Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-03-10, 09:07
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ένα μεγάλο ενυδρείο με ένα ή δύο φίλτρα που θα χωρούν πολύ βιολογικό υλικό (σφουγγάρια, βιολογικό μακαρόνι siporax, substrat pro, bioballs κλπ)
και θα γυρνούν τον όγκο του νερού 4-5 φορές την ώρα (αν πάρεις πχ ενυδρείο 400 λίτρα, θα χρειαστείς φίλτρανση γύρω στα 2.000 λίτρα/ώρα)
αφού το στρώσεις με μπόλι από κάποιον γείτονα (ζήτα μπόλι στις αγγελίες), είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στο ψάρι σου.
Δες κι αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EF%E3%E9%EA%EF

Το φθηνότερο και πολύ αποτελεσματικό βιολογικό υλικό:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847

και φίλτρα για 400 λίτρα ενυδρείο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1024
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1449
http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en

Οι συχνές αλλαγές νερού είναι το καλύτερο φάρμακο, αλλά συμπληρωματικά, μπορείς να δοκιμάσεις κι αυτά:
http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en
http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-03-10, 09:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μπορω να κατανοησω το συναισθηματικο δεσιμο μετα απο 8 χρονια.
Ξερεις το λαθος σου, οποτε δεν εχει νοημα να σε κατακρινουμε.
Ενυδρειο δεν υπαρχει για ενα ψαρι που πουλιεται σε φετες στο Careffour.
Σιγουρα ενα ενυδρειο 700 λιτρων θα δωσει λυση στο προβλημα, μιας και ειναι δυσκολο ενα ψαρι 8 ετων να αρχισει να μεγαλωνει γρηγορα...
Το αν τελικα "αξιζει" τον κοπο ειναι τελειως υποκειμενικο, και δεν θα το σχολιασω καν.
Ομως πρεπει να ξεκινησεις απο το ενυδρειο.
Φαρμακα,φιλτρα κλπ δεν θα κανουν και πολλα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-03-10, 10:34
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Σιγουρα ενα ενυδρειο 700 λιτρων θα δωσει λυση στο προβλημα, μιας και ειναι δυσκολο ενα ψαρι 8 ετων να αρχισει να μεγαλωνει γρηγορα...
Εγώ εγραψα για 700 λιτρα, δεν νομίζω να είχε σκοπό να πάει σε τοσα πολλά λίτρα... Θέλει και 2 μέτρα χώρο ας μην το ξεχνάμε...

Πάντως...
Μπράβο ρε Κώστα που βρήκες και έγραψες όλα αυτά τα links.
Τώρα προέχει να γίνει καλά ο γατόψαρος.
Μόλις γίνει βλέπουμε και τα υπόλοιπα βήματα.Και όπως είπαμε, να μας ενημερώνεις συνέχεια να βλέπουμε πως πάει. Και οτι απορίες έχεις ... ρωτα!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-03-10, 10:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γενικοτερα.. κατι αρκετα μεγαλυτερο απο 100 λιτρα ειναι η λυση...(εστω και προσωρινα)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-03-10, 11:23
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

