Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-12, 18:39
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Επιλογή οτόκυκλων

Θέλω να προσθέσω μια ομαδούλα από 4 οτόκυκλους στο ενυδρείο με τους καρδινάλιους και τα στερμπάι, όμως όπως μου είπε ο stratigos24 και πάλι καλά που με προειδοποίησε πρέπει να προσέχουμε αν έχουν φουσκωμένη την κοιλιά τους γιατί αυτό δείχνει πως τρέφονται υπό αιχμαλωσία και δε χρειάζεται να περιμένουμε καιρό μέχρι να προσαρμοστούν. Πέρα από αυτό υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω αν καταλήξω να τα πάρω από πετ σοπ?

ΥΓ: Αν υπάρχει κάποιος συγχομπίστας που δίνει οτόκυκλους θα ήθελα να με ειδοποιήσει για να τους αγοράσω, γιατί προτιμώ να προέρχονται από κάποιον που ξερω ότι τους προσέχει και όχι από πετ σοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-12, 18:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μια χαρα εκανες και ανοιξες το θεμα να σε συμβουλεψουν και ατομα που κατεχουν το αντικειμενο.

Αυτα που ειπα στον φιλο Tsiou ειναι οτι θυμαμαι απο ενα θεμα που ειχα διαβασει καποια στιγμη εδω στο φορουμ (σε περιπτωση που ειμαι λαθος).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-12, 20:49
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Μιας και δεν απάντησε κανείς, ποστάρω αυτό αφού το βρήκα σε ξένο site(αν τυχόν ενδιαφερθεί κανείς στο μέλλον), στο οποίο προτείνουν να βρίσκουμε αυτά που δε φαίνονται αδυνατισμένα και να τα παίρνουμε σε ομαδούλες για να αισθάνονται πιο άνετα.

Παράθεση:
In the fish store, try to choose ones that do not look emaciated. A fat otocinclus is a happy one. (Within reason, of course.) Get at least three as they are more comfortable with others around and you're more likely to see them often. In fact, the more the better. They won't complain.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-12, 21:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ριξε και εδω καμια ματια:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F5%EA%EB%EF%E9

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26089
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-12, 21:22
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ενδιαφέροντα θέματα και απ' ότι κατάλαβα είναι ένα μικρό ρίσκο κάθε φορά αν θα προσαρμοστούν ή όχι! Αν προλάβω θα πάρω το Σάββατο 4 άτομα και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-12, 23:18
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Εγώ συμπαθούσα και συμπαθώ πολύ αυτά τα μικρά ψαράκια! Για αρκετά χρόνια δεν έλειπαν από το ενυδρείο μου. Πλέον όμως έχω αποφασίσει να μην αγοράζω ψαράκια που δεν αναπαράγονται σε φάρμες (εκτροφής) ή δεν αναπαράγονται στο ενυδρείο. Δλδ θα έπερνα και άγρια ψαράκια αρκεί να μπορούσα να τα αναπαράγω και να τα μοιράσω.

Πάντως από την πείρα μου το πιο ανθεκτικό είδος από τα λίγα που έρχονται στην Ελλάδα είναι ο macrospilus που είναι και ελάχιστα μεγαλύτερος από τους άλλους που είχα στην κατοχή μου. Πάντως είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς τα διαφορετικά είδη otcinclus
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-12, 23:40
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Αν τους πάρεις από σωστό pet shop και δεν είναι νέες παραλαβές οι πιθανότητες επιβίωσης είναι πολύ μεγάλες.

Μην προσπαθήσεις να κοιτάξεις τους οτόκυνκλους του pet shop έναν προς ένα και να επιλέξεις ποιους θέλεις...απλά κοίτα να είναι σε σωστό ενυδρείο με γεμάτες κοιλιές και υγιή ψάρια.

Είχα πάρει συνολικά 6 oto και έχασα μόνο έναν και αυτό κατά πάσα πιθανότητα επειδή τον στρέσαρα όταν του άλλαξα ενυδρείο(δεν πιάνονται με τίποτα...δυσκολεύτηκα ακόμα και σε άδειο 20λιτρο ενυδρείο με 5cm νερό!).

