Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-13, 11:07
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή Αντιστροφη οσμωση η φιλτρο ρητινης;

Σκέπτομαι αντί για αγορά αντίστροφης όσμωσης να αγοράσω δυο φίλτρα ρητίνης και ένα φίλτρο άνθρακα που θα μπουν στο δίκτυο του νερού για να ετοιμάζω νερό για τα ενυδρεία μου. Σαν προτέρημα μια τέτοιας αγοράς, έχει την οικονομία νερού, μιας και καθόλου νερό δεν θα πηγαίνει στην αποχέτευση και δεύτερον, η ρητίνη δεν αφαιρει τα όποια θρεπτικά συστατικά που έχει το νερό. Ποια είναι η γνώμη σας;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-13, 13:12
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κανείς δεν έχει άποψη;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-13, 15:02
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Α/Ο διχως δευτερη σκεψη.....γιατι μαλακωνει το νερο,γιατι αφαιρει ουσιες απο το νερο δικτυου που δεν το κανουν οι ρητινες,γιατι εχεις παντα σταθερες συνθηκες κ δεν παιζεις με την φωτια....,γιατι ξερεις οτι δινεις οτι καλυτερο στα ψαρια σου,γιατι ειναι ποιο ευχριστη,γιατι σε βαθος χρονου ειναι ποιο οικονομικη,γιατι δεν εχεις τον βραχνα της επαναφορτισης της ρητινης,γιατι απλα ειναι πολυ πολυ πολυ καλυτερη απο ενα φιλτρο ρητινης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-13, 15:47
thanos459 Ο χρήστης thanos459 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

καταρχην φιλε μου καλησπερα...επειδη ειμαι κατοχος κ των 2 θα σε ρωτησω τι θες να κανεις;θες να μαλακωσεις το νερο η απλα να προσθεσεις ενα σκαλι παραπανω στην ποιοτητα του;εχω προφλτρα 3 σταδιων τα οποια χρησιμοποιησα κατα το μεγαλωμα δισκων με καλα αποτελεσματα...ομως οι δισκοι...για να τους απολαυσεις δεν αρκουνται νονο στο καθαρο...αλλα κ στο μαλακο νερο.....απο τοτε που αρχισα α.ο εχω δει αλλα ψαρια....κυριως στα χρωματα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-13, 10:12
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α/Ο διχως δευτερη σκεψη.....γιατι μαλακωνει το νερο,γιατι αφαιρει ουσιες απο το νερο δικτυου που δεν το κανουν οι ρητινες,γιατι εχεις παντα σταθερες συνθηκες κ δεν παιζεις με την φωτια....,γιατι ξερεις οτι δινεις οτι καλυτερο στα ψαρια σου,γιατι ειναι ποιο ευχριστη,γιατι σε βαθος χρονου ειναι ποιο οικονομικη,γιατι δεν εχεις τον βραχνα της επαναφορτισης της ρητινης,γιατι απλα ειναι πολυ πολυ πολυ καλυτερη απο ενα φιλτρο ρητινης
Δυστυχώς αφαιρεί και τις ωφέλιμες ουσίες του νερού. Σταθερές συνθήκες πως μπορείς να έχεις; Εκτός και αν βάζεις νερό μόνο από Α/Ο Το νερό της Α/Ο δεν είναι ότι καλύτερο, είναι στείρο και ακατάλληλο. Καλό στο θαλασσινό ενυδρείο που με τα βελτιωτικά φέρνεις το νερό στο επίπεδο που το θες. Στο γλυκό νερό όμως….. Ιδικά σε φυτεμένο ενυδρείο, του λείπουν πολλά στοιχεία. Ποιος ο λόγος να παράγω ένα νερό στείρο και να το ξανά φτιάχνω με βελτιωτικά, αφού το μόνο πρόβλημα είναι η σκληρότητα. Τέλος και τα φίλτρα της Α/Ο θέλουν αντικατάσταση με την πάροδο του χρόνου.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos459 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην φιλε μου καλησπερα...επειδη ειμαι κατοχος κ των 2 θα σε ρωτησω τι θες να κανεις;θες να μαλακωσεις το νερο η απλα να προσθεσεις ενα σκαλι παραπανω στην ποιοτητα του;εχω προφλτρα 3 σταδιων τα οποια χρησιμοποιησα κατα το μεγαλωμα δισκων με καλα αποτελεσματα...ομως οι δισκοι...για να τους απολαυσεις δεν αρκουνται νονο στο καθαρο...αλλα κ στο μαλακο νερο.....απο τοτε που αρχισα α.ο εχω δει αλλα ψαρια....κυριως στα χρωματα
Αντί να γίνετε η προετοιμασία του νερού με τύρφη να παίρνω απευθείας μαλακότερο νερό από τη ρητίνη. Δεν είναι για δίσκους. Έχω σκαλαρια corydoras sae neon cardinal αρλεκίνους ροδοστομους αγκιστρους κτλ. Το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να προετοιμάζω περίπου 200 λίτρα νερό την εβδομάδα με τύρφη. Είναι τρία τα ενυδρεία και χρειάζομαι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο για όλο αυτό το νερό. Θέλω από 8,2 που είναι το ph της βρύσης να πέσει κοντά στο 7. Η α/ο απαιτεί χώρο για αποθήκευση του νερού και είναι πολύ χρονοβόρα
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-13, 12:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς αφαιρεί και τις ωφέλιμες ουσίες του νερού.
Γιατι οι ρυτινες δεν τις αφαιρουν?
Τι αφαιρουν οι ρυτινες?
Με φιλτρο ρυτινης δεν χρειαζεσαι χώρο για αποθήκευση του νερού?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-13, 13:16
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι οι ρυτινες δεν τις αφαιρουν?
Τι αφαιρουν οι ρυτινες?
Με φιλτρο ρυτινης δεν χρειαζεσαι χώρο για αποθήκευση του νερού?

