Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-09-10, 13:16   #1
Ο πιο αρχάριος από τους αρχάρους
 
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa
Member
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος 26-09-10, 13:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στην ομάδα που έχει στήσει αυτό το Forum.... Μπράβο σας.

Είμαι..... ποοοοοολύ αρχάριος.... Πολλά χρόνια πριν είχα ένα δυο ψαράκια σε κλασσικές στρογγυλές γυάλες και αυτό ήταν όλο. Δηλαδή δεν ξέρω τίποτα.

Σας βρήκα λοιπόν, γράφτηκα, διάβασα μερικά από τα πρώτα post για αρχάριους, άλλα με βοήθησαν λίγο, άλλα ήταν για "προχωρημένους αρχάριους", άλλα με έκαναν να απογοητευτώ με την πολυπλοκότητα... και τελικά δεν θα με αποφύγετε... θα ανοίξω και εγώ το δικό μου Post !

Λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το βάλω στο σαλόνι μας με σκοπό να ασχοληθώ λίγο μαζί με τον μικρό μου γιο ώστε να των μπάσω σε κανα hobby που να σχετίζετε λίγο με την φύση και τα ζώα γιατί τα παιδιά της πόλης δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν ούτε το καλαμάρι από την γαρίδα. Έχουμε βρει και μια έξοχη θέση, αυτήν της παλιάς τηλεόρασης που κάηκε και ω ναι δεν θα αγοράσουμε άλλη.... ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε, θέλουμε να έχουμε ενδιαφέροντα hobby και το διαδίκτυο μας. ! οπότε ξεκινώ :

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 80μήκος x35πλάτος x50 ύψος (στο περίπου οι διαστάσεις) αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα έχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ?

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ?

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.


Ευχαριστώ όλους όσους θα βοηθήσουν εκ των προτέρων. Εάν έχω κάνει κάπια πατάτα ως αρχάριος συγχωρήστε με. Διάβασα τους όρους και προσπαθώ να τους τηρώ.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Εμφανίσεις: 25334
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-10, 13:54
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στην ομάδα που έχει στήσει αυτό το Forum.... Μπράβο σας.

Είμαι..... ποοοοοολύ αρχάριος.... Πολλά χρόνια πριν είχα ένα δυο ψαράκια σε κλασσικές στρογγυλές γυάλες και αυτό ήταν όλο. Δηλαδή δεν ξέρω τίποτα.

Σας βρήκα λοιπόν, γράφτηκα, διάβασα μερικά από τα πρώτα post για αρχάριους, άλλα με βοήθησαν λίγο, άλλα ήταν για "προχωρημένους αρχάριους", άλλα με έκαναν να απογοητευτώ με την πολυπλοκότητα... και τελικά δεν θα με αποφύγετε... θα ανοίξω και εγώ το δικό μου Post !

Λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το βάλω στο σαλόνι μας με σκοπό να ασχοληθώ λίγο μαζί με τον μικρό μου γιο ώστε να των μπάσω σε κανα hobby που να σχετίζετε λίγο με την φύση και τα ζώα γιατί τα παιδιά της πόλης δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν ούτε το καλαμάρι από την γαρίδα. Έχουμε βρει και μια έξοχη θέση, αυτήν της παλιάς τηλεόρασης που κάηκε και ω ναι δεν θα αγοράσουμε άλλη.... ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε, θέλουμε να έχουμε ενδιαφέροντα hobby και το διαδίκτυο μας. ! οπότε ξεκινώ :

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 80μήκος x35πλάτος x50 ύψος (στο περίπου οι διαστάσεις) αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα έχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?Αληθινα φυτα ειναι παντα καλυτερα και δεν κινδυνευεις να απελευθερωσουν τιποτα ουσιες στο νερο.

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?Θαλασσινη αμμος μπορεις αρκει να την βρασεις παρα πολυ καλα.Εγω παντως θα αγοραζα καινουρια.

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ? Αναλογα τα λιτρα και το ειδος των ψαριων.

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)Ειναι αληθινες γαριδες και οχι για τροφη.

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ? Το μπολι ειναι υλικα απο στρωμενο φιλτρο(σφουγγαρι κτλ)στα οποια υπαρχουν αποικιες απο τα απαραιτητα βακτηρια για τον καθαρισμο του νερου.

