Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-08, 12:10
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή Κόστος θαλασσινού ενυδρείου!

Καλησπέρα παιδιά,

Με αφορμή την αγγελία πώλησης του ενυδρείου του Tricky ανοίγω ενα νέο thread!

Εχω στην κατοχή μου ενα φυτεμμένο ενυδρείο 120 lt το οποίο δουλεύει εδώ και 9 μήνες χωρίς ιδιαίτερα προβληματα.

Έχω όνειρο να αρχίσω ενα θαλασσινό κάποια στιγμή αλλα αυτή την στιγμή την προσδιορίζω όταν ποιάσω δουλειά μιας και είμαι ακόμα φοιτητής.

Επειδή είχα ακούσει απο διάφορα πηγαδάκια κατα καιρούς οτι το κόστος είναι εξαιρετικά υψηλό δεν είχα ασχοληθεί καθόλου γιατί όσο τα ψάχνεις τόσο μεγαλώνουν οι ορέξεις να αποκτήσεις κατι τέτοιο...

Εβλεπα το συγκεκριμένο ενυδρειο στις αγγελίες. Το να το αποκτήσεις όλο το ενυδρείο κομπλέ σε μία τιμή Α είναι ένα θέμα που κάποια στιγμή μπορεί να γίνει με οικονομίες.

Το θέμα είναι το κόστος συντήρησης μηνιαίως. Πόσο είναι το κόστος να συντηρήσεις ενα τέτοιο ενυδρείο της τάξης των 400 Lt. Ισχύει η παροιμία μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες

Δηλαδή η ρουτίνα κόστους πόσο υψηλή είναι? Τι κοντρόλερς χρειάζονται να έχει ενα θαλασσινό κλπ? Δεν μιλάμε για εξεζητιμένα πράγματα αλλα να λειτουργεί όσο το δυνατόν αξιοπρεπώς.


Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-08, 12:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αναλογως το βαλαντιο που διαθετει ο καθενας...
τωρα 400 λιτρακια δεν ειναι λιγα,ακομη και οταν μιλαμε για FO.
εξαρταται επισης ,απο το τι θελεις να κανεις....
σιγουρα παντως το κοστος συντηρησης οσο ανεβαινεις επιπεδα,γινεται στην κυριολεξια ''αλμυρο''.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-08, 12:20
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

αναλογως τι θες.....το reef (στα 400λιτρα ειναι μεγαλο καραβι με τις αναλογες φουρτουνες ΔΕΗ)εχει αλλο αρχικο κοστος και συντηριση

και το fish only (μονο με ψαρια ) εχει αλλα. πιο φτηνο βεβαια

υ.γ. νομιζω η περιπτωση tricky ειναι πολυ καλη
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-08, 12:25
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ποιο ακριβό είναι το reef ?

Δηλαδή τι ταξη μεγέθους έξοδα έχουν (χοντρικά) ? Για reef και για fish only?


Ποια είναι η χρυσή τομή μεγέθους - κόστους σε lt για reef?

sorry για το reef only.... hehe
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-08, 12:33
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

το reef ειναι παντα πιο ακριβο.
οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο πολλα πλερωνεις


reef only???? νεα κατηγορια?
-------------------------
κατι απλο, για ενα reef απαιτησεων400 λιτρα θες 400βατ ρευμα μονο για φωτισμο χ 10 ωρες αναμα τη μερα.εξτρα αντλιες για κυκλοφορια και διαφορα ζουμια για τα κοραλια κ.α.

στο fish only θες πολυ λιγοτερα βατ πολοι τα εχουν με το μανισιο φωτισμο πχ 2-3τ5

αυτα ξερω εγω. ας μιλίσουν οι πιο εμπειροι
__________________
Elta Reef Andros

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alan boy : 12-07-08 στις 12:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-08, 13:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η συντήρηση ενός fishonly ενυδρείου, είναι κατά πολύ φθηνότερη από αυτή ενός reef. Εκτός και αν μιλάμε για εντελώς lightreef χωρίς σκληρά κοράλλια με μανιτάρια και πολύποδες τέτοιου είδους που χρειάζονται ελάχιστο φως.

Τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις όμως?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-08, 15:26
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Δεν εχω αποφασίσει ακόμα να φτιάξω κάτι...απλα μου μπήκαν κάποιες ιδέες για να ξεκινήσω κάποιο reef.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-08, 16:39
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων

Εβλεπα το συγκεκριμένο ενυδρειο στις αγγελίες. Το να το αποκτήσεις όλο το ενυδρείο κομπλέ σε μία τιμή Α είναι ένα θέμα που κάποια στιγμή μπορεί να γίνει με οικονομίες.

