Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-10, 11:23
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή το 8χρονο αρρωστο καρχαριακι μου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: πολυγωνο 100λιτρων
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:9ετη
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: φεβρουαριος 2002
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): μονο το αρρωστουλι εχει μεινει καρκαριακι πανγκασιους ειναι 30 ποντους
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22-24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: περιπου καθε 2μηνο αλλαζω ολο το νερο
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 28/3/2010
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθε βραδυ του δινω κροκετες που επιπλεουν
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:πριν δεκα μερες πεθανε ο συγκατοικος του επισης καρχαριακι 7 ετων αλλα μικροτερο σε μεγεθος παρολα τα χρονια του-τις τελευταιες 2 βδομαδες δεν εχει φως μου χει χαλασει η λαμπα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,4
KH:3οd
GH:>7οd
ΝΗ3 (αμμωνια):0,25
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):25
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ: ναι
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ο μοναδικος κατοικος το καρχαριακι μου
2. ΔΕΡΜΑ:φαινομενικα αψογο.μαυρο βελουδο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:χτες ειχε τα χαλια του ηταν στην επιφανεια ανασκελα σημερα ειναι καπως καλυτερα μπορει και κουμανταρει το σωμα του εχει κατεβει στο βυθο αλλα κολυμπαει αργα και κρατιεται στο ιδιο σημειο για αρκετη ωρα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):δεν εχει κανει τιποτα τις τελευταιες μερες
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):σημερα φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :εδω και 3 μερες δεν εχει φαει
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ηταν κακοκεφος μετα το θανατο του συγκατοικου του αλλα τις 4 τελευταιες μερες φανηκε οτι κατι δεν παει καλα.μεχρι το βραδυ του σαββατου 27/3 που ξυπνησαμε απο το θορυβο.χτυπηθηκε αρκετα στα τζαμια και αμεσως συνεβη αυτο που προανεφερα(μια δυσκολη κατασταση φαινοταν σαν να αργοπεθαινε)
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
θολωσαν τα ματακια του για καποιες ωρες αλλα τωρα πηραν να καθαριζουν
ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: exit και esha 2000 σε συνδιασμο
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: πρωι βραδυ 20 σταγονες απο το καθενα
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:2 μερες το κανω η διαρκεια ομως ειναι πεντε
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: σε παλαιοτερη διαφορετικη περιπτωση το φαρμακο ειχε θαυματουργα αποτελεσματα
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι εκανα αλλαγη αμεσως την προηγουμενη φορα
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:εχω κανει μαλλον τα παντα λαθος.συνεχιζομενα λαθη ετων δικα μου εχουν προκαλεσει αυτη τη δυσκολη κατασταση.ελπιζω να μπορω να ανατρεψω την κατασταση και το ψαρακι μου να ζησει αλλα 20 χρονια.ειναι ηδη 8 ετων και ειναι μελος της οικογενειας.ευχομαι η αγνοια μου να μην αποβει μοιραια

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________________________________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 29-03-10 στις 23:41 Αιτία: εκανα τα τεστ τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-10, 11:25
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Δε θα τη συμπληρωσεις τη φορμα??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-10, 11:27
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή



τοσο αρρωστο ειναι που δεν κανει ουτε να μας το δειξεις???

πλακα κανω... περαστικα του και να ειναι συντομα ''μαχιμο''
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-10, 12:07
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

στην ουσια ολα αυτα τα χρονια εχω μια γυαλα (γιατι ενυδρειο δεν το λες)με φιλτρο θερμοσταση και μπουρμπουληθρες δυστηχως.αλλαζα ολο το νερο δεν εχω ιδεα απο τιμες και απο μετρησεις.τα καρχαριακια μου ηταν ακαταλληλα για αυτο το μικρο ενυδρειο και αισθανομαι παρα πολυ ασχημα αυτη τη στιγμη.αλλα κατα καιρους που εχω παει σε πετ σοπ ειτε για τροφη ειτε για φαρμακα κανεις δεν μου ειπε ουτε ενα απο τα πολλα λαθη μου.μονο να πουλανε τελικα?δηλαδη 8 χρονια ζουσανε(τωρα ζει μονο ο μεγαλος)απο θαυμα( τα ψαρακια μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-10, 12:09
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

