Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-09, 14:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή Chromobotia (Botia) macracanthus

καλησπερα!!!
οταν ειχα προσπαθησει να φτιαξω ενα μικρο φυτεμενο επιδη ειχα προβλημα με σαλιγκαρια ειχα παρει 3 μικρα botia οπως λεει και ο τιτλος για να καταπολεμησω τα σαλιγκαρια!!!! δεν εχω παραπονο δεν αφησαν τιποτα...
αφου δεν καταφερα τελικα να τα παω καλα με τα φυτα, εβαλα μεσα 3 μεγαλες πετρες, ψιλο χαλικακι κυλινδικο για να μην τραυματιστουν, και τα botia. αφησα το δυνατο φως για πολλες μερες αρκετες ωρες παραπανω και οι πετρες εγιναν πρασινες και φυσικες...
τα ψαρακια τωρα εχουν γινει παραπανω απο 3 πλασια ειναι λιγο ντροπαλα, και τα βλεπω μονο οταν ειναι σβηστα τα φωτα του ενυδριου...
αν και διαβασα ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...cracanthus.htm ) οτι αναπαραγωγες δεν γινοντε ευκολα βλεπω ενα παιχνιδι αναμεσα στα 3. λιγο κουνημα πτεριγιων λιγο κυνιγητο, και καθε μερα ψαχνω μηπος δω τιποτα αυγα....
ειναι και τα 3 το ιδιο μεγεθος με την μονη διαφορα οτι το ενα ειναι σαν να το εχω ξεβαψει... τα χρωματα του ειναι ισα που φενονται και σκεφτομαι μηπος ειναι το θηλυκο...
ξερει κανεις αν ξεχωριζουμε αρσενικα με θηλυκα και πως???
παντος το μονο σιγουρο ειναι οτι αξιζει να τους διαθεσω ενα πιο μεγαλο ενυδρειο, πιο ομορφη διακοσμηση και 3-4 botia ακομη....
ειναι πανεμορφα ψαρια και κριμα που τα περνουμε μονο για να μας καθαριζουν το ενυδρειο απο σαλιγκαρια....
εμενα με κερδισαν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-09, 00:38
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε από την πανέμορφη Σύρο, δεν βλέπω την ώρα να την ξαναεπισκευτώ !

Τα ψαράκια αυτά είναι και εμένα η συμπάθεια μου. Όταν όμως ενημερώθηκα μέσα από το forum ποιές είναι οι ανάγκες τους (κυρίως σε διαστάσεις ενυδρείου και αριθμό ψαριών) έπαψαν να συμπεριλαμβάνονται στα ψάρια που θα μπορούσα να έχω. Σε τι μέγεθος ενυδρείο είναι τα δικά σου και σε τι συνθήκες;

Πρέπει να ξέρεις ότι τα ψάρια αυτά είναι κατά βάση σαρκοφάγα και η φυτική τροφή αποτελλεί βασικό συμπλήρωμα. Από όσο γνωρίζω, δεν μασουλάνε άλγη πάνω από της πέτρες. ¶ρα οι πρασινάδα που έπιασαν οι πέτρες δείνουν ένα όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα όσο αφορά τα κλόουν και τίποτα παραπάνω.

Από Αγγλικά πως τα πας;

Δες δύο ενδιαφέροντα links : http://www.loaches.com/species-index...a-macracanthus και http://www.aquarticles.com/articles/...n_Loaches.html

Στο δεύτερο λοιπόν link μετξύ άλλων λέει για την αναπαραγωγή τους :
"Τα clown loaches έχουν αναπαραχθεί σε ενυδρεία, ωστόσο είναι πολύ σπάνιο. Ο σεξουαλικός διαχωρισμός τους εξωτερικά είναι δύσκολος, αλλά δυνατός από την εξέταση του ουραίου πτερυγίου. Οι άκρες του ουραίου πτερυγίου στο αρσενικό κάμπτονται ελαφρά προς τα μέσα, κάνοντας το πτερύγιο να μοιάζει λίγο σαν ένα νύχι. Τα ουραία πτερύγια στα θηλυκά δεν είναι σχηματισμένα έτσι.
Τα Clown Loaches πρέπει να είναι αρκετά μεγάλα σε ηλικία και τουλάχιστον 7 ίντσες / 17 εκατοστά πριν γίνουν σεξουαλικώς ώριμα..."

Δεν γνωρίζω αν ισχύουν τα παραπάνω, αλλά με λίγο ακόμα ψάξημο στο δίκτυο πιστεύω να βρεις κάτι επιπλέον.

Ελίζω να βοήθησα λιγουλάκι...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-09, 01:15
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!!! χαιρομαι που σου αρεσει το νησι μου και με το καλο να μας ερθεις...
το ενυδρειο τωρα..
οπως σου ειπα ξεκινησα για να κανω φυτεμενο και μπηκαν μονο για δουλεια τα botia...
το ενυδρειο ειναι μονο 54 λιτρα και ξερω οτι πρεπει να πανε σε πολυ μεγαλητερο...
απλα οταν τα ειχα παρει ηταν πολυ μικρουλια και τωρα μεγαλωσαν αρκετα...
το ενυδρειο εχει τις εξεις συνθηκες....
ph 6.5
gh 11
kh 7
NH3 0
NO2 0
NO3 0-12,5
θερμ. 27

εχω διαβασει οτι ειναι σακοφαγα και τους εχω γενικα απο ολες τις τροφες...
την αλγη ηθελα να την δημιουργησω στα βραχια για να ειναι πιο φυσικο και πραγματικα το πετυχα και τωρα εχω λιγοστεψει τις ωρες φωτισμου...
σε 2-3 μηνες υπολογιζω οτι θα μετακομισω οποτε θα τους φτιαξω ενα πιο μεγαλο ενυδρειο και θα παρω και 3-4 botia ακομα για να ειναι μια μεγαλη ομαδα....
για τα τον διαχωρισμο δεν καθοντε και τοσο πολυ να τα επεξεργαστω για να δω τα πτερυγια τους απλα το μονο που βλεπω ειναι οτι το ενα ειναι πολυ αχρωμο...
κατα τα αλλα ειναι και τα 3 πολυ ζωηρα και χαρουμενα....
απλα ειναι ντροπαλα η με φοβουντε... και δεν μπορω να τα απολαυσω οσο θα ηθελα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Cichlasoma Nigrofasciatum-chromobotia macracanthus Pleco Κιχλίδες Κ. Αμερικής 8 10-12-07 12:06
Botia spp. gwgw Γλυκό νερό - Γενικά 13 15-12-06 18:08
Botia kubotai Mariel ¶λλα ψάρια Ασίας 10 11-03-06 11:01
Botia...επιφανειας??? Mariel Γλυκό νερό - Γενικά 4 10-02-05 15:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08813 seconds with 15 queries