Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-08, 11:58
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Question Λεω να ξεκινησω Fish-only- Θελω τρελη βοηθεια

Παιδια καλημερα.
Υστερα απο αρκετη σκεψη αποφασισα να κανω το πρωτο μου εγχειρημα στο κοσμο του θαλασσινου.

Με πολυ ανυπομονησια περιμενω το καινουριο μου ενυδρειο λιγο περισσοτερο απο 550 λιτρα, τριγωνικο, το οποιο σας το δειχνω στα παρακατω συνημμενα.

Οι ερωτησεις μου ειναι παρα πολλες καθως τωρα αρχιζω να μαθαινω τα βασικα. Πρωτα απ'ολα θα ηθελα τη βοηθεια σας στο θεμα του εξοπλισμου. Τι θα χρειαστω..φιλτρα,φωτισμος κλπ
Δευτερον τι ειναι το sump που διαβαζω συνεχεια και δε μπορω να καταλαβω. Θα χρειαστω κι εγω κατι τετοιο? Πρεπει να το φτιαξω απο μονη μου? ειναι απαραιτητο για Fish only?
Τριτον ποσο υπολογιζεται το κοστος χωρις φυσικα να μπουν ψαρια.
Επειδη εχω ακομα χρονο μεχρι να παραλαβω το ενυδρειο και φυσικα μεχρι να το στησω, δε βιαζομαι και θελω να τα κανω ολα σωστα. Εκτιμω πολυ τη βοηθεια σας καθως και στο παρελθον μου εχετε δωσει πολυ καλες λυσεις.
Παρακαλω να ανεχτειτε λιγο την ασχετοσυνη μου με το αντικειμενο καθως τωρα αρχιζω να μπαινω στο κλιμα.

thanks!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1196834405.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  85,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  15,1 KB  
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-08, 12:18
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια χαρα και καλως ηρθες ...

Ωραια τα τριγωνικα ενυδρεια αν και εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες ...εφοσον πας για fish only , τα πραγματα ειναι πιο απλα .

1)sump : αστο ...ειναι πολυ χρησιμο αλλα προυποθετει οτι θα φτιαχτει μαζι με το ενυδρειο.Ριξε μια ματια εδω να καταλαβεις τι κανει :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969

2) Φωτα : εφοσον πας σε fish only , δεν υπαρχουν απαιτησεις περα απο την ''αισθητικη'' . Αν εισαι ικανοποιημενη με το πως βλεπεις τα χρωματα του ενυδρειου/ψαριων , τοτε εισαι οκ...θελω να πω πως δεν θα φιλοξενεις φωτοσυνθετικους οργανισμους που να ζητουν φωτα.Σε καθε περιπτωση , θες λαμπες με θερμοκρασια χρωματος 14.000Κ (εντελως λευκο με λιγο μπλε) ωστε το ενυδρειο να μοιαζει με θαλασσα.ΙΜΟ ξεκινα με τις λαμπες που εχει (σαν νουμερο/βατ) και στην πορεια προσθετεις καποιες αν δεν σου αρεσει αυτο που βλεπεις.

3) Θες σκιμερ οπωσδηποτε ...καποιο εξωτερικο και κρεμαστο.

4) Θες καποιο χημικο κανιστρο που θα περιεχει ανθρακα/αντιφωσφωρο.Ενα εξωτερικο φιλτρο δηλαδη με 5-6 λιτρα καδο που να πετυχαινει 1000 λ/ω .

5) Βιολογικο φιλτρο : εδω τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα.Αν βαλεις ζωντανο βραχο ως βιολογικο φιλτρο , θα πρεπει να πας σε 30-40 κιλα βραχο που κοστιζει 12-13 ευρω το κιλο.Αν πας σε εξωτερικη / τεχνητη βιολογια , μπορεις να τη γλυτωσεις με λιγοτερα (οχι πολυ λιγοτερα ομως).
Ριξε μια ματια εδω : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
6) Θες αραγωνιτη για αμμο

7) Θες 2-3 κυκλοφορητες για δημιουργια κυμματισμου

και αλλα ...