κριμα... αν θες παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο....
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-10, 12:13
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

δεν εχω φωτο αυτη τη στιγμη θα βαλω συντομα.εχω και βιντεο δεν ξερω αν γινεται να το βαλω κι αυτο.οσο για τη φορμα αμαλια ελπιζω να εχει φανει που τη συμπληρωσα γιατι εχεις δικιο αρχικα εψαχνα τι επρεπε να κανω(εκτος απο το ενυδρειο ειμαι αρχαρια και στα pc)σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και ελπιζω στη βοηθεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-10, 12:13
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

καλη τυχη με το ψαρακι..καπου ειχα διαβασει οτι το θολωμα στα ματια ειναι απο αμμωνια συνηθως.. περιμενε καλυτερα και την γνωμη ενος γνώστη...παντως το ενυδρειο σου ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρο....:S
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-10, 12:14
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

το βιντεο ανεβασε το στο youtube και μετα βαλε ενα λινκ εδω....
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-10, 12:16
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα... αν θες παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο....
χτες που τον παρακαλουσα να κανει κουραγιο του εταξα και ενυδρειο.αυριο κιολας θα παω να του παρω.περιμενω προτασεις.ξεκιναω απο την αρχη και θα τα κανω ολα σωστα αυτη τη φορα.ευχομαι μονο να ειναι αυτος ο πρωτος κατοικος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-10, 12:16
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

μακαρι...
θα σου πουν οι αλλοι τι να κανεις....
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-10, 12:23
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι...
θα σου πουν οι αλλοι τι να κανεις....
σ ευχαριστω.περιμενω με μεγαλη αγωνια δεν φανταζεσαι ποση.
(ωραια υπογραφη ευχομαι τα καλυτερα εγω ειμαι ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-10, 12:25
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από estilo Εμφάνιση μηνυμάτων
σ ευχαριστω.περιμενω με μεγαλη αγωνια δεν φανταζεσαι ποση.
(ωραια υπογραφη ευχομαι τα καλυτερα εγω ειμαι ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ)

__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-10, 12:30
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα σταθώ σε κανένα λάθος σου. Μπράβο σου που ανανώρισες τα λάθη σου..
Συνέβηκε κάτι τις τελευταίες ημέρες πριν πεθάνει ο πρώτος? εισαγωγη καποιου πράγματος στο ενυδρείο πχ?
Τα μόνα που εγώ μπορώ να σου πώ είναι τα εξης. Ο συνδυασμός των 2 φαρμάκων επιδρά σαν broad spectrum antibiotic, δηλαδή αντιβίωση ευρέως φάσματος. φαίνεται να έχει κάποια θετική επίδραση και θα περίμενα να έχει...
Θα έλεγα να μήν σε ανυσηχεί η όρεξη του για τώρα, ουτε εσυ θα είχες όρεξη να φας.
Το οτι δεν υπάρχει φως επίσης καλο είναι οταν το ψάρι είναι αρρωστο.
Θα έλεγα να ανεβάσεις την θερμοκρασία σταδιακα 2-3 βαθμούς καθως θα επιταχύνει τον μεταβολισμό του. Να κρατάς την θερμοκρασία πιο ψηλα απο τους 24 θα έλεγα στους 25-26 βαθμους.
Πρέπει να κάνουμε κάποιες μετρησεις, καθως δεν ξέρουμε τιποτε για τις συνθήκες της βιολογίας και κατ επέκταση της ποιότητας του νερου. Το πρόβλημα του χώρου είναι δεδομένο και δεν το συζητάμε επιπλέον.

Δες λίγο το θέμα με την θερμοκρασία, και με τις μετρήσεις...

Σου έυχομαι το καλύτερο για το Pangasius σου,( και μετά την αποθεραπεία του με το καλό να παρεις και το 700 λιτρο που θέλεις!! )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-10, 12:37
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα... αν θες παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο....

Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κατάλληλο ενυδρείο για pangasius

Δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά για ασθένειες και δεν μπορώ να συμβουλέψω κάτι για να ανακουφίσουμε έστω και προσωρινά το ψάρι σου
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-03-10, 13:06
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κατάλληλο ενυδρείο για pangasius

Δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά για ασθένειες και δεν μπορώ να συμβουλέψω κάτι για να ανακουφίσουμε έστω και προσωρινά το ψάρι σου

και τοτε που μπορει να τα βαλει καποιος?? σε λιμνη??
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-03-10, 13:08
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θα σταθώ σε κανένα λάθος σου. Μπράβο σου που ανανώρισες τα λάθη σου..
Συνέβηκε κάτι τις τελευταίες ημέρες πριν πεθάνει ο πρώτος? εισαγωγη καποιου πράγματος στο ενυδρείο πχ?
Τα μόνα που εγώ μπορώ να σου πώ είναι τα εξης. Ο συνδυασμός των 2 φαρμάκων επιδρά σαν broad spectrum antibiotic, δηλαδή αντιβίωση ευρέως φάσματος. φαίνεται να έχει κάποια θετική επίδραση και θα περίμενα να έχει...
Θα έλεγα να μήν σε ανυσηχεί η όρεξη του για τώρα, ουτε εσυ θα είχες όρεξη να φας.
Το οτι δεν υπάρχει φως επίσης καλο είναι οταν το ψάρι είναι αρρωστο.
Θα έλεγα να ανεβάσεις την θερμοκρασία σταδιακα 2-3 βαθμούς καθως θα επιταχύνει τον μεταβολισμό του. Να κρατάς την θερμοκρασία πιο ψηλα απο τους 24 θα έλεγα στους 25-26 βαθμους.
Πρέπει να κάνουμε κάποιες μετρησεις, καθως δεν ξέρουμε τιποτε για τις συνθήκες της βιολογίας και κατ επέκταση της ποιότητας του νερου. Το πρόβλημα του χώρου είναι δεδομένο και δεν το συζητάμε επιπλέον.

Δες λίγο το θέμα με την θερμοκρασία, και με τις μετρήσεις...

Σου έυχομαι το καλύτερο για το Pangasius σου,( και μετά την αποθεραπεία του με το καλό να παρεις και το 700 λιτρο που θέλεις!! )
οχι δεν εβαλα τιποτα καινουργιο μεσα στο ενυδρειο και ο μικρος ξαφνικα αρρωστησε.αλλα η δικη του συμπεριφορα ηταν τελειως διαφορετικη απο του μεγαλου.για καποιες ωρες ηταν σε πλαγια θεση στο βυθο ομως καποιες στιγμες που τον ενοχλησα προσπαθησε να αντιδρασει και κολυμπουσε καπως περιεργα κυκλικα πανω κατω γυρω απο τον εαυτο του αλλα φαινοταν οτι αυτο που συνεβαινε ηταν ανεξελεγκτο δηλαδη κι αυτος προσπαθουσε καπως να κρατησει το σωμα του.κατεβηκε παλι στο βυθο και σε πλαγια θεση εσβησε μετα απο λιγες ωρες.τωρα ο μεγαλος εντελως διαφορετικα εκει που ηταν καλα(σχετικα.ηταν λιγο πιο αργοκινητος σε σχεση με τη συνηθη ζωηραδα του)ξαφνικα μεσα στη νυχτα αφου χτυπηθηκε αρκετα γυρισε ανασκελα και στην επιφανεια και ηταν σαν να τελειωνε κι αυτος
αμεσως τον εβγαλα αλλαξα το νερο επλυνα τα παντα και το ξαναεβαλα μεσα.εκανε καποιες προσπαθειες και καταφερε να κραταει το σωμα του σε καθετη θεση με το κεφαλι του προς τα πανω.το στομα του ηταν εξω σαν να προσπαθουσε να παρει ανασα.για να ειμαι ειλικρινης απογοητευτηκα εκλαψα και τον αφησα να υσηχασει.δεν μπορουσα να παρακολουθησω αυτο που συνεβαινε.ετσι πηγα στο δωματιο πατησα στο ιντερνετ παγκασιους και βρεθηκα εδω μεσα.διαβαζα περιπου 2-2μιση ωρες οταν με φωναξε ο φιλος μου και μου πε ελα βαλε το καπακι ειναι καλυτερα.πηγα και τον ειδα να κολυμπαει αργα ομως στο βυθο.σχεδον δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ.εμεινα να τον κοιταζω.ειναι οντως καλυτερα αλλα ξερω οτι το προβλημα δεν λυνεται απ τη μια στιγμη στην αλλη.γι αυτο θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου.θα κανω τα παντα ξεκινωντας απο το ενυδρειο αυριο θα παρω αλλο μεγαλυτερο.θα το στρωσω οπως πρεπει και ελπιζω να κανει κουραγιο κι ο μεγαλος.ολες οι συμβουλες και οι προτασεις θα ακολοθηθουν πιστα.οσα ευχαριστω και να πω δεν ειναι αρκετα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-10, 13:08
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Δε τα αγοραζουμε και "αναγκαζουμε" τους εμπορους να μη τα φερνουν
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-03-10, 13:10
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε τα αγοραζουμε και "αναγκαζουμε" τους εμπορους να μη τα φερνουν

