Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-12, 22:30
ΔΑΝΑΟΣ
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Ξεκίνημα σε αλάτια!

Καλημέρα στην πιο ενημερωτική παρέα του χώρου. Έχω γύρο στα 15 χρόνια που ασχολούμαι με γλυκό νερό και ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και με θαλασσινό. Έχω ένα 60l που θα μετατραπεί σε θαλασσινό και από εξοπλισμό έχω ένα εξωτερικό φίλτρο (sera 900), θερμαντήρα (JBL 100), skimmer (sera ps130), έναν έξτρα κυκλοφορητή. Από φωτισμό έχω 1 απλή λάμπα που είναι κατάλληλη για γλυκό αλλά για θάλασσα θα αντικατασταθεί. Λόγο δουλειάς (είμαι ηλεκτρολόγος) θα μπουν στα καπάκια λεντοτενίες. Δεν θα πάω για reef γιατί κατανοώ ότι για τα λίτρα μου δεν είναι και ότι καλύτερο. Σκοπεύω να βάλω ζωντανό βράχο, εδώ θέλω την βοήθεια σας (πόσα κιλά βράχο να βάλω στο 60λιτρο). Μου έχουν πει ότι το υπόστρωμα που έχω δεν θέλει αλλαγή γιατί είναι ιδανικό για τις σκληρότητες του θαλασσινού.
Σκοπεύω να το στήσω τον άλλο μήνα και να το αφήσω να λειτουργήσει χωρίς ζωντανά μέσα για 2 μήνες. Καθημερινές μετρήσεις και όταν θα έχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου αλλά και οι πολλές άλγες θα βάλω λίγες ανεμώνες και ένα ζευγάρι Amphiprion ocellaris - Clown fish
Οι συμβουλές και οδηγίες σας θα είναι πολύ χρήσιμες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας, αλλά και για τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-12, 22:51
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΑΝΑΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα στην πιο ενημερωτική παρέα του χώρου. Έχω γύρο στα 15 χρόνια που ασχολούμαι με γλυκό νερό και ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και με θαλασσινό. Έχω ένα 60l που θα μετατραπεί σε θαλασσινό και από εξοπλισμό έχω ένα εξωτερικό φίλτρο (sera 900), θερμαντήρα (JBL 100), skimmer (sera ps130), έναν έξτρα κυκλοφορητή. Από φωτισμό έχω 1 απλή λάμπα που είναι κατάλληλη για γλυκό αλλά για θάλασσα θα αντικατασταθεί. Λόγο δουλειάς (είμαι ηλεκτρολόγος) θα μπουν στα καπάκια λεντοτενίες. Δεν θα πάω για reef γιατί κατανοώ ότι για τα λίτρα μου δεν είναι και ότι καλύτερο. Σκοπεύω να βάλω ζωντανό βράχο, εδώ θέλω την βοήθεια σας (πόσα κιλά βράχο να βάλω στο 60λιτρο). Μου έχουν πει ότι το υπόστρωμα που έχω δεν θέλει αλλαγή γιατί είναι ιδανικό για τις σκληρότητες του θαλασσινού.
Σκοπεύω να το στήσω τον άλλο μήνα και να το αφήσω να λειτουργήσει χωρίς ζωντανά μέσα για 2 μήνες. Καθημερινές μετρήσεις και όταν θα έχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου αλλά και οι πολλές άλγες θα βάλω λίγες ανεμώνες και ένα ζευγάρι Amphiprion ocellaris - Clown fish (πιο πανω μας ανεφερες οτι δεν θες να το κανεις reef)
Οι συμβουλές και οδηγίες σας θα είναι πολύ χρήσιμες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας, αλλά και για τις συμβουλές σας.
τελικα που θα καταληξεις θαλασσινο(μεσογειακο) η τροπικου υφαλου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αν το υπόστρωμα σου είναι αβεστολιθικό, τότε ναι μπορείς να το αφήσεις... Δεν είναι το ιδανικό, αλλα θα είσαι εντάξι..

Το εξωτερικό βάλτου μόνο λίγο άνθρακα και αντιφώσφορο τα οποία θα αλλαζεις μηνιαία..

Ο κυκλοφορητής σου ποιος είναι, και πόσα λίτρα γυρνάει??