Το θέμα είναι το κόστος συντήρησης μηνιαίως. Πόσο είναι το κόστος να συντηρήσεις ενα τέτοιο ενυδρείο της τάξης των 400 Lt. Ισχύει η παροιμία μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες

Καλή η σκέψη σου για τα 400 λίτρα...εγκρίνω
Φυσικά στην αρχή θα ξεκινήσεις με ένα light σύστημα το οποίο και αυτό έχει το κόστος του είτε το πάρεις καινούριο είτε μεταχειρισμένο.
Μη συγκρίνεις τη περίπτωση του Tricky γιατί ο Βασίλης όποτε κι ότι πουλάει είναι πραγματικές ευκαιρίες. Τέλεια συντηρημένα, αν όχι καινούρια και τιμές σκότωμα.
Νομίζω ότι είναι και ο κατάλληλος να σου πει περίπου πόσο του στοίχιζε μηνιαίως η συντήρηση στο συγκεκριμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-08, 21:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,

Με αφορμή την αγγελία πώλησης του ενυδρείου του Tricky ανοίγω ενα νέο thread!

Εχω στην κατοχή μου ενα φυτεμμένο ενυδρείο 120 lt το οποίο δουλεύει εδώ και 9 μήνες χωρίς ιδιαίτερα προβληματα.

Έχω όνειρο να αρχίσω ενα θαλασσινό κάποια στιγμή αλλα αυτή την στιγμή την προσδιορίζω όταν ποιάσω δουλειά μιας και είμαι ακόμα φοιτητής.

Επειδή είχα ακούσει απο διάφορα πηγαδάκια κατα καιρούς οτι το κόστος είναι εξαιρετικά υψηλό δεν είχα ασχοληθεί καθόλου γιατί όσο τα ψάχνεις τόσο μεγαλώνουν οι ορέξεις να αποκτήσεις κατι τέτοιο...

Εβλεπα το συγκεκριμένο ενυδρειο στις αγγελίες. Το να το αποκτήσεις όλο το ενυδρείο κομπλέ σε μία τιμή Α είναι ένα θέμα που κάποια στιγμή μπορεί να γίνει με οικονομίες.

Το θέμα είναι το κόστος συντήρησης μηνιαίως. Πόσο είναι το κόστος να συντηρήσεις ενα τέτοιο ενυδρείο της τάξης των 400 Lt. Ισχύει η παροιμία μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες

Δηλαδή η ρουτίνα κόστους πόσο υψηλή είναι? Τι κοντρόλερς χρειάζονται να έχει ενα θαλασσινό κλπ? Δεν μιλάμε για εξεζητιμένα πράγματα αλλα να λειτουργεί όσο το δυνατόν αξιοπρεπώς.


Σας ευχαριστώ
Ακου να δεις :

Για να αξιολογησουμε το κοστος ενος θαλασσινου ενυδρειου θα πρεπει να συγκρινουμε με ενα αντιστοιχων λιτρων γλυκου νερου ενυδρειο και οχι με το ...τιποτα
Σε αυτη τη βαση:
  • Το fish only ενυδρειο δεν καιει ρευμα ...οι μονες εξτρα συσκευες σε σχεση με ενα αντιστοιχο γλυκου νερου ιδιων λιτρων ειναι ενα σκιμερ (20-30 watt) και οι κυκλοφορητες (10 watt ανα τεμαχιο).Προσωπικα,οταν εφτιαξα το 400αρι αλλαξα ταυτοχρονα ολες τις λαμπες του σπιτιου με αλλες χαμηλης καταναλωσης και εβαλα το πλυντηριο στους 30c και ο λογαριασμος ΔΕΗ εμεινε ιδιος
  • Δεν θες προσθετα / controllers κλπ ...το fish only δεν ζηταει τιποτε αν το στησεις σωστα.
  • Αλατι : http://www.aquadiskont.com/shop/prod...oducts_id/1803 Μια συσκευασια σαν αυτη θα σε βγαλει για 8 μηνες κανοντας μια αλλαγη 100 λιτρα ανα μηνα (25% και βαλε ανα μηνα δηλαδη σε 400αρι ενυδρειο) ...αρα εχεις ενα κοστος αλατιου 6 ευρω ανα μηνα = δυο πακετα τσιγαρα (για μενα που καπνιζω)
  • Χημικα υλικα : υπολογισε 50 ευρω για αντιφωσφωρο και αλλα 40 ευρω για ανθρακα ανα ετος (πλουσια)
  • Τροφες κλπ δεν βαζω ..το κοστος τους ειναι ιδιο με αυτο ενος γλυκου νερου.
  • Ψαρια αναλογα του γουστου ...απο 5 εως 1500 ευρω το ενα
Γενικα δεν υπαρχουν εξοδα και κρυφες χρεωσεις ...οσο αφορα το μεγεθος (επειδη εχω περασει απο τα 120 > 240> 400 λιτρα) , μην φτιαξεις fish only μικροτερο απο 240-300 λιτρα ...η διαφορα στο κοστος θα ειναι αστεια και θα περιοριστεις σημαντικα ...τα 400 λιτρα τα θεωρω ιδανικα και εχουν καλη σχεση αποδοσης/κοστους (πχ εγω δουλεψα και στα 240 λιτρα και στα 400 το ιδιο σκιμερ , το ιδιο βιολογικο φιλτρο , τους ιδιους ανεμιστηρες , το ιδιο βραχο)

