Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-02-20, 19:27   #1
Το πρώτο μου ενυδρείο ( 110lt ) γλυκού νερού
Stam58
Junior Member
Εγγραφή: 30-01-2020
Περιοχή: Νέα Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Stam58 Ο χρήστης Stam58 δεν είναι συνδεδεμένος 03-02-20, 19:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπερα μαγες, με απασχολουν 2 θεματακια :

1. Δεν ξερω τι ψάρια να βαλω σε ενυδρειο με 90lt καθαρα
2.Εχω παρει ενα κινεζικο φιλτρο hailea hl-bt 1000 και οι βεντουζες μετα απο λιγο γλυστρανε και πεφτει τι μπορω να κανω;;
3. Ποια τροφη να παρω που να κανει για ολα τα τροπικα ψαρια για να μην παιρνω 1 για το καθε ειδος διαφορετικη;

Αυτα προς το παρον, ευχαριστώ εκ των προτερων!!!
Εμφανίσεις: 3552
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-20, 20:55
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα!
Πριν σου πω την γνώμη μου για τις ερωτήσεις που έκανες θα πρότεινα (κυρίως αν αυτή είναι η πρώτη σου επαφή με το χόμπι) να ρίξεις μια ματιά στα υπομνήματα του forum. Θα σου απαντηθούν πολλά ερωτήματα που ίσως να έχεις
Τώρα για τις ερωτήσεις σου.
Για το ποια ψάρια μπορείς να βάλεις σε 90 λίτρα θα σε παραπέμψω να διαβάσεις αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 . Η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί ευθέως γιατί τα λίτρα δεν είναι ο μόνος καθοριστικός παράγοντας που κρίνει ποια ψάρια μπορείς να φιλοξενήσεις. Οι επιλογές είναι πολλές αλλά κρίνονται από το τι θες εσύ(πχ μπορεί να μην θες να μπλέξεις με επεξεργασία νερού οπότε κάποια ψαράκια να μην είναι κατάλληλα για το ενυδρείο σου). Αν δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο και τους σκοπούς σου, ίσως κάποιος να μπορεί να σου δώσει κάποιες ιδέες περί ψαροσύνθεσης

Για τις βεντούζες τώρα ίσως μπορείς με κάποια πατέντα να τις αντικαταστήσεις με βεντούζες μάρκας EHEIM που είναι πολύ αποτελεσματικές.

Περί τροφής δεν μπορώ να βοηθήσω. Γενικά η καλύτερη επιλογή πάντα είναι να δίνουμε μια ποικιλία τροφής στα ψάρια/ασπόνδυλα ώστε και να μην χάνουν το ενδιαφέρον τους, αλλά κυρίως για να τους δώσουμε μια άρτια πηγή θρεπτικών.

Αυτά από εμένα
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-20, 22:01
Stam58 Ο χρήστης Stam58 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2020
Περιοχή: Νέα Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Βαγγελη καλησπερα καλως σας βρηκα
Κοιταξε πρωτον οι βεντουζες βγαινουν οποτε θα παρω απλα αλλες και θα τις αντικαταστησω με τις EHEIM
Δευτερον οσον αφορα το ενυδρειο για αρχη εχω πλαστικα φυτα και ενα αληθινο , εχω χωμα κατω για να μπορω να φυτευω φυτα εχω σκοπο να βαλω αλλα 3 ισως. Επισης για αρχη εβαλα 2 guppy μεσα ενα αρ και ενα θυλ.
Θελω σιγουρα 3-4 γλυφτες και κανα 2 γαριδες θελω και αγγελοψαρο αλλα αλλοι ιδικοι απο πετ σοπ μου λενε αν παρεις μικρο θα ειναι ενταξει αλλοι οτι δεν γινεται σε τοσο μικρο χωρο
Τα ψαρια που θελω σιγουρα ειναι οι γλυφτες και οι γαριδες που σου ειπα και κατι νεον μπλε με πορτοκαλι που πανε πολλα μαζι ξερεις μικρα
Οποτε για τροφη θα μου πουν στο πετ σοπ ωραια
Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-20, 22:27
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Για τα ψαράκια καλο είναι να περιμένεις γνώμες και απο άλλους γιατι εγω δεν εχω εμπειρία από τα είδη που λες. Απλα να σου πω οτι απο τα ψαρια που ανέφερες ορισμένα θελουν διαφορετικες συνθηκες από τα υπολοιπα οπότε περίμενε να σου πουν εδω τα παιδια καποια ψαροσυνθεση που θα σου αρεσει αλλα θα ειναι και σωστη για τα ιδια τα ζωντανα. Πετσοπαδες μην ακούς γιατί στην μεγάλη πλειονότητα θέλουν απλά να πουλήσουν οπότε προτείνουν ότι να ναι (υπάρχουν και ορισμένοι άψογοι επαγγελματίες, δεν θελω να τσουβαλιαζω).
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-20, 00:08
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες.
Καλό είναι να διαβάσεις πρώτα μερικά πράγματα κι έπειτα να κινηθείς αργά..
Δεν θέλει βιασύνες το χόμπι κι εσύ ήδη έχεις ψάρια μέσα.
Εδώ θα βρεις τα υπομνήματα που σου είναι απαραίτητα.. ότι απορία έχεις ρώτησε..
Το φιλτρακι που έχεις δεν επαρκεί με τίποτα σε αυτά τα λίτρα... Θες κάποιο εξωτερικό φίλτρο κατά προτίμηση ή έστω κάποιο μεγάλο κρεμαστό ή εσωτερικό τύπου φιλτροκουτι.
Γλυφτες δεν υπάρχουν, είναι ορολογία πετ σοπ.
Τα ψάρια που έχεις σκεφτεί δεν ταιριάζουν όμως.. ξεκινά το διάβασμα και ύστερα θα προτείνουμε και ψάρια.. σημασία έχει να γίνει σωστά , οπότε πολύ διάβασμα και υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-20, 12:45
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Μια και εχεις ηδη γκαπυς μεσα,απλα βαλε κανα θηλυκο παραπανω και μεινε εκει,αν ολα πανε καλα θα γεμισεις ψαρια.Τι "γλυφτες"? κανα ανσιστρους μονο και χωρις τα γκαπυ μεσα,εχουν αλλες απαιτησεις σε νερο.Τα σκαλαρια ξεχνα τα,θα ξεκανουν τα γκαπυ (σε αυτα τα λιτρα ειχα δοκιμασει κι εγω,μονα τους,επεφτε πολυ ξυλο)
Αν διαβασεις λιγο εδω,αυτα που σου γραφω θα τα δεις και σε αλλα ποστς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-20, 16:37
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Αφου ξεκινησες με guppies μεινε σε guppies. Σκαλάρι όχι! Και μικρό το ενυδρείο και ότι γέννα έχεις θα την κατασπαράξει. "Γλύφτες... ειδικά 3-4 όχι. ούτε έναν θα λεγα. Υπάρχουν άλλη είδη που μπορούν να τραφούν με άλγη. στην αρχή¨τουλάχιστον..
Με guppies και πολλά φυτά θα έχεις ένα υπέροχο ενυδρείο. Για γαριδες δεν έχω αντίρρηση αλλά δύσκολα θα έχεις πολλαπλασιασμό. Αυτά τα ολίγα! Καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για πρώτο ενυδρείο γλυκού νερού eri1784 Αρχάριοι γλυκού νερού 33 17-08-17 17:13
Ψύλλοι σε ενυδρείο γλυκού νερού Flakes Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-09 23:13
Ερώτηση για ενυδρείο γλυκού νερού raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 29 03-09-08 21:14
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05257 seconds with 15 queries