Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-13, 15:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Σε τι οφειλεται το pepering γενικα?

Οκ αποτι εχω διαβασει ειναι θεμα διακοσμου, χρωμα φοντου, το μπεζ βοηθαει, καθως και η λευκη αμμος. Σωστα? Περαν αυτων, τι πραγματικα υποδηλωνει το pepering? Ειναι καποιος δεικτης? Δεν ειναι? Εχω 10 yellow pigeon στο 450αρι και συνηθως (ακομα ειναι μικροι ~4-5cm με την ουρα οι περισσοτεροι) εχουν αυτην την οψη.

Παρατηρω οτι οταν αδειαζω νερο για να κανω την αλλαγη, περνει περιπου 20λεπτα+ μονο για να αδειασουν 200λιτρα, στην διαρκεια των οποιων κλεινω τα φιλτρα γιατι γινεται κοσμοχαλασμος με τα spray bar. ΠΡΙΝ ΚΑΝ βαλω το νεο νερο, εχουν ξεπιπεριασει, και μετα επιστρεφουν παλι στα συνιθισμενα τους. Η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυχαλαει το πιπερι αλλα οταν τους βλεπω καθαρους προφανως μαρεσουν περισσοτερο. Μπορω να κανω κατι?

H συμπεριφορα τους ειναι -πιστευω- τελεια, πολυ δραστηριοι, ειδικα οταν πλησιαζω ολοι ερχονται πανω να φανε απτο χερι, σουλατσαρουν και δεν κρυβονται, εκτος απο εναν που ειναι και ο πιο μαυρος απολους, και περιεργως ο μεγαλυτερος απολους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-13, 16:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολλα θα ακουσεις για το peppering πολλα που ισως ισχυουν και αλλα που ισως σε σενα δεν γινουν ...
Γενικα οσο μεγαλωνουν θα μειωνεται αλλα εξαρταται απο πολλα ... Αν ειναι τοσο πολυ θα υπαρχει μονιμα ακομα και οταν μεγαλωσουν ....

Τα δισκακια σου δε τα ταιζεις σωστα! Θα πρεπει να πολλαπλασιασεις τη τροφη και τη συχνοτητα που ταιζεις ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-13, 16:11
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και γω οτι τα δισκακια σου ειναι αρκετα λεπτα. Ειχα και`γω δισκο με pepper και οταν τον εβαλα σε ενυδρειο με ανοιχτοχρωμο φοντο εξαφανιστηκαν. Σε σκουρο φοντο ειχε αρκετα. Πρεπει να ειναι θεμα γονιδιων. Σε αλλα ειδη γιατι δεν υπαρχουν τα pepper? Σε blue diamond π.χ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-13, 16:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο όσα έχω διαβάσει έχω καταλήξει στη θεωρία (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) οτι το peppering οφείλεται σε γενετικά αιτία .. Οι δίσκοι που δεν εχουν stress bars συνήθως το εμφανίζουν ... Στην ουσία ειναι υπολείμματα απο αυτές! Οταν στρεσαρονται οπως οι άλλοι δίσκοι θα εμφάνιζαν όλες τις μπάρες τους ενώ αυτοί που δεν εχουν μπάρες εμφανίζουν στο φουλ όλο το πεπερινγκ που διαθέτουν .... Σκουροχρωμο φόντο στο ενυδρειο και βάθος -λένε- πολυ οτι τους προειδοποιεί στη φύση για επερχόμενη καταιγίδα και αυτο τους εχει συνέχεια σε επαγρύπνηση και για αυτο εμφανίζουν μονιμα μπάρες η και peppering ... Επιστημονικά δεν έχω βρει κατι να υποστηρίζει τα παραπάνω αλλα για μένα αποτελούν την πιο πειστική εξήγηση ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-13, 16:27
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Αρα καλο ειναι να βαζουμε καποιο ανοιχτοχρωμο φοντο?
Τα ψαρια του Κουραμπιες ειναι συνεχως στρεσσαρισμενα δλδ? Τοσες αναπαραγωγες οι γνωστοι εκτροφεις δεν μπορεσαν να λυσουν αυτο το προβλημα που ωφειλεται στα γονιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-13, 16:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν υπάρχουν στη φύση δίσκοι χωρίς μπάρες .... Αρα δεν ειναι προβλημα στην ουσία .... Ειναι η παρενέργεια της ανθρώπινης ανάγκης για να "δημιουργήσουν" κατι ξεχωριστό - μοναδικο ... Κατι που ομως δεν ειναι φυσιολογικό για τα ψάρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-05-13, 16:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eρωτηση. Αλλο οι μπαρες και αλλο το πιπερι. Σωστα? Οι μπαρες ξερω οτι ειναι κυριως απο στρεςς και φευγουν οσο μεγαλωνουν οι δισκοι. Πρωτον αυτο.

