Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-05-11, 00:01   #1
Μόλις έβαλα τους ιχθείς σε ενυδρεία και θέλω να ρωτήσω τα εξής:
 
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish
Member
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος 24-05-11, 00:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

1) Είχε κάποια φυλλαράκια μέσα στο νερό σκόρπια ξεχασμένα μέσα από τον προηγούμενο κάτοχο του (κράτησα το 30% του νερού διότι ήταν ήδη στρωμένο) και το χρυσόψαρο έχει γ..... να τα τρώει... Υπάρχει κίνδυνος να σκάσει από το φαΐ?? Νομίζω ότι ήδη τα έχει χλαπακιάσει όλα... πότε να το ξαναταΐσω??

2) Εχω ένα σαλιγκάρι μέσα από τον προκάτοχο του ενυδρείου ... πολύ συμπαθητικό... θέλω να βάλω 1-2 ακόμα!! Που μπορώ να βρω και πόσο κοστίζουν; Πόσο νερό χρειάζεται έκαστο; Τρέφονται μόνα τους όσα κι αν έχω;

3) Με τις γαρίδες τι παίζει; Που μπορώ να βρω και πόσο κοστίζουν; Πόσο νερό χρειάζεται έκαστη; Τι τρώνε??

4) Εχω φυτρωμένες μέσα μία rotala rauntifolia και άλλο ένα με ροζ φύλλα που δεν ξέρω πως το λένε... Υπάρχει κίνδυνος όσο τα έχω εκεί να τα φάει το χρυσόψαρο (δεν το βλέπω πάντως να μπορεί να τα φάει)
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Εμφανίσεις: 5427
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-11, 00:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Bαλε καμια φωτο να δουμε....

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-11, 00:23
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bαλε καμια φωτο να δουμε....

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?
40...

Μου βάζεις δύσκολα τώρα με τις φωτο αλλά θα προσπαθήσω!!

Μέσα είναι ένας κονγκολέζος, ένα κάλικο και ένα σαλιγκάρι που δεν ξέρω τι ράτσα είναι...

Από φυτά, αυτά που προανέφερα φυτεμένα σε μπεζ χαλαζιακή άμμο συν ένα ξυλαράκι και μία πέτρα τα οποία έχουν βγάλει πρασινάδα.

Μία εβδομάδα έχω περίπου στο σπορ, δεν ξέρω πολλά...
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-11, 00:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Είχε κάποια φυλλαράκια μέσα στο νερό σκόρπια ξεχασμένα μέσα από τον προηγούμενο κάτοχο του (κράτησα το 30% του νερού διότι ήταν ήδη στρωμένο) και το χρυσόψαρο έχει γ..... να τα τρώει... Υπάρχει κίνδυνος να σκάσει από το φαΐ?? Νομίζω ότι ήδη τα έχει χλαπακιάσει όλα... πότε να το ξαναταΐσω??
Μη το παρακανεις με το φαγητο ...
Το νερο δε συγκρατει τη βιολογια ... ελπιζω να πηρες το φιλτρο του με τα υλικα που εκει πανω ειναι ολη η βιολογια!
Τι μετρησεις εχεις?
2) Εχω ένα σαλιγκάρι μέσα από τον προκάτοχο του ενυδρείου ... πολύ συμπαθητικό... θέλω να βάλω 1-2 ακόμα!! Που μπορώ να βρω και πόσο κοστίζουν; Πόσο νερό χρειάζεται έκαστο; Τρέφονται μόνα τους όσα κι αν έχω;
Τι σαλιγκαρι ειναι??
3) Με τις γαρίδες τι παίζει; Που μπορώ να βρω και πόσο κοστίζουν; Πόσο νερό χρειάζεται έκαστη; Τι τρώνε??
Γαριδες με χρυσοψαρα δυσκολο το βλεπω ... ειδες τι βουλημια εχουν νομιζω οτι μολις τις βαλεις δε θα τις ξαναδεις!!
4) Εχω φυτρωμένες μέσα μία rotala rauntifolia και άλλο ένα με ροζ φύλλα που δεν ξέρω πως το λένε... Υπάρχει κίνδυνος όσο τα έχω εκεί να τα φάει το χρυσόψαρο (δεν το βλέπω πάντως να μπορεί να τα φάει)
Μπορει να τα φαει!!!
......
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-11, 00:43
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

