Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-09-10, 13:16  
Ο πιο αρχάριος από τους αρχάρους
 
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa
Member
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος 26-09-10, 13:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στην ομάδα που έχει στήσει αυτό το Forum.... Μπράβο σας.

Είμαι..... ποοοοοολύ αρχάριος.... Πολλά χρόνια πριν είχα ένα δυο ψαράκια σε κλασσικές στρογγυλές γυάλες και αυτό ήταν όλο. Δηλαδή δεν ξέρω τίποτα.

Σας βρήκα λοιπόν, γράφτηκα, διάβασα μερικά από τα πρώτα post για αρχάριους, άλλα με βοήθησαν λίγο, άλλα ήταν για "προχωρημένους αρχάριους", άλλα με έκαναν να απογοητευτώ με την πολυπλοκότητα... και τελικά δεν θα με αποφύγετε... θα ανοίξω και εγώ το δικό μου Post !

Λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το βάλω στο σαλόνι μας με σκοπό να ασχοληθώ λίγο μαζί με τον μικρό μου γιο ώστε να των μπάσω σε κανα hobby που να σχετίζετε λίγο με την φύση και τα ζώα γιατί τα παιδιά της πόλης δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν ούτε το καλαμάρι από την γαρίδα. Έχουμε βρει και μια έξοχη θέση, αυτήν της παλιάς τηλεόρασης που κάηκε και ω ναι δεν θα αγοράσουμε άλλη.... ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε, θέλουμε να έχουμε ενδιαφέροντα hobby και το διαδίκτυο μας. ! οπότε ξεκινώ :

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 80μήκος x35πλάτος x50 ύψος (στο περίπου οι διαστάσεις) αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα έχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ?

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ?

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.


Ευχαριστώ όλους όσους θα βοηθήσουν εκ των προτέρων. Εάν έχω κάνει κάπια πατάτα ως αρχάριος συγχωρήστε με. Διάβασα τους όρους και προσπαθώ να τους τηρώ.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Εμφανίσεις: 25098
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 30-09-10, 03:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μαζί με τα γκαπάκια μπορείς να βάλεις πλάτυ ή ξιφοφόρους (όχι και τα 2 για ν' αποφύγεις φαινόμενα υβριδισμού μεταξύ τους)
και τους ξίφους μόνο αν πάρεις το μεγάλο ενυδρείο που σκέφτεσαι γιατί φτάνουν τα 12 εκατοστά και θέλουν αρκετό χώρο.
Επίσης (πάλι στο μεγάλο) μπορείς να βάλεις μόλυ, που υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία τύπων και χρωμάτων.
Σχετικά άνετα μπαίνουν και κάποια άλλα ψάρια που αρέσκονται σε σκληρό νερό, αλλά θα σου σύστηνα να μείνεις για
αρχή σ' αυτά που σου προανέφερα, που είναι όλα ζωοτόκα και απόλυτα (καλά, σχετικό είναι αυτό) συμβατά μεταξύ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 30-09-10, 14:56
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Από πληθυσμούς σε ένα 125λιτρο και ελάφρώς φυτεμένο τι με παίρνει να βάλω ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 30-09-10, 18:18
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Γεια σου και απο μενα.

αν βαλεις ζωοτοκα(guppies,πλατυ,ξιφοφορους,μολυ)
2 ειδη απο ενα χαρεμακι(1 αρσενικο 3-4 θηλυκα)εισαι μια χαρα για αρχη
και αυτο επιδη αυτα τα ψαρια πολλαπλασιαζονται με γρηγορους ρυθμους και συντομα θα εχεις πολλα μικρα ψαρακια.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-09-10, 19:09
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43804
Αυτό είναι το δικό μου ριο 125 που θα φιλοξενήσει 2 χρυσοψαρούλια
Είχαν χαλάσει λίγο τα φυτά στη φωτογράφιση... Τώρα έχω φτιάξει ανούμπιες και είναι μούρλια!

(Και δεν έχω ούτε το 30% ακόμα που θα βάλω)

Καλή συνέχεια!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-09-10, 23:12
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

@Τηλέμαχος.... μπράβο καλή προσπάθεια... άντε να δούμε και εγώ πότε θα το στήσω....

@Μιμης οκ θα κρατήσω την συμβουλή σου θα βάλω δύο χαρεμάκια 1/4 από guppy και ξιφοφόρους μάλλον.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-09-10, 23:58
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή αντλια

αφου μεσα στο φιλτρο σου εχεις αντλια .....την συνδεεις για λιγο στο αλφαδολαστηχο και απευθειας σου πεταει το νερο εξω ...σε λιγα λεπτα αφου οι αναλογιες των αντλιων απο οτι καταλαβα ειναι 6φορες τα λιτρα της γυαλας/ωρα περηπου...