Μην ξεχάσεις να ρωτήσεις τι τους ταΐζουν στο petshop...θα είναι χρήσιμο ειδικά τον πρώτο καιρό αν δεν έχεις καφέ/πράσινη άλγη στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-12, 09:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε νομιζω να εχεις προβλημα.κιεγω αυτα διαβαζα οταν ηθελα να παρω και ειχα ψιλοφοβηθει.περιμενα οτι θα μου πεθαινανε ολα.απλα κοιτα να ειναι ταισμενα,να μην ειναι μαζεμενες οι κοιλιες τους,να ειναι σε καθαρα ενυδρια και να ειναι καθαρα τα ψαρια.κανε και μια καλη προσαρμογη και θασαι ενταξει.κατα τ'αλλα ισχυει οτι ισχυει και για ολα τα υπολοιπα ψαρια αποσο ξερω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-07-12, 16:05
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Αυτή ή ζωηράδα που έχουν τα otto είναι που τα κάνει αξιολάτρευτα. Είχα για αρκετά χρόνια και μπορώ να πω ότι ισχύει ότι διάβασες παραπάνω. 2-3 παρατηρήσεις: Πάρε όχι λιγότερα απο 6. Μην διαλέξεις τα τελευταία 6 που θα έχει το pet shop και φρόντισε να έχεις αρκετή καφέ άλγη στο ενυδρείο σου για τις πρώτες μέρες που θα έρθουν πεινασμένα. Με τα στερμπάι θα κάνουν καλή παρέα και θα είναι αμφότερα λιγότερο ντροπαλά και περισσότερο κινητικά στον πυθμένα.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-07-12, 17:38
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σκεφτόμουν για 4 γιατί είναι σε 55αρι καθαρά με 6 στερμπάι,5 καρδινάλιους, 1 apple snail που έχει ξεμείνει και κάποιες γαρίδες οι οποίες επίσης συνεχώς πολλαπλασιάζονται και δε γίνεται ποτέ να ξεμείνω!! Φίλτρανση έχω eheim 2213 και αλλαγές κάνω κάθε κυριακή 20-25%.. Λες να βάλω 6? (Σκέφτομαι και καρδινάλιους να έβαζα άλλους 3)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-07-12, 21:04
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Η λογική του λίγο απ΄όλα μόνο μπελάδες θα φέρει. Αν υπάρχουν και ασπόνδυλα τα πράγματα περιπλέκουν σε τόσα λίτρα. Χωρίς να έχω μελετήσει τα θέματα με τις γαρίδες μάλλον θα ανταγωνίζονται σε τροφή τις άγλες με τα όττο. Αυτό δεν θα είναι καλό για το όττο με τις γνωστές συνέπειες.
Επιπλέον υπερπληθυσμός = συχνές αλαγές = πιθανή αστάθεια στις παραμέτρους νερού οπότε πάλι τα οττο θα είναι τα θύματα. Για τους παραπάνω λόγους δεν θα τα έβαζα καθόλου ...

Τώρα στον αντίποδα αν έφευγαν όλες οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια θα έβαζα 6 όττο και θα άφηνα τους καρδινάλιους 5άδα. Οι καρδινάλιοι θέλουν χώρο για απλωτές και τα λίτρα αυτά είναι λίγα για τις τσάρκες τους.

** Τα κοπαδόψαρα στα μικρά ενυδρεία προσπαθούμε να τα αγοράζουμε όλα μαζί στον τελικό αριθμό τους για να μην "σπάει" το κοπάδι.


