Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-11, 17:24
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή φαγωμενη ουρα δισκου

παιδια μου εδωσε το παρακατω δισκακι ενας φιλος απο το δισκοενυδρειο του γιατι επρεπε καποιο να ξεφορτωθει λογο χωρου!

το δισκακι ηταν υγιεστατο.

το εβαλα στο δικο μου το ενυδρειο 60λ.
λοιπον ξεκιναμε δεν εχω κανει μετρησεις ποτε....το ενυδρειο κυλαει 2 μηνες περιπου δεν ειχα κανενα προβλημα με τα ψαρια ολα εχουν τρομερη διαθεση και τρωνε!επισης και ο δισκος!
εχω μια ανουμπια μεσα,και vallisneria και μερικες πετρες οι οποιες δεν ξερω αν ειναι ασβεστολιθικές.
επισης εχω μεσα 3 μικρα αγγελοψαρα,2 guppy 4 black molly, 1 γλυφτη, 3 corydoras και 5 neon συνολο 18 οχι και λιγα, ξερω θα αφαιρεσω λιγα....και εναν δισκο παμε 19...
ξερω οτι ολα αυτα δεν ταιριαζουν οτι ειναι φορτωμενο κτλ.
απλα δεν μπορω να πεταξω τιποτα καλυτερα να ψοφησει παρα να το πεταξω!

λοιπον εχουμε και λεμε μια μερα ειχα διακοπη και επεσε η θερμοκρασια στους 24 απο 26,5 που το εχω.

και απο τοτε ο δισκος εχει φαγωμενη ουρα καθε μερα οσο παει η ουρα του πιο φαγωμενη γινεται δλδ πιο μικρη σας ανεβαζω φωτο και πειτε μου τι φταει? αποκλειστικα φταει ο τροπος που ζει η μπορει και κατι αλλο να ειναι?

ελπιζω να μην με χιλιο βρισετε και να με απαντησετε μονο για την ουρα!

οταν θα μπορεσω θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και με την βοηθεια σας θα το στησω καταλληλα για δισκους ευχαριστω πολυ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diksos 1.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diskos 2.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  29,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-11, 17:49
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikonec Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μου εδωσε το παρακατω δισκακι ενας φιλος απο το δισκοενυδρειο του γιατι επρεπε καποιο να ξεφορτωθει λογο χωρου!

το δισκακι ηταν υγιεστατο.

το εβαλα στο δικο μου το ενυδρειο 60λ.
λοιπον ξεκιναμε δεν εχω κανει μετρησεις ποτε....το ενυδρειο κυλαει 2 μηνες περιπου δεν ειχα κανενα προβλημα με τα ψαρια ολα εχουν τρομερη διαθεση και τρωνε!επισης και ο δισκος!
εχω μια ανουμπια μεσα,και vallisneria και μερικες πετρες οι οποιες δεν ξερω αν ειναι ασβεστολιθικές.
επισης εχω μεσα 3 μικρα αγγελοψαρα,2 guppy 4 black molly, 1 γλυφτη, 3 corydoras και 5 neon συνολο 18 οχι και λιγα, ξερω θα αφαιρεσω λιγα....και εναν δισκο παμε 19...
ξερω οτι ολα αυτα δεν ταιριαζουν οτι ειναι φορτωμενο κτλ.
απλα δεν μπορω να πεταξω τιποτα καλυτερα να ψοφησει παρα να το πεταξω!

λοιπον εχουμε και λεμε μια μερα ειχα διακοπη και επεσε η θερμοκρασια στους 24 απο 26,5 που το εχω.

και απο τοτε ο δισκος εχει φαγωμενη ουρα καθε μερα οσο παει η ουρα του πιο φαγωμενη γινεται δλδ πιο μικρη σας ανεβαζω φωτο και πειτε μου τι φταει? αποκλειστικα φταει ο τροπος που ζει η μπορει και κατι αλλο να ειναι?

ελπιζω να μην με χιλιο βρισετε και να με απαντησετε μονο για την ουρα!

οταν θα μπορεσω θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και με την βοηθεια σας θα το στησω καταλληλα για δισκους ευχαριστω πολυ!
μεσα σε αυτα που γραφεις λες τις απαντησεις απο μονος σου...
τα ψαρια δεν ταιριαζουν
μετρησεις δεν κανεις
τι παραμετρους εχει το νερο σου προφανως και δεν ξερεις
το ενυδρειο ειναι υπερβολικα υπερφορτωμενο
τι αλλο μπορεις να κανεις δηλαδη?το θεμα της ουρας ειναι φιν ροτ μαλλον και πρεπει να κανεις θεραπεια γι αυτο...

δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο οτι προτιμας να πεθανει παρα να το πεταξεις...
μιλαμε για το ιδιο πραγμα με αλλα λογια...
ξεκινα διαβασε τα υπομνηματα απο την αρχη βγαλε τα ψαρια γιατι αν εξαιρεσεις τα μολυ τα γκαπι και τα νεον τα αλλα δεν κανουν για το ενυδρειο σου...
στρωμενο ειναι το φιλτρο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-11, 22:45
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

παιδια για να κλεισω το θεμα.

1ον ο δισκος θα φαει ποδι γιατι δεν χωραει.
2ον αξιζει να τον σωσω και μετα να τον δωσω πουθενα αλλου θα τα καταφερω δεν εχω και αλλο ενυδρειο
3ον το υπολοιπο ενυδρειο εχει επηρεαστει απο την αρρωστεια η θα τρεχω μετα και για τα αλλα τα ψαρακια? η πεταω τον δισκο και ειμαι μια χαρα?

ευχαριστω!

και μια τελευταια φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diskos3.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  38,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-11, 23:05
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

φιλε μου sory αλλα το "3ον" δεν μου αρεσε καθολου και δεν θελω να διαβαζω τετοια πραγματα !!!
Τι εννοεις "πεταω τον δισκο" ?????? αντε πιαστον και ριχτον στα σκουπιδια για να μην αρωστησουν τα υπολοιπα 18 ψαρια που χεις στριμώξει σε 60 λιτρα ... τι το περασες ???? ελεος !!!!
Επειδη το δισκακι μετραει ωρες και σε βλεπω να παιζεις με την τυχη του , αν θα βρω να το δωσω.. αν τον πεταξω ... αν θα φαει ποδι .. αν ...αν...αν......
Δωσε τον δισκο παλι στο παιδι που τον πηρες , εκει που ηταν εχει καπια τυχη μεχρι να βρεθει καποιος με δισκοενυδρειο να τον παρει , τι στο καλο στο φωρτοσε εσενα ? δηλαδη και θαλασσινο να ειχες θα τον εβαζες μεσα γιατι δεν χωραει του αλλου??
Χιλια sory που ειμαι λιγακι ωμός , απλα ειναι κριμα να ρισκαρουμε ετσι τις ζωουλες τους , και ποσον μαλλον για τετοιο ψαρι .

Και ο δισκος δεν εχει καμια μα καμια ασθενια , ειναι απο το στρες της αλλαγης , ετσι τους κοβονται ουρες ... πτερυγια ... σαν να σαπιζουν και στο τελος
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-11, 23:13
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

πατησα στα λογια του φιλου πιο πανω

<<δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο οτι προτιμας να πεθανει παρα να το πεταξεις...>>

γιαυτο το εγραψα ετσι.... τωρα το αν εχω κανει λαθος στα παραπανω το εχω καταλαβει αλλα με αυτα που μου γραφεις δεν με βοηθας?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-11, 23:14
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

kikonec είσαι πρωτοπορία.
τόσο καιρό στο φόρουμ δεν υπάρχουν αυτά που γράφεις.
ελπίζω να σε φωτίσει ο σοφός της οικουμένης, να ακούσεις τι θα σου πουν τα παιδιά εδώ και να σωθούν τα ψαράκια, φιλικά γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-11, 01:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν το πετας ... το δινεις σε αλλον με καταλληλο ενυδρειο.

Μπορει να του εφαγαν και αλλα ψαρια την ουρα και να μην εχει fin rot.
Η θερμοκρασια ειναι χαμηλη για το δισκο.

ΥΓ Αν προσεξεις τα ματια του ειναι τεραστια σε σχεση με το σωμα του. Αυτο τι σημαινει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-11, 03:41
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

1 δελτα μη κανεις και εσυ την πυθια πες τη συμενη !!!!!!!