απλωνεις το αλφαδολαστοιχο σου δενεις την ακρη στην αποχετευση να μην φυγει ενας αυτοματος συνδεσμος συνδεεις την αντλια με το αλφαδολαστοιχο ....και την βαζεις στην μπριζα
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 01-10-10, 07:02
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

ok manthos333 ευχαριστώ για την επεξήγηση... Να είστε καλά όλοι και σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Δευτέρα πάω να αγοράσω το ενυδρείο !!!!!
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 01-10-10, 09:25
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manthos333 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου μεσα στο φιλτρο σου εχεις αντλια .....την συνδεεις για λιγο στο αλφαδολαστηχο και απευθειας σου πεταει το νερο εξω ...σε λιγα λεπτα αφου οι αναλογιες των αντλιων απο οτι καταλαβα ειναι 6φορες τα λιτρα της γυαλας/ωρα περηπου...

απλωνεις το αλφαδολαστοιχο σου δενεις την ακρη στην αποχετευση να μην φυγει ενας αυτοματος συνδεσμος συνδεεις την αντλια με το αλφαδολαστοιχο ....και την βαζεις στην μπριζα
Αυτό που λες δεν γίνεται στα εσωτερικά φίλτρα των RIO, γιατί το φίλτρο τραβάει το νερό από αρκετά ψηλά και δεν θα μπορέσεις να βγάλεις περισσότερα από καμια 10αρία λίτρα (που δεν αρκούν για μια αλλαγή).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
@Τηλέμαχος.... μπράβο καλή προσπάθεια... άντε να δούμε και εγώ πότε θα το στήσω....

@Μιμης οκ θα κρατήσω την συμβουλή σου θα βάλω δύο χαρεμάκια 1/4 από guppy και ξιφοφόρους μάλλον.
Αν θέλεις να βάλεις ξιφοφόρους από την άρχη και θέλεις να κρατήσεις τις γέννες των γκάπυ σου, φρόντισε να έχεις αρκετά φυτά και κυρίως φυτά επιφανείας (π.χ. κερατόφυλλο) για να μπορούν να κρύβονται τα μωρά γκάπι γιατί διαφορετικά !!!

Και αν θες την προσωπική μου γνώμη, αγορές ενυδρείων μόνο Σάββατο, για να έχεις λίγο χρόνο μέσα στο ΣΚ να το "επεξεργαστείς"
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 01-10-10, 09:35
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

μμμ Κερατόφυλλο ε ? Πως είναι η λατινική ονομασία ?

όσο για την εισαγωγή εξαγωγή νερού... ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινήσεις..... αλλά τι στο καλό.... 5,5 χρόνια πολυτεχνείο θα τα καταφέρω να βγάλω και να βάλω νερό χωρίς να με χωρίσει η γυναίκα !!!!
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 01-10-10, 09:53
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
μμμ Κερατόφυλλο ε ? Πως είναι η λατινική ονομασία ?
Ceratophyllum demersum

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
όσο για την εισαγωγή εξαγωγή νερού... ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινήσεις..... αλλά τι στο καλό.... 5,5 χρόνια πολυτεχνείο θα τα καταφέρω να βγάλω και να βάλω νερό χωρίς να με χωρίσει η γυναίκα !!!!
Και εγώ έτσι ακριβώς έλεγα (με ένα αξάμηνο λιγότερο ) αλλά στην πρώτη αλλαγή είχαμε και μετά και και όλα τα σχετικά Smilies και μετά βεβαίως σφουγγάρισμα σε όλο το σπίτι (ναι για να μην φάινεται το υπόλοιπο βρώμικο). Εγώ όμως τότε δεν είχα βρεί ακόμα το φόρουμ!!
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 01-10-10, 09:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ceratophyllum demersum είναι σχεδόν απαραίτητο για να πάρεις γέννα, όπως και άλλα
φυτά επιφανείας σαν τα pistia stratiotes και φυτά με πολλά και πυκνά, μικρά φυλλαράκια.

Τσάμπα τα γράφω, με πρόλαβε ο Θανασός.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 01-10-10, 09:56
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ceratophyllum demersum είναι σχεδόν απαραίτητο για να πάρεις γέννα, όπως και άλλα
φυτά επιφανείας σαν τα pistia stratiotes και φυτά με πολλά και πυκνά, μικρά φυλλαράκια.
Είναι γεγονός ότι σε πρόλαβα!!! Για ένα λεπτό, αλλά σε πρόλαβα
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 01-10-10, 15:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και Moss (ολα τα ειδη)

Τα pistia δεν νομιζω οτι προσφερουν τοσο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-10-10, 19:06
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά έχω παραγγείλει το Rio 125 και αναμένω !

Τα φίλτρα στο Rio έχουν μερικά επίπεδα από σφουγγάρια. Μπορώ να αλλάξω ένα επίπεδο με "κοφτό μακαρονάκι" για καλύτερα ?

Επίσης θα αγοράσω και αυτήν την αντλία (ΕΗΕΙΜ Compact 1000) για τις αλλαγές νερού. Ξέρετε τι διατομής είναι το ακροφύσιο εξαγωγής ? Τι λάστιχο μπορώ να προσαρμόσω ? Αλφαδολάστιχο διάβασα ότι κάνει ε? Μπορώ (ή και πρέπει) να την βεντουζάρω μόνιμα στο ενυδρείο (όταν δεν την χρησιμοποιώ για αλλαγές) στην απέναντι πλευρά του φίλτρου για να βοηθώ στην ροή του νερού ?

Ποιόν υαλοβάμβακας να αγοράσω για να τυλίξω το λάστιχο εξαγωγής ?

