Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-14, 20:25
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή αυξομειωσεις θερμοκρασιας

η θερμοκρασια νερου εχει ρυθμιστει στους 27 βαθμουσ.εχω παρατηρησει οτι το βραδι με ανοιχτη τη μπαλκονοπορτα η θερμοκρασια πεφτει περιπου στουσ 26.το μεσημερι ηταν 27 και το απογευμα γυρω στουσ 28.ο θερμοστατης ειναι 150 wat gia 190 litr .μειπως χρειαζομαι μεγαλυτερο θερμοστατη?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-14, 20:32
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Ίσως απλά να θέλει καλύτερη κυκλοφορία το νερό, ειδικά στα σημεία που είναι ο θερμοστάτης και το θερμόμετρο. Νομίζω 150W θερμοστάτης για τα λίτρα σου δεν είναι άσχημα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-14, 20:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ θερμαντήρες των οποίων τα watt ειναι περισσότερα από τα λίτρα του ενυδρειου

Δλδ στο 60λιτρο, 75 watt
Στο 130λιτρο - Εκει έχω 500 watt (επειδή ειναι σε εξωτερικό χώρο) κλπ

Ο μοναδικός λόγος που το κάνω, ειναι για να μην ζορίζονται κατά τη λειτουργία τους

Πάρε έναν STC1000 για σταθερή θερμοκρασία και προτίμησε (τον επόμενο χειμώνα) μεγαλύτερους θερμαντήρες, τους οποίους αργότερα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε άλλα (μεγαλύτερα) ενυδρεία
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-14, 21:28
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

ChocolatePuma είσαι λίγο υπερβολικός η μου φαίνεται? Οι αντιστάσεις δεν "ζορίζονται". Ή μπορούν ή δεν μπορούν από εκεί και πέρα έχει να κάνει ο χρόνος. που δουλεύουν. Αν ένας 500watt μείνει μια ώρα ανοιχτός ή ένας 100watt 5 ώρες το ίδιο θα κάψει και θα ειναι οι μεταβολές στην θερμοκρασία ποιο ήπιες. Μια χαρά ειναι η αντίσταση του φίλου μας για το ενυδρείο του απλά θέλει έναν controler όπως ήδη του είπες.


Γιάννη δες αυτό τον πίνακα και θα καταλάβεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-14, 21:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
ChocolatePuma είσαι λίγο υπερβολικός η μου φαίνεται? Οι αντιστάσεις δεν "ζορίζονται". Ή μπορούν ή δεν μπορούν από εκεί και πέρα έχει να κάνει ο χρόνος. που δουλεύουν. Αν ένας 500watt μείνει μια ώρα ανοιχτός ή ένας 100watt 5 ώρες το ίδιο θα κάψει και θα ειναι οι μεταβολές στην θερμοκρασία ποιο ήπιες. Μια χαρά ειναι η αντίσταση του φίλου μας για το ενυδρείο του απλά θέλει έναν controler όπως ήδη του είπες.


Γιάννη δες αυτό τον πίνακα και θα καταλάβεις.
Σου φαινεται
(Τα 500 watt στο εξωτερικο ενυδρειο μην τα λαμβανεις υπόψη απολυτα. Οταν η θερμοκρασια πεφτει στους 3-4 βαθμους...πρέπει να χω τροπο να την κραταω εκει που θελω)

Ολα εξαρτώνται από τη θερμοκρασία του χωρου που βρισκεται το ενυδρειο

Δες πάλι τον πίνακα που ποσταρες και θα καταλάβεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-14, 22:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω οτι ολα εχουν να κανουν με τη θερμοκρασια του χωρου. Το θεμα ειναι να μη ζοριζεται ο θερμαντηρας να κρατησει την επιθυμητη θερμοκρασια. Για παραδειγμα, ο 50αρης jiagger που εχω σε 50αρι ενυδρειο, τα βραδια του χειμωνα μενει αρκετες ωρες ανοιχτος, επειδη συνηθως εχω ανοιχτο λιγο το παραθυρο και γενικως στο σπιτι δεν πολυβαζω θερμανση. Αν ηταν μονιμα ζεστο το σπιτι, ισως να ηταν ενταξει.

Πιστευω οτι λιγο μεγαλυτερος απο λιτρα του ενυδρειου, ειναι μια χαρα ενας θερμαντηρας κατα μεσο ορο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29
η θερμοκρασια νερου εχει ρυθμιστει στους 27 βαθμουσ.εχω παρατηρησει οτι το βραδι με ανοιχτη τη μπαλκονοπορτα η θερμοκρασια πεφτει περιπου στουσ 26.το μεσημερι ηταν 27 και το απογευμα γυρω στουσ 28.ο θερμοστατης ειναι 150 wat gia 190 litr .μειπως χρειαζομαι μεγαλυτερο θερμοστατη?
Νομιζω οτι πρεπει να προσεξεις δυο πραγματα.
-Αν οι 27 βαθμοι που εχεις ρυθμισμενο το θερμαντικο σωμα ειναι πραγματικοι. Δηλαδη, αν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμαντηρας σου και οταν το θερμομετρο πεσει απο τους 27 βαθμους, εκεινος ανοιγει. Αλλιως, παρατηρωντας ποτε πραγματικα ανοιγει, θα βρεις σε ποια θερμοκρασια ειναι οντως ρυθμισμενος.
-Οταν πεφτει η θερμοκρασια, αν ειναι ανοιχτος και απλα ζοριζεται να την ανεβασει. Εκει θελεις απλα περισσοτερα watts.