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.Ψαρια θα πρεπει να δεις εσυ πια σου αρεσουν και εμεις θα σε συμβουλεψουμε αν μπορεις να τα βαλεις(συμφωνα με τα λιτρα σου και το νερο σου).Εξοπλισμο θες φιλτρο,θερμοστατη και φωτισμο.


Ευχαριστώ όλους όσους θα βοηθήσουν εκ των προτέρων. Εάν έχω κάνει κάπια πατάτα ως αρχάριος συγχωρήστε με. Διάβασα τους όρους και προσπαθώ να τους τηρώ.

Καλως ορισες στην παρεα μας.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-10, 13:58
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

μμμμ το μπόλι δηλαδή είναι σφουγγαράκι από δουλεμένο φίλτρο. Δίνουν τέτοιο τα petshop ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-10, 14:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
μμμμ το μπόλι δηλαδή είναι σφουγγαράκι από δουλεμένο φίλτρο. Δίνουν τέτοιο τα petshop ?

Μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ και καποιος θα βρεθει να σε εξυπηρετησει σιγουρα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-10, 14:45
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

επισης το μπολι δεν ειναι απαραιτητα το σφουγκαρακια απο το φιλτρο να το βαλεις στο δικο σου φιλτρο...... δηλαδη θα μπορουσες απο το στρωμενο φιλτρο να το στραγκιγκιξεις καπου 3-4 φορες πχ(μεσα σε ενα μπολ,μια σακουλα σαν αυτη που δινουν στα πετ σοπ τα φυτα και τα ψαρια)και να ριξεις τα συστατικα αυτα που θα παρεις μεσα στο δικο σου ενυδρειο και ετσι θα ξεκινησει ο κυκλος..προσοχη αν το κανεις αυτο το νερο που θα βαλεις για να σταγκιξεις το φιλτρο θα ειναι απο το ενυδρειο που δουλευε το στρωμενο φιλτρο γιατι πολλα παιδια βαζουν νερο απο βρυση κατι που ειναι λαθος....επισεις αν παρεις απο πετ σοπ υπαρχει κυνδινος να μεταφερεις ασθενειες στο δικο σου ενυδρειο πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο ειναι υγειες...θα σου προτεινα να βαλεις καλυτερα ενα ποστ και να ζητησεις!!!
καλως ηρθες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-10, 14:57
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια...

Θα μου πείτε την γνώμη σας για αυτό εδώ ?
http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=1193

Μήπως έχετε καμία πρόταση για ενυδρείο που να έχει τα βασικά ? ή μου προτείνετε να τα πάρω χώρια ?

Τα φυτά πόσο κοστίζουν περίπου ? (όχι τίποτα εξεζητημένα)

Από διάφορα αξεσουάρ μπορώ να βάλω τα δικά μου.... πχ κανα πήλινο σπασμένο... κανα ξυλαράκι άμα το βράσω και αυτό ?

Να κάνω και μια ερώτηση πολύ newby ? επειδή ο γιος με έχει φάει πως είναι η κανονική ονομασία του ψαριού που έπαιζε στον Nemo.... (Μην με βαρέσετε) Αυτό το πορτοκαλί με τις λευκές ρίγες ? Υπάρχουν τέτοια γλυκού νερού ?

Άμα έκανα ερώτηση μακακία..... σόρρυ
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-10, 20:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ?

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ?

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.
Πολλα τα ερωτηματα, εγκυκλοπαιδεια χρειαζεται για να απαντησει καποιος...
Ετοιμασου για διαβασμα.

