Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-08, 11:50
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή Που θα βρώ ψάρια ?

Καλημέρα,
Είμαι τελείως αρχάριος και φτιάχνω ένα ενυδρείο 60 lt που μου χάρισαν.
Μετά από ψάξιμο στο internet σκέφτομαι να βάλω ψάρια από τα :

1. Labidochromis caeruleus (Lion's Cove)
2. Pseudotropheus sp. "Acei" (Msuli)
3. Iodotropheus sprengerae
4. Cynotilapia afra (Cobue)

Η επιλογή των ψαριών έγινε με κριτήρια να έχουν κοινά χαρακτηριστικά (malawi mbuna), το ήρεμο του χαρακτήρα τους λόγω του μικρού ενυδρείου και την "ομορφιά" τους.
Εννοείται ότι θα μπούν max 1-2 είδη από 1-2 ψάρια.

Το ερώτημα λοιπόν είναι που θα τα βρώ ? Η εντύπωση που αποκόμισα από το internet είναι ότι δεν πρόκειται για σπάνια είδη αλλά σε μεγάλο κατάστημα της περιοχής μου (από το οποίο αγόρασα εξαρτήματα για το ενυδρείο) όχι μόνο δεν είχαν τα συγκεκριμένα αλλά δεν τα είχαν ακούσει καν !!

Για να μην με φάνε οι δρόμοι λοιπόν σας παρακαλώ να μου πείτε που θα μπορούσα να βρώ αυτά τα ψαράκια (ή σε pm αν υπάρχει πρόβλημα να θεωρηθεί διαφήμιση).

Φιλικά,
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-08, 12:02
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ξεχνα τα αυτα τα ψαρια........στα 60 λιτρα....
Ουτε ενα απο αυτα (απο αποψη αριθμου και ειδους...) δεν μπορεις να βαλεις.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-08, 13:28
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Εννοείς ότι πρέπει να μπει μεγάλος αριθμός (5-6) από κάθε είδος ?
Γιατί μου ακούγεται λίγο υπερβολικό σε ενυδρείο με βάση 60x30 να μην μπορούν να μπουν 2 ψάρια όπως τα Iodotropheus sprengerae με μέγιστο μήκος 10 cm. Δεν θέλω να φανώ "εξυπνάκιας", απλά προσπαθώ να καταλάβω και να μάθω
Σε κάθε περίπτωση πάντως θα απαιτηθούν μήνες για να φτάσουν σε μέγιστο μήκος και τότε θα προχωρήσω σε μεγαλύτερο μέγεθος έχοντας απόκτησει και την ανάλογη εμπειρία.

Οπότε το ερώτημα παραμένει "Που θα βρώ ψάρια ?"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-08, 13:38
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

όταν λες ότι το φτιάχνεις τι εννοείς? Αν θέλεις δώσε μας μερικά στοιχεία για το ενυδρείο σου. Διαστάσεις φίλτρο κλπ. Γενικά ισχύει το 4-5 εκατοστά ψαριών ανά 10 λίτρα. Αλλά αυτό δε είναι απόλυτο. Υπάρχουν παράμετροι όπως η φίλτρανση το τάισμα που πρέπει να ληφθούν υπόψη και φυσικά οι ανάγκες και το μέγεθος που φτάνει το ψάρι. Πολλά ψάρια που θεωρητικά μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου γιατί καλύπτουν το 4-5 εκατοστά ανά 100 λίτρα δεν θα έχουν καμία ελπίδα επιβίωσης λόγω του ότι για να διατηρηθούν θα πρέπει να είναι σε ενυδρείο π.χ. 300 λίτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-08, 14:02
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Με το φτιάχνω εννοούσα "στρώνω". Το ενυδρείο είναι 60x30x35. To φίλτρο είναι εσωτερικό κολλημένο στην πλάτη και έχει 3 διαμερίσματα. Έβαλα αντλία Micra 400 lt/h και υλικό φιλτραρίσματος filter wool της Sera.
Το στρώσιμο γίνεται με πρόσθεση βακτηριδίων Stability της Seachem. Προστέθηκε αλάτι Cichlid Lake Salt επίσης της Seachem σε αναλογία για Malawi. Εννοείται ότι έγινε εξουδετέρωση χλωρίου με Αquatan της Sera. Υπόστρωμα μπήκε χοντρή άμμος African Cichlid Mix της Caribsea αφού προηγουμένως πλύθηκε και βράστηκε. Από βδομάδα θα πάρω και αντιδραστήρια για τη μέτρηση των παραμέτρων του νερού. Διακόσμηση και πέτρες για κρυψώνες δεν έχουν μπει ακόμα.
Ξαναλέω όμως ότι αν πάνε όλα καλά και μεγαλώσουν και τα ψαράκια θα πάω σε μεγαλύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-08, 14:37
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μου ακούγεται λίγο υπερβολικό σε ενυδρείο με βάση 60x30 να μην μπορούν να μπουν 2 ψάρια όπως τα Iodotropheus sprengerae με μέγιστο μήκος 10 cm.

