Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-07, 20:52
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και συν-χομπίστες.Μετα από αρκετό καιρό αποφάσισα και εγω να κάνω μια αλλαγή στο ενυδρείο μου.Ετσι μέτρησα τον χώρο μου και αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο 350 περίπου λίτρων.
Βέβαια από το να ξεκινήσω να το φτιάχνω μέχρι να τελειώσει ομολογώ ότι πολλές φορές αγανάκτησα.Οσο και να υπολόγιζα τις διαστάσεις,όσο και να μετρούσα να δω πόσο θα είναι οι πατούρες για το καπάκι,όσο ... πάντα κάτι θα έβγαινε έστω και για 2-3 χιλιοστά έξω από τα όρια οπότε έπρεπε να βρεθεί άλλος τρόπος.
Τελος πάντων όλα πήγαν καλά και έφτασα σχεδόν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ας αρχίσω λοιπόν με μερικές φωτογραφίες από το καπάκι,αφού το θεωρώ το πιο σημαντικό κομμάτι του ενυδρείου.
Έχοντας δει πολλών ειδών καπάκια στην αγορά έπρεπε πρώτα να κάνω το σχέδιο του και μετά να αποφασίσω το υλικό του.
Αποφάσισα να γίνει ξύλινο λόγω του οτι ήθελα να φαίνεται πιο κλασικό και όχι τοσο μοντέρνο το στυλ του.Αν και θα γινόταν πολύ πιο εύκολα με άλλο είδος υλικού...
Το ξύλο που χρησιμοποιήθηκε είναι μαόνι.



αποτελείται από το τελαρο του και τα 3 κομμάτια όπως τα καπάκια από τα juwel (τα θεωρω τα πλέον εργονομικά καπάκια.)Το κεντρικο κομματι θα περιείχε τα φωτιστικά.
Αφου τρίφτηκαν με 3!!! διαφορετικά γυαλόχαρτα(δεν είχα ιδέα ότι ήθελαν τέτοιο τρελό τρίψιμο) έπρεπε να περαστούν με λούστρο εμποτιστικο μετά με βερνίκι νερού και μετά ξανατριψιμο και ξανά πέρασμα με βερνίκι νερού 1-2 χέρια.Για να έρθουν να πάρουν το χρώμα που ήθελα.



Οπως καταλαβαίνετε αυτή η ιστορία μόνο κράτησε μιάμιση μέρα.
Βεβαια εκτός του χρώματος του ξύλου πήρα και εγώ ένα πολύ ωραίο κόκκινο χρώμα καθώς όλη αυτή η δουλειά έγινε στην ταράτσα και νταλα στον ήλιο.Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι το βερνίκι στεγνώνει πολυυυυυ αργά!!!!.

Την επομένη ξεκίνησα να περνάω τους μετασχηματιστές και τα ακροφυσια.
Χρησιμοποιήθηκαν στεγανά ακροφύσια για λάμπες Τ5.
Οι μετασχηματιστές μπήκαν μέσα σε μια ορθογώνια σωλήνα την οποία την χρησιμοποιούν για την στήριξη γυψοσανίδας και τα ακροφύσια βιδώθηκαν πάνω της.



Βέβαια αρκετοί θα πείτε οτι 2 λάμπες είναι λίγες αλλά στο ενυδρείο δεν θα μπουν φυτά πέρα από λίγες ανουμβιες γιατί θα μπούνε κιχλιδες. Αργοτερα μαλλον θα προστεθεί και τρίτη λάμπα(προβλέφθηκε ο χώρος για αυτήν).
Οι λάμπες είναι ανεξάρτητες και ανάβουν ξεχωριστά η κάθε μια.



Μπήκαν οι καθρέπτες για την αντανάκλαση και ταινία αλουμινίου για ενίσχυση του φωτός.



Το αποτέλεσμα είναι με 2 λάμπες των 21 watt PHILIPS TL5/HE21Watt/840 στους 4000Kelvin να έχω περισσότερο φως μέσα στο ενυδρείο από ότι με 3 λάμπες Τ8 των 38 watt από απλό εργοστασιακό καπάκι.

