δοκιμη.

Εχω διαβασει παρα πολλα για το συγκεκριμενο ,κακα και καλα λογια αλλα τιποτα βασιμο.
Οι αποψεις διιστανται και ειναι παντελως στα ακρα αφου εχω διαβασει.....

οτι βρωμαει-οτι δε μυριζει καθολου,

οτι κραταει μερικα δευτερολεπτα- οτι κραταει σχεδον 2 μηνες,

οτι δεν ειναι ασφαλες-οτι ειναι ασφαλες,

οτι απο τη χημικη αυτη ζημωση παραγωνται και αλλες ενωσεις οι οποιες επιβαρυνουν το ενυδρειο και υπαρχουν θανατοι στους ζωντανους οργανισμους-οτι δε υπαρχει κανενα προβλημα και ο τυπος που το χρησιμοποιει εδω και 3 μηνες δεν εχει δει τιποτε το παραξενο ουτε θανατους,

Ελεος λοιπον το αγορασα και εγω και αν εχετε και εσεις υπομονη θα σας ενημερωσω για τα παντα.

Ασχετο, το νερο στο Μονακο-Γαλλια ειναι κατευθιαν για χτισιμο.....νερο απο εδω και τσιμεντο....

Gh .....δε ειναι καν μετρησιμο δεν υπαρχει το χρωμα στο χρωματολογιο
Kh 120 mg
Ph 7,3
Τι μπορει να επιβιωσει???Μονο οι πετρες!

Για γαριδαδικο το παω αλλα δε βλεπω ουτε τα φυτα να ζουν.θα κανω μια παρουσιαση τωρα κιολας για να μη μου φωναζετε...

Με βλεπω να αγοραζω ΑΟ...

Θα εχεται νεα μου συντομα οταν το παραλαβω λοιπον.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-14, 11:41
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Διάβασε εδώ, η βαλβίδα ασφαλείας δεν δουλεύει αυτόματα, είναι για να εκτονώνεις εσύ την πίεση όταν το δεις και ξεπερνάει τα 2Bar. Ήθελα και εγώ να το πάρω αλλά τελικά κατέληξα σε μπουκάλα γιατί όπως γράφει στο post #39 θέλει να το κουνάς 1-2 φορές τη μέρα. Αν τελικά το χρησιμοποιήσεις έχει μερικά tips στο post #48, αυτό που διάβαζα και αλλού είναι ότι πρέπει να αλλάξεις την βελονοειδή βαλβίδα για να μην ρυθμίζεις όλη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-14, 22:12
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Ωραιος!!!
Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-14, 13:31
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Το παρελαβα προχθες λοιπον, πρωτα απολα να πω το κοστος το συνολικο.

24 ευρω το συστημα Co2 μαζι με bubble counter ,διαχυτη και ενα ακομη σωληνακι U.
7.50 ευρω 1 κιλο κιτρικο οξυ το οποιο μαλλον θα μου φτασει βαση αλλων χρηστων με τα λεγομενα τους περιπου 4-5 μηνες.
3 ευρω 500gr μαγειρικη σοδα.

Συνολο :34,50 ευρω

Βεβαια το κοστος μειωνετε περιπου στα 4-5 ευρω αν χρησιμοποιησετε ξυδι αντι κιτρικου οξεος.

Μεχρι στιγμης η εμπειρια μου με το συγκεκριμενο ειναι εξαιρετικη σε σχεση με τη μαγια-ζαχαρη που ειχα δοκιμασει παλιοτερα γιατι,