καλημερα παιδια σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.να ξερετε οτι σας θαυμαζω και ευχομαι και γω να ειμαι καποια στιγμη σε θεση να μπορω να προσφερω τη βοηθεια μου.το σιγουρο ειναι πως ο αγωνας για να μην αγοραζει κανενας αυτα τα ψαρια εχει ξεκινησει ηδη απο τη μερια μου.
ειναι κριμα και γι αυτες τις ψυχουλες και για ολους εμας που τα εχουμε στην οικογενεια και στην καρδια μας.
το ψαρακι μου ειναι σε παρομοια κατασταση με τη χθεσινοβραδυνη,αργοκινητο με θολα ματακια και χωρις ορεξη.συνεχισα και σημερα τις σταγονες και ελπιζω.σαφως ειναι καλυτερα απο την πρωτη μερα κρισης,ελπιζω να το ξεπερασει
τωρα για το ενυδρειο..σιγουρα δεν μπορω να παρω 700αρι γιατι δεν ειναι μονο το ενυδρειο ειναι και τα υπολοιπα.και προτιμω ενα μικροτερο αλλα ολοκληρωμενο με σωστα πραγματα και οχι ενα 700αρι και στα υπολοιπα μισες δουλειες.με δεδομενο οτι το ψαρι μου δεν θα ειναι ικανοποιημενο ουτε με 700αρι ουτε με 1000αρι θα παρω οσο μεγαλυτερο μπορω με καλα υλικα θα βαλω μονο αυτον στο νεο ενυδρειο(αληθεια μηπως εχει συνηθισει στην παρειτσα και του κακοφαινεται?)και ευχομαι με την αγαπη μου και χωρις φυσικα τα τραγικα μου λαθη του χτες περαν του δεδομενου να ζησει για πολλα ακομη χρονια.
παιδια θα σας ενημερωνω για ολα μου τα βηματα και πιστευω στις συμβουλες σας.
α και μη διστασετε να με κραξετε αν αντιληφθητε βλακεια.μακαρι να το χε κανει καποιος νωριτερα...
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=ui1SNzKFuCY
εδω βλεπετε και τους 2 ειναι παλαιοτερο βιντεο με αυτη την τρυπα που χε κανει στο κορμακι του!τοτε σ ενα πετ που ειχα παει μου χαν πει πως δεν γινεται τιποτα και να το αφησω στην τυχη του επειδη ειναι προχωρημενη κατασταση.και αν θελω να το βγαλω κιολας απο το ενυδρειο μη τυχον κολλησει και το αλλο.βριστηκαμε.δεν το δεχτηκα γιατι αυτο εγινε σε μερικες ωρες και φυσικα πηγα αλλου και τοτε με πολυ κοπο και με φαρμακα διεψευσε τους παντες και εγινε καλα σε λιγοτερο απο48 ωρες.το ενθαρρυντικο ηταν πως δεν του χε κοπει η ορεξη ουτε για ενα δευτερολεπτο
-------------------------
εχω δει ολα σχεδον τα ενυδρεια που εχει στις παρουσιασεις και ντρεπομαι για το δικο μου.με ψευτικα φυτα και αηδιες.βεβαια εδω και πολυ καιρο δεν εχω τιποτα μεσα εκτος απο τις πετρες για να εχει λιγο περισσοτερο χωρο το αγορακι μου.αν τους βλεπατε μαζι...ο μικρος ηταν συνεχεια κατω απο την κοιλια του μεγαλου λες και ηταν μαμα του!ακομη και οταν ησυχαζανε ηταν πλαι πλαι γι αυτο αναρωτιεμαι μηπως του λειπει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 30-03-10 στις 11:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-03-10, 11:25
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Δε λιγο εδω και πες μας σαν τι σου μοιαζει.. εμενα απο το βιντεο μου φανηκε για skin ulcer, δες το όμως κι εσυ...
http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...=2&GalleryId=2
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-03-10, 11:28
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Χαίρομαι πραγματικά όταν βλέπω ανθρώπους να παραδέχονται και να αντιμετωπίζουν με τον τρόπο αυτό τα λάθη τους.

Με εντυπωσίασες!

Εύχομαι το καλύτερο για τον "καρχαρία" σου ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-03-10, 11:42
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε λιγο εδω και πες μας σαν τι σου μοιαζει.. εμενα απο το βιντεο μου φανηκε για skin ulcer, δες το όμως κι εσυ...
http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...=2&GalleryId=2
ναι ετσι ηταν.το μεσημερι παρατηρησα ενα στρογγυλο λεκε μετα απο κανα 2ωρο εφυγε το μαυρο δερμα και φαινοταν ασπρο κρεατακι και μεχρι το βραδυ εγινε τρυπα.βαθια πολυ βαθια εφτανε σχεδον ως το κοκκαλο του φανταζομαι και φαινοταν κοκκινο σκουρο.πανικοβληθηκα σαν κατι να το ετρωγε...αλλα η τρυπα ηταν ολοστρογγυλη.και οπως ειπα πριν η συμεριφορα του αλλωστε φαινεται και στο βιντεο ηταν φυσιολογικοτατη.εφαγε επαιξε και τιποτα δε φανερωνε αδιαθεσια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι πραγματικά όταν βλέπω ανθρώπους να παραδέχονται και να αντιμετωπίζουν με τον τρόπο αυτό τα λάθη τους.