2 kikonec εγω ειμαι ο κακος του φορουμ για να μη σε αρχησω θα σου πω τα εχεις κανει μπιππππππππ

πες μας τουλαχιστον ποτε το εβαλες στο ενυδρειο και ποτε εγινε ετσι η ουρα μπας και το σωσουμε το ζωντανο παντος και μενα δε μου φενετε για φιν ροτ αλλα για στρες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-11, 12:05
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ρε παιδιά ο δίσκος κλείνει μια βδομάδα στο ενυδρείο μου...τι μεγάλωσαν τα μάτια τώρα όλα σε εμένα τα έπαθε;
gianni zym δεν βλέπω να δίνουν καμιά ιδέα άλλα μόνο κράζουν

λοιπόν κατάλαβα ότι δεν πρέπει να έχω δίσκο στο 60λ τώρα το δίσκο που να το δώσω; ο φίλος μου δεν τον θέλει και εγώ δεν ξέρω άλλο άτομο εδώ αλεξανδρούπολη για να του το δώσω!
Και ποιος θα ενδιαφερθεί να τον κάνει και θεραπεία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-11, 12:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε κραζουμε απλα πρεπει να ξερουμε 5 πραγματα πριν παρουμε καποιο ειδος στο σπιτι μας

σε ρωτησα να μου πεις ποτε ξεκηνισε να χανει την ουρα ειναι 7 μερες μεσα στο ενυδρειο
ποια μερα ξεκυνησε να χανει την ουρα ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-11, 12:40
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε κραζουμε απλα πρεπει να ξερουμε 5 πραγματα πριν παρουμε καποιο ειδος στο σπιτι μας

σε ρωτησα να μου πεις ποτε ξεκηνισε να χανει την ουρα ειναι 7 μερες μεσα στο ενυδρειο
ποια μερα ξεκυνησε να χανει την ουρα ???
οταν μιλαμε για ζωες λογικο ειναι να ακουσεις κακη κριτικη ενταξει δεν σε εκραξε και κανενας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-11, 12:49
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους.
Φιλε kikonec εχεις κανει καποια βασικα λαθη.Μπορει να το εχεις διαβασει σε πολλα ποστ αλλα καλυτερα θα ηταν να ξεχωριζες τα ψαρια σου,να κρατουσες μονο τα guppies (γνωμη μου) και να εδινες τα αλλα,ουτε να περιμενεις να πεθανουν ουτε να τα πεταξεις.αρκει να ειναι σε καλη κατασταση.Να αγορασεις καποια τεστ νερου και να ξεκινησεις καποιες εργασιες ρουτινας.
Αν δεν ξεκινισεις απο τα βασικα δεν θα μπορεσεις να κρατησεις τον δισκο οσο μεγαλο και αν ηταν το ενυδρειο σου.
Ακουσε αυτα που εχουν να σου πουν τα παιδια.ξερουν πολλα παραπανω απο εμενα.
Μην μπαινεις στην λογικη ενος ενυδρειου "ομορφο" στα ματια σου,αλλα ομορφο στα ματια των ψαριων σου και πιστεψε με δεν θα σε απογοητευσουν.
Ειδα οτι εχεις αμμο στο ενυδρειο σου,θα σου ελεγα για ενα ζευγαρι νανοκιχλιδων αλλα αν δεν μαθεις τα βασικα δεν θα μπορεσεις να υποστηριξεις κατι τετοιο.
Τα ιδια λαθη καναμε ολοι.Ξεκινα ξανα.
Συγνωμη για το off post αν οι mod κρινουν οτι ειναι λαθος ας το σβησουν.

Φιλικα Θοδωρης.
__________________
Πες μου ενα ψεμα ν'αποκοιμηθω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-11, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikonec Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά ο δίσκος κλείνει μια βδομάδα στο ενυδρείο μου...τι μεγάλωσαν τα μάτια τώρα όλα σε εμένα τα έπαθε;
gianni zym δεν βλέπω να δίνουν καμιά ιδέα άλλα μόνο κράζουν

λοιπόν κατάλαβα ότι δεν πρέπει να έχω δίσκο στο 60λ τώρα το δίσκο που να το δώσω; ο φίλος μου δεν τον θέλει και εγώ δεν ξέρω άλλο άτομο εδώ αλεξανδρούπολη για να του το δώσω!
Και ποιος θα ενδιαφερθεί να τον κάνει και θεραπεία.
Νομιζω οτι και ιδεες σου εδωσα και πιθανες αιτιες του προβληματος σου ειπα, και δεν σε "εκραξα". (με καλυψαν στο τελευταιο οι συνφορουμιτες )

Σε εβαλα να αναρωτηθεις για τα ματια του δισκου, οχι γιατι εκανες καποιο λαθος (αφου τωρα το πηρες το ψαρι) αλλα για τα λαθη που εχουν γινει και θα συνεχισεις οπως διαφαινοταν και εσυ να κανεις,
Καποιες αιτιες για την κακη αναπτυξη του ψαριου, ειναι ο μικρος χωρος του ενυδρειου, οι λαθος παραμετροι του νερου και κυριως η κακη ή ελλειπης διατροφη (που υποβοηθειται απο την κακη θερμοκρασια που σου ανεφερα, συν οτι μενει απροστατευτο το ψαρι σε ασθενειες).

