Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-13, 19:03
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή δοσολογεια floyrish-iron-trace

καλησπερα παιδιαα...3ερει κανεις την δοσολογεια για τα συγκεκριμενα λιπασματακια?
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-13, 19:11
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλησπέρα και σε σενα οι δοσολογιες ειναι αναλογα το ειδος των φυτων και τις αναγκες που εχουν και σιγουρα αναλογα με τα λιτρα που ειναι το ενυδρειο(παντως αυτες που αναγραφονται πανω στα αντιστοιχα μπουκαλια ειναι για φουλ φυτεμενο οποτε συνηθως η μιση που αναγραφεται για ολη την εβδομαδα και την σπας σε 6 μερες!!Επισης ενας παραγοντας και ειναι ο φωτισμος και το διοξειδιο!!
Αν μπορεις να δωσεις περισσοτερα στοιχεια για τα λιτρα το τι φυτα εχεις φωτισμο και αν εχεις διοξειδιο!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-13, 19:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδιαα...3ερει κανεις την δοσολογεια για τα συγκεκριμενα λιπασματακια?
απο το site της seachem
http://www.seachem.com/support/PlantDoseChart.pdf
πολλά παιδιά λένε εδω να βάζουμε απο 1/2 έως 1/3 απο ότι λένε οι εταιρίες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-13, 19:16
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

εχω ευκολα φυτακια 125 λιτρα ειναι το ενυδριο...διοξειδιο δεν υπαρχει μεχρι στιγμης...στην συσκευασια δεν καταλαβα πολλα γτ οταν η μανα μου με εστελνε αγγλικα εγω εκανα κοπανες!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-13, 19:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να τον προσεχεις πολυ τον σιδηρο, γιατι αν πεσει ακομα και λιγο παραπανω απο αυτο που χρειαζονται τα φυτα σου, θα γεμισεις αλγες. Αλλο λιπασμα χρησιμοποιεις (π.χ. το γενικο flourish της seachem)? Αν ηταν να βαλω ετσι κι αλλιως σιδηρο με ευκολα φυτα, θα εβαζα το 1/3 - 1/4 της προτεινομενης δοσολογιας, σπασμενο σε δοσεις ανα 2-3 μερες, φροντιζοντας να μη χασω τις μερες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-13, 19:25
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

ναι τεο εχω το floyrish το γενικο το iron k trace..τι δοσολογεια λετε να κανω?γτ με μπερδεψανε αυτα τωρα..κ απ αγγλικα τπτ...!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-13, 19:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ευκολα φυτακια 125 λιτρα ειναι το ενυδριο...διοξειδιο δεν υπαρχει μεχρι στιγμης...στην συσκευασια δεν καταλαβα πολλα γτ οταν η μανα μου με εστελνε αγγλικα εγω εκανα κοπανες!
Παρόμοια λίτρα έχουμε, εγώ βάζω μια φορα την εβδομάδα 2ml Iron, 2 ml Flourish, 4ml Trace, 4ml Potassium μια φορα την εβδμάδα και έχω δει μεγάλη βελτίωση από οταν έβαζα αυτα που λέει η εταιρία, έχω και diy co2. τα βάζω όλα μαζι με ην αλλαγη του νερού και αλλάζω γύρω στο 50% κάθε εβδομάδα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-13, 19:29
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόμοια λίτρα έχουμε, εγώ βάζω μια φορα την εβδομάδα 2ml Iron, 2 ml Flourish, 4ml Trace, 4ml Potassium μια φορα την εβδμάδα και έχω δει μεγάλη βελτίωση από οταν έβαζα αυτα που λέει η εταιρία, έχω και diy co2. τα βάζω όλα μαζι με ην αλλαγη του νερού και αλλάζω γύρω στο 50% κάθε εβδομάδα
Άλγες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-13, 19:31
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αυτες οι κοπανες μπορει να σου στοιχισουν τωρα ενα ενυδρειο φουλ στις αλγες.

καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και θα πρεπει να βρεις μονος σου τις σωστες αναλογιες. πιστευω οτι με ελαχιστο φλουρις 2 φορες την εβδομαδα πρεπει να εισαι οκ. νομιζω οτι για το φλουρις η εταιρια λεει 5 ml για 100 λιτρα, αλλα προσεχε, η δοσολογια αυτη ειναι φουλ φυτεμενο ενυδρειο. ξεκινα με παρα πολυ λιγο και στη συνεχεια βλεπεις. θα στο δειξουν και τα φυτα σου αν υπαρχει καποιο προβλημα.

τι φυτα και τι φωτισμο εχεις? κατα τη γνωμη μου θα χρειαστεις και co2 εστω diy.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-10-13, 19:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τον προσεχεις πολυ τον σιδηρο, γιατι αν πεσει ακομα και λιγο παραπανω απο αυτο που χρειαζονται τα φυτα σου, θα γεμισεις αλγες. Αλλο λιπασμα χρησιμοποιεις (π.χ. το γενικο flourish της seachem)? Αν ηταν να βαλω ετσι κι αλλιως σιδηρο με ευκολα φυτα, θα εβαζα το 1/3 - 1/4 της προτεινομενης δοσολογιας, σπασμενο σε δοσεις ανα 2-3 μερες, φροντιζοντας να μη χασω τις μερες.
Nazgul προτείνεις μικρές δόσεις ή το κάνω λάθος που τα βάζω όλα μαζί μια φορα την εβδομάδα ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-10-13, 19:35
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με αυτο τον τροπο θα κανουν ξαφνικο μπαμ ολες οι αλγες, δοκιμασμενο απο μενα και παθων . και αντε μετα να τις ξεφορτωθεις.
μου πηρε γυρω στους 3 μηνες να δω καθαρο το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-10-13, 19:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλγες?
Εχω λίγη καφέ στην anubia
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-10-13, 19:41
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