Με εντυπωσίασες!

Εύχομαι το καλύτερο για τον "καρχαρία" σου ...
η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας δε λενε?εγω ολα τα λαθη τα εκανα απο αγνοια και επειδη ποτε δεν εψαξα να μαθω.αρκεστηκα σ αυτα που μου ειπανε απο το πετ σοπ και αφου ολα φαινομενικα πηγαιναν καλα ολα αυτα τα χρονια δεν εκανα τιποτα.οταν βεβαια αρρωστησε το ψαρακι ξανααπευθηνθηκα σε πετ.αστα πολλα λαθη σου λεω...και φυσικα προχτες στην απελπισια μου πατησα στο google πανγκασιους για να δω πληροφοριες μηπως ρε παιδι μου ηρθε φυσιολογικα η ωρα του λογω ετων και για καλη μου τυχη βρεθηκα μεσα σ αυτη την υπεροχη παρεα.
και να ξερεις οτι ολοι εσεις δεν με εντυπωσιασατε απλα.
ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 30-03-10 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-03-10, 11:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κουκλιά και τα 2 και να μη ντρέπεσαι καθόλου για το ενυδρείο σου, όλοι έτσι ξεκινήσαμε και το φόρουμ μας άνοιξε τα μάτια.
Αντιθέτως θέλω να σου πω μπράβο που κατάφερες να τα κρατήσεις τόσα χρόνια, δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα ξέρεις.
Πιθανότατα του λείπει το φιλαράκι του, αλλά προς Θεού, μην του φέρεις καινούρια παρέα, όχι ακόμη τουλάχιστον.
Αφού δείχνει να ανταποκρίνεται στην θεραπεία, συνέχισε έτσι και προσπάθησε να μας ενημερώνεις συνεχώς.
Μια καθαρή φωτό του ασθενή ή ένα σημερινό βιντεάκι, θα μας βοηθήσει να δούμε τι έχει και ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-03-10, 11:49
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

μακαρι φιλε μου να ειχα ενα ενυδρειο και να στο χαριζα...για να δωσεις λιγο χωρο στα ψαρακια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-03-10, 11:54
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

οκ θα τον αφησω μοναχουλα "εξαλλου εχει και μενα"και τη σκεψη ολων σας και γι αυτο θα τα καταφερει.το βραδυ κιολας θα βαλω βιντεακι.
και για ολους εσας που ειστε εδω θεσ/νικη θα χαιρομουν παρα πολυ να σας γνωρισω και απο κοντα και γιατι οχι να σας συστησω και τον ζαχαριουλη μου.φιλικα αλεξια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι φιλε μου να ειχα ενα ενυδρειο και να στο χαριζα...για να δωσεις λιγο χωρο στα ψαρακια σου.
και μονο που το σκεφτηκες ετσι ευχομαι το καλυτερο σε σενα και σ οτι αγαπας.ειμαι φιλη και με λενε αλεξια θα βαλω και φωτο.ειλικρινα χαιρομαι πολυ που ειμαι σ αυτη την παρεα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 30-03-10 στις 11:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-03-10, 12:22
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από estilo Εμφάνιση μηνυμάτων
...και για ολους εσας που ειστε εδω θεσ/νικη θα χαιρομουν παρα πολυ να σας γνωρισω και απο κοντα και γιατι οχι να σας συστησω και τον ζαχαριουλη μου.φιλικα αλεξια
Δες κι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35917
Συναντιόμαστε την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα στο BenniganΆs, στις 12:00 το μεσημέρι, για καφεδάκι και ψαρο-κουβέντα.
Για τον Απρίλη, η μάζωξη θα γίνει την 2η Κυριακή (11/4), λόγω Πάσχα, θα χαρούμε πολύ να σε γνωρίσουμε από κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-03-10, 10:16
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες κι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35917
Συναντιόμαστε την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα στο BenniganΆs, στις 12:00 το μεσημέρι, για καφεδάκι και ψαρο-κουβέντα.
Για τον Απρίλη, η μάζωξη θα γίνει την 2η Κυριακή (11/4), λόγω Πάσχα, θα χαρούμε πολύ να σε γνωρίσουμε από κοντά.
ευχαριστω πολυ αυτο το σ/κ θα μεταφερω την επειχηρηση μου(εδω γελανε...το μαγαζακι μου εννοω)απο το κεντρο στον ευοσμο αλλα την κυριακη του μαη δεν τη χανω με τιποτα
-------------------------
μολις τον τραβηξα ενα βιντεακι αλλα δυστηχως το pc στο σπιτι δεν εχει υποδοχη για την καρτα της φωτογραφικης οποτε θα το ανεβασω αυριο απο το laptop.εχει βγαλει και 2 ασπρες φουσκες στο επανω πτερυγιο.θα τις δειτε αυριο στο βιντεο.επισης δεν εχει φαει ακομη...μια κρυο μια ζεστη ειναι τα συναισθηματα μου.εκει που παω να χαρω λιγο...
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=taoEbhSjOeA
να τος.το βιντεο ειναι χαμηλης αποδοσης αλλα οι 2 φουσκες στο πανω πτερυγιο διακρινονται.προσπαθησα να παρω απο κοντα και τα ματια του αλλα μπα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 31-03-10 στις 10:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-03-10, 11:01
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Μολις το είδα, και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι οι φουσκάλες.Ας δει και κανένας πιο έμπειρος. Αλλά αν αυτό το αποκαλείς ακεφο δεν είναι. εγω βλέπω την κίνηση του στο "κελι 33" κανονική δεδομένου οτι δεν μπορεί να κολυμπήσει. Οταν θα του πάρεις ενυδρείο κοιτα να πάρεις με καλό μηκος ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-03-10, 11:26
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