Σε καθε περιπτωση, ενας controller θα σε απαλλαξει απο ολα αυτα τα προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-14, 22:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω οτι ολα εχουν να κανουν με τη θερμοκρασια του χωρου. Το θεμα ειναι να μη ζοριζεται ο θερμαντηρας να κρατησει την επιθυμητη θερμοκρασια. Για παραδειγμα, ο 50αρης jiagger που εχω σε 50αρι ενυδρειο, τα βραδια του χειμωνα μενει αρκετες ωρες ανοιχτος, επειδη συνηθως εχω ανοιχτο λιγο το παραθυρο και γενικως στο σπιτι δεν πολυβαζω θερμανση. Αν ηταν μονιμα ζεστο το σπιτι, ισως να ηταν ενταξει.

Πιστευω οτι λιγο μεγαλυτερος απο λιτρα του ενυδρειου, ειναι μια χαρα ενας θερμαντηρας κατα μεσο ορο.



Νομιζω οτι πρεπει να προσεξεις δυο πραγματα.
-Αν οι 27 βαθμοι που εχεις ρυθμισμενο το θερμαντικο σωμα ειναι πραγματικοι. Δηλαδη, αν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμαντηρας σου και οταν το θερμομετρο πεσει απο τους 27 βαθμους, εκεινος ανοιγει. Αλλιως, παρατηρωντας ποτε πραγματικα ανοιγει, θα βρεις σε ποια θερμοκρασια ειναι οντως ρυθμισμενος.
-Οταν πεφτει η θερμοκρασια, αν ειναι ανοιχτος και απλα ζοριζεται να την ανεβασει. Εκει θελεις απλα περισσοτερα watts.

Σε καθε περιπτωση, ενας controller θα σε απαλλαξει απο ολα αυτα τα προβληματα.
+3 (1 & 1 & 1) για το κάθε κόκκινο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-14, 22:31
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Οκ συμφωνώ οτι όλα εξαρτώνται από τη θερμοκρασία του χώρου που βρίσκεται το ενυδρείο αλλά ο φίλος μας δεν το έχει έξω οπότε ειναι άτοπο να πάρει μεγαλύτερες αντιστάσεις. Εκτός αν το έχει έξω και δεν το κατάλαβα οπότε σορρυ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-14, 22:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ συμφωνώ οτι όλα εξαρτώνται από τη θερμοκρασία του χώρου που βρίσκεται το ενυδρείο αλλά ο φίλος μας δεν το έχει έξω οπότε ειναι άτοπο να πάρει μεγαλύτερες αντιστάσεις. Εκτός αν το έχει έξω και δεν το κατάλαβα οπότε σορρυ.
Έγραψε : "εχω παρατηρησει οτι το βραδι με ανοιχτη τη μπαλκονοπορτα η θερμοκρασια πεφτει περιπου στουσ 26" με τον θερμαντήρα ρυθμισμένο στους 27

Αν τον έχει καλιμπραρισμένο σωστά και δεν μπορεί να φτάσει τους 27, ε τότε τι υπερβολικό ειπα ???
"πάρε controller και τον επόμενο χειμωνα μεγαλύτερο θερμαντηρα"

Αυτά από μένα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-14, 23:40
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

να στε καλα για το ενδιαφερον σας.το ενυδρειο βρισκεται στο σαλονι .βλεπω να περνω εναν ποιο πολλα βατ για να ειμαι ησυχος.πιστευω θα ειμαι καλυτερα ¨) στα 300 καλα δεν θα ειμαι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-14, 02:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 27; Η μπαλκονόπορτα πρέπει να μένει ανοιχτή το βράδυ;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-14, 12:24
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 27; Η μπαλκονόπορτα πρέπει να μένει ανοιχτή το βράδυ;
καλημερα .στο ενυδρειο εχω ροδοστομουσ και καρδιναλιουσ προσ το παρον.καλα δεν ειναι 27 βαθμοι να μπορω να κρατησω?η μπαλκονοπορτα οχι δεν ειναι απαραιτητο να μενει ανοιχτα αλλα θα με βολευε το βραδυ που κοιμαμαι να μπαινει φρεσκος αερας αμα καπνιζεις εχεισ προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-14, 13:26
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
να στε καλα για το ενδιαφερον σας.το ενυδρειο βρισκεται στο σαλονι .βλεπω να περνω εναν ποιο πολλα βατ για να ειμαι ησυχος.πιστευω θα ειμαι καλυτερα ¨) στα 300 καλα δεν θα ειμαι?
Με τον 300 άρι κάθαρισες μια και καλή απλά είναι μεγάλος στο μήκος αυτό κοίτα μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-14, 15:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τα ψαρια αυτα, οι 27-28 ειναι για καλοκαιρι.
Τωρα, Μαρτη μηνα, με 25 θα ηταν μια χαρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-14, 09:31
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΤΕΝΤΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ libee DIY . Φτιάχτο μόνος σου 41 25-01-11 20:39
ελεγχος θερμοκρασιας Liz@ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-05-10 13:26
Aνοδος θερμοκρασιας!! casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 5 13-07-08 18:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05478 seconds with 15 queries