1. Φυτα καλο ειναι να χρησιμοποιουμε αληθινα χωρις να σημαινει οτι δεν κανουν και τα ψευτικα (αν δεν ειναι κακης ποιοτητας ξεβαφουν κλπ).
Τα αληθινα φυτα χρησιμευουν για το καθαρισμο του νερου, την οξυγονωση του (κατα τη διαρκεια της φωτοπεριοδου), ενω και αληθινα και ψευτικα μπορουνα να γινουν κρυψωνες ή σημεια οριοθετησης περιοχων των ψαριων.
Στον κυκλο του αζωτου (βιολογικος καθαρισμο του νερου) βοηθανε και τα φυτα αφου πανω τους (ιδιως σε φυτα με ψιλο τριχωειδες φυλλο πχ κερατoφυλλο moss κλπ) δημιουργουνται καποιες αποικιες βακτηριων.
Θα το παρατηρησεις αν τυχει να κουνηθουν τα φυλλα καποια στιγμη των φυτων και πεσει απο αυτα ενα καφετι ιζημα οπου εκει βρισκονται και νιτροποιητικα βακτηρια.
Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι προσφερουν κατευθειαν στο βιολογικο καθαρισμο του νερου, αφου χρησιμοποιουν ως τροφη τα παραγωγα του αζωτου αμμωνια νιτυρωδη και περισσοτερο τα νιτρικα τα οποια νιτρικα δεν μπορει κανενα απο τα αεροβια βακτηρια που κατοικουν στο φιλτρο να τα "
εξουδετερωσει" και τα οποια απομακρυνονται (εκτος απο τα φυτα), ειτε μηχανικα με τις αλλαγες νερου, ειτε απο αναεροβια βακτηρια (απονιτροποιητικα) που μομως ζουν σε ιδιαιτερς συνθηκες που δεν μπορουν να προσομοιωθουν με ασφαλεια μεσα στο ενυδρειο. Και μετα παμε σε ειδικο εξοπλισμο για απο νιτροποιηση οπου τελικα καταλαβαινεις οτι τα φυτα σε συνδυασμο με τις μερικες αλλαγες νερου ειναι η πιο φυσικη οικονομικη και σωστη μεθοδος για τα ενυδρεια γλυκου νερου.

2. Υπο προυποθεσεις ναι. Χρειαζεται καποια επεξεργασια απολυμανσης και ελεγχος τους ποσο σκληραινουν και ανεβαζουν το πεχα αναλογα με τις απαιτησεις διαβιωσης των ψαριων μας.
Οι πετρες που αφριζουν οταν του ριχνουμε υδροχλωρικο οχυ (ακουαφορτε) ειναι ασβεστολιθικες και σκληραινουν το νερο. (χωρις να αποκλειεται να συμβαινει αυτο και χωρις να αφριζουν. πχ ασπρες μαρμαροπετρες σαν βοτσαλα απο πρακτικερ, δεν αφριζουν αλλα σκληραινουν το νερο)

3. Ναι. Οπως υπαρχουν κοινωνικα ενυδρεια (με δυο και πανω ειδη ψαριων συμβατα σε διαφορους παραγοντες μεταξυ τους), υπαρχουν και species tank (ενυδρεια ενος ειδους), οπως και βιοτοπικα ενυδρεια (με συμβατα ψαρια που ζουν στους ιδιους βιοτοπους και στη φυση).
Ειναι πιο ευκολο και λειτουργικο να κρατας ετσι ψαρια (λιγα ειδη ή ακομα και ενα ειδος μονο του) για πολλους λογους.
Φυσικα χανεται η πολυχρωμια της ψαροσαλατας αλλα κερδιζεις αλλου. Φυσικες συμπεριφορες απο τα ψαρια, επιτυχεις αναπαραγωγες στη καλυτερη των περιπτωσεων, αποφυγη μαχων και τραυματισμων ακομα εμμεσα και αποφυγη ασθενειων λογω λιγοτερου στρες.

4. Οι γαριδες ειναι ενα ακομα ειδος για μερικα ειδη ενυδρειων, που μπορει να προσφερει στο οικοσυστημα εκτος απο το θεαμα και καθαρισμο απο υπολειματα τροφων και αλγες.
Φυσικα και εδω ισχυουν οι "κανονες" συμβατατοτητας αλλιως θα γινουν αυτο που λες, τροφη για τα ψαρια.