Από όσο γνωρίζω μόνο αποσκλήρυνση κάνουν στο νερό. Κάνω λάθος; Αποθηκευτικό χώρο γιατί; Από το δίκτυο στο ενυδρείο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-13, 16:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάτι έχεις πιάσει λάθος. Τι κάνουμε στην αποσκλήρυνση; Αφαιρούμε τα στερεά από το νερό. Σχεδόν όλα τα στερεά που υπάρχουν στο νερό μας είναι σε ιοντική μορφή, επομένως αυτά αφαιρεί και η ρητίνη. Ξέρεις κάποιο θρεπτικό που αφαιρεί η Α/Ο και δεν το αφαιρεί η ρητίνη;

Το κατά πόσο είναι ακατάλληλο το σκέτο νερό, καθώς και το γιατί να φτιάχνουμε το νερό από το μηδέν είναι άλλες κουβέντες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-13, 18:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο γνωρίζω μόνο αποσκλήρυνση κάνουν στο νερό. Κάνω λάθος; Αποθηκευτικό χώρο γιατί; Από το δίκτυο στο ενυδρείο.


ΜΟΝΟ αποσκληρινση αυτο ακριβως σημαινει, πως αφαιρουν τα ρεστα και μενει καθαρο υδρογονο + οξυγονο


Μην μπλεξεις με ριτινες, ειναι ασυμφορος μπελας.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-13, 19:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο γνωρίζω μόνο αποσκλήρυνση κάνουν στο νερό. Κάνω λάθος; Αποθηκευτικό χώρο γιατί; Από το δίκτυο στο ενυδρείο.
Η αποσκληρυνση λοιπον αφαιρει "χρησιμα στοιχεια". (κι αυτα στην προκειμενη περιπτωση ειναι το ασβεστιο και το μαγνησιο κυριως - δλδ τα βασικα στοιχεια απο απαρτιζουν την GH)
Αυτο λοιπον κανει και η ΑΟ (οπως η ρυτινη), αλλα και πολλα ακομα περισσοτερα χρησιμα πραγματα, (που μπορεις να τα διαβασεις εδω - μετα τον ανθρακα)