οχι κελι 33 υπογεια απομονωση του αλκατραζ ειναι.και εκανα και τη βλακεια τοτε και πηρα το πολυγωνο.100 λιτρα σε ορθογωνιο ναι μεν λιγα λιτρα αλλα θα ταν καλυτερο.τωρα παμε για αλλα ομως..τα καλυτερα!αλλα γιατι δεν τρωει?5 μερες κλεινει σημερα...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-03-10, 11:41
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Να προτείνω και πράλληλα να ρωτήσω σε κάποιον πιο εμπειρο, μήπως βοηθούσε την κατάσταση 30 βαθμοι και αλάτι σαν θεραπεία? Εχει την τάση να τα καιει όλα...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-03-10, 11:50
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

εγω παντως ανεβασα τη θερμοκρασια απο 24 σε 26 οπως μου προτεινατε,για να αλλαξει ο μεταβολισμος του αλλα μπα.βεβαια την ανεβασα απο 1 βαθμο την καθε μερα.οσο για την προταση περιμενω στα σιγουρα και αν ναι θα το κανω κι αυτο εννοειται
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις το είδα, και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι οι φουσκάλες.Ας δει και κανένας πιο έμπειρος. Αλλά αν αυτό το αποκαλείς ακεφο δεν είναι. εγω βλέπω την κίνηση του στο "κελι 33" κανονική δεδομένου οτι δεν μπορεί να κολυμπήσει. Οταν θα του πάρεις ενυδρείο κοιτα να πάρεις με καλό μηκος ετσι?
λεω ακεφος γιατι πριν οταν πηγαινα κοντα ερχοταν στο τζαμι δεν ξερω αν με εβλεπε αλλα σιγουρα δεν φοβοταν αυτες τις μερες(φαινεται και στο βιντεο)ειναι φοβισμενος.με το που αντιλαμβανεται σκια αλλαζει κατευθυνση
δεν ειναι κουκλος ομως?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 31-03-10 στις 11:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 31-03-10, 12:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Είναι πολύ στενάχωρο να βλέπουμε ένα ζωντανό να βασανίζεται(κι εδω την ευθύνη την έχουν οι έμποροι που τα εισάγουν).
Το ψαράκι προφανώς έχει πολλά προβλήματα(την αιτία την γνωρίζεις)και δεν ξέρω τώρα αν τα φάρμακα μπορούν να ανατρέψουν μια δυστυχώς προδιαγεγραμμένη πορεία.
Εγώ θα δοκίμαζα(χωρίς να μπορώ με σιγουριά να κάνω κάποια διάγνωση)το General Cure της Api
ή μια θεραπεία με ενυδρειακό αλάτι (30-50gr/10 lit) παράλληλα με μικρές και συχνές αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-03-10, 12:17
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πολύ στενάχωρο να βλέπουμε ένα ζωντανό να βασανίζεται(κι εδω την ευθύνη την έχουν οι έμποροι που τα εισάγουν).