ορίστε και μερικές φωτογραφίες






-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish
1) Είχε κάποια φυλλαράκια μέσα στο νερό σκόρπια ξεχασμένα μέσα από τον προηγούμενο κάτοχο του (κράτησα το 30% του νερού διότι ήταν ήδη στρωμένο) και το χρυσόψαρο έχει γ..... να τα τρώει... Υπάρχει κίνδυνος να σκάσει από το φαΐ?? Νομίζω ότι ήδη τα έχει χλαπακιάσει όλα... πότε να το ξαναταΐσω??
Μη το παρακανεις με το φαγητο ...
Το νερο δε συγκρατει τη βιολογια ... ελπιζω να πηρες το φιλτρο του με τα υλικα που εκει πανω ειναι ολη η βιολογια!
Τι μετρησεις εχεις?
2) Εχω ένα σαλιγκάρι μέσα από τον προκάτοχο του ενυδρείου ... πολύ συμπαθητικό... θέλω να βάλω 1-2 ακόμα!! Που μπορώ να βρω και πόσο κοστίζουν; Πόσο νερό χρειάζεται έκαστο; Τρέφονται μόνα τους όσα κι αν έχω;
Τι σαλιγκαρι ειναι??
3) Με τις γαρίδες τι παίζει; Που μπορώ να βρω και πόσο κοστίζουν; Πόσο νερό χρειάζεται έκαστη; Τι τρώνε??
Γαριδες με χρυσοψαρα δυσκολο το βλεπω ... ειδες τι βουλημια εχουν νομιζω οτι μολις τις βαλεις δε θα τις ξαναδεις!!
4) Εχω φυτρωμένες μέσα μία rotala rauntifolia και άλλο ένα με ροζ φύλλα που δεν ξέρω πως το λένε... Υπάρχει κίνδυνος όσο τα έχω εκεί να τα φάει το χρυσόψαρο (δεν το βλέπω πάντως να μπορεί να τα φάει)
Μπορει να τα φαει!!!
1) Ναι , το φίλτρο ήταν του ενυδρείου κΑΙ έχει μέσα βιολογικό υλικό!!
Να τα ξαναταϊσω αύριο βράδυ πχ;
Μετρήσεις αμμωνίας εννοείς; Αν εννοείς αυτές έχω 1,5
και σκέφτομαι να ρίξω βακτήρια αύριο...

2) Δεν ξέρω, ένα μικρό είναι... παρατήρησε στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται πάνω στο ξύλο!!

3) Τρώνε τα χρυσόψαρα τις γαρίδες;; Δεν το ήξερα!! Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω εναλλακτικά;

4) Προσπαθεί να τα φάει αλλά δεν μπορεί... Δεν μπορεί δλδ να κόψει κομμάτια από τα φυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες να τα βάλει στο στόμα του!!
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Da Gypsy Fish : 24-05-11 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-11, 00:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ποτε προλαβες να ανεβασεις τοσο πολυ αμμωνια?

Ειναι αστρωτο το φιλτρο σου ... Μη ταιζεις καθολου γιατι αντι για καλο τους κανεις κακο! Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου τωρα και βαλε αγγελια για μπολι ... η αμμωνια σκοτωνει τα ψαρια!!!

Τα φυτα θα τα φαει .. αν δεν το φαει πρωτα η αμμωνια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-11, 00:53
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτε προλαβες να ανεβασεις τοσο πολυ αμμωνια?

Ειναι αστρωτο το φιλτρο σου ... Μη ταιζεις καθολου γιατι αντι για καλο τους κανεις κακο! Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου τωρα και βαλε αγγελια για μπολι ... η αμμωνια σκοτωνει τα ψαρια!!!