καλα... εγω ειδα εδω λαρισα σε ενυδρειο 100-120 λιτρα εναν που επρεπε να πρωταγωνιστει στο ''τα σαγονια του καρχαρια''....
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-03-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
και τοτε που μπορει να τα βαλει καποιος?? σε λιμνη??
Αν εχει θερμοστατη και καταλληλες συνθηκες ναι!
Δυστηχως τετοια ψαρια δεν κανουν για ενυδρειο! Ειναι τεραστιο λαθος που πωλουνται απο τα πετσοπ!

Στο θεμα μας εγω φοβαμαι οτι εχει καταστραφει η βιολογια του φιλτρου! Θα ελεγα να κανεις συχνες αλλαγες νερου και να παρεις υγρα τεστακια ωστε να μετρησεις αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να ξερεις τι γινεται! Φυσικα σε καθε αλλαγη νερου να το ζεσταινεις πριν (ωστε να μη παθαινει σοκ απο την μεταβολη της θερμοκρασιας) και να χρησιμοποιεις αντιχλωριο!!

- Τα υλικα του φιλτρου ποτε δε το καθαριζουμε στη βρυση!!
- Μετα απο καθε θεραπεια χρησιμοποιουμε ανθρακα στο φιλτρο ωστε να "μαζεψει" οτι φαρμακο εχει απομεινει στο νερο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-03-10, 13:24
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχει θερμοστατη και καταλληλες συνθηκες ναι!
Δυστηχως τετοια ψαρια δεν κανουν για ενυδρειο! Ειναι τεραστιο λαθος που πωλουνται απο τα πετσοπ!

Στο θεμα μας εγω φοβαμαι οτι εχει καταστραφει η βιολογια του φιλτρου! Θα ελεγα να κανεις συχνες αλλαγες νερου και να παρεις υγρα τεστακια ωστε να μετρησεις αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να ξερεις τι γινεται! Φυσικα σε καθε αλλαγη νερου να το ζεσταινεις πριν (ωστε να μη παθαινει σοκ απο την μεταβολη της θερμοκρασιας) και να χρησιμοποιεις αντιχλωριο!!
εγω χτες εδω μεσα διαβασα οτι δεν πρεπει να τα βαζουμε σε ενυδρειο.δεν προκειται ποτε ξανα να αγορασω πανκγασιους και θα το πω και οπου μπορω.στην περιπτωση μου ομως συνεβη το λαθος και το ψαρακι μου ειναι ηδη 8 ετων να κανω τι?θα παρω τωρα ενα ενυδρειο 400 λιτρα τοσο μπορω και θα προσπαθησω για το καλυτερο.οταν λες συχνες αλλαγες νερου???και τι ποσοστο να αλλαζω?απο που θα παρω τα τεστακια?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-03-10, 14:10
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από estilo Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω χτες εδω μεσα διαβασα οτι δεν πρεπει να τα βαζουμε σε ενυδρειο.δεν προκειται ποτε ξανα να αγορασω πανκγασιους και θα το πω και οπου μπορω.στην περιπτωση μου ομως συνεβη το λαθος και το ψαρακι μου ειναι ηδη 8 ετων να κανω τι?θα παρω τωρα ενα ενυδρειο 400 λιτρα τοσο μπορω και θα προσπαθησω για το καλυτερο.οταν λες συχνες αλλαγες νερου???και τι ποσοστο να αλλαζω?απο που θα παρω τα τεστακια?
Το ποσοστό είναι ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση. Σαν γενικός κανόνας 20-30% του νερου την εβδομάδα είναι καλά. Τα τεστ τώρα... εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα εξής. Υγρά τεστ για αμμωνία ΝΗ3 και νιτρικά ΝΟ3 και στικς για τις υπόλοιπες μετρήσεις. Για αρχή θα σου φτάσουν. Λίγο αργότερα (αν έχεις λεφτά πάρτα απο τώρα) να πάρεις υγρά τεστ για όλες τις μετρήσεις του ενυδρείου. Πωλούνται σε όλα τα μεγάλα πετσοπ, και (ίσως) και στα μικρά.

