Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-16, 19:29
rozela120 Ο χρήστης rozela120 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2014
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή melanotenies με καποια κιχλιδα?

θα μπορουσαν να συνυπάρξουν καποιο είδος κιχλιδας με μελανοταινίες ...η θα υπήρχαν θεματα...λόγω του οτι εχουν σχεδον τισ ίδιες παραμέτρους νερου ..και ειναι αρκετα γρηγορες και αυτες...μην πείτε κατευθείαν οχι...να πούμε και αιτιολογίες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-16, 22:03
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Να σου πω κατι συγκεκριμενο ειναι δυσκολο γιατι δε το εχω επιχειρησει ποτε και ουτε προκειτε γιατι δε μου αρεσει να μπερδευω τα "πραγματα" αλλα τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου γιατι οι κιχλιδες ειναι μια τεραστια οικογενεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-16, 22:11
rozela120 Ο χρήστης rozela120 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2014
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

καποιο μικρο μέγεθος παρομοιο σε μεγεθος με αυτες , (demasoni,η καποιο αλλο απο αφρικη που δεν μεγαλωνει πολυ)....ακομα και νανοκιχλιδες ισωσ....καποιο που να προλαβαινει να τρωει ...τισ εχω δει σε ενυδρεια στο εξωτερικο ακι με αγγελοψαρα ..αν και στρεσαρουν πολυ το ενυδρειο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-16, 22:20
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Γιατι δε βαζεις κανα τετερντινα ή empire?
Που θα φανε σιγουρα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-16, 22:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Μελανοταινιες σε νταμαρι θες να βαλεις;
Τα demasoni απ οτι ξερω ειναι διαολια..


Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο και απο αποψη στησιματος...


Ισως θα μπορουσες να τις μπλεξεις (καποια ειδη που προτιμουν μαλακο νερο) με κιχλιδες αμερικης (ραμ,απιστο).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-16, 22:37
rozela120 Ο χρήστης rozela120 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2014
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

εχω tayterdines δεν προλαβαινουν να φανε τιποτα...ασε που δεν τρωνε φυλλαρακι και θενε κατεψυγμενες και ζωντανες...δεν ελεγα να το κανεισ νταμαρι αλλα αν βαλεις πετρες και φυτα μαζι ευκολα ι και κοχυλια ..επειδη ζητάνε πανο κατο ιδιο νερο...δεν υπαρχουν κιχλιδες που να μπορουν να συνυπάρξουν ...?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-16, 22:42
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι θα γινει μπαχαλο μετα το ενυδρειο και δε νομιζω να κανω λαθος απο θεμα συμπεριφορων αλλα σου ξαναλεω οτι ειναι αισθηση μου δε το εχω δοκιμασει να ειμαι απολυτος.
Οταν ειχα παντως τετερντινες μονο με τον αρσενικο ειχα θεμα το θυληκο ηταν απροβληματιστο στην τροφη αλλωνιζε ολο το ενυδρειο και ετρωγε τα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-16, 22:53
rozela120 Ο χρήστης rozela120 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2014
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

και εγω αυτο εχω δει μονο τα αρσενικα εχουν θεμα..τα θηλυκά οχι πάντα αλλά τρωνε και φυλλαρακι...δεν ξερω αλλα μου ηρθε σαν ιδεα ..μια θεση στο ενυδρειο σαν νταμαρι και το υπολοιπο πρασινο ..ιδικα τα κοχυλοψαρα δεν νομιζω ποτε να καταφερουν να ανεβουν στην επιφανεια θα ειναι παντα χαμηλα και προστατευμενα μεσα στα κοχυλια..δεν ξερω..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-16, 23:04
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rozela120 Εμφάνιση μηνυμάτων
καποιο μικρο μέγεθος παρομοιο σε μεγεθος με αυτες , (demasoni,η καποιο αλλο απο αφρικη που δεν μεγαλωνει πολυ)....ακομα και νανοκιχλιδες ισωσ....καποιο που να προλαβαινει να τρωει ...τισ εχω δει σε ενυδρεια στο εξωτερικο ακι με αγγελοψαρα ..αν και στρεσαρουν πολυ το ενυδρειο..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rozela120 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω tayterdines δεν προλαβαινουν να φανε τιποτα...ασε που δεν τρωνε φυλλαρακι και θενε κατεψυγμενες και ζωντανες...δεν ελεγα να το κανεισ νταμαρι αλλα αν βαλεις πετρες και φυτα μαζι ευκολα ι και κοχυλια ..επειδη ζητάνε πανο κατο ιδιο νερο...δεν υπαρχουν κιχλιδες που να μπορουν να συνυπάρξουν ...?
Aντε και εβαλες..απ ολες τις αφρικανες τα demasoni διαλεξες???Θα παθουν οι μελανοταινιες vertigo..
Φυτο και αφρικανικες κιχλιδες(mbuna..) δεν συνυπαρχουν..Non mbuna δεν συνυπαρχουν με μελανοταινιες..
Εκτος των αλλων νομιζω οτι εχουν και διαφορετικες διατροφικες συνηθειες..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-16, 23:08
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις αυτό;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-16, 23:25
rozela120 Ο χρήστης rozela120 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2014
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