Βέβαια ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε ήταν με τις διαστάσεις γιατί το ενυδρείο ήταν 115cm μήκος οπότε δεν μπορούσαν να φορεθούν λάμπες παρά μόνο 90 εκατοστών..
Τελος περάστηκε λάστιχο και σιλικονη γύρω από την βάση των φωτιστικών για να είναι στεγανά.
Το ενυδρείο διαστάσεων 115cm Χ 50cm Χ 60cm Θα καθόταν πάνω σε κόντρα πλακέ θαλάσσης και γύρω θα έμπαινε ξύλο περίπου 5-6 cm σαν βάση για να καλυφθούν και οι σιλικόνες του πάτου.
Οποτε έπρεπε να ενισχυθεί και η βάση του παλιου ενυδρείου το οποιο ηταν 100cm χ 40cm.
Το ενυδρείο έγινε με γυαλί πάχους 1cm ,κόντρες στον πάτο του και κόντρες στο χείλος του.
Αφού τελείωσε το ενυδρείο έπρεπε να μεταφερθούν τα ψάρια από το παλιό και να αδειάσει τελείως για να μεταφερθει και χαλικι του στο καινουργιο και να προστεθεί λιγο καινουργιο.Οπότε τα ψάρια μπήκαν σε κουβα με μια αεραντλία και κάποια σε σακουλα για να μεταφερθούν σε αλλο μικρότερο ενυδρείο αλλά δυστυχώς είχα μερικές απώλειες,καθαρά από δικό μου σφάλμα.



Στην πλάτη του μπήκε αφίσα κολλημένη πάνω σε χαρτόνι και αυτό σφήνωσε στο καπάκι και στην πατούρα της βάσης για να μπορεί να αλλάζει όποτε χρειαστεί.

Κάτω από την βάση του έβαλα αντι για το κλασικο αφρολέξ,αυτο το υλικο που χρησιμοποιούν για υπόστρωμα στα camping κάτω από τον υπνόσακο.

Anyway το ενυδρείο μπήκε στην θέση του και ήταν έτοιμο για να γεμίσει με νερό.

Το μόνο που έμενε ήταν να μπουν και οι παλιές οι πέτρες μέχρι να δω τι διάκοσμος θα γίνει στο τέλος και αφού μπήκε νερό από το παλιό ενυδρείο και το υπόλοιπο ηταν καινούργιο νερό μπήκαν και τα ψάρια.



Οι φωτογραφιες είναι από κινητο οπότε δεν είναι και οι καλύτερες.
Σαν τελικο αποτέλεσμα προσωπικά μου άρεσε αν και μου πήρε συνολικα 5-6 μέρες μέχρι να έρθει σε αυτην την μορφή.



Το κόστος του μου βγήκε αρκετά πιο κάτω από ένα ανάλογο εργοστασιακό ενυδρείο γιατί στην ουσία ότι κόστισε ήταν η γυάλα και τα ηλεκτρολογικά.
Τα ξύλα τα έκοψε ένας φίλος μου.
Βέβαια η κούραση ήταν αρκετή.
Για τα χαρακτηριστικά και τις μετρησεις θα γράψω παρακάτω.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:115cm μήκος Χ 60cm υψος χ 50cm βάθος
Όγκος:345 λιτρα
Κατηγορία:Κιχλιδες
Φυτά:Ανουμβιες
Ψάρια / ¶λλα είδη: 4 τροφέους ikola (τα οποια θα είναι και αυτά που θα μείνουν)2 ψατοψαρα,1 Μαχαιρόψαρο αλμπιφρόνς(το έχω 1,5 χρονο και το ταίζω στο χέρι),ένας γλύφτης λέοπαρντ.Και προσεχώς και μερικά ακόμη ikola και βλέπουμε...
Διακοσμητικά υλικά:Τραγάνες, Πετρες από Λαβα και καποιες ποταμίσιες.Σαν τελικό θα μπουν περισσοτερες τραγάνες.
χαλικι φυσικο 1-3mm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Αφισσα με πέτρες
Φωτισμός: 2 Χ 21 watt PHILIPS TL5/HE21Watt/840 ανεξάρτητες.
Διάρκεια φωτισμού:Τωρα με τις ζέστες 3-4ωρες.Αλλα κανονικα ανάβουν 9:00 - 21:00.
Φιλτράρισμα: Fluval 304 εξωτερικο
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι: (δεν έχω πάρει ακομα μετρήσεις,σε μερικές μέρες θα ξέρω)

