Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-19, 19:57
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Exclamation Βοηθεια..χανω το ενα fancy μου!

Βοηθεια γιατι θα τρελλαθω....
Πριν λιγο καιρο παρα λιγο να χασω το ενα μου χρυσοψαρο απο λαθος οδηγιες στρωσιματος ενυδρειου....απο petshop φυσικα!!!....ομως το εσωσα στην παραταση...του εκανα εμβαπτιση σε αλατονερο....αλλαξα νερα....πηγα και πηρα απο τον υπεροχο Αντωνη μπολι την ιδια μερα...κτλ
Ολα καλα...πηγα σημερα να κανω μια αλλαγη, απο αυτες τις μικρες και συχνες....και εγινε το κακο. Το οποιο εκ των υστερων καταλαβα....κανω την αλλαγη ως συνηθως αλλα κατι δεν μου αρεσε στο νερο δεν ηταν καθαρο...και το αλλο μου τωρα ψαρακι (οχι αυτο που με λαχταρησε αρχικα) ηταν καπως... παιρνω τηλεφωνα οσους ξερουν να με βοηθησουν και καποιος αναφερεται στο πως κανω τηις αλλαγες...ουπς....χτυπαει το καμπανακι για κατι που περναγε απο το μυαλο μου αλλα οταν ειχα ρωτησει το πετσοπ μου ειχαν πει ολα μαζι και στο ενυδρειο........ Μου ειπε λοιπον οτι οταν αλλαζω νερο το νερο που θα βαζω πρεπει να ειναι προετοιμασμενο τουλαχιστον 3 ωρες πριν δλδ 2 ωρες να μεινει με το αντιχλωρ και μετα τα nitrivic....και μετα στο ενυδρειο...εγω εβαζα το νερο στο δοχειο μαζι με το αντιχλωρ και το νιτριβικ και κατευθειαν στο ενυδρειο ...ε και μετα απο αυτη την αλλαγη ο Coco δεν ηταν τοςο δραςτηριος και τωρα μενει ακινητος ...τρεχω αγοραζω τεστ για αμμωνια...γιατι εχω παραγγειλει απο Αγγλια αλλα ακομα να φανει....ειναι αψογο στην πιο αχνη ενδειξη <0,05
Αναγκαστικα του κανω βαπτιση σε αλατονερο για δευτερολεπτα και ριχνω και λιγο θαλασσινο μεσα στο ενυδρειο...μιση χουφτιτσα....και δεν ξερω τι αλλο να κανω....θα τρελλαθω....επισης τα κακα του δεν ειναι τοσο σκουρα οσο αλλες φορες....και παρατηρησα οτι εχει ξεθωριασει λιγο???
Μπορει καποιος να βοηθησει??? Επισης εριξα νιτριβικ κι αλλο γιατι μου ειπε απο το πετ οτι το αντιχλωρ το εξουδετερωσε οποτε3 ωρες μετα ...πριν λιγο δλδ εριξα και 10ml nitrivic με τα ψαρακια μεσα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-19, 21:03
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Συγνώμη που επεμβαίνω...μπορεί να λέω και χαζομάρες...γιατί βάζεις βακτήρια σε κάθε αλλαγή νερού? Βακτήρια δεν είναι το nitrivec? Της sera σωστά?
-------------------------
Επίσης...γιατί 2ωρες προετοιμασία? Αφού βάζεις αντιχλωριο. Τι προετοιμάζεις δύο ώρες? Μόνο η θερμοκρασία μου έρχεται στο νου ..
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ανδρεας1975 : 16-01-19 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-19, 21:22
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ανδρεα ασε με παω να σκασω....οταν ειχα παρει το ενυδριο μου ειπαν οτι σε καθε αλλαγη θα βαζω και απο τα δυο...γνωστη αλυσιδα πετ. Κι εκει εμεινα. Οι δυο ωρες χρειαζοντε για να δρασει το αντιχλωρ χωρις να επιβαρυνει τα ψαρια...γιατι μου ειπε οταν το ριχνεις το νερο με το αντιχλωρ αμεσως μεσα στο ενυδρειο ειναι τοξικο για τα ψαρια...και μαλιστα τα ξεβαφει... Νεοτερα ειναι λιγο καλυτερα αλλα παρατηρησα στην ουρα και λιγο στα πτερυγια κατι πολυ μικρα ασπρακια αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι αποχρωματισμος η κουκιδες αναγλυφες.... Επισης το νερο εξακολουθει να εχει μια θολουρα...ποτε σε καμμια μου αλλαγη μεχρι σημερα δεν εχει συμβει αυτο.... Εξακολουθω να ζηταω την οποιαδηποτε βοηθεια για να το σωσω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-19, 21:32
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα!! Καταρχάς μην πανικοβάλλεσαι ή απογοητεύεσαι, συμβαίνουν αυτά!

