Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-12, 21:59
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Νέο 200άρι με pseudomugil gertrudae

Καλησπέρα σε όλους.

Από που να ξεκινήσω τώρα....

Λοιπόν! Υπάρχει ένα 120άρι που τρέχει σχεδόν 2 χρόνια τώρα με ζωοτόκα. Πλάτυ, γκάπυ, μόλυ (άγνωστος αριθμός, γίνεται πανικός). Μαζί τους συζεί ένας πλέκο, 5 σαε, 4 γαρίδες (δεν θυμάμε ποιες είναι, είναι μεγαλούτσικες άχρωμες και τσαμπουκαλούδες) και άγνωστος αριθμός από σαλιγκάρια χελένα. Τα ε'ιχα βάλει αρχικά μέσα για να ελέγχο σαλιγκαριών λαθρεπιβατών αλλά τελικά αυτά (τα χελένα) πολλαπλασιάστικαν και τώρα πρέπει να υπάρχουν πάνω από 20 μεγάλα και μικρά.

Αυτά υπάρχουν από ζωντανά μέσα στο ενυδρείο. Από εξοπλισμό τώρα υπάρχει ένα fluval 305 τίγκα στο βιολογικό υλικό να τα υποστιρίζει και δόξα τον Θεό πάμε πολύ καλά μέχρι τώρα. Μηδενικές απόλιες, δίνω ψαράκια σε φίλους αβέρτα, αλλά έχει πια φρακάρει το ενυδρείο.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 2 χρόνια αποφάσησε το ενυδρείο να παρουσιάσει διαροή.
Αρχικά με κόλλα νεοπρέν από το έξω μέρος την σταμάτησα. Κράτησε 2-3 μήνες και εκεί που έλεγα ότι την γλύτωσα, ξανάρχησε πάλι. Την ξανασταμάτησα βέβαια πάλι με νεοπρεν κόλλα (παρεπιπτόντως κάνει θαύματα σε καταστάσεις ανάγκης! Σου δίνει χρόνο να αντιδράσεις) αλλά πλέον δεν με πέρνει.

Οπότε πάμε σε αγορά νέου ενυδρείου και προφανώς μεγαλύτερου, με μετακόμηση - συμπλήρωμα υλικών. Υπάρχουν λοιπόν μπόλικα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες γκιγκαντέα και κανονικές, κρυπτοκορίνες και 5-6 μπαλίτσες από ένα είδος άλγης [έτσι μου είπαν]). Υπάρχει και μπόλικο χαλικάκι για τον βυθό (στρωμένο, με την βιολογία του), πετρούλες διάφορες κλπ.
Θα πάμε λοιπόν σε 180 λίτρα ή 200 (θα δούμε ποιο), αφού υπάρχει ένας περιορισμός χώρου. Συγκεκριμένα έχω χώρο για μέχρι 80άρι προφίλ. Δεν μπορώ να πάω σε μέτρο (1m), οπότε μάλλον για το 180άρι με βλέπω, εκτός αν βρω κάτι ειδικό σε νορμάλ τιμή.

Θέλω όμως να αλλάξω και ψαροσύνθεση. Σκέφτομαι να κρατήσω τον πλέκο μου, τα σαε, τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια και να πάω σε κοπαδάκι pseudomugil gertrudae. Θέλω λοιπόν τα φωτα σας αρχικά για το αν μπορούν να μπουν σε 80cm ενυδρείο και αν όχι να μου προτείνετε κάποιο είδος (κοπάδι) για τις συνθήκες νερού της Αθήνας (δεν έχω την δυνατότητα προετοιμασίας νερού). Μπορώ φυσικά να μαλακώνω το νερό με ένα μικρό εσωτερικό φιτράκι βάζοντας τύρφη αλλά μέχρι εκεί.

Αύριο λοιπόν θα πάω για νέο ενυδρείο, ώστε αν είναι δυνατόν μέσα σ' αυτή την εβδομάδα που έχω άδεια να έχω ξεμπερδέψει με την μεταφορά.

Παρεπιπτώντως αν κάποιος φίλος θέλει γκάπυ, πλάτυ ή μόλυ (μόλυ έχω μόνον δύο) μπορώ να του χαρίσω. Υπάρχουν πολλά μικρά και μεγάλα.

Ευχαριστώ για την ώρα σας και περιμένω τις απόψεις - βοήθειά σας.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-12, 00:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οποιο ειδος pseudomugil και να βαλεις σε 180 λιτρα και 80 εκ μηκος θα ειναι μια χαρα.
Και τα furcatus και τα gertrudae και τα signifer ειναι μια χαρα σε αυτο μηκος και με νερο βρυσης.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-12, 18:32
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ωραία! Πόσα τουλάχιστον στο κοπάδι? Σύνθεση? Αρσενικά / Θυλικά? Τελικά πήγαμε και παραπάνω σε διαστάσεις. Σε 92cm. Είμαι οριακά αλλά αξίζει τον κόπο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-12, 22:06
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Για ποιο ειδος?
Για τα Γερτουδια?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-12, 00:06
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Αρχικά έλεγα μόνον για τα γερτουδια αλλά μου άρεσαν και τα φουρκατους. Γίνεται να συνυπάρξουν από 1 κοπάδι, ας πούμε από 15 - 20 ψαράκια το καθένα?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-12, 23:00
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αρκετες φορες τα ειδη της οικογενειας των pseudomugil δεν συνυπαρχουν πολυ ειρηνικα.
Επισης τα ειδη pseudomugil πολλες φορες εχουν διαφορετικες απαιτησεις σε παραμετρους νερου.

Διαλεξε καλυτερα το ειδος που σου αρεσει πιο πολυ και κανε ενα μεγαλο κοπαδι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-12, 09:51
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

[QUOTE=kesanis;664918]Αρχικά έλεγα μόνον για τα γερτουδια αλλά μου άρεσαν και τα φουρκατους.

+1 !!!!
Πολύ κινητικα ψαρακια με ωραια χρωματα . Αν ξεκινουσα τωρα το στησιμο θα τα εβαζα απο την αρχη στο μεγαλο μου ασυζητητί!!!
Και καταλληλα για το νερακι μας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-12, 10:06
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ωραία τα pseudomugil δε λέω... Απλά επειδή βλέπω μεγάλο ενυδρείο σκέψου και για κανένα κοπαδάκι melanotaenia...
Και αυτά rainbow είναι...
dimis1978, τι λες;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Dwarf Puffer ή Pseudomugil gertrudae; krispie Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 21 20-12-11 13:50
Αναπαραγωγη pseudomugil gertrudae kotsos83 Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 30 10-03-11 18:29
pseudomugil gertrudae mpoumpoula Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 11 28-02-11 01:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04197 seconds with 13 queries