Δευτερον ισως να παιζει κατι με το ταισμα...αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι απο ελλειψη τροφης ή συχνοτητα, καθοτι ταιζω οσο ειμαι σπιτι πρακτικα συνεχεια απο λιγο. Δεν υπαρχουν φορες, η αν υπαρχουν ειναι πανω απο 20 φορες, αλλα απο λιγο. Αν ριξω παραπανω απο οσο ριχνω, ειτε grindal (κυριως) ειτε μια απτις αλλες 5 τροφες, παει στον βυθο δεν προλαβαινουν. Οχι οτι ειναι κακο τους αρεσει να τρωνε απτον βυθο, απλα θελω να αποφευγω να τον βρωμιζω παραπανω με πιθανων αφαγωτη τροφη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-05-13, 17:00
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Eρωτηση. Αλλο οι μπαρες και αλλο το πιπερι. Σωστα? Οι μπαρες ξερω οτι ειναι κυριως απο στρεςς και φευγουν οσο μεγαλωνουν οι δισκοι. Πρωτον αυτο.

Δευτερον ισως να παιζει κατι με το ταισμα...αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι απο ελλειψη τροφης ή συχνοτητα, καθοτι ταιζω οσο ειμαι σπιτι πρακτικα συνεχεια απο λιγο. Δεν υπαρχουν φορες, η αν υπαρχουν ειναι πανω απο 20 φορες, αλλα απο λιγο. Αν ριξω παραπανω απο οσο ριχνω, ειτε grindal (κυριως) ειτε μια απτις αλλες 5 τροφες, παει στον βυθο δεν προλαβαινουν. Οχι οτι ειναι κακο τους αρεσει να τρωνε απτον βυθο, απλα θελω να αποφευγω να τον βρωμιζω παραπανω με πιθανων αφαγωτη τροφη.
Κατσε να καταλαβω....εννοεις οτι οσο μεγαλωνουν οι δισκοι φευγουν οι μπαρες με αποτελεσμα οταν στρεσσαρονται να μην φαινονται?
Για την αφαγωτη τροφη βαλε καποια γατοψαρα. Ισως βοηθησουν αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-13, 17:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faster80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατσε να καταλαβω....εννοεις οτι οσο μεγαλωνουν οι δισκοι φευγουν οι μπαρες με αποτελεσμα οταν στρεσσαρονται να μην φαινονται?
Για την αφαγωτη τροφη βαλε καποια γατοψαρα. Ισως βοηθησουν αρκετα.
Περιπου, εννοω οτι οταν ειναι μικροι οι δισκοι στρεσσαρονται πιο ευκολα στα "κοπαδια" των 8-10 ατομων που τα εχουμε συνηθως. Θα στρεσσαρονταν λιγοτερο με 15 ατομα πχ. Καθως ομως μεγαλωνουν ειναι πιο ανεκτικοι και σιγουροι, δεν στρεσσαρονται ευκολα ακομα και στα 8 ατομα. Ολα αυτα φυσικα τα λεω με καθε επιφυλαξη. Για τα γατοψαρα το σκεφτηκα, αλλα αντιμετωπισα το θεμα ετσι. Καλα ειναι για την ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-13, 17:27
