Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-12, 19:16
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Συζητηση για αποκτηση σκυλου, ειναι εφικτο και προτασεις

Εχοντας στο παρελθον σπιτι με μεγαλη αυλη και κατοχος δυο αγιου βερναρδου, απο τοτε που αναγκαστικα να τα αποχωριστω, εχω ενα κενο. Τα αγαπαω οσο κανενα αλλο ζωο αλλα επειδη ταυτοχρονα θελω να παρεχω σωστες συνθηκες, δεν προχωρουσα σε αποκτηση λογω χωρου και χρονου. Στο δια ταυτα. Μενω σε διαμερισμα, εχω ελευθερο χρονο και εγω και η κοπελα μου, και ψαχνουμε μηπως μπορεσουμε να παρουμε καποιο σκυλο που να μπορει να μεινει σε διαμερισμα, εγω θα τρεχω καθημερινα οποτε απο βολτα αλλο τιποτα και γενικα χρονος ενασχολησης υπαρχει, οπως και ορεξη για δεσμευση. Τι ρατσα μου προτεινετε? Δεν θελω κατι μικρο σε στυλ τσιουαουα αλλα -δυστηχως- ουτε κατι μεγαλο σαν τα ονειρα μου, Ακιτα η λαμπραντορ. και δεν ειμαι υπερμαχος της καθαροαιμης ρατσα εκτος αν προκεται για κατι πολυ ιδιαιτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-12, 19:19
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

http://www.cheapet.gr/bestdog.php

Κανε αυτο το τεστ.Μπορει να σε βοηθησει στην επιλογη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-12, 19:21
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις,υιοθέτησε ενα αδεσποτακι απο τα χιλιάδες που κυκλοφορούν η χαρίζονται απο φιλοζωικα σωματεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-12, 19:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

θα κανω το τεστ χαχα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις,υιοθέτησε ενα αδεσποτακι απο τα χιλιάδες που κυκλοφορούν η χαρίζονται απο φιλοζωικα σωματεία.
Ισχυει, δεν ειμαι οπως ειπα απολυτως για ρατσα, αλλωστε δεν ειναι και φτηνα τα περισσοτερα. Οποτε θα το κοιταξω και αυτο. Το αδεσποτο ομως δυσκολο να καταλαβεις τι ρατσες ειναι, τι αναγκες εχει, και τι χρειαζεται. Αν μου γινει τερατακι δηλαδη, που να το βαλω οεο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-12, 19:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Έλα στο κλαμπ...να αρχίσουμε να ψάχνουμε μαζι για beagle!!!
(Έναν μήνα ψάχνω....αλλά οι τιμές χτυπάνε κόκκινο!)

Σκέφτηκες να κοιτάξεις για Basset Hound?

(τα beagle χρειάζονται άσκηση και βόλτες γι αυτό δεν στο προτεινω...)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-12, 20:01
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα στο κλαμπ...να αρχίσουμε να ψάχνουμε μαζι για beagle!!!
(Έναν μήνα ψάχνω....αλλά οι τιμές χτυπάνε κόκκινο!)

Σκέφτηκες να κοιτάξεις για Basset Hound?

(τα beagle χρειάζονται άσκηση και βόλτες γι αυτό δεν στο προτεινω...)
θα ψαξω να βρω το τηλ αυτου απο δραμα και θα σας στειλω. γενικα τα περισοτερα σκυλια θελουν να διοχετευουν καπου την ενεργεια τους αφου ζουν σε διαμερισμα. οπως το μαθεις ειναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις,υιοθέτησε ενα αδεσποτακι απο τα χιλιάδες που κυκλοφορούν η χαρίζονται απο φιλοζωικα σωματεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bloskas : 27-11-12 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-12, 20:02
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κανω το τεστ χαχα

. Το αδεσποτο ομως δυσκολο να καταλαβεις τι ρατσες ειναι, τι αναγκες εχει, και τι χρειαζεται. Αν μου γινει τερατακι δηλαδη, που να το βαλω οεο?
Στα περισσοτερα φιλοζωικα σωματεια σε ενημερωνουν για τα βασικα π.χ μεγεθος ή αναγκες σε ασκηση κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-12, 20:07
konstantinab Ο χρήστης konstantinab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2011
Περιοχή: Πατρα- Πυργος-Λαμια
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