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Αλλαγές νερού: -
Θερμοκρασία:28 C
¶λλες πληροφορίες:-
Φωτογραφία:
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-07, 21:01
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Μόνο η προσπάθεια που έκανες αξίζει ένα μπράβο. Χρειάζεται χρόνο και μεράκι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-07, 21:07
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Χαρά στο κουράγιο σου Μπάβο πιάνουν τα χέρια σου.Αν και δεν ξέρω απο κιχλίδες και πολλά πολλά (ασχετος )φαίνεται οτι στο τέλος και με τις συμβουλές αυτών που ξέρουν θα γίνει πολύ καλό, και πάλι μπράβο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-07, 21:57
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια.
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.
Μια ερωτηση:Τι υψος εχει το καπακι?
Αυτα βλεπουμε και παιρνουμε κι εμεις θαρρος...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-07, 22:02
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

το καπακι έχει 10 εκατοστα υψος εκ των οποίων τα 6,5 είναι μπροστα στο γυαλί για να κρύβουν τις κόντρες και μόνο τα 3,5 cm είναι πάνω απο το γυαλί.
Οι κόντρές είναι 5,5 cm κάτω απο το χείλος του γυαλιού και έτσι χωρεσε και το φωτιστικο χωρίς να ακουμπάει πανω σε αυτές.
Ξεχασα επίσης να αναφέρω οτι το καπάκι επειδη θα ήταν 5,5 cm πανω στο γυαλί θα ήταν δυσκολο να γίνει πατούρα για να καθήσει στην κορυφη του γυαλιου ,για αυτο τον σκοπό χρησιμοποιήθηκε μια βέργα αλουμινίου σε σχήμα Ιπ



η οποία κολλήθηκε με σιλικόνη και βιδες απο την μέσα πλευρά του τελάρου για να καθήσει το τελάρο πάνω στην γυάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-07, 22:16
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Φανταζομαι θα εχει πατουρα πανω-κατω,η κατω εβαλες πηχακι?
Συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ξεκινησα κι εγω σημερα
την ιδιοκατασκευη μου.

Υ.Γ.:Εχω ενα φιλο ηλεκτρολογο.Χθες λοιπον του εξομολογηθηκα
οτι θα προτιμουσα να ειναι μαραγκος

ουπς σορυ με προλαβες
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-07, 22:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος06
Γιώργος06 Ο χρήστης Γιώργος06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

να σε προσλαβω να μου φτιάξεις και εμένα ένα??

Μπράβο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-07, 22:25
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Μάστορας ο glazar...

Μπράβο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-07, 22:28
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Φιλε μου επειδη και γω ασχολουμαι με τις κατασκευες (φανατικα θα ελεγα) θα σου συνιστουσα να βγαλεις τα μπαλαστ μεσα απο το καπακι και να τα βαλεις καπου εκτος.Ειναι πολυ επικυνδυνο τα 220ν με την υγρασια οσο καλα και να τα εχεις μονωσει.Πανω απο ολα η ασφαλεια!Μπορεις να τα βγαλεις απο εξω καπου μεσα στην βαση η στην ακρη.

Οσο αφορα τα ψαρια σου επειδη και γω εχω κιχλιδες θα προτιμουσα περισσοτερες πετρες του ιδιου τυπου.Σιγουρα θες αλλες τοσες κατα την γνωμη μου.Συγχαρητηρια για το εγχειρημα!!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-07, 22:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια για το καπακι.
Δεν θα πω το ιδιο για το ενυδρειο - αν καταληξεις σε τροφεους βγαλε τα υπολοιπα ψαρια, βγαλε τις πετρες απο λαβα και γενικως βαλε πολυ περισσοτερες πετρες απο οσες εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-07, 22:41
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

@Nik25:Τα μπάλαστ τα έβαλα πρώτα σε μία θήκη αλουμινίου απο φωτιστικό με λάμπες φθορίου και μετά τα έβαλα μέσα στην ορθογώνια βάση την οποία κυριολεκτικά την πασάλειψα με σιλικόνη μέσα έξω.Και εγω φοβάμαι την υγρασία..Θα δω στο μέλλον μήπως και αλλαξω και βάλω τα μπάλαστ πάνω στο καπάκι και τα καλύψω με ένα καπάκι σε σχήμα Π.Σέυχαριστω πάντως.