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Ολα αυτα που γραφεις συνεπαγονται με το οτι πρεπει να εχουμε μεγαλα ενυδρεια για να εχουμε μεγαλα κοπαδια δισκων. Προσωπικα παντως επειδη εχω 2 σχετικα μεγαλους δισκους παρατηρω οτι αρκετες φορες εχουν μπαρες ειδικα οταν ειναι ωρα φαγητου. Αυτο συμβαινει επειδη θελουν να προλαβουν να φανε? Τροφη πεφτει αφθονη!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-05-13, 17:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Συγνώμη που θα στο πω αλλα ειναι πολυ αδύνατα και δε μεγαλώνουν οπως θα έπρεπε ... Ισως κατι τα εμποδίζει? Δε ξέρω ... Αν μπορείς βάλε φωτογραφίες πολλες και μάλιστα όχι πλάγια αλλα και κάθετα η απο ψηλά η καντα να σε κοιτάνε να δούμε το πάχος του κουτελου τους .... Αυτο λεει πολλα!
Το σχήμα τους δεν ειναι καλο ... Ποσων μηνών ειναι
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-13, 20:13
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ειπαμε οτι δεν ηταν η καλυτερη επιλογη απο την αρχη σπυρακο και σχηματικα οπως σου ειπε ο γιωργης και στο πολυ πιπερι οπως λεγαμε .ταιζε ομως περισοτερο τα ψαρακια εχουν μεινει πισω φιλε γιαυτο θες πολλες αλλαγες τωρα στο νερο σου γιατι πρεπει να ταιζεις πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-13, 20:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χμμμ τι να πω. Κανω δυο αλλαγες ανα βδομαδα 50%. 20% βρυση και 80% οσμωση. Ph 6,5 gh 3 kh 2. Προσθηκη seachem discus trace. Θα βγαλω ενα βιντεο σημερα οταν παω σπιτι που θα ταισω και θα το ανεβασω. Ειναι ποσο μηνων ντε; 3 πρεπει ναναι. Δεν θυμαμαι ποτε τους εβαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-13, 20:29
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

11 Μαρτιου τους εβαλες.3 μηνων ειναι
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-13, 22:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τενκ γιου εισαι ωραιος. ελα και το βιντεο.
BORKED