Να σας πω δε για την ιστορία ότι ο πωλητής που ρώταγα για το στρώσιμο μου είπε: "Ωχ και εσύ από το Internet διάβασες αυτές τις ιστορίες ???" και με παρέπεμψε στην αγορά έτοιμων βακτηριδίων ?

Μα καλά τόση κόντρα υπάρχει μεταξύ πέτσοπον και έμπειρων ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 07-10-10, 19:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παιδιά έχω παραγγείλει το Rio 125 και αναμένω !

Τα φίλτρα στο Rio έχουν μερικά επίπεδα από σφουγγάρια. Μπορώ να αλλάξω ένα επίπεδο με "κοφτό μακαρονάκι" για καλύτερα ?

Επίσης θα αγοράσω και αυτήν την αντλία (ΕΗΕΙΜ Compact 1000) για τις αλλαγές νερού. Ξέρετε τι διατομής είναι το ακροφύσιο εξαγωγής ? Τι λάστιχο μπορώ να προσαρμόσω ? Αλφαδολάστιχο διάβασα ότι κάνει ε? Μπορώ (ή και πρέπει) να την βεντουζάρω μόνιμα στο ενυδρείο (όταν δεν την χρησιμοποιώ για αλλαγές) στην απέναντι πλευρά του φίλτρου για να βοηθώ στην ροή του νερού ?

Ποιόν υαλοβάμβακας να αγοράσω για να τυλίξω το λάστιχο εξαγωγής ?

Να σας πω δε για την ιστορία ότι ο πωλητής που ρώταγα για το στρώσιμο μου είπε: "Ωχ και εσύ από το Internet διάβασες αυτές τις ιστορίες ???" και με παρέπεμψε στην αγορά έτοιμων βακτηριδίων ?

Μα καλά τόση κόντρα υπάρχει μεταξύ πέτσοπον και έμπειρων ?



Αν αυτό που υπάρχει λέγεται κόντρα μάντεψε ποιος από τους δύο έχει να βγάλει λεφτά από αυτή! Ανακυκλώνονται συνέχεια αυτά, αλλά μπορείς να ανατρέξεις στη βιβλιογραφία και να δεις ποια βακτήρια κατά κύριο λόγο θέλουμε να αναπτυχθούν στο φίλτρο μας και μετά να βρεις από μόνος σου αν μπορούν να ζήσουν σε μπουκαλάκι!

Μην μπαίνεις στη διαδικασία να ανοίγεις τέτοιες κουβέντες με τους περισσότερους επαγγελματίες. Αλλά τι να σου πει και αυτός, ότι δε θέλει να σου πουλήσει ένα προϊόν του; Πιάσ' τ' αβγό και κούρευ' το!

Μπορείς να αντικαταστήσεις κάποια σφουγγάρια με υλικό τύπου siporax ή substrat pro. Αυτό που λες για τον υαλοβάμβακα δεν το καταλαβαίνω. Πάντως δε μιλάμε για κοινό υαλοβάμβακα, είναι έτσι περιγραφικά συνθετικό βαμβάκι για ενυδρειακή χρήση και όποιο και να πάρεις είναι πολύ φθηνό, δε νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη διαφορά. Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στην ερώτησή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 07-10-10, 20:43
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

exelix ευχαριστώ για την απάντηση. Κατανοώ ότι ο πετσοπας έχεις τους λόγους του... και με την λίγη χημεία που γνωρίζω απορώ και εγώ τι στο καλό έχουν επιτέλους αυτά τα μπουκάλια χαχαχαχ τεσπα

Όσο για το ενυδρειακό βαμβάκι ρωτώ το πως το ζητούν, μάρκες, τύπος κλπ
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 07-10-10, 20:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1831
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 07-10-10, 21:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το ενυδρειακό βαμβάκι ρωτώ το πως το ζητούν, μάρκες, τύπος κλπ
"Υαλοβάμβακα" να το ζητήσεις, δεν είναι αυτή η σωστή ονομασία, αλλά έτσι το λένε στα πετσόπς, αλλιώς κινδυνεύεις να σου δώσουν τίποτε άλλο.
Είναι από τα λίγα προϊόντα που είναι φθηνά και δεν παίζει ρόλο η μάρκα, ο τύπος κλπ, παρά μόνο η ποσότητα και η τιμή, πάρε το φθηνότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 07-10-10, 21:54
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης θα αγοράσω και αυτήν την αντλία (ΕΗΕΙΜ Compact 1000) για τις αλλαγές νερού. Ξέρετε τι διατομής είναι το ακροφύσιο εξαγωγής ? Τι λάστιχο μπορώ να προσαρμόσω ? Αλφαδολάστιχο διάβασα ότι κάνει ε? Μπορώ (ή και πρέπει) να την βεντουζάρω μόνιμα στο ενυδρείο (όταν δεν την χρησιμοποιώ για αλλαγές) στην απέναντι πλευρά του φίλτρου για να βοηθώ στην ροή του νερού ?
τελικά με αυτό τι να κάνω ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-10-10, 23:22
Frontosa23 Ο χρήστης Frontosa23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2010
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