εγω θα προτεινα ενα cockeraki παντως...ειναι μικροσωμα και η καλυτερη παρεα για το σπιτι..το μονο προβληματακι που υπαρχει ειναι οτι λογω του μακριού τριχωματος μαδανε αρκετα!!
εγω εχω μια cockerina....αλλο πραγμα!!!!γεννησε κιολας προσφατα και τωρα που τα αποχωριζομαι ενα ενα....ζω ενα δραμα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-12, 20:08
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

oυτε τα basset θα ειναι φθηνα φανταζομαι καθως και πιο σπανια ρατσα απο οτι τα μπιγκλακια στην ελλαδα

κατι αλλο
σκυλια που ειναι ακριβα εδω λογω σπανιοτητας σε αλλες χωρες δεν ειναι τοσο!!!!

και δεν λεω χωρες βουλγαρια ρουμανια κτλ κτλ οπου υπαρχουν φαρμες σκυλων τα γνωστα puppy mils
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-12, 20:09
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

αυτο με το μαδημα ισχυει και για τα μπιγκλ.. μαμισετα..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-12, 20:10
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

τι λες για παγκ!!!! οτι πρεπει για διαμερισμα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-12, 20:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
oυτε τα basset θα ειναι φθηνα φανταζομαι καθως και πιο σπανια ρατσα απο οτι τα μπιγκλακια στην ελλαδα

κατι αλλο
σκυλια που ειναι ακριβα εδω λογω σπανιοτητας σε αλλες χωρες δεν ειναι τοσο!!!!

και δεν λεω χωρες βουλγαρια ρουμανια κτλ κτλ οπου υπαρχουν φαρμες σκυλων τα γνωστα puppy mils
Μου θυμίζει το ανέκδοτο : Τώρα που έπιασαν τα κρύα με συμφέρει να πάω Σεϋχέλες για 3 μήνες ή να βάλω πετρέλαιο????

Από ιδιώτη μπορείς να βρεις πχ beagle ή τζακ ρασελ με 100 ευρώ ενώ από εκτροφέα η τιμή ξεπερνά τα 300+. Δεν μιλάμε για πετ σοπ...εκεί χρειάζεται δάνειο
Για να επανέλθουμε στο θέμα : Beagle, Bull Terrier, Basset Hound, Jack Russell...προσφέρονται για διαμέρισμα (έχοντας πολλές διαφορές μεταξύ τους)
Να ξεκαθαρισω πως οτι λέω, τα έχω διαβάσει ή τα έχω συζητήσει με φίλους που έχουν σκύλους!

Σκύλο δεν είχα ποτέ...αλλά που θα μου πάει...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-12, 20:48
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου θυμίζει το ανέκδοτο : Τώρα που έπιασαν τα κρύα με συμφέρει να πάω Σεϋχέλες για 3 μήνες ή να βάλω πετρέλαιο????

Από ιδιώτη μπορείς να βρεις πχ beagle ή τζακ ρασελ με 100 ευρώ ενώ από εκτροφέα η τιμή ξεπερνά τα 300+. Δεν μιλάμε για πετ σοπ...εκεί χρειάζεται δάνειο
Για να επανέλθουμε στο θέμα : Beagle, Bull Terrier, Basset Hound, Jack Russell...προσφέρονται για διαμέρισμα (έχοντας πολλές διαφορές μεταξύ τους)
Να ξεκαθαρισω πως οτι λέω, τα έχω διαβάσει ή τα έχω συζητήσει με φίλους που έχουν σκύλους!

