Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-14, 14:02
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή Πρόβλημα με υγρασία....

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα...ειδικα στους εορτάζοντες...έχω ένα πρόβλημα στο σπίτι και θέλω την γνώμη σας...στο σπίτι φιλοξενώ 4 ενυδρεία τα οποία τα 2 είναι στο σαλόνι και τα υπόλοιπα στο δωμάτιο του μικρού και στο Χωλ...εδω και καμία 20άρια μέρες έχουν γεμίσει όλες οι γωνίες του σπιτιού με υγρασία που μετατρέπετε σε μουχλα(όπως καταλαβαίνετε έχω μουρλαθει και πιο πολύ η σύζυγος για το δωμάτιο του μικρού που εκεί είναι και το μεγαλύτερο προβλήμα).....μπορεί κάποιος να βοηθήσει και θέλω την γνώμη σας αν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο...να προσθέσω ότι το σπίτι έχει να βαφτεί 10 χρόνια που φαντάζομαι παίζει ρόλο και αυτό και τέλος κάτι άλλο που σκέφτομαι εγω ότι δεν ανάβουν το καλοριφέρ εδώ στην πολυκατοικία λόγω του γνωστού προβλήματος που αντίμετωπιζουν οι περισσότερες πολυκατοικίες.....ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-14, 14:39
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλησπερα κ χρόνια πολλά! Η υγρασία είναι παντού κ δεν φταίνε τόσο τα ενυδρεια.. ειδικά το Φαλιρακι αν έχει Νοτιά είναι άστα βα πάνε. Το μεγαλυτεροπροβλημα είναι η έλλειψη ζέστης άρον χώρο. Παλιά με τα καλοριφερ στο δουλειά δεν έπαιζε τέτοιο θέμα εκτός κ έμενες τέτιες ή αν έχεις πρόβλημα με τίποτα υδροροες.
Αέρα φρέσκο το πρωί κ βάλε οτι έχεις για ζέστη στο δωμάτιο του μικρού. Ενα πρωινό τριβεις το σημείο με αντιμουχλικο κ το στεγνωνεις για 3-4 μέρες κ μετά ασταρι τοίχους κ Bάψιμο... μετά σιγά σιγά το υπόλοιπο σπιτι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-14, 15:21
panos699 Ο χρήστης panos699 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2014
Περιοχή: πετραλωνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Τα ενυδρεια εχουν καπακια η' ειναι ανοιχτα...???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-14, 16:13
thanos459 Ο χρήστης thanos459 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή σπερα

καλησπερα,,,,λοιπον,,,αν τα ενυδρεια ειναι κλειστα τοτε εχουν ελαχιστη υγρασια,,,να φανταστεις συμφωνα με την εμπειρια μου,,,αν η γυναικα βγαλει τα ρουχα απο το πλυντηριο για ενα δεκαλεπτο και δεν τα απλβσει η τα βαλει στα καλοριφερ τοτε η υγρασια εκτοξευεται στο 90 %,,,,ανοιξε να αεριζονται τα δωματια κ παρε εναν αφυγκρατηρα,εγω σωθηκα,....εδω και εναμιση χρονο που τον εχω εχει μαζεψει πολλλλλλαααα λιτρα,,,απλα παρε ενα δυνατο,,,μην λυπηθει; τα 50 κ 100 ευρψ παραπανω,,,υα παυθεις πλακα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-14, 16:31
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Αμα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο τι γινεται σαυτην την περιπτωση?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-14, 16:39
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos699 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ενυδρεια εχουν καπακια η' ειναι ανοιχτα...???
Τα 2 δεν έχουν
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos459 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,,,,λοιπον,,,αν τα ενυδρεια ειναι κλειστα τοτε εχουν ελαχιστη υγρασια,,,να φανταστεις συμφωνα με την εμπειρια μου,,,αν η γυναικα βγαλει τα ρουχα απο το πλυντηριο για ενα δεκαλεπτο και δεν τα απλβσει η τα βαλει στα καλοριφερ τοτε η υγρασια εκτοξευεται στο 90 %,,,,ανοιξε να αεριζονται τα δωματια κ παρε εναν αφυγκρατηρα,εγω σωθηκα,....εδω και εναμιση χρονο που τον εχω εχει μαζεψει πολλλλλλαααα λιτρα,,,απλα παρε ενα δυνατο,,,μην λυπηθει; τα 50 κ 100 ευρψ παραπανω,,,υα παυθεις πλακα
Σ ευχαριτω φιλε μου τι είναι αυτό που λες ηλεκτρική συσκευή?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη poet : 25-12-14 στις 16:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-14, 18:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αφυγραντήρας είναι κάτι τέτοιο