δεν εχω κανει ακομα κατι.απλα κουβεντα να γινετε..και να ανταλαζουμε γνωμες...πολλες κιχλιδεσ ακομα και απο την ιδια περιοχη δεν εχουν δει ποτε η μια την αλλη (διαφορετικεςλιμνες,διαφορετικες συνθηκες )αλλα πολλοι τισ εχουν μαζι και ειναι και σαν δεδομενο πλεον..οποτε τιποτα δεν ειανι απολυτο...το θεμα ειναι απο αποψη χαρακτηρων ,διατροφης ,συνθηκων αν ταιριαζουν ...τωρα αν σε καποιουσ δεν αρεσει αυτο εχει να ακνει με το γουστο και δεν ειναι κριτηριο...εγω μιλαω αυτη τι στιγμη καθαρα απο αποψη κρητιριων τα οποια πληρούνται ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-16, 00:17
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν ταιριαζουν τα ειδη οσον αφορα το φυσικο τους περιβαλλον , πολυ πιθανο δε και στις διατροφικες τους συνηθειες...
Επομενως ενα τετοιο ενυδρειο , δεν γινεται...

Τα κοχυλοψαρα δεν πανε στην επιφανεια (ανεβαινουν στο φαι ομως), αλλα δεν θα τολμησει να πατησει βυθο κανενα ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-16, 08:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

....μπορεί και να γίνει με κάποια είδη.
ΑΛΛΑ είναι κάτι που πάει το χόμπυ βήματα πίσω.
Σήμερα ένας χομπίστας δεν κοιτάει μόνο αν οι παράμετροι του νερού είναι κατάλληλοι για τα ψαράκια που φιλοξενεί αλλά προσπαθεί να τους προσφέρει, όσο είναι δυνατό για ένα οικιακό ενυδρείο, ένα περιβάλλον ίδιο με τον βιότοπο τους ή ακόμα και να προσομοιώσει το συγκεκριμένο σημείο της λίμνης ή του ποταμού απ' όπου προέρχονται.
Στόχος, για πολλούς πιά, δεν είναι τα ψάρια τους να επιβιώνουν απλά, αλλά η ευζωία τους. Κι αυτό τα ψάρια το ανταποδίδουν χαρίζοντας μας την ικανοποίηση να παρακολουθούμε τις φυσικές/φυσιολογικές συμπεριφορές τους.
Έχει αποδειχθεί ότι συγκατοικώντας είδη από διαφορετικό βιότοπο αντιδρούν περίεργα ή αγχωτικά καθώς δεν αναγνωρίζουν πχ την κίνηση, το σχήμα, τις προθέσεις κλπ
Δεν θα πω άλλα αποτρεπτικά επιχειρήματα, εξάλλου είναι μια πρακτική που συνεχίζει ακόμη να υπάρχει σε πολλά forum και χώρες.
Δεν την θεωρώ καλή ιδέα όταν μάλιστα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι σωστό (κάποτε δεν βρίσκαμε και τα είδη που θέλαμε)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ειναι καποια ασθένεια; johnpecn` Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 22-11-15 01:00
Κιχλιδα αλλα τι κιχλιδα; pagapod Αναγνωρίσεις ειδών 9 22-01-13 14:04
καποια βοηθεια..? SOUM Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-05-10 16:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04405 seconds with 15 queries