Σκύλο δεν είχα ποτέ...αλλά που θα μου πάει...
συγγνωμη που θα στο πω αλλα αν εξαιρεσεις το τζακ τα αλλα δεν ειναι σκυλια διαμερισματος!!!!
τιμες απο ιδιωτη 200+++
απο πετσοπ 550+++
απο εκτροφεα 550++
ποιο αξιοπιστη πηγη και αυτη υπο προυποθεσεις μακρααααν ο εκτροφεας με πολλα επιχειρηματα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-12, 20:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
συγγνωμη που θα στο πω αλλα αν εξαιρεσεις το τζακ τα αλλα δεν ειναι σκυλια διαμερισματος!!!!
τιμες απο ιδιωτη 200+++
απο πετσοπ 550+++
απο εκτροφεα 550++
ποιο αξιοπιστη πηγη και αυτη υπο προυποθεσεις μακρααααν ο εκτροφεας με πολλα επιχειρηματα
Θα συμφωνήσω....με το θέμα του εκτροφέα. Συνήθως ισχύει : Ότι πληρώνεις παίρνεις. Απλά η απορία μου είναι πως είναι δυνατόν να ισχύουν οι ίδιες "τιμές", που ίσχυαν πριν 3-4 χρόνια?

Όσο για τις ράτσες που πρότεινα...νομίζω πως κάποια πράγματα είναι σχετικά. Λαμβάνεις υπόψη το μέγεθος του σκύλου, τα χαρακτηριστικά του και τις ανάγκες του
Φίλος μου έχει beagle σε διαμέρισμα (70 τμ) και δεν έχει κανένα πρόβλημα
(ελπίζω ούτε κι ο σκύλος)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-12, 21:32
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

χωρις ναχω ιδιαιτερη εμπερια απο σκυλια αλλα ζωντας την κοπελα μου που εχει καθαροαιμο κανις...θα το συνιστουσα ανεπιφυλακτα,δεν μαδαει το τριχωμα,ειναι πανεξυπνο εκτος απο αξιολατρευτο και θα λατρεψει τισ βολτες και το τρεξιμο...βασικα δεν ειχα ποτε σκυλια και δεν ειχα και συμπαθεια θα ελεγα...αυτο ο μουργος ομως...ειναι το κατι αλλο...δεν πιστευω οτι θα το μετανοιωνες...εδω καταφερε εμενα να ταγαπησω και να πηγαινω να της τον βγαζω εγω βολτα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-12, 21:38
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ο ιδιωτης συνηθως κανει μια γεννα μονο για τα φραγκα χωρις να ξερει τιποτα για τα σκυλια και τους απογονους του...αν σκεφτεις οτι δεν το κανει για τα λεφτα και το κανει απλα για να ζευγαρωσει και νμα ζησει την διαδικασια ειναι τουλαχιστον ανευθυνο γιατι παει σε μια γεννα με τυφλα αποτελεσματα οσο αφορα κληρονομικες ασθενειες..
ειναι ρισκο να παρεις σκυλι απο ιδιωτη
απο πετ αστο δεν λεω δυο λεξεις ειναι αρκετες παπι μιλς...
παιρνουν τα σκυλια 70-80 ευρω και τα πουλανε 550 και βαλε με πολυ χειροτερες συνθηκες ζευγαρωματος υγιεινης υγειας των γονιων κτλ κτλ
ο εκτροφεας μπορει να πετυχεις και στον γνωστη του θεματος που θα εχει τιμες ακριβες σε σχεση με τον ιδιοτη και κοντα στο πετ οσο αφορα μερικα κουταβια..αυτο το λεω γιατι ο εκτροφεας οταν βγαλει 5 κουταβια πχ τα 3 θα βγουν φυσιολογικαδειγματα της φυλης οποτε θα πανε σε νορμαλ τιμες το ενα θα βγγει καλο και θα κοστισει παραπανω και το σουπερ η θα το δωσει πανακριβα γιατι θα παει για διαγωνισμο η θα τι κρατησει για τον ευατο του..ξερω για σκυλια τα οποια ηταν πρωταθλητες σε διαγωνισμουσ και το ποιο τοπ κουταβι του και πολλα υποσχομενο δοθηκε τσαμπα με συνιδιοκτησια σε παλικαρι που ηταν πολυ καλος ιδιοκτητησ και γνωστης της φυλης..
υπαρχουν και απατεωνες εκτροφεις αλλα σε σχεση με τους αλλους στον εκτροφεα μπορεις να πας να δεις και να κρινεις στο πετσοπ οχι και στον ιδιωτη παιζεται!!!

