Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-09, 20:50
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ΑΟ και εξωτερικο φιλτρο

Έχει 2-3 μέρες ψάχνομε για συσκευή α.ο. την θέλω για τα αγγελόψαρα και τον μονομάχο που έχω τώρα αλλά και για ένα δεύτερο ενυδρείο ~600 λίτρα που θέλω να φτιάξω για να ξεκινήσω δίσκους . Μου πρότειναν κάποιες συσκευές διαφόρων εταιρειών και αποδόσεων , σκέτες ή με δική τους αντλία για ανακυκλώσει του νερού του ενυδρείου και επειδή λίγο με μπερδέψανε θέλω τη γνώμη σας και την εμπειρία σας σχετικά με το ποια είναι η κατάλληλη συσκευή για την χρήση που την προορίζω .
Το ίδιο και για το εξωτερικό φίλτρο , ποιο , με UV ή όχι . Τι τέλος πάντων είναι κατάλληλο στα 600 λίτρα για δίσκους .

Για να μην φορτωθούμε άχρηστα πράγματα .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-09, 21:08
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....παιρνεις μια Α.Ο της προσφορας (αν εχει ακομη),και δυο (και οχι ενα)φιλτρα.Γνωμη μου αυτα κι οχι αυτα (τα οποια πολλοι θα σου προτεινουν και καλα για οικονομικους λογους....)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-09, 01:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
....παιρνεις μια Α.Ο της προσφορας (αν εχει ακομη),και δυο (και οχι ενα)φιλτρα.Γνωμη μου αυτα κι οχι αυτα (τα οποια πολλοι θα σου προτεινουν και καλα για οικονομικους λογους....)
Απολυτος. Μ'αρεσει η αποφασιστικοτητα σου.
Δεν μου λες ο συνδυασμος δεν παιζει?
Σου θυμιζω εχει δυο εισαγωγες το 2080 και οι δισκοι δεν θελουν πολυ ροη αλλα πολυ υλικο
Για πες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-09, 04:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απολυτος. Μ'αρεσει η αποφασιστικοτητα σου.Πρεπει νατο'χεις...
Δεν μου λες ο συνδυασμος δεν παιζει?...γιατι?...για να "βασανιζεσε" λιγο,κι οχι πολυ?
Σου θυμιζω εχει δυο εισαγωγες το 2080 και οι δισκοι δεν θελουν πολυ ροη αλλα πολυ υλικο
Οντως με ενα 2080 πετυχαινει ιδιο ογκο βιολογιας οσο με τα δυο 2075αρια -κι οχι τοση ροη -αλλα εκει υπαρχει το backup....
Για πες.
ειπα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-09, 12:50
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

για Α/Ο δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33289
εγω απο εδω εχω παρει.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-09, 16:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο συνδυασμος δεν παιζει?...γιατι?...για να "βασανιζεσε" λιγο,κι οχι πολυ?
Σου θυμιζω εχει δυο εισαγωγες το 2080 και οι δισκοι δεν θελουν πολυ ροη αλλα πολυ υλικο
Πως βλεπεις δυο 2215 μηχανικα (απο 4 λιτρα σφουγγαρια και efhimech) ενωμενα σε σειρα στις εισοδους του 2080 φουλ 12 λιτρα βιολογικο? (στο κατω καλαθι 4 λιτρα siporax και τα αλλα δυο 8 λιτρα Substrat) ?
συντηρηση εκ περιτροπης τα μηχανικα με πιο σπανια το βιολογικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-09, 16:45
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

καλά όλα αυτά που λέτε οι από πάνω αλλά να ρωτήσουμε πρώτα αν το έχει το ενυδρείο μπας και βάλει κανά σαμπ και δεν του πάει ο κούκος αηδόνι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-09, 19:16
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως βλεπεις δυο 2215 μηχανικα (απο 4 λιτρα σφουγγαρια και efhimech) ενωμενα σε σειρα στις εισοδους του 2080 φουλ 12 λιτρα βιολογικο? (στο κατω καλαθι 4 λιτρα siporax και τα αλλα δυο 8 λιτρα Substrat) ?
συντηρηση εκ περιτροπης τα μηχανικα με πιο σπανια το βιολογικο.
...μετα την τελευταια σου αγορα (2080?) ειμαι σιγουρος οτι το εχεις κανει...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-09, 19:37
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά όλα αυτά που λέτε οι από πάνω αλλά να ρωτήσουμε πρώτα αν το έχει το ενυδρείο μπας και βάλει κανά σαμπ και δεν του πάει ο κούκος αηδόνι [IMG]file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ανταπόκριση όλων .
Όπως έγραψα στο αρχικό κείμενο η Α.Ο. μου χρειάζεται άμεσα για το 200 λίτρα ενυδρείο που ήδη έχω αλλά και για ένα ~600 λίτρα που ετοιμάζομαι να στήσω . το εξωτερικό φίλτρο το ψάχνω έχοντας ακούσει για τις απαιτήσεις των δίσκων . Δεν θέλω να κάνω λάθος αγορές εξοπλισμού . αν η λύση είναι το εξωτερικό φίλτρο να πάρω αυτό που χρειάζεται για την περιπτώσει . αν είναι το σαμπ ( τι είναι , πως λειτουργεί ) να το προτιμήσω . ουσιαστικά ψάχνω την καλύτερη λύση φιλτραρίσματος για τους δίσκους ώστε να την εφαρμόσω από την αρχή και να μην ψάχνομαι μετά τι δεν πήγε καλά .

Για τα δισκάκια βρε παιδιά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-08-09, 21:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το sump οπως ειπε και ο 2Λ ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη φιλτρανση ιδιως για μεγαλυτερα απο 400 λιτρα ενυδρεια.
Εχει τα μικρομειονεκτηματα της και απαιτει και καποιες επιπλεον προυποθεσεις στο ενυδρειο γι'αυτο κανε μια αναζητηση περι "sump" και αποφασισε εσυ στο τελος τι σε βολευει.
Τα κλειστου τυπου κανιστρα (2080 μαζι με δυο 2215 κλπ που αναφεραμε) μπορει να ειναι ευκολη λυση αλλα εχει και καποιο κοστος.
Ακομα και αν αγορασεις τα 2215 και εξτρα μερικα λιτρα χυμα σιποραξ απο γερμανια και το 2080 κομπλε με υλικα απο WI (που για τον αυγουστο συμφερει με τη δωροεπιταγη) θελεις μαζι με κατι διπλα βανακια για τα 2215, θελεις κανα 650αρι (αλλα μενουν και οι δωροεπιταγες)

ΑΟ ειπαμε αν θα εχεις και το 600αρι το ενυδρειο θελεις μια μεγαλη 150gpd και 4-5 σετ προφιλτρα να εχεις ανταλλακτικα να σε βγαλουν μεχρι να ερθει ο καιρος για αλλαγη και μεμβρανης.
Δες εδω σχετικα θεματα http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=1999579
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Rio 300 -εξωτερικο φιλτρο aris2 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 15-12-08 18:23
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-12-07 15:20
εξωτερικο φιλτρο paulos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-07-07 15:04
φιλτρο εξωτερικο alfacom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-07-04 13:08
ΦΙΛΤΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 02-06-04 01:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04831 seconds with 13 queries