@Tolis :Σε ευχαριστω ,οσο για τις πέτρες απο λάβα ,οντως θα βγούν απο μέσα
αλλα τις έβαλα προσωρινα γιατι ειναι μεγάλο το άτιμο και δεν εχω πέτρες για να το γεμίσω.Μολις μπορέσω να βρώ πέτρες θα φτιαχτει και ο αναλογος διάκοσμος.Θελει μπολικες το ατιμο για να γεμίσει.Οσο για τα τροφεους ακομα το σκέφτομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-07, 08:36
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος περάστηκε λάστιχο και σιλικονη γύρω από την βάση των φωτιστικών για να είναι στεγανά.
ΤΙ ενοεις με αυτο?που ακριβως εβαλες λαστιχο?και τι λαστιχο?

παντως ειναι πολυ ωραια η κατασκευη σου.
μπραβο.
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-07, 08:53
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Μπράβο σου φίλε μου! Πάρα πού καλή προσπάθεια και αρκετά δύσκολη! Όπως φαίνεται πιάνουν τα χέρια σου!!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-07, 09:08
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ ενοεις με αυτο?που ακριβως εβαλες λαστιχο?και τι λαστιχο?
αγορασα λαστιχο αεροστοπ και το χρησιμοποιησα σαν φλαντζα και το εβαλα κατα μηκος του ορθογώνιου σωληνα που περιεχει τα μπαλαστ και τα ακροφυσια.Υστερα γύρισα τον σωλήνα αναποδα οποτε οπως κάθησε πάνω στο ξύλο αναμεσα τους παραμβάλονταν το λάστιχο, και αφου τον βίδωσα στο ξύλο εβαλα κατα μήκος του σιλικονη για να το μονώσω ακομα καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-08-07, 10:03
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πολύ καλή η κατασκευή του καπακιού...αλλά ο συνδυασμός των ψαριών δεν είναι ότι καλύτερο
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-08-07, 14:14
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Μπράβο για την κατασκευή και συγχαρητήρια για το θάρρος και το κουράγιο. Εγώ αν και μ' αρέσουν οι κατασκευές, μάλλον δε θα ρίσκαρα να το τολμήσω...Τα ballast σε περίπτωση που τα μεταφέρεις θα μπορούσαν να μπούν πίσω και να τα κρύψεις εκεί, παρά να μπούν πάνω. Ελπίζω να μήν πάθουν ωστόσο κάτι, γιατί δεν ξέρω πώς θα ξεκολλήσεις τη σιλικόνη για να τα επισκευάσεις...Όσο για τη διακόσμιση, είπες ότι δεν την τελείωσες ακόμη. Επίσης, θα μπορούσες ΑΝ ήθελες κι άλλο φωτισμό να βάλεις και 2 μικρές φθορίου κάθετα (45 cm). Και πάλι μπράβο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-07, 17:44
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Μετα απο αρκετο καιρο και πολλλλλλεεςςςς αλλαγες στο περιβαλλον του ενυδρειου κατεληξα στα παρακατω

================================================== =========================================

================================================== =========================================
Διαστάσεις:115cm μήκος Χ 60cm υψος χ 50cm βάθος
Όγκος:345 λιτρα
Κατηγορία:Κιχλιδες
Φυτά:Ανουμβιες,Βαλισνεριες
Ψάρια / ¶λλα είδη: 5 τροφέους ikola,2 ψατοψαρα,,ένας γλύφτης λέοπαρντ(5 αυλονακαρες 2 Male+3Female),1 frontosa
Διακοσμητικά υλικά:Τραγάνες, Κοραλι και βοτσαλα κυβοι
χαλικι φυσικο 1-3mm
Φόντο:Αφισσα με πέτρες
Φωτισμός: 2 Χ 21 watt PHILIPS TL5/HE21Watt/840 ανεξάρτητες.
Διάρκεια φωτισμού:08:00 - 22:00.
Φιλτράρισμα: Fluval 404 εξωτερικο (το 304 δεν ηταν αρκετο.μπορει να μπουν και τα 2 αργοτερα.)
Θερμοστάτης:jager 200watt
Λίπανση: στο χαλικι εχει απο το προηγουμενο ενυδρειο aqualit.
Παροχή CO2:-