καταρχάς καλως όρισες στο χόμπι!!! Ως πολυτεχνίτης και φανταζομαι και πολυμηχανος θα ανακαλυψεις μόνος σου τους καταλληλους τρόπους για να ευχαριστηθεις το χόμπι σου και να γλυτώσεις και το διαζύγιο... οσον αφορά στο αδειασμα του ενυδρείου... θα χρειαστείς εναν απλό σωλήνα... θα βουτάς τη μία άκρη μέσα στο ενυδρειο (φρόντισε το σωλήνα να τον χρησιμοποιείς μόνο γι' αυτή τη δουλειά...) θα ρουφάς από την άλλη - πρόσεξε μην καταπιείς νερό - και θα αδειάζεις το νερό σε ένα κουβά, .η στην αποχέτευση, ή ετις γλάστρες της βεραντας.... ή ή ή.... δες και αυτό μήπως σε βοηθήσει κάπως γενικότερα..http://aquariums23.wordpress.com/

καλή επιτυχία και υπομονη... το μυστικό είναι η γνώση...
__________________
http://www.aquarium4u.gr
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 08-10-10, 09:35
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά με αυτό τι να κάνω ?
Για διατομές κλπ δεν μπορώ να σε βοηθησω. Ούτως ή άλλως το λάστιχο (αλφαδολάστιχο είναι μια χαρά και φτηνό) δεν θα το αγοράσεις από πετ σοπ, οπότε έχεις το χρόνο να βρεις το σωστό λάστιχο από την στιγμή που θα έχεις στα χέρια σου την αντλία.

Την αντλία αυτή δεν έχεις λόγο να την έχεις μόνιμα να δουλεύει στο ενυδρείο.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 08-10-10, 20:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ?

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ?

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.
Πολλα τα ερωτηματα, εγκυκλοπαιδεια χρειαζεται για να απαντησει καποιος...
Ετοιμασου για διαβασμα.

1. Φυτα καλο ειναι να χρησιμοποιουμε αληθινα χωρις να σημαινει οτι δεν κανουν και τα ψευτικα (αν δεν ειναι κακης ποιοτητας ξεβαφουν κλπ).
Τα αληθινα φυτα χρησιμευουν για το καθαρισμο του νερου, την οξυγονωση του (κατα τη διαρκεια της φωτοπεριοδου), ενω και αληθινα και ψευτικα μπορουνα να γινουν κρυψωνες ή σημεια οριοθετησης περιοχων των ψαριων.
Στον κυκλο του αζωτου (βιολογικος καθαρισμο του νερου) βοηθανε και τα φυτα αφου πανω τους (ιδιως σε φυτα με ψιλο τριχωειδες φυλλο πχ κερατoφυλλο moss κλπ) δημιουργουνται καποιες αποικιες βακτηριων.
Θα το παρατηρησεις αν τυχει να κουνηθουν τα φυλλα καποια στιγμη των φυτων και πεσει απο αυτα ενα καφετι ιζημα οπου εκει βρισκονται και νιτροποιητικα βακτηρια.
Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι προσφερουν κατευθειαν στο βιολογικο καθαρισμο του νερου, αφου χρησιμοποιουν ως τροφη τα παραγωγα του αζωτου αμμωνια νιτυρωδη και περισσοτερο τα νιτρικα τα οποια νιτρικα δεν μπορει κανενα απο τα αεροβια βακτηρια που κατοικουν στο φιλτρο να τα "
εξουδετερωσει" και τα οποια απομακρυνονται (εκτος απο τα φυτα), ειτε μηχανικα με τις αλλαγες νερου, ειτε απο αναεροβια βακτηρια (απονιτροποιητικα) που μομως ζουν σε ιδιαιτερς συνθηκες που δεν μπορουν να προσομοιωθουν με ασφαλεια μεσα στο ενυδρειο. Και μετα παμε σε ειδικο εξοπλισμο για απο νιτροποιηση οπου τελικα καταλαβαινεις οτι τα φυτα σε συνδυασμο με τις μερικες αλλαγες νερου ειναι η πιο φυσικη οικονομικη και σωστη μεθοδος για τα ενυδρεια γλυκου νερου.

2. Υπο προυποθεσεις ναι. Χρειαζεται καποια επεξεργασια απολυμανσης και ελεγχος τους ποσο σκληραινουν και ανεβαζουν το πεχα αναλογα με τις απαιτησεις διαβιωσης των ψαριων μας.
Οι πετρες που αφριζουν οταν του ριχνουμε υδροχλωρικο οχυ (ακουαφορτε) ειναι ασβεστολιθικες και σκληραινουν το νερο. (χωρις να αποκλειεται να συμβαινει αυτο και χωρις να αφριζουν. πχ ασπρες μαρμαροπετρες σαν βοτσαλα απο πρακτικερ, δεν αφριζουν αλλα σκληραινουν το νερο)

3. Ναι. Οπως υπαρχουν κοινωνικα ενυδρεια (με δυο και πανω ειδη ψαριων συμβατα σε διαφορους παραγοντες μεταξυ τους), υπαρχουν και species tank (ενυδρεια ενος ειδους), οπως και βιοτοπικα ενυδρεια (με συμβατα ψαρια που ζουν στους ιδιους βιοτοπους και στη φυση).
Ειναι πιο ευκολο και λειτουργικο να κρατας ετσι ψαρια (λιγα ειδη ή ακομα και ενα ειδος μονο του) για πολλους λογους.
Φυσικα χανεται η πολυχρωμια της ψαροσαλατας αλλα κερδιζεις αλλου. Φυσικες συμπεριφορες απο τα ψαρια, επιτυχεις αναπαραγωγες στη καλυτερη των περιπτωσεων, αποφυγη μαχων και τραυματισμων ακομα εμμεσα και αποφυγη ασθενειων λογω λιγοτερου στρες.

