Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 19-05-19, 18:26
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Χαμένος σε άγνωστα μονοπάτια!!!

Καλησπέρα σας

Μετά από πολύ σκέψη η απόφαση πάρθηκε. Μέχρι να φύγουν τα ψάρια και να αδειάσει το ενυδρείο έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε κατοίκους και να ετοιμάσουμε το σπίτι τους.
Ας αρχίσουμε με αυτό. Το ενυδρείο είναι 1,2*0,7*0,6Υ με sump 40*90 και αντλία επιστροφής jecod 4000 και περίπου 20 λίτρα siporax.
Από εξοπλισμό θα χρειαστώ σίγουρα κυκλοφορητή . ξέρω πως παίζει μεγάλο ρόλο το στήσιμο αλλά περίπου για τις διαστάσεις ξέρετε τι κυκλοφορητή θα χρειαστώ? Πόσα λίτρα?Να αναφέρω πως η έξοδος του νερού από το ενυδρείο γίνεται στην επιφάνεια με υπερχείλιση...
Επίσης θα χρειαστώ κάτι για προστασία του πάτου από πτώση πέτρας. Από τι διάβασα και μου πρότειναν σκέφτομαι να βάλω egg crate και όχι φελιζόλ.
Από διακόσμηση θα χρειαστώ άμμο και πέτρες...
¶μμο έχω χαλαζιακή καρατ αλλά είναι περίπου 2 πόντους. Οπότε χρειάζομαι περισσότερο .Σκέφτομαι να την βγάλω και να την αφήσω στην άκρη.Μην την ανακατέψω με άλλη άμμο είναι κρίμα. Και στην θέση της θα προσθέσω άμμο από καμιά παραλία της Χαλκιδικής. Η άμμος που θα μαζέψω θα πρέπει να είναι ψιλής κοκομετρίας ? και επίσης πριν την βάλω στο ενυδρείο χρειάζεται κάποια προεργασία (Καθάρισμα-απολύμανση)?
Για τις πέτρες είμαι σε δίλημμα να μαζέψω μαζί με την άμμο αλλά φοβάμαι πως δεν θα έχουν όλες ίδια απόχρωση και δεν θα δένουν στο στήσιμο. Αν δεν βρω θα πάω σε μάντρα και είμαι ανάμεσα σε moonstone και λάβας. Εσείς τι προτείνετε???Ποιες θα βοηθούσαν περισσότερο τα ψάρια? (Μάλλον για mbuna) Αν τα σκέφτομαι σωστά.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτά και άλλα άγνωστα είδη της Λίμνης Malawi Κλεόβουλος Malawi 16 29-04-23 23:52
Οι πάπυροι του Ερκολάνο & άλλα άγνωστα Κλεόβουλος Επί παντός επιστητού 16 26-03-18 20:29
3 άγνωστα είδη σαλιγκαριών εμφανίστηκαν στο ενυδρείο μου Manuel Αναγνωρίσεις ειδών 9 09-10-12 01:13
Darter όμορφα αλλά άγνωστα j.p. Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 0 06-01-12 23:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05241 seconds with 14 queries