Απο Αμμωνία και παράγωγά της πρέπει να μετρήσεις ΝΗ3 0, Νιτρώδη ΝΟ2 0, και νιτρικά ΝΟ3 μέχρι 20 βαριά βαριά.
-------------------------
Επίσης πρόσεξε λίγο τη δοσολογία των φαρμάκων που έριξες σαν να μου φάνηκε οτι παραέριξες... αυτο όπως λέει και ο George θα επηρεάσει και την βιολογία του φίλτρου σου.
Το ενυδρείο σου είναι σκέτο νερο με το πανγκάσιους ή εχεις και άλλα μέσα? αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου και μία του ψαριού απο κοντά να έχουμε μια καλύτερη εικόνα...
Και δώσε μας και ένα update πως είναι τώρα που μιλάμε το ψάρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 29-03-10 στις 14:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-03-10, 16:28
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποσοστό είναι ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση. Σαν γενικός κανόνας 20-30% του νερου την εβδομάδα είναι καλά. Τα τεστ τώρα... εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα εξής. Υγρά τεστ για αμμωνία ΝΗ3 και νιτρικά ΝΟ3 και στικς για τις υπόλοιπες μετρήσεις. Για αρχή θα σου φτάσουν. Λίγο αργότερα (αν έχεις λεφτά πάρτα απο τώρα) να πάρεις υγρά τεστ για όλες τις μετρήσεις του ενυδρείου. Πωλούνται σε όλα τα μεγάλα πετσοπ, και (ίσως) και στα μικρά.

Απο Αμμωνία και παράγωγά της πρέπει να μετρήσεις ΝΗ3 0, Νιτρώδη ΝΟ2 0, και νιτρικά ΝΟ3 μέχρι 20 βαριά βαριά.
-------------------------
Επίσης πρόσεξε λίγο τη δοσολογία των φαρμάκων που έριξες σαν να μου φάνηκε οτι παραέριξες... αυτο όπως λέει και ο George θα επηρεάσει και την βιολογία του φίλτρου σου.
Το ενυδρείο σου είναι σκέτο νερο με το πανγκάσιους ή εχεις και άλλα μέσα? αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου και μία του ψαριού απο κοντά να έχουμε μια καλύτερη εικόνα...
Και δώσε μας και ένα update πως είναι τώρα που μιλάμε το ψάρι.
η δοσολογια ειναι αυτη που μου δωσανε απλα μου ειπανε για μια φορα τη μερα στις οδηγιες ομως γραφει πως αν ειναι δυσκολη κατασταση μπορουμε να τη διπλασιασουμε γι αυτο και εριξα πρωι βραδυ.
δεν εχω τιποτα αλλο μεσα στο ενυδρειο εχω βγαλει και τα διακοσμητικα για να διευκολυνω την κινηση του.αυτη τη στιγμη επειδη ειμαι στη δουλεια δεν μπορω να βαλω φωτο το βραδυ ομως θα προσπαθησω και φωτο να βαλω και βιντεο.απο οτι μαθαινω αυτη τη στιγμη ειναι οπως τον αφησα καλα μεν στο βυθο αλλα οχι πολυ ζωηρος.
-------------------------
πωπω εχω φρικαρει ποσο ασχετη μπορει να ειμαι.αγορασα πριν τα τεστ και το βραδυ θα τα κανω.μ αυτα που εχω διαβασει ως τωρα υποψιαζομαι οτι τα αποτελεσματα θα ειναι απογοητευτικα.λοιπον θα τα παραθεσω και μετα ας βαλει ο θεος το χερι του θα σας πρηξω λιγο(εως πολυ)αλλα ελπιζω να βοηθησετε ολοι και μετα απο λιγο καιρο να παρουσιασω και γω ενα αξιολογο ενυδρειο..(δεκτοι και οι εθελοντες προσωπο με προσωπο απο θεσ/νικη)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 29-03-10 στις 16:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-03-10, 16:32
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι και μην σε παιρνει απο κάτω. Οι περισσότεροι αν όχι όλοι κάναμε τα ίδια και χειρότερα..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-03-10, 16:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ολοι θα σε βοηθησουν!! Μην ανυσηχεις!
Ας κανουμε το σταυρο μας !! Ειναι δυσκολα τα πραγματα !!