Τα φυτα θα τα φαει .. αν δεν το φαει πρωτα η αμμωνια!
Το νερό που μου έδωσε το παλληκάρι είχε 0,25 αμμωνία... ήταν περίπου το 30% του ενυδρείου...

Προσέθεσα χθες και 30% νερό της βρύσης και η αμμωνία παρέμεινε στα ίδια επίπεδα!!

Σήμερα έβαλα το υπόλοιπο 40% του νερού από το νερό της γυάλας που είχα τα ψαράκια πριν (για καμιά βδομάδα) και εκτοξεύτηκε στο 1,5 η αμμωνία!!! (τόση ήταν και η αμμωνία μέσα στην παλιά την γυάλα!!)

Μήπως πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο για να μου βγάλει σωστή μέτρηση; Μήπως την έκανα την μέτρηση πολύ γρήγορα;

Την λύση να ρίξω αύριο βακτήρια μέσα την αποκλείουμε;;;
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-11, 01:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η αμμωνια ειναι πολυ και το ph ειναι μεγαλο ... αρα θα υποφερουν τα ψαρια! Πρεπει να κανεις αλλαγη νερου και μαλιστα μεγαλη!
Αντιχλωριο εχεις? Πως το χρησιμοποιεις?

Για τα σκευασματα του εμποοριου δε νομιζω οτι λειτουργουν αλλα γιατι να το ρισκαρεις με κατι που θα το πληρωσεις αντι να παρεις ετοιμα βακτηρια απο το φιλτρο καποιου συγχομπιστα και μαλιστα δωρεαν?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-11, 01:02
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμωνια ειναι πολυ και το ph ειναι μεγαλο ... αρα θα υποφερουν τα ψαρια! Πρεπει να κανεις αλλαγη νερου και μαλιστα μεγαλη!
Αντιχλωριο εχεις? Πως το χρησιμοποιεις?

Για τα σκευασματα του εμποοριου δε νομιζω οτι λειτουργουν αλλα γιατι να το ρισκαρεις με κατι που θα το πληρωσεις αντι να παρεις ετοιμα βακτηρια απο το φιλτρο καποιου συγχομπιστα και μαλιστα δωρεαν?
το ΡΗ πως μετριεται; Ειναι αλλα τεστ; Πως καταλαβαινω αν ειναι πολυ ή λιγο??
Ναι εχω αντιχλωριο. Λεει το κουτι 4 σταγονες ανα λιτρο... Μηπως δεν εχω βαλει αρκετο αντιχλωριο;

