Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-08, 08:26
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή θεση για clam

προχθές κατάφερα και βρήκα να πάρω δυο clamtricanda τα έβαλα στο ρεεφ μου με παρά πολλή καλή προσαρμογή και για 300 λίτρα 120cm μήκος ενυδρείο έχω 3 marinewhitet5 και μια actinicbluearcadiat5στο 115 μήκος 54 watt έκαστος άρα σύνολο φωτισμού 216 watt για 300 λίτρα με ύψος ενυδρείου 55 cm η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να τα τοποθετήσω στην άμμο η να τα βάλω ποιοψηλά στο βράχο γιατί αν και είναι 2 μέρες στο ενυδρείο μου δεν έχουν ανοίξει αρκετά ξεχειλίζοντας .έχω άλλο ένα clam και αυτό πάει τέλεια ανοιχτό full μέτρησης πολλοί καλέςόλες σταεπιτρεπτάόρια .στο μαγαζί που τα πήρα ήταν τα ποιο ανοιχτά ταείχαν σε ένα ρεεφακι με ανοιχτό το καπάκι με την λάμπα και δεν έπαιρναν πολλοί φως . καμία ιδέα γιατί δεν έχουν ανοίξει η απλός να περιμένω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-08, 11:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

To σωστό είναι να τα βάλεις στην άμμο στην αρχή και μετά μπορείς να τα ανεβάσεις. Και αυτό για την προσαρμογή με το φως του ενυδρείου σου.
Τα clam είναι υπερευαίσθητοι οργανισμοί και τα βάζουμε σε ενυδρεία με αρκετό χρόνο λειτουργίας.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 24-07-08 στις 08:22
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-08, 11:17
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

δηλαδη οταν εκανα την μεταφορα απο το μικρο ρεεφ που ειχα εναμιση χρονο το clam που ειχα πανω απο 6 μηνες επρεπε να το πεταξω? Η δεν επρεπε να κανω ενα μεγαλητερο ρεεφ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-08, 08:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από floridis Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη οταν εκανα την μεταφορα απο το μικρο ρεεφ που ειχα εναμιση χρονο το clam που ειχα πανω απο 6 μηνες επρεπε να το πεταξω? Η δεν επρεπε να κανω ενα μεγαλητερο ρεεφ?
Αυτό ρώτησες????

Μιλάμε για νέα clam που μπαίνουν στο ενυδρείο από εισαγωγές. Τα οποία έχουν ταξιδέψει και στρεσαριστεί. Τα οποία μπαίνουν στα ενυδρεία του καταστήματος (που τις περισσότερες φορές οι συνθήκες -νερού φωτισμού- δεν είναι και τόσο καλές) και ξαναστρεσάρονται. Και μετά τα παίρνουμε εμείς και τα βάζουμε κατ΄ ευθείαν κάτω από τις ΜΗ (π.χ.)
Στο προηγούμενο post περιέγραψα την σωστή διαδικασία που πρέπει να γίνεται.

Τώρα εφόσον ρωτάς τι θα πρέπει να έκανες... να σου πω την γνώμη μου. Εφόσον ο φωτισμός του νέου ενυδρείου σου θα ήταν παρόμοιος με τον παλιό, τότε θα μπορούσες να τοποθετήσεις το clam σε μια παρόμοια θέση. Και όχι να το πετάξεις βέβαια...
Αν όχι να υπολόγιζες τι θέση βάση της έντασης του φωτισμού.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-08, 12:49
floridis Ο χρήστης floridis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Περιοχή: GLYFADA
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ. απο σημερα το πρωι ειδα και τα δυο μου νεα clam να αρχιζουν σιγα σιγα να ανοιγουν οποτε ελπιζο να παν καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
η σωστη θεση τοποθετησης φιλτρου thu vu Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-03-08 09:36
Απώλεια clam. nikman Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 8 24-10-07 20:41
Βελτιστη θεση αυτοσχεδιου spraybar Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 21-03-07 17:24
Tridanca Giant Clam Discos Μαλάκια (Όστρακα, clams κλπ) 0 21-10-04 11:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03642 seconds with 15 queries