5. Το νερο δεν περιεχει μπολι. Τα βαλτηρια δεν ζουν ελευθερα στο νερο. Προσκολουνται σε επιφανειες πχ στα υλικα του φλτρου, στα φυτα, στα διακοσμητικα, πανω και μεσα στο βυθο ακομα και πανω στον εξοπλισμο ή στα τζαμια (θα εχουν παρατηρησεις πολλοι οτι δημιουργειται μια γλιτσα πανω στα αντικειμενα που βαζουμε στο ενυδρειο. Δημιουργουντα για να κολλανε τα βακτηρια.
Μπολι λοιπον θα βρεις μεσα στο φιλτρο. ειναι το καφε ιζημα που υπαρχει μεσα. Μπορεις να γεμισεις μια σακουλα με νερο απο το ενυδρειο οπου εχεις στιψεις μεσα τα σφουγγαρια του στρωμενου φιλτρου ή ταρακουνησει τα καλαθακια με τα κεραμικα υλικα. Αν ανταλλαξεις μερος απο τα καινουρια σου κεραμικα υλικα με παλια απο το στρωμενο θα εχεις 100% επιτυχια στο μπολιασμα.
Με μεταγγιση νερου δεν θα εχεις πολλες πιθανοτητας για επιτυχες μπολιασμα.
Θα ελεγα να αποφυγεις μπολι ή νερο απο τα πετσοπ. Δεν εχεις ακουσει οτι ακομα και οταν κανουμε προσαρμογη στα ψαρια το νερο της σακουλας απο το πετσοπ δεν το βαζουμε στο ενυδρειο μας. Αλλοι περνανε καραντινα ενα μηνα τα ψαρια πριν τα βαλουν στο κανονικο ενυδρειο, για να αποφυγουν μεταφορα παθογονων και παρασιτων.
Ακομα και με μπολι απο χομπιστα θα πρεπει να προσεχεις να μην εχει περασει ποτε ασθενεια το ενυδρειο του κλπ
Το πιο καλο ειναι να το στρωνει μονος του ο καθενας, αν προσεχει και μετα με καραντινες, αποπαρασιτωσεις, αποκλειστικοτητα σκευων και εξοπλισμου κλπ. Αλλιως ειναι ασκοπο.
Μια μεση λυση ειναι καποιος να παιρνει απο δικο του ενυδρειο μπολι, που τουλαχιστον ξερει τι γινεται, χωρις και παλι να ειναι σιγουρος αφου τα ψαρια που ζουν εκει εχουν αναπτυξει ανοσια και δεν μπορουμε να δουμε κατι επικινδυνο ακομα κι αν υπαρχει.
Διαβασε κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

6. Ξεκινα να αποφασισεις ποιο ειδος σου αρεσει περισσοτερο οχι μονο οπτικα απο φωτο αλλα και σαν συμπεριφορα. Δες και βιντεο με τις κινησεις του, τις συνηθειες του, την αναπαραγωγη του κλπ ακομα και το φυσικο του βιοτοπο αν θες να προσπαθησεις να τον αναπαραστησεις, σαν μια προσπαθεια μεταφορας ενος ολοκληρωμενου κοματιου της φυσης στο σπιτι σου, και οχι μονο του ψαριου.

Δες μετα αν μπορεις να του προσφερεις το νερο και το περιβαλλον που απαιτειται για τη υγειη μακροχρονη επιτυχη διαβιωση του. Πχ αν το νερο της παροχης σου, δεν ειναι μεσα στις προδιαγραφες θα πρεπει να εχεις εξοπλισμο επεξεργασιας του. Και οχι απλα στα ορια των προδιαγραφων , αλλα οσο πιο κεντρο γινεται, πχ οταν λεει το προφιλ πεχα 5-7, οσο πιο κοντα στο 6 ειναι το πεχα του ενδυρειου τοσο καλυτερα, γιατι δεν γινεται να κρατιεται σταθερο το πεχα. Ετσι στις αργες αυτες εναλλαγες του πεχα, να υπαρχουν τα περιθωρεια χωρις να ζοριζεται το ψαρι.
Το μαλακωμα του νερου και το κατεβασμα του πεχα ειναι τα πιο δυσκολα.
Το νερο στα περισσοτερα μερη της Eλλαδας ειναι μετρια σκληρο με πεχα γυρω στο 7.5-8, οποτε τα ψαρια που ζουν σε τετοιο νερο δεν θα βρουν δυσκολια.

Αφου βρεις λοιπον το αρχικο ειδος του ενυδρειου θα κοιταξεις για το δυετερο, το οποιο θα πρεπει να ζει σε παρομοιες συνθηκες περιβαλοντος, νερου, ακομα και ροης νερου και φωτισμου, σε καποιες περιπτωσεις ακομα και διατροφης και φυσικα να μην επιτιθεται το ενα στο αλλο.
Μια πρωτη επιλογη μπορει να γινει επιλεγοντας ψαρια που ζουν σε διαφορετικο επιπεδο νερου και με διαφορετικη κινηση ή συμπεριφορα.



Ξεκινα ψαξιμο σε αυτα και τα ξαναλεμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχαριος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αρχι-αρχάριος Hydrus Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-09-10 00:06
Αποριες αρχάριου. liakosmrm Αρχάριοι γλυκού νερού 7 31-01-10 23:46
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06787 seconds with 13 queries