1.Εχω Co2 σε λιγοτερο απο 3 λεπτα.
2.Δε χρειαζετε να εχει καποια α σταθερη θερμοκρασια το μειγμα για να παραγει co2.
3.Ειναι πολυ πιο καθαρο, δε βρωμιζεις εννοω κατσαρολακια, χερια κτλ.
4.Ειναι πιο σταθερο.
5.Δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις λαθος στις αναλογιες ή να σκοτωσεις τους μυκητες της μαγιας καταλαθος και να περιμενεις μια ολοκληρη μερα και τελικα να αποτυχεις.
6.Ειναι τραγικα ασφαλες οσο και η μπουκαλα co2.
7.Οταν τα φωτα ειναι κλειστα δε χρειαζετε να υπαρχει ροη co2 για να υπαρχει και μια σταθερορητα στο ph αφου κλεινουμε απλα τη βελονοειδη ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΥΝΔΙΝΟ εκρηξης, 2 μερες που τρεχει το συστημα το κλεινω μαζι με τα φωτα και η πιεση δεν ανεβαινει ουτε πεφτει, ειναι σταθεροτατο στα 1,5 bar.(βεβαια το πρωτο βραδυ το ειχα αγχος και το κοιταγα συνεχεια)
8.Μπορεις να το συνδεσεις με ηλεκτρομαγνητικη κιολας και ανοιγει και να κλεινει μονο του μαζι με τα φωτα και ολα μαζι με χρονοδιακοπτη.(ανεβαινει το κοστος...)

Δε μου ερχετε κατι αλλο στο μυαλο αυτη τη στιγμη, οτι παρατηρησεις εχω θα τις γραφω εδω, καλες και κακες φυσικα!

Για μενα δεν ειναι και φθηνη λυση co2 αλλα δεν ειναι και ακριβη, ειναι κατι ενδιαμεσο σε ζαχαρη-μαγια και μπουκαλα στο οικονομικο, αλλα πιο φθηνη απο τη μπουκαλα ομως.
Σε βαθος χρονου ομως νομιζω πως η μπουκαλα θα ερχεται πιο φθηνη, δε θυμαμε ποσο κανει το γεμισμα και καθε ποτε για μια 2κιλη.

Για το ποσες μερες θα κρατησει χωρις να ξανακανω το μειγμα θα σας ενημερωσω φυσικα, αυτα προς το παρον και οτι νεοτερο θα το γραψω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-14, 16:04
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Εισαι ωραιος,βαλε φωτο να δουμε το συστημα σου και ενημερωνε το αρθρο με προβληματα,δυσλειτουργιες,θετικα κτλπ ανα τακτα χρονικα διαστηματα να το βλεπει ο κοσμος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-14, 18:07
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Αυτα λοιπον κοστισαν 34.50 μαζι με τα μεταφορικα.

Και το συστημα οπως ειναι τωρα και δουλευει ρολοι, μεχρι στιγμης.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  1243
Μέγεθος:  51,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-14, 18:12
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Δε γινετε δυστηχως να βαλω και δευτερη φωτο και τις βαζω μια-μια.
Οι φωτο ειναι απο το ipad οποτε μαλλια αναλυση και μαλλον αυτο θα ειναι και το προβλημα που δε μπορω να βαλω και 2η φωτο μαζι.το safari.

Στη φωτο αριστερα κατω απο τη βαλβιδα ειναι ακουστικο το οποιο ηταν πανω στο ραφακι του επιπλου...ουδεμια σχεση με το μανομετρο, επειδη με ρωτησαν.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  1567
Μέγεθος:  62,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-14, 18:14
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Τελικα δεν ηταν 1,5 bar η πιεση οπως ειχα γραψει πιο πανω, 1 bar ηταν και ειναι ακομη ετσι απο προχθες.
Καλο που δεν εχει αλλαξει ακομη τιποτα και δε χρειαστηκε ακομη να κανω 2-3 κουνηματα στο μπουκαλι με τη σοδα.
Στο ενυδρειο που εχω στο co2 ειναι 30 λιτρα και μετραω 1 καθε 3 δευτερολεπτα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  784
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-14, 18:24
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πρέπει όμως να είσαι παρών εκεί για να έχεις CO2 στο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-14, 22:55
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Τι εννοεις?
Τωρα εγω ειμαι στη δουλεια και το εχω ανοιχτο μαζι με τα φωτα εννοειτε.
Οταν γυριζω σπιτι μετα απο 2 ωρες κλεινω φωτα και Co2.

