Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-11, 04:23
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή Λίπασμα σε δισκάδικο ποιο ?

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με λιπάσματα ποιο έχετε δει να είναι ποιο ελαφρύ για δίσκους .
Αυτό που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα είναι τις API και φαίνεται να μην έχουν πρόβλημα
.Μου τελειωσε όμως προχθές και σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο αν όχι το ίδιο κάποιο που χρησιμοποιείτε και έχετε διαπιστώσει ότι είναι σχετικά ελαφρύ για το νερό . Γενικός το χρησιμοποιώ σε ελαχιστη ποσότητα και μονο όταν βλέπω ότι αρχίζουν τα φυτακια να την ακούνε από σίδηρο δηλαδή να ψιλοκιτρινιζουν ένα δυο φυλα από οποιο φυτό μου κάνει την προειδοποίηση .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-11, 07:23
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Mεχρι τωρα βαζω το api leaf zone χωρις να δω καποιο προβλημα στα φυτα και γενικοτερα στα ψαρια .

Εχω παραγγειλει για να δοκιμασω και το Easy Life ProFito
Κώδικας:
Υπερσυμπυκνωμένο λίπασμα για τα ζωντανά φυτά του ενυδρείου. Στο συγκεκριμένο λίπασμα θα βρείτε όλα εκείνα τα συστατικά που χρειάζονται τα ζωντανά φυτά. Είναι απαλλαγμένο από nitrate και φωσφορικά.

Δοσολογία: 10 ml ανά 100 λίτρα νερού, 1 φορά την εβδομάδα.
Tης sera το florena ειναι ''για τα μπαζα'' κατα τη γνωμη μου..... Δεν κανει τιποτα στα φυτα .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-11, 07:45
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Τι φυτα εχεις φιλε μου;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-11, 08:59
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Εγω ριχνω το γενικο λιπασμα της seachem.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-11, 11:05
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Echinodorus , Vallisneria americana (gigantea) , Anubias και ένα γρηγορης ανάπτυξης που δεν θυμάμαι πως το λένε αλλα το τρώνε μανιωδώς
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-12-11, 11:08
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

για τα φυτα που εχεις δεν χρειαζεται λιπασμα...χωρια αυτου πολλοι ισχυριζονται οτι οι δισκοι δεν χρειαζεται γενικα να συνδοιαζονται με λιπασματα κ γενικοτερα αλλα σκευασματα του τυπου buffer,minus κλπ...!!! πιστευω αν θες να τονωσεις λιγο τις βαλισνεριες μια στο τοσο μποερις να βαζεις καμια ταμπλετα βυθου(εξισου και στον εχινοδωρο)...η ανουμπια δεν χρειαζεται τιποτα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-12-11, 17:06
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με λιπάσματα ποιο έχετε δει να είναι ποιο ελαφρύ για δίσκους .
Αυτό που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα είναι τις API και φαίνεται να μην έχουν πρόβλημα
.Μου τελειωσε όμως προχθές και σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο αν όχι το ίδιο κάποιο που χρησιμοποιείτε και έχετε διαπιστώσει ότι είναι σχετικά ελαφρύ για το νερό . Γενικός το χρησιμοποιώ σε ελαχιστη ποσότητα και μονο όταν βλέπω ότι αρχίζουν τα φυτακια να την ακούνε από σίδηρο δηλαδή να ψιλοκιτρινιζουν ένα δυο φυλα από οποιο φυτό μου κάνει την προειδοποίηση .
Καλησπέρα σου.

Από όσο μπορώ να σε πληροφορήσω, δεν γνωρίζω κάποιο λίπασμα το οποίο μπορεί να προκαλέσει "ζημιά" στους δίσκους.
Γενικά οι εταιρείες που ασχολούνται με λιπάσματα δεν αναφέρουν κάτι στην συσκευασία τους, που να σε "φοβίζει" επειδή έχεις δίσκους.
Ακόμη και το nitrogen που ρίχνουμε, δεν έχει καμία σχέση με τα "δικά μας νιτρικά". Είναι πηγή αζώτου αποκλειστικά για ζωντανά φυτά.

Αν θέλεις διάβασε αυτό .
Εξηγεί αναλυτικά, τι χρειάζονται τα φυτά για να είναι υγιή! Το έχω ως "ευαγγέλιο" εδώ και χρόνια..
Επίσης διάβασε και αυτό "Ευαγγέλιο" αριθμός 2

Το μοναδικό λίπασμα που είναι πλήρες είναι της seachem που αναφέρει και ο Ηλίας, το flourish
Προσωπικά χρησιμοποιώ το multi της Brightwell και αυτό γιατί δεν έχει nitrogen και phosphorus. Έχει σταγονόμοτρο στο καπάκι και δοσολογία με σταγόνες για καθημερινό "τάισμα" των φυτών.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα.
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-12-11, 17:06
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον platy
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-11, 20:40
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από azores Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σου.

Από όσο μπορώ να σε πληροφορήσω, δεν γνωρίζω κάποιο λίπασμα το οποίο μπορεί να προκαλέσει "ζημιά" στους δίσκους.
Γενικά οι εταιρείες που ασχολούνται με λιπάσματα δεν αναφέρουν κάτι στην συσκευασία τους, που να σε "φοβίζει" επειδή έχεις δίσκους.
Ακόμη και το nitrogen που ρίχνουμε, δεν έχει καμία σχέση με τα "δικά μας νιτρικά". Είναι πηγή αζώτου αποκλειστικά για ζωντανά φυτά.