εγω θα στοχευα αν πηγαινα σε ρατσα σε εναν καλο εκτροφεα..

για τις ρατσες..
το μπιγκλ και το μπασε ειναι κυνηγετικα σκυλια που γινονται διαμερισματος αλλα απο την αλλα θελουν τεραστια εκτονωση και ειναι σκυλια που στοδιαμερισμα στερουνται πολλα απο αυτα που επιβαλλει το ενστικτο τους..δηλαδη να βγουν στην φυση να μυρισουν κτλ κτλ
ειδικα τα μπασε που ενω κανουν για διαμερισμα εχουν ταση να γινονται υπερβαρα και να παθαινουν δυσπλασιες αν δεν εχουν επαρκη ασκηση

τα μπουλ τερριε επισης κανουν για σπιτι αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο σκυλι για αρχαριο αν σκεφτει κανεις οτι ειναι ενα σκυλι που θελει πολυ κοινωνικοποιηση και αρκετο χρονο για να αφιερωνεις για ασκηση

τα τζακ ειναι μικροσωμα αλλα διαλοι με απιστευτη ενεργεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-12, 21:59
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

η γνωμη μου μπικλ=διαμερισμα βομβαρδισμενο τοπιο,τεραστια αποθεματα ενεργειας συνεπως πολλη ασκηση και αρκετο γαυγισμα,μπουλ τερριε=μεχρι ενος χρονου οτι ειναι στο μποι του καταληγει πριονιδια εαν δεν εχει κατι αλλο να δαγκωσει,πρωσωπικα δεν το προτηνω για χωρους με μικρα παιδια επειδη ειναι λιγο ατσαλο,μπασετ=θελει ασκηση αρκετη ευπαθη σε δυσπλασιες,τζακ ρασσελ χεχεχεχε βλεπε μπιγκλ επι δυο.το λαμπραντορ και το γκολντεν ριτριβερ κακος τα αποκλειετε αφου συμφιωνουν πολλυ ανετα σε διαμερισμα χωρις μεγαλες απιτησεις σε ασκηση μην ξεχνατε οτι ειναι οδηγοι τυφλων που πολλοι μενουν σε διαμερησματα αρκετα μικρα και ειναι παρα πολλυ καλα σκυλια σε ολα τους,επισης και τα βαιμαρανε τα πανε καλα αλλα θελουν τακτηκη ασκηση και εχουν και το καλο οτι δεν μαδανε σχεδων καθολου,πρωσωπικα με την γυναικα μου αλλα και ποιο πριν σε γκαρσονιερα 18τμ ειχα δυο ενηληκα ντοπερμαν χωρις κανενα προβλημα,επισης και τα πιτ μπουλ ειναι καλα και υπαρχει πληθωρα επιλογων ως προς το μεγεθος πχ τα game ειναι σημαντηκα ποιο μαζεμενα και αθλητικα απο τα αλλα,επισης καλα ειναι τα κολεϊ αλλα μαδανε και τελος τα bandog που εχω και γω τωρα το σπιτη μου ειναι 60τμ και ο σκυλος φτανει 70κιλα και δεν εχει κανενα απολυτος θεμα.μερικα χρησημα λινκ για της ρατσες που ειπα--->
http://beagles.gr/main/?p=20 beagle
http://www.cypruspet.com/?option=com...80:jack-russel jack russel
http://www.cypruspet.com/?option=com...9:bull-terrier bull terrier
http://www.cypruspet.com/?option=com...2:basset-hound basset hound
http://www.cypruspet.com/index.php?o...=20&Itemid=103 pit bull
http://www.cypruspet.com/index.php?o...=20&Itemid=103 collie
http://www.cypruspet.com/index.php?o...=20&Itemid=103 doberman
http://www.cypruspet.com/index.php?o...=20&Itemid=103 golden retriever
http://www.cypruspet.com/index.php?o...=20&Itemid=103 lambrador
http://www.petsandvets.gr/animal_show.asp?animal=185 weimaraner
http://www.bandog.info/Index.html bandog
και τελος μια πολλη αγαπημενη μου ρατσα τα ροδεσιανα ριτζμπακ υπεροχα ζωα σε ολα αλλα θελουν ποιο εμπειρους ιδιοκτητες εδω ενα site με ινφο ενος πολλη καλου φιλου και μοναδικου εκτροφεα της ρατσας στην ελλαδα http://www.dogswinger.com/greek.cfm εαν θεωρητε διαφημηση παρακαλω να σβηστει και συγνωμη.τωρα οσο αναφορα τα αδεσποτα πολλες φορες αποδεικνυωντε αρκετα καλητεροι συντροφη απο το ρατσας το κακο ειναι οτι δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν και για μενα ειναι μεγαλο το ρισκο ελπιζω λιγο να βοηθησα και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
ουφφφ τελος
-------------------------


