Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 30-11-14, 16:27   #1
Αρχάρια - μονομάχος: SOS please!
zombie92
Junior Member
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
zombie92 Ο χρήστης zombie92 δεν είναι συνδεδεμένος 30-11-14, 16:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!
Ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου μπορεί να έχουν χιλιο-απαντηθεί σε αυτό το φόρουμ, παρόλα αυτά πολλές από αυτές που διάβασα μου ήταν σχεδόν ακατανόητες (μάλλον γιατί είμαι αρχάρια στην ορολογία του υδάτινου κόσμου και των ενυδρείων).

Επειδή, λοιπόν, θέλω να πάω λίγο προετοιμασμένη για τις αγορές του υποψήφιου μονομάχου, χρειάζομαι λίγη (ή πολλή) καθοδήγηση. Επίσης, προσπαθώ να κρατήσω ένα χαμηλό τελικό λογαριασμό γιατί δυστυχώς είμαι λίγο μείον.

Πρώτα απ' όλα, είχα παλιότερα δύο μονομάχους (σε διαφορετικές χρονικές περιόδους) αλλά μου ψόφησαν σχετικά σύντομα μάλλον γιατί ήμουν μικρό και πλήρως ανενημέρωτο (μικροσκοπικό ενυδρείο, χωρίς φως, φίλτρο, φυτά κλπ καταλαβαίνετε), ίσως και αρκετά ανεύθυνο ...

Ένας φίλος ήθελε να "ξεφορτωθεί" το 20lt ενυδρείο του κι έτσι κατέληξε σε μένα, που εδώ και καιρό θέλω να πάρω πάλι μονομάχο. Ξέρω ότι το νερό πρέπει να είναι περίπου 5cm κάτω από το τέλος του ενυδρείου. Ωστόσο, όσον αφορά τον εξοπλισμό του ενυδρείου:
1) Έχει φίλτρο το οποίο δεν ξέρω καν αν είναι κατάλληλο για μονομάχο όχι λόγω έντονης ροής - αυτή φαίνεται οκ χωρίς τον μονομάχο βέβαια ακόμα, αλλά λόγω θορύβου... πώς μπορώ να ξέρω αν ο θόρυβος που κάνει το φίλτρο θα τρομάζει τον μονομάχο; Σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να πάρω άλλο. Δεν ξέρω καθόλου από φίλτρα, δεν είχα ποτέ!
2) Δεν έχει φωτάκι - τι φωτάκι να πάρω;;; Και χρειάζεται; Γιατί απ' ό,τι έχω διαβάσει ο μονομάχος δεν αρέσκεται και πολύ στο φως. (Βέβαια απ'ο,τι διάβασα μπορείς να βάλεις φυτά για σκιά αλλά αυτό είναι θέμα για το οποίο θα ρωτήσω παρακάτω)
3) Δεν έχει θερμοστάτη που μάλλον θα χρειαστεί, ειδικά τέτοια εποχή... Για 20lt ενυδρείο ένας 25watt θα είναι οκ, ε;
4) Θερμόμετρο να πάρω γυάλινο ή ηλεκτρονικό; Σκέφτομαι γυάλινο αλλά φοβάμαι μην ξεκολλήσει καμιά μέρα η βεντούζα, πέσει στον πάτο και σπάσει μέσα στο ενυδρείο!!! Και εν τέλει, είναι απαραίτητο...; Μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα;!
5) Το ενυδρείο είχε μέσα μικρό/λεπτό χαλίκι (όχι άμμο που απ' ό,τι διάβασα αρέσει στον μονομάχο) και ένα κομμάτι ξύλο, το οποίο βρωμίζει αρκετά, απ' ό,τι μου είπε ο φίλος που μου τα έδωσε.
*Τι προτείνετε για τον πάτο; Να κρατήσω το λεπτό χαλίκι ή να πάρω άμμο;
*Να τοποθετήσω το ξύλο μέσα ή όχι;
*Τι άλλο μπορώ να βάλω που θα αρέσει στον μονομάχο;
6) Όσον αφορά τα φυτά, μάλλον τα φυσικά είναι καλύτερα. Αλλά δεν ξέρω πώς φυτεύονται, τι έδαφος χρειάζονται, ποια είναι κατάλληλα για μονομάχο (που να μπορώ να τα βρω εύκολα στο εμπόριο)... Ξέρω ότι του αρέσουν αυτά που κλείνουν κάπως την επιφάνεια του νερού - ονόματα που διάβασα σε διάφορα φόρουμ: ανούμπια (, nymphae ( και κάτι τέτοια... Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα βρω εύκολα και δεν θέλω να μου πασάρουν ό,τι τους συμφέρει...
*Λογικά τα φυτά - έδαφος - άλλα διακοσμητικά είναι αλληλένδετα, οπότε προτείνετέ μου συνδυασμούς (π.χ. αυτά τα φυτά κάνουν για άμμο, αυτά για χαλίκι, αυτά για ξύλο, αυτά πάνε καλύτερα για μονομάχο, αυτά είναι πιο εύκολα στην συντήρηση - μην ξεχνάτε ότι είμαι αρχάρια )
7) Τοποθέτησα το ενυδρείο σε τοίχο με καλοριφέρ στο μισό+ μέτρο. Μπορεί να επηρεάσει τον μονομάχο αυτό; Το καλοριφέρ είναι λεπτό και δεν βγάζει πολλή θερμότητα, αφήστε που γενικά προσπαθώ να μην έχω πολύ ψηλές θερμοκρασίες στο σπίτι λόγω υγιεινής, οπότε συνήθως είναι κλειστό.
Επίσης, το φόντο είναι ένας τοίχος με απαλό χρώμα (κιτρινο-μπανανο-κρεμ) αλλά το τραπεζάκι που έβαλα το ενυδρείο είναι μαύρο (βέβαια είναι σχεδόν στις διαστάσεις του πάτου/επιφάνειας του ενυδρείου). Υπάρχει περίπτωση κάτι από αυτά να τρομάξει τον μονομάχο;
8 ) Είναι καλό να προμηθευτώ αντιβιωτικό για rot fin μαζί με την αγορά του ψαριού; Όσους μονομάχους έχω δει σε pet shop είναι ή σε αρκετά χάλι κατάσταση ή σε πρώιμο στάδιο (αν έχω καταλάβει 100% πως εκδηλώνεται το rot fin στους μονομάχους), οπότε φαντάζομαι ότι με το που τον πάρω θα πρέπει να τον θεραπεύσω κιόλας...

Ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος! Προσθέστε οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μου είναι χρήσιμο ώστε ο μονομάχος (μου) να είναι super στο καινούργιο του σπιτάκι... Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 9614
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
αρχάριος, bettas, περιβάλλον ενυδρείου, μονομάχος, εξοπλισμός


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια με guppies Χριστινάκι Αρχάριοι γλυκού νερού 17 02-12-12 21:55
Αρχάρια σε ενυδρία. kornilia Χρυσόψαρα 15 14-11-12 19:40
Αρχάρια!!!! Eveline S. Αρχάριοι γλυκού νερού 36 20-10-12 01:16
Αρχάρια με σκαλάρια.. MissDestat ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 25-05-12 16:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11601 seconds with 14 queries