δλδ παιδια με τι ποσοτητα απ τα 3 θα πρωτινατε να αρχισω?floyrish-trace-iron
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-13, 19:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτο τον τροπο θα κανουν ξαφνικο μπαμ ολες οι αλγες, δοκιμασμενο απο μενα και παθων . και αντε μετα να τις ξεφορτωθεις.
μου πηρε γυρω στους 3 μηνες να δω καθαρο το ενυδρειο.
Αρα πάω με δόσεις, σταγόνες καθημερινά, Ευχαριστώ.
Βασίλη κάπως έτσι πρέπει να πάμε, υπολόγισε πως 1ml είναι 20 σταγόνες, δηλαδη 8 και 16 σταγόνες αντίστοιχα κάθε μέρα όπως τα βγάζω και βλέπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-13, 20:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt
Nazgul προτείνεις μικρές δόσεις ή το κάνω λάθος που τα βάζω όλα μαζί μια φορα την εβδομάδα ?
Οταν ειχα κανει μια προσπαθεια για αρκετα φυτεμενο, με πολυ φωτισμο και φουλ λιπανση, ειχα φτιαξει ενα εβδομαδιαιο προγραμμα που το τηρουσα κατα γραμμα, στο οποιο εσπαζα τις δοσολογιες σε μικρες δοσεις, λιγο απο κατι καθε μερα. Τωρα που δεν θελω να δωσω και πολυ σημασια στα φυτα, αλλα στα ψαρια, εχω δυο low tech φυτεμενα με ευκολα φυτα, στα οποια ριχνω ελαχιστο flourish μετα απο καθε αλλαγη νερου και καλλιο μια φορα το μηνα και αν. Τα υπολοιπα λιπασματα τα εδωσα.

Η καλυτερη επιλογη για εμενα ειναι οι μικρες δοσεις, ωστε να προλαβαινουν να απορροφησουν τα θρεπτικα τα φυτα. Αλλιως, ολο και καποια αλγη θα τα εκμεταλλευτει. Αλλα αυτες οι δοσεις να ειναι σε σταθερη ποσοτητα και παντα την ιδια μερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ
με αυτο τον τροπο θα κανουν ξαφνικο μπαμ ολες οι αλγες, δοκιμασμενο απο μενα και παθων . και αντε μετα να τις ξεφορτωθεις.
μου πηρε γυρω στους 3 μηνες να δω καθαρο το ενυδρειο.
Νομιζω το μυστικο σε ολα αυτα, ειναι το CO2. Στο φυτεμενο που λεω παραπανω, ειχα τα παντα high tech, περα απο το CO2, το οποιο ηταν DIY. Με τα κρυα, ομως, το DIY σταματησε να βγαζει ή εβγαζε οποτε θυμοταν. Το αποτελεσμα ηταν απολυτη ανισορροπια και φυσικα εξαρση αλγης, την οποια οσο και να προσπαθησα να τη συμμαζεψω, δεν τα καταφερα. Μεχρι που μετα απο μερικους μηνες προσπαθειας, το ξεστησα το ενυδρειο.

Απο τοτε, δεν εχω σκοπο να κανω φυτεμενο απαιτησεων, χωρις μπουκαλα CO2. Τουλαχιστον εμενα δε μου βγηκε το πειραμα. Αλλος μπορει να ειναι πιο τυχερος.

Γνωμη μου, για να ολοκληρωσω, ειναι οτι οταν προσφερουμε στα φυτα πολλαπλη λιπανση με διαφορα στοιχεια, πρεπει να ειμαστε σε θεση να καταλαβουμε οτι τα φυτα μας τα εχουν αναγκη, μεσα απο την παρατηρηση. Αν δεν τα εχουν αναγκη και απλα προσφερουμε θρεπτικα ετσι για το καλο, θα ερθουν οι αλγες. Αναγκη τα εχουν, οταν ο φωτισμος ειναι δυνατος, ωστε να φωτοσυνθετουν εντονα και το CO2 να ειναι επαρκες και απολυτα σταθερο σε διαχυση (γνωμη μου μονο με μπουκαλα), ωστε να δινει ωθηση στα φυτα. Αυτα τα 3 πραγματα (εντονη λιπανση, εντονος φωτισμος, CO2), για εμενα πηγαινουν μαζι και αν καποιο δεν ειναι επαρκες, τα αποτελεσματα δεν θα ειναι θετικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-10-13, 20:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Nazgul όλα αυτα έχω καταλάβει και εγώ , αν δεν υπαρχει ισοροπια αρχίζουν οι άλγες, για αυτο πάω για μπουκάλα, το diy τώρα που κρύωσε ο καιρός αρχισε να υπολειτουργεί.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-10-13, 20:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πιστεψε με, δεν θα το μετανοιωσεις

Ειχα φτασει στο σημειο αντι να κοιταω τα ψαρια μου, να βλεπω αν βγαζει CO2 το DIY και πως πηγαινουν τα φυτα. Μεχρι που μου την εδωσε και πλεον ασχολουμαι μονο με τα ψαρια μου. Τουλαχιστον ετσι θα εισαι ησυχος και τα φυτα θα πηγαινουν τρεχοντας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
flourice trace-discus trace??? nikosn Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 25-01-12 18:24
Flourish iron sos ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-09-10 12:13
White Iron vasili Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 24-04-09 12:45
Χηλικός σίδηρος ( chelated Iron ). ΠΑΝΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 06-04-09 16:36
parakalo gia plyroforyies : semia polisis IRON GLOUCONATE leonard Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-01-05 00:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06903 seconds with 13 queries