Αν θελεις ολα γινονται. Και εσυ μπορεις αν θελεις και δυνασαι να στησεις σωστο ενυδρειο για το καθε ψαρι ειτε να βρεις σωστα ενυδρεια να δωσεις οτι ψαρι δεν μπορεις να διατηρησεις (εχουμε και κατηγορια με αγγελιες).
Νομιζεις εμεις δεν ειχαμε και δεν αντιμετωπισαμε ποτε τετοια προβληματα, δεν ξερουμε την κατασταση και προτεινουμε επιλογες ελαφρα τη καρδια?
Καλη διαθεση να υπαρχει.

Ελπιζω να βοηθησα.
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-11, 14:49
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

οταν ο φιλος λεει μετρησεις δεν κανω θερομοστατη δεν εχω εχω διαφορετικα ψαρια αλλα πειτε μου μονο για την ουρα του δισκου το παραπανω δεν γινεται...

γιατι η ουρα του δισκου οφειλεται σε ολα τα παραπανω...

εγω δεν ειδα κανενα κραξιμο αλλα τονισμο ισως και σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι επρεπε(κατα την γνωμη μ οχι) των λαθων του
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-11, 00:19
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αποκλειστικα φταει ο τροπος που ζει !!!
Οι δισκοί είναι φοβερα τυπάκια και σίγουρα θα σε κερδίσουν αν τους δόσεις βιώσιμες συνθήκες . Ο μπόμπιρας που πρέπει να είναι περίπου 6-7 μηνών, υποφέρει από θερμοκρασία και πιθανότατα η άσπρη πετρα που βλέπω πρέπει να είναι ασβεστολιθική. Σου προτείνω να ανεβάσεις την θερμοκρασία τουλάχιστον 1.5 βαθμό παραπάνω και να δεις τις πέτρες εάν είναι ασβεστολιθικές , αν ναι τις βγάζεις , αν δεν προτίθεσαι προς το παρόν να κανεις μετρήσεις τουλάχιστον κανε τα παραπάνω και αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 30% . Για να δοκιμάσεις την πετρα εάν έχεις ένα ίδιο κομμάτι στεγνό ρίξε λίγο υδροχλωρικό οξύ και δες εάν θα αφρίσει , εάν αφρίσει είναι , εννοείτε η πετρα στην περίπτωση σου δεν ξαναμπαίνει εντός του ενυδρείου
Σου εύχομαι τα καλύτερα και να σε φωτίσουν οι άγιοι να σου δώσουν όρεξη για το χόμπι του ενυδρείου .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-11, 07:59
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Ας διορθωσει τα βασικα, το προβλημα δεν ειναι οι πετρες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-11, 09:45
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

παιδια ο δισκος πηγε σε εναν γνωστο μου petshopα γιατι μαλλον λογο στρες ειχε το προβλημα στην ουρα,οποτε αν στρωσει ο δισκος σε μερικες μερες το χαριζω σε οποιον εχει το καταλληλο ενυδρειο...
μενω αλεξανδρουπολη και κομοτηνη.
αλλιως θα παραμεινει εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-11, 11:13
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

ο πετσοπας ξερει τις παραμετρους νερου που χρειαζονται οι δισκοι; γιατι το εχουμε δει και αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-11, 11:27
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
ο πετσοπας ξερει τις παραμετρους νερου που χρειαζονται οι δισκοι; γιατι το εχουμε δει και αυτο!
ναι δημητρη ο ανθρωπος ειναι επαγγελματιας δουλευει με οσμοση κτλ στους δισκους.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-11-11, 17:09
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

παιδια τον δισκο τον εχω αφησει στο petshop στην αλεξανδρουπολη διοτι εχει στρωσει και σχεδον εχει φτιαξει η ουρα του οποτε ητανε λογικα απο stress η απο δαγκωμα.
μου το ζητησε ενα μελος απο εδω ο po-pay αλλα δεν με προλαβε γιατι ειχα μιλησει με το petshopα και του το εδωσα!

λοιπον επειδη ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα αν θελει ο admin να το μεταφερει να μου πει να το postαρο αλλου.