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
ο ιδιωτης συνηθως κανει μια γεννα μονο για τα φραγκα χωρις να ξερει τιποτα για τα σκυλια και τους απογονους του...αν σκεφτεις οτι δεν το κανει για τα λεφτα και το κανει απλα για να ζευγαρωσει και νμα ζησει την διαδικασια ειναι τουλαχιστον ανευθυνο γιατι παει σε μια γεννα με τυφλα αποτελεσματα οσο αφορα κληρονομικες ασθενειες..
ειναι ρισκο να παρεις σκυλι απο ιδιωτη
απο πετ αστο δεν λεω δυο λεξεις ειναι αρκετες παπι μιλς...
παιρνουν τα σκυλια 70-80 ευρω και τα πουλανε 550 και βαλε με πολυ χειροτερες συνθηκες ζευγαρωματος υγιεινης υγειας των γονιων κτλ κτλ
ο εκτροφεας μπορει να πετυχεις και στον γνωστη του θεματος που θα εχει τιμες ακριβες σε σχεση με τον ιδιοτη και κοντα στο πετ οσο αφορα μερικα κουταβια..αυτο το λεω γιατι ο εκτροφεας οταν βγαλει 5 κουταβια πχ τα 3 θα βγουν φυσιολογικαδειγματα της φυλης οποτε θα πανε σε νορμαλ τιμες το ενα θα βγγει καλο και θα κοστισει παραπανω και το σουπερ η θα το δωσει πανακριβα γιατι θα παει για διαγωνισμο η θα τι κρατησει για τον ευατο του..ξερω για σκυλια τα οποια ηταν πρωταθλητες σε διαγωνισμουσ και το ποιο τοπ κουταβι του και πολλα υποσχομενο δοθηκε τσαμπα με συνιδιοκτησια σε παλικαρι που ηταν πολυ καλος ιδιοκτητησ και γνωστης της φυλης..
υπαρχουν και απατεωνες εκτροφεις αλλα σε σχεση με τους αλλους στον εκτροφεα μπορεις να πας να δεις και να κρινεις στο πετσοπ οχι και στον ιδιωτη παιζεται!!!

εγω θα στοχευα αν πηγαινα σε ρατσα σε εναν καλο εκτροφεα..

για τις ρατσες..
το μπιγκλ και το μπασε ειναι κυνηγετικα σκυλια που γινονται διαμερισματος αλλα απο την αλλα θελουν τεραστια εκτονωση και ειναι σκυλια που στοδιαμερισμα στερουνται πολλα απο αυτα που επιβαλλει το ενστικτο τους..δηλαδη να βγουν στην φυση να μυρισουν κτλ κτλ
ειδικα τα μπασε που ενω κανουν για διαμερισμα εχουν ταση να γινονται υπερβαρα και να παθαινουν δυσπλασιες αν δεν εχουν επαρκη ασκηση

τα μπουλ τερριε επισης κανουν για σπιτι αλλα δεν ειναι και το πιο ευκολο σκυλι για αρχαριο αν σκεφτει κανεις οτι ειναι ενα σκυλι που θελει πολυ κοινωνικοποιηση και αρκετο χρονο για να αφιερωνεις για ασκηση

