Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-04, 23:35
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Υπόστρωμα για βυθό 2μ Χ0,70

Γεια και χαρά στη παρέα των δισκοφιλων
Ενδιαφέρομαι να βάλω δίσκους και φυτά σε βυθό 2Χ0,70 ,
Θα προτιμούσα τα φυτά –μικρή ποικιλία - συγκεντρωμένα σε ένα μέρος σε πυκνή διάταξη ,σκοπεύω να βάλω και πολλές ρίζες δέντρων –ιδανικό η προσομοίωση μέρους δέντρου που θα φτάνει μέχρι την επιφάνεια – επίσης θέλω να αφήσω μεγάλο μέρος του βυθού ελεύθερο , όλα αυτά τα θέλω με την προϋπόθεση ότι θα είναι εύκολα στη συντήρηση τους για να μπορώ να έχω τους δίσκους μου υγιείς , θέλω να ξέρω αν η άμμος χαλαζία μπορεί να διατηρηθεί καθαρή για πολύ μεγάλο διάστημα .θα βοηθούσε μια έξοδος νερού στο πυθμένα?
Ευχαριστώ, πολύ εκ των προτέρων
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-04, 01:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το θετικό που έχει η άμμος (χαλαζιακή και μη) είναι ότι, λόγω της μικρής της διαμετρο, δεν επιτρέπει στα μικρά σωματίδια να περνούν στα κάτω στρώματα της κάνοντας την πολύ εύκολη στο καθάρισμα. Αρκεί μια απλή σκούπα στην επιφάνεια της.
Εξάλλου είχαμε πει ότι θα βάλεις μια πολύ λεπτή στρώση υποστρώματος στο ενυδρείο σου, πράγμα που θα βοηθήσει πάρα πολύ στο να το κρατάς καθαρό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-04, 01:21
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

ευχαριστω ..

και τα φυτά θα έχουν χώρο για τις ρίζες τους?
Είναι εύκολο να φτιαχτεί ένα άλλο επίπεδο με πιο βαθιά άμμο? Είναι καλή ιδέα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-04, 11:36
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα προτιμούσα τα φυτά –μικρή ποικιλία - συγκεντρωμένα σε ένα μέρος σε πυκνή διάταξη ,σκοπεύω να βάλω και πολλές ρίζες δέντρων –ιδανικό η προσομοίωση μέρους δέντρου που θα φτάνει μέχρι την επιφάνεια – επίσης θέλω να αφήσω μεγάλο μέρος του βυθού ελεύθερο
Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ στο ενυδρείο με τους δίσκους μου. Αυτό εξυπηρετεί πολύ καλά τις ανάγκες των δίσκων (αρκετός ελεύθερος χώρος για να κολυμπούν και χώρος για να κρυφτούν όταν τρομάξουν) Από τη στιγμή που το δικό σου ενυδρείο είναι αρκετά μεγαλύτερο από το δικό μου τότε έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Εγώ έβαλα δεξιά και αριστερά αρκετά φυτά και άφησα το μέσο του ενυδρείο χωρίς φυτά με λίγο γρασίδι μόνο.
Μπορείς να βάλεις κάποιες αννούμπιες και microsorum. Είναι φυτάπου δε φυτεύονται στο βυθό αλλά δένονται πάνω σε ξύλα και μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο συνδιασμό.Είναι φυτά με πολύ λίγες απαιτήσεις. Αλλά IME αν δεν έχεις και κάποια φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα έχεις προβλήματα άλγης. Για αυτό το λόγο εγώ έβαλα στη μια μεριά αρκετή Ηygrofila την οποία δεν προλαβαίνω να την κλαδεύω. και τις αννούμπιες που βρίσκονταν κάτω από το φως τις μετακίνησα σε σημείο με σκια. Θα ανεβάσω σύντομα καινούργιες φωτογραφίες.
Η έξοδος του νερού στον πυθμένα ακούγεται πολύ καλό αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη θα δουλεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-04, 19:05
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Μιας ερώτησης μύριες έπονται ....