ηρθαν τα τεστ(api master test kit) και εκανα και περιμενω και τα api για (GH) &(KH)

λοιπον

ph 7.6 και high range ph 7.4 οποτε καπου εκει ειμαι.

αμμονια 0.25ppm
(αλλα εχω να κανω αλλαγη νερου καπου 5 μερες ελειπα σε ταξιδι ειχα πεταξει ενα χαπι holidays και μολις ηρθα τα ταισα οποτε πιστευω ειμαι στο μηδεν 0 )

NITRITE 0ppm

NITRATE 40ppm με 80ppm (δεν μπορω να καταλαβω τα χρωματα ειναι σχεδον το ιδιο,πιο πολυ προς το 40.)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-11-11, 18:06
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Καταρχην καλα εκανες και πηρες API , ειναι τα πιο αξιοπιστα.
απο τις μετρησεις σου και μονο μπορεις να καταλαβεις γιατι περασε ολο αυτο το κακομοιρο το δισκοπουλο.

PH 7.6 - φαντασου ο φιλος που στον εδωσε επειδη εχει ενυδρειο με δισκους να χει κανα PH γυρω στο 5.5? (εκει που προτιμάνε οι δισκοι) και μπηκε σε διαφορα 2 βαθμων , τι προσαρμογη να του κανεις ... εναν μηνα να τον προσαρμοζεις ειναι χαοδες η διαφορα και λογικα την ακουσε.

NO3 40 με 80 και λες οτι κανεις και τις αλαγες σου , δηλαδη αν δεν ησουν και λιγακι συνεπης στις αλαγες ποσο θα χε φτασει το NO3 ???
παρα πολυ , πρεπει να μειωθει κατω απο 20 .

Μπηκε σε ενυδρειο με χαοδες διαφορες στις παραμετρους και ηταν λογικο να παθει .. οτι επαθε, γιαυτο σου ειπα οτι δεν τιθετε με τιποτα θεμα ασθενιας.
Παντα πριν βαλεις οτιδηποτε στο ενυδρειο σου να μαθαίνεις τις παραμετρους του νερου που ηταν το ζωντανο πριν και αναλογα με τις δικες σου απο κει περα να κινηθείς .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-11, 19:06
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων

NO3 40 με 80 και λες οτι κανεις και τις αλαγες σου , δηλαδη αν δεν ησουν και λιγακι συνεπης στις αλαγες ποσο θα χε φτασει το NO3 ???
παρα πολυ , πρεπει να μειωθει κατω απο 20 .
θα το ριξω με συχνες αλλαγες ανα 2-3 μερες το no3?

επισης απο τα 3 αγγελοψαρα τα 3 corydoras τα 5 νεον τα 4 black molly το 1 Pleco και τα 2 guppy που εχω.

θα ηθελα να διωξω τα 2 guppy το ενα black molly(Αρσενικο) και τα 5 νεον και επισης καποιο απο τα 3 αγγελοψαρα!

μετα τα αλλα θα ειναι ενταξει η πρεπει να ταιριαξω διαφορετικα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-11-11, 19:13
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

τα 3 αγγελοψαρα βγαλε,τα αγελ θελουν μεγαλυτερα ενυδρεια.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-11-11, 20:02
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

επισης τα νεον δεν ταιριαζουν με τα γκαπυ και τα μολυ, διαβασε πρωτα στο φορουμ ποια ψαρια χρειαζονται ιδιες παραμετρους νερου, δες τι σου αρεσει και μετα αποφασιζεις τι θα κρατησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-11-11, 20:33
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης τα νεον δεν ταιριαζουν με τα γκαπυ και τα μολυ, διαβασε πρωτα στο φορουμ ποια ψαρια χρειαζονται ιδιες παραμετρους νερου, δες τι σου αρεσει και μετα αποφασιζεις τι θα κρατησεις.
γιαυτο ειπα να βγαλω τα guppy και τα νεον αλλα μου φαινεται πρεπει να βγαλω και τα αγγελοψαρα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΦΑΓΩΜΕΝΗ ΟΥΡΑ ΟΡΕΣΤΗΣ Bettas 3 27-12-10 13:06
αρσενικο guppy με φαγωμενη ουρα stathisdel Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 21-12-09 15:05
Έξτρα φωτισμός giagligian DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-03-08 18:31
Προβλημα με ουρα!!! D_S Bettas 4 08-08-05 13:33
Ramirezi με φαγωμενη ουρα..? newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-12-02 23:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08413 seconds with 14 queries