Το ποσο ομως ειναι χρησιμα αυτα τα στοιχεια , διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο.
Τα στοιχεια (ασβεστιο-μαγνησιο) που εινα χρησιμα πχ, για ενα ψαρι απο την τανγκανικα, ειναι αχρηστα για ενα ψαρι απο τον Αμαζονιο και μαλιστα οχι απλα αχρηστα, αλλα του κανουν και κακο.
Γι'αυτο το αφαιρουμε με την ΑΟ.
Η ΑΟ θεωρειται ο καλυτερος και ασφαλεστερος τροπος για τα ενυδρεια.
Εχει το μειονεκτημα της απορριψης νερου, το οποιο ομως διορθωνεται αν καποιος εχει τη διαθεση να ξοδεψει λιγα περισοτερα χρηματα και να βαλει διπλη τριπλη μεμβρανη κλπ (υπαρχει σαν "οικολογικη" ΑΟ, που λενε) ή/και να ζητησει απο εναν υδραυλικο να του φτιαξει ενα συστημα να στελνει το νερο σε δοχειο και μετα στο καζανακι της τουαλλετας η οποια ειναι το μεγαλυτερο "αγκαθι" στην καταναλωση καθαρου νερου ενος σπιτιου.

Εχω ενα φιλο δισκα, που περναγε νερο απο ρυτινες απο το '80 (οταν η ΑΟ ηταν σε απλησιαστες) και τα τελευταια χρονια (απο το 2010 αν θυμαμαι καλα που ισορροπησαν οι τιμες με το εξωτερικο) το γυρισε σε ΑΟ και απο οτι μου λεει ησυχασε.
Αυτο το "ησυχασε" θα πρεπει να σε βαζει σε υποψιες.

Η ρυτινη χρησιμοποιειται και σαν επιπλεον (τελευταιο) σταδιο σε μια ΑΟ, μετα την μεβρανη ομως για να μην επιβαρυνεται και χαλαει γρηγορα.
Πιο μεγαλο θα ειναι το κοστος της ρυτινης παρα του νερου που πετιεται (αν πεταχτει το νερο και δεν χρησιμοποιηθει καπου αλλου)
Εξαλλου σε ενυδρειο γλυκου νερου δεν χρειαζεται καν το σταδιο ρυτινης στη ΑΟ.
Δεν θελουμε απαραιτητα και μηδεν tds στο νερο οπως καποιοι με θαλασσινα ενυδρεια ή καποιοι απο περιοχες με επιβαρυμενο νερο στη βρυση τους που θελουν εξτρα σταδιο φιλτρανσης.

Νομιζω οτι και με ρυτινες, χρειαζεται το δοχειο.
Απο οτι θυμαμαι, ο φιλος που ελεγα, εκει το μαζευε, αφου το νερο πρεπει να περναει αργα για να κανει δουλεια η ρυτινη. (αργη παραγωγη δλδ οπως και μια μικρη ΑΟ)
Και επιπλεον ηθελε να το ελεγχει το tds αν ειναι ΟΚ πριν το βαλει στα ψαρια.

Αν βιαζεσαι και θελεις να κανεις απευθειας αλλαγη, υπαρχει η trigger ΑΟ που βγαζει 1500 λιτρα σε 24 ωρες (ακουμπαφόν ομως) καi ξερω μερικα παιδια που κανουν απευθειας αλλαγη με αυτη (αν και θελει καποια εξτρα για να βαζει και προφιλτραρισμενο βρυσης και οχι 100% ΑΟ)

Η αλλαγη μπορει να γινει ευκολα και με μικρη ΑΟ.
Απλα πρεπει να υπαρχει δοχειο και αντλια στο δοχειο.
Ενα συστημα για ευκολη αλλαγη (αναλογα τι βολευει τον καθενα και μπορει να κανει, απο κατι απλο και οικονομικο οπως εγω αυτο, ή να φτασει σε συστημα αυτοματης αλλαγης)

Εγω δουλευω ΑΟ με την πιο μικρη μεμβρανη που υπαρχει (50αρα, δλδ 190 λιτρα σε 24 ωρες - 160 πραγματικα, μεσο ορο αναλογα την εποχη) σε ενυδρειο 500 λιτρα και η αλλαγη ειναι παιχνιδακι.
Πιο πολυ ωρα θα με κουρασει να το γραψω, παρα να κανω την αλλαγη.