Οταν το ανοιξα το μεσημερι ειχε 1bar πιεση και οταν εφυγα παλι για δουλεια στις 7:30 ειχε ακομη 1bar και φυσαλιδες 1καθε 3 δευτερολεπτα.

Οταν παει να πεσει η πιεση μονο του τραβαει απο το ενα μπουκαλι το κιτρικο οξυ ή το ξυδι και το περναει στο αλλο μπουκαλι με τη σοδα και ανεβαζει οσο πρεπει πιεση για να εχεις συνεχη ροη Co2.

Την επομενη μερα απλα θα ανοιξω τα φωτα και θα γυρισω τη βελονοειδη και αυτο ηταν, θα ρυθμισω λιγο τις φυσαλιδες και τελος.

Κοιτα ακομη και εγω το δοκιμαζω, μετα αν μεινω ευχαριστημενος θα παρω μια ηλεκτρομαγνητικη να μη ρυθμιζω συνεχεια τις φυσαλιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-14, 09:01
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ispyii Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν παει να πεσει η πιεση μονο του τραβαει απο το ενα μπουκαλι το κιτρικο οξυ ή το ξυδι και το περναει στο αλλο μπουκαλι με τη σοδα και ανεβαζει οσο πρεπει πιεση για να εχεις συνεχη ροη Co2.
Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι το κάνει αυτό! Συνεπώς έκανα λάθος και δεν απαιτείται η φυσική σου παρουσία για την λειτουργία του.
Σε ευχαριστούμε για την παρουσίαση!

Ενημέρωσέ μας, όταν μπορέσεις, για το πόσο σταθερή παραγωγή CO2 έχει κατά τη διάρκεια της ημέρας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-14, 10:42
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον! στο ενα μπουκάλι έχεις λίγο νερό με σόδα και στο άλλο λίγο νερό με κιτρικό οξύ?
Αυτά ανακατεύονται μόνα τους?
Αν μπορείς να κάνεις μια πλήρη παρουσίαση για το πώς συνδέονται όλα αυτά και ότι άλλο...
τα μπουκάλια του αναψυκτικού πόση πίεση αντέχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-14, 11:18
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον! στο ενα μπουκάλι έχεις λίγο νερό με σόδα και στο άλλο λίγο νερό με κιτρικό οξύ?
Αυτά ανακατεύονται μόνα τους?
Αν μπορείς να κάνεις μια πλήρη παρουσίαση για το πώς συνδέονται όλα αυτά και ότι άλλο...
τα μπουκάλια του αναψυκτικού πόση πίεση αντέχουν?
Τα μπουκαλια 2 λιτρων της συγκεκριμενης εταιριας αντεχουν με ασφαλεια 85psi περιπου 6 bar.Εκρυξη γινεται οταν φτασει η πιεση στα 9-10 bar οπου και η αποσταση 6 με 9-10 ειναι μεγαλη και με αυτα τα χημικα και με τις ποσοτητες που βαζουμε στα μπουκαλια πολυ δυσκολα παει εκει.
Επιση μπορουμε να καλυψουμε το μπουκαλι με μονωτικη ταινια για περισοτερη ασφαλεια αλλα εγω προσωπικα δε το κανω γιατι δε βλεπω το λογο.
Συμφωνα με πειραματα που εχουνε γινει απο χρηστες αλλα και απο την εκπομπη mythbusters ολοι φτανουν με τα 2λιτρα μπουκαλια περιπου στα 130-150 psi δλδ 8,9-10,3 bar και μετα φευγει το καπακι με ενα υπεροχο ηχο.

Παρουσιαση λεπτομερης θα κανω εντος των ημερων ,εχω λιγες ωρες ελευθερες λογω δουλειας.