Αγαπητέ φίλε
Σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου
Θέλω ακόμα να ξέρω σε τι συνθήκες νερού κρατάς τους δίσκους ,πόσο νερό αντιστοιχεί σε κάθε δίσκο σου? πόσες φορές περνάει την ώρα το νερό από το φίλτρο?
κάθε πότε και πόσο νερό αλλάζεις ,κάθε πότε βάζεις σκούπα? τι άλλα ψάρια έχεις μαζί με τους δίσκους, αν έχεις επιτυχημένες γέννες δίσκων
, τα ξύλα που χρησιμοποιείς τι είναι? Δίνουν χρώμα στο νερό σου? το αφαιρείς με άνθρακα? Μπορώ να βρω στο εμπόριο ρίζες Αμαζονίου ? Πόσα W φωτεινότητας έχω ανάγκη για ύψος νερού 65 εκ? σκοπεύω να βάλω λάμπες ατμών υδραργύρου μέσα σε φωτιστικό τύπου < ανάποδο ποτήρι > τι λες? πως γίνεται το δέσιμο των φυτών πάνω στις ρίζες ?
σε ευχαριστώ που άντεξες να διαβάζεις τόσες ερωτήσεις
αύριο θα έχω έτοιμη την βάση του ενυδρείου μου .. και ξεκινάω ..
να είσαι καλά εσύ και τα ψαράκια σου ..
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-04, 11:42
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Καλο ειναι το planted aquarium αλλα καλο ειναι να μην το παρακανουμε οταν μιλαμε για δισκους. Υπάρχουν διάφοροι λογοι που δικαιολογούν κατι τετοιο οπως:
1) Οι ακαθαρσίες των δίσκων συσσωρευονται αναμεσα στα φυτα και κανουν δύσκολο τον καθαρισμό του ενυδρείου. Υπόψην οτι τα νιτρικά δεν απποροφούνται ευκολα από τα φυτά όσο πυκνοφυτεμένα και αν ειναι. Ύπόψην οτι για δισκους τα νιτρικά πρέπει με βάση τη θεωρία να ειναι 0
2) Οι δίσκοι χρειάζονται πολλα λίτρα τα οποία μειώνονται με την παρουσία φυτών στο ενυδρείο. Λιγα λιτρα ανα δισκο σημαίνει προβληματα στην αναπτυξη του και stress.
3) Η φωτοσύνθεση ειναι μια "βασική" αντίδραση η οποία ανεβάζει το PH κατι που ειναι σε αντίθεση με την φύση των δισκων

Βεβαιως αυτό δεν σημαίνει ότι απαγορεύονται τα φυτά σε ενυδρείο με δίσκους απλα δεν πρεπει να το φωτρώνουμε. :P
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-04, 16:28
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου
Θα προσπαθήσω να βγάλω ένα συμπέρασμα από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα.
Τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα με βοηθήσουν στο πρόβλημα της άλγης αλλά θα επηρεάζουν το ph του μαλακού νερού μου ΚΗ3 ..
Αν είναι έτσι η λύση είναι ο πειραματισμός πριν βάλω τα ψάρια.. μέχρι να έχω φυσιολογικη ανάπτυξη φυτών και σταθερές συνθήκες νερού..
Καλά τα λέω?
Να περνάτε καλά..
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-04, 01:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα νιτρικα αποροφωνται ευκολα απο τα φυτα, ιδιαιτερα οταν το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο.

Σε μια δυο πυκνοφυτεμενες περιοχες, το μαζεμα των ακαθαρσιων ειναι οσο δυσκολο θα ηταν αν το ντεκορ μας ηταν γεματο ξυλα.
Εκτος κι αν θελουμε να κανουμε εναν καθαρο βιοτοπο, που δεν νομιζω να ειναι ο σκοπος μας εδω, οσο πιο πολλα φυτα τοσο πιο καλα.
Μια γερη ομαδα γρηγορης αναπτυξης στη μια πλευρα, και μια ομαδα ψηλες vallisneries πισω κατα μηκος, που θα τους δινουν και σιγουρια, ειναι μια χαρα, και με το παραπανω παραδειγμα ειμαστε πολυ μακρια απο το να λεμε οτι τα φυτα αφαιρουν λιτρα νερου.