Γενικα , το στησιμο ενος ενυδρειου καθοριζεται και απο το budget ...υπαρχουν επιλογες για ολες τις τσεπες .Το minimum για να κανεις τη γυαλα σου ενα καλο fish only ειναι 1000 ευρω...ανω οριο δεν υπαρχει
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-08, 12:43
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Φιλε Tricky ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου. Εχω να σχολιασω τα εξης ..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα και καλως ηρθες ...

Ωραια τα τριγωνικα ενυδρεια αν και εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες ...εφοσον πας για fish only , τα πραγματα ειναι πιο απλα .

1)sump : αστο ...ειναι πολυ χρησιμο αλλα προυποθετει οτι θα φτιαχτει μαζι με το ενυδρειο.Ριξε μια ματια εδω να καταλαβεις τι κανει :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969

Το διαβασα το αρθρο, πανω κατω καταλαβα..αλλα δεν νομιζω οτι θα κατσω να ανοιγω τρυπες στο ενυδρειο γιατι φοβαμαι μην κανω πατατα και πλημμυρισει ολο το σαλονι. Παρολα αυτα θα ηθελα να ακουσω γνωμες κι απο αλλους κατα ποσο απαραιτητο ειναι να γινει κι αν δε γινει τι προβληματα θα υπαρξουν


2) Φωτα : εφοσον πας σε fish only , δεν υπαρχουν απαιτησεις περα απο την ''αισθητικη'' . Αν εισαι ικανοποιημενη με το πως βλεπεις τα χρωματα του ενυδρειου/ψαριων , τοτε εισαι οκ...θελω να πω πως δεν θα φιλοξενεις φωτοσυνθετικους οργανισμους που να ζητουν φωτα.Σε καθε περιπτωση , θες λαμπες με θερμοκρασια χρωματος 14.000Κ (εντελως λευκο με λιγο μπλε) ωστε το ενυδρειο να μοιαζει με θαλασσα.ΙΜΟ ξεκινα με τις λαμπες που εχει (σαν νουμερο/βατ) και στην πορεια προσθετεις καποιες αν δεν σου αρεσει αυτο που βλεπεις.

3) Θες σκιμερ οπωσδηποτε ...καποιο εξωτερικο και κρεμαστο.

εχεις καποιο λινκ να με κατατοπισεις?

4) Θες καποιο χημικο κανιστρο που θα περιεχει ανθρακα/αντιφωσφωρο.

θα μου δωσεις ενα παραδειγμα να καταλαβω τι ειναι αυτο?

Ενα εξωτερικο φιλτρο δηλαδη με 5-6 λιτρα καδο που να πετυχαινει 1000 λ/ω .

εχω ενα εξωτερικο ηδη της fluval για μεχρι 200λτ ενυδρειο και σκεφτομουν να παρω αλλο ενα πιο δυνατο.. να το κανω ετσι η να παρω ενα μονο?

5) Βιολογικο φιλτρο : εδω τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα.Αν βαλεις ζωντανο βραχο ως βιολογικο φιλτρο , θα πρεπει να πας σε 30-40 κιλα βραχο που κοστιζει 12-13 ευρω το κιλο.Αν πας σε εξωτερικη / τεχνητη βιολογια , μπορεις να τη γλυτωσεις με λιγοτερα (οχι πολυ λιγοτερα ομως).
Ριξε μια ματια εδω : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393

Σιγουρα θα βαλω ζωντανο βραχο και αραγωνιτη

6) Θες αραγωνιτη για αμμο

εχω και ασπρη αμμο απο μαλδιβες (οχι πολυ κανα 2 μπουκαλια νερου), μπορω να τη ριξω μεσα ή ειπα βλακεια???

7) Θες 2-3 κυκλοφορητες για δημιουργια κυμματισμου

εχεις καποιο λινκ να με κατατοπισεις?

και αλλα ...