Γεμιζω το βαρελι με νερο βρυσης μεχρι τη μεση (κανω 50-50% βρυση ΑΟ), εφαρμοσω σε βαρελι 150 λιτρων το σωληνακι της ΑΟ, εκει εχω ενα συστημα shutoff valve που διακοπτει την παροχη νερου (οποτε το παραταω και φευγω) την αλλη μερα τωρα που εχει γεμισει το βαρελι, (μεχρι να γεμισει και με ΑΟ, περνανε και καμια 12αρια ωρες και εχει ερθει και το νερο σε θερμοκρασια δωματιου, οποτε δεν χρειαζεται να καιω ρευμα για να το ζεσταινω για αμεση αλλαγη που ειναι και επικινδυνη με τα αερια των σωληνων της υδρευσης για gas bubble disease),, βαζω το θερμαντηρα (το χειμωνα) ελαχιστα ισα να φερω το νερο σε θερμοκρασια 5 βαθμους κατω απο αυτης του ενυδρειου (ετσι με 35% αλλαγη δεν πεφτει η θερμοκρασια του ενυδρειου κατω απο 2 βαθμους)
(Ααα δεν βαζω φυσικα και καθολου αντιχλωριο με τοσες ωρες παραμονης του νερου στο βαρελι - το μονο που μπορω και κανω που αλλοι ισως δυσκολευτουν, ειναι οτι εχω χωρο και το βαρελι ειναι μεσα στο δωματιο κρυμμενο και οχι εξω στο κρυο)
Πεταω το σωληνα που εχω πισω απο το ενυδρειο στο μπαλκονι, ανοιγω το βανακι και σε μερικα λεπτα εχει πεταξει το φιλτρο εξω, 150 λιτρα.
Κλεινω τη βανα εφαρμοζω στο λαστιχο την αντλια και την πεταω μεσα στο βαρελι με το ετοιμο νερο.
Ρυθμιζω την αντλια σε χαμηλη ροη για να διαρκεσει η αλλαγη μιση ωρα, αργα και ομορφα, ανοιγω τη βανα και αραζω και βλεπω το νερο να μπαινει τωρα στο ενυδρειο απο το spraybar και τα ψαρια να ζευγαρωνουν νομιζωντας οτι εχει ερθει η περιοδος των βροχων

Χρονος αλλαγης:
Σαββατο: 7-8 λεπτα να γεμισω το μισο βαρελι με βρυσης, συν μερικα δευτερολεπτα να εφαρμοσω το σωληνακι της ΑΟ στο βαρελι.
Κυριακη: μερικα δευτερολεπτα να βαλω το θερμντηρα στην πριζα, μερικα δευτερολεπτα να ξετυλιξω το λαστιχο και να ανοιξω το βανακι για να πεταξει εξω το νερο, μερικα λεπτα να βγει το νερο και μερικα δευτεροπλετα να βαλω την αντλια να γεμιζει φρεσκο νερο στο ενυδρειο.
Και μετα, μιση ωρα για να γεμισει επίτηδες αργα το ενυδρειο και εγω να καθομαι απεναντι οσο γεμιζει να το δω και λιγο.
Συνολικα θα ασχοληθω δλδ κανωντας πραγματα (ανοιγοκλεινωντας βρυσες βασικα) για μερικα λεπτα και μιση ωρα να το βλεπω να γεμιζει.

ΥΓ Τωρα, κατι εχω ακουσει οτι υπαρχει και ενα φυσσιγιο για οικιακες ΑΟ που κανει και καποια αποσκληρυνση, αλλα δεν ξερω κατα ποσο συμφερει για μονιμη χρηση και παραγωγη νερου για ενυδρειο και κατα ποσο ειναι λειτουργικο και τι αλλα χρειαζεται για να δουλεψει.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30157
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-13, 22:08
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντως το είχα καταλάβει λάθος με τις ρητίνες. Delta 66 για τις αλλαγές έχω <<κλέψει >> την πατέντα σου με το φίλτρο και δεν παιδεύομαι με το βαλε βγάλε νερό. Τελικά Α/Ο θα πάρω . Θα κάνω και την πατέντα σου με το φλοτέρ και όλα καλά. Με πονηρέψατε το απόγευμα και έριξα αρκετό ψάξιμο και διάβασμα. Να είστε καλά ρε παιδιά ευχαριστώ πολύ.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιστροφη οσμωση Ροδιτης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 03-02-13 21:11
αντιστροφη οσμωση andronikos Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 29-01-12 16:26
αντιστροφη οσμωση broson Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 25-06-10 19:59
αντιστροφη οσμωση kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 09-09-08 11:59
αντιστροφη οσμωση kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 26-02-08 07:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06161 seconds with 15 queries