Αν θέλεις διάβασε αυτό .
Εξηγεί αναλυτικά, τι χρειάζονται τα φυτά για να είναι υγιή! Το έχω ως "ευαγγέλιο" εδώ και χρόνια..
Επίσης διάβασε και αυτό "Ευαγγέλιο" αριθμός 2

Το μοναδικό λίπασμα που είναι πλήρες είναι της seachem που αναφέρει και ο Ηλίας, το flourish
Προσωπικά χρησιμοποιώ το multi της Brightwell και αυτό γιατί δεν έχει nitrogen και phosphorus. Έχει σταγονόμοτρο στο καπάκι και δοσολογία με σταγόνες για καθημερινό "τάισμα" των φυτών.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-11, 22:50
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Δεν με φοβίζει απλά καθώς και εγώ όπως αναφέρω παραπάνω κάνω ελαχιστη χρήση δηλαδή το τελευταίο μπουκαλάκι τις API μου τελειωσε μετά από 2 χρόνια και καθώς την ίδια χρησιμοποίηση θα
κάνω και στο επόμενο μιας και ρίχνω λίγο μόνο όταν έχω πρόβλημα με ψιλοκιτρινισμα όπως γραφει και στο link που πόσταρε ο azores ,
ήθελα την γνώμη σας για την μάρκα
μιας και όταν θα ξαναπάρω πιθανόν θα έχουν περάσει αλλα δυο χρόνια .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-12-11, 23:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μανωλη η λιπανση των φυτων ειναι παντα σε συναρτηση με το τι φυτα εχεις, τι φωτισμο και γενικα τι θελεις να πετυχεις!
Για φυτεμενα διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
και θα πρεπει να δεις σε ποια περιπτωση ανηκεις
- Χαμηλού φωτισμού χαμηλής τεχνολογίας (Low-light Low-tech)
- Χαμηλού φωτισμού υψηλής τεχνολογίας (Low-light High-tech)
- Υψηλού φωτισμού υψηλής τεχνολογίας (High-light High-tech)

Αν εισαι στη πρωτη κατηγορια ενα λιπασμα γενικης χρησης οπως το flourish της seachem μπορεις να το χρησιμοποιησεις οταν στο "ζητησουν" τα φυτα! Αλλιως θα εχεις θεματα με αλγες μια που τα φυτα σου δε θα καταναλωνουν τα θρεπτικα και θα ειναι διαθεσιμα για αυτες!
ΜΕΓΑΛΗ σημασια εχει και η φυτομαζα καθως και τα φυτα που εχεις διαλεξει (αν ειναι γρηγορης η αργης αναπτυξης) οποτε θα πρεπει να λιπαινεις η να μη λιπαινεις αναλογα με τη περιπτωση σου!! Απο οτι καταλαβαινεις και οι αλλαγες νερου παιζουν ρολο στη λιπανση! Αν βαζεις λιπασματα χωρις σταθερο Co2 και καλο φωτισμο τοτε ειναι σαν να πατας γκαζι χωρις το συμπλεκτη και ισως δεις στην αρχη καποια αναπτυξη των φυτων αλλα μετα θα "μπλοκαρει" το συστημα!!!

Επισης αν εισαι στη πρωτη περιπτωση τα φυτα ΔΕΝ θελουν συχνες αλλαγες καθως το CO2 αυξομειωνεται και ειναι ενα σοκ για αυτα (χρειαζονται σταθερο Co2)
Απο την αλλη οι δισκοι "απαιτουν" συχνες αλλαγες νερου και για αυτο λενε οτι δισκοι και φυτα ειναι "δυσκολος" συνδιασμος ... Αν βαλεις και θερμοκρασιες και λοιπες παρμετρους τα φυτα "υποφερουν" ακομα περισσοτερο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 24-12-11 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-11, 00:17
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Πρέπει να σε κάνουμε υπόμνημα τα πιάνεις με λίγα λόγια και έχεις όρεξη να γράψεις πολλά!!!

Ακριβώς όπως τα λες Γιώργο είναι τα πράγματα τα συγκεκριμένα φυτά τα έχω διατηρήσει και χωρίς καθόλου λίπασμα όπως αναγραφή και ο platy αλλα επειδή χαμήλωσα τον φωτισμό με led έχω βρει μια ισορροπία εδώ και 2 χρονια με τον κυρίως φωτισμό του ενυδρείου να ανάβει για 2 ώρες και μια φορα τον μηνα περίπου λίγο λίπασμα με αποτέλεσμα να μην έχω αλγες και με τα φυτά να είναι σχετικά σε καλή κατάσταση , αυτή είναι η ισορροπία που έχω δει να μην μου δημιουργεί θέματα σε συνάρτηση βεβέ με τον φωτισμό που τους έχω .

Οποτε θα δοκιμάσω και το flourish της seachem .

τα φυτά που έχω πάντως έχουν περάσει και καλές μέρες με τα gapy ,gourami και τα neon καθώς είναι από τα πρώτα φυτά που αγόρασα και όσα επιβιώσανε από στιγμή που μπήκανε δίσκοι στο ενυδρείο και σταμάτησα να ασχολούμαι με την κηπουρική αν και δεν έχουν τις κατάλληλες συνθήκες φαίνονται να μην επηρεάζονται πλέον με τις αλλαγές χαμηλό φωτισμό e.t.c

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειδος malawi θεωρειτε ποιο ομορφο? Gladiator Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-08-11 09:06
Να και το δικό μου δισκάδικο mcxatz Δίσκοι 39 10-06-11 23:08
Δισκάδικο 400 λίτρα andrikos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 29 26-05-10 21:17
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05663 seconds with 13 queries