4. Οι γαριδες ειναι ενα ακομα ειδος για μερικα ειδη ενυδρειων, που μπορει να προσφερει στο οικοσυστημα εκτος απο το θεαμα και καθαρισμο απο υπολειματα τροφων και αλγες.
Φυσικα και εδω ισχυουν οι "κανονες" συμβατατοτητας αλλιως θα γινουν αυτο που λες, τροφη για τα ψαρια.

5. Το νερο δεν περιεχει μπολι. Τα βαλτηρια δεν ζουν ελευθερα στο νερο. Προσκολουνται σε επιφανειες πχ στα υλικα του φλτρου, στα φυτα, στα διακοσμητικα, πανω και μεσα στο βυθο ακομα και πανω στον εξοπλισμο ή στα τζαμια (θα εχουν παρατηρησεις πολλοι οτι δημιουργειται μια γλιτσα πανω στα αντικειμενα που βαζουμε στο ενυδρειο. Δημιουργουντα για να κολλανε τα βακτηρια.
Μπολι λοιπον θα βρεις μεσα στο φιλτρο. ειναι το καφε ιζημα που υπαρχει μεσα. Μπορεις να γεμισεις μια σακουλα με νερο απο το ενυδρειο οπου εχεις στιψεις μεσα τα σφουγγαρια του στρωμενου φιλτρου ή ταρακουνησει τα καλαθακια με τα κεραμικα υλικα. Αν ανταλλαξεις μερος απο τα καινουρια σου κεραμικα υλικα με παλια απο το στρωμενο θα εχεις 100% επιτυχια στο μπολιασμα.
Με μεταγγιση νερου δεν θα εχεις πολλες πιθανοτητας για επιτυχες μπολιασμα.
Θα ελεγα να αποφυγεις μπολι ή νερο απο τα πετσοπ. Δεν εχεις ακουσει οτι ακομα και οταν κανουμε προσαρμογη στα ψαρια το νερο της σακουλας απο το πετσοπ δεν το βαζουμε στο ενυδρειο μας. Αλλοι περνανε καραντινα ενα μηνα τα ψαρια πριν τα βαλουν στο κανονικο ενυδρειο, για να αποφυγουν μεταφορα παθογονων και παρασιτων.
Ακομα και με μπολι απο χομπιστα θα πρεπει να προσεχεις να μην εχει περασει ποτε ασθενεια το ενυδρειο του κλπ
Το πιο καλο ειναι να το στρωνει μονος του ο καθενας, αν προσεχει και μετα με καραντινες, αποπαρασιτωσεις, αποκλειστικοτητα σκευων και εξοπλισμου κλπ. Αλλιως ειναι ασκοπο.
Μια μεση λυση ειναι καποιος να παιρνει απο δικο του ενυδρειο μπολι, που τουλαχιστον ξερει τι γινεται, χωρις και παλι να ειναι σιγουρος αφου τα ψαρια που ζουν εκει εχουν αναπτυξει ανοσια και δεν μπορουμε να δουμε κατι επικινδυνο ακομα κι αν υπαρχει.
Διαβασε κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

6. Ξεκινα να αποφασισεις ποιο ειδος σου αρεσει περισσοτερο οχι μονο οπτικα απο φωτο αλλα και σαν συμπεριφορα. Δες και βιντεο με τις κινησεις του, τις συνηθειες του, την αναπαραγωγη του κλπ ακομα και το φυσικο του βιοτοπο αν θες να προσπαθησεις να τον αναπαραστησεις, σαν μια προσπαθεια μεταφορας ενος ολοκληρωμενου κοματιου της φυσης στο σπιτι σου, και οχι μονο του ψαριου.

Δες μετα αν μπορεις να του προσφερεις το νερο και το περιβαλλον που απαιτειται για τη υγειη μακροχρονη επιτυχη διαβιωση του. Πχ αν το νερο της παροχης σου, δεν ειναι μεσα στις προδιαγραφες θα πρεπει να εχεις εξοπλισμο επεξεργασιας του. Και οχι απλα στα ορια των προδιαγραφων , αλλα οσο πιο κεντρο γινεται, πχ οταν λεει το προφιλ πεχα 5-7, οσο πιο κοντα στο 6 ειναι το πεχα του ενδυρειου τοσο καλυτερα, γιατι δεν γινεται να κρατιεται σταθερο το πεχα. Ετσι στις αργες αυτες εναλλαγες του πεχα, να υπαρχουν τα περιθωρεια χωρις να ζοριζεται το ψαρι.
Το μαλακωμα του νερου και το κατεβασμα του πεχα ειναι τα πιο δυσκολα.
Το νερο στα περισσοτερα μερη της Eλλαδας ειναι μετρια σκληρο με πεχα γυρω στο 7.5-8, οποτε τα ψαρια που ζουν σε τετοιο νερο δεν θα βρουν δυσκολια.