Τελικα ενω ειχα σκοπο να γινει μονο με ταγκανικα αποφασισα να μπουν και οι αυλονακαρες και μαλλον και κανενα ζευγαρι με λαμπιδοχρωμις αφου εχω γεννα σε αλλο μικροτερο ενυδρειο

Και η ωρα του φαγητου γιατι αλλιως φωτογραφια δεν εβγαινε με ολα τα ψαρια


τωρα οσο αφορα μετρησεις..δεν εχω κανει ακομα.Αλλαγες παντως γινονται καθε 10-15 μερες περιπου το 15-20% του νερου.Αυτην την στιγμη εχω ηδη 2 θηλυκιες αυλονακαρες με μικρα στο στομα τους και το ενα το ικολα το οποιο εχει αυγα.Για μετρησεις βλεπουμε στο μελλον..


Το σκεπτικο του περιβαλλοντος ειναι το εξης:Η δεξια μερια με τις πετρες ειναι των ikola ,η αριστερη ειναι της frontosa και το ολο συμπλεγμα με τα κοραλια και τις σπηλιες που σχηματιζουν ειναι για τις αυλονακαρες και τα λαμπιδοχρωμις απο τα οποια εχω πιο ευκολα γεννες για να γλυτώνουν τα μικρα τους!!!


Επισης ξεχασα να σας πω οτι λογω του βαρους των κυβων και για να μπορεσω να δωσω υψος στις πετρες εχω προσθεσει υλικο που χρησιμοποιουμε στα λουκια των σπιτιων (πλαστικη τετραγωνη σωληνα κομμενη σε μικρα κομματια) και πανω τους μπηκαν οι κυβοι-πετρες.Ετσι εδωσα υψος χωρις να εχω καθολου χασιμο σε νερο.!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-07, 18:54
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Μπράβο, πάρα πολύ όμορφο! Αυτή η πέτρα με τα φυτά στη μέση φαίνεται κάπως τεχνιτή εκεί που έχει μπεί-κέντρο αλλά φαντάζομαι ότι δε θα μπορείς να την βάλεις αλλού. Και πάλι μπράβο σου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-07, 18:59
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Μπράβο, πάρα πολύ όμορφο!
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-07, 19:36
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου!!! Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για τη μεσαία πέτρα και θα σου πρότεινα να βάλεις πιο πολλές βαλισνέριες!!! Καλή συνέχεια!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-07, 19:40
Το avatar του χρήστη kostantakis
kostantakis Ο χρήστης kostantakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Πολύ ωραία κατασκευή μπράβο !!! Πήρα ιδέα στο καπάκι για το δικό μου new ενυδρειο --> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19994 !!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-07, 19:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω θα διαφωνησω καθετα με τον συνδυασμο των ψαριων. Tropheus, labido καθαρα χορτοφαγα, aulonocara και frontosa θηρευτες, τα πρωτα συντομα θα εχουν σοβαρα προβληματα λογω διατροφης.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-07, 20:25
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και για τις παρατηρησεις σας.

Δεν ξερω αν εννοειτε τα κοραλια στο κεντρο του ενυδρειου οταν λετε για την πετρα αλλα να σας πω ειναι 4 κομματια απο κοραλια τα οποια ειναι τοποθετημενα πανω σε δυο μεγαλες τραγανες.

Ειναι αληθινα κοραλια τα οποια πολυ πιθανον να χρησιμοποιηθουν αργοτερα για θαλλασινο.Τα εβαλα στην μεση για να υπαρχει καποιο 'φυσικο' χωρισμα του ενυδρειου στην μεση και να μην πολυ μαλωνουν τα ψαρια.

@MiziGr Για τις βαλισνεριες περιμενω τον vasilakis γιατι του παρήγγειλα ηδη καμια 10αρια και ακομα δεν ηρθαν.!!