YΓ πωωωω το youtube θα μας τρελανει ρε τη ποιοτητα ειναι αυτη....βαλτε την στο 480p εστω μπας και φανει κατι καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-05-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειναι σε κακη κατασταση τα ψαρια,ειδικα στην μορφολογια δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι μπορουν να επανελθουν πλεον.
Δεν ειμαι ειδικος στους δισκους,ελπιζω να μπορει να σε βοηθησει καποιος πιο εμπειρος στα ψαρια αυτα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-13, 02:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι να βρεθει και μια λυση στο τι φταιει. Ο φωτισμος? Το ταισμα? Τι να πω. Απο πλευρας δραστηριοτητας παντως ειναι μια χαρα, υπερδραστηριοι θα ελεγα (μαυτα που ακουγα πριν τους παρω), λογικα λογω ηλικιας. Το νερο υποτιθεται οτι ειναι το "σωστο".
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-13, 07:19
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα. εγω εχω ακουσει πολλες φορες απο ανθρωπους που ειναι γνωστες των πραγματων (υποτιθετε) οτι το peppering ειναι αποτελεσμα ασυμβατοτητας χρωματων δηλ οταν γινετε διασταυρωση μπλε με κοκκινο πχ. και μου εχει τυχει και σε μενα σε ενα ζευγαρωμα που ειχα κανει pigeon με tircouaze. σιγουρα και αυτο που λεει ο γιωργος ειναι σωστο, γιατι τα λεγομενα καθαρα ψαρια δεν εχουν ιχνος peppering επανω τους. και το φοντο επιρεαζει κατα καποιο τροπο ειδικα στα ανοιχτοχρωμους δισκους και αν καποιος το ψαξει θα δει οτι ολοι οι εκτροφεις τα εχουν σε ανοιχτοχρωμα ενυδρεια. οσο για το φαγητο (το λεω απο προσωπικη εμπειρια) εχω μεγαλωσει δισκακια τα οποια ειναι τωρα 18 μηνων και σε μεγεθος 12-13π χωρις την ουρα μονο με καρδια. ξαναλεω οτι ειναι προσωπικη μου αποψη για να μην αρχισουμε παλι αψιμαχιες. σημειωτεον οτι δεν εχουν αρωστησει ποτε. και εχω μεγαλωσει και μικρα με διαφορες αλλες τροφες του εμποριου και το αποτελεσμα δεν ηταν και τοσο καλο. και οταν ηταν σε φαση αναπτυξης τα μικρα εκανα 90% αλλαγη νερου καθε μερα. ξαναλεω οτι ειναι προσωπικες μου αποψεις!!!!! παραθετω και 2-3 φωτο για του λογου το αληθες. ειδικα ο δευτερος δεν εχει φαει ποτε ξηρη τροφη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  029.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  43,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  041.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  60,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  046.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  65,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  062.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  54,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-13, 08:36
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Φιλε μου το δισκο στην δευτερη φωτο αν τον βαλεις σε σκουρο φοντο δεν θα βγαλει pepper?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-13, 09:21
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Να πω και εγώ τα δικά μου, βάση της εμπειρίας μου.
Στο δικό μου ενυδρείο όσο είχα σκούρη πλάτη, φόντο δηλ. το πεπερινκ ήταν πολύ έντονο.Αλλάζοντας το φόντο σε ανοιχτόχρωμο, το πέπερινκ υποχόρησε, αλλά, όχι τελείως.
Επήσεις ρόλο κατά την άποψη μου παίζει και η φωτοπερίοδος.Οσο μεγαλύτερη είναι τόσο πιο λίγο είναι το πέπεριγκ.
Ενας γνωστός μου που είχε ένα 250άρι ενυδρείο άφησε τα φώτα ανοιχτά για μια εβδομάδα!!!...και το πέπερινγκ εξαφανίστηκε από τους δίσκους του.Εγώ αυτό δεν το δοκίμασα...όποιος θέλει μπορεί να το κάνει.
Κατά την γνώμη μου το τελευταίο που ευθύνεται για το πέπερινκ είναι η διατροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-13, 10:07
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Σπυρο αμα κατεβεις Θεσσαλονικη να παμε να δεις τα δισκακια του Χρηστου που ειναι ιδια Γεννα με τα δικα σου να δεις τι διαφορες εχουν ,,τοτε θα βγαλεις πιστεύω ακρη .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-05-13, 11:05
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

[QUOTE=faster80;764039]Φιλε μου το δισκο στην δευτερη φωτο αν τον βαλεις σε σκουρο φοντο δεν θα βγαλει pepper?[/QUOTE τα δισκακια αυτα ειναι απο δικες μου γεννες. ο δευτερος ειναι απο το (λαθος) ζευγαρωμα pigeon με tircouaze. αν μπει σε σκουρο φοντο θα γεμισει.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-05-13, 16:00
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

[QUOTE=Giwrgos5;764061]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faster80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου το δισκο στην δευτερη φωτο αν τον βαλεις σε σκουρο φοντο δεν θα βγαλει pepper?[/QUOTE τα δισκακια αυτα ειναι απο δικες μου γεννες. ο δευτερος ειναι απο το (λαθος) ζευγαρωμα pigeon με tircouaze. αν μπει σε σκουρο φοντο θα γεμισει.
Για ποιο λογο το λες λαθος ζευγαρωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-13, 17:14
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