να μην σου φενεται υπερβολικο
πρεπει να λαβεις υποψιν σου την επιθετικοτητα του καθε ειδους επισης αν θλει να ζει σε ομαδα και οχι σε ζευγαρι επειδη αυτο ανεχεται το μεγεθος του ενυδρειου (που δεν το ανεχεται ) ,

αυτο το θα κανει μηνες να μεγαλωσει μου μυριζει σαν πετσοπας , για να μεγαλωσει το ψαρι χωρις προβληματα θελει χωρο

με λιγα λογια για καποια απο τα υλικα που εχεις αγορασει ως τωρα εχεις δωσει τζαμπα λεφτα το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για μαλαουι , υπαρχουν ομως απειρες εναλλακτικες
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-08, 14:42
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

απ’ ότι καταλαβαίνω είσαι σίγουρος για τις επιλογές σου και έχεις πάρει τις αποφάσεις σου. Οπότε δεν έχω παρά να σου ευχηθώ καλή επιτυχία. Τωρα για το που θα πάρει ψάρια δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν ξέρω μαγαζιά στην περιοχή σου ωστόσο και καιρούς έχουν αναφερθεί αρκετά εδώ μέσα. Τέλος υπάρχουν και κάποιοι φίλοι οι οποίοι σποραδικά δωρίζουν κάποια ψάρια ή τα παραχωρούν με κάποιο συμβολικό αντίτιμο υπέρ του ΠΣΦΕ(πανελληνίου συλλόγου φίλων ενυδρείου) δεν έχεις παρά να περιμένες κάποια απάντηση η να κάνεις ένα search
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-08, 14:56
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
να μην σου φενεται υπερβολικο
πρεπει να λαβεις υποψιν σου την επιθετικοτητα του καθε ειδους επισης αν θλει να ζει σε ομαδα και οχι σε ζευγαρι επειδη αυτο ανεχεται το μεγεθος του ενυδρειου (που δεν το ανεχεται ) ,

αυτο το θα κανει μηνες να μεγαλωσει μου μυριζει σαν πετσοπας , για να μεγαλωσει το ψαρι χωρις προβληματα θελει χωρο

με λιγα λογια για καποια απο τα υλικα που εχεις αγορασει ως τωρα εχεις δωσει τζαμπα λεφτα το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για μαλαουι , υπαρχουν ομως απειρες εναλλακτικες
Υποτίθεται ότι τα συγκεκριμένα είδη δεν επιθετικά, το "θα κάνει μήνες να μεγαλώσει" ήταν δική μου εκτίμηση (πιθανότα λανθασμένη) αφού ο πετσοπας είχε πιο μαύρα μεσάνυχτα από τα δικά μου και ευτυχώς δεν πέταξα πολλά λεφτά.