Το reef ειναι αλλη περιπτωση εκτος και αν φτιαξεις κατι πολυ Basic ...θες φωτα ...τα φωτα φερνουν ζεστη , η ζεστη θα φερει chiller ...θες ασβεστιο/αλκαλινιτι και στα 400 λιτρα τα ζουμια ειναι σκλαβια ...θα θες ριακτορα ...διοξειδια , controllers κλπ. Θα θες κοραλια ...εκαστο ανω των 30 ευρω (οσο πιο ακριβο , τοσο πιο ευκολα μπορει να πεθανει )

Τωρα που μιλαμε εχω τρια ενυδρεια σπιτι ... οσο ρευμα καιει το mini reef 80 λιτρων ,τοσο καιει ολο το fish only 400 λιτρων.Φυσικα αλλη ομορφια το ενα και αλλη το αλλο.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-08, 08:48
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-08, 09:26
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Το reef ειναι αλλη περιπτωση εκτος και αν φτιαξεις κατι πολυ Basic ...θες φωτα ...τα φωτα φερνουν ζεστη , η ζεστη θα φερει chiller ...
αυτο το πολυ basic -mushrooms polyps- τι φωτα θελει? --
μπορει να παρει και σαρκοφυτο?
εγω θα έχω μηκος 2 μετρα, οποτε σκευτομουν στο σημειο που θα βαλω κατι πιο απετιτικο να βαλω εξτρα φωτισμο και κυκλοφορια... πως σας ακουγετε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-07-08, 09:35
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Σαρκόφυτα και πολύποδες μπορείς να τα συντηρήσεις ακόμη και με Τ8!Πιστευω πως θα δυσκολευτείς όμως να επικεντρώσεις έξτρα φωτισμο και κυκλοφορία σε ένα σημείο εκτός αν πείς για πχ. οτι στο κέντρο ακριβώς θα βάλω τα απαιτητικά και απο πάνω τους θα προσθέσω μια Τ5!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-07-08, 10:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Και το ενυδρείο θα δείχνει κάπως παράξενα με ένα του σημείο περισσότερο φωτισμένο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-07-08, 10:28
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το ενυδρείο θα δείχνει κάπως παράξενα με ένα του σημείο περισσότερο φωτισμένο.
είναι και αυτό
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-07-08, 14:40
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

ποσο φως θελουν τα μανιταρια και τα πολιψ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-07-08, 14:55
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Εξαρτάται απο το ύψος του ενυδρείου αλλά όπως είπα παραπάνω μπορείς ακόμα και με Τ8
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσανατολισμός Αγοράς Θαλασσινού Ενυδρείου marios Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 21-07-07 20:35
Ενδεικτικό Κόστος Συντήρησης Reef Ενυδρείου george Λοιπός εξοπλισμός 34 31-12-06 19:06
Μελέτη πρώτου θαλασσινού ενυδρείου 1200lt cbr929 Θαλασσινό νερό - Γενικά 20 10-12-06 08:59
Επιλογή + κόστος ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 15-12-05 15:02
Ερώτηση για ξαναστήσιμο θαλασσινού ενυδρείου DIVER_M Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 09-04-04 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05988 seconds with 13 queries