τα τζακ ειναι μικροσωμα αλλα διαλοι με απιστευτη ενεργεια!!!
και τα λαμπραντορ ειναι κυνηγοι αλλα δεν εχουν τις ιδιες απιτησεις με τα ποιντερ πχ επισης το μεγεθος του σκυλου δεν καθοριζει τον χωρο που ζει δεν ειναι ψαρια καλλιστα μπορεις στο σπιτι να εχεις μαστινο ναπολιτανο ή μπαντογκ οπως και ενα τσιουαουα!!!τα κανις ειναι μεγαλοσωμοι σκλυλοι κατηγοριας 30-35κιλων αυτο ειναι το κανις τα αλλα ή τα ονομαζουμε κανις ή ειναι αλλη ρατσα http://www.danidogs.com/el/dogs/skul...oodle-standard πανεξυπνα σκυλια αλλα πολλη φροντιδα στο τριχωμα+συχνα εχουν δερματικα θεματακια...
ρ21 +100 απο σοβαρο εκτροφεα βλεπεις γονεις και παπουδες πολλες φορες ερευνας πεντιγκρι κτλ απο ιδιωτη ζητα γονεις να δεις οπως δοιποτε και χαρτια φυσηκα τουλαχιστων τον γονεων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 27-11-12 στις 21:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-12, 22:27
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

maxmike αυτο που λες για τον χωρο αν και δεν το εγραψα τα ειπα τηλεφωνικα στον φιλο κυραμπιε!!!!

για εμενα για σπιτι ειναι πολλα αναλογα ομως και τις απαιτησεις

απο μικροσωμα γιορκσαιρ πχ ειναι ιδανικο οπως και τα γουεστι

μετα παγκ γαλλικο και αγγλικο μπουλντογκ προτιμουνται

μετα λαμπραντορ και ριτριβερ οπως και κολλευ
απο μεγαλα και μολοσος
δεν τα εγραψα γιατι ξερω περιπου τι θελει ο κουραμπιες

π.σ την κυριακη πηρα πιτμπουλακι απο γνωστο απο τον οποιο ειδα γονεις και παππουδες σε πααααρα πολυ καλη τιμη

ξερω δεν πηρα το τοπ αλλα για πετ πιστευω θα γινει παραπανω των προσδοκιων μ!!!

π.σ οταν κανεις αναπαραγωγη μπαντογκ εχε με στον νου σου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-11-12, 22:29
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από overlimit Εμφάνιση μηνυμάτων
τι λες για παγκ!!!! οτι πρεπει για διαμερισμα
εγω δεν ξερω απο σκυλια, αλλα ειχα δει στο nova εκεινη την εκπομπη με τις ρατσες και ελεγε οτι τα Pugg δυσκολευονται πολυ στην αναπνοη τους σε χωρες με μεγαλη θερμοκρασια, και η δικια μας ειναι.
Καλοκαιρι ειχα πετυχει pugg σε βολτα και ακουγοταν 2 τετραγωνα η ανασα του. Τιποτα παραπανω δεν ξερω, απλα μεταφερω τι ειδα στο ντοκιμαντερ...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-11-12, 22:32
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ενταξει δεν θα το εχεις και στην ταρατσα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-11-12, 22:58
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κανω το τεστ χαχα

Ισχυει, δεν ειμαι οπως ειπα απολυτως για ρατσα, αλλωστε δεν ειναι και φτηνα τα περισσοτερα. Οποτε θα το κοιταξω και αυτο. Το αδεσποτο ομως δυσκολο να καταλαβεις τι ρατσες ειναι, τι αναγκες εχει, και τι χρειαζεται. Αν μου γινει τερατακι δηλαδη, που να το βαλω οεο?
Φιλε αν μπορεις παρε αδεσποτο και ασε τις ρατσες οι οποιες τις περισσοτερες φορες εχουν προβληματα υγειας...

Αν θελεις κατι ξεχωριστό ομως δες το πρακατω

για διαμερισμα + φυλακας + παιχνιδι + ενεργεια + υγεια = ΚΟΚΟΝΙ

Αν βρεις αυτο τον σκυλο θα με θυμηθεις....

http://www.koe.gr/ellinikesfiles_kokoni.htm

http://www.google.gr/search?hl=el&cp...w=1280&bih=656
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-11-12, 23:05
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε αν μπορεις παρε αδεσποτο και ασε τις ρατσες οι οποιες τις περισσοτερες φορες εχουν προβληματα υγειας...