Από ασθένειες δεν έχω καμία εμπειρία σχεδόν, όμως μην ακους τον πετσοπα... Αλήθεια σου είπε οτί το αντιχλώριο ξεβάφει; Μήπως τα μπέρδεψε με την χλωρίνη και τα ρούχα;

Ποιο αντιχλώριο χρησιμοποιείς; Συνήθως αυτά δρουν μέσα σε λίγα λεπτά (άντε να το αφήσεις κάνα τέταρτο να δράσει)... Τα βακτήρια πάντως μην τα βάζεις, δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Αυτό για τις κουκκίδες το ich το έχεις σκεφτεί; Δες το εάν είναι κάτι από εδώ, ανέβασε και καμιά φώτο αν είναι να δουν και οι πιο έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-19, 21:51
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Κανένα αντιχλωριο δεν άκουσα ποτέ να ξεβαφεί ένα ψάρι. Επίσης ποτέ δεν άκουσα να είναι τοξικό ένα νερό αν δεν περάσουν 2 ώρες με αντιχλωριο. Μιας και έχεις το nitrivec της sera, υποθέτω πως έχεις και αντιχλωριο της sera...αυτό το μπλέ...το aquatan...η δράση του ολοκληρώνεται σε 5 λεπτά το πολύ. Δηλαδή δεν έχει χλώριο το νερό μετά από 5 λεπτά. Τα βακτήρια είναι άχρηστα εκτός και αν δεν είναι στρωμένο το φίλτρο σου. Μάλλον λάθος...και στρωμένο να είναι, πάλι άχρηστα είναι. Δεν θα το στρώσουν...και εσύ χρειάζεσαι στρωμένο φίλτρο. Αλλά αφού λες πως πήρες μπόλι, πιθανόν να είναι στρωμένο. Το χρώμα του νερού σου ήταν θολό από το nitrivec. Πιθανόν σε λίγο να ξεθολωσει. Αν όχι, δεν πειράζει. Το πρόβλημα που βλέπω είναι άλλο. Έχεις 2(?) Fancy σε 40 λίτρα και προφανώς είναι στρεσαρισμενα (εξού και τα άσπρα σημάδια που πολύ πιθανόν να είναι ich). Μιας και έριξες αλάτι (δυστυχώς με την χούφτα) ανέβασε λίγο την θερμοκρασία (πόσο είναι τώρα?) Και ακολούθησε μια ρουτίνα από εδώ και πέρα θεραπείας με αλάτι αλλά δοσομετρημενο για τα λίτρα σου.
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-19, 23:08
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους πολυ...
Θερμοκρασι εχω σταθερη στους 23 τωρα εβαλα τον θερμοστατη στους 25....ειναι καλα?
Μου φαινεται πως....απο το καλυτερα πηγαμε στο....αρκετα πιο ζωηρος ...μιλαω για την κατασταση του ψαριου ο οποιος ενω ειναι ακινητος οποτε με βλεπει τρεχει προς το μερος μου και ανοιγοκλεινει στοματακι...αχορταγος. Ομως δεν τον ταιζω, σωστα? Τα λευκα στιγματα παραμενουν....οπως και η θολουρα...το nitrivec το κλειδωσα!!! Ηδη αγορασα Prime... Ναι εχω δυστυχως δυο fancy σε 40lt ομως ευελπιστω γρηγορα σε αναβαθμιση ενυδρειου...
Τα εχω 13 μερες και δεν ειχαν δειξει σημαδια στρες...θελω να πω οτι μια χαρα ζωηρα ηταν τοσες μερες...σημερα ξαφνικα μετα την αλλαγη του νερου εγιναν ολα....τωρα τι να πω τυχαιο
-------------------------
Ευχαριστω πολυ για το link.....!
-------------------------
Ανδρεα τη ρουτινα θεραπειας και τη δοσολογια θα την βρω στο θεμα της αντιστοιχης κατηγοριας... Αλατι κι αγιος ο Θεος? Αν οχι Μηπως ξερεις εσυ να μου πεις καθε ποτε κανω τι? Πλεον φοβαμαι και τη σκια μου....εχω διαβασει τοσα πολλα....μου εχουν πει αλλα τοσα και δεν ξερω τι να εφαρμοσω...η αληθεια με τη χουφτα ηταν η λυση εκτακτης αναγκης και αφου με ρωτησε σε τι λιτρα αφορα του ειπα 40 και με συμβουλεψε μια χουφτα αλατι αλλα οχι γεματη....αυτες οι ολιγον ανευ εμπειριας απελπισμενες μου προσπαθειες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexTsik : 16-01-19 στις 23:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-19, 21:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Βάλε κάποιες φωτογραφίες από το ψάρι.
Τα βακτήρια δεν χρειάζεται να τα βάλεις ξανά , έχεις μπολιάσει το φίλτρο κι αν δεν έχεις και αμμωνία, είμαστε οκ.
Αυτά οφείλονται για το θόλωμα του νερου , θα ξεθολωσει.
Επομένως τα βάζεις στο ντουλάπι και τα κλειδωνεις

Το αντιχλωριο τώρα , δρα όντως σχετικά γρήγορα, δεν χρειάζονται ώρες.καλο είναι να πάρεις το prime που δρα άμεσα και βγαίνει και πιο οικονομικό απ' τα αλλά.
Το νερό όμως που θα ρίξεις ,πρέπει να έχει ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
Αν δεν έχεις θέρμανση στο ενυδρείο, αφήνεις το νερό της αλλαγής μερικές ώρες να πάρει θερμοκρασία δωματίου/ενυδρείου.
Αν έχεις θερμαντήρα στα χρυσόψαρα , θα πρέπει να ζεστάνεις και το νερό της αλλαγής ,ώστε να έρθει κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου, απλοκλιση μέχρι 2-3 βαθμούς, είναι οκ.

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις , γιατί ενδέχεται να βλέψεις περισσότερο τα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fancy κατάσταση manosxe Ενυδρεία με χρυσόψαρα 124 06-11-19 10:10
400 Λιτρα Fancy suiveam Ενυδρεία με χρυσόψαρα 8 26-10-17 07:38
Ick σε FANCY χρυσοψαρα mansos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 19-08-15 12:20
Τροφή για fancy; ΧΑΡΗΣ Διατροφή 11 09-09-14 23:10
2 fancy gianni zym Ενυδρεία με χρυσόψαρα 63 17-07-14 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04926 seconds with 14 queries