πάντα καλά,
caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-12, 21:41
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Οι γαρίδες δεν είναι αρκετές, αλλά συνεχώς τις δίνω και μετά ξεφυτρώνουν, λογικά ξεμένουν από όταν είναι μικροσκοπικές και μετά άντε να τις ξαναμαζέψεις! ¶λγη υπάρχει μπόλικη και πέραν τούτου οι γαρίδες τρώνε μόνο από τις μος που έχω μέσα και πουθενά αλλού.. Για τα ότο μένουν από τα τζάμια και τις ανούμπιες! Λες να πεινάσουν?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-07-12, 21:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι καρδιναλιοι ειναι κοπαδοψαρο
Κοπαδι δεν ειναι 5 ψαρια,
Θα μου πεις ειναι 10 ή 20 ή 30?
Απο τα 8-12 και πανω ομως, αρχιζουν και συμπεριφερονται καπως πιο σωστα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-12, 19:50
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Να ενημερώσω ότι χθες έβαλα 4 οτόκυκλους στο ενυδρείο και τους έκανα σχεδόν μιάμιση ώρα προσαρμογή. Ευτυχώς φαίνονται πολύ δραστήριοι και συνεχώς τρέχουν πέρα δώθε και τρώνε άλγη από παντού, κορμό, φύλλα φυτών και τζάμια.. (Είναι η πρώτη φορά που θα πω "ευτυχώς που έχω μπόλικη άλγη!")
Ένα συγκεκριμένο την βλέπει καρδινάλιος κάποιες φορές και πηγαίνει με το κοπάδι των υπόλοιπων καρδιναλίων.. Πολύ γέλιο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-07-12, 14:31
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα συγκεκριμένο την βλέπει καρδινάλιος κάποιες φορές και πηγαίνει με το κοπάδι των υπόλοιπων καρδιναλίων.. Πολύ γέλιο!
Διχασμένη προσωπικότητα

Σκέφτομαι να βάλω κ εγώ οτόκυκλους... ταιριάζουνε με corydoras? είναι κι αυτα ψάρια βυθού? θα μαλώνουν για περιοχές?
Θέλουνε "στρωμένο βυθό" όπως τα cory και οι γαρίδες? το ενυδρείο δουλεύει 3-4 μήνες αλλά προσφάτως έκανα γενική ανακαίνηση στον διάκοσμο..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-07-12, 15:24
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Μιά χαρά ταιριάζουν οι oto με τα cory και κανένα απ'τα δύο είδη δεν διεκδικεί περιοχές.

Επίσης η κατάσταση αναπαραγωγής μπορεί να προκληθεί με τον ίδιο τρόπο σε cory και oto(μεγάλες αλλαγές και πτώση θερμοκρασίας), και έχει παρατηρηθεί ότι σ'αυτή τη φάση οι ορμόνες που εκκρίνουν τα cory, επηρεάζουν και τους oto.

Δεν είναι ακριβώς βυθόψαρα, αλλά θα ψάξουν για φαγητό σε όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου...φυτά, τζάμια, ξύλα, βότσαλα, κτλ.

Δεν ξέρω αν χρειάζονται στρωμένο βυθό, αλλά οι δικοί μου δεν είχαν κανένα πρόβλημα σε νεοστημένο ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο - τη μία απώλεια που είχα δε μπορώ να τη χρεώσω σε πρόβλημα με το βυθό.
Τους άρεσε ιδιαίτερα η καφέ 'άλγη' και ο άσπρος μύκητας που έβγαζαν τα καινούρια ξύλα και τον πρώτο καιρό δεν έδιναν σημασία στα λαχανικά που προσπαθούσα να τα ταΐσω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-07-12, 15:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι oto χρειαζονται τα cory ως συγκατοικους.
Μαλιστα στις περιοχες που ζουν μιμουνται τα χρωματα τους για αμυνα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-12, 15:20
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι oto χρειαζονται τα cory ως συγκατοικους.
Μαλιστα στις περιοχες που ζουν μιμουνται τα χρωματα τους για αμυνα.
γιατι τους χρειαζονται?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-07-12, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι τους χρειαζονται?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
στις περιοχες που ζουν μιμουνται τα χρωματα τους για αμυνα.
Κανε αναζητηση για καποια post του Theodor72 για τις ομοιοτητες των χρωματισμων αναλογα τους βιοτοπους σε oto και cory
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή φωτιστικού pagos4 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 19-03-10 19:45
Ερωτήσεις περι οτόκυκλων. kalaxan Γατόψαρα Ν. Αμερικής 21 01-03-10 12:53
Επιλογή φυτών stelios_ant Αρχάριοι γλυκού νερού 1 07-02-10 20:16
Επιλογή φίλτρου ramsys Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-06-07 09:02
Επιλογή Α.Ο vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 31-03-07 10:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06378 seconds with 13 queries