Αν θελεις κατι ξεχωριστό ομως δες το πρακατω

για διαμερισμα + φυλακας + παιχνιδι + ενεργεια + υγεια = ΚΟΚΟΝΙ

Αν βρεις αυτο τον σκυλο θα με θυμηθεις....

http://www.koe.gr/ellinikesfiles_kokoni.htm

http://www.google.gr/search?hl=el&cp...w=1280&bih=656
φιλε γιαννη ο ποιο ασφαλης τροπος για της αρρωστιες ειναι η ρατσα για πολλους λογους.αρρωστε καλοζωιστο το καινουργιο μελος εαν μου το λεγες υπηρχαν διαθεσημα.βαλε φωτο να το δουμε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-11-12, 23:20
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε γιαννη ο ποιο ασφαλης τροπος για της αρρωστιες ειναι η ρατσα για πολλους λογους.αρρωστε καλοζωιστο το καινουργιο μελος εαν μου το λεγες υπηρχαν διαθεσημα.βαλε φωτο να το δουμε
φιλε μου ετσι που εχουν καταντησει οι ρατσες εχουν πολλα προβληματα αφου πολλα ειναι απο μανα & γιο.. και ξανα μανα-γιος
Αποτελεσμα αιφνιδιοι θανατοι, αρρωστιες στο αιμα και σχιζοφρενικα σκυλια μετα απο καποια ηλικια....

Εγω δεν εχω κοκονι, εχω ελληνικο ποιμενικο, αλλα οταν ημουν πιτσιρικας κυκλοφορουσαν ακομα πολλα στα μερη μου. Πολυ θαραλεα ζωα με μεγαλη καρδια!

Εχεις κοκονι;
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-11-12, 23:37
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

οχι φιλε δεν εχω οντως ειναι πολλη καλα σκυλια.αλλα αυτο που λες δεν ισχυει οταν εχεις χαρτια γνησια πρωτον και 2 οταν απευθηνεσε σε σοβαρους εκτροφεις επισης η αιφνιδιοι θανατοι δεν εχουν να κανουν με κληστες αναπαραγωγες ουτε η σχιζοφρενεια που τοσο απλα περιγραφεις οποιοδηποτε προβλημα απο αιμομιξιες φαινετε πριν το κουταβι παει ενος ετους.τρελα σκυλια δεν υπαρχουν οσα τρελαθηκαν ειναι θεμα ιδιοκτητη και μονο, οποιαδηποτε παθηση καθιστα ενα σκυλο τρελο εχει σαν αποτελεσμα την θανατωση του και οταν λεμε τρελο εννωουμε ενα σκυλι που εχει πχ λυσσα,πιστεψε με δεν μπορει να αναπαραχθει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-11-12, 00:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πωπω καταρχας χαιρομαι που υπαρχουν τοσες αποψεις επι του θεματος και συμμετεχετε στην συζητηση. Θα κατσω να διαβασω το κατεβατο του θεματος αυριο που θαχω χρονο. Με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι οι επιλογες ειναι απειρες και η θα παω σε εκτροφεα η σε φιλοζωικη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-11-12, 00:53
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
η γνωμη μου μπικλ=διαμερισμα βομβαρδισμενο τοπιο,τεραστια αποθεματα ενεργειας συνεπως πολλη ασκηση και αρκετο γαυγισμα
σκηνοθεσια ταραντινο 5***** !!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-11-12, 01:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τελικα καθισα διαβασα τα σχολια, η αληθεια ειναι το τα μπασετ αν και μου αρεσουν, τα μπιγκλ με τρελαινουν. Και πανω απο ολα τα τζακ ρασελ αλλα δεν νομιζω να με περνει τελικα να αγορασω καποιο, εκτους του οτι προτιμω να υιοθετησω καποιο μιας και αποτι καταλαβα -και βλεπω- γινεται πανικος απο αδεσποτα. Οποτε ειπα να ψαξω καποιες αγγελιες. Μεσω αυτης της σελιδας ειδα οτι πιο κινητικη ειναι η φιλοζωικη ελευσινας. http://www.adespoto.gr/index.php?opt...&limitstart=60