Εχω ήδη ενα μπουκαλι με βακτηρια!!
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-11, 01:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κανε τωρα κιολας μια αλλαγη το μισο νερο του ενυδρειου, αυριο αλλο μισο, και ουτω καθεξης, βγαλε αυτα τα οστρακα που εχεις μεσα και τσεκαρε οτι ειναι εντελως αδεια, και μην ταισεις για μερικες μερς (δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρια).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-11, 01:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν χρησιμοποιεις βρυση το ph θα ειναι 7,5 η και παραπανω απλα το αναφερω γιατι η αμμωνια οσο μεγαλο ειναι το ph τοσο πιο τοξικη γινεται!
Τα ψαρια ηδη απο οτι καταλαβαινω δεν εχουν καλοπερασει και θα πρεπει να τους δωσεις οτι καλυτερο μπορεις ωστε η ζημια που εχουν υποστει αν μπορεσεις να την διορθωσεις!!
Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου τωρα ... και βλεπεις μετα τι θα γινει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-11, 04:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Να πω και εγω κατι και αν κανω λαθος διορθωστε με. Εχω ακουσει πολλες φορες τον delta66 εδω στο φορουμ και μου το εχει προτινει μαλιστα σαν αντιχλωριο το: seachem prime το οποιο λεει πως μετατρεπει αμμωνια και νιτρωδη σε μη τοξικα για τα ψαρια αλλα δεν σταματανε να ειναι τροφη για τα βακτηρια. Αμα το παιδι δεν θελει να αποχωριστει τα ψαρια και να στρωσει το ενυδρειο πρωτα, ισως αμα εκανε αυριο μια αλλαγη με προετοιμασμενο νερο με αυτο το αντιχλωριο? Θα ηταν καλυτερα για τα ψαρια σε περιπτωση που ισχυει το παραπανω...?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-11, 08:15
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Το Prime λέει ότι σε πολλαπλάσια δοσολογία μπορεί να δεσμεύσει αμμωνία. Αλλά αυτό είναι απλά μία λύση της ημέρας (όπως και τα βακτήρια του εμπορίου - ακόμα κλαίω εκείνα τα ευρουλάκια που μου "έφαγε" ο πετσοπάς γι αυτά - εμ, δεν ήξερα δεν ρώταγα?). Θα πρέπει ο φίλος μας να προχωρήσει άμεσα σε αναζήτηση για μπόλι μήπως και σώσει τα ψαράκια του πριν πάθουν μεγάλη ζημιά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-05-11, 09:21
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας...
θα διαβασω τις απαντησεις σας τωρα και θα επανελθω το μεσημερι με οποιες αποριες εχω...
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-11, 16:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Aπο ολους τους παραπανω δεν μπορει να δωσει καποιος μπολι στο παιδι?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mac32 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Prime λέει ότι σε πολλαπλάσια δοσολογία μπορεί να δεσμεύσει αμμωνία. Αλλά αυτό είναι απλά μία λύση της ημέρας (όπως και τα βακτήρια του εμπορίου - ακόμα κλαίω εκείνα τα ευρουλάκια που μου "έφαγε" ο πετσοπάς γι αυτά - εμ, δεν ήξερα δεν ρώταγα?). Θα πρέπει ο φίλος μας να προχωρήσει άμεσα σε αναζήτηση για μπόλι μήπως και σώσει τα ψαράκια του πριν πάθουν μεγάλη ζημιά.
Bασικα γιατι να ειναι λυση μιας μερας? Εδω οταν συμφωνα με τα λεγομενα βαζεις prime στο πρωτο νερο που βαζεις στο ενυδρειο για να το στρωσεις, ξαναβαζεις prime στο τελος στην μεγαλη αλλαγη οταν ηδη εχει στρωσει το ενυδρειο. Αρα γιατι να κραταει η δραση του μονο μια μερα?

Εγω προσωπικα πηρα 2 σκευασματα βακτηριων της microbe-lift τα: balancer και nite-out 2 και τωρα ειμαι στην 17η μερα του στρωσηματος, εχει αρχισει και πεφτει η αμμωνια και τα no2-no3 ανεβαινουν. Εχω την εντυπωση πως κατι εκαναν αυτα τα σκευασματα παντως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-05-11 στις 16:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-11, 19:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bασικα γιατι να ειναι λυση μιας μερας? Εδω οταν συμφωνα με τα λεγομενα βαζεις prime στο πρωτο νερο που βαζεις στο ενυδρειο για να το στρωσεις, ξαναβαζεις prime στο τελος στην μεγαλη αλλαγη οταν ηδη εχει στρωσει το ενυδρειο. Αρα γιατι να κραταει η δραση του μονο μια μερα?
Το prime δεν δρα βαση χρονου, αλλα βαση ποσοτητας και χημικων που εχει να αντιμετωπισει.
Χημικες αντιδρασεις γινονται .
Αν δεσμευσει μια ποσοτητα αμμωνιας και την οξυδωσει σε αμμωνιο, εξαφανιζεται το "υλικο" που τη δεσμευει.
Οταν τις επομενες μερες υπαρχει παραγωγη αμμωνιας, θα χρειαστει νεο "υλικο" για τη δεσμευση της.

Τα "λεγομενα" που διαβασες ηταν μονο για την αποχλωριωση του νερου που γινεται μονο καθε φορα που βαζεις φρεσκο νερο. Στην αρχη δλδ, και οταν κανεις αλλαγη. Το χλωριο δεν αναπαραγεται στο ενυδρειο για να χρειαστει να ξαναβαλεις prime.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-05-11, 20:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το prime δεν δρα βαση χρονου, αλλα βαση ποσοτητας και χημικων που εχει να αντιμετωπισει.
Χημικες αντιδρασεις γινονται .
Αν δεσμευσει μια ποσοτητα αμμωνιας και την οξυδωσει σε αμμωνιο, εξαφανιζεται το "υλικο" που τη δεσμευει.
Οταν τις επομενες μερες υπαρχει παραγωγη αμμωνιας, θα χρειαστει νεο "υλικο" για τη δεσμευση της.

Τα "λεγομενα" που διαβασες ηταν μονο για την αποχλωριωση του νερου που γινεται μονο καθε φορα που βαζεις φρεσκο νερο. Στην αρχη δλδ, και οταν κανεις αλλαγη. Το χλωριο δεν αναπαραγεται στο ενυδρειο για να χρειαστει να ξαναβαλεις prime.
Kαταλαβα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-05-11, 23:05
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Λοιπόν επιστρέφω με νέα..
Μου έδωσε ένα παιδί μπόλι!!!

έκανα τα εξής:

Ανοιξα το φίλτρο και βούτηξα μέσα στο μπόλι το σφουγγάρι , στίβοντας το μετά πολύ ελαφρώς... (επ'ευκαιρίας καθάρισα λίγο και τις πετρούλες του φ΄λτρου με νερό ενυδρείου)

Εριξα το μπόλι ως εξής:
Το μισό κοντά εκεί στο φίλτρο και το άλλό το περίχυσα στο υπόλοιπο ενυδρείο.

Τα ψάρια μετά από λίγο άρχισαν να ζωηρεύουν και να σκάβουν το χώμα κτλ (αν και ο κονγκο μου κακοκέφιασε πάλι κάπως)

Το νερό παραμένει θολό ακόμα (3 ώρες μετά!!)

Ξαναμέτρησα την αμμωνία μόλις τώρα (έτσι για πλάκα) και μου βγάζει 0,25 (όση και το πρωί) αν και το ξέρω ότι είναι υπερβολικά νωρίς για αλλαγές και μετρήσεις (έχω διαβάσει στον κύκλο του αζώτου για τις 24 ώρες κτλ)
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-05-11, 00:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Da Gypsy Fish Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοιξα το φίλτρο και βούτηξα μέσα στο μπόλι το σφουγγάρι , στίβοντας το μετά πολύ ελαφρώς... (επ'ευκαιρίας καθάρισα λίγο και τις πετρούλες του φ΄λτρου με νερό ενυδρείου)

Εριξα το μπόλι ως εξής:
Το μισό κοντά εκεί στο φίλτρο και το άλλό το περίχυσα στο υπόλοιπο ενυδρείο.
Επρεπε να ριξεις ολο το νερο και το ιζημα που ειχες παρει απο το φιλτρο του δοτη, μεσα στο δικο σου φιλτρο και πανω στα υλικα του.
Αλλα κι ετσι οπως το εκανες κατι θα γινει πιστευω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-05-11, 10:26
Το avatar του χρήστη Da Gypsy Fish
Da Gypsy Fish Ο χρήστης Da Gypsy Fish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επρεπε να ριξεις ολο το νερο και το ιζημα που ειχες παρει απο το φιλτρο του δοτη, μεσα στο δικο σου φιλτρο και πανω στα υλικα του.
Αλλα κι ετσι οπως το εκανες κατι θα γινει πιστευω.
Ωραία , αναμένω αποτελέσματα!!
__________________

My Music Meet-Sos.Gr
Youtube YouTube.Com/MeetSos
Facebook FaceBook.Com/MeetSos
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Μόλις το ξεκίνησα ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 20 10-05-11 07:28
Γκάππυ με Μόλλυ mikeepidio Ζωοτόκα 3 16-06-10 01:33
Θέλω βοήθεια απο τους ειδικούς.. yannis L Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 23-04-09 19:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08555 seconds with 15 queries