Αφου βρεις λοιπον το αρχικο ειδος του ενυδρειου θα κοιταξεις για το δυετερο, το οποιο θα πρεπει να ζει σε παρομοιες συνθηκες περιβαλοντος, νερου, ακομα και ροης νερου και φωτισμου, σε καποιες περιπτωσεις ακομα και διατροφης και φυσικα να μην επιτιθεται το ενα στο αλλο.
Μια πρωτη επιλογη μπορει να γινει επιλεγοντας ψαρια που ζουν σε διαφορετικο επιπεδο νερου και με διαφορετικη κινηση ή συμπεριφορα.



Ξεκινα ψαξιμο σε αυτα και τα ξαναλεμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 13-10-10, 20:08
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Φίλε άσσοκούπα, καλώς ήρθες στο χόμπυ.
1ον) Μπόλι σε καμμία περίπτωση μη διανοηθείς να ζητήσεις από το petshop. Οι τύποι μόνο πουλάνε, δεν έχουν ιδέα από το χόμπυ ούτε αγάπη γι'αυτό. Ακόμα και τα ενυδρειομάγαζα είναι καθαρά επιχειρήσεις εμπορικές. Ποτέ μη βασιστείς σ' αυτούς για μπόλι, μπορεί να μεταφέρεις καμμιά αρρώστια. Ούτε καν για πληροφορίες μην τους ρωτάς: Ότι σου προτείνουν έχει να κάνει με το ταμείο τους (και με την άγνοιά τους) και ποτέ με το συμφέρον των ψαριών σου.
2) Σε κάθε περίπτωση, με ή χωρίς μπόλι, στρώσιμο θα κάνεις μόνο με καθαρή αμμωνία από το φαρμακείο. ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ, αλλά καλό είναι να αποφύγεις και τη ρίψη τροφής (μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα η αποσύνθεσή της).
3) Μη φοβηθείς το φυτεμένο. Τα φυτά χαμηλών απαιτήσεων δεν θα σε προβληματίσουν για ιδιαίτερη φροντίδα, και σίγουρα βοηθάνε τα μάλα στη χημεία του νερού. Χώρια που ένας υδρόβιος κήπος στο ενυδρείο σου αποτελεί πόλο θαυμασμού για τους άλλους ανθρώπους και παράδεισο για τα ψάρια σου. Κάνε ένα καλό μποστάνι, δεν θα το μετανιώσεις!
4) Πολύ καλή λύση για αρχάριους είναι τα ζωοτόκα (γκάπυ, πλάτυ, ξιφοφόροι, κλπ, ανάλογα με τα λίτρα και τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.). Απόφυγε τα baloon γιατί είναι τεχνητά υβρίδια και δεν πρέπει να συνεισφέρουμε στην διάδοσή τους. Τα ζωοτόκα σε ότι αφορά στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας, δεν θέλουν ειδική προετοιμασία νερού (σκλήρυνση, αποσκλήρυνση, μεταβολή του pH), εκτός από την πάντα απαραίτητη αποχλωρίωση φυσικά, και το να μείνει το νερό 1-2 ώρες σε δοχείο πριν το βάλεις στο ενυδρείο (για να φύγουν τα κορεσμένα αέρια - αυτό πρέπει να γίνεται σε ΟΛΑ τα ενυδρεία). Ειδική σημείωση για τα ζωοτόκα: Θέλουν φυτεμένο ενυδρείο, καλό είναι να μην μπλέξεις διαφορετικά είδη μαζί και να βάλεις άτομα μόνο του ίδιου φύλου, για να μην έχεις μετά πρόβλημα διαχείρισης των πολλαπλασιασμών και υπερπληθυσμό. Για τα λίτρα που θες, καμια 10ριά αρσενικά γκάπυ θα είναι πολύ καλά. Αργότερα μπορείς να βάλεις και γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 13-10-10, 20:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Σε κάθε περίπτωση, με ή χωρίς μπόλι, στρώσιμο θα κάνεις μόνο με καθαρή αμμωνία από το φαρμακείο.
Η λεξη "μονο" δεν ειναι και απολυτη.
Κατ'αυτον τον τροπο τοτε εγω θα προτεινα μονο με καθαρη αμμωνια να μη στρωσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 14-10-10, 09:07
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τύποι μόνο πουλάνε, δεν έχουν ιδέα από το χόμπυ ούτε αγάπη γι'αυτό. Ακόμα και τα ενυδρειομάγαζα είναι καθαρά επιχειρήσεις εμπορικές.
Για αυτό θα συμφωνήσω με τον delta66. Δεν είναι όλοι οι πετσοπάδες το ίδιο!!! Υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες που γνωρίζουν και αγαπούν αυτό που κάνους. Μπορεί να έχουν σκοπό το κέρδος, δεν θα σε παραπλανήσουν όμως με σκοπό να πουλήσουν!!

Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 14-10-10, 19:36
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λεξη "μονο" δεν ειναι και απολυτη.
Κατ'αυτον τον τροπο τοτε εγω θα προτεινα μονο με καθαρη αμμωνια να μη στρωσει.
Τι εννοείς; Με καθαρή αμμωνία στρώνει το ενυδρείο, αυτό δοκιμασμένο από πρώτο χέρι. Και μάλιστα είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για αρχάριους, αφού 1) ελέγχουν τα επίπεδα αμμωνίας και μπορούν να τα κρατήσουν σταθερά (θες μόνο μία σύριγγα και ένα αξιόπιστο τεστ αμμωνίας) 2) Αποφεύγουν τον κίνδυνο των παραπροΙόντων σήψης των τροφών που ρίχνουμε. Απ' όλα τα παραπροϊόντα αυτά, το μόνο που χρειάζονται τα βακτήρια για να αναπτυχθούν και να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου είναι η αμμωνία. Γι' αυτό η λέξη "μόνο" είναι απόλυτη. (Εννοείται φυσικά πως είναι απάνθρωπο και απορριπτέο να επιχειρούμε στρώσιμο με ψάρια. Το στρώσιμο θα γίνει, σε βάρος όμως των ..αναλώσιμων ψαριών, που καίγονται κυριολεκτικά από την αμμωνία)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό θα συμφωνήσω με τον delta66. Δεν είναι όλοι οι πετσοπάδες το ίδιο!!! Υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες που γνωρίζουν και αγαπούν αυτό που κάνους. Μπορεί να έχουν σκοπό το κέρδος, δεν θα σε παραπλανήσουν όμως με σκοπό να πουλήσουν!!
Ξέρεις κάποιους; Ποιος έμπορος θα παραβλέψει το κέρδος του για να υπερασπιστεί το δικό σου; Ξέρεις πόσο θα του στοίχιζε (σε χρήμα, χρόνο, χώρο, εξοπλισμό, εργατοώρες) για να φροντίζει τα ψάρια που έχει στο μαγαζί του όσο τα φροντίζεις εσύ στο ενυδρείο σου; Τότε θα έπρεπε να πουλάει 40 ευρώ το γκάπυ. Σκοπός του είναι να πουλήσει (και να ξαναπουλήσει) και όχι να έχεις εσύ ένα σωστό ενυδρείο. Είναι αμέτρητες οι αναφορές σε όλα τα ενυδρειοφόρουμ στο ίντερνετ από φιλόζωους που πήραν από χαζές έως εγκληματικές οδηγίες από πετσοπάδες. Πόσες (και πού) όμως είναι αυτές που (τελικά) αναφέρουν ικανοποίηση από τις παρασχεθείσες οδηγίες του πετσοπά; Και πέρα από το κέρδος, οι εμπειρότεροι έχουν διαπιστώσει ότι στον χώρο των πετσόπ κυριαρχεί (συν τοις άλλοις) τεράστια ΑΓΝΟΙΑ του αντικειμένου.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 15-10-10, 09:30
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις κάποιους;
Βεβαίως ξέρω κάποιους, τους γνώρισα εδώ μέσα. Αν διαβάσεις λίγο το φόρουμ θα τους βρείς και εσύ!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσες (και πού) όμως είναι αυτές που (τελικά) αναφέρουν ικανοποίηση από τις παρασχεθείσες οδηγίες του πετσοπά;
Αρκετές αναφορές απο ικανοποιημένους πελάτες θα βρείς σε αυτό το φόρουμ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

Και πέρα από το κέρδος, οι εμπειρότεροι έχουν διαπιστώσει ότι στον χώρο των πετσόπ κυριαρχεί (συν τοις άλλοις) τεράστια ΑΓΝΟΙΑ του αντικειμένου.
Φυσικά υπάρχει τεράστια άγνοια, αλλά όχι παντελής άγνοια!!! Αυτό που λέω είναι ότι δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-10-10, 10:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς; Με καθαρή αμμωνία στρώνει το ενυδρείο, αυτό δοκιμασμένο από πρώτο χέρι. Και μάλιστα είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για αρχάριους, αφού 1) ελέγχουν τα επίπεδα αμμωνίας και μπορούν να τα κρατήσουν σταθερά (θες μόνο μία σύριγγα και ένα αξιόπιστο τεστ αμμωνίας) 2) Αποφεύγουν τον κίνδυνο των παραπροΙόντων σήψης των τροφών που ρίχνουμε. Απ' όλα τα παραπροϊόντα αυτά, το μόνο που χρειάζονται τα βακτήρια για να αναπτυχθούν και να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου είναι η αμμωνία. Γι' αυτό η λέξη "μόνο" είναι απόλυτη.
Ειναι προφανες νομιζω αυτο που λεω, οτι το στρωσιμο με υγρη αμμωνια δεν ειναι ο μονος τροπος στρωσιμος.
Και κατα την αποψη μου ουτε ο ασφαλεστερος (για ποιον ασφαλεστερος?), γιατι το στρωσιμο δεν χρειαζεται μονο αμμωνια.
Απο τα "παραπροιοντα", τα περισσοτερα ειναι χρησιμα και αυτα που δεν ειναι μπορουμε να τα ελεγξουμε.
Τα βακτηρια χρειζονται αμμωνια αλλα το ενυδρειο χρειαζεται και αλλα εκτος των βακτηριων για να στρωσει.