Με τη βοηθεια ολων ... θα φτιαξεις ενα ενυδρειο μουρλια! Μη στεναχωριεσαι καθολου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-10, 16:42
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ευχαριστω για τα καλα σας λογια ανυπομωνω να σχολασω και να παω σπιτι για τα τεστ.θα δωσω αμεσως αποτελεσματα.ελπιζω να μην βγειτε ολοι βολτιτσα το βραδυ.παντως το ψαρακι μου ειναι σταθερα στην ιδια κατασταση κατι ειναι κι αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-03-10, 16:55
Το avatar του χρήστη akiriazides
akiriazides Ο χρήστης akiriazides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2010
Περιοχή: αντωνης απο θεσσαλονικη
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.8 )
KH: <7°dKH
GH: 2-29°dGH (Ιδανικά: 10-14°dGH)
Θερμοκρασία: 22-26°C (Ιδανικά: 24°C)
Λίτρα: 7500 λίτρα το λιγότερο

οταν πεθανε το πρωτο εκανες αλλαγη νερου μετα?
τα ψαρια σου τα εχεις αναγκασει με το μικρο σου ενυδρειο σε "νανισμο" το οποιο εχει επιβαρυνει το ψαρι!
αν υπηρχε και το αστρωτο ενυδρειο παλι καλα που καταφερε και το ενα να ζησει.
αλλαγη 30% με αντιχλωριο ανα 3 μερες και το φαρμακο μια φορα την ημερα για τις υπολοιπες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-03-10, 23:48
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akiriazides Εμφάνιση μηνυμάτων
Συντήρηση στο ενυδρείο
PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.8 )
KH: <7°dKH
GH: 2-29°dGH (Ιδανικά: 10-14°dGH)
Θερμοκρασία: 22-26°C (Ιδανικά: 24°C)
Λίτρα: 7500 λίτρα το λιγότερο