Ενημερωτικα 4η μερα σημερα και η πιεση ειναι ακομη στο 1 bar.Το υγρο στο πρωτο μπουκαλι που πηγαινει στο δευτερο μπουκαλι με τη σοδα εχει μειωθει ελαχιστα.
Οταν ρυθμιζω να εχω 1 φυσαλιδα στα περιπου 3 δευτερολεπτα, το βραδυ που γυρναω ,μετα απο 6 ωρες που το ειχα ανοιξει το Co2 και το παρατηρω με χρονομετρο δεν εχει αλλαξει τιποτα, ειναι ακριβως ο ιδιος χρονος παραγωγης, οποτε ειναι σταθερο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-14, 17:28
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

8η μερα σημερα.

Η πιεση παραμενει η ιδια και συνεπαγετε και η σταθεροτητα παραγωγης και αποτι μου φαινετε το μιγμα θα κρατησει για ακομη 10 και παραπανω μερες σιγουρα!

Αυτη τη στιγμη αν ηταν να διαλεγω αναμεσα σε αυτους τους 2 τροπους για να εχω Co2 στο ενυδρειο μου αυτον με τη μαγια θα τον εκανα τηγανητες με ζαχαρη και θα κραταγα αυτον με το κιτρικο οξυ και σοδα.

Να προσθεσω οτι εβαλα και μια αντεπιστροφη βαλβιδα, οποτε το κοστος ανεβηκε ακομη 2 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-14, 20:29
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον και πάλι ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Ιδιαίτερα χρήσιμη!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-04-14, 11:21
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

κανενα νεο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-14, 17:20
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανενα νεο...
15η μερα σημερα και ολα βαινουν καλος.

Δεν εχω παρατηρησει εντελως τιποτα το αρνητικο.
Θα με βγαλει σιγουρα αλλες 10 μερες και μπορει και παραπανω.
Η πιεση παραμενει η ιδια και εχω ανεβασει στις 1 φυσαλιδα Το δευτερολεπτο να μη γεμισω αλγες.
Ο δεικτης Co2 γινετε πρασινος και σημαινει πως ειμαι μια χαρα και τα φυτα το ιδιο.
παραγγειλα και ηλεκτρομαγνητικη αλλα θα αργησει να μου ερθει οποτε αλλα 18 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-14, 18:20
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Οταν βαλεις ηλεκτρομαγνητικη φωτο παρακαλω. Επισης τις μερες που κρατησε το μειγμα σου μεχρι να το αλλαξεις. Θα ανακοινωσω κ εγω τα δικα μου αποτελεσματα συντομα εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-14, 22:20
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Με τοσα εξοδα, θα επαιρνες μια μπουκαλα co2, και μεταχειρισμενο regulator.
Οτι και να κάνεις με το diy , δεν θα καταφερεις τα αποτελεσματα της μπουκάλας, ειχα δοκιμάσει και εγω παλαιοτερα diy co2 με 4 μπουκαλια μαγια και γεμιζε παλι μαυρη αλγη το ενυδρειο .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-14, 23:12
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τοσα εξοδα, θα επαιρνες μια μπουκαλα co2, και μεταχειρισμενο regulator.
Οτι και να κάνεις με το diy , δεν θα καταφερεις τα αποτελεσματα της μπουκάλας, ειχα δοκιμάσει και εγω παλαιοτερα diy co2 με 4 μπουκαλια μαγια και γεμιζε παλι μαυρη αλγη το ενυδρειο .
Με 35¤ αγοράζεις γεμάτη μπουκάλα, διαχυτή και regulator; Έστω και μεταχειρισμένα, νομίζω δύσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-14, 23:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 35¤ αγοράζεις γεμάτη μπουκάλα, διαχυτή και regulator; Έστω και μεταχειρισμένα, νομίζω δύσκολο.
regulator βρικσεις πάντως...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-04-14, 06:50
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
regulator βρικσεις πάντως...
Οπότε θέλεις άλλα τόσα τουλάχιστον και για τα άλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-04-14, 10:44
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τοσα εξοδα, θα επαιρνες μια μπουκαλα co2, και μεταχειρισμενο regulator.
Οτι και να κάνεις με το diy , δεν θα καταφερεις τα αποτελεσματα της μπουκάλας, ειχα δοκιμάσει και εγω παλαιοτερα diy co2 με 4 μπουκαλια μαγια και γεμιζε παλι μαυρη αλγη το ενυδρειο .
Το ενυδρειο ειναι καινουργιο, περιπου 25 μερες.
Αλγη ειχα τριχωειδη η οποια εξαφανιστηκε σχεδον και τα φυτα μου κανουνε perling, με τη μαγια ποτε μου δεν το ειχα δει αυτο.Δεν εχει καμια απολυτως σχεση αυτο το DIY με αυτο της μαγιας.