Τα λίτρα σου είναι ότι πρέπει για μινι ριφ, ενω αντίθετα είσαι αρκετά περιορισμένος στα είδη και στον αριθμό των ψαριών που μπορείς να βάλεις αν το κανεις φισ ονλι..
Αλλα ξεκίνα χαλαρά μόνο με ψάρια, και στο μέλλον βλέπεις
Καλό είναι, παρ όλο που δεν είναι απαραίτητο, να βάλεις λεντ περίπου 10000-12000Κ αν βρείς.. θα βοηθήσουν και την κοραλίνη..
Προσωπική μου άποψη είναι να το αφήσεις με την λάμπα του γλυκού, και όταν είναι να το αλλάξεις να πας σε έναν σωστό φωτισμό, ουτως ώστε να μπορείς να πετάξεις και κανένα κοραλάκι στο μέλλον.. Να μην αντικαταστήσεις την λάμπα σου δηλαδή με μια που πάλι δεν θα κάνει δουλειά..

Βράχο με 5 κιλά είσαι οκ..

Αν βάλεις ζωντανό βράχο, ή τουλάχιστον το μισό ζωντανό, δέν χρειάζεται ούτε να περιμένεις 2 μήνες, αλλα ούτε και κύκλο αζώτου..
Ίσα ίσα τον βράχο θα πρέπει να τον ταίζεις μέχρι να βάλεις ψάρι..

Τις ανεμώνες άστες για πιο μετα, κανένα 6μηνο σίγουρα.. επίσης δεν είμαι και σίγουρος, αλλα έχω την εντύπωση πως οι τροπικές ανεμώνες έχουν και απαιτήσεις σε φως.. ψάξτο λίγο..

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και στα αλάτια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-12, 11:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

να ρωτησω κι εγω μια απορια μου εδω στο θεμα του φιλου (εγκυκλοπαιδικα παντα), σε τετοια μικρα θαλασσινα απ οτι εχω καταλανει απονιτροποιητικο φιλτρο ειναι απαραιτητο (εκτος κι αν το εχω καταλαβει λαθος, δεν εχω σχεση με τα αλατια) οποτε οσον αφορα το νερο απλα καθαριζει και κανουμε αναπληρωση απο οσμωση, ΑΝ ομως καποιος θελει να κανει μια μικρη αλλαγη νερου ετσι για αναπληρωση χαμενων ιχνοστοιχειων (τωρα δεν ξερω μπορει και οι αρμυροι να γελατε με αυτα που ρωταω) πως μπορει αυτο να γινει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-12, 15:58
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβα την ερώτηση.. πουλάνε αλάτι αν αυτό εννοείς..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-12, 16:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ρωτησα απλα αν μπορει κανεις να κανει αλλαγες η μονο αναπληρωση (το ξερω οτι πουλανε αλατι εχω ετσι κι αλλιως ενα κιλο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-12, 16:48
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

τι εννωεις απονιτροποιιτικο φιλτρο νικο?
οταν βαζεις νερο λογο εξατμισης βαζεις σκετο νερο οταν κανεις εσυ για οποιοδηποτε λογω αλλαγη μικρη η μεγαλη παντα με την αναλογη ποσοτητα αλατιου .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-12, 16:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εκεινο το ζελεδοειδες σφουγκαρακι για τα νιτρικα... δεν ειναι απαραιτητο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-12, 16:56
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

οχι νικο βασικα την απονοιτροποιιση στην προσφερει ο βραχος κατα τις νυχτερινες ωρες .και αν εχεις και το refugium φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-12, 17:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χμμμ ευχαριστω καταλαβα, το σφουγκαρακι για τα νιτρικα ειναι κατι σαν τα ammochips και λοιπα αχρηστα δηλαδη...
Νομιζα στα θαλασσινα που δεν παιζουν συχνες αλλαγες πως ειναι απαραιτητο οπως ο αντιφωσφορος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-12, 17:50
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ακριβως φιλε .τωρα για τις αλλαγες ειναι συχνες αν εχεις μικρο συστημα, λιγο πιο αραιες μονο με πολυ καλο σκιμαρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-12, 21:36
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι νικο βασικα την απονοιτροποιιση στην προσφερει ο βραχος κατα τις νυχτερινες ωρες
Πρέπει να ομολογήσω ότι έχω μείνει άφωνος. Μου είχε διαφύγει εντελώς ότι η απονιτροποίηση γίνεται μόνο το βράδυ και μόνο από το βράχο.