Το ψαράκι προφανώς έχει πολλά προβλήματα(την αιτία την γνωρίζεις)και δεν ξέρω τώρα αν τα φάρμακα μπορούν να ανατρέψουν μια δυστυχώς προδιαγεγραμμένη πορεία.
Εγώ θα δοκίμαζα(χωρίς να μπορώ με σιγουριά να κάνω κάποια διάγνωση)το General Cure της Api
ή μια θεραπεία με ενυδρειακό αλάτι (30-50gr/10 lit) παράλληλα με μικρές και συχνές αλλαγές νερού.
η θεραπεια που λες θα γινει αναλογα με τα αποτελεσματα της συγκεκριμενης διαγνωσης?οι αλλαγες ειναι το πιο ευκολο
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-03-10, 12:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από estilo Εμφάνιση μηνυμάτων
η θεραπεια που λες θα γινει αναλογα με τα αποτελεσματα της συγκεκριμενης διαγνωσης?οι αλλαγες ειναι το πιο ευκολο
Δυστηχως τιποτα δεν ειναι σιγουρο! Μονο να προσπαθεις και να ελπιζεις μπορεις! Μακαρι να υπηρχε ενα μαγικο φαρμακο που θα τα διορθωνε ολα! Αλλα δεν υπαρχει ... αυτο γιατι το ψαρι σου εχει πολλαπλα προβληματα αλλα το σημαντικοτερο εχει αδυναμο οργανισμο! Μακαρι να ετρωγε μηπως "επερνε" τα πανω του ... αν δε τρωει μη του ριχνεις πολυ τροφη και μενει στο βυθο γιατι ετσι επιβαρυνεις το νερο ακομα πιο πολυ!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 31-03-10, 12:28
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστηχως τιποτα δεν ειναι σιγουρο! Μονο να προσπαθεις και να ελπιζεις μπορεις! Μακαρι να υπηρχε ενα μαγικο φαρμακο που θα τα διορθωνε ολα! Αλλα δεν υπαρχει ... αυτο γιατι το ψαρι σου εχει πολλαπλα προβληματα αλλα το σημαντικοτερο εχει αδυναμο οργανισμο! Μακαρι να ετρωγε μηπως "επερνε" τα πανω του ... αν δε τρωει μη του ριχνεις πολυ τροφη και μενει στο βυθο γιατι ετσι επιβαρυνεις το νερο ακομα πιο πολυ!
εννοω πως αυτο με το αλατι θα πρεπει να το κανω αφου πρωτα κανω τη διαγνωση που προτεινε ο φιλος και μονο αν θα υπαρξει κατι συγκεκριμενο?
του ριχνω τροφη και τον περμενω αφου δεν τρωει την απομακρυνω εγω και αφηνω μονο 1-2 κομματακια .
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 31-03-10, 12:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

[QUOTE=georgarask;431737]Δυστηχως τιποτα δεν ειναι σιγουρο! Μονο να προσπαθεις και να ελπιζεις μπορεις! Μακαρι να υπηρχε ενα μαγικο φαρμακο που θα τα διορθωνε ολα! Αλλα δεν υπαρχει ... αυτο γιατι το ψαρι σου εχει πολλαπλα προβληματα αλλα το σημαντικοτερο εχει αδυναμο οργανισμο! ...QUOTE]

Όπως λέει ο Γιώργος.
Προσπάθησε με αυτά που είπα μήπως του απαλύνεις τον πόνο.

