Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-08, 18:39
Το avatar του χρήστη Ulver
Ulver Ο χρήστης Ulver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Unhappy Άρρωστα Γκαπάκια

Καλησπέρα παίδες, δυστυχώς το πρώτο thread που ανοίγω έμελε να είναι σ΄αυτήν την κατηγορία. Γενικά έχω διαβάσει τα περισσότερα posts που αφορούν ασθένειες γκάπυ άλλα άκρη δεν έχω βγάλει. Πάμε...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60 λίτρα (juwel record 60)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1 μήνας

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
1εβδομάδα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 5 γκάπυ

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: εβδομαδιαία 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 17/5/2008
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθημερινά tetra menu (βασική τροφή και βιταμίνες)

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,2
KH:12
GH:18
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ: ΝΑΙ
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 4 από τα 5 χάνουν το χρώμα που είχαν όταν τα πήρα

2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:Φυσιολογική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):Μάλλον φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :Φυσιολογικά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Στο ψάρι που έχασα την επομένη που το έβαλα, Σε ένα δεύτερο που προυπήρχε(εδώ και 3εβδομάδες) πριν από 3 μέρες και στα υπόλοιπα σήμερα. Ένα ψάρι συνεχίζει και παραμένει υγιές.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Το ψάρι που έχασα το έχασα εχθές

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :Αλάτι 5γρ ανά λίτρο και ανέβασμα της θερμοκρασίας στους 26 οC
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-08, 14:00
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

κοιτα τα γκαπυ μπορει να ψοφανε και χωρις λογο.. εχω κι εγω και για μια περιοδο ειχαν αρχισει να μου ψοφανε ενα ενα χωρις λογο και αφου ψωφισαν τα 6 απο τα 10 που ειχα τωρα τα υπολοιπα 4 ειναι καλα. δεν ειμαι και η πλεον εμπειρη στα ενυδρεια γενικα, απλα σου λεω οτι ετυχε και σε μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-08, 15:10
Το avatar του χρήστη tasinio
tasinio Ο χρήστης tasinio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: pefki
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

[quote=μελινακι;264453]κοιτα τα γκαπυ μπορει να ψοφανε και χωρις λογο..

έχει συμβεί επίσης σε emena
__________________
Χάθηκα στο GAB...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-08, 17:08
Το avatar του χρήστη Ulver
Ulver Ο χρήστης Ulver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Τα δικά σας χάνανε το χρώμα τους σιγά σιγά πριν ψοφήσουν; Τι κάνατε για να το αποτρέψετε; Εμένα μετά το αλάτι που έπεσε φαίνεται να έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα (δεν συνεχίζουν να χάνουν το χρώμα τους δηλαδή) και δεν είχα μέχρι σήμερα άλλες απώλειες. Καμιά πρόταση για το τι να κάνω από εδώ και πέρα;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-08, 20:59
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Με την ελάχιστη εμπειρία μου να πω ότι τα ψάρια μπορεί να ήταν στρεσαρισμένα, λόγω της ύπαρξης αμμωνίας στο ενυδρείο.. Υποθέτω (από τις ημερομηνίες και τις τιμές που γράφεις) ότι έστρωσες το ενυδρείο και πριν από 1 εβδομάδα έβαλες μέσα 5 γκαπάκια, μονομιάς, όλα μαζί.. Πιθανότατα λοιπόν να ανέβηκαν τα επίπεδα της αμμωνίας (μέχρι να πολλαπλασιαστούν τα βακτηρίδια της βιολογίας σου και να προσαρμοστούν στο νέο βιολογικό φορτίο), και αυτό να προκάλεσε στρες στα ψαράκια.. Γενικά λοιπόν, θα πρέπει να αυξάνεις την ιχθυοφόρτιση πολύ σταδιακά!

Τώρα, για να μήν έχεις προβλήματα στο μέλλον, καλό θα είναι να προσέξεις τις συνθήκες του ενυδρείου.. Επιβεβαιώνοντας τις μετρήσεις σου με τα αντίστοιχα υγρά τεστάκια, προσπάθησε να κρατήσεις σταθερές τις τιμές pH και GH που έχεις (GH γενικά μπορείς να αυξήσεις με ασβεστολιθικές πέτρες, ή ακόμα καλύτερα, για γκαπάκια, με το Livebearer Salt της Seachem, που και αυξάνει τη σκληρότητα και περιέχει και αλάτι), να κάνεις συχνές αλλαγές (μέχρι να σταθεροποιηθεί ο βιολογικός κύκλος του ενυδρείου), σταθερή φωτοπερίοδο, και να βάλεις και φυτάκια, για να δημιουργήσεις κρυψώνες για τα ψαράκια σου!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-08, 21:06
baso_21 Ο χρήστης baso_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