Βάλε καπάκια στα ενυδρεία
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-14, 18:41
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ο αφυγραντήρας είναι ηλεκτρική συσκευή. Τραβάει πολύ νερό, έχω κι εγώ πρόβλημα με υγρασία και έχω 2. Πάντως κάνει θόρυβο, δεν μπορείς να κοιμηθείς με αυτόν στο δωμάτιο (τουλάχιστον 2 διαφορετικές μάρκες που έχω). Προσωπικά δεν θα είχα ποτέ ανοιχτό ενυδρείο στο σπίτι, εκτός αν ήταν σε ξεχωριστό χώρο ή σε άλλο όροφο κλπ. Σε δωμάτιο παιδιού ούτε που θα το σκεφτόμουν. Μια τόσο μεγάλη ποσότητα νερού είναι μόνιμη πηγή υγρασίας κατά τη γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-14, 20:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αφυγραντήρας είναι ηλεκτρική συσκευή. Τραβάει πολύ νερό, έχω κι εγώ πρόβλημα με υγρασία και έχω 2. Πάντως κάνει θόρυβο, δεν μπορείς να κοιμηθείς με αυτόν στο δωμάτιο (τουλάχιστον 2 διαφορετικές μάρκες που έχω). Προσωπικά δεν θα είχα ποτέ ανοιχτό ενυδρείο στο σπίτι, εκτός αν ήταν σε ξεχωριστό χώρο ή σε άλλο όροφο κλπ. Σε δωμάτιο παιδιού ούτε που θα το σκεφτόμουν. Μια τόσο μεγάλη ποσότητα νερού είναι μόνιμη πηγή υγρασίας κατά τη γνώμη μου.
Καλησπέρα και χρονια πολλά
Επειδη ειμαι σε φαση να κοιταω για αφυγραντήρα, ποιους 2 έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-14, 21:29
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και χρονια πολλά
Επειδη ειμαι σε φαση να κοιταω για αφυγραντήρα, ποιους 2 έχεις?
Χρόνια πολλά. Έχω έναν markamekapses κινέζικο και έναν Olympia Spendid ο οποίος είναι ασφαλώς πολύ καλύτερος και ποιοτικότερος. Και ο κινέζικος βέβαια τραβάει αβέρτα αλλά κάνει πολύ θόρυβο και δεν έχει ρυθμίσεις υγρασίας κλπ. Τιμές δε θυμάμαι καθόλου, τους έχω χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-14, 22:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρόνια πολλά. Έχω έναν markamekapses κινέζικο και έναν Olympia Spendid ο οποίος είναι ασφαλώς πολύ καλύτερος και ποιοτικότερος. Και ο κινέζικος βέβαια τραβάει αβέρτα αλλά κάνει πολύ θόρυβο και δεν έχει ρυθμίσεις υγρασίας κλπ. Τιμές δε θυμάμαι καθόλου, τους έχω χρόνια.
Δεν πειράζει για τις τιμές
Ετσι κι αλλιως εχουν βγει νεα μοντέλα και οι τιμες εχουν προσαρμοστεί αναλογα
Με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα του θορύβου, κι απ ότι εχω ψάξει σχεδόν όλοι έχουν 38-42dB(A), αλλά οι Olimpia έχουν μέγιστο τα 36 απλά έχουν άλλα μειονεκτήματα...

Αν κάποιος έχει άποψη για συγκεκριμένη μάρκα, θα ήθελα την διαβάσω

@spyrval, ευχαριστώ για τον χρόνο σου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-12-14, 11:19
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολυ για της απαντήσεις σας...καλές γιορτές σε όλους!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-12-14, 13:10
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εδω και 3 χρονια εχω εναν αφυγραντηρα primo και ειμαι ευχαριστημενος και απο την αποδοση, απο διαφορες ρυθμισεις και απο ποιοτητα γενικοτερα.
τον ειχα αγορασει 300 ευρω (για επιφανεια 150 m2) και εχω παρατηρησει οτι οταν αρχισει μετα απο καιρο να κανει θορυβο, τοτε θελει καθαρισμα του φιλτρο αερα που εχει

παντως εχω παθει πλακα με το ποσο νερο μαζευει μεσα σε ενα βραδυ, πολλες φορες εχει τυχει να γεμισει τερμα ο καδος του (4 λιτρα) και να σταματησει αυτοματα μονο του αφου τερματιζε το φλοτερακι που εχει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία σχετικά με υγρασία απο ενυδρείο stdev Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 29-04-10 09:43
Υγρασία σε θερμαντήρα Juwel aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 17-10-09 15:48
Πρόβλημα νε ΝΟ2 και ΝΟ3 Roi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-02-09 16:23
Πρόβλημα με Τ8 Iann_is DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 23-05-08 12:48
υγρασία σε θερμοστάτη dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 19-12-05 14:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04890 seconds with 15 queries