Anyway για πες καμια εναλλακτική για ψαράκια όμορφα και με χαρακτήρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
απ’ ότι καταλαβαίνω είσαι σίγουρος για τις επιλογές σου και έχεις πάρει τις αποφάσεις σου. Οπότε δεν έχω παρά να σου ευχηθώ καλή επιτυχία. Τωρα για το που θα πάρει ψάρια δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν ξέρω μαγαζιά στην περιοχή σου ωστόσο και καιρούς έχουν αναφερθεί αρκετά εδώ μέσα. Τέλος υπάρχουν και κάποιοι φίλοι οι οποίοι σποραδικά δωρίζουν κάποια ψάρια ή τα παραχωρούν με κάποιο συμβολικό αντίτιμο υπέρ του ΠΣΦΕ(πανελληνίου συλλόγου φίλων ενυδρείου) δεν έχεις παρά να περιμένες κάποια απάντηση η να κάνεις ένα search
Δεν είμαι σίγουρος !!!
Μου κλονίσατε την άποψη για λίγα μικρά ήρεμα mbuna
Αν θέλεις πες μου και εσύ καμιά εναλλακτκή πρόταση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yannis_K : 13-12-08 στις 14:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-08, 15:20
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Εγώ σε παρόμοιο ενυδρείο σαν το δικό σου έχω 5 κόρυ και ένα κοπαδάκι νέον. Το ενυδρείο είναι με μπόλικα ξύλα, φυτεμένο με εύκολα και χωρίς πολλές απαιτήσεις φυτά. Τρέχει εδώ και 1 χρόνο και δεν έχω καμία απώλεια. Α έχω και γαρίδες μέσα, red cherry.

Μην το σκέφτεσαι καθόλου για Αφρικάνες, είναι κρίμα......έτσι απλά
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-08, 15:27
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις καποιο ειδος νανοκιχλιδας νοτιου αμερικης πχ apistogramma agasizii , apistogramma cactuoides ή δυτικης αφρικης πχ pelvicachromis pulcher με ενα κοπαδακι μικροτερων ψαριων , μπορεις να το κανεις φυτεμενο και αρκετα αλλα που τωρα δεν μου ερχονται
__________________
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-08, 15:32
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

φιλε μου για να βαλεις ψαρια σαν και αυτα που λες δηλ. mbuna πρεπει να υπολογισεις και το αναλογο "νταμαρι" το οποιο ειναι ζωτικης σημασιας για αυτα τα ψαρια.... Γι'αυτο το ενυδρειο σου ειναι απαγορευτικο...... Δεν πλησιαζεις ουτε καν το οριακο οριο των 120-140 λιτρων που θελει ενα ειδος mbuna πχ. Labidochromis caeruleus (1 αρσ.-2-3 θηλυκα)....
Ειδικα τα acei γινονται μεγάλα και το ενυδρειο θελει τουλαχιστον 140-150 μήκος.....
Εγώ που τα ειχα στο 1.20 εβλεπα ότι ηθελαν και αλλο χωρο.....
Δες παρουσιασεις ενυδρειων με ψαρια mbuna και θα δεις.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-08, 17:49
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Θα ψάξω για κάτι πιο κατάλληλο για το μέγεθος. Έχω χρόνο για διάβασμα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και το φόρουμ εδώ έχει πολύ υλικό
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-08, 18:28
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Θα ψάξω για κάτι πιο κατάλληλο για το μέγεθος. Έχω χρόνο για διάβασμα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και το φόρουμ εδώ έχει πολύ υλικό
μιλάς σωστα. πιστευω να φτιάξεις αυτο που θέλεις οσο το δυνατον καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανθεκτικά ψάρια Λιβέρης Σταύρος Αρχάριοι γλυκού νερού 8 05-12-07 10:40
Μπήκαν ψάρια! Maverick Malawi 4 03-11-06 15:15
Βαμμένα ψάρια asteris Γλυκό νερό - Γενικά 2 27-09-04 00:03
Ψάρια? Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06090 seconds with 13 queries