Κι ας γίνει και αυτό το ποστ παράδειγμα για άλλους που τους αρέσει αυτό το όμορφο ψαράκι αλλά δεν γίνεται να φιλοξενηθεί σε κανένα ενυδρείο χομπίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 31-03-10, 12:43
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

[QUOTE=Κλεόβουλος;431740]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστηχως τιποτα δεν ειναι σιγουρο! Μονο να προσπαθεις και να ελπιζεις μπορεις! Μακαρι να υπηρχε ενα μαγικο φαρμακο που θα τα διορθωνε ολα! Αλλα δεν υπαρχει ... αυτο γιατι το ψαρι σου εχει πολλαπλα προβληματα αλλα το σημαντικοτερο εχει αδυναμο οργανισμο! ...QUOTE]

Όπως λέει ο Γιώργος.
Προσπάθησε με αυτά που είπα μήπως του απαλύνεις τον πόνο.

Κι ας γίνει και αυτό το ποστ παράδειγμα για άλλους που τους αρέσει αυτό το όμορφο ψαράκι αλλά δεν γίνεται να φιλοξενηθεί σε κανένα ενυδρείο χομπίστα.
ναι ευχομαι ολοψυχα να μην μπει ΠΟΤΕ ξανα ψαρακι σαν το δικο μου σε ενυδρειο.και επισης αν γνωριζα πως μπορει να φιλοξενηθει απο καποιον που θα του προσφερει κατι καλυτερο για το υπολοιπο της ζωης του με πονο καρδιας θα το αποχωριζομουν για το καλο του.
τωρα αυτο με το αλατι...παω να αγορασω ενυδρειακο αλατι και μετα?
ριχνω σε ολο το νερο?η μονο στο καινουργιο της αλλαγης?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-03-10, 12:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

[QUOTE=estilo;431742]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα αυτο με το αλατι...παω να αγορασω ενυδρειακο αλατι και μετα?
ριχνω σε ολο το νερο?η μονο στο καινουργιο της αλλαγης?
Ρίχνεις ποσότητα ανάλογη με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου(καλά διαλυμένο σε νερό).Κάνε μικρές αλλαγές μέρα παρά μέρα(προσθέτοντας ποσότητα αλατιού ανάλογη με το νερό της αλλαγής)-πάντα βάζοντας ανάλογο αντιχλώριο-για εφτά-δέκα μέρες.
Καλή επιτυχία και ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

(αν δεν βρεις ενυδρειακό αλάτι,κάνει και το χοντρό(τυροκομικό)χωρίς πρόσθετα ροής που βρίσκεις σε σουπερ μάρκετ)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-03-10, 13:02
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

θα το ξεκινησω σημερα κιολας.και εννοειται πως θα σας ενημερωνω.
α και κατι τελευταιο,προτεινε και παραλληλα ρωτησε ο φιλος drbig αν θα βοηθουσε η ανοδος της θερμοκρασιας στους 30 βαθμους.εγω απο 24 την ανεβασα στους 26.λετε να συνεχισω σταδιακα την ανοδο στους 30?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 31-03-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Πολύ σταδιακά όμως(1οC ανά 12ωρο~)
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 31-03-10, 13:24
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

[QUOTE=Κλεόβουλος;431743]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από estilo Εμφάνιση μηνυμάτων

Ρίχνεις ποσότητα ανάλογη με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου(καλά διαλυμένο σε νερό).Κάνε μικρές αλλαγές μέρα παρά μέρα(προσθέτοντας ποσότητα αλατιού ανάλογη με το νερό της αλλαγής)-πάντα βάζοντας ανάλογο αντιχλώριο-για εφτά-δέκα μέρες.
Καλή επιτυχία και ενημέρωσε μας για την εξέλιξη.

(αν δεν βρεις ενυδρειακό αλάτι,κάνει και το χοντρό(τυροκομικό)χωρίς πρόσθετα ροής που βρίσκεις σε σουπερ μάρκετ)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σταδιακά όμως(1οC ανά 12ωρο~)
οκ ευχαριστω πολυ.θα εχετε νεα μας
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-03-12, 21:01
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

καλησπερα.πολυ νωρις τα νεα θα μου πειτε ε?και εχετε δικιο.μολις χτες πηρα ενα νεο ενυδρειο.το εχω γεμισει με νερο εχω βαλει χαλικακι και 2 διακοσμητικα βραχακια.ποιος θα φιλοξενηθει ειναι προφανες.ο ομορφαντρας μου που παρολες τις δυσκολιες κραταει ακομη.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να βαλω μεσα και καποια φυτα(θελω να βαλω ζωντανα η τιποτα)για πλαστικα δεν το συζητω καν.θα τα καταφερω με τα ζωντανα?να προσπαθησω η θα τον ενοχλουν?για να αισθανεται καλυτερα αν πρεπει θα βγαλω και τα βραχακια
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-03-12, 10:04
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Δηλαδή τα κατάφερε τελικά ο μάγκας; Μπράβο του! Μπράβο και σε σένα!