το γραφω και παραπανω, γιατι ειναι ασυμβατα τα χρωματα μεταξυ τους, δηλ ζευγαρωνουμε ενα ασπρο-πορτοκαλι με ενα καφε -μπλε. τι χρωμα να βγει απο αυτη την γεννα; και το αποτελεσμα ειναι να ειναι μεσα στο pepering τουλαχιστον ετσι γνωριζω. τα αλλα ψαρακια που εχω στη φωτο δεν εχουν ιχνος επανω τους γιατι οι γονεις ηταν ιδιοι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-05-13, 00:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σημερα μετακομισαν οι δισκοι. Στηθηκε το 120αρι, barebottom, 2 ριζες απτο μεγαλο, ενα φιλτρο απτο μεγαλο, νερο απτο μεγαλο, pistia και κερατοφυλλο ( απτο μεγαλο ) και παμε ταισμα. Οφειλω να πω οτι με αφησαν αναυδο, ταχα ολα ετοιμα, και λεω παμε, και ξεκιναω το κυνηγι, εκτος οτι μου σπασανε τα νευρα, οσο τους κυνηγουσα, ΤΟΣΟ ΞΕΠΙΠΕΡΙΑΖΑΝΕ! μηπως να βαλω κανα πιρανχας μεσα να λαμποκοπανε? Τελωσπαντων με τα πολλα με τα λιγα τους εβαλα στο 120αρι, εχουν καθαρισει μεχρι τωρα που κλεισανε τα φωτα, ολοι, εκτος απο εναν, που και πριν ηταν ο πιο πικαντικος απο ολους. Θα στρωσει που θα παει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-05-13, 00:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για ποιο λογο τα μετεφερες? Σχεδιαζεις κατι? Παλι αγχος θα τραβηξουν και μαλλον δεν ειναι και πολυ καλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-05-13, 01:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λογο τα μετεφερες? Σχεδιαζεις κατι? Παλι αγχος θα τραβηξουν και μαλλον δεν ειναι και πολυ καλο.
Ο Γιωργος με προετρεψε Θοδωρη, εδω ειναι τελειως μονοι τους, και με ευκολες αλλαγες λογο barebottom, χωρις φυτα, με μεγαλη θερμοκρασια στους 30-31 ενω στο μεγαλο μου ηταν δυσκολο να κανω μεγαλες αλλαγες καθημερινα, εδω ειναι πιο ευκολο. Προφανως δεν θα μεινουν μονιμα εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-05-13, 07:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

και πολυ καλα εκανες σπυρακο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-05-13, 09:15
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Ξεκινα ταισμα φουλ και ας πεφτει στον βυθο,οι δισκοι βοσκανε κανονικα απο τον βυθο.
Καρδια,σπιρουλινα, ocean f one,ocean discus flakes και σκορδοζουμο.
Μπουκωσε τα.Κανε καθημερινα αλλαγη νερου.
Ταιζε,ταιζε,ταιζε,ταιζε......
Το πεπερινγκ ειναι δευτερευουσης σημασιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-05-13, 10:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ταιζε καθε 3 ωρες θερμοκρασια στους 29,5 μια και θα κανεις καθε μερα 100 λιτρα αλλαγη .... προσοχη στην θερμοκρασια αλλαγης του νερου ... τροφες αυτες που λεει ο απο πανω ... παμε γερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σε τι μπορει να οφειλεται? ntinos1 Malawi 11 05-04-12 11:24
γενικα ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-07-10 11:23
Ερωτιση Γενικα eliteaguarium Αρχάριοι γλυκού νερού 41 10-05-09 00:45
Γενικα για παπαγαλοψαρα stnikolas Γλυκό νερό - Γενικά 7 25-09-07 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08197 seconds with 14 queries