Τα φυτα δεν επηρεαζουν την σκληροτητα σου. Αλλά το ΚΗ = 3 ειναι πολυ κατω, μπορει να εχεις αποτομα σκαμπανεβασματα του pH - καλυτερα να το αφησεις τουλαχιστον ΚΗ=4 - δεν θα τους πειραξει καθολου τους δισκους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-04, 04:48
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

φιλε δισκοφιλε εγω παντως ειδα γεννα απο τοτε που εβαλα φυτα.τωρα τυχαια !δεν το νομιζω νε εγινε!βαλε φυτα μην τα φοβασαι.θα νοιωσουν πιο ανετα τα ψαρια!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-04, 11:29
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητέ φίλε
Σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου
Θέλω ακόμα να ξέρω σε τι συνθήκες νερού κρατάς τους δίσκους ,πόσο νερό αντιστοιχεί σε κάθε δίσκο σου? πόσες φορές περνάει την ώρα το νερό από το φίλτρο?
κάθε πότε και πόσο νερό αλλάζεις ,κάθε πότε βάζεις σκούπα? τι άλλα ψάρια έχεις μαζί με τους δίσκους, αν έχεις επιτυχημένες γέννες δίσκων
, τα ξύλα που χρησιμοποιείς τι είναι? Δίνουν χρώμα στο νερό σου? το αφαιρείς με άνθρακα? Μπορώ να βρω στο εμπόριο ρίζες Αμαζονίου ? Πόσα W φωτεινότητας έχω ανάγκη για ύψος νερού 65 εκ? σκοπεύω να βάλω λάμπες ατμών υδραργύρου μέσα σε φωτιστικό τύπου < ανάποδο ποτήρι > τι λες? πως γίνεται το δέσιμο των φυτών πάνω στις ρίζες ?
Για κάθε ενήλικα δίσκο πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 50 λίτρα νερού για να αισθάνονται άνετα και να έχουν μια συμπεριφορά όσο τοδυνατό πιο κοντα στη φυσιολογική. Αν υπολογίσεις ότι οι δίσκοι πρέπει να κρατούνται σε κοπάδι τουλάχιστον 4 ατόμων (καλύτερα 5-6) τότε καταλαβαίνεις ότι ένα ενυδρείο δίσκων θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 250 λίτρα (υπολόγισε και τον όγκο που θα καταλαμβάνει το ντεκόρ). Στο δικόμου ενυδρείο με 4 δίσκους και κάποια φυτά τα λίτρα είναι οριακά. Εσύ όμως θα έχεις αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο με πολύ περισσότερες δυνατότητες.
Για το ΚΗ σου απάντησαν ήδη ότι καλό είναι στο 4. Αν το έχεις πιο χαμηλά επειδή το ΚΗ λειτουργεί σαν σταθεροποιητικός παράγοντας του pH θα έχεις σκαμπανεβάσματα. Η καλύτερη λύση για να έχεις σταθερό pH θα ήταν να έχεις παροχή co2 και με ένα ηλεκρτονικό pHμετρο να κρατάς το pH σταθερό. Αυτό πραγματικά θα σου λύσει τα χέρια. Τώρα για μαλακό νερό εγώ έχω μια συσκευή R.O. Το GH σπάνια το μετρώ. Βασικά καρατώ το kh στην τιμή που θέλω και το GH είναι γύρω στο 6-7.
Οι δίσκοι δε θέλουν μεγάλη κυκλοφορία νερού. Εγώ έχω ένα φίλτρο δύναμη αντλίας 1000l/h που η ροή του μειώνεται από τα υλικά που έχει μέσα στο φίλτρο και έτσι γυρνά το νερό μου τρεις φορές περίπου την ώρα που είναι υπέρ ικανοπιητικό.
Αλλαγές νερού κάνω κάθε 2 φορές την εβδομάδα γύρω στο 20% κάθε φορά. Θα μπορούσα και μια φορά την εβδομάδα μεγαλύτερη αλλαγή αλλά επειδή το νερό το παίρνω από R.O. δε θέλω να κάνει αρκετή ώρα να γεμίσει το ενυδρείο έτσι κάνω δύο μικρότερες.
Μαζί με τους δίσκους έχω 8 καρδινάλιους, 5 ροδόστομους, μερικούς ottos και corrys και μεριές γαρίδες. Γέννες δεν είχα. Υπάρχουν άλλοι εδώ με πολύ περισσότερη εμπειρία για να σου πουν. Απ' ότι έχω διαβάσει βάζεις μια ομάδα 5-6 δίσκωνμέσα στο ενυδρείο και τους αφήνεις να διαλέξουν μόνοι τους το ταίρι τους.
Σκούπα δεμπορώ να βάλω γιατί υπάρχουν σχεδόν παντού φυτά ( μεγάλα φυτά στις δύο άκρες και γρασίδι στο κέντρο). Απλά καθαρίζω όσο μπορώ το βυθό μια φορά τη βδομάδα με ένα λάστιχο στην άκρη του οποίου στερέωσα ένα ξυλάκι για να ανακινώ λίγο το βυθό και να σηκώνονται οι ακαθαρσίες και να τις απορροφά τολάστιχο.
Τα φυτά δένονται πολύ έυκολα με πετονιά πάνω στα ξύλα.
Τα ξύλα θα δώσουν χρώμα για μερικές μέρες και μετά θα σταματήσουν.
Οι δίσκοι θα αισθάνονται πολύ καλύτερα με λίγο φωτισμό 1Watt/4l.
Αυτά κι ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-04, 11:33
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
φιλε δισκοφιλε εγω παντως ειδα γεννα απο τοτε που εβαλα φυτα.τωρα τυχαια !δεν το νομιζω νε εγινε
Οι μεγαλύτεροι discus breeders του κόσμου παντως κάνουν αναπαραγωγή σε κενές δεξαμενές με μεγάλες αλλαγές νερου.