Πόσα λίτρα το νέο ενυδρειάκι σου; Με άνεση, θα μπορούσες να βάλεις κάποια φυτά επιφανείας. Αλλά τότε δε θα βλέπεις φυτά αλλά μόνο ρίζες

Το θέμα δεν είναι αν θα τον ενοχλουν τα φυτά, αλλά αν θα τα ενοχλεί αυτός ! Είναι θέμα χώρου... Μεγάλο ψάρι και με κάθε του κίνηση σε οπιοδήποτε νορμάλ ενυδρείο τα φυτά θα κινδυνεύουν...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-03-12, 11:49
estilo Ο χρήστης estilo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2010
Περιοχή: ευοσμος θεσ/νικη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

καλημερα 240lt ειναι.τωρα θα μου πεις σιγα τα αυγα...αλλα δεν ειχα το χωρο για μεγαλυτερο αλλα κυριως τα χρηματα για να το κανω κατοπιν παραγγελειας,ειναι λιγο περιεργο το μερος.εχει μεν μηκος περιπου 2 μετρα αλλα ειναι στενο 30 ποντους.και προτιμησα να ειναι λιγο πιο φαρδυ και αγορασα ετοιμο...ειναι 120χ40χ50.εβαλα μια ταβλα απο κατω και καλυψα τους 10 ποντους για να παταει πιο σταθερα.φυσικα δεν αρκει το μεγεθος αλλα εστω και ΛΙΓΟ παραπανω θα ανακουφιστει.θα βγει απο το κελι 33 το εξαγωνο που ζει μεχρι τωρα (και τελικα ουτε ξερω ουτε και θελω να μαθω ποσα λιτρα ειναι γιατι θα φρικαρω.απο τα λιγα που μου ειπαν πρεπει να ειναι λιγοτερο και απο τα 100lt που νομιζα)τελοσπαντων θα το εγκαταλειψει συντομα.τουλαχιστον αυτο ειναι μακροστενο οποτε θα μπορει να κινειται κατα μηκος ετσι οπως μεγαλωσε στο κλουβι κολυμπαει*(κουνιεται δηλαδη) στον τοπο ο καημενος.τωρα απο δω και περα χρειαζομαι καθοδηγηση...ελπιζω στη βοηθεια σας.
-------------------------
εχουμε και λεμε λοιπον.εβαλα οπως ειπα χαλικακι και 2 βραχακια.φαινεται πολυ αδειο.αν ομως πρεπει να μεινει αδειο μονο με το αγορακι θα βγαλω και τα βραχακια.προεχει η δικη του ηρεμια.το γεμισα με νερο εβαλα το αντιχλωριο και υγρο βιολογικο.και περιμενω.ξεθολωσε απο χτες το νερο.το φιλτρο που πηρα ειναι για 700lt την ωρα.βεβαια εχω και το παλιο.σκεφτηκα να το βαλω μεσα να βγαλω το σφουγγαρι και να το γεμισω με μακαρονοβακτηριδια(πως τα λενε?)γινεται αυτο που σκεφτηκα ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη estilo : 15-03-12 στις 11:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσο χρονο θελει? taicom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-01-08 06:44
τ8 λαμπες εκλεισαν1 χρονο alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-09-07 10:03
Ποσο χρονο ζουν τα ψαρακια μου;;; Steve Γλυκό νερό - Γενικά 12 06-07-07 19:11
Ποσο χρονο αφιερωνετε; gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 31-05-04 12:20
καρχαριακι??? nhreas Mη Reefsafe 3 25-01-04 15:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10001 seconds with 15 queries