Τωρα οσο αφορα αυτο που λες Τολη εχεις δικιο για την διατροφη των ψαριων.Η διατροφη τους ειναι αυτην την στιγμη σπιρουλινα και seragreen και για την frontosa ειναι κανονικη τροφη για κιχλιδες.Τωρα πως το πετυχαινω αυτο?Τρωνε τα ψαρια ολα τροφη με σπιρουλινα (τα ικολα την τσακιζουν πρωτα) και απλα μετα ταιζω και την κανονικη τροφη (τα ικολα αφου εχουν χορτασει δεν την αγγιζουν).Οσο μπορω κραταω τις ισορροπιες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-07, 20:45
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Η βασικη διατροφη των ικολα ειναι η σπιρουλινα και τα φυτα που μασουλανε με την αλγη.Τα υπολοιπα τρωνε και την τροφη των ικολα (που δεν τους επιρεαζει στην βασικη τους διατροφη,ισα-ισα καλο τους κανει)και την τροφη για θηρευτες.Οποτε τα ψαρια ταιζονται την κανονικα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-07, 21:13
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Όμορφο ενυδρείο λίγο η μεσαία πέτρα και τα κοράλια δεν μου κάθονται καλά αλλά αν σου αρέσουν εσένα όλα καλά.Τώρα για τα ψάρια επειδή δεν ξέρω απο κιχλίδες αλλά απο αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα μάλλον πρέπει να συμφωνήσω με τον Τόλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-07, 21:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...ding_fish.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-10-07, 22:23
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Πρωτότυπο αφρικανοενυδρείο όμως θέλει δουλειά ακόμη.Οι κύβοι πέτρες φαίνονται πρόχειρα τοποθετημένες, είναι πολύ ομοιόμορφα δεξιά και αριστερά και είναι και όλες σχεδόν ίδιες.Τα κοράλια στη μέση απλά δεν...Για τα ψάρια γράφτηκαν πριν +ότι έχεις και μία φροντόζα.Με λίγη προσπάθεια ακόμη θα βγει πολύ καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-10-07, 22:26
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

απλα ουαου!συγχαρικια και απο μενα...η βαση ειναι μικροτερη απο το ενυδρειο ή μου φαινεται?
γιατι δεν εβαλες ενα διπλο μπαλαστ να κερδισεις κοπο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-10-07, 22:47
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα ουαου!συγχαρικια και απο μενα...η βαση ειναι μικροτερη απο το ενυδρειο ή μου φαινεται?
γιατι δεν εβαλες ενα διπλο μπαλαστ να κερδισεις κοπο?
Η βαση ειναι 1m X 0,50m (ειναι απο το παλιο ενυδρειο).
Το διπλο μπαλαστ στοιχιζε 55 ευρω ενω τα 2 μονα στοιχισαν 44ευρω.Και σκεφτηκα να βαλω 2 μονα για να εχω το απογευμα και μετα την μια λαμπα αναμμενη και σε περιπτωση βλαβης τουλαχιστον να εχω ενα φως.

Για τα βοτσαλα-κυβους υπηρχαν μονο 2 μεγεθη τα μικρα και τα μεγαλα γι'αυτο ειναι ολοι οι κυβοι ιδιοι.Με την πρωτη ευκαιρια που θα περασω απο το μαγαζι που τους πηρα θα αγορασω και αλλους γιατι δεν εφτασαν αυτοι που πηρα..

Οσο αφορα για τον συνδυασμο των ψαριων που αναφερετε ολοι σας ευχαριστω για τα σχολια σας.
Για τα κοραλια οντως δεν πολυ κολλανε με το ολο στησιμο ενος αφρικανικου ενυδρειου ,αλλα μου βγηκε αυτη η ιδεα και ειπα να την κρατησω μιας και εχω γεννες απο ψαρια και κρυβονται πολυ καλα μεσα σε αυτα...(ασε που χρυσοπληρωθηκαν... )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37
Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων? cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 28-05-06 18:11
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05
Betta σε ενυδρείο 10 λίτρων Alucard Bettas 8 14-10-04 01:05
Νέο 300 λίτρων Mbuna gemini_str Malawi 7 27-09-04 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09250 seconds with 13 queries