Γενικα , το στησιμο ενος ενυδρειου καθοριζεται και απο το budget ...υπαρχουν επιλογες για ολες τις τσεπες .Το minimum για να κανεις τη γυαλα σου ενα καλο fish only ειναι 1000 ευρω...ανω οριο δεν υπαρχει

καλα αυτο το ξερω το θεμα ειναι τι να ξεκινησω να περνω σιγα σιγα ή να περιμενω πρωτα το ενυδρειο να ερθει?
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-08, 13:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν δεν κανεις sump , απλα χανεις τα πλεοκτηματα του
Φυσικα και μπορεις να φτιαξεις ενα ωραιο fish only χωρις sump.

Για σκιμερ δες πχ εδω :
http://www.paraquatics.co.uk/en-gb/dept_194.html

Εσυ για παραδειγμα θα ηθελες το V2 1500 για τα λιτρα σου.Σου αναφερω αυτα τα σκιμερ επειδη :
1) εχουν λογικη τιμη (στο κατω ακρο θα ελεγα)
2) υπαρχουν Ελλαδα (σε οχι ιδια λογικη τιμη )

Γενικα υπαρχουν πολλα σκιμερ εξωτερικα ...εσυ θες καποιο : ''external / hang on'' για 1000+ λιτρα ενυδρειο.

Για το εξωτερικο φιλτρο , θα παρεις ενα και μονο χημικο ...δεν υπαρχει νοημα να εχεις δυο μικροτερα κανιστρα.

Η αμμο που εχεις δεν κανει τιποτε σαν ποσοτητα ουτως ή αλλιως ...αστη στα μπουκαλια ...εσυ θες 50 κιλα αραγωνιτη.

Τελος για κυκλοφορητες , δες εδω :
http://www.aquaristic.net/aquarium/a...-pumps/?lang=1
Μιλαμε για αντλιες που χρησιμοποιουνται για κινηση μεγαλων ποσοτητων νερου με μικρη καταλωση.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-08, 13:29
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

για ενα καλο σκιμμερ να υπολογιζω γυρω στα 300 ευρω δηλαδη? και κατι αλλο? αυτο το σκιμμερ, που παει? κρυβεται μεσα στο ντουλαπακι του ενυδρειου?


για την αμμο μου ελεγα να την αναμειξω με τον αραγωνιτη...αφου την εχω που την εχω

πωπω μιλαμε εχω να ριξω τρελο διαβασμα! ουτε για πανελληνιες να πηγαινα!!
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-08, 13:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

¶σε τις πανελλήνιες......

Κατέβασε αυτό.... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
και μετά θα σε εξετάσω.....

Διαβασέ το να σου λυθούν πολλές πολλές απορίες και βλέπουμε πάλι.

Για το εξωτερικό κρεμαστό skimmer. Υπάρχουν μοντέλα που κρέμονται έξω από το ενυδρείο και δεν φαίνεται τπτ, παρά μόνο η σωλήνα εισαγωγής του νερού στο skimmer και υπάρχουν και άλλα κρεμαστά που η αντλία τους (ολόκληρη κουμούτσα σε μερικά) πρέπει αναγκαστικά να μπεί μέσα στο ενυδρείο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-08, 13:53
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

πολυ ενδιαφερον το doc!!! ευχαριστω πολυ!!
θα το διαβασω ολο και θα επανελθω με ερωτησεις.

α..να ρωτησω..σε περιπτωση που αποφασισω να χρησιμοποιησω sump ποσα λιτρα πρεπει να ειναι δεδομενου οτι το κυριο ενυδρειο θα ειναι γυρω στα 550 λτ?
Υπαρχει καποιο minimum?
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!! KARAGIANNISV Fish Only 24 20-07-08 22:21
θελω να ξεκινησω απο υην αρχη kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 4 31-03-08 10:22
ΛΕΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ WILD_RIDER Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 01-12-07 21:54
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 16-01-07 07:11
ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ REEF. ΒΟΗΘΕΙΑ! giamaios Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 07-02-03 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06782 seconds with 14 queries