Μπηκα λοιπον στο site της http://www.zse.gr/ και εδω βρηκα καποια κουταβακια. http://www.zse.gr/koutabia δεν ξερω αν ζηταω πολλα, αν ειναι εφικτο μονο απτις φωτος, αλλα μπορει καποιος να αναγνωρισει καποιο που να μπορουμε να βγαλουμε ακρη του τι ρατσες μπορει να ειναι και να ταιριαζει στα κριτιρια που εθεσα? Δηλαδη να μην βγει κανα 50κιλα σκυλι (λεμε τωρα) στο μελλον. Το αν μαδαει η αν γαυγιζει πολυ υποθετω οτι ειναι στην τυχη του χαρακτηρα και δεν μπορουμε να πουμε απο πριν τι θα μας βγει ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-11-12, 01:38
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

γενικα ενας κανονας ειναι οτι οσο ποιο χοντρα ποδια εχει τοσο ποιο μεγαλο θανε επισης οσο ποιο μεγαλη ειναι η αποσταση του αστραγαλου απο το γονατο τοσο ποιο ψηλο θανε.πρωσωπικα θα διαλεγα την ταρα(ανοικτοχρωμο) ή τον ορεστη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα καθισα διαβασα τα σχολια, η αληθεια ειναι το τα μπασετ αν και μου αρεσουν, τα μπιγκλ με τρελαινουν. Και πανω απο ολα τα τζακ ρασελ αλλα δεν νομιζω να με περνει τελικα να αγορασω καποιο, εκτους του οτι προτιμω να υιοθετησω καποιο μιας και αποτι καταλαβα -και βλεπω- γινεται πανικος απο αδεσποτα. Οποτε ειπα να ψαξω καποιες αγγελιες. Μεσω αυτης της σελιδας ειδα οτι πιο κινητικη ειναι η φιλοζωικη ελευσινας. http://www.adespoto.gr/index.php?opt...&limitstart=60

Μπηκα λοιπον στο site της http://www.zse.gr/ και εδω βρηκα καποια κουταβακια. http://www.zse.gr/koutabia δεν ξερω αν ζηταω πολλα, αν ειναι εφικτο μονο απτις φωτος, αλλα μπορει καποιος να αναγνωρισει καποιο που να μπορουμε να βγαλουμε ακρη του τι ρατσες μπορει να ειναι και να ταιριαζει στα κριτιρια που εθεσα? Δηλαδη να μην βγει κανα 50κιλα σκυλι (λεμε τωρα) στο μελλον. Το αν μαδαει η αν γαυγιζει πολυ υποθετω οτι ειναι στην τυχη του χαρακτηρα και δεν μπορουμε να πουμε απο πριν τι θα μας βγει ετσι?
ετσι +1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 28-11-12 στις 01:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-11-12, 01:39
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Ρίξε και μια ματιά stray.gr / strayshelp.gr - έχουν και εκεί μπόλικα σκυλιά προς υιοθεσία...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-11-12, 01:49
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το πεταξαν σημερα μεσα σε αυλη φιλοζωης η οποια εχει κι αλλα σκυλια.Στο τσακ το πηρε απο τα δοντια τους,την Πεμπτη το πανε στον γιατρο να δουν αν εχει τσιπακι και τι ηλικια εχει.Κατα πασα πιθανοτητα θα ψαχνουν για υιοθεσια.Ειναι jack russel.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ρασελ.jpg
Εμφανίσεις:  1287
Μέγεθος:  41,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
LED vs T5 Αποψεις-συζητηση Κουραμπιές Φωτισμός 60 29-04-14 14:06
Ειναι εφικτο να μπουν γαριδες σε αυτη την ψαροσυνθεση? Geovai Γαρίδες 9 30-09-11 15:06
Ειναι εφικτο??? Εχω τρελαθει απο ενθουσιασμο!!! 3r4ndo Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 24-06-09 11:22
ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΝΕΟΥ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ!!!(CROWNTAIL) mariah Bettas 21 09-05-07 14:33
Τι ασθενεια ειναι αυτη ? Ιδεες-προτασεις georgesa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 01-07-06 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10781 seconds with 14 queries