Μπορείς να παραθέσεις κάποιο link ή κάποιο σημείο που το διάβασες αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-10-12, 09:11
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Φίλε Στέλιο μετά από 2 ημέρες δεν έχεις απαντήσει. Να υποθέσω ότι δεν έχεις καταφέρει να βρεις κάποιο link σε αυτή τη πληροφορία; Εστω μια αναφορά που το διάβασες;

Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω εξηγήσεις;

Ας πούμε.
1. Ο βράχος μόνο κάνει απονιτροποίηση;
2. Ο βράχος λειτουργεί καλύτερα το βράδυ; Αν ναι πόσο καλύτερα;
3. Οταν λέμε βράδυ εννοούμε συνθήκες πλήρους συσκότισης ή δεν μας πειράζει το φως που μπαίνει ας πούμε από τα παράθυρα;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-12, 20:55
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

επειδη διακρινω την ειρωνεια σου ως χομπιστα του web που περιμενεις ολα να τα διαβασεις απο λινκ σου προτεινω μια βολτα εκει http://www.visitsealife.com
θα λυθουν η αποριες σου αν ρωτησης το επιστημονικο team περι απονοιτροποιισης , τωρα αν εσυ σαν ελληναρας τους αμφισβητησης και αυτους τοτε μπραβο σου εσυ θα ξερεις περισσοτερα απο αυτους που κανουν 5 χρονια μελετες πανω στα Flavobacterium- Pseudomonas-Vibrio και σε τι συνθηκες λειτουργουν καλυτερα .βακτηρια ειναι αυτα αν σου λενε κατι . τωρα απο βδομαδα που θα γυρισω ελλαδα τα ξαναλεμε .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-12, 21:41
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Κύριε Στέλιο, εχω αφιερώσει πολύ περισσότερο χρόνο να ψάχνω και να βρίσκω. Οπότε καλό θα ήταν να κατεβάσεις τους τόνους. Αν είμαι Ελληνάρας ή όχι δεν θα μπω καν στο κόπο να απαντήσω.
Πηγές στο link δεν μπορώ να βρω.

Από αυτά που γραφεις το vibrio το ήξερα και είναι παθογενές βακτήριο και σίγουρα δεν εχει καμία σχέση με απονιτροποίηση.Ειδικά αυτό το ξέρω γιατί όλοι που ασχολούνται με ιχθυοκαλιέργειες το ψάχνουν. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί το αναφέρεις αυτό. Κάνω κάπου λάθος;Δεν είναι αυτό το βακτήριο;
Το flavobacterium επίσης αναφέρεται σαν παθογόνο βακτήριο και στη wikipedia αναφέρουν ότι είναι γλυκού νερού. Δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι του wikipedia.Δεν ξέρω γιατί τα αναφέρεις αυτά αφού πάλι δεν σχετίζονται με την απονιτροποίηση.
Και ναι είναι βακτήρια. Αλλά τι σχέση έχουν τα βακτήρια αυτά με απονιτροποίηση; Η εννοείς ότι οι κανόνες που ισχύουν για αυτά ισχύουν για όλα; Δεν μπορεί ας πούμε να ισχύουν όλοι οι κανόνες σε αερόβια και αναερόβια βακτήρια.Η κάνω λάθος;

Επίσης δεν έχεις καμία διάθεση από ότι βλέπω να εξηγήσεις περισσότερο την απάντησή σου.Γιατί; Εσύ γράφεις κάτι που μου δημιουργεί ερωτήσεις που εσύ δεν θέλεις να απαντήσεις. Και τότε γιατί το γράφεις;

Εγώ θέλω ένα link που να γράφει αυτά που λες και να τα εξηγεί γιατί προσωπικά δεν μπορώ να τα κατανοήσω και δεν ξέρω αν και εσύ τα κατάλαβες σωστά. Αν λοιπόν σε προσβάλει ότι θέλω να "ψάξω" τις πηγές σου συγνώμη αλλά το θεωρώ δικαίωμά μου να ψάξω κάτι που γράφεις και μου φαίνεται περίεργο, ακόμα περισσότερο όταν το βλέπω πρώτη φορά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στα αλάτια!! giannhsxol Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 31-07-11 17:19
Μια απόπειρα στ' αλάτια. bokostas Reef 89 29-04-11 13:33
Νέο ξεκίνημα spirossd Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 16-12-10 11:50
Νέο ξεκίνημα... stefan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 136 29-03-10 13:48
Πάμε για τ' αλάτια.. Πρώτο στάδιο ξεκίνησε Alex_Salonica Reef 3 01-07-09 21:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06005 seconds with 13 queries