και τα δικα μου ψωφανε!!!πηρα πριν μια εβδομαδα 7 και τωρα εχω 2!εχω μεσα ενα παραντισιους,παρατηρησα οτι τα γυροφερνει!μηπωσ τα κανει τπτ και ψωφανε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-08, 21:51
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baso_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα δικα μου ψωφανε!!!πηρα πριν μια εβδομαδα 7 και τωρα εχω 2!εχω μεσα ενα παραντισιους,παρατηρησα οτι τα γυροφερνει!μηπωσ τα κανει τπτ και ψωφανε?
Καταλαβαίνεις προφανώς πως αν δεν κάνεις μία πλήρη παρουσίαση του τί/πού/πώς/πότε και γιατί, δύσκολα θα παρεις απάντηση.. Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Ulver
Ulver Ο χρήστης Ulver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση...
Πιστεύω πάντως ότι τα έκανα όλα σωστα σε ότι έχει να κάνει με το στρώσιμο του ενυδρείου. Δηλαδή και βακτηρίδια έριξα για αρχή και μπόλι από στρωμένο ενυδρείο συναδέλφου, και μετρήσεις έκανα, και για αρχή έβαλα για 10 μέρες μόνο δύο ψαράκια ίσα για να διατηρηθεί η βιολογία του ενυδρείου. Αυτό που ΔΕΝ έκανα από την αρχή ήταν να προσθέσω αλάτι όπως μου προτείνεις όπως και τα υγρά τεστάκια.
Σταθερή φωτοπερίοδο έχω για 10 ώρες, σταθερή θερμοκρασία είχα 24 τώρα την έχω ανεβάσει στους 26, φυτάκια έχω βάλει ήδη και ένα ξύλο επίσης! Να ελπίζω σε σωτηρία των υπολοίπων υπό αυτές τις συνθήκες;
Προτείνεις κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-09, 21:11
Αnti-Alex Ο χρήστης Αnti-Alex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Γειά σου Ulver...Πστεύω χωρίς να έχω και μεγάλη πείρα ότι δεν φτάνει μόνο να ρίξεις "καλά" βακτηρίδια, πρέπει να περιμένεις περίπου 1 μήνα για να ξεκινήσει το βιολογικό φίλτρο. Και εγώ αρχάρια είμαι αλλά από αυτά που διαβάζω σε βιβλία και εδώ αυτό που λένε είναι ότι το βιολογικό φίλτρο ξεκινάει σε 3-4εβδομάδες. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς αρκετά φυτά και να είναι πυκνά ,στο λέω από προσωπική εμπειρία, για να μπορούν να κρύβονται τα μικρά σου!! Οσο για την ώρα του φωτισμού είναι στις 12 ώρες και την νύχτα που θα κλείνεις το φως λόγω αποβολής των φυτών CO2 να έχεις καλή οξυγόνωση με αεραντλία. Αυτά από την εμπειρία μου....αν κάνω λάθος θα μας διορθώσει κάποιος! ελπίζω να βοήθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-04-09, 21:15
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αnti-Alex Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Ulver...Πστεύω χωρίς να έχω και μεγάλη πείρα ότι δεν φτάνει μόνο να ρίξεις "καλά" βακτηρίδια, πρέπει να περιμένεις περίπου 1 μήνα για να ξεκινήσει το βιολογικό φίλτρο. Και εγώ αρχάρια είμαι αλλά από αυτά που διαβάζω σε βιβλία και εδώ αυτό που λένε είναι ότι το βιολογικό φίλτρο ξεκινάει σε 3-4εβδομάδες. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς αρκετά φυτά και να είναι πυκνά ,στο λέω από προσωπική εμπειρία, για να μπορούν να κρύβονται τα μικρά σου!! Οσο για την ώρα του φωτισμού είναι στις 12 ώρες και την νύχτα που θα κλείνεις το φως λόγω αποβολής των φυτών CO2 να έχεις καλή οξυγόνωση με αεραντλία. Αυτά από την εμπειρία μου....αν κάνω λάθος θα μας διορθώσει κάποιος! ελπίζω να βοήθησα!
καλος ηρθες κατάρχην.δεν υπαρχουν καλα και κακα βακτηρια.υπαρχουν αλλοι τροποι να στρωσεις το ενυδρειο.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-04-09, 21:42
Αnti-Alex Ο χρήστης Αnti-Alex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Εχουμε και εμείς άρρωστα γκάπι...βάζουμε bactopur διότι η ουρίτσα ενός γκάπι σιγά σιγά εξαφανιζόταν, κάθε μέρα είχε και λιγότερη όπου είχαν μείνει 2 τριχούλες!!Παρατηρήσαμε ότι και τα άλλα γκάπι μας και τα glowlight που έχουμε εμφάνιζαν στα πτερύγιά τους κάτι άσπρο σαν σκονίτσα....οπότε μας σύστησαν το bactopur. Έχουμε 125 λίτρα και εναπομίναντα 5guppy, 5molly,5 glowlight, 2λέοπαρντ γλύφτες , 2 Albino Aeneus Cory Cat και 1 clown loach. Eχει 9φυτά το ενυδρείο μας και 5 μωρά guppy!!! ph:8 (ρίξαμε για να κατέβει το ph) ΝΟ2: 0,5 ΝΗ3 0,03 Τ:26C. Τι να κάνουμε? Τι να ρυθμίσουμε πρώτα? Την ασθένεια ή τα ph, ΝΟ2 και ΝΗ3 που έχουν ανέβει όλα? και κάτι που παρελειψα να σας πω.. έναρξη λειτουργίας ενυδρείου 14/3/09. σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-09, 21:59
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γεια και χαρά, και καλως όρισες στο φόρου,! Για να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα, συμπληρώνοντας και τη σχετική φόρμα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-04-09, 22:46
Αnti-Alex Ο χρήστης Αnti-Alex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: Ν.Σμύρνη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

ευχαριστούμε πάρα πολύ για την άμεση ενημέρωσή σας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γκαπάκια μεζεδάκια? xontros Ζωοτόκα 10 19-05-09 00:22
Άρρωστα guppy? xontros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 03-03-08 18:02
Νεογέννητα γκαπάκια ramsys Ζωοτόκα 9 08-07-07 19:56
Εξαφανισμένα γκαπάκια; satking Ζωοτόκα 12 24-03-05 23:50
HELP !!! ’ρρωστα Corydoras aeneus ? HellRazer Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 20-08-04 16:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05616 seconds with 13 queries