Οσο για το οικονομικο αυτο το συστημα κοστισε 53 ευρω εκ των οποιων τα 10 ευρω ειναι το κιτρικο οξυ και η σοδα, οποτε 43 ευρω.Εγω θυμαμε ειχα παρει τη μπουκαλα τη 2κιλη 40 ευρω.
Μη σου πω τιμες στη Γαλλια για μπουκαλα ρυθμιστη κτλ.

Προσωπικα για μενα, εδω που μενω ειναι το καλυτερο και απο οικονομικης αλλα και ποιοτικης πλευρας, η παραγωγη Co2 ειναι εφαμιλλη με της μπουκαλας και το βλεπω στα φυτα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-04-14, 17:59
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ε... Κάνε και μια πλήρη παρουσίαση! πως συνδέονται όλα αυτά μεταξύ τους? πως λειτουργεί? μπας και το κάνουμε και εμείς...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-04-14, 23:45
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε... Κάνε και μια πλήρη παρουσίαση! πως συνδέονται όλα αυτά μεταξύ τους? πως λειτουργεί? μπας και το κάνουμε και εμείς...
Ανοιξε το λινκ απο το ebay δες τι σου δινει και κατεβα κατω. Εχει ενα βιντεακι. Ολα αυτα μαζι με τα παραπανω ειναι η παρουσιαση που ζητας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-04-14, 00:08
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ευχαριστώ kris_ είδα το βιντεάκι και ξενέρωσα... προτειμώ την μαγιά με την ζαχαρίτσα..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-04-14, 01:30
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ kris_ είδα το βιντεάκι και ξενέρωσα... προτειμώ την μαγιά με την ζαχαρίτσα..
Συγγνωμη για το θαρρος αλλα τι σε ξενερωσε ακριβως?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-04-14, 08:01
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Είμαι λίγο αυθόρμητος, γι'αυτό το ''ξενέρωσα''

όλη η διαδικασία με τα χημικά τα κουνήματα και τα παρελκόμενα συν το ότι είναι ''κινεζιά'' (αν κάνω λάθος διόρθωσε με) δεν μου εμπνέουν ασφάλεια.. είδα και άλλα βιντεάκια στο youtube. αν το έβγαζε επώνυμη ευρωπαική εταιρία θα ένιωθα περισσότερη ασφάλεια..

βασικά βιάστηκα να γράψω, θα μας πεις απο την εμπειρία σου τι παίζει..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-04-14, 08:14
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

χρόνια πολλά!
χριστός ανέστη!

κανένα νέο.. πως πάει το σύστημα CO2?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-04-14, 08:42
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Εδω και 8 μερες λειτουργω το ιδιο συστημα,η αναπτυξη των φυτων ειναι ικανοποιητικη,ο drop checker πρασινιζει,τωρα περιμενω και την ηλεκτρομαγνητικη να μην ανοιγοκλεινω. Η διαχυση δν μου αρεσε και εβαλα μια υδραντλια απο πανω να σπαει τις φυσαλιδες. Πιεση εχει το συστηματακι αρκετη,χρησιμοποιησα κατι γυαλινα ebay φαση (buble counter και βαλβιδα αντ)
και πεταξε τα σωλινακια ολα πανω. Αλλα τωρα με μια πλαστικια 1 ευρο και αυτα που εχει μαζι παει πολυ καλυτερα. Το ανοιγω μαζι με τα φωτα,περιμενεις 15 λεπτα και μετα co2.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08728 seconds with 14 queries