Γιαυτο και ξαναλεω στην αποψη μου, οτι η υγρη αμμωνια δεν ειναι ο μονος και απολυτος τροπος στρωσιμος οπως υποστηριζεις.
Φυσικα δεν επιμενω να την υιοθετησεις, αλλα πρεπει να ακουστει και η αλλη αποψη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-10-10, 10:58
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Σαφώς και δεν είναι ο μόνος. Είναι όμως η μόνη ικανή και αναγκαία συνθήκη, και μακράν ο ασφαλέστερος τρόπος για τους αρχάριους, που δεν μπορούν με ασφάλεια να ελέγξουν πόση τροφή να ρίχνουν και κάθε πότε. Ακόμα και έμπειρος να είσαι, θα πρέπει να διατηρείς σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας στα 4ppm σε όλη την περίοδο του στρωσίματος, και αυτό (η σταθερότητα των επιπέδων) ελέγχεται μόνο με προσθήκη μετρημένης υγρής αμμωνίας, με κανέναν άλλο τρόπο. Τώρα, αν είσαι έμπειρος και ξέρεις τι κάνεις, σαφώς είναι καλύτερο να προσθέτεις και λίγη τροφή, για να έχεις και οργανικό φώσφορο, κλπ.
Δεν θα το πρότεινα όμως σε αρχάριο, καθώς η έλλειψη σωστής κρίσης μπορεί εύκολα να τον οδηγήσει είτε σε ελλειπή τροφοδοσία της βιολογίας (>θάνατος των αποικιών και καθυστέρηση ανάπτυξής τους) είτε σε υπερβολική ρίψη τροφής που η σήψη της μπορεί να οδηγήσει ακόμη και σε ανάπτυξη παρασίτων (σκώληκες, νηματώδη, πλανάρια, κύκλωπες, ύδρες, κλπ) που είναι επικίνδυνα σε μεγάλους αριθμούς και συχνά δύσκολο να εκριζωθούν.
Για να επιταχύνει ένας αρχάριος τη διαδικασία στρωσίματος, θα πρότεινα (αν και πάλι αυτό δεν είναι αναγκαίο) να μπολιάσει το φίλτρο του με έτοιμη βιολογία, όχι από το εμπόριο (τα σκευάσματα με έτοιμα βακτήρια δεν προσφέρουν ουσιαστικά ), αλλά από κάποιο φίλο χομπίστα, αρκεί να γίνει με σωστό τρόπο (υγιές ενυδρείο δότης, σωστή και ταχεία μεταφορά, άμεση τροφοδοσία της βιολογίας με αμμωνία, κλπ). Σε 2-3 εβδομάδες (με μπόλι) ή σε 3-5 (χωρίς μπόλι) θα έχει επιτύχει τον εκμηδενισμό αμμωνίας και νιτρωδών και θα μπορεί να βάλει με ασφάλεια και σταδιακά τα πρώτα ψάρια .
Μην ξεχνάμε πως η ερώτηση έγινε από έναν καινούριο στο χόμπυ φίλο, καθώς και ότι το φόρουμ διαβάζεται τόσο από παλιούς όσο και από νέους χομπίστες, γι'αυτό πρέπει να δίνουμε σαφείς οδηγίες και τεχνικές ασφαλείς που δεν απευθύνονται μόνο σε έμπειρους όπως εσύ, φίλε delta66 .
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-10-10, 11:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς και δεν είναι ο μόνος. Είναι όμως η μόνη ικανή και αναγκαία συνθήκη, και μακράν ο ασφαλέστερος τρόπος για τους αρχάριους, που δεν μπορούν με ασφάλεια να ελέγξουν πόση τροφή να ρίχνουν και κάθε πότε. Ακόμα και έμπειρος να είσαι, θα πρέπει να διατηρείς σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας στα 4ppm σε όλη την περίοδο του στρωσίματος.
Συνεχιζω να διαφωνω στα επιχειρηματα αυτα.
Ο ασφαλεστερος τροπος ειναι να το αφησουμε να στρωσει μονο του το ενυδρειο, χωρις να κανουμε τιποτα.
Ασφαλεια στον αρχαριο προσφερει μονο απο αποψης μετρησεων.
Το ενυδρειο παει πισω χρονικα απο στρωσιμο στο υπολοιπο μερος του εκτος φιλτρου.
Αυτο δεν προσφερει ασφαλεια στα ζωντανα που εισαγονται στο τελος, ιδιως αν ειναι βυθου.
Ο ελεγχος της τροφης ειναι πανευκολος και τον δοκιμασα και ως αρχαριος. Απλα βαζεις λιγη τροφη και αν δεις μυκητα/μουχλα, την αφαιρεις. (εγω δεν ειδα ποτε)
Ισα ισα να επιταχυνει τον κυκλο. Τα βακτηρια ετσι κι αλλιως υπαρχουν στο ενυδρειο.
Η απολυτη σταθεροτητα της τιμης της αμμωνιας, τι προσφερει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχαριος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αρχι-αρχάριος Hydrus Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-09-10 00:06
Αποριες αρχάριου. liakosmrm Αρχάριοι γλυκού νερού 7 31-01-10 23:46
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12450 seconds with 13 queries