οταν πεθανε το πρωτο εκανες αλλαγη νερου μετα?
τα ψαρια σου τα εχεις αναγκασει με το μικρο σου ενυδρειο σε "νανισμο" το οποιο εχει επιβαρυνει το ψαρι!
αν υπηρχε και το αστρωτο ενυδρειο παλι καλα που καταφερε και το ενα να ζησει.
αλλαγη 30% με αντιχλωριο ανα 3 μερες και το φαρμακο μια φορα την ημερα για τις υπολοιπες
ναι εκανα αλλαγη αλλα ολο το νερο
ηξερα οτι τα ψαρια μου ηθελαν αρκετο χωρο αλλα 7500 λιτρα το λιγοτεροι δεν το γνωριζα
το ενυδρειο μου οχι αστρωτο ειναι οπως ειπα και πριν στην ουσια και με αυτα που εκανα ως τωρα ειναι απλα μια γυαλα με νερο.ουτε για στρωσιμο ακουσα ποτε ουτε για οτιδηποτε αλλο και φαντασου οτι ειναι 8 ετων αυτο που ζει και κανα 6μηνο μικροτερο ηταν αυτο που εφυγε
για το φαρμακο που λες μια φορα την ημερα εννοεις το συνδυασμο που εκανα ηδη??
-------------------------
χαιρομαι που τοσοι πολλοι φιλοι ειστε συνδεδεδεμενοι.το καρχαριακι μου ειναι καλυτερα νομιζω.το μονο κακο ειναι πως ειναι αρκετα θολα τα ματακια του.σε λιγο θα γραψω τις τιμες απο τις μετρησεις που εκανα και περιμενω συμβουλες
-------------------------
μολις συμπληρωσα επανω στη φορμα τις τιμες.τωρα περιμενω να μου πειτε διορθωτικες κινησεις.α και να προσθεσω πως χτες εκανα αλλαγη νερου σε ολο το ενυδρειο αν αυτο παιζει καποιο ρολο στις μετρησεις...
-------------------------
χαιρομαι που τοσοι πολλοι φιλοι ειστε συνδεδεδεμενοι.το καρχαριακι μου ειναι καλυτερα νομιζω.το μονο κακο ειναι πως ειναι αρκετα θολα τα ματακια του.σε λιγο θα γραψω τις τιμες απο τις μετρησεις που εκανα και περιμενω συμβουλες
-------------------------
μολις συμπληρωσα επανω στη φορμα τις τιμες.τωρα περιμενω να μου πειτε διορθωτικες κινησεις.α και να προσθεσω πως χτες εκανα αλλαγη νερου σε ολο το ενυδρειο αν αυτο παιζει καποιο ρολο στις μετρησεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 29-03-10 στις 23:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-03-10, 23:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχεις αμμωνια και ειναι λογικο σε 100 λιτρα με ενα ψαρι 30 εκατοστων. η φιλτρανση σου δεν επαρκει. χρειαζεσαι πολυ δυνατη φιλτρανση...με πολυ βιολογικο υλικο και αυτο προσωρινα. πας για νεο ενυδρειο. καποια στιγμη αντικατεστησε και τα υπολοιπα τεστ σου με υγρα...
ως τοτε κανε συχνοτερες αλλαγες νερου ωστε να κρατας οσο γινεται πιο χαμηλα την αμμωνια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-10, 00:05
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ευχαριστω εκ των προτερων.ενυδρειο θα παρω αυτες τις μερες σιγουρα!πρεπει να αλλαξω το φιλτρο? και οταν λες πολυ βιολογικο υλικο?μονο τεστ αμμωνιας βρηκα σε υγρο και τα υπολοιπα σε στικ στο πετσοπ της γειτονιας.ναι θα τα αλλαξω γιατι οντως τα στικ δεν μου φανηκαν και πολυ αξιοπιστα.εκανα 4 η αληθεια ειναι οτι ολα μου δειξαν τις ιδιες τιμες αλλα...και κατι τελευταιο εκτος απο τις συχνες αλλαγες(το 30% περιπου?)υπαρχει και καποιο φαρμακο που να τη μειωνει?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-10, 08:56
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Υπαρχουν καποια σκευασματα που υποτιθεται οτι κανουν κατι αλλα ειναι παπατζες..
το βιολογικο υλικο ειναι συνηθως κεραμικο με πορους το οποιο ειναι φιλικο για αποικισμο απο τα βακτηρια Nitrobacter και nitrosomonas
2 γνωστα ειναι τα τυπου "μακαρονι" που λενε(πχ Siporax) και οι βιομπαλες (πχ Substrat pro)
Η αμμωνια προκαλει σιγουρα θολουρα στα ματια,κοινως τα καιει οπως επισης και ερεθισμο στα βραγχια..περισσοτερα για την αμμωνια (προσωπικη εμπειρια απο το ενυδρειο του αφεντικου μου...)

Περισσοτερα για την αμμωνια εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16769

Στο καινουργιο ενυδρειο να βαλεις μεγαλο εξωτερικο φιλτρο και μεσα αρκετο siporax αλλα περιμενε να σου απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσο χρονο θελει? taicom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-01-08 06:44
τ8 λαμπες εκλεισαν1 χρονο alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-09-07 10:03
Ποσο χρονο ζουν τα ψαρακια μου;;; Steve Γλυκό νερό - Γενικά 12 06-07-07 19:11
Ποσο χρονο αφιερωνετε; gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 31-05-04 12:20
καρχαριακι??? nhreas Mη Reefsafe 3 25-01-04 15:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10252 seconds with 13 queries