Παράθεση:
Σε μια δυο πυκνοφυτεμενες περιοχες, το μαζεμα των ακαθαρσιων ειναι οσο δυσκολο θα ηταν αν το ντεκορ μας ηταν γεματο ξυλα.
Το ξύλο το μετακινεις δεξια αριστερα, ενιοτε το βγάζεις και εξω. Τα φυτα ειδικα οταν ειναι πυκνοφυτεμενα τι τα κανεις?

Παράθεση:
Μια γερη ομαδα γρηγορης αναπτυξης στη μια πλευρα, και μια ομαδα ψηλες vallisneries πισω κατα μηκος, που θα τους δινουν και σιγουρια.
Συμφωνω απολύτως και αυτό εχω κανει και εγώ αλλα αυτο δεν ειναι πυκνοφυτεμενο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-04, 16:59
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Οι μεγαλύτεροι discus breeders του κόσμου παντως κάνουν αναπαραγωγή σε κενές δεξαμενές με μεγάλες αλλαγές νερου.
Τους κρατανε σε κενα για να μπορουν να το καθαριζουν ευκολοτερα το ενυδρειο και ξεχωριζουν τα μωρα αργοτερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Το ξύλο το μετακινεις δεξια αριστερα, ενιοτε το βγάζεις και εξω. Τα φυτα ειδικα οταν ειναι πυκνοφυτεμενα τι τα κανεις?
Και δεν στρεσσαρεις ετσι τους δισκους σου .Ασε που οτι και να κανεις βρομα θα εχεις παντα, εκτος αν ειναι κενο το ενυδρειο σου.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-04, 18:41
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας
Να ξεκαθαρίσω κάτι για τον johny 98130 .. δεν θέλω να έχω αυτό που λένε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο , απλά στα λίγα σημεία που θα έχω φυτά θέλω να είναι σε πυκνή διάταξη ο Tolis περιγράφει καλύτερα αυτό που θέλω να κάνω με τα φυτά , λέει επίσης ο Tolis ότι για να αναπαραστήσεις συνθήκες βιότοπου πρέπει να βάλεις πολλά φυτά – κάπου διάβασα ότι ο βιότοπος του δίσκου δεν έχει καθόλου φυτά μόνο ρίζες και μαύρο νερό – ,θέλω να πω ακόμα ότι έχω ξύλα στο ενυδρείο μου και δεν έχουν σταματήσει να δίνουν χρώμα στο νερό αν και τα έχω πολύ καιρό..
Μήπως είναι κακής ποιότητας?
Ο άνθρακας μπορεί να το αφαιρέσει?
Θέλω να ρωτήσω και τον BILAS τι διακόσμηση προτείνει για να έχω εύκολο καθάρισμα.. ξέρω ότι το καλύτερο είναι να μη βάλω τίποτα , αλλά δεν γίνετε κάτι πρέπει να βάλω , στόχος μου είναι σε αυτά τα λίτρα που πλησιάζουν τα 1000 (200Χ70Χ70) να έχω 8-10 δίσκους , καμία 10αρια corydoras , και όταν στρώσει για τα καλά να προσθέσω ένα μεγάλο κοπάδι 20-30? Νεον η Καρντιναλ…
Να περνάτε καλά
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-04, 20:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εκτος κι αν θελουμε να κανουμε εναν καθαρο βιοτοπο, που δεν νομιζω να ειναι ο σκοπος μας εδω, οσο πιο πολλα φυτα τοσο πιο καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-04, 23:48
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Καρδινάλιους οπωςδήποτε!Τα νέον δεν αντέχουν υψηλές θερμοκρασίες(28 και άνω) που έχουμε τους δίσκους!Το χρώμα προέρχεται απο τις ταννίνες του ξύλου και προφανώς τα ξύλα κάνουν καλά τη δουλειά τους!Κάνει και καλό στα ψάρια,αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε να το βγάλεις,βάλε καλής ποιότητας ενεργό άνθρακα .Αν βάλεις δε,και δύο κοπάδια των 15 ατόμων από καρδινάλιους και ροδόστομους,είσαι ακόμα καλύτερα με αυτό το set up που περιγράφεις!Τους δίσκους μήν τους πάρεις μαζί και τους δέκα,εκτός αν το φίλτρο σου έχει ωριμάσει καλά σε κάποιο άλλο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-02-04, 05:49
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Tolis μπερδεύτηκα λίγο από τα συμφραζόμενα., αν κατάλαβα καλά λες ότι αν θέλω να κρατάω το νερό καθαρό για τα ψάρια .. οσο πιο πολλά φυτά τόσο πιο καλά ..
. θα κάνω μια σύντομη ανακεφαλαίωση και διορθώστε με αν κάνω λάθος ..
τα στερεά απόβλητα των ψαριών –μετάξι των άλλων – μας δίνουν αμμωνία που θα γίνει ΝΟ2 και μετά ΝΟ3 .. και αυτό η θα το απορροφήσουν τα φυτά η θα το βγάλουμε με αλλαγές νερού .. στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας τα σκατουλάκια θα είναι εκεί αν δεν τα βγάλουμε με τη σκούπα , μόνο που θα είναι αδρανή πια .. κάτι σαν την άμμο .. σωστά?
Έχω δοκιμάσει να βγάλω το χρώμα από το νερό tasos με άνθρακα αλλά τίποτα ..
Ίσος να μην ήταν καλής ποιότητας ,
Για την αγορά των ψαριών , πόσα μαζί, σε τι μέγεθος , όλα < αδερφάκια >? πόσα <αδερφάκια> , υπάρχουν εύκολα και δύσκολα είδη δίσκων ?( το άκουσα και αυτό ).. αυτά είναι μερικά από αυτά που πρέπει να μάθω ακόμα ..
Ευχαριστώ για την βοήθεια..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-04, 11:26
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 525
μόνο που θα είναι αδρανή πια .. κάτι σαν την άμμο .. σωστά?
Ολα είναι ακριβώς! όπως τα κατάλαβες, σωστός, εκτος τα <<σκατουλάκια>> που δεν είναι αδρανή αλλα ενεργά.
Δεν ειναι μόνον τα σκατουλάκια που παράγουν αμμωνία αλλα και τα ούρα των ψαριών.
Οσο για τον αριθμό των ψαριών κάνει αναφορά ο thediscusman ποιό πάνω.
Βάλε καλύτερης ποιότητας αθρακα όπως σου προτείνει ο Τάσος και θα γίνει η δουλειά σου.
Σημειώνω πως ο άνθρακας χάνει τις ιδιότητες του έπειτα απο λίγο καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-04, 16:18
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να βαλεις αρκετα φυτα,οχι να γεμισεις ολο το ενυδρειο φυσικα.Να μην βαλεις καθολου ανθρακα μεσα γιατι οσο και να μην σου αρεσει εσενα αυτο το καφετι χρωμα στους δισκους τους κανει καλο.Εμενα που εχει αρκετα φυτα μεσα και καθαριζω μονο οτι βλεπω δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα στις μετρησεις μου.
Οπως μαλιστα χαρην του CO2 που εχω για τα φυτα κατεβαινει και το ΡΗ στο 6,8.
Η τελικη αποφαση ειναι δικια σου.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-04, 19:42
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας

Φίλε lasal συγνώμη που θα μείνω λίγο ακόμα στη σκατολογία αλλά όταν λες ότι παραμένουν ενεργά τι ενοείς ? για πόσο μεγάλο διάστημα? δίνουν πάντα αμμωνία ?
Έτσι όπως το γράφεις καταλαβαίνει κανείς ότι αν δεν τα μαζέψουμε με τη σκούπα θα μείνουν εκεί – ίσος να γίνουν και σκόνη- αλλά θα μολύνουν συνεχώς το νερό ..έτσι είναι?
Σχετικά με το χρώμα που αφήνουν τα ξύλα το ξέρω ότι αρέσει στα ψάρια .. αυτό που ενοχλεί εμένα είναι ότι ο κάθε άσχετος που θα το βλέπει θα νομίζει ότι έχω βρόμικο νερό ..
δεν έχω σκοπό να βάλω τόσα πολλά φυτά αλλά οι υπέροχες φωτογραφίες σου Βασίλη μου δίνουν κουράγιο
Να είστε καλά
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-02-04, 02:11
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 525
Φίλε lasal συγνώμη που θα μείνω λίγο ακόμα στη σκατολογία αλλά όταν λες ότι παραμένουν ενεργά τι ενοείς ? για πόσο μεγάλο διάστημα? δίνουν πάντα αμμωνία ?
Έτσι όπως το γράφεις καταλαβαίνει κανείς ότι αν δεν τα μαζέψουμε με τη σκούπα θα μείνουν εκεί – ίσος να γίνουν και σκόνη- αλλά θα μολύνουν συνεχώς το νερό ..έτσι είναι?
Αρκετά μείναμε.
Αν εδιναν συνεχεια αμμωνία τοτε θα είχαμε ανακαλύψει μια αστειρευτη πηγή αμμωνίας και..... θα είχαμε πλουτίσει
Κάποια στιγμή γίνεται αδρανές οργανική υλη.
Και εδώ δεν έχουμε αποχέτευση αλλα κλειστό κύκλωμα και αντι για τον <<αχόρταγο>> βάζουμε σκουπάκι.
Ρίξε πάλι μια ματιά στον κύκλο του αζώτου
http://tsamis.aaquaria.com/Filters3.htm
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-02-04, 21:22
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή tanks...

Τώρα παρακαλάμε γονατιστοί να πάνε όλα καλά ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-04, 02:48
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Αντε και καλορίζικο.
Ενισχύσεις όμως δεν βλέπω!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-04, 03:09
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ευχαριστώ
Οι ενισχύσεις θα μπουν στην επόμενη φάση αφού σταθεροποιηθούν τα πλευρικά ,είναι αδύνατο να δουλέψεις στον πάτο με τα πλευρικά νωπά εκτός αν είσαι ο Φασούλας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08439 seconds with 12 queries