Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-02-14, 17:11   #1
Πρόβλημα με DIY CO2
 
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok
Member
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος 24-02-14, 17:11
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδιά θα τρελαθώ. Βάζω κατ αρχάς στο θέμα των αρχαρίων γτ θα ενδιαφέρει πολλούς (όχι ότι εγώ είμαι κάνας προφέσορας). Χθες είπα να "μπουστάρω" το CO2 μου. Πριν λίγο καιρό πρόσθεσα δεύτερο μπουκάλι και και έβαλα σχεδόν ένα φακελάκι μαγιά στο καθένα. Δεν ήμουν ικανοποιημένος με τη διάχυση και επιστράτευσα ένα spare μικρό φιλτράκι και το συνέδεσα στην έξοδο. Η οξυγόνωση του νερού γίνεται μόνο από την αναταραξη που προκαλει το κανονικό φίλτρο το οποίο όμως απ' ότι φαίνεται το βράδυ ξεβεντούζωσε και βυθίστηκε. Να σημειώσω ότι χθες έκανα αλλαγή νερού 50% (60αρι ενυδρείο). Το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο και με πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση (3 μικρα ΣΑΕ καμιά 10ρια red cherry). Σήμερα το μεσημέρι που επέστρεψα βρήκα τα σαε να πηγαίνουν συχνά προς την επιφάνεια να αναπνεύσουν. Και ρωτώ λοιπόν.
Τελικά, η συγκέντρωση του CO2 παίζει ρόλο? Εννοώ, αν έχουμε επαρκές οξυγόνο αλλά σε περίσσεια CO2 τα ψάρια έχουν πρόβλημα? Το έχω χιλιοψάξει και στο φόρουμ και στο ιντερνετ και οι απόψεις διίστανται. Όμως να εξαντληθηκε το οξυγόνο αποκλείεται, με τόσο χαμηλή ιχθυοφόρτιση, με χθεσινή αλλαγή νερού, και με τόσα φυτά. Ακόμα κι αν βυθίστηκε το φίλτρο που προκαλούσε αναταραξη.
Δεύτερον. Αν έχει σημασία η αναλογία οξυγόνου-CO2 μπορώ απλά να προσθέσω αεραντλία? Ή όσο και να ανεβάζω το οξυγόνο αν δεν ρίξω το CO2 πάλι μπορεί να έχω πρόβλημα? (μία λύση είναι να λειτουργεί ταυτόχρονα και για τη διάρκεια μόνο της μέρας το φιλτράκι-diffuser και η αεραντλία αφού ΄τοαν το φιλτράκι δεν λειτουργεί οι φυσαλλίδες είναι μεγάλες και ανεβαίνουν προς τα πάνω πρακτικά μη διαλυόμενες)
Θέλω να σημειώσω ότι δεν έχω υγρά τεστ, αλλά οι λωρίδες έδειξαν και μια πτώση στο ph... ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ????
Εμφανίσεις: 2699
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-14, 17:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σε μια μερα? Το ph μπορει να πεσει σε μιση ωρα αναλογως τις συνθηκες. Λεποοον, η αναταραξη του νερου και η παροχη του co2 ειναι δυο αντιθετες δυναμεις. Χρειαζεται το ενα, για να γινεται ανταλλαγη αεριων, χρειαζεται και το αλλο. Οποτε εσυ, αυξανοντας την παροχη co2 και κοβωντας την αναταραξη, ναι πρακτικα εσβησες το οξυγονο. Βεβαια το οτι πηγαιναν "συχνα" δεν λεει τιποτα. Αν δεν δεις δισκο ναναι μονιμα με το στομα πανω απτο νερο, δεν τρομαζεις . Οντως αυτο που ειπες σου προτεινω να κανεις και εγω, θα βαλεις στο σωληνακι της αεραντλιας μια αεροπετρα, την οποια θα τοποθετησεις μεσα στο φιλτρακι. Το φιλτρακι θα το συνδεσεις με τον χρονοδιακοπτη απτα φωτα. Οσο ειναι ανοιχτα, υπαρχει διαχυση, οσο ειναι κλειστα, περιοριζεσαι στην διαχυση της αεροπετρας -σαφως μικροτερη-.

ΥΓ προσοχη μονο στην παροχη του co2 αν εχεις τοσο κρυο μεσα στο σπιτι, ναι εχει νοημα ενα φακελακι καποιες φορες, αλλα εσυ εβαλες 2 φακελακια μαζι, κοινως το ξεφτυλισες. Ποσες φυσαλιδες μετρας? Το θεμα ειναι να υπαρχει σταθεροτητα. Αφου συνδεσες 2 μπουκαλια, προτεινω να αλλαζεις σε ισα χρονικα διαστηματα ΤΟ ΕΝΑ καθε φορα. Ετσι θα εχει παντα παροχη μεχρι να παρει μπρος το καινουργιο. Εγω πριν παω σε μπουκαλα ετσι εκανα και ειχα σταθεροτατο co2 (απλα ειχα 3 μπουκαλια με 300γρ ζαχαρη μεσα το καθενα και μισο κουταλακι μαγια +- αναλογα κρυο ζεστη).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-14, 17:30
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή δ

Υποτονικά ΣΑΕ στην επιφάνεια δεν είχα ξαναδεί και παρατηρώ καθημερινά τα ψάρια μου. Στο ερώτημα αν τελικά η περισεια co2 υποσκελίζει ακόμα και την επάρκεια οξυγόνου απ' ότι καταλαβαίνω εσείς είστε προς το ναι. Γτ αποκλείεται να καταναλώθηκε το οξυγόνο από 3 ψαρια. Μάλλος προς το ναι κλείνω κι εγώ γτ το CO2 είναι μεν μη τοξικο για τον ανθρωπο, είναι όμως ασφυκτικό (δημιουργεί πρόβλημα η μεγάλη συγκέντρωσή του). Ίσως να ισχύει και για τα ψάρια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόβλημα με ιο???? manos76 Greek Aquarist's Boards 24 12-03-13 19:01
Πρόβλημα;;;;; flying_guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-02-08 08:48
Πρόβλημα με το φώς στο Rio 